BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Wilhelm de rapporten der Duitsche en andere militaire attaché's eerst afgewacht, dan zou hij generaal Stössel nooit met de orde Pour le Mérite onderscheiden kunnen hebben." Van een Tentoonstelling in wording. Door het Bestuur der Maatschappij »Arti et Amiciliae" is het plan ge vormd van een Tenstoonstelling, die even fraai als leerzaam worden kan en die den naam zal dragen van: d Tentoonstelling van Gild.eku.nst in verband met Publicatiemiddelen. Ook de aanleiding tot deze Ten toonstelling zal voor meerderen niet zonder belang zijn. De Maatschappij heeft namolijk als zoo menige Veieenigiing (en hoevele telt er onze moderne samenleving!) voor haar verkeer met leden en be langstellenden behoefte aan verschil lende publicatie-middelen. Dit maakt in de eerste plaats een beroep op de Boekdrukkunst noodig. Voor een twintigtal jaren zou men dit nog een hoogst gewone zaak ge- beeten hebben. Maar wie weet met hoeveel ijver sedertdien in den vreemde en daarna ook bij ons gezocht is naar werkelijk goed, dat is schoon, duide lijk en degelijk drukwerk, die begrijpt dat een Kunstenaarsmaatschappij daar tegenover niet onverschillig kon blijven. En zoo besloot men dus, ten dienste van de van «Arti" uit te geven publi caties, ter eigen studie en voorlichting een Tentoonstelling te maken van oude publicatie middelen en van oud fraai drukweik. Het is duidelijk dat de uitnemende gedachte om aldus in de oude kunst een les te zoeken voor wat wij heden ten dage doen moeten niet alleen ten dienste der Ar ti-leden behoeft te wezen. Het is genoegzaam bekend dat de zalen van «Arti" tegen niet te hoog entree ook voor het publiek toeganke lijk zijn en de vele Vereenigingen van verschillende strekking en doel die echter, wat het rapport met hunne leden aangaat, dezelfde nooden kennen als «Arti" zullen dus eveneens van de zoo gemakkelijk geboden gelegen heid tot studie gebruik kunnen maken. En het is van harte te hopen dat dit geschieden zal, opdat een zoo bij uitstek algemeene Kunst de Druk kunst het voedsel vinde waaraan, na langen tijd van verslapping, zoo zeer behoefte is. Temeer is dit te te hopen, waar »Arti" haar wei k niet half doen zal. Men heeft namelijk, en zeer zeker terecht, bedacht dat een Ver eenigings-pubhcalieiniddel een stempel, een onderscheidingsteeken, een distinctief behoeft. Ook dit is weer een behoefte die in alle Vereenigingen beslaat en wie wel eens let op de stempels en mer ken die de drukwerken heeten te ver sieren, maar ook voorkomen op Vaan dels, Insignes, opschriften en wat er meer van dien aard in het Vereeni- gings-leven moge voorkomen, die zal weten dat de moderne vondsten in deze niet altijd schitterend zijn. Ook hiervoor mag wel eens naar de producten onzer voorvaderen ge keken worden. En de voorbeelden zijn waarlijk ontelbaar. Zij bevinden zich op de gedrukte stukken en op de soms zoo statig geschilderde Gilde- borden, op Vaandels en Drinkbekers, op uithangborden en geborduurde kussens kortom op al die voor werpen die ook van ouds in het Ver- eenigingsleven een eerbare plaats hadden. Welnu, ook een afdeeling ter be studeering van dit deel der publi catie-middelen, van distinctieven en onderscheidingsmerken, zal in de Ten toonstelling begrepen zijn. De Maatschappij verheelt zich niet dat een en ander veel moeite en zorg zal kosten, doch vooral veler mede werking noodzakelijk zal maken. De saam te brengen voorwerpen immers zijn door het geheele land verspreid en in velerhande bezit. Zij vertrouwt echter dat om der wille van de prac- tische, aclueele en voor het geheele Vereenigingsleven nuttigestrekking der Tentoonstelling, waarin slechts aan schoon en kunstrijk werk zal worden plaats gegeven, deze medewerking haar evenmin onthouden zal worden als toen zij de «Zilver-Tentoonstel ling" samenbracht die indertijd zoo uitnemend geslaagd is en nog leefi in de