Gemengd Nieuws. zullen goed doen zich le vergewissen, of dit inderdaad het geval is. Na 15 April is er geen redresseeren meer mogelijk en blijven zij weder een geheel jaar verstoken van de uit oefening van het hun toekomend recht. Wij behoeven er wol niot op te wijzen van welk een overwegend groot gewicht de aanstaande Juni-verkiezin- gen voor de Tweede Kamer zijn. Iedere kiezer is verplicht zijn stem, die op den uitslag der stem ming van invloed kan zijn, te doer, gelden. Daarom zij nog eens nadrukkelijk herinnerd aan de bepaling van art. 28 der Kieswet, dat niet alleen de kiezerslijst tot en met den 15en April op de secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd en, tegen be taling der kosten, in afschrift of af druk verkrijgbaar gesteld, maar ook de alfabetische lijsten der namen en voornamen tan hen die met betrek king tot een of meer der verkiezingen van de kiezel slijsten zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht. En dan schrijft art. 29 voor: Tot en met den 15en April is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, of niet behoor 1 ij k voorkomt. Zaterdagmiddag heeft in het gebouw der Ambachtsschool de plech tige uitreiking der diploma's plaats gehad aan de leeilingen die den drie jarigen cursus met succes hebben ge volgd. Ónder de talrijke aanwezigen werden opgemerkt mr. F. D. graaf Schim- melpenninek uit Baarn, de Eere- Voorzitter der vereeniging, Jhr. J. W. A. Barchmann Wuytiers, burge meester der gemeente, wethouder M. L. Celosse, verschillende raads leden, leden van onderwijscommissies en verdere belangstellenden. De voorzitter der vereeniging Am bachtschool" de heer G. J. Buys, ver welkomde alle aanwezigen en bracht hulde en dank aan directeur en leeraren voor al wat zij in het belang der school hebben verricht. Daarna werd aan de leerlingen het diploma en een souvenir, bestaande in een of ander werktuig uitgereikt. Na de uitreiking bracht ook de burgemeester lof aan het personeel en niet minder aan den ijverigen voor zitter der vereeniging, en schetste hij het groote belang hetwelk de Am bachtsschool voor de gemeente heeft. Ten slotte werd de tentoonstelling der werkstukken geopend en bezocht. In een aantal zalen zijn de voor werpen, die allen er keurig uitzien en vooral ook door deskundigen zeer geroemd worden, tentoongesteld. Gedurende de beide dagen dat de tentoonstelling was geopend, hebben zeer velen een kijkje genomen, en het map met genoegen geconstateerd, ook ve, I vaklieden. liet einddiploma werd uitgereikt aan de timmerlieden: J. D. Michels, J. de Bruin, M. Blom, H. Hendriks. G van Essen, F. Ruytenberg, W. Ileeren, P. Vredeling, C. B. Brik, S Tibbcsma, W. J. Cornelisse, E Arlar, G. v Gransma, M. v. Rossum, J. v. Cleel'. G. Donselaar, J. W. Brouwer, J. W. Brouwer, J. Renes, H. van Achterbergh voorts aan de smeden L. Gramsma, G. v. d. Pol, D. Koelewijn, C. A. Quint, P. Hamwijk, K. Kaljée, G. Velt- huysen, M. Hemminga, J. J. Vahstal, J. H. Geyssen; en aan de meubelmakers: C. Nan- nenberg, E. van Druten, C. J. Voort man, C. Zijl, J. M. Nieuwboer. Bevorderd werdenin de afdeeling timmeren van de le naar de 2e klasse: G. van Nieuwenhuizen, C. H. van Buuren, D. Tommei, W. Pijpers, A. Lensing, R. A. Valkenhoef, J. Meerbeek, A. Mulder, N. Donse laar, G. Wolfswinkel, J. de Jong, A. Roskam, D. Bouwmeester, J. Schreu- der, C. Hogeboom, C. van Essen, A. W. Boog, J. Elberse, J. G. van der Mast, H. van Ingen, J. Bouwmeester, terwijl 1 werd afgewezen en K. Eyke- lenburg en C. Tammer voorwaardelijk werden bevorderd. Van de 2e naar de derde klasse gingen over: H. M. Moren, H. R van Beek, R. Schouten, W. v. d. Brug, .1. Caarls, M. v. d. Hoorn, A. II. de KruyfT, J. Vos, J. B. Corne lisse, M van Cleef, J. van Dijkhuizen, P. W. Beyer, G. Timmerman, J. H. Korkholl, \V. Roos, W. Moesbergen, W. Eggenkamp, W. Deys, A Rroeker. In deze klasse werd 1 