Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. zij te 5 uren zouden vergaderen. Te halfacht werd een gecombineerde ver gadering van de besturen der werk lieden gehouden. Hedenochtend appèl der werklieden voor de eindbeslissing. Beginselverklaring der christen-democraten. De beginselverklaring der christen democraten, die, in een op tweeden l'aaschdag to Amsterdam gehouden vergadering, waarin de Christen-demo cratische Partij tot stand kwam, werd vastgesteld, luidt als volgt De christen-democraten belijden de opperhoogheid van God Almachtig ook in den Staat en in zijn recht en wen- schen zich te onderwerpen aan Zijn volstrekt gezag en aan Zijn alles be- heerschenden heiligen wil. Richtsnoer voor hun staalkundige gedrachtslijn is alzoo niet alleen hel verstand, de rede, het geweten, maar ook, en in de allereerste plaats, dat wat God in Zijn Woord heeft geopen baard als Zijn wil ook voor 't volks leven. Zij eerbiedigen de Overheid als Gods dienaresse en vragen rechtmatigen nvloed van het volk, in al zijn rangen en standen, op de wetgeving des lands. Zij verwerpen deklasse-heerschappij, zoowel die eener revolutionaire demo cratie als die eener revolutionaire aris tocratie, en vragen van de Overheid gelijke bescherming der rechten en vrijheden van alle staatsburgers met krachtigen steun voor het zwakke en hulpbehoevende, zoowel op geestelijk als op maatschappelijk terrein. Eenerzijds erkennende dat de huidige economische grondslagen onzer samen leving hebben geleid tot zeer ernstige critiok, achten zij anderzijds het sociaal economisch vraagstuk niet tot vol doende rijpheid gekomen en zich thans niet bevoegd in beginsel uitspraak te doen over wijziging van die grond slagen In dit verband verklaren zij zich tegen iedere prediking van den klassestrijd.en tegen klassebevoorrechting, verlangen knotting van de macht van een zondig kapitalisme en, waar mogelijk, weg neming van de maatschappelijke oor zaken eener wreede ongelijkheid, mede door verbetering der ontwikkelings- voorwaarden voor de economisch min der bedeelden. Overwegende intusschen hoe de ervaring heeft geleerd dat de alge meen christelijke belijdenis meer en meer wordt misbruikt om te dekken een onchristelijke politiek, zoo verlan gen de christen-democraten van hun candidaten volledige instemming met hun program van actie en verklaren zij voorts in beginsel, bij voorkeur die staalkundige richting en candidaten te zullen steunen welke in de prac- tische politiek het meest aan deeischen van dat program beantwoorden. In de Woensdagavond te houden openbare vergadering in «Bellevue" te Amsterdam zal de heer Staalman mededeeling doen omtrent den inhoud van het Maandag vastgestelde ver- kiezingsprograrn der christen-demo craten. De UnieEen school met den Bijbel. Men meldt ons uit Utrecht: Onder voorzitterschap van baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, werd heden alhier de 27e jaarvergadering gehouden van »de Unie Een school met den Bijbel." De vergadering was druk bezocht Verworpen werd een voorstel van het locaal comité te Middelburg om ait. 3 der statuten te wijzigen in dien zin, dat dan ook christelijke be waar- en voorbereidingsscholen kun nen deelen in de opbrengst derjaar- lijksche Unie collecte. Ook werd verworpen een voorstel van het locaal-connté te Slikkerveen om, indien het wetsontwerp op het lager onderwijs bij de salarisregeling der hoofden van scholen alleen de jaren als hoofd en niet die zij als gewoon onderwijzer werkzaam waren, in rekening gebracht worden, er bij de regeering op aan te dringen om in het wetsontwerp op te nemen de bepaling, dat voor de hoofden van scholen alle dienstjaren tellen, ook die als gewoon onderwijzer. Charles Boisscvain. Men schrijft uit Amsterdam: De heer Charles Boissevain, den hoofdredacteur van het Handelsblad, is gisteren op den dag van zijn 40- jarig jubilee als journalist een onver getelijke dag bereid. Uit heel den lande en van ver over de grenzen zijn hem bewijzen toegestroomd van groole waardeering en van vriendschapsban den door liern, den idealist en talent vol penvoerder met zoo talloos velen gesmeed. En feest was 't heden in en om het gebouw van het Algemeen Han delsblad op den Voorburgwal. Van andere couranten-bureau's en van particuliere huizen woei de driekleur. De hal in het gebouw was betapijt, de vergaderzaal met een décor van bloemen en planten tot receptie-salon ingericht. Hier verzamelden zich to 12 uur de commissie, welke zich tot de aan bieding van een algemeen huldeblijk had gevormd, vele journalisten en vrienden rond den jubilaris en zijn familie. De heer D. A. van Waalwijk, voor zitter van het uitvoerend comité van voornoemde commissie, en wien de eer van het initiatief tot deze hulde toe komt, opende de rij der sprekers. Hij bracht het streven der commissie in herinnering, dat een zoo algemeene hulde bedoel.Ie van de lezers des hoeren Boissevain. In haar streven slaagde de commissie wonderwel. In een dik album vindt de jubilaris de hulde zijner tal- looze vrienden in hun handteekeningen weer. Een hunner schreef de volgende oorkonde: «Hulde uit alle kringen van het Ned volksleven