Vergissing van tactiek. Plaatselijk Nieuws. gens dat plan zou het Russische rijk- in tien provinciën verdeeld worden Finland, de Ooslzee-provinciën, Polen, do Krim, Klein-Rusland, de Kaukasus, Midden-Rusland, Noord-Rusland, Si berië en Midden-Azië. Elke provincie zou onderverdeeld worden in vijf districten. Elk district zou een districtraad kiezen, bestaande uit vertegenwoordigers van geeste lijkheid, adel, kooplieden, grondeige naars en boeren. Die raden zouden wetsontwerpen betreffende het district kunnen aannemen, waarna die wets ontwerpen ter afdoening aan de Volks vergadering te St.-Petersburg gezonden zouden worden. Deze volksvergadering zou bestaan uit vijf afgevaardigden van eiken districtsraad. Woensdag kwamen, volgens een Reutertelegram uit Warschau, de fabrikanten uit de stad en de om streken bijeen om te braadslagen over middelen, waardoor de toestand der arbeiders verbeterd kon worden. Ter beëindiging van de werkstaking werd o.a. voorgesteld toe te staan, dat in den middag van den eersten Mei het woik zal stilstaan en de werklieden vrijaf zullen hebben. Diaden te Breslau weten le ver tellen, dat de op Woensdag vastge stelde mobilisatie van troepen te Warschau on Lods tot 27 Febr. a.s. zijn uitgesteld. De Daily Chronicle weet thans mee te deelen, dat de Tsaar wel gaarne een volksparlement wil, maar dat nu al de ministers zich verzetten tegen het bijeenkomen van zoo'n volksvertegenwoordiging Erzullen dan ook, meent de correspondent, nog wel maanden verloopcri, voordat hel parle ment bijeenkomt, als ten minste de Tsaar 't plan doorzet. Trepow schijnt zijn plicht gedaan te hebben; hij kan gaan. Cories pondenten uit St. Petersburg melden althans, dat hij dezer dagen zijn ont slag zal krijgen en tot adjunct minis ter zal worden benoemd. Een der arbeiders van de deputatie, die op 1 Februari door den Tsaar werd ontvangen, heeft meegedeeld, op welke eigenaardige wijze die depu tatie werd samengesteld. Gevraagd werd geen der leden, zij kregen be vel om hun beste goed aan le trek ken en in een rijtuig te stappen, en zonder dat ze wisten, waar ze heen gingen, werden zij naar Sarskoje Selo gebracht. Eerst werden zij allen afzonderlijk naar het Winterpaleis in St. Petersburg gevoerd en door een bevelhebber van de Kozakkken opge steld, paarsgewijze, ouden bij ouden en jongen bij jongen. Er waren arbeiders uit verschillende fabrieken, o.a. ook een doove. Toen zij allen in rij en gelid stonden, kwam gouver neur Trepow naar hen toe, groette hen en deelde mede, dat zij naar den Tsaar zouden gaan. «Daarvan schrok ken wij", vertelt de arbeider verder, «Negen wagens stonden gereed Gou verneur Trepow reed vooruit. Wij reden tot voor den voor Keizer be stemden uitbouw van het station, waar wij in een donkere anticham bre traden en van daar in de prach tige keizerlijke vertrekken. Een extra- trein naar Sarskoje Selo stond klaar Te Sarskoje Selo wachtten ons zes lakeien, die ons in een helverlichte ontvangkamer brachten. Gendarme- officieren stelden ons in het gelid en een adjudant geleidde ons uit de ontvangkamer in een zaal, waar wij ongeveer een half uur op den Tsaar wachtten. Eerst traden de ministers binnen, daarop de Tsaar. Hij be groeten ons. Wij bogen diep voor hem Een blad papier in de hand houdend, waar hij van tijd tot tijd op keek, hield hij een redevoering tot ons Nadat hij deze rede geëindigd had, draaide de Tsaar zich om en vertrok. Uit