leerling afge wezen. In de afdeeling smeden werden van de le naar de 2e klasse bevorderd: J. G. Gemen, K. C. de Jager, C. Gausen- beek, K. Rosier, H. J. Nieuwenhuis, B. v. d. Puyl, P. J. P. Roetman J den Hengst, II. M. v. Beek, C. Renes, J. Kuynljes, J. Quint, J M Balvers. H. Ruytenbeek, 11. du Moulin, H. Bon ders, H. J. v. d. Horst Bruyn, H. v. d. Bor. Twee leerlingen werden afge wezen. Van de 2e naar de 3e klasse worden bevorderd: L Bekker, A. Snijders, A. van Barlingen, L. Vierdag, W. van Veenendaal, K. v. Kamp, G. Veenen- daal, C. Kroes, H W. van Tol, J. v d. Weyer, N. Hardeman, Th. Otto, W. L. de Wit, P. van Ee. Een leerling werd voorwaardelijk bevorderd. In de afdeeling meubelmakers wer den van de le naar de 2e klasse bevorderd: F. Gerritsen, H. Grootkop, H. v. d. Burg H. M. Laarhoven, A. W Laarhoven, G, Wolteis, C. Velt- hnysen, 11. van Beek, A. Nieuwkerk, R. Wevers, E. Gouchies, J. Jansen, P. C. v. Stempvoort. Van de 2e klasse leerlingen bekwa men L. Binsbergen, J. J. Valkenhoef, H. Riphagen, 11. A. Enkelaar en E S. Reeders het einddiploma. In de afdeeling schilderen werden van de le naar de 2e klasse bevor derd: D. Broeker, W. Alings, D. v. Dorssen, H. W. v. Wandelen, J. Vre deling, W. A. Cozijnse, W. Huurde- man en T. van Raay. Van de 2e naar de derde klasse wei den bevorderdG. Plateringen, J. C. de Froe, P. Groot, A. Driessen en A. H. Langelaar. In de vacantiën der Hoogere Burgerschool zal vermoedelijk ver andering komen. De Inspecteurs bij het Middelbaar onderwijs hebben, daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd, aan de Directeuren der Rijks Hoogere Burgerscholen mede gedeeld, dat de diie vacantiën voor die inrichtingen van den volgenden duur zullen zijn: 1. Van den Zaterdag vóór 19 Juli, na afloop der lessen of examens, tot en met den zevenden Zaterdag daar aanvolgende; 2. van den Zaterdag vóór Kerstmis, na de morgenlessen, tot en met den tweeden Zaterdag daaraanvolgende; 3. van den Donderdag vóorPaschen, na de morgenlessen, tot en met den tweeden Maandag daaraanvolgende De Inspecteurs achten het voor een behoorlijke regeling der eind-examens van de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus en vooral met het oog op de candidaten, die op grond van hun diploma toelating verlangen tot het Koninklijk Instituut voor de Marine en die examen wenschen te doen voor de Kon. Militaire Acade mie, in hooge mate gewenscht, dat de vacantiën aan de verschillende Hoogere Burgerscholen op het zelfde tijdstip aanvangen. Zij hebben derhalve de Besturen der betrokken Gemeenten onnoodig het daarheen te leiden, dat de regeling der vacantiën voor de Rijks Hoogere Burgerscholen van kracht worde ver klaard voor de Gemeentelijke Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus, althans te bepalen, dat de groote vacantie een aanvang neme op het tijdstip, vooi de Rijks Hoogere Bur gerscholen aangewezen. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft Maart 1905. Brieven. Mej. B. Bennik Amersfoort. K. Jansen Amsterdam. K. Torenstra Roosenburg Utrecht. Van der Geer Mej Schuurman Keihes Weesp. Briefkaarten. Mej. Noormi Bijkt generale Lev.verz.m'-i.bank? Mej. G. Veen Wed. E. v. d. C'. Amsterdam. J. Elsevier Stokmans W. Poelgeest Hilversum. A. Blyjer Leeuwarden. Wolder Jonker a/d. Lippe bei Woltop. Hendrik Vries Aangeteekende brieven. P. de Vries Co. Amsterdam. De firma Bluyssen Zonen heeft wederom op hoogst practische wijze reclame weten te maken voor haar omvangrijke zaken. Met het oog op de duizenden, die dit jaar de tentoonstelling te Luik zullen bezoeken stelt zij voor eenieder kosteloos een beknopt, handige gids verkrijgbaar van Luik en Omstreken De tram vervoerde in Maart dezes jaars 6977 betalende passagiers, tegen 5578 in dezelfde maand des vorigen jaars. Do passage-opbrengst was onder scheidenlijk f551.22 en f455 52"; de totaal-opbrengst f570.33 en f 480 87 