Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. schouwde men dit laatste als een zeer onjuisten maatstaf voor de beoordeeling der belangrijkheid van een kantoor. Om de klasse van een kantoor te bepalen, zouden behalve het postzegel- debiet ook de bedragen van den zui veren ontvang en de geheele geldelijke verantwoording in aanmerking komen; verder de omvang van den dienst der gewone en aangeteekende stukken, postwissels, pakketten, quitantiën, spaarbank, Rijksverzekeringsbank en het aantal behandelde posten en dé pêches. De indeeling op deze grond slagen zou een meer juist denkbeeld geven omtrent de belangrijkheid der kantoren. Voorts zou men kantoten, die over beide dienstvakken in een hoogere dan de vierde klasse gerangschikt zijn, niet meer vereenigen Er zal echter heel wat tijd mede gemoeid zijn, alvorens een en ander definitief geregeld is Werkiuaiiskaarten. Op aansporen van de drie Chris'e- lijke werkliedenvereenigingen te Bus- sum, is door haar bestuur, in ver- eeniging met de besturen van dezelf de vereenigingen te Weesp, Baarn en Amersfoort, en van den Christelijke Bestuurdersbond te Amsterdam, Hil versum en Utrecht een adres gericht aan de directie ter Hollandsclie IJze ren Spoorweg-Maatschappij, verzoe kende lo. dat de eerste aanvraag van een werkmanskaart spoediger dan tot nu toe wordt toegestaan 2o. dat de arbei der, in het bezit van een werkmans kaart, in bepaalde gevallen ook van deze kan gebruik maken op andere dan de aangegeven tijdenen 3o. dat meer speciaal voor Weesp, de dienstregeling zoodanig wordt gewij zigd, dat de houder van een werk manskaart ook met trein 884 van het Centraalstation mag vertrekken en trein 240 te Weesp zal stilhouden. Een manifest van Oud-liberalen. 75 Oud-liberalen hebben een mani fest gericht tol de liberale kiezers, waari n verk laard woi d t, dat zij tegenover de tegenwoordige regeeringsmeerder- heid front maken, zoowel zelfstandig als met handhaving van eigen stand punt. Door het verleenen van steun aan de vrijzinnige candidaten der linkerzijde, dio niet tot hun naaste geestverwanten behooren, tot eene kiesrechtregeling met grondwetsher ziening te komen, achten zij niet ge- wensclrt. Eene commissie van advies uit hun midden van 6 leden, waarvan voorzitter is het Kamerlid de heer Tydeman, zal in den verkiezingsstrijd de lokale kiesvereenigingen behulp zaam zijn. Deputaten vergadering. Donderdag 13 April e. k. wordt te Utrecht in »Tivoh" des ochtends te 11 uur, onder leiding Prof. van dr H. Bavinck, de deputatenvergadering der anti-revolutionaire parlij gehouden. De heer Dr. W. P. Ruijsch, te 's Gravenhage, is wegens zijne veel vuldige ambtsbezigheden afgetreden als algemeen voorzitter van den Volks bond, Vereeniging legen drankmis bruik. In zijne plaats is als algemeen voorzitter opgetreden de heer prof. dr. C. A. Pekelharing te Utrecht. De Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland zal 22 April te Utrecht haar algemeene vergadering houden. Volgens mededeeling in het «Nieuwe Schoolblad" bevat de beschrijvingsbrief o. m. de volgende punten: De heer G. Oosterbaan, hoofdinspec teur der volksgezondheid te Zwolle, zal spreken over«de zaak van den schoolarts"een voorstel tot intrekking van het aldus luidende voorstel van het hoofbestuur: Art. 18 A. R. worde gelezen als volgt: De algemeene ver gadering wordt jaarlijks gehouden op Vrijdag en Zaterdag vóór Paschen. Namens het hoofdbestuur zal verder de Iste-secretai is de algemeene ver gadering uitnoodigen haar instemming te betuigen met de volgende verkla ring, welke nader door hem zal wor den toegelicht. De stelling, dat het openbaar lager onderwijs vrij moet zijn van alle gods dienstig en politiek dogma, kan naar den vorm, waarin ze vervat is, worden aanvaard; maar behoort naar de be- teekenis, welke er veeltijds aan wordt toegekend, beslistheid te worden af gewezen. Gisteravond