BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Het bloedbad in Bakoe. Over de slachting, welke de Mo hammedanen drie dagen lang aan richtten onder de Armenische bevol king van Bakoe, wordt aan de «Neue Freie Presse" gemeld: Meer dan duizend menschen worden neergeschoten, levend verbrand, aan stukken gesneden, of de oogon uitge stoken, alles in tegenwoordigheid van den gouverneur prins Nakaschidse, de politie en de militairen. De misdadi gers waren Mohammedaansche Perzen, die in Bakoe Tartaren heeten. De politie leverde hun wapens en ammuni tie, en de Kozakken sloegen op de Armeniërs in, wanneer deze zich ver weerden tegen de Taitaren. In de woning van Balabek Lalajef werden meer dan veertig Armeniërs, die trachten zich uit de vlammen-zee te redden, op slag vermoord. Soldaten officieren en Kozakken stonden daarbij en keken kalm toe, hoe het huis mei petroleum begoten en daarna aan gestoken werd. Vergeefs smeekten anderen den gouverneur de onge- lukkigen te redden. »Ik kan er niets aan doen", was het antwoord. De eigenaar Lalajef met zijn oude vrouw en neef werden uit het huis gesleept, gruwelijk mishandeld, en nadat de oogen waren uitgestoken, vermoord. Wanneer er geld geboden werd, waren de soldaten edelmoedig, en brachten zij de Aimeniërs, die in ge vaar waren, in veiligheid. Den 26 April a.s wordt te Utrecht de 15e algemeene vergade ring gehouden van den Schoolraad voor de s:holen met den Bijbel- Tot de punten van behandeling behoorden o.a. Van den Schoolraad: Bespreking van het wetsontwerp tot regeling van het pensioen der 011 derwijzers en onderwijzeressen, als mede van de weduwen en wezen der onderwijzers aan bijzondere scholen, vooral met het oog op het verkrij gen van de inkoopsom, strekkende om vroegeren diensttijd geldig te maken. Van het bestuur der vereeniging «De Gereformeerde School" te Utrecht: Met het oog op de in uitzicht ge stelde wijziging van de wet op het I. o poge de Schoolraad eenige lei ding te geven aan de oprichting van kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, om te voorkomen, dat er te veel dergelijke inrichtingen worden gesticht, of dat zij te oneven redig over het land worden verdeeld. Van het bestuur der Chr. school te Hengeloo (Gelderland): De Schoolraad stelle zich aan het hoofd der actie tot oprichting van Christelijke kweekscholen. Ilij spreke zijn leedwezen uit, dat men op tal van plaatsen deze ernstige zaak te overhaast in behandeling nam. Hij geve aan de verschillende schoolbe sturen, bij den Schoolraad aangesloten, den raad zich voorloopig te onthouden van alle samenwerking om tot op richting van Christelijke kweekscholen te komen. Hij trede in onderhan deling met de andere groole vereerd- gingen (Christelijk-Nationaal School onderwijs, Gereformeerd Schoolonder wijs, Christ Volksonderwijs. Vereeni ging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen en de Unie «Een school met den Bijbel") om gezamenlijk overleg te plegen, in welken weg bij de tot standkoming der nieuwe wets ontwerpen, ook in dit opzicht het belang van ons Christelijk onderwijs het meest wordt bevorderd. (U. D.) Misbruiken. De Bredasche Courant deelt mede dat de gouverneur der Militaire Aca demie zich genoodzaakt heeft gezien een order aan de cadetten uit te geven, waarin hij hen ernstig waarschuwt tegen het maken van schulden bij leve ranciers, maar vooral ook tegen de practijken van die leverancier-, welke den cadetten geld leenen en daarvoor goederen op de rekening schrijven, terwijl inderdaad geen levering is geschied. Wij kunnen hieraan toevoegen dat zulke misbruiken door de leveranciers ook beslaan ten opzichte der leeilin- gen van den Hoofdcursus te Kampen. Wij weten dat tal van jongelui daar van gebruik maken eri rnet schulden bezwaard zijn als ze de stenen ver kregen hebben. Als een bewijs hoe groot het ver trouwen der leveranciers is, diene het volgende. Het is den leei ling van