herinnering van hen die daar van toen mochten genieten. Het nieuwe plan moge niet zóó kostbaar zij»-, het zoek', bij niet minder belofte van schoonheid, nau wer aansluiting aan bij uitstek moderne behoefte. De openbare zitting van den Raad onzer gemeente, gisterenmiddag van 1.30 tot'2 55 gehouden, kenmerkte zich door een zeldzame onvoltalligheid. Vooreerst was afwezig de burgemees ter, bovendien de oudste wethouder, zoodat wethouder Celosse de vergade ring moest leiden. De notulen der vergadering van 28 December 1.1. werden na voorlezing door den waarnemenden secretaris jhr. Van Reigersberg-Vcrsluys onge wijzigd goedgekeurd. Behalve jhr. Barchman Wuy tiers en wethouder Visser, waren afwezig de heeien J. W. Jorissen, A. Hamers, J. Ger. Kleber, N. Veis lleyn en C J. Plomp, allen met kennisgeving. Ingekomen zijn: Van Gedep. Staten goedkeuring der gemeentebegrooting van 1905 en goedkeuring der raadsbesluiten strek kende tot overname van terrein voor wegen van de Naaml. Venn. »de Eem" en het verstrekken eener sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. proces verbaal der kasopname bij den gemeente-ontvan ger op 13 Januari 1905. Ter inzage gelegd. Adres van H. Dumoulin, c. s. in houdende bezwaren tegen het inge- bruik geven van een gymnastieklokaal aan J. C. Snouck; zal worden be handeld bij punt G. Dankbetuiging van den directeur der H. B. S., den heer G. J. Buys, voor het hem ver leend verlofvoor kennisgeving aan genomen. Ten slotte zijn ingekomen de geloofs brieven van den heerS. J. van Duinen. De heeren mr. Van Voorst Vader, Tiomp van Holst en Oosterveen wer den met het onderzoek dier geloofs- brieven belast. Gedurende dat onder zoek werd de vergadering geschorst. Na heropening deelde de heer Voorst Vader namens de commissie mede dal de geloofsbrieven in orde zjjn bevonden en de commissie dientengevolge tot toelating adviseert. Overeenkomstig dit advies werd met algemeene stemmen besloten den heer S. J. van Duinen als raadslid toe te laten. Daarna komt in behandeling de Agenda. 1Verzoek van den leeraar van de Hoogeie Burgerschool van Weezei Errens om pi ivaatlessen te mogen geven Oveieenkomstig de adviezen wordt aan dit verzoek voldaan. 2. Verzoek van mejuffrouw J. M. de Bruin, onderwijzeres aan deOpenb. school 2 soort om gedurende een jaar te worden ontheven van de lessen in de nuttige handwerken van die school. Overeenkomstig de adviezen wordt besloten de gevraagde ontheffing met behoud van salaris te verleenen. 3. Verzoek van den leeraar aan de Hoogeie Burgerschool J. A. Bruijns om wijziging zijner jaarwedde. In het request zegt de heer Bruins, dat hij op 31 Augustus 1903 als vast leeraar werkzaam was aan de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus alhier, en op dat tijdstip een totaal- jaarwedde had van f21u0; voorts dat volgens artikel 9 der Verordening, regelende de salarissen, die 1 Septem ber 1903 in werking getreden is, zijn jaarwedde door deze nieuwe regeling niet mocht worden verminderd Desondanks is zijn jaarwedde op 1 September 1903 vastgesteld op f1890 en op 1 September 1904 op f1900. Daarom verzoekt requestrant: lo. hem ten spoedigste te willen stellen in het genot eener jaarwedde van f2100; 2o. hem het over het loopende dienstjaar (1901) te weinig ontvangene te willen doen uitbetalen. Reeds vroeger hebben B. en W. aan requestrant medegedeeld, dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan op grond dat zijne vaste jaarwedde bij zijne aanstelling en ook nog op 31 Augustus 1903 bedroeg f1800, terwijl de door hem genoten toelage voor overuren van f300 voor hem, evenmin als voor do overige leeraren, als jaarwedde is aan te merken. De vraag, die zich hier derhalve voordoet en welke hel punt van geschil uit maakt, is deze: In hoever toelagen voor overuren onder de werking der vroeger op het stuk der bestaande regeling als jaarwedde is te beschou wen Bij een bevestigende