van 8 15 tot 9.40 uui vergaderde de Raad onzei gemeente onder voorzitting van Jhr. Barcbman Wuyliers ten stadhuize. Afwezig waren de heeren E. L. Visser (wegens lichte ongesteldheid) en C. Th. van Beek (wegens uit- stedelijkheid). Vervolgens had de installatie plaats van den heer S. J. van Duinen. Daar tegen het raadsbesluit tol toelating geen bezwaren zijn inge bracht, verzocht de voorzitter aan den heer Van Duinen de bij de grondwet eri bij de gemeentewet voorgeschreven eeden te willen afleggen. Nadat zulks was geschied, wenschte de voorzitter den heer Van Duinen geluk met het door zijn medeburgers in hem gestelde vertrouwen en sprak den wensch uit, dat ook hier in den Raad meer speciaal de belangen van den Handel en de Nijverheid, door hem elders reeds met zooveel warmte voorgestaan, zullen worden behartigd. Daarna nam de heer Van Duinen plaats. De notulen dor vergadeiing van 31 Januari j.l. werden na voorlezing door den waarn. secretaiis Jhr. Van Reigersberg Versluys ongewijzigd goed gekeurd. Behalve goedkeui ingen van ver schillende raadsbesluiten, dankbetui gingen van het personeel der politie voor de getroffen salarisregeling en idem van den heer C. J F. Prins was van Ged. St. ingekomen de bouw verordening, die nu door den Raad zal worden bekrachtigd. Uitgenomen het laatstgenoemde hetwelk naar de afdeclingen werd verzonden, werd alles voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens was ingekomen een ontslagaanvrage van den onderwijzer C. Noorderbos, welke naspoedeischend- vei klaring werd ingewilligd. Daarna werd de behandeling dei- agenda voortgezet. Wijziging verordening regelende de samenstelling en inrichting der comm. v. toez. op het L. B. en VV. adviseerett: «Uit eene met de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs ge voerde correspondentie betreffende de interpretatie van art. 1 der verorde ning regelende de samenstelling en inrichting der Commissie is ons de wenschelijkheid gebleken, de redactie van dat artikel te verduidelijken. De vraag deed zich namelijk voor of door de benoeming van een lid iler Commissie tot lid van den Gemeenteraad, waardoor het getal leden der Commissie tevens lid van den Raad zijnde, boven het in art. 1 bepaald getal van twee leden steeg, een vacature in de commissie deed ontstaan. Ten einde de beantwoording dezer vraag niet afhankelijk te stellen van een wisselend inzicht omtrent de be doeling van het betrekkelijk aitikel, komt het ons wenschelijk voor het artikel zelf zoodanig te redigeeren dat elke twijfel worde opgeheven. Mitsdien hebben wij de eer Uwe vergadering in overweging te geven art. 1 der bovenaangehaalde veror dening te lezen als volgt: «De Plaatselijke commissie van toe- «zicht op het «Lager onderwijs bestaat «uit negen leden, waar onder ten «hoogste twee leden van den Gemeen- steraad." Die na zijne benoeming als lid der Commissie tot lid van den Gemeente raad wordt benoemd, behoeft vóór den afloop van zijn tijd van zitting in de Commissie niet at te treden De heer Plomp acht dit alles een regeling voor de toekomst niet voor het verledene, en zou daarom het voorstel in dien geest willen wijzigen. B. en W. konden zich daarmee ver eenigen en namen dan het voorstel over, hetwelk daarna zonder hoofde lijke stemming werd meegenomen. 3. Voorstel betreffende het rooien van boomen op de Kortegracht. B. en W. zeggen in hun advies: In Uwe vergadering van 1 Maait 1903, werd bij de behandeling van het voorstel tot het rooien van de zich in minder gunstigen staat bevindende boomen op de Kortegracht, en om deze door jonge heesters van dezelfde soort te vervangen, waartoe door de Heide maatschappij was geadviseerd, de vrees geuit, dat het behoud van de enkele oude boomen den welstand aldaar niet zou bevorderen, met het oog waarop in overweging werd ge geven al de oude boomen te rooien, en door een geheel nieuwen aanplant te vei