Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dezer citaten betoogde mr. Levy, dat daarop de bewering van prof. Fabius niet kon steunen. Waar de oud-liberalen het op na genoeg alle punten met de andere liberalen eens zijn, is er evenwel één struikelblok, het kiesrecht, dat door de oud-liberalen woidt beschouwd als een zaak van grooten omvang en van groot belang, waaromtrent de denk beelden nog niet rijp zijn. Naar aanleiding dezer bewering vroeg spreker of het kiesrecht wel een vraagstuk was, dat in het kabinet van den geleerde tot rijpheid wordt gebracht? Hij meende van niet. Komende tot het blanco-artikel wees spr. erop, dat de critiek daarop voor het grijpen is. Met klein dient ver klaard te woiden, dat het blanco artikel niet beteekent beginsel-ver loochening of concessie; wel beteekent het: wij willen onze geschilpunten thans niet uitvechten in het gezicht van de gemeenschappelijke weder- pai tij, die de grond wettelijke gewetens vrijheid het kostbaarst kleinood van het Nederlandsche volk, piactisch en maatschappelijk te niet doet. Aan het slot zijner beschouwingen ried mr. Levy den aanwezigen aan, het wachtwoord van den grijzen Moltke in den ooi log van 1870/71 aan de Buitsche troepen gegeven, tot het hunne te maken, «Getrennt mar- schieren, vereint schlagen." (Daverend applaus). Na do rede van den heer Levy deelde mr. H. Smeerige mede, dat bij den voorzitter van «Vooruitgang", dr. Hubrccht, een telegram was inge komen van mr. Goeman Borgesius, waarin deze de beste wenschen voor de vergadering uitsprak. Deze mede- deeling werd met daverend applaus ontvangen. De openbare vergadering werd hierop geslotendes middags werd eene huishoudelijke vergadering gehouden. De hond in dienst der postcrij. In verband met den wpnsch, on langs door de Kamers van Koophandel uitgedrukt om het gewicht der post pakketten van 5 kilogr. te brengen op 10 kilogr., bestaat bij den directeur generaal der posterijen het plan, om, bij wijze van proef, den dienst op het platteland te laten doen met honden bespanningen. Te dien einde wendde de directeur- generaal zich tot den Bond tot be scherming van den trekhond in Neder land, om inlichtingen betreffende het soort honden, dat voor dezen dienst zou kunnen in aanmeiking komen, wat daarvan de prijs zou zijn, hoe zij moeten worden behandeld, gevoed enz.welke karren daarvoor het doel matigst zijn, enz. Door het bestuur van den Bond werd een memorie opgesteld, waarin de verschillende door den directeur- generaal gestelde vragen werden be antwoord, welke memorie vergezeld gaat van een aantal afbeeldingen, zoowel van Belgische als llollandsche trekhonden en karretjes. (»Ned. Sp") In het aanhangige wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden, wordt verboden do vol doening van het loon in een localiteit, waaiin een andere winkelnering wordt uitgeoefend, een voorschrift, waar door het uitbetalen van ai beidsloonen in koffiehuizen van den Volksbond, zooals dit op tal van plaatsen, vooral in Amsterdam, op groote schaal on mogelijk zou worden gemaakt. liet hoofdbestuur van den Volks bond, vereeniging tegen drankmis bruik heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, een uitzon deringsbepaling te willen maken voor inrichtingen als de koffiehuizen van den Volksbond. Met betrekking tot het bericht omtrent de op de hoeve van den heer Van B. te Bergen-op Zoom gevonden 200 Zeeuwsche zilverstukken, uit de 17e en 18e eeuw gedagteekend, kan worden gemeld, dat uit oude, daar berustende