de opbrengst per daglcilimeler was f 10.33 in Maait 1905 legen f8 62 in Maart 1904 Eindelijk werd een geschikte pachter voor de reclame in en op de i ijtuigen gevonden door wiens activiteit deze van 15 Februari 1905 tol 15 Februari 1906 meer dan f800 biuto opbrengt, zoodat ook de bron der neveninkomstpn op den duur belooft beter te zullen vloeien. De opbrengst der reclame op de dienstregelingen en biljetten bedraagt circa f 100 netto por jaar. Door twee minderwaardige inland- sche paarden weg te doen voor éen zeer sterk buitenlandse!) paard en dus nu zooveel mogelijk alleen zwaarder gebouwde Ardenner-paarden in dienst te hebben, werd het aantal paarden op 7 gebracht. Op de bermen van de Stationsdijk zijn thans honderden jonge dennen geplant. Ze zijn nog zóó klein, dat ze nauwelijks boven den grond uitkomen De Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen exposeert Zaterdag en Zondag een portefeuille in Amicitia. Ter paardenmarkt van Maandag waren 350 paarden, 15 veulens en 60 hitten aangevoerd. Men besteedde voor paarden f70 tot f550, voor veulens van f 110 tot f 160 en voor hitten f70 tot f 190. De handel was zeer levendig. Ook door buitenlandsche kooplieden werden verscheidene dieren gekocht. De zangvereeniging van «Toon kunst" geeft Donderdagavond, te half acht, een uitvoering in Amicitia, onder leiding van den lieer M. W. Petri Ten gehoore zal worden gebracht »Elias" van F. Mendelssohn. Als solis ten zullen optredende dames Joh van de Linde (sopraan), uit Amsterdam, Lotte Roosing (alt), uit Rotterdam, en de heeren R. van Scliaik, (tenor), en H. C. van Oorl (bas) uit Utrecht. Begeleiding van de orkestklasse der muziekschool, met welwillende mede werking van mejufliouw Wolter en van eenige genooJigden. Zaterdag heeft de heer G. K. G. van Aaken afscheid genomen van het 5e regiment infanterie aan wier hoofd hij 23 jaar stond en die haar uitste kenden naam voor een goed deel aan zijn hoogst kundige leiding te danken heeft. Als aandenken vereerde de stafmu- ziek den algemeen beminden oud kapelmeester eon groote photogra- phische groep in fraai gesneden eiken houten lijst gevat. Bij monde van den kolonel regi ments-commandant werd den heer Van Aaken namens het officierskorps van het 5e regiment als blijk van waardeering een fraaie salonlamp aan geboden. Den heer G. Bikkers, den nieuwen kapelmeester, werd door het muziek korps een officierssabel ten geschenke gegeven. Zaterdag bezochten de leerlingen der hoogste klasse van het Gymnasium onder leiding van den heer W. N. Coenen het Rijks-Museum en het Museum Suasso te Amsterdam teneinde de verschillende schilderijen te bezich tigen die hun, meestal in prachtige reproducties, waren vertoond gedu rende den cursus in Kunstgeschiedenis, door den heer Coenen in den afgeloopen winter met evenveel kennis en be kwaamheid als succes gegeven. De kapitein van den generalen staf V. Noest, toegevoegd aan den commandant der stelling van de Mond der Maas en van het Haringvliet, wordt op 1 Juli a.s. overgeplaats naar Amers foort. Hij zal alsdan optreden als adjunct chef van den staf en waarnemend adjudant van den commandant der nieuw op te richten 4e divisie-infan- terie. Het Amersfoorlsch symphonie- orkest «Jubal" geeft Viijdagavond een uitvoering in «Hotel Velaers" te Baarn. De plaatselijke afdeeling van den iKon Ned. Bond van oud-onderoffi cieren" vergaderde Maandagavond in «de Arend." Na installatie van drie nieuw toe getreden leden en afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd besloten om, lot sluiting van het winterseizoen, op 29 April een huiten gewone bijeenkomst te houden. Door de welwillende medewerking van leden van »Jubalen eenige andere dilettanten, waaronder zelfs een goochelaar, belooft deze avond weer heel wat goeds. Wordt veelal door het geven van tooneel uitvoeringen geld bijeenge zameld tot leniging der armoede, de