vangen. De Voorzitter achtte het toen voor zichtiger, het advies van de Heide maatschappij te volgen vooial omdat de Gemeenteraad toch in de hand heeft, over het al of niet behoud van de overgebleven boomen ten allen tijde te beschikken. Overeenkomstig ons voorstel werd daarop besloten. Nu opnieuw stemmen in Uwe ver gadering zijn opgpgaan voor eene ge lijkmatige beplanting van de beide zijden van de gracht, en ook aan ons college thans vooi komt, dat het aanzien van de Kortegracht er door zal winnen, hebben wij de eer Uwe vergadering in overweging te geven, te besluiten tot het doen rooien van de nog tien ter plaatso staande oude lindenboomen, en ons te machtigen, de ledige plaatsen aan te vullen met heesters van dezelfde soort, als die welke aldaar in het voor jaar van 1903 zijn geplant." 4 Voorstel lot wijziging der ver ordening op de tapperijen enz. goed gekeurd. 5. Vaststelling 3e aanvullingskohier der inkomstenbelasting 1904. Vast gesteld 6 Reclames le en 2e aanvullings kohier van de inkomstenbelasting. Goedgekeurd overeenkomstig de ad viezen. 7. Voorstel in zake verpachting hij openbare inschrijving van jacht op de Leusderheitle en de overige aan deze gemeente behoorende gronden. Z. d of st. aangenomen. 8. Benoeming van een dames-lid der commissie van toezicht op hel lager ondei wijs. Aanbevolen weiden: Mevr. Wil- lemstijn geb. Graswinckel en Mevr. Warnsinck geb. Cartier van Dissel. Eerstgenoemde werd met 12 stemmen legen 3 op mevr. Warnsinck, gekozen. 9. Benoeming gemeente-secretaris. Na eene geheime zitting welke van 8.50 tot 9.35 duurde werd benoemd mr. dr. J. G. Sleifert Kroeze met 13 stemmen tegen 2 op mr. dr. D. Talma. Niets mper aan de orde zijnde en niemand nog hel woord verlangend werd de vergadering gesloten. J.l. Maandag 20 Februari werd door de plaatselijke afdeeling van de Koninklijke vereeniging van gepen- sionneerdeonderollicierenen minderen, alsmede de weduwen daarvan, gepen- sionneerd voor de Wet van 1877, de tweede pei iodieke uitkeering aan daar toe in de termen vallenden gedaan Verstrekt kon worden: aan geperi- sionneerde onderofficieren f 40, aan gepen-ionneerde beneden den graad en ouder dan 70 jaar f35, aan ge- pensionneerde jonger dan 70 jaar f30; en aan weduwen, die huwden, nadat haar echtgenoot den dienst met pensioen had verlaten f 12.50. Tot de cursus voor opleiding tot opperwachtmeester, om zoo noo- dig de plaats van een luitenant le vervullen, zijn Lij het le Regiment Veld-artiilerie alhier toegelaten: de wachtmeesters Schoten, de Graaf en Tempstra en de fouriers Dijkema en Oudeman, terwijl met de opleiding is belast de 1ste luitenant Vrijdag van dat korps. De heer J. Kooiman, alhier, be haalde op de Internationale tentoon stelling van de Sociélé des Aviculleurs beiges 1821 Februari, Palais du Cinquanlenaire Bruxelles, de volgende prijzen Zilveren beker voor schoonste in zending van een Nederlander. Zilveren medaille voor den besten zilverlaken Padua van de tentoon stelling. Zwart Hollandsche Witkuiven, 3 Tweede, 1 Derde en 3 Z. E. V. Blauwe Holl. Witkuiven, 2 Tweede prijzen en een Z. E. V. Zilveren Padua's, een Eereprijs, 2 Eerste, 2 Tweede, 2 Derde prijzen en 3 Z. E. V. Chamois Padüa's 2 Eerste en 1 Tweede prijs. Wit Padua's, 2 Tweede prijzen en 1 Z. E. V. De tooneelvereeniging «Vondel" gaf j.l. Zondagavond in do «Keizers kroon" haar tweede uitvoering Op gevoerd werden: «Het Lied van Moeder" en «Een kleine Vergissing." Het wil ons voorkomen, dat wat het eerste stuk betreft de vereeniging wel wat veel hooi op de vork had ge nomen en hare krachten had over schat. Toch mag een woord van lof. voor den ijver waarmede blijkbaar werd gestudeerd, der vereeniging niet worden onthouden. De grimes, door den heer Van Eimeren bezorgd, waren zeer goed. Een talrijk publiek vulde nagenoeg de geheele zaal en volgde met aan dacht het spel. De voorstelling werd met'een ge animeerd bal besloten. Vrijdagavond a.s. te 8 uur geeft het Symfonieorkest «Jubal" onder lei ding van zijn directeur den heer G. Bikkeis, het tweede concert in dit seizoen. liet navolgend programma zal ten gehoore worden gebracht: t. Cornetius-Marsch Mendelssohn, '2. La bella Rosa, Ouverture Lanqlois. 