NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE SCHIMNIELRIJDER. BUITENLAND. BINNENLAND. iMo. 33. Woensdag 26 April 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoomio. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Andermaal verscheen in Rusland eene Keizerlijke ukase, waarin eene commissie van ondeizoek wordt inge steld naar de troebelen, die onlangs plaats hadden ten plattenlande. De schuldigen moeten vervolgd en de schade door verkoop hunner eigen dommen vergoed worden en waar dit onvoldoende is, zal de Staat met eene leening bijspringen. De oprichting wordt bericht van eene nieuwe vereeniging, »De Russische Wedergeboorte" geheeten, ten doel hebbende het terrorisme te bestrijden, maar ook eene spoedige verwezenlijking der beloften van het Keizerlijk rescript van 3 Maart in de hand te werken. Tolstoï heeft de gebeurtenissen der laatste dagen scherp gehekeld. Volgens hem moesten de Russen, speciaal de Petersburgers, minstens drie maanden lang worden opgesloten, nadat hun een koud bad ware toegediend, opdat zij tijd zouden hebben om goed na te denken over den toestand. De Russische intellectueels klasse, zegt hij, is nooit zoo diep gezonken als thans. De ouders hebben hun gezag over de kinderen verloren, terwijl dezen tegenwoordig het hooge woord voeren. De jeugd weigert hare studiën voort te zetten zij eischt eene grondwet en de ouders steunen het jonge volk in hun dwaze verlangens! De kinderen willen hun ouders leeren hoe zij moeten handelen en dezen geven een slecht voorbeeld aan de moujiks. Het onderwijs gaat gedrukt door atheïsme, wanhoop en ontevredenheid Men kent niets dan opstand en weerspannigheid. De ge volgen, welke hieruit ontstaan, zijn niet te overzien. Men heeft iederen dag de duidelijkste voorbeelden, dat het intellect in Rusland voorgoed ge dood is! Aldus de wijsgeer bij wien een deel van 'tjonge Rusland pleegt te zweren. Voor wie de hervormingen moeten ontwerpen en ten uitvoer leggen is het inderdaad niet gemakkelijk er uit wijs te worden wat ten slotte wordt ver langd. De Czar heeft gratie verleend aan den moordenaar van Grootvorst Ser gius, en wel op verzoek der weduwe van den vermoorden Prins, Groot vorstin Elizabeth. Het doodvonnis is thans veranderd in levenslange opsluiting in een kloos ter van liet gouvernement Wladimir. Dd St Petersburgsche politie heeft weder drie geheime wapenbergplaat sen ontdekt in de wijk Viborg. Verder heeft de officier Leontiell, oomzegger van Generaal Trepofl, even als zijn zuster in een samenzwering betrokken, naast het voorbeeld van deze zelfmoord gepleegd. In verscheidene Engelsche graaf schappen in Derby, York, Nottingham, Lincoln, te Huil, Sholfield, Doncaster, Matlock, enz., zijn Zondag schokken van aardbeving gevoeld, vergezeld van een ondergrondsch gerommel. De aangerichte schade is slechts gering en er waren geen persoonlijke ongelukken. Op den len Paaschdag is te Madrid een groote rouwbetooging der arbei ders gehouden voor de slachtoffers van het groote ongeluk aan de water werken. Een optocht met omfloersde vaan dels en vele kransen trok van het Progresso-plein naar het Ooster kerkhof. De Regeering had aanvankelijk dien optocht verboden. Maar zij trok haar verbod weder in. Een Russisch restaurateur, die on langs uit Port-Arthur terugkeerde, ver haalt, dat terstond na den intocht der Japanners binnen de stad, al de lokalen van zijn restaurant door Japan- sche soldaten en officieren werden bezet. De restaurateur vreesde, dat zij zouden gaan plunderen en hij wilde zich verschuilen. Maar de Japansche officieren stelden hem gerust. Zij ver zochten hem, den soldaten alles te geven wat zij vroegen, tegen afgifte van bons, welke bij den Japanschen commandant ingewisseld konden wor den. De officieren betaalden alles contant. De Japansche soldaten waren vol strekt niet beschroomd in tegenwoor digheid hunner officieren, die met hen spraken, aten en dronken. Drie dagen lang had de restaurateur het zeer druk. Zijn huis was voort durend vol bezoekers. Hij roemt de Japanners, die zeer beleefd jegens hem waren en wie hij geen enkele zich zag bedrinken. Na drie dagen lang voor een groot bedrag aan bons te hebben ontvangen, wisselde de restaurateur die bons in bij den commandant en daarop verliet hij met zijn geld do stad. De Russische vloot. Uit Saigon wordt geseind, dat een visscher 20 schepen, waarvan hij de nationaliteit niet weet, heeft gezien bij het eiland Na