afdeeling wijkt thans hiervan af door de kinderen der minderbedeelden stad- genooten uit te noodigen lot een kin dervoorstelling, welke begin Mei zal worden gehouden en waarin opge voerd zal worden de operette «Sneeuw- w itje." 378ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 3 en 4 April 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 1981 2285 2296 7001 7020 7025 7039 7578 8033 8753 8763 13801 13844 15506 18117 20441 20587 en 20590. Te zamen 18 prijzen. Gisteren had aan het station NaardenBussurn een ongeluk plaats, dat goed afliep, maar schromelijke gevolgen had kunnen hebben Om elf uur passeerde een goederen trein. Juist bij het voorbijgaan van bet station stortten zes groote zware balken cederhout van den trein. Ze werden geslingerd over beide stel rails en een op het perron, waar gelukkig niemand was. De balken konden dadelijk weg geruimd worden Maar indien een sneltrein juist ware voorbijgesnord. zou er van dien sneltrein niet veel terecht zijn gekomen. Gelukkig ook was, dat de balken uit den goederen trein vielen op een plaats waar ze dadelijk ontdekt en weggeruimd kon den worden. (Il.bl.) Men schrijft uit Oudenbosch aan de N. Cl. 's Maandags gingen drie vrouwen geregeld naar Roosendaal om daar gebruik makende van de drukte van de markt in verschillende winkels goedeion te ontvreemden. Reeds eenigen tijd was de politie van tal van ontvreemdingen des Maandag in kennis gesteld. In burgerkleeren stelde zij zich verdekt op en had het geluk j.l. Maandag vrouw Den Br. op heeter- daad te betrappen. De twee andere vrouwen wisten te ontkomen en liepen langs een enormen omweg naar Oudenbosch. De marechaussees alhier van de aanhouding in kennis gesteld legden onder lievig verzet de hand op de 2 medeplichtigen en namen eenige gestolen voorwerpen in be slag. De mannen van de 2 vrouwen, die heden morgen geboeid ter con frontatie naar Roosendaal geleid wer den, arbeiden in de grondwerken aan den Rhijn in Westfalen. Trek naar Amerika. Hoewel er Zaterdag te Rotterdam 1633 derde klasse passagiers met bet stoomschip Potsdam naar New- York vertrokken, zijn er nog ruim duizend van deze passagiers achter gebleven om met het eerstvolgende stoomschip der Holland-Amerikalijn scheep te gaan. Deze heden zijn tot zoo lang ondergebracht op het stoom schip Amsterdam, liggende in de Maas haven, en in het hotel aan de Wil- helminakade aldaar. Te Kampen vond vrouw de V. in een vuilnisbak, staande op de stoep van den Heer K., in de Gasthuisstraat, een blikken kistje, waarin bij opening een revolver bleek te zijn. Deze werd door haar den koopman J. L. V. ten verkoop aangeboden. Nauwelijks nam deze het wapen aan, of op hetzelfde oogenblik viel een schot en ging de de kogel strijkelings langs het hoofd van den koopman, die door het kruit nog eenigszins in het aangezicht ver schroeid werd. (Iet meertje bij den Duivelsberg. Men schrijft aan het N. v d. D. »De zucht om plaatsen te bezoe ken, waar iets bijzonders gebeurd is, het moge goed of kwaad zijn, is den mensch eigen. Dat verlangen voerde uw correspondent gisteren naar het sinds korten tijd berucht gpworden meertje, even over de Nederlandsche grenzen, onder d6 gemeente Wijier gelegen. «Als men van het Hotel Berg-en Dal uit den breeden straatweg volgt, die naar Wijier en Cranenburg leidt komt men na tien minuten wandelens aan rle pannenfabiiek van den Heer Hamaeker: een groot reclamebord, waarop met vette letters te lezen staat: «Restaurant Duivelsberg" doet als van zelf linksaf slaan en den weg vervolgen, die over de fabriek gaat. Slechts eenige honderden meters ver volgt men dezen weg' daarna slaat men rechts een breed zandpad in, dat spoedig eindigt in een smal paadje, langs hetwelk men eenige meters af daalt om het meertje te bereiken. Het meertje zelf «Hexentanz" ge naamd, dat den vorm heeft van een badkuip, is slechts van geringen om