NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. NA TWINTIG JAREN, Ulo. 15. Woensdag 22 Februari 1905. Vier-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zeer ernstige berichten komen thans weer uit Rusland. Men spreekt zelfs van een wijdvertakte beweging in het binnenland, waaraan ook de boeren deelnemen. En allerwege is er wer staking van spoorwegpersoneel, van telegrafisten, van telefonisten. Ook staken de apothekersbedienden te Moskou nog. Veertien van de vijftig gepatenteerde apotheken zijn gesloten en dat ofschoon de eigenaars onver wijld de eischen der stakers inwil ligden. Ernstige berichten komen ook uit Kaukasus, ondanks de pogingen der overheid om den toestand te verbeime- lijken. De «Daily Chronicle" verneemt uit Odessa, dat menschen die daar uit Tiflis en Batoem aankomen, ver tellen van een bepaald oproer van de boeren in het Zuiden van den Kaukasus. De troepen kunnen het niet beteugelen. In Polen is het al evenmin rustig. Op een door duizendtallen bijgewoonde vergadering te Warschau werd een motie aangenomen waarbij de gym nasiasten in Polen wordt verzocht, als protest tegen de heerschende toestan den niet meer school te gaan. De kellners werden in dezelfde stad gedwongen te staken. De correspondent van het «Berliner Tageblatt" te St.-Petersburg seint, dat de regeering door geheel Rusland een campagne tegen de liberale bladen geopend heeft. De toestand is moei lijker en wanhopiger dan ooit zegt hij Daarover bericht insgelijks de corres pondent der «Standard" te St.-Peters- burg. Deze schrijft De moord op grootvorst Sergius schijnt de reactie, althans tegenover de drukpers, te stijven. De minister van binnenlandsche zaken heeft de radicale bladen «Nazji Dni" «Nazji Zjisn" voor drie maanden geschorst, ofschoon, of omdat, zij over den moord op Sergius geen oordeel hebben uit gesproken. Trepow moet gezegd heb ben, dat zijn optreden hetzelfde zou blijven Omtrent den moord op grootvorst Sergius deelen Engelsclie bladen o.a. nog het volgende mee: De begrafenis van het stoffelijk overschot van den grootvorst zal waarschijnlijk Woensdag plaats hebben binnen de muren van het Kremlin. Het zal een hoogst een voudige en korte plechtigheid wezen Tsaar noch Tsaritsa zullen er bij zijn wel eenige grootvorsten, o a. de be genadigde grootvorst Paul. Grootvorst Wladimir, die ziek te bed ligt, komt echter niet. De moordenaar heeft een paspoort uit Witebsk, vermoedelijk is dit echter valsch. Men kan hem nog altijd niet thuis brengen. Waarschijnlijk heeft hij alleen gehandeld, liet manifest van den Tsaar, dat van Sergius moorde naars spreekt, is dan onjuist, evenals het bericht over twee bommenwerpers. Er is nog gebleken, dat de moorde naar, een vol geladen revolver met acht schoten bij zich had De koetsier van den vermoorde leeft nog, en men hoopt hem in het leven te be houden. De gemalin van Sergius heeft hem tweemaal in het gasthuis bezocht. De correspondent van de «Daily Telegraph" te Petersburg heeft van een ooggetuige gehoord, hoe het be richt van Sergius dood te Sarskoje Selo aankwam. Het hooge gezelschap zat aan een lunch, ter eere van prins Frederik Leopold van Pruisen. De Tsaar werd plotsoling doodsbleek en stamelde: Hoe is dat mogelijkAlles is nu zoo rustig. De stakingen en de opwinding van het volk zijn opge houden. Wat willen ze dan toch? Een pijnlijke stilte volgde op die woorden. Daarna vertrokken de hooge gasten overhaast. Verder wordt nog gemeld, dat Pobjedonostzef op sterven ligt, en dat generaal Gripenberg in ongenade is gevallen, en dat op bevel van gouver neur Tscherikof in Warschau 150 leiders der arbeidersbeweging zonder vorm van proces gefusileerd zijn De bekende schtijver Maxim Gorki zit, zooals men weet, nog altijd ge vangen in de Peter en Paulus-vesting te St. Petersburg. Zijne vrouw heeft verlof bekomen hem eenmaal per week te zien. Het eerste bezoek van mevrouw Gorki was beperkt tot een kwartier en ging op de volgende wijze toe. Mevrouw Gorki stond voor een ijzeren hek. Achter dat hek zat de adjudant van den directeur. Daarna volgde een tweede hek en daarachter stond Maxim Gorki, met een soldaat aan zijne zijde Zoo, op ongeveer anderhalve meter afstand, door twee traliehekken van elkander gescheiden, spraken de heer en mevrouw Gorki met elkander. Vóór