beantwoording dezer vraag zou requestrant op grond van art. 9 der door hem aangehaalde verordening volmaakt gelijk hebben en zou hem ten onrechte oen deel zijner jaarwedde onthouden zijn. B en W. betogen in hun advies dat deze vraag echter ontkennend moet worden beantwoord en adviseeren daarom het verzoek van de hand te wijzen. Bij dit punt wenschte de heer Heyli gers geconstateerd te zien, dat de jaarwedde in geen geval beneden f 1800.kon worden gebracht, terw ijl de heer van Esveld de hier gerezen kwestie weet aan onzorgvuldige re dactie. Overeenkomstig do adviezen werd het verzoek met algemeene stemmen afgewezen. 4. Verzoek van eenige gehuwde onderwijzers bij het Lager Onderwijs beneden 28 jaren om in het genot te worden gesteld van eene tegemoet koming in huishuur met advies. Door de onderwijzers J. Jochems, C. Moerman en W. C. Oosterman is tot den Raad het verzoek gericht het daarheen te willen leiden, dat ook zij, gehuwde onderwijzers, hoewel den leeftijd van 28 jaar nog niet bereikt hebbende, de tegemoetkoming in de huishuur, zooals die in de verordening is bepaald, eveneens mogen genieten, te meer omdat ook in andere Ge meenten de tegemoetkoming, als boven bedoeld, aan gehuwde onderwijzers beneden 28 jaar wordt uitgekeerd. R en W. adviseeren afwijzend te beschikken op dat verzoek, uit over weging dat, waar bij de Wet, rege lende het Lager onderwijs, de 28- jarige leeftijd als grens is gesteld voor het verkrijgen eener tegemoetkoming, en deze dus moet gerekend worden als het normale tijdstip waarop onder wijzers huwen, en ook slechts voor onderwijzers boven 28 jaar eene Rijksbijdrage in de tegemoetkoming wordt genoten, er geen termen zijn, reeds aan onderwijzers van jeugdiger leeltijd eene tegemoetkoming te geven. Zij wijzen er nog op, dat de aan vangsjaar wedde in de meeste gemeen ten, ongeveer gelijk staande in be volking, enz. met Amersfoort, lager is dan f 690.— en de onderwijzers in deze Gemeente dus over het alge meen in eene gunstige conditie ver- keeren, terwijl, blijkens ontvangen mededeelingen, slechts in enkele ge meenten eene tegemoetkoming aan gehuwde onderwijzers beneden 28 jaar wordt gegeven. Dit veizoek werd z. h. st. afgewezen. 5. Verzoek van de Commissie voor kindervoeding om een subsidie van f300 voor 1905, met advies. Aan de bij haar request overlegde rekening en verantwoording .over het vorig dienstjaar, voegt de commissie nog toe, dat gedurende 78 dagen 11.911 kinderen gevoed zijn en de totaal uitgaven bedroegen f1215.10', zoodat elk kind heeft gekost f 7 94, waaronder de kleederen zijn begrepen. Voorts dat pij de ontvangsten valt op te merken als buitengewone bij drage eene som van f340.G0', zijnde de opbrengst van twee concerten, welke bron van inkomsten zeer wis selvallig is zoodat de commissie daarop tegen den aanstaanden winter dus niet mag rekenen Zonder deze bijdrage zou de reke ning met een te kort gesloten hebben. Het aantal kinderen, dat aan de maaltijden deelneemt, wordt jaarlijks grooter, n 1. in 1J01/I902 9265, in 190211903 10.602, en in 1902/1904 11 911. De commissie wil haar werk in het aanstaand seizoen gaarne zoo uitge breid mogelijk voortzetten, maar daar toe is zij alleen instaat indien de Raad haar weder een subsidie verleont; Daarom verzoekt zij ook voor dit jaar weder een subsidie van f300. B. en W. adviseeren gunstig. Z. d. of s. werd dit subsidie op de gewone voorwaarden verleend. 6. Verzoek van J. C. Snouck om een lokaal in een der openbare lagere scholen in bruikleen te mogen ontvan gen voor het geven van gymnastiek onderwijs. Door den heer Gerritsen werd het toestemmen in dit verzoek verdedigd vooral op grond dat daardoor wordt voldaan aan den in eeri rondschrijven van den minister van B. Z gouilen wensch en omdat in de behoelte aan methodisch gymnastiek onderwijs wordt voorzien. De heer Oosterveon betuigde daarmede zijn instemming. Mr. Heyligers, de heer van Esveld en de vooizitier bestreden echter de toestemming, waarna met zes tegen vier stemmen werd besloten niet aan het verzoek van den heer Snouck te voldoen. Vóór inwilliging stemden de heeren Gerritsen, Oosterveen, Tromp van Holst en mr. Voorst Vader. 