bescheiden, gebleken is dat een som gelds was weggeborgen. De pot, waarin het geld zich bevond, zat niet heel diep in den grond, en toch heeft men er jaren lang te ver geefs naar gezocht. Voor de huisvrouwen! Uit eon onderzoek door de gezond heidscommissie te Middelburg inge steld naar loodhoudend glazuur in aarden pannen eu potten, bleek, dat het meesie aardewerk sterk lood houdend glazuur bezat, maar dat du aardewerk bijna niet meer gebruikt wordt voor kook- en bak utensiliën, wel voor melkkannen en melkteilen. De verkoopers echter verkochten allen geëmailleerde waren van zeer on deugdelijke qualiteit met losspringend, loodhoudend glazuur. De commissie acht daarom een enquête noodig bij de verkoopers van geëmailleeide waren. Want zegt zij daar zit het verdei f. De Centrale Vrijzinnige Kiesver- eeniging in het district Schoterland heeft den heer C. V. Gerritsen can- didaat gesteld. De liberalo kiesver- eeniging «Heerenveen trok zich terug. Van 1 tot en met 27 Maart a.s. is de Inspecieur van den Arbeid in de 6e inspectie te Utrecht mede bevoegd verklaaid in de 7de Inspectie, en de Inspecteur van den Arbeid in de 9de Inspectie mede bevoegd in de 8ste Inspectie. „Ambachtsschool". Maandagavond hield de Vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" in «De Arend" een alge- rneene veigadering onder voorzitting van den heer G. J. Buys. Er waren 24 personen aanwezig, voor de helft bestuursleden en voor de andere helft leden en vertegen woordigers van aangesloten vereeni- gingen. De notulen der veigadering van 13 Sept. jl. werden na een kleine rectificatie gearresteerd. Het jaarverslag, dat gunstig luidt, werd goedgekeuid, nadat door den voorzitter het voornaamste van den inhoud was gememoi'ieerd. De penningmeester, de heer E. van Vollenhoven, werd op voorstel der commissie met het nazien belast en bestaande uit de heeren J C. Pels Rijcken, A. M. Tromp van Holst en J. H. C. F. Teengs, van het gehouden beheer gedechargeerd. Er is een kas saldo van f 117,56'. De school telt thans 149 leerlingen waarvan 91 uit Amersfoort. Van de 26 leerlingen die de school kosteloos bezoeken zijn er 24 uit Amersfoort. De heer W. G. A. Meijer is door B. en W. van Zierikzee op de aan beveling geplaatst voor de benoeming van leeraar in de wis- en werktuig kunde, kosmografie en wiskunde aan de tl. B. S. Naar wij vernemen zal in de tweede helft van Maart voor het per soneel der H. IJ. S. M. alhier een voordrachten- en muziekavond gegeven worden. Aan den adjudant-onderofficier J. Rens van het le regiment veld artillerie alhier is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uit gereikt. Zondag 5 Maart wacht den leden van de Toynbee-vereeniging «Ons Huis" in «Amicitja" weder een genotvollen avond. Daar wordt opge voerd het mooie stuk van Marcellus Emants «Jonge Harten". De zaal van «Amicitia" zal wel weder te klein blijken. Te Zutphen is de zestigjarige schilder W F. bij liet schilderen van den gevel van een huis op den Coe- hoornsingel van de ladder gevallen en op de plaats dood gebleven. Maandagavond ongeveer 7 uur is te Apeldoorn door onbekende oor zaak brand ontstaan in de stoom- zageiij, kuiperij eu kistenfabriek van den Heer E. J. A. Roelfsema. Ook door den sterken wind grepen de vlammen zóó snel orn zich heen, dat aan blusschen, hoewel verscheidene spuiten aanwezig waren, niet te denken viel. De fabriek met de houtloods is geheel afgebrand. Men schrijft aan de N R De vorige week zijn op verschillende plaatsen aan bet personeel