3. Abendgebet (viool solo). Emit Cock, i. Brise du SoirErn. Gillet. 5. Grande fantaisie sur les mo tifs favoris de Lucie de LammeroorDonizetti. 6. Festa annuale, mai-sch G. Bikkers. 7. Concert-Polka (solo pour pe tit llüte)Ad. Burose. 8. Air de Rinaldo (op verzoek) Handel. 9. Rêverie (viool solo) Ch. Dancla. 10. PotpourriH. Thinner. Zondagavond te halfacht Volks concert legen een eritrée van 10 cent. Vrijdagavond spreekt in de Keizeskroon de heer C A Zelvelder over ile Vrijzinnige en de a s ver kiezingen. 't Is te hopen dat het daar kalmer toegaat dan te llarder- berg waar hij in de openbare school een rede zou houden over de otider- wijsnovelle. Door het helsch lawaai dat het publiek maakte moest de heer Zelvelder elders zijn rede voortzetten, wat aan zijn succes niet ten nadeele is gekomen. Er werd n I een afdeeling van «Volksonderwijs" in het leven geioepen van niet minder dan 45 leden. Volgens loopende geruchten zal tegen de opvoering in Amicitia van Heyerman's «Allerzielen" tegen 6 Maart aangekondigd, piotest worden aangeteekend, zoodat het niet zeker is of deze uil voering wel zal doorgaan Niettegenstaande florm. lleyer- mans «Allerzielen" nergens tot rust- verstooiing heeft aanleiding gegeven, wacht ook ter stede de beslissing of de opvoering in «Amicitia" al of met zal mogen plaats hebben op hel be sluit van den burgemeester, die al vorens te decideeren, inzage van het manuscript heeft gevraagd. Een zevenjarig jongetje, dal Zondagmorgen omstreeks 11 uui aan bet Sluisje in het Havik viel, werd door den agent Biouwer gered. Het kostte beiden een nat pak en den jongen een vrij sleiken dosis schrik. Door de levensverzekering maatschappij R. V. S. (zie annonces) wordt eene alleraardigste en tevens praclische reclame vei spreid in den vorrn van een nickelen zakpotlood, waarin de ihans zoo gewilde platte F.ibcrpotlooden passen, liet geheel ziet er keuiig uit en zal menigeen doen wenschen een dergelijk zakpot lood te bezitten. Men wende zich daartoe tot de directie. Wij lazen het volgende in de N ij Ice rksche Courant Hoe zelfs de politie van Nijkerk onverdiend in moeilijkheden komen kan tengevolge van onvoldoende cor rectie eener courant, leert ons een geval dat pas is voorgekomen. Een der Amersfoortsche bladen neemt wekelijks een marktbericht van Nijkerk op. In open jachttijd komt daaronder natuurlijk een op somming voor van hei aangevoerde wild. Dat is correct Laat men die posten echter na gesloten jachttijd staan, dan is dat allesbehalve accuraat, hoewel zeer goed verklaarbaar. Zoo meldde dan bedoeld Amersfoortsche blad in zijn marktbericht van einde Januaii, dus nagenoeg een halve maand na het sluiten der jacht, dat aan de markt te Nijkerk niet minder dan20 hazen waren aangevoerd. Edele verontwaardiging bij een Amers- foortschen Nimroddeze stuurt het bericht aan het blad de Nederland- sche Jagerwaarvan het gevolg is, dat de redactie, nog meer veront waardigd, in een vinnig artikeltje in genoemd blad onze ijverige politie aan de kaak stelt. En wat men niet zou verwachten zelfs politie autoriteiten werden dupe van 'net foutieve marktbericht en stelden een ernstig onderzoek ter plaatse in, waarbij, naar wij hopen, gebleken mag zijn, dat onze politiemannen ge heel ten onrechte van Plichtverzuim zijn beschuldigd. In Amerika wordt het streven sterker om het natuurschoon van de Niagara te beschermen tegen het ge vaar dat de talrijke aanvragen op leveren van induslrieelen, die van de diijfkiacht der watervallen gebiuikl willen maken. Wordt daar niets tegen gedaan, dan zal van een der meest grootsche