het Paleis werden wij in het Lyceum gebracht, waar wij het middag maal gebruikten. Bij elk bord stond een karaf mrt gewone «wodka" en een flesch bier. Wij verzochten de rede van den Tsaar gedrukt te mogen ontvangen. Spoedig daarop werden blaadjes papier met de rede van den Keizer onder ons rondgedeeld. Het eten smaakte ons zeer goed, het bier vooral scheen uitmuntend. Ik had den geheelen dag tot Sarskoje Selo toe in zorg verkeerd, waarom ik en mijn loigenooten naar den Tsaar geleid werden. Eigenlijk had ik reeds ge dacht, dat ik niet meer zou terug- keeren". De aanslag te Moskou. Des namiddags om due uur reel grootvorst Sergius te Moskou in een rijtuig komend van het Nicolaas-palei- over het Senaiispiein. Achter de equipage reden twee huurrijtuigen. Toen de koetsier van den grootvorst het Paleis van Justitie naderde, kwam hem een slede met twee mannen in bui gei kleeding tegemoet; de eene droeg een arbeidersgewaad. Bij hel Paleis van Justitie liet de slede het rijtuig van den grootvorst passeeren op dat oogenblik werd een bom onder het rijtuig geslingerd. De ontploffing was zoo hevig, dat alle vensterruiten in het Paleis van Justitie werden ver brijzeld. Het rijtuig werd eveneens geheel verbrijzeld, de paarden liepen weg. De volksmenigte verzamelde stukken hout en andere overblijfselen van het rijtuig. De grootvoist was dadelijk dood, het hoofd en de boenen werden van den rotnp gescheiden, de kleeien stukgescheurd. De koetsier, diezwate brandwonden kreeg, stierf op weg naar het hospitaal. Op het plein liggen de wielen van het rijtuig van den giootvorst. De ontploffing werd ver weg gehoord. De moordenaars zijn gevangen geno men. Een er van zei: «liet kan me niets meer schelen; mijn werk is ge daan." De namen der moordenaars zijn onbekend. Na ecnige oogen- bhkken verzamelde zich een menigte menschen op de plek van den aan slag. De poort van bet Kremlin werd gesloten. Op het roodu plein hield de menigte een betooging tegen studenten, die zulk een pak slaag kregen, dat een beambte van het Paleis van Justitie tusschcnbeide kwam en aanleiding gaf, dat verscheidene personen gevangen genomen weiden Daarna werden er proclamatie onder de menigte verspreid. Toen groot vorstin Elisaboth bericht ontving van het voorval, begaf ze zich terstond naar de plaats, waarde aanslag plaats had. De overblijfselen van den groot vorst werden opgenomen en naar het Nicolaas-paleis gebracht. MOSKOU, 17 Febr. Grootvorstin Sergius bevond zich op het oogenblik, dat de aanslag op haar gemaal plaats had in haar werkkamer in het Kremlin, en was bezig met het vervaardigen van liefdegaven voor de slachtofïeis van den oolog. Haar rijtuig stond reeds voor de deur, omdat de groot vorstin naar het huis van den gouver neur-generaal wilde rijden, om er haar echtgenoot, die eveneens daarheen wilde gaan, te ontmoeten. Terstond na de ontploffing bemerkte een politie-beambte een man, die vluchtte, het gelukte hem, schoon deze met een revolver was gewapend, gevangen te nemen. De gearresteerde, die een aantal kwetsuren had, ver oorzaakt door scherven van den bom, ontkende niet de moordenaar te zijn, hij gaf zelfs toe, dat hij de revolver bij zich droeg om op iedereen te sc'nieien, die hem aanval. Hij uitte zijn voldoening, dat de grootvorstin niet bij den grootvorst was geweest. De gevangene weigerde zijn naam of stand op te geven. Wel verklaarde hij nog, dat hij lid was van de revo- lutionr.aire