7. Verzoek van A. Wery om eene buitengewone vergunning tot verkoop van sterkeu drank in het klein in het café en de concertzaal »de Arend" als deel uitmakend van eene inrichting voor maatschappelijk verkeer. In de memorie van antwoord van en op het verslag van het verhandelde in de afdeelingen (23 en 25 Januari 1905) bei rellende voorgenoemd ver zoek om eene buitengewone vergunning tot vei koop van sterkedrank in het klein, wordt gezegd: «liet deed ons genoegen, dat ons advies strekkende om aan de 11. M. Koningin voor te stellen Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het verleenen van eene vergunning boven het vastgestelde maximum aan A. Werv, overeenkomstig art. 5 der Drankwet, bij de meeste leden zoo wel in de eerste als in de tweede afdeeling. instemming vond. Bij het algemeen heerschend ver schil van gevoelen omtrent de viaag wat te verstaan is onder een locali- teit, welke deel uitmaakt van eene inrichting voor maatschappelijk ver keer, vinden wij geen vrijheid op ons aan uwe vergadering ingediend voor slei terug te komen." Met zes togen vier stemmen, die der heeren mr. Voorst Vader, Gerritsen, Tromp van Holst en Oosterveen werd overeenkomstig hel advies van B en W. besloten machtiging lot het ver leenen dier vergunning te vragen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning regelende de inrichting der plaat selijke politie. Ook dit is een aangehouden kwestie. In de Memorie van antwoord van B. en W. op de verslagen van het verhandelde in de afdeelingen. lezen wij «Zoowel in de eerste als in de tweede afdeeling werd de wenschelijkheid uit gesproken, dat bijaldien eene verhoo ging van de bezoldiging van de Inspec teurs van Politie noodzakelijk werd ge acht, het voorstel daartoe aan dat tot verhooging dei jaarwedden van de agen ten van politie behoorde te worden vastgeknoopt, ter bevordering van eene voldoende regeling der bezoldiging van het geheele politiepersoneel. Hiermede accoord gaande wenschen wij nu reeds te verklaren, dat eene vei hooging van de jaarwedden der Inspecteurs ons alleszins gerechtvaar digd voorkomt." In de tweede afdeeling hebben vier leden zich bereid verklaart een voor stel tot verhooging der jaarwedden der inspecteurs te doen. De heer van Esveèl stelde, mede namens de heeren Hamers, Jorissen en Tromp van Holst, voor, de jaar wedde van den inspecteur te brengen op een aanvangsalaris van f 1000 met drie driejaarlijksche verhoogingen van f100 en van den adjunct-inspecteur op een aanvangsalaris van f750, met twee verhoogingen n I. f50 na twee, en wederom f50 na 5 jaren dienst. Verder is de loonregeling: Van den Hoofdagent opeen minimum van f650 en een maximum van f 700. Van eiken agent van politie der le klasse op een minimum van f600 en een maximum van f650. Van eiken agent van politie der 2e klasse op een minimum van f525 en een maximum van f600. Van eiken agent van politie der 3e klasse op f325. met dien verstande, dat de jaarwedde van eiken agent van politie der 3e klasse die na het in werking treden der verordening van 23 September 1902 is aangesteld, wordt bepaald op een minimum van f475 en een maximum van f525. De bezoldiging van bovengenoemde beambten kan, bij gebleken ijver en geschiktheid, na ingewonnen rap port van den Commissaris van Politie, op het maximum gebracht worden, met inachtneming van de volgende regeling De jaarwedde van den Hoofd-agent van politie na drie jaren dienst op f650 en na zes jaren dienst op f700. De jaarwedde van eiken agent der le klasse na drie jaren dienst op f 625 en na zes jaren dienst op f 650. De jaarwedde van eiken agent der 2e klasse na drie jaren dienst op f550, na zes jaren