den Hoofdcursus verboden zich een rijwiel aan te schaden, indien dit niet contant door hen kan worden betaald. De leveranciers verschaffen het toch op krediet en geven den jongelui een quitantie, zoodat hun chef in de meening wordt gebracht dat het rijwiel betaald is. Het aanmoedigen van leveranciers om schulden te maken, komt menig vuldig voor. In eene te Scherpenzeel (Gelder land) gehouden vergadering der com missie voor de op te richten vrije weekmaikt en een groot getal belang hebbenden is besloten, dat, te beginnen 22 Maart a s.,de weekmarkten geregeld op Woensdag zullen gehouden worden, en wel op het plein bij de Hervormde Kerk. „De Praktijk der Vrijzinnigheid." Maandagavond heeft de heer N. Oosterbaan een politieke rede ge houden op uitnoodiging van de Anti revolutionaire Pi opagandaclub «Groen van Prinsterer." De zaal van de Keizerskroon was geheel gevuld. De heer Oosterbaan bosprak na een korte inleiding het concentratieplan der vrijzinnigen, toetste dat aan het verleden der liberalen en stelde er de daden van dit ministerie en de voorstellen van het christelijke bewind tegenover. In de eerste plaats besprak hij de onderwijsquestie Hetconcer.tratieplan met handhaving der openbare school en verheffing van het peil van het volksonderwijs. Zoolang art 102 der Grondwet blijft wat het is, zal ook dit ministerie den strijd tegen de openbare school niet aanbinden, het strijdt slechts voor de vrijheid van onderwijs. Ook willen de anti-revolutionairen verheffing van het peil van het on derwijs door allen te doen bevre digen en ieder een onderwijs te geven naar zijn wenschen. Om dit eerste punt van bet con centratieprogram behoeven de kiezers zeker niet naar de vrijzinnigheid tegaan. Het tweede punt vormen sociale wetten. De pensioenwetten voor ouden van dagen en de ziekteverzekering. Nu zijn de viijzinnigen er ook mede gekomen, maar toen zij jaren lang aan het bewind waren hebben zij de arbei ders laten wachten. Dit ministerie is n.et een aantal voorstellen gekomen die, kan het zijn progiam afweiken, eerlang wet zullen worden. Spr. be toogt dat juist zij die de verzekerings wellen wenschen niet de vrijzinnigen maar de keikelijken moeten steunen. In het tweede gedeelte zijner rede behandelde de heer Oosterbaan de financieele questie, de vraag waar moeten de millioenen vandaan komen noodig voor de sociale wetten. De vrijzinnigen, betoogde spr. heb ben nooit een poging gewaagd om eens flink duidelijk te maken waar het geld moet gevonden worden. Alleen de heer Treub heeft onlangs een pogmg gewaagd. Deze vrijzinnig-democraat wil een verhooging der successierechten en eene algemeene inkomstenbelasting in de plaats van de inkomsten- en vermogensbelasting. Spr. is van oordeel dat hoe mooi de berekeningen van den heerTieub ook mogen zijn, zij toch allerminst de waarborgen bevatten dat werkelijk de opbrengst dermate zal zijn, dat het voor sociale wetten benoodigde bedrag zal worden verkregen. Stelt spr. tegenover 's heeren Treubs onzekere veronderstelling het streven der antirevolutionairen die in hun urgentieprogram de middelen aldus hebben aangegeven: «Het scheppen van middelen voor invaliditeits- en ouderdomspensioneering onder meer door een oordeelkundige verbooging van de opbrengst onzer tarieven, die tevens aan de nationale welvaart ten goede kornt en den nationalen arbeid kan verheffen," dan is spr. conclusie dat zij die omtrent de financieele questie zekeiheid willen hebben, niet moeten gaan naar de vrijzinnigen, maar hun vertrouwen moeten stellen inde huidige regeering. Op de questie der tariefsherziening gaat spr. dieper in en betuogt, dat zelfs wanneer de tariefsherziening de opbrengst van 9 inilltoen op 20 mil- lioen zal doen komen, wij nog slpchts 50% hellen van wat andere gelijk waardige -taten binnen kiijgen. Spr. hoopt dan ook dal minister Harte van Tecklenburg's plannen verwezenlijkt zullen worden. Er zijn wel