socialistische partij. Hel hoofd van den grootvorst is geheel verpletterd. Er werden slechts gedeelten der hersens op het plaveisel gevonden; die werden door een vrouw- opgenomen en aan den commissaris van politie gegeven. Een politie-be ambte nam de portefeuille van den grootvorst op, waarin zich geld en verscheidene brieven bevonden In het bezit van den moordenaar werd een portefeuille met ongeveer tien roebels gevonden. Om vier uur werd in tegenwooidig- heid van grootvorstin Sergius en alle militaire en civiele autoriteiten een eerste lijkdienst gehouden, waarop om 8 uur 's avonds een tweede volgde. Door de ontploffing w-erden 64 ven sters van het paleis van justitie ver brijzeld. De daad maakte in Moskou een verpletterenden indruk. RECLAME. Het middel om gezond te zijn. Onlangs wertj.ofis eert^evat door Mejuffrouw Hagen van VjaJp medegedeeld, dat wij de moeite waard achten'te vermelden.Cllaar terhaal, dat zie ken betref^* geeft de oorzaak» aan en zij noemt een middel voor hun ziekte! Mejuffrdluw J. Hagen. Bergweg te Velp. schrijft onsSetfcrt geruirnen tijd hc/ï> ik geleden aan een nierkwaal, die zich openbaarde d -or hevige pijnen in den ttug en zij. Ik wal 's morgens wanneer ik ops^nd r^eds vreeselijk Jermoeid en had geen moed. 'f Nachts sliep ik haast niet. Ik had spatader en werd gekweel door duizelingen, waarbij ik me moest ■tisihouderfc.om njjrt te vallen. Soma had ik eensklaps plotselinge zweetingen en benauwdheden zondeptraatd^iding. De Doctor yer- telde dat ik liude niercn^ndde urine kwam met eerr^branderag gevoel. Ik wa^ft*^gr mjjn ziek te reedsl^eeyflalen behandeld, doelf zonder veel succes enktron ik van Forster 's Rugpijn Nieren Pillen vernam, wilde ik mijzelf eens daarmede behandelen en het is mij een waar genoegen U te kunnen melden dat ik hiermede een zeer goeden uitslag bekwam, want nauwelijks had ik ze ge durende veertien dagen ingenomen of algeine&ne verbetering in mijn toestand trad in, de pijn werd beduidend minder en ik stel me voor nog eenigen tijd met Uw geneesmiddel verder te gaan, om \v er volkomen gezond te wojtfen Ik ondergeteekende/ verklaar .dat het boven staande waar is en ofachtig u het publiek te ma ken op elke wijze die U goed dunkt. Het gevaar dat «n nierziekte zich slepen kan. De nierziekte komf zachtjes aaivÜn men kan haar jaren onder de lgtien hebben zonder dat de lijder de ware oorzaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdffijn, pijn de leden, zeimwpijn. heuppijn, rheumaiiek, ,<y»ü gefyel van prikkelbaar heid of vcrmoeiJhefd'yOh neirslachüjjheid, hart zwakte, waterzuchten. VerzeJrfF U dat men U de échte Foster's Rugpijn W^ren Pillen geeft, dezelfle die Mejuffrouw Hagen gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van pos wissel A f 1 75 voor één, off 10. voor zes doozen. Naar aanleiding van een bezoek aan bet bekend instituut voor licht therapie van Dr. Bullaau te Rotter dam, schreef onlangs een bekwame hand in de N. R. C.: «Wij weten allen wat lupus is. Wanneer we éénmaal, meest in den schemer, op de stilste wegen, zoo'n ongelukkige hebben ontmoet, die vlug voortging, het hoofd uls in schaamte afgewend, dan blijft ons langen tijd de herinnering bij aan dat monster lijke gezicht, de lippen, den neus, do oogleden vaak half weggevreten, en bedekt door dikke randen van dragende wonden. En alleen aan de oogen, die door het afzichtelijke masker heen kijken, zien we dan soms