der spoor wegbrigade de krijgsai tikelen voor gelezen. Op ieder station is bij iedere sectie één man der brigade ingedeeld, die daardoor vrij is van allen anderen mililiephcht. Hel aantal sollicitanten beeft de vraag ver overtroffen. Een geneesheer te Antwerpen ontving onlangs per post een pakje, inhoudende drie kistjes van 50sigaren, welke hij niet besteld bad, vergezeld van eene rekening van 15 frank en van bet volg nde hrieje: «Alhoewel u de sigaren niet besteld hebt, heb ik de vrijheid genomen ze u te zenden, overtuigd dat u ze lekker zult vinden." De geneesheer proefde de sigaren keurde ze goed en iookte ze op. Toen de drie kistjes ledig waren zond hij aan den sigarenkuopman vijf recepten, ieder van 3 fr. en voegde er het volgende briefje bij «Alhoewel gij inij niet zijt komen raadplegen, heb Ik toch de vrijheid genomen u vijf recepten te zenden (van 3 fianc iedei) overtuigd, dat gij ze uitmuntend zult vinden. Wij zijn nu quitte I" De secretaris eener afdeeling van den Ned. Boerenbond verzond or,langs het volgende bericht por briefkaart feberewarie 1905 Ge Achte ke Misstie Ge lief te zende voor de af De ling volgens prijs op gaaf 300 Zak Sielie van 50 kieloo lee- vering, Hailuf Maart 153 Mut Kalluk die kond u zende Met de af Due ling Ge hef Hier van he Rigt te zende of Wij de sielie Halluf Maart kune out vange dat Wort tijt om te ge bruike voor den rog Hier van in af Wagting NN. Sikkele taris van de af deling X. Gediplomeerde Huishoudsters. Te Groningen is een bemiddelings bureau voor gediplomeerde huishoud sters opgericht, teneinde gediplomeer den leerlingen der huishoudscholen behulpzaam te zijn in bet zoeken van geschikte betrekkingen, als hoofd eener huishouding, hulp in de huis houding enz. Aan het hoofd van het bureau staat eene directrice, terzijde gestaan door correspondenten in vel schillende plaatsen. Lid van het bureau kunnen zjjn allen, die een diploma bezitten van eene huishoudschool, hetzij dat van «huishoudster," hetzij dat van «hulp in de huishouding," tegen een contri butie van f 1 per jaar. Donatrice kunnen zijn allen, die belangstelling hebben voor het bureau. Zij kunnen bijdragen eene som ineens van f25 of eene jaarlijksche contributie van f2 50. Leden worden kosteloos en in de eerste plaats door hel bureau geholpen. Donatrices worden geholpen legen de helft der anders berekende kosten. Aanvragen en aanbiedingen van be trekkingen zullen worden gepubliceerd in het maandblad «In en om de Keuken". Directrice van het bureau is Mejuf frouw A. NijhofT, fleeresingel 28, te Groningen. Correspondenten zijn de dames: M. J. Huisinga, Huishoudschool, te Groningen; C. Hartelust, Hill-House, 's Gravenlandscheweg, te Hilversum; J. Mulder, Huishoudschool, te Dord recht; B. Ott de Vi ies. Kromme Waal 25, te Amsterdam; C. van Hemeit, Academisch Ziekenhuis, te Leiden; M. M. Nieuwenhuis, Ramstraat, te Utrecht; C. van Maanen, te Sneek J. Bouten, Spaai bankstraat 31, te Nijmegen. Een vorstelijk geschenk. Een bekend ingezetene van Laren, groot vriend van bet Leger des Heils, heeft ter gelegenheid van zijn 37'/i jarige echtvereeniging aan het Leger des Heils geheel onbezwaard ten ge schenke gegeven een villa te Bussum (vroeger bewoond door den heer Velte- winkel aldaar), ten einde die in te richten tot een opvoedingsoord, waarin voornamelijk onverzorgde kinderen door bemiddeling van het Leger des Heils huisvesting en veizorging zullen vinden. Drankwet. Groote parodie op de Drankweten op den strijd tegen het