tranh eenige tien tallen K. M. benoorden de Camranh- baai. De Fransche kruiser »Descartes" vertrok Zaterdagmiddag twee uur nadat Rodjestwenski de ankers had gelicht naar Natranh. Ook het telegram uit Tsingtau kan het plaats gehad hebben van een zee slag niet waarschijnlijk maken. Het geschutvuur toch werd Zaterdagavond gehoord en het beschadigde Japan sche schip werd dienzelfden dag in de straat van Formosa gezien. Belangrijker lijkt ons het telegram van der. Daily Telegraph, dat de Chi- neesche gouverneur van het eiland Hainan heeft gerapporteerd, dat de Russische vloot thans kolen inneemt in de wateren var. dat eiland China, seint de correspondent van dat blad uit Tokio, schijnt al zijn aandacht geconcentreerd te hebben op de ver slagen Russische schepen, die te Sjang hai liggen. Waarschijnlijk is een gedeelte van liet smaldeel bij het Hainaneiland aan gekomen, terwijl anderen bij de baai van Na-lranh een onderkomen hebben gezocht. Het is duidelijk, dat de Rus sische admiraal, die, in het voorbij gaan opgemerkt, aan dysenterie moet lijden, wil wachten op het derde eskader en hij daarom, wanneer hij verjaagd wordt, eenvoudig op een ander punt gaat liggen. Algemeen wordt verwacht, dat Nebogatof met zijn eskader zien niet lang meer zal laten wachten. Na zijn terugkeer van de be- ëedigings audiëntie bij H. M. de Konin gin op het Loo, heeft Jhr. Mr van VVeede, Zaterdagnamiddag het beheer van het Departement van Buiten- landsche Zaken overgenomen van den Minister ad interim, Vice-admiraal Ellis, Minister van Marine. Pensioenfonds. De directeur van het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgelijke Ambtenaren heeft, namens het bestuur van dat fonds, voor liet opmaken van de derde wetenschappe lijke balans een beroep gedaan op de meermalen betoonde welwillend heid van de Burgemeesters in de verschillende gemeenten des lands, tot het verkrijgen van noodig ge oordeelde gegevens, welke niet langs den gewonen hiërarchischen weg vor kregen kunnen worden. Reeds meermalen is namelijk ge tracht eenige gegevens te verzamelen betreffende den maatschappelijken toestand der gewezen landsdienaren, die gepensionneerd of op wachtgeld gesteld zijn, doch telkens werd eon groot gedeelte van de ter invulling toegezonden formulieren niet terug ontvangen. Thans zijn betredende die gewezen ambtenaren aan de Burgemeesters formulieren toegezonden, met verzoek om door secretaris of een der ambte naren ter secretarie de daarop noodig geoordeelde gegevens te willen doen verstrekken. De directie van het Pensioenfonds is gaarne bereid eene vergoeding toe te kennen bijvoorbeeld van 25 cents per formulier. Tiniinerliedonbeweging to Hilversum. Maandag heeft de Protest. Christ. Timmerl. vereeniging «Door Zamen- werking Kracht", te Hilversum, de volgende motie aangenomen: »In vergadering bijeen in »De Beurs", den 24sten April, gehoord het be middelingsvoorstel van den Christe- lijken Bestuurdersbond, hoewel 't niet in alios bevredigt, besluit in dezen den weg van onderhandelen in te gaan, om zoodoende te komen tot een col lectief arbeidscontract, wat toch het ideaal eoner vakvereeniging is, en vindt daarom als vereeniging geen vrijheid tot staken in te gaan op Dinsdagmorgen, maar le wachten tot 12 uur, den termijn, door den Clir. Best. Bond gesteld, waaiop de ant woorden der patroons moeten binnen zijn Bij die patroons, waarvan de antwoorden vóór 12 uur nog niet binnen zijn, wordt gestaakt. Daarna heeft de Kath. Vereeniging »St.-Jozeph" vergaderd, en het besluit genomen, terug te komen op het den 22en beslotene en zich aan de motie der Prot. Clir. Vereeniging D. Z. K. aan te sluiten, aangezien haar door het hoofdbestuur voldoende steun is toegezegd. Te 8 uur gisteren waren vele sta kende timmerlieden van de Neutrale Bond op het appèl in het lokaal »Ons Huis" aanwezig, doch waren alle tim merlieden van de beide vakvereenigin- gen »St.-Joseph" en van de Prot.