dat een nog heel jong meisje door deze ellendige ziekte tot zoo'n schrikwek kend schepsel is verminkt. Maar we ontmoeten ze zelden. De menschen, hebben deze ongelukkige lijders gewoonlijk schuw en somber gemaakt. Waar ze zich vertoonden, gingen de wandelaars vlug op zij trams en spoorwegwagens liepen leeg, wanneer zij er in plaats namen. Van alle kanten zagen zij zich aangestaard door verschrikte oogen. En soms werden ze nageschreeuwd, bespot, zelfs uitgejouwd door het domme, wreede volk, dat hun ziekte wijt aan een loszinnig loven En dan eindelijk durven de arme schepsels haast de straat niet meer op. Bang en wantrouwig houden ze zich schuil in hun woningen, en een wrok tegen de onrechtvaardige wereld koint hun lijden verzwaren, dooft alle blijdschap weg uit hun leven, dat als een einde- looze, sombere grauwheid voor hen uitligt, zonder een straaltje van hoop. Want uit de gemeenschap zijn ze vrijwel gebannen. Al hebben ze op school ook nog zoo goed geleerd, al is hun lichaam sterk, hun verstand ontwikkeld, al hebben zij zich in de lange uren van eenzaamheid allerlei vaardigheden eigen gemaakt, toch is het hun in den regel onmogelijk den kost te verdienen. Want op fabrieken, kantoren, in winkels en werkplaatsen, bedankt het personeel oin met «zoo'n vies monster" samen te werken, en meestal schudden de patroons al angstig van neen, zoodra zij zich komen aanmelden. Jaren en jaren blijven de lupuslijderszoo maar rondloopen om een betrekking; voor bet slechtste werk tegen bet kleinste loon bieden zij hun diensten aan, maar telkens en telkens weer worden zij afgewezen. En daarbij komt dat baast al deze patiënten behooren tot de armen en onvermogenden." Wie zou niet gaarne een steentje bijdragen om het lijden door den lupus veroorzaakt te leenigen. Generen is mogelijk. Reeds zijn in het be kende instituut voor lucliitherapie van dr. Bollaan velen genezen, maar- voor zoo velen is bij gebrek aan middelen geen behandeling mogelijk. Laat ieder steunen naar zijn beste krachten, om velen dier deernis waardige slachtolfers aan de maat schappij te hergeven. Van harte juichen wij dan ook de edele pogingen toe der voetbalver vereenigingen »U. D. I." en «Quick II" van hier en «Allen Weerbaar'' en »B. F. C." uit Bussum, zullen zich a.s. Zondag op bet terrein aan den Leusderweg meten en de te ontvangen entree-gelden zullen bestemmen voor de lupus-inrichting van dr. Bollaan. Wij wenscben hen een ruime ont vangst. 3Voor de betrekking van gemeente secretaris alhier, vacalure-jhr. mr. B. W. Tb. Sandberg, zijn op de voor dracht geplaatst de beeien: mr. dr. J. G. Stenfort Kroeze, te Zwollemr. dr. D. Talma le Haarlem. In een openbare vergadering met debat van de anti-revolutionaire pr< p igandaclub «Groen van Pinstorer", te houden 6 Maart a s., zal de beer N. Oosterbaan uit Doesburg optreden. Mejuffrouw Jungius, stichtster en leidster van het Nationale bureau voor vrouwenarbeid, zal Dinsdag 21 Februari in ons Huis een voordracht houden. Het onderwerp zal zijn liet ont staan en de werking van het nat bureau voor Vi ouwenarbeid De vergadering is alleen toegan kelijk voor genoodigdon. De zanguitvoepjpg Zondag 12 Febr. door de Vereeniging Kunst naar Vermogen gegeven, beeft een batig saldo opgebracht van f44.79, welk bedrag door den president der ver eeniging is afgedragen aan Burge meester en Wethouders ten bale der algemeene armen van Amersfoort. Bij bet plaatselijk