drankmisbruik kon zoo schrijft men aan de Mid- d.elb. Crt. wel niet geleverd wor den dan te IJzendijke. Daar is op den buitenmuur van het gemeente lijke arrestantonlokaal aangeplakt het reclamebiljet voor een soort oude jenever, die «een man met een ge zond oordeel drinkt." Waar op eene bevolking van 2750 zielen meer dan honderd drink ge legenheden gevonden worden, is eene dergelijke aan beveling opeen gemeen te- gebouw zeker wel ietwat ongepast. Stroopers. In de boschiijke omgeving van Arnhem gelukte het de maréchaussee twee beruchte stroopers tearresieeren, welke de huid van een hert, benevens de poolen van het dier droegen. Een en ander werd in beslag genomen. Eenige dagen te voren was de politie gewaarschuwd, dat door de aange houdenen meermalen herten werden geschoten, zooals ook verleden week bet geval was. Dit was door onbe zoldigde rijksveldwachters gezien onder Wolfhezen. Toen deze ter plaatse kwamen, was het hert verborgen en gelukte het niet het hei l op te sporen. Waarschijnlijk hebben destroopeis het hert gevild en het vleesch verborgen. Het volgende vermakelijke ver haal vinden we in een Duitsch blad. De onderwijzer van een plaatsje in den Elzas deed den burgemeester het voorstel, voor de school een kaart van Europa aan te schallen De burgervader bracht de aangelegenheid in den gemeenteraad ter sprake, om over de aanschaffing te beraadslagen Na eenig debat stond een dervioede vaderen op en betoogde, dat de aan schaffing niet noodig was, want, zei bij, wie weel of ooit een van onze kinderen in Europa komt." Het «ge leerde" stari Ipunt werd ook van an dore zijde ondersteund en het voor stel viet. Hoe gioot het bijgeloof onder sommige mensclien nog is, leeit ons het volgende: Zekere P. v. d. B. uit Halkerveen, gemeente Nijkerk, is de vorige week onder Hoevelaken van een kar met hout gevallen en was daardoor eenige dagen aaneen niet in staat zich goed te bewegen. Den morgen na het ongeval moet hij zelfs nog van de «weetzeert" flauw gevallen zijn. Om van zijn kwaal genezen te worden paste v. d. B. een oud middel toe, dat bij hem en zijne omgeving nog niet als verouderd schijnt aangeschreven le staan: v. d. B. liet zich belezen, 't Ging voor hem niet zoo gemakkelijk, hij kou immers zelf geen voel vei zetten en de duivels kunstenaar woonde heel in Hoogland. Maar is de liefde vindingiijk het bijgeloof niet minder. Een goede vertrouwde ging voor v. d. B. naar Hoogland, liet zich daar belezen en bracht de geneeskrachtige werking op v. d. B. over hoe is onopgelost gebleven. 't Mooiste van 't geval is nog, dat v. d. B. van dat oogenblik af weer loopt als een kievit. Over de bemesting der aardappels. (Een a/geluisterd gesprek lusschen een vader, die alles volgens den ouden sleur en slenter toil doen en zijn zoon, die sedert een paar jaar den landbouw cursus bezoekt.) „Maar, Willem, wil je nou nog al meer nieuwigheden gaan invoeren Patentkaal, zegje? „Neen, vader, patentkali, heet het." En zeg me nu eens, jongen, wat die patentkali voor een goedje is, want ge begrijpt toch wel dat ik niet van plan ben om alles, wat die zoogenaamde landbouw kundigen jou leeren, dadelijk in te voeren en toe te passen. We hebben vroeger met beer en stalmest altijd goede aardappels gehad. Waarom zouden we nu verande ren „Goede aardappels, ja, soms, vader, ze zijn toch ook al eens dikwijls glazig ge weest. En weet ge nog wel, over twee jaar, toen ze zoo groot gegroeid waren dat we ze niet konden eten en zelfs de varkens ze niet lustten. Maar, mag