enkele dingen die spre ker gaarne uit het ontwerp zou zien gelicht. O.a. ile verhooging der petroleum, maar dat is waarschijnlijk nog iets van de oude liberale erfenis, dat aan het oog van de omwerkers is ontsnapt. Ten slotte nog een kwestie: het Blanco artikel. Spr. wil beginnen met er aan te herinneren wat er in Juni 1900 is gebeurd toen de Liberale Unie zich over de urgentie der wijziging van artikel 80 der Grondwet zou uitspreken Er waren toen twee richtingen Hel ging om het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. De eene rich ting wilde er voor leven en stiijden, de andere er wel voor leven doch niet voor strijden. Met 44 tegen 33 werd het punt van urgentie verwor pen, waarna de meestvooruilstrevende gioep zich afscheidde en met de radicalen de vrijzinnig democraten vormden. Drucker c s. willen ook aan de viouwen het kiesrecht govei\ doch Bergansius weet wel dat daarvoor geen meerderheid van 2/3 is te vinden. Nu heeft men er wat op gevonden in den vorm van het blanco artikel, een ideaal waarvoor de arbeiders dei- rijke te velde staande oogst inogen laten ontglippen. Dat stemrecht is hier niet zooveel waard. Zelfs Troel stra verklaarde dat de agitatie voor het algemeen stemrecht nog meer is dan het stemrecht zelf. Voor vrouwenkiesrecht zijn de katholieken evenmin als de antirevo lutionairen en dechi istelijk historische!) te vinden. Ook de vrouwen niet. Misschien eenige onderwijzeressen, telephonisten, doctoressen en advoca ten, maar overigens wordt de Neder- landsche vrouw liever gekozen dan zelf te kiezen. Spr. wil den vrouwen het kiesrecht onthouden omdat het toe te staan niet zou zijn overeenkomstig Gods ordon nantiën. Zij behoort tot den stillen kring van het gezin. Als spr ten slotte tol eene conclusie zal komen, roept bij in de herinnering terug wederom een plaat van het Volk, waarop een zinkend schip wordt afgebeeld. Mees en Borgesius. Fock en Treub, ze pompen alle even hard om het schip drijvend te houden; ze gooier, groote pakken beginselen over boord. Aan de andere kant staat magere Hein, die ondanks hel tegen spartelen, alles verslindt. Wanneer de sociaal-democraten die plaat laten herdrukken, ze mogen de pompers desnoods roode boezeroenen aantrekken, spr. en c.s. zullen haar verspreiden. Laat bij Borgesius en c.s. Troelstra, Schaper Mendels heeft voor de eer bedankt met een roode kokarde plaats nemen. Magere Hein zal ze verslinden. Laat dit beeld werkelijkheid worden bij de as. stembus Aan het debat namen deel de heeten C. Moerman van hier en J. E W. Duys uit Amsterdam. Eerstgenoemde oefende ciitiek uit als vrijzinnig democraat en als open baar ouderwijzer, laatstgenoemde als sociaal democraat. Tijdens de repliek van den heer Oosterbaan werd het vaak woelig, tiouwens de geheele vergadering was zeer geanimeerd en werd geïllustreerd door applaus, gelach en gesis. Tijdens de vergadering deed zich een incident voor dat vermeld moet worden. Alvorens te repliceeien sprak de heer Oosterbaan den wensch uit dat de Pers de usance zou blijven volgen om zich buiten de vergadering te houden, eri dat de verslagen niet zouden beïnvloed worden door de overtuiging des verslaggevers. De heer Kuyper (verslaggever) ver zocht zich te mogen verded gen. Ten opzichte der antirevolutionaire vergadei ingen was het vele verslag gevers een gewoonte geworden zich behoorlijk en het bestuur weet zulks van entreekaarten te voorzien Door een samenloop van omstandig heden was dit door hein voor dezen avond verzuimd. In zooverre, is hij van deze usance afgeweken. Doch wat de verslagen betreft tart hij den heer Oosterbaan te bewijzen dat gedurende ile laatste vier jaren door de pers uitgenomen de Slichlsche Courant, die bewezen heeft nooit objectieve ver slagen te geven eenige subjectiviteit is gepleegd. Alvorens een dergelijke perfide insinuatie te gebruiken had de heer Oosterbaan zich van feiten op de hoogte moeten