telepboonnet is aangesloten mr. II. J M. van don Bergh, advocaat en procureur, Bergstraat 33. De kunstschilder W. O. J. Nieu- wenkamp, die mei zijn vaartuig De Zwerver aan den Koppel heeft over winterd, zal zich meltei woon te Edam vestigen. Bij den ter gelegenheid van liet jubileum der Normaal-Schietschool gehouden schietconcours is door eene afdeeling van het 5e Regiment Infan terie den derden prijs behaald in den Corpswedstrijd. Bij het te'sGravonhagegehouden concours der Ofiiciers-Schermbond heeft E. M. M. A. in de colonne- weilstrijd den derden prijs behaald terwijl de vierde prijs werd veroverd door miliciens van het 5e Regiment Infanterie. De kranige schermers werden gis terenmorgen met de Stafmuziek van den trein gehaald. Een jongen uit Utrecht die inet een uitrukkenden militairen troep was inedegeloopen en uit vrees voor straf niet naar huis durfde gaan is door de politie aangehouden en naar de ouder lijke woning teruggebracht. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkantoor te Amersfooit. gedurende de le helft der maand Februari 1905. J. D. Gerritsen Amersfoort. C. Buis Edam. Joh. Oskam 's-Gravenhage. P. de Jong, Hilversum. Wed. J. Kup Sliedrecht. N. Petri Utrecht. Briefkaart»!). J. Planhagei Amsterdam. Mej. H. Sleussen id. E. Houtman Narvik. In do Zaterdag j 1 gehouden algemeene vergadering van de Stede lijke Hypotheekbank te's Gravenhage, (directie mr. P. Drooglever Fortuijn en tnr. C. Schuit) werd verslag uit gebracht van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat deze instelling wederom krachtig was vooi uitgegaan tegenover een bedrag van f 4 539.250. dat aan pandbrieven in omloop is, staat als dekking f 4.002.485 aan eersle hypotheken, f900.000 door aandeelhouders te storten en f20 870. reserve, in effecten bij do Neder- landsche Bank belegd, in totaal dus f5.523.355., alzoo een overwaarde 984.105. De belans en winst en verliesreke ning werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 7'/i Marijke van Scheveningeu. Een misverstand. Meen niet, o courantenlezend pu bliek, dat Marijke een misverstand of een misvatting zou zijn integendeel Woensdag, 22 Febr. ten 8 uur hopen wij in Amicitia de opera van dien naam gezond en wel ter wereld te brengen, doeti er is een misverstand ontstaan door de inteekenlijsten. Een zeer geacht ingezetene die op alle lijsten, aangeboden vooreen goed doel, teekenl ik verzwijg den naam uit vrees minstens een tuinhek op mijne rekening te krijgen had tot gistei op deze lijst nietgeteekend Dereden hiervan was dat op de oorspronkelijke lijst stond «Kaarten a fl, gereser veerde plaatsen a f2.50" en hieruit zou men kunnen opmaken dat de plaatsen vaii f 1 den tweeden rang vormen. Dankbaar voor deze verklaring haast ik mij de volgende inlichtingen te geven. Do kaarten voor fl.geven toe gang tut den eersten ranghet be sproken geschiedt op (ie gewone wijze Dinsdagen Woensdag in Amicitia doch de milde gevers die voor het goede doel per kaart f2 50 of meer betaalden, kunnen vóór dien tijd plaatsen reserveeren. Het zou den executanten hoogst aangenaam zijn wanneer de inteekenaren persoonlijk van hunne kaarten gebruik maakten. Voor familie of huisgenooten kunnen zij voor denzelfden prijs suplement- kaarten bekom, n en willen zij ook bun personeel laten genieten, welnu dan is er nog een tweede rang tegen vijltig cents. J. C. G IRHZ«E\SÏIEC1VS. Het aantal lotelingen dat voor volledige