ik nu eerst eens zeggen wat patentkali is, vader?" „Ja zeker, Willem, ik wil nog graag leeren al ben ik oud. Maar ge moet daarom toch niet denken, dat ik het goedje koop, al weet ik wat het is. „Neen, neen, dat weet ik wel maar on bekend maakt onbemind, dat is toch waar. Nu dan, ge hebt by Janus-oom verleden jaar dat kainiet gezien, dat hij op zijn weiden gegooid heeft. Ge hebt toen beloofd, als het bij Janus-oom goed ging, dat we het een volgend jaar ook eens zouden probeeren. Het kainiet ziet er op het oog net uit als chili. Het is ook een zout. Of liever het bestaat uit verschillende soorten van zout. Er is b.v. ook zout tusschen, zoo als moeder bij het eten doet, keukenzout. Het kaïniet halen ze uit de mijnen van Duitschland. En in de fabrieken wordt het keukenzout en nog ander zout, dat de aardappels niet noodig hebben, uit het kaïniet gehaald. Wat er dan overblijft noemt men patent kali. Als we nu een zak patentkali hebben, hebben we nog wat meer dan een vier den zak zuivere kali en om dht goedje is het te doen. Terwijl in een zak kaïniet nog geen achtste deel kali is, Daarenbo ven is in patentkali geen chloor. Dat be teekent, dat we het gerust in het voorjaar kunnen gebruiken." „Maar, Willem, niet lang geleden nog heb je gezegd, dat we stikstof en phos- phorzuur moesten geven en nu spreekt ge weer van kali." Presies vader, nu hebben we ze alle drie bij mekaar: Stikstof,pospkorzuur en kali hebben alle planten noodig." Maar het laatste wordt nog te weinig gegeven en daardoor doen de beide andere ook dikwijls geen nut. Vooral patentkali is nog te weinig bekend. Ook op de klei kan patentkali soms prachtig werken „Maar, wat moeten we nu eigenlijk met die patentkali doen, wat zou je nu graag hebben Willem?" „Wel, vader, we hebben niet te veel stalmest voor het aardappelland. En nu woudt ge de aardappels zonder eenigen kunstmest laten poten. Als gij nu mijn zin deedt, dan bestelden we op de aan staande vergadering eens een zak of twee patentkali. We konden die dan op den kleinsten meet uitzaaien. Dat is zoo wat 100 K.G- per gemet. 't Is maar eens bij wijze van proef, vader. „Van proef, van proef, moeten wij die proef nu nemen, kunnen we dat niet aan een ander overlaten?" „Ja maar we zijn de eersten niet, dan moet u maar eens in No. 11 van het weekblad van den landbouw kijken, daar kunt u zien hoeveel welgeslaagde proeven er reeds met patentkali op aardappels gedaan zijn." „'t Is zeker een heele som, zoo twee zak van dat nieuwe zout, we moeten het toch maar uitstellen." „Maar, vader een heele som Wel neen, met een gulden of twaalf, dertien doen we al heel wat. Ik zou het zoo graag hebben. Ik zou het volgend jaar zoo graag eens kunnen pronken met een mooien uitslag. Ge moet weten, vader, aardappels halen verschrikkelijk veel kali uit dei grond. Als we aardappels, knollen en groen door mekaar verbranden en ik neem 100 pond asch, dan heb ik 60 pond kali. En we zetten nog al veel aardappels vader. Onze grond mankeert bepaald van dat goedje. En ge zult eens zien wat we meer winnen." „Nu, dan zullen we het eens op schrijven." „Dus gij vindt het goed, dat we patentkali koopen?" „Wel ja, ik zal met die nieuwigheden ook wel mee moeten." „We zullen er beter bij varen, vader." Weekblad van de Noordbrantsche Maat schappij van Landbouw. Verslagen van de proelveïden in de provincie-Noord-Bi-abant van 1903 pag. 57 en volgende. De Japanners hebben gisteren een schitterende overwinning behaald op generaal Rennenkampf. Een over winning