dienst op 1 575 en na tien jaren dienst op f600. De jaarwedde van eiken agent 3e klasse (nieuwe categorie) na drie jaren dienst op f500 en na zes jaren dienst op f525. In buitengewone gevallen kan de verhooging vroeger worden toegekend. Het voorstel van de heer Van Esveld c.s. werd door B. en W. overgenom»n, en de geheele salaris regeling met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Voorstel tot onbewoonbaar ver klaring van perceel E. no. 4423 ge legen in de Teutstraat. Dit peiceel verkeert in zulk oen verwaai loosden toestand, dat het niet meer voor bewoning geschikt is en herstel zou neerkomen op algeheele vernieuwing. Het perceel behoort in eigendom aan L. Ruitenberg alhier en is bewoond door P. van Kaarden. De gemeente opzichter zegt in zijn rapport: «De woning bewoond door P. van Kaarden en diens vrouw, staande aan de Teutstraat, plaatselijk gemerkt No. 39, kadastraal bekend sectie E. No. 1423, in eigendom toebehoorende aan L. Ruitenberg, verkeert in een toestand, welke gevaarlijk is voor de bewoners In hoofdzaak is het dak, de horstwering, en de groote schoor- steenen binnendaks de oorzaak, welke behooren gedoopt te worden. Daar de zolder boven deze woning gebruikt wordt voor berging van bouwmateriaal, voornamelijk hout, en uit den aard der zaak zwaar belast wordt, ware het wenschelijk, dat de eigenaar gelast werd deze woning te ontruimen of te doen ontruimen vóór of op 15 Januari 1904." Ook de gezondheids commissie adviseert tot onbewoonbaar verklaring. De Raad vei klaarde de woning on bewoonbaar, met last tot ontruiming door de bewoners binnen twee maan den, te rekenen van af den dag waarop de tijd tot voorziening tegen dit besluit is verstreken of de hand having daarvan is uitgesproken. 10. Voorstel tot wijziging van de jaarwedde van den leeraar aan de Burgeravondschool den heer G. C. F. Prins. Z. d. of li. st. overeenkomstig advies aangenomen. 11. Ontwerp-besluit tot vaststelling van jaarwedden van het onderwijzend personeel bij het Lager Onderwijs. Als voren 12. Outwerp-verslag ingevolge art. 35 der Leerplichtwet (inzake kinder voeding) Z. d. of h. st. goedgekeurd. Een enkel punt vei dient nog ver melding. Bij punt 6 werd door mr. Heyligers gewezen op het foutief gebruik van den naam «Hellingstraat" voor «Helle straat". Zooals men weet heeft die naam wisseling al menige pen in beweging gebracht Volkomen zijn wij het met mr. Heyligers eens dat de historische benamingen in eere moeten worden gehouden en wij achtten de klacht van genoemd raadslid zeer gegrond. Toch houden wij er ons van over tuigd, dat hel onjuiste gebruik vol komen ter goeder trouw geschiedde en niet het gevolg is van een flauwe ui die vroeger wel eens naar aanlei ding van de naam Hellestraat is aan de markt gebracht. Wij komen op deze questie terug. Bij den rondvraag verlangde geen der leden het woord, zoodat de ver gadering werd gesloten. Naar wij tnel zekerheid verne men, zal de zoo goed geslaagde zang uitvoering, door de Vereeniging «Kunst naar Vermogen" op 17 Januari j I. in Amicitia gegeven, nog eens herhaald worden ten bate der alge meene armen. De uitvoering zal ditmaal gegeven worden in de zaal van den R. K. Volksbond «St. Joris," welke daarvoor welwillend is afge staan, op Zondag 12 Februari a.s. tegen eene entree van 15 cent. Plaatsen kunnen denzelfden dag besproken worden. De Amersfoortsche Rijwiel- Automobiel Machinefabriek D. II. Eysink alhier is aangesteld tot eerste mecanicien van de Automobile-club de France. In de Algemeene vergadering der leden van de Vereeniging tot op voeding van halfverweesde verwaar loosde of verlaten kinderen in het Huisgezin Afd. Amersfoort werd Maan dagavond in «Ons Huis" verslag uit gebracht over het afgeloopen jaar 1904 en bleek dat de vereeniging 144 leden telt en 26 kinderen door haar verpleegd werden, waarvan 4 voor eigen rekening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2