het bezoek had de adjudant van den gevangenisdirecteur mevrouw Uorki gezegd, dat zij met haar man alleen over onschuldige zaken mocht spreken. Over de politiek, het ge vangenisleven of de redenen tot Gorki's inhechtenisneming mocht volstrekt niet worden gesproken. Gorki had tijdens het gesprek nog gelegenheid zijne vrouw te vertellen, dat, volgens het gevangenisreglement, alles wat de gevangenen schreven ver brand werd. liet was daarom onnoodig hem schrijfmaterieel te verscliaiïen. Mevrouw Gorki heeft na haar be zoek bij het departement van politie het volgende adres ingezonden: Sinds den 25en Januari zit mijn echtgenoot in de Peter en Paulus vesting gevangen. Men staat hem niet toe zijn gewone kleedij te dragen. Men heeft hem gedwongen een ge vangenispak aan te trekken. Men wei gert hem inkt «n papier en verhin dert hem daardoor zijn werk als schrijver te verrichten. Bij zijn zwak ken gezondheidstoestand moet hèt verblijf in een kleine ruimte met steenen vloer een noodlottige invloed op zijn gestel hebben. Het verbod van te schrijven is een geheel onver klaarbare harde maatregel. Daar mijn man feitelijk voorloopige hechtenis ondergaat, acht ik de toepassing van maatregelen, die het karakter eener straf dragen, volkomen onwettig Daarom acht ik mij gerechtigd te verlangen, dat men mijn echtgenoot zal toestaan zijn eigen kleeren en schoenen te dragen, alsmede de vrije beschikking te hebben over zijn inkt en papier, teneinde zijn werk als schrijver te kunnen volbrengen. Jekaterina Pjeschkowa Gorki Te Barcelona heeft de inspecteur der Russische politie Pablynski een samenzwering tegen der, Tsaar ont dekt. Hij het 15 anarchisten arrestee ren, die er bij betrokken zijn. De samen zweerders zouden niet alleen den Tsaar, maar ook de grootvorsten Alexis en Wladimir dooden. De inspecteur gaat naar Napels om liet spoor van andere anarchisten te volgen. De welbekende generaal Booth zal de volgende maand een kruistocht maken naar het Heilige Land. Bij al zijn tochten door de wereld heeft de energieke aanvoerder van het Heils leger Palestina nog niet bezocht. Hij verlangt daarom thans in dat Heilige Land te verwijlen en zijn prediking ook aan nist-christenen te brengen Waar ter wereld zielen te redden zijn, zoo heeft hij verklaard, daar is werk voor mij: in Palestina zal ik mij wenden tot Mohammedanen, Isra ëlieten en Grieken on tot ieder, die mij hooren wil. Van Palestina wil de generaal naar Australië en Nieuw-Zeeland gaan. Wij hooren weer eens iets van Jacuqes Lebaudy. De Engelsche bladen vermelden, dat kolonel Graves «opper bevelhebber van het leger van de Saha ra," tegen »Z. M. Jacques I, Keizer van de Sahara," een aanklacht inge diend heeft omdat dezen hem nog steeds een maand salaris schuldig is. Het bedrag van deze schuld is 100 pond sterling. Ten slotte nog een nieuwtje, schrijft men aan do Haarl. Cl.: De journalistieke bron is aan het sprudelen geraakt, en uit die bron, die ons, chroniqueurs, van kroniek noviteiten moet voorzien, heb ik ge meend te mogen putten de mede- deeling, dat er voor de nog vacante knoopsgaten een schoone tijd gaat aanbreken, daar H. M. de Koningin en de Prins van plan zijn een nieuwe Orde te creëeren, waan an de eerste lintjesregen als mijn politiek- meteorologische voorspellingsgeest niet blijkt te falen zal vallen op den aanstaanden jaardag van den Prins- Gemaal, den 19 April. De nieuwe Orde, waarvan do naam nog geheim wordt gehouden, is even als de Oranje-Nassau-Orde en die van den Nederlandschen Leeuw in 4klassen verdeeld en bestaat uit een ridder kruis, om welks 4 kwartieren een band is gevlochten met het inschrift: Je maintiendrai. terwijl het geheel de wapens van Nederland en Mecklen burg Schwerin vereenigd vertoont. Waar Prins Hendr.k zich door deelneming in een aantal Poli tieke zaken meer en meer in ons land gaat inburgeren, komt liet ons voor een zeer gelukkige gedachte te zijn geweest, een orde te scheppen, waardoor Z. K. Hoogheid ook zelf vorstelijke onderscheidingen kan deel achtig maken. Velen, wier linker revers van gekleede jas of rok wacht op aanvulling, zullen met mij, maar misschien onder meer subjectieven invloed, het creëeren dezer nieuwe orde toejuichen. Naar de N. Cl. verneemt, maakt het bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een punt van ernstige overwoging uit de klasse-indeeling der postkantoren naar een anderen maat staf dan het postzegeldebtet te regelen. Sinds lang en vrij algemeen be- door AUGUSTE CRONER. 