oefening door de provincie Utrecht moet worden verstiekt, zal bedragen 625. Hiervan zullen woiden ingedeeld: bij liet regiment grenadiers en jagers 20; bij bet 5e regiment infanterie alhier 103; bij bet 5 batal jon 8e legiiqput infanterie l Uliecht 130; bij bet 4e bataljon 9j regiment infanterie te Utrecht 140; bij bet le regiment huzaren alhier 30; bij het 3e regiment huzaren te Leiden G; bij liet le leginient veld-artiilerie te Utrecht 45; bij het 2e regiment veld-arlillerie te 's-Gravenhage 1bij liet le regiment vesting-artillerie te Utrecht 113; en bij het regiment genietroepen le Utiecht 25 Terwijl voor verkorte oefeningen zullen worden ingedeeld 205 lotelingen, en wel bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage 10bij het 5e regiment infanterie alhier 50; bij bet 5e bataljon 8e regiment infanterie te Utrecht 05; bij het 4e bataljon 9e regiment infanterie te Uirecht 00; bij het le regiment vesting-anillerio te Utrecht 70, en bij het regiment genietroepen le Utrecht 10. De le luit. W. J J. Hastelbach, van het 10e reg. inf., wordt 1 Mei gedetacheerd bij Iret le reg. veld-art. alhier. Predikbeurten bij de verschil lende gemeenten alhier op Zondag 19 Februari 1905: Ned. Ilcrv. Gemeente. St. Joriskerk. Voorm. 10 uur. Ds. Ter Haar Romeny. Bevestiging als lidmaat der Ned. llerv. Kerk. Namiddag 2 uur, Ds. Van Aalst. Bediening van den II. Doop. 's Avonds 5'/» uur, Ds. Meiners. Gasthuiskerk. Voorm. 10 uur, K. Teeling, Godsdienstonderwijzer. Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Rciuoiistrantsche kerk. Voormidd. 10'/i uur, Ds. Ilooykaas. Gereforin. kerk (Langegracht). Voormidd. 10 uur, Ds. Dormer, 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keere?i maandel. collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voormidd. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte voor de Diaconie. Vrije Gereforin. Gemeente. Voormidd. 9uur, Lezing door 's Avonds 5 uur, ongesteldheid. De Casino-schouwburg te New- Yoik is Zaterdagmiddag afgobrand. Er bad juist een repetitie plaats: onder de tooneelspelers ontstond een paniek, doch alle personen, die zich in den schouwburg bevonden, kouden zich redden. RECLAME. i Door de Pink Pillen niet terstond te nemen om eene maagziekte tégen te gaan is eene ver gissing van tactiek /Tie L" duur -te staan komt, dat wil zeggen U J&l doen lijden. Zulk is aan Juffrouw Maria Hpitkamp te Holten overkomen, die als zii begoirnen was met dat waarmede zij ge/endigd heeft, dat wil zeggen, met de Pink Pilleh te nemen, dan zou/ zij zich van vele janén lijdends gevrij waard hebben, ge durende welke jaren zij ,éen menigte genees- middelen had aange wend die haar veel geld gekost hebben en haar niet verhinderd hebben ware martelin gen te doorstaan. Haar echtgenoot verklaart ons 'n een schrijven dat zijne vrouw gejHfrèmde een vijftal jaren aan vreeselipce hojrftl en^naagpijnen geleden had, het leven ^es haar gednrende dien t\jd ondragelijk. dan ook niets ontzien om haar van deze aandoeningen\e verlossen. On gelukkiger wyze al het uit gé^even geld hier voor was verloren want niet iUn der t^jrijlre behandelingen die zij gevolgd haar genezen, slechts eenige hebben haar gedurende eenige dagen wat verlichting gegeven, maar dat was ook alles. Zij verviel telkens in der zelfden toestand, zij had een ondragelijk ge- Juffrouw Mina Heitkamp ïolgcns portret.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2