natuurtooneelen van de wereld binnenkoit niets overblijven. Een motie in het belang van de Niagara zal dezer dagen in den Senaat in behandeling komen Men zal trach ten, overleg te plegen met de Cana- deesche regeering om ook aan den Canadeeschen kant van de waterval len het doel te bereiken. Dit laatste is zeker niet overbodig, want de schoonheid van het landschap aan de Niagara wordt nog bedreigd door anderen dan de maatschappijen tot exploitatie van de drijfkracht van het water. Het zijn de reclamemakers, die evenzoo aan hun materieel be lang alles opofleien. In het Geographical Journal vinden wij ter zake van een bezoek door de leden van liet jongste internationaal aardrijkskundig congres aan de Niagara gebracht deze opmerking van een Engelschen bezoeker: De Canadeeschc kant wordt ontsierd door een reus achtig advertentiebord, dat het ge heele landschap ontsiert, zoo erg dat ieder Britsch onderdaan zich moest voornemen om nooit meer gebruik te maken van die aangeprezen waar Wenschen b(j de post. Naar wij vernemen, heeft de quaes- tie van het wenschen door post beambten een onverwachte oplossing gekregen De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft namelijk bepaald, dat met opheffing van alle \roegere voorschriften het wenschen ter gelegenheid van Nieuwjaar en na jaar en het daarmede gepaard gaande viagen van fooien voortaan aan de beambten zal vergund zijn Slralbaar blijft het afdwingen of aldreigen van fooien. Smokkelen. Men schrijft van de Groningsche grens Ofschoon het aantal grenswachters telken jare toeneemt, neemt de smok kelhandel nog niet veel af, wat vrij zeker een gevolg is van de omstan digheid, dat de grensbeambten zorg vuldig door de smokkelaars en hun handlangers worden bespied, in al hun doen en laten. Ziet toch een grens bewoner een kommies, dan klinkt ver in 't rond zijn waarschuwend signaal «Karroo Vooral 's nachts bij lichte maan wordt het eenzaam bedrijf van smok kelen uitgeoefend. Vooraf trekken helpers en hand langers in gesloten rijen op, om den omtrek te verkennen. Wordt nu een kommies ontdekt, dan klinkt spoedig in den stillen nacht het lied»Steh' ich in finstrer Mitternacht." De po ging is dan voor dien nacht mislukt en een gelegener tijdstip wordt afge wacht. Verminking. Hoe vreemd sommigen trachten door de wereld te komen, moge blijken uit bet volgende: Op een dorp in Holland is eene moeder, wier dochtertje van zeven jaar voorstrompelt op eene kruk, het eene been opgetrokken bij het voorslingeren van haar houten steunde linkerhand in doeken, den arm er boven stijf- gehouden in opwaartsche bocht, den hals omzwachtend met gebreid-wollen doek. Dririg meewarigheid, medelijden eens terug, als zulk eene gebrekkige bij u stilhoudt en, het bedrukt gezicht diep plooiend, u een nood klaagt, zoo nijpend, zoo bangimmers, uwe goede gaven vloeien te harer hulpe! Doch hoor den dokter. «Zij verdient geen meelij, misschien geen hulp, want die ellendige, voor wie elk meewarig hart zoo innig kan trillen, heeft al haar ongeluk zichzelf berokkend. Haar been is zoo geworden, doordat zij het zóó strak afbond, dat het opzwol tot er etterende gaten invielen waarbij natuurlijk ik, de dok ter van de armenpraktijk, geroepen werd. Mijn voorschrift om de wonden voor kou te behoeden en zorgvuldig met zalf te behandelen de oorzaak verzweeg ze werd zoodanig opge volgd, dat familie en buren zeiden, niet te begrijpen, hoe een dokter iemand met zulk een been kon voor schrijven, die wonden in 't koude sloot water bij de werkstoep te dompelen, tijden aaneen. Dat deed ze tochEn het gevolg is zichtbaar!Haar arm en hand heeft ze evenzoo verminkt, terwijl ze toch in mjjn spreekuur de wonden volgens mijn voorschrift liet zien. Ik kon de behandelingder wonden niet vertrouwen, hoe heilig zij ver zekerde, alles stipt volgens mijne orders

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2