- Christolijke D Z K. aan het Werk gebleven in afwachting tot 12 uur. Het antwoord der patroons was dat Oorspronkelijke novelle van TH. STORM, 7) Maar de Angorakater was bet kleinood zijner meestereshij was haar trouwe makker en het eenige wat baar zoon, de matroos, baar bad nagelaten, toen hij hier aan de kust plotseling den dood gevonden had, terwijl hij bij storm weer zijn moeder bij het garnalenvisschen had willen helpen. Hauke, die met een doek bet bloed zijner wonde trachte te stelpen, kon nau welijks honderd passen verwijderd zijn, toen hem een moorddadig gehuil en geschreeuw uit de hut in de ooren klonk. Hij keerde zich om en zag de oude vrouw op den grond liggen haar grijze haren fladderden in den wind om den rooden hoofddoek. «Dood riep zij, «dood en toen strekte zij dreigend haar mageren arm naar hem uit; «Vervloekt zult gij zijn Gij hebt hem doodgeslagen ellendige strandloopergij waart niet waard, zijn staart uit te borstelen." Zij wierp zich voorover op het dier en veegde zorgvuldig met haar schort het bloed af, dat nog uit neus en bek vloeidedaarop begon zij opnieuw te razen en te tieren. «Ben je haast klaar?" riep Hauke haar toe, «laat ik je dan zeggen, dat ik je een anderen kater zal bezorgen, een die met muizen- en rattenbloed tevreden is!" Daarop ging hij, schijnbaar op iets meer let tend, verder. Maar de doode kat moest hem toch nog door bet hoofd spokenwant hij liep, toen hij de huizen bereikt bad, dat van zijn vader en ook de anderen voorbij en nog een eind den dijk op in de richting van de stad. Inmiddels wandelde Trijn Jans ook op den dijk, en droeg in een oude blauwgeruite kus sensloop een last in haar armen, dien zij zoo voorzichtig vasthield, alsof het een kind was; haar grijze haren fladderden in het zachte lente windje. «Wat heb jij daar, Trijn?" vroeg een boer, die baar tegenkwam. «Meer, dan jou huis en hof waard is," antwoordde de oude en daarop stapte zij weer stevig door. Toen zij dicht bij het beneden aan den dijk liggende huis van den ouden Tede Haien kwam, sloeg zij het voetpad in, dat van boven schuin naar de huizen leidde. De oude Tede Haien stond juist voor zijn deur naar het weer te kijken. «Wel, Trijn!" zeide hij, toen zij hijgend en blazend voor hem bleef staan en baar kruk in den grond boorde, «wat breng je daar voor nieuws in je zak?" «Laat mij eerst in de kamer, Tede Haien, dan zal je het zien!" antwoordde zij haar zon derling fonkelende oogen op hem richtende. «Kom dan maar binnen!» Zeide Tede. Wat konden hem de oogen van dat domme wijf schelen. En toen zij binnen getreden waren, ging zij voort: «Doe nu dien ouden tabakspot en dat schrijfgerei van de tafel Wat heb je dan toch altijd te schrijven?Zoo, en veeg baar nu netjes af.» En de oude man, die nu toch wel iet of wat nieuwsgierig werd, deed alles wat zij zeide; daarop nam zij de blauwe sloop bi) twee punteD beet en schudde bet lijk van den grooten kater daaruit op tafel. «Daar heb je hem!" riep zij; «jou Hauke heeft hem dood geslagen." Daarop begon zij bitter te schreien; zij aaide het vel van het doode beest, legde zijn poo ten over elkaar, boog baar langen neus over zijn kop en fluisterde hem allerlei onverstaanbare, vriendelijke woord jes in de ooren. Tede Haien keek toe, «Zoo." zeide hij, «heeft Hauke hem doodgeslagen?" Hij wist niet, wat met die schreiende vrouw te beginnen. De oude knikte hem grimmig toe: «Ja, ja, bij God, bij beeft het gedaan,en zij wisebte zich met hare door de jicht krom getrok ken vingers de tranen uit de oogen.«Geen kind, geen levend wezen meer!" klaagde zij. «En gij weet het immers ook wel wij ouden hebben, wanneer Allerheiligen voorbij is, 's avonds in bed zoo'n last van koude voeten, en in plaats van te slapen, hooren wij den Noord-Westenwind op de luikeD beuken. Ik hoor het niet graag, Tede Haien, omdat hij daar van daan komt, waar mijn jongen in het drijfzand wegge zonken is." Tede Haien knikte en de oude vrouw aaide maar steeds het vel van baar dooden lieveling. «Maar die daar» begon zij opnieuw, «lag, wan neer ik 's winters aan het spinnenwiel zat, bij mij en spon dan ook en keek mij daarbij met zijn groene oogen aan En wanneer ik, als ik 't koud kreeg, in bed kroop dan duurde liet niet lang of hij sprong bij mij en ging op mijn ijskoude voeten liggen, en wij sliepen zoo warm te zamen, alsof ik mijn jongeD man nog in bed bad!» De oude vrouw keek, alsof zij bij deze berinneringeen blijk van instemming verwachtte, den naast baar bij de tafel staanden man met bare fonkelende oogen aan. Maar Tede Haien zeide kalm: «Ik weet goe den raad voor je, Trijn Jans,« en hij ging naar zijn kabinet en nam een stuk zilvergeld uit de lade «je zegt, dat Hauke dat beest om het leven gebracht heeft, en ik geloof dat je niet liegt: maar hier is een kroondaalder van Christiaan den Vierde; koopt daarvoor een gelooid lamsvel om op je koude voeten te leggen. Wordt vervolj'lJ,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1