vang, naar schatting 20 meter lang en afwisselend breed van 4 lot 7 meter. De ondergrond is moerassig, er stond gisteren ongeveer meter troebel water in, waarin lies en onkruid groeit. Het is een paar malen op last van de justitie uitgepompt om te onder zoekon of op den bodem wellicht nog kleedingstukken of andere her kenningsteekenen van het overleden meisje lagen. Op den dag van den vermoedelij- ken moord moet de diepte ruim 1 meter bedragen hebben. «Het is een zeer afgelegen terrein, onbekend zelfs nog bij velen, die na bij wonen. Vermoedelijk komt het alleen voor op de topographische kaart van het Pruisisch Ministerie van Oorlog. Maar het is schilderachtig gelegen en de wandelaar, die eens rustig de schoon heden der natuur wil genieten, zon der gestoord te worden door woest lijdende wielrijders of toeterende auto's, welke daar niet kunnen komen, zet zich neer aan den kant van het meer «Daarvoor deugde het nu niet, de natuur had haren bruidstooi nog niet aangedaan daarenboven hing er een grijze, regenachtige lucht boven het landschap, juist als op den dag toen het ongelukkige meisje daar het leven liet. «Twee niet zware eikenboomen staan aan het eene einde van het meertje, dat door drie heuvelen omringd wordt. «Somber gestemd verliet ik het eenzame plekje langs een rechts afbui gend voetpad, dat mij spoedig weer op den grooten weg bracht. «De Belgische Justitie heeft een zware taak te vervullen in het berech ten van deze zaak. Niemand heeft iets van den vermoedelijken moord gezien, en slechts twee van de te Luik ontboden personen konden stellig ver klaren, dat de in hechtenis genomen persoon C. dezelfde was, als die op den dag van het verdwijnen van het meisje met haar in de richting van het meertje wandelde en alleen van daar terugkeerde. C. blijft nog steeds in zijne ontkenning volharden. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heekscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven. RECLAME. De dankbaarheid van een bewoner van litrpebt'. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den^wvensch dit velen nut mogen trekkon van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner yan Utrecht fare volgende verklaring te pubtfreeren. Mejuffrouw terAVant, wonen^fe Rloemstraat 8 te Utrecht, mgtdt ons: Ik bep er van over tuigd dat U belang zult stellAi in de merk waardige geneaïng door middel Tan Uwe Foster's Rugpijn Niejèn Pillen. Toen ik Uw pillen begon in te-hemen, had ik r&ds verschillende jaren lasl vjrn een' nierziekte De pijn in den rug en in -lie zijden maakte het minste werk mij dikwjjls geheel onmogelijk. Ik leed veel aan zwarg hoofdpijn, ee ik had steeds een terneerdrukkend, vermoeid gevoel, vooral in de beenm. De urine liet bezinksel na en of schoon jk veel hiervoor onder behandeling geweest,* was, had ik met al de ingenomen medicjjnen niet veel resultaat. Een mijner ken nissen Jaadde mij aan een proef te nemen met Roster's Rugpijn Nieren Pillen. En dit was mjjn redding, want dadelijk na de inname bekwani ik verlichting en na zes dagen was ik reefls zoo goed als jibrsleld. Het zal mij steeds wen genoegen een ieder in te lich ten, d& in hetzelfilgfgeval mocht verkeeren. Ik oiraergeteekenjjÉr verklaar dat het boven staande-* waar is^m machtig p het publiek te maken oWelke^pyze dio U gied dunkt. Het is nigpyn, waarmedej het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is h t eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster i Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, t< wijl ze de nieren in orde brengen die zich da; 'onder bevinden, want inderdaad zijn het de ieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U le échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geelt, fezelfde die juffrouw ter Want gehad hqeft. Ziizimte Amersfoort verkrijgbaar bij dehflsW^T van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2