op zich zelf belangrijk, maar nog meer van gewicht ten gevolge van het strategische voordeel er dour verkregen. Hel gevecht werd geleverd in een bergachtige streek 30 a 45 mijlen oostelijk van Yentai Generaal Koeroki's infanterie toonde weer op merkelijke eigenschappen te bezitten voor het gevecht in het heuvelgebied en toonde haar superioriteit boven Russische cavalerie. De winterstelling van den Japan- schen rechtervleugel was bij Pensihoe en strekte zich van daar uit langs den zuidelijken oever van de Shaho en den westelijken oever van de Taitse. Bij de operatie van gisteren deed een afdeeling troepen van Pensihoe oprukkend een omtrekkende beweging naar het noordoosten, de Russen voor zich uit drijvend. De Japanners hebben nu een sterke linie bezet van zuidwest naar noordoost die den Russischen linkervleugel be dreigt en gedeeltelijk oostelijk van de Taitse is gelegen. Generaal Rennenkampt voerde bevel over een en een halve divisie cavalerie, een divisie infanterie en een afdeeling scherpschutters, met kanonnen. De voornaamste ontmoeting had plaats noordoostelijk van Tsing-ho- tsjeng, waar de Russen met kracht hun v erschanste stellingen vei dedigden. RECLAME. Het onderwerp ven alle geeprekken van Amsterdam. Wij beschouwen dp* bewoners van Amsterdam zoo te zeggen alvvuze bVren en wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens interesseeren Het volgende wordt (hans druk aldaar besproken. Mejuffrouw B- Rutgers, wonende Kuiperstraat 55 te Amsterdam^ meldt ons: Voordat ik Uw voor treffelijke Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikte, heb ik geurende drie jaren verschrikkelijk veel moeten doorstaan door een/nicrziekte, welke aan alle zorgetl en behandelingen het hoofd geboden had. Deze nierziekte hadt ik gehouden uit mijn eerste br,valling en ik ijstd aanhoudend hevige pijnen irt den rug en in de linkerzij, welke mij voor mjjn werk somtijdaCten eene male ongeschikt maakten- Dé urine wtis meestal vuil en troebel en nimmer I was ik yérlost van een ellendig alles overhcfcrschorid gevóél van vermoeidheid. Vooral 's morgens bij-half opstaan scheen het mij toe, a'sof -Jnijn beenen hnn dienst zouden weigeren, ik i^erd behandeld doch schoot niet op, en toen-een mijner vrienden mijn aandacht op Foster's Rugpijn Nieren Pil en vestigde, liet ik dadelijk een do05jfe komen, ofschoon ik daar niet veel ver trouwen in had. Het is mij echter een groote vreugde U te kunnen zeggen, dat Uw pillen mij uitstékend geholpen hebben. Na een paar dagen kw llfcl er reeds verbetering en ofschoon ik bij het eindé van een doosje zrog niet volkomen genezen was/gevoelde ik mectbch beter dan in jaren het gevaj was. en ik \vil*ïhans nog eenigen tijd verder gaati om me geheel en al vaiTmijn ziekte te be- lk"i ondergeteekpide verklaaft dat het boven- staarfile waar is éx\ machtig U h% publiek te maken op elke wijze dié U goed dunktl Iniièn gij qfi de een of andefce wijze lijdt aan de nieren, loqftt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te Aromen, steenen in we blaas, water zucht suikerziekte enz., want awgetaste nieren genezen nooit van zelf. indien mefee verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde ^podlottig. Vei zeker U dat men U de echtelfeugpijn Nigfen Pillen geeft, dezelide die MejuüVo&v Ruiger#ge had heeft. Zij zijn te Amersfoort \Wkrijgbaj|r bij den Heer A. van de Weg Toezen&ig gephiedt franco na ontvangst van postwisselVfl^p voor één- of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2