stellen. Nimmer is hier ter stede de klacht geuit over grmis aan onpartijdigheid in de verslagen. De heer Duys liep nog den heer Oosterbaan toe: Dal is niets dan demagogie. Nadat de heer Oosterbaan had mede gedeeld dat het tin-l zijn bedoeling was geweest een beschuldiging int te spre ken, maar alleuii ie veizoeken geen partijdige verslag te rnaken was het incident gepasseeid. De minister van Biniienlandsche Zaken noo ligt degenen, dia zich in 1905 wenschen te onderwerpen aan het eind-examen rler gymnasia of aan het daarmede bij de wet gelijk gesteld examen dit vóór I April a s. te doen blijken aan den inspec teur dor gymnasia te 's-Gravenbage, rnet duideltjde en volledige opgaaf van hunne geslachls- en voornamen, van hunne woonplaats en van de faculteit waarvoor zij het getuigschrift ver langen. Tevens moei vermeld worden of men leerling is der zesde klasse van een Openbaar Gymnasium of leerling van een der biniienlandsche bijzondere scholen van hooger onderwijs, ge noemd in de Kon. hesluilen van 7 Juni 1901 (Stbl. No. 143), 23 Januari 1903 (Stbl No 37) en 21 Maart 1903 (Stbl. No. 88); en zoo neen, of men aan hei eind-examen van een der Openbare Gymnasia dan wel aan het examen voor eene Staatscom missie wenscht deel te nemen. Door eenige leden der Afdeelir.g Amersfoort van den Christelijk Nati onalen Werkmansbond werd het vorig jaar besloten, naast de welbekende zangvereenigiiig ook eene muziekver eeniging voor blaasinstrumenten op te richten, die tot nog toe veel bijval ondervinden mocht. Onder den naam «Eendracht" bestaat zij thans 9 maan den, en zij verheugt zich in steeds toeneinenderi bloei. Voor donateurs en donatrices zal op Donderdag 9 Maart e k. des avonds te 8 uren in het gebouw «Eben Haëzer" de zangvereenigiiig «Crescendo" met medewerking der genoemde muziek- vereeniging eenige stukken ten gehoore brengen. Wij vernemen met genoegen dat een poging zal worden gedaan om de in 1901 opgeheven afdeeling van «Volksonderwijs" weer in het leven te roepen. Daartoe zal de heer G. A. C. van Goor, van Amsterdam, Donderdag avond voor genoodigden doel en streven dezer zoo nuttige vereeniging uiteenzetten. Het bestuur van Floralia houdt 14 Maart zitting in «de Arend" tot het uitreiken der stekjes. Mr. H. W. Methorsl is bevordeid tot hoofd-commies bij het Centraal- buieau voor de statistiek. Aan notaris J. Bolk is, op zijn vei zoek, eervol ontslag verleend als plaatsvei vangend Griffier bij het Kan tongerecht, terwijl in zijn plaats is benoemd de heer J. Klaassen. Mej. E. II Bosch heeft met gunstig gevolg in de Herzoglichen Schlossanstalten te Wolfeiibültel (Braunschweig) het Staatsexamen af gelegd in Tuinen, Antropologie en Sanariterdienst, benevens dat voor Nuttige en fraaie handwerken De St.-ct no 56 bevat de acte van oprichting van de naamlooze vennootschap Chemische fabriek «Voorwaarts" te Amersfoort. Doel: de bereiding van, en den handel in chemische fabiikaten en aanverwante aitikelen. Tijd: 29 jaar. Kapitaal: f50.000, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000, waarvan 10 aandeelen kunnen worden gesplitst in onderaandeelen van f500 Geplaatst 25 aandeelende overige moeten ge plaatst zijn binnen 10 jaren. De ge plaatste aandeelen -worden terstond volgestort. DirecteurenJ. H. Storm Jr. en C. van der Valk. In de Zaterdag gehouden, spoed- eischende vergadering van den raad der gemeente Harderwijk, werd beslo ten, aan den heer v. d. Wal, te Amers- fooi t, op diens verzoek voor f75 per jaar een gedeelte van den Tolboom kamp in erfpacht af te staan, ten einde daarop een zuivelfabriek te bouwen. II M. de Koningin en Z FC. H. Prins Hendrik passeerden hedenmor gen, omstreeks half twaalf, het station alluer op de reis naar Apeldoorn. Maandag heeft in «de Arend" de win ter-schiet wedstiijd, uitgeschre ven door de Schutterij-kader-vereeni- ging «Broederschap" alhier plaats ge had. In dezen wedstrijd waren prijs- winners: le prijs: Sergeant-majoor G Muijs, 563 punten. 