22) »Zoo," zei hij, «is de straat verdoopt ge worden «Ja, den naam, die er vroeger zeer voor geschikt was, was nu, daar er nergens meer tuinen zijn, niet langer toepasselijk, daarom heeft men er den naam aangegeven van een man die zich in die buurt zeer verdienstelijk heeft gemaakt." «Maar er is toch nog één tuin in." «Ja juist dieu van Winkelmann. Bent u al eens door die straat gekomen, mijnheer?" «Ja een week geleden en ik heb toen ook het huis van onzen cliënt gezien." «En zaagt u hem zelf niet? Ik zag hem eergisteren nog in 't zonnetje voor het venster zitten." «Zoo hebt ge hem zelf gezien? Ik zag alleen twee vrouwen." «De oude en de jonge Muller natuurlijk, want anders komt er, behalve de man van de eene, hij was vroeger acteur, nooit iemand over den drempel." «Zoo wat voor menschen zijn deze jonge Mullers «Stille, bijzonder stille menschen die zich even als Jozefa Muller geschikt hebben in de wenschen van den ouden zonderling en, even als hij, met niemand omgaan. Mijn nicht die de melkinrichting van hare ouders voortzet en als kleiD meisje dikwijls melk bij juffrouw Muller bracht heeft mij meermalen vertelt welk een stil leveD die menschen lijden." «O, daar wordt gebeld en Karei is nog niet terug; ik moet dus even open doen," zei de oude man en ging daarop de deur uit. Het was een dame die geheld had. Zij hield den advocaat wel twee uur op. Karei de bediende, die intusschen al lang weer terug was, deed eindelijk de deur open en was juist van plan zijn meester hoed en jas te brengen opdat deze naar zijn restauratie zou kunnen gaan, want het was al meer dan tijd, toen zij eindelijk opstond en wegging. John verliet nu ook spoedig zijn bureau om te gaan dineeren. Hij moest om zich zelf lachen want herhaal delijk betrapte hij zich er op dat hij weder aan dien stokouden Arnold Winkelmann dacht. Het was zeker zonderling zoo dikwijls als hij had moeten denken aan dat huis dat hij zoo heel toevallig ontdekt had en nu waren zijne gedachten toch veel meer bij den eigenaar zelf en bij de menschen die bij hem inwoonden die zoo schuw zoo eigenaardig menschenschuw waren, zooals hij zelf ondervonden had. Op zijn weg naar de restauratie dacht de jonge advocaat ook herhaaldelijk aan den ouden heer en schrok letterlijk op toen hij zijn stamtafeltje naderend als het eerste verstaanbare woord, den naam «Kielanstraat" opving. «Wat is er met de «Kielanstraat?" vroeg John, nadat hij zijne gewone dischgenooten gegroet had, en een der heeren antwoordde hemDe ontvanger der belastingen is heden daar vandaan verhuisd." «Zoo woonde u in de Kielanstraat?" vroeg John. «Dat is immers een straat in de nieuwe wijken «De ontvanger beantwoordde deze vraag toestemmend en weldra was hij met den jongen advocaat in een gesprek gewikkeld, waardoor hij te weten kwam dat Baumann er meer dan tien jaar had gewoond en het alleen daarom in die stille buurt had uitgehouden, omdat men van uit de vensters van zijne woning een prachtig uitzicht had op den overheerlijken tuin aan de overzijde. «Den tuin van Winkelmann?" vroeg advocaat John. «Dezelfde," antwoordde de ontvanger. «Er staan prachtige hoornen in en fraaie bloemen en wordt keurig onderhouden, vooral wanneer men weet dat alleen een ziekelijke vrouw de zorg daarvoor op zich neemt. Het schijnt wel dat deze tuin haar eenige afleiding is." «Kent u deze vrouw?" «Alleen van aanzien. Deze menschen gaan met niemand om. De oude heer zoo noemt meu den heer Winkelmann in de buurt schijnt een menschenhater te zijn." «Hebt u hem ook t^el eens gezien? «Jawel, somtijds zit hij voor 't venster een pijp te rooken." «Zonderling." «Waarom is dat zonderling?" «Omdat de man honderd en zeven jaar oud is." «Wat u zegt! Nu dat zou men hem niet aanzeggen. Voor zulk een lioogen leeftijd ziet hij er nog flink uit." Er kwamen weder nieuwe habitués hij zitten en het gesprek werd nu meer algemeen. De heer John had het gesprek liefst voort gezet maar hij was te welopgevoed om anderen te noodzaken een gesprek te voeren waarin hij alleen belang stelde. f Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1