2e prijs: Sergeant-majoor J. W. van Achterbergh, 553 punten. 3e pi ijs: Sergeant-majoor J. D. Lam- nierts van Bueren, 548 punten. 4e prijs: Sergeant-majoor K. van Heuve len, 536 punten. 5e prijsOud-fourier D. do Groot, 522 punten. 6e prijs: Sergeant L F. van Zwol, 519 punten. 7e prijs: Oud-sergeant W. B. Smit, 509 punten. 8e prijs: Sergeant R. J. van Ruijieri, 495 punten. 9e ptijs: Adjudant-onderofficier M van Gelder, 491 punten. 10e prijs: Fourier J. J. Olto, 485 punten. 11e prijs: Fourier J. M van Ouwerkeik, 476 punten, 12e prijs: Sergeant J. I' F. Knuivers. 446 punten 13e pi ijs: Sergeant D. P. J van der Heul, 444 punten. De pi ijzen, welke bestonden uit zeer fraaie kunstvoorwerpen, werden met een passend woord door den le luitenant-adjudant J Busquet, aan de winnaars uitgereikt. Wij vernemen dat Royaards hier hoogst waarschijnlijk einde der maand een Multatulie-avond koint geven. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft vi ijgesproken mej. E. F., beklaagd van het schrijven van brieven en briefkaarten, smaad en bedreiging inhoudende. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden verkooping, werd het heerenhuis aan de Kamp straat 43 ingezet op f2000, achter gelegen stal en schuur op f800. De massa werd verkocht voor f3220. Zaterdag hield de schietver- eeriiging «Wilhelmina" van de plaatse lijke afdeeling der «Kon. Ned. Bond van Oud onderofficieren" een buiten gewone vergadering, in hoofdzaak om da prijzen, behaald bij het gehouden winlerconcours, uit te reiken. Alvorens hiertoe over te gaan werd een wooid van dank gezegd aan de commissie tot aankoop voor die pi ijzen en werd het diploma als Eerelid, onder dankzegging voor de vole en goede diensten aan de vei- eeniging bewezen, overhandigd aan den heer J. D. Lammerts van Bueren. De prijzen werden uitgereikt als volgt: 1 Klasse de heeren: D. van Bueren, Meijer, Clemens Christen, Serré, Jan sen, van Eimeren, Soetekouw, Lam merts van Bueren, De Boer, Van Oorschot, Neven, Ruis en Uding; 2 Klasse de heeren: Janse, Van Ede llassing, De Bruin en Van Doorn; 3 Klasse de heerenlleilijgers en Bikkers. Een kameraadschappelijke samen zijn besloot den avond. In eene vergadering van het plaatselijk Nuts-deparlemeul werd o.a. besloten, dat het om den zeer belang rijken beschrijvingsbrief op de aan staande Algemeene vergadering zich weer zal doen vei tegenwoordigeii, wat in de laatste paar jaar niet plaats had om de weinig heusche wijze waarop indertijd het voorstel-Amersloort tot verkoop van het eigen gebouw der Maatschappij weid ontvangen. Nu doet het hoofdbestuur zelf daartoe het voorstel. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer C. J. F. Prins, tot diens plaats vervangers de heeren J. van der Hoi st Bruijn en N. E. Rost. Nadat de agenda was afgehandeld, deelde de voorzitter mede, dat een verzoek is ingekomen van de Vereeni ging «Industrieschool voor Amersfoort en omstreken" om den termijn van terugbetaling van het voorschot aan het departement nog met éen jaar te verlengen, omdat de tijd voor het ver- koopen van grond op het oogenblik niet zeer gunstig is. De vergadering bleek daartegen geen bezwaar te hebben. Door een der leden werd er op gewezen, dat de toestand van de Fröbel- school van dien aard is, dat er plannen gemaakt moesten worden tot verbete ring. Vooral de financieele toestand laat veel te wenschen over, niet door gebrek aan leerlingen, maar vooral door het betrekkelijk lage schoolgeld. Getracht zal worden, van het Hoofd bestuur een subsidie te krijgen tot steun van een cursus voor Fröbel onderwijs. Besloten werd tot het aanschaffen van een 100-tal exemplaren van do brochure Vletter over de openbare school, uitgegeven vanwege het H. B., en elk der leden daarvan een exem plaar te doen toekomen. Hierna werd de vergadering ge sloten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2