gebracht aan den marr wiens gezonde werkkracht, veelvormig talent en bemoedigend optimisme aller be wondering en sympathie wekt. Hulde aan den geleider in zooveel zonnige uren, voor wien niet alleen lederen dag een gedachte brengt, maar van wien iederen dag oen frissche blij moedige gedachte uitgaat, eene ruime beschouwing, een veerkrachtige voor uitstrevende impulsie. Hulde ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum aan den journalist Char les Boissevain", waarbij spr. zich van ganscher harte aansloot. Album en bijdragen werden aan den jubilaris overgedragen, 't Was de Commissie alsnog niet gelukt daarvoor een pas send geschenk te verkrijgen, weshalve ze nu ging refereeren aan het eigen oordeel van den heer Boissevain. De heer J. Doorman, voorzitter van den Ned. Journalisten Kring, getuigde van zijn hooge achting voor de talent volle wijze, waarop de jubilaris zijn werk verricht, voor de geestdrift waarmee de journalist Boissevain strijdt voor alles wat hij goed en edel acht Spr. bracht hem daarvoor namens de Nederlandsche I'ers hulde en voegde er zijn beste wenschen bij. Spr. wilde daarbij nog een wensch voegen, dat ook de Kring steeds in den heer Boissevain's welwillendheid moge deelen. De heer 11. Tersteeg, als voorzitter namens de vereenigmg »De Amster- damsche Pers" spiekende, huldigde den jubilaris als een idealen journalist, als een journalist »par droit de nais- sance". Daarna sprak de heer. mr. A. Polak, medehoofdredacteur van het Handels blad, zijn vriend Boissevain woorden van groote vriendschap, achting en waardeering toe, hem ten slotte lau werende met een prachtigen krans. Redactie, administratie, expeditie en technisch personeel begr oetten nu ach tereenvolgens den jubilaris en zijn echtgenoote met kransen en bloemen, en toen dankte de heer Boissevain, onder den indruk van zooveel sym pathie-betuigingen hem door zijn ambtsbroeders uit verschillende kam pen gebracht, met een hartelijk en blij woord. De ofïicieele huldiging was hiermede geëindigd. Te 2 uur ving de druk bezochte receptie aan, waarbij de bloe men en felicitaties niet ophielden te arriveeren. De alcohol bij de verkiezingen. Het hoofdbestuur der «Nerl. Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken," heeft in zijn jongste vergadering besloten, tegen de a.s. verkiezingen een manifest op ruime schaal te verspreiden, waarin wordt gewaarschuwd tegen het alco holgebruik bij verkiezingen en er op aangedrongen wordt, óok te letten op de gezindheid der candidaten ten opzichte der drankbestrijding. Tevens zal het bestuur in het orgaan der Vereeniging De Blauwe Vaan zijn leden verzoeken, om het oogenbhkkelijk te berichten, wanneer ergens drank of bier geschonken wordt of zal worden, ten einde de verkiezing van candidaten te bevorderen. De zalmvissclierij. De Minister van Waterstaat heeft aan de Eerste Kamer een nota van inlichtingen doen toekomen op het adres van Frans Anderheggen te Am sterdam, betri (lende de middelen tot opbeuring der Nederlandsche zalm- visscherij. Door den heer Anderheggen werd in zijn adres als oorzaak van den achteruitgang der zalmvangst gewe zen op 1 het wegvangen aan den Bovenrijn van jonge zalmen, die als forellen worden verkocht; 2. het wegvangen van mannelijke paaizalmen door vallen aan den Mid denrijn, zoodal men zich voor het bevruchten van zalm-eitjes moet be helpen met mannelijke forellen, en 3. de aanwezigheid van de daaruit ontstane muilen, die als roofvisch de grootste vernielers zijn van het jonge echte zaltnbroed, en die als meerforel en als zeeforel legen hooge prijzen worden verhandeld, zoodat Duitschland groot belang heeft bij de muilenteelt. In verband met het een en ander meende adressant, dat, in stede van het uitzetten van jonge zalm aan den Bovenrijn, terugkeer tot het vroeger hier te lande gevolgde stelsel van zaltri- poting aanbeveling verdient. Wat het eerste punt betreft, deelt de Minister mede, dat tot het ter sprake brengen dezer aangelegenheden op eene samenkomst van de gevol machtigden, bedoeld in ait. X van het Zalmtractaat, stappen door den gevolmachtigde voor Nederland zulien worden gedaan. Ton aanzien der beide overige punten verwijst de Minister naar het door dr. Hoek aan hem uitgebracht rapport, waaruit blijkt, dat vóór tien en meer jaren men zich in Zitserland op het kweeken van bastaarden heeft toegelegd, in de hoop zoodoende een visch te krijgen, die niet, als de jonge zalm, waar zij gekweekt werd en een jaar lang had vertoefd, zou ver laten, maar in het eigen land tot een grooten visch zou opgroeien. Die hoop is niet verwezenlijkt, en de pogingen weiden daarop geslaakt. Dat in Duitschland die bastaardee ring nooit van eenige beteekenis is geweest, bleek nimmer, terwijl uit de jaarlijksche verslagen omtrent het overnemen en loslaten van zalmbroed voor rekening van Nederland blijkt, dat bij ile daaibij gevolgde methode scherpe controle op de aflevering daar van veizekerd is Evenwel, ook al mochten hetgeen na het boven medegedeelde kwalijk kan worden beaamd de klachten van den heer Anderheggen volkomen gegrond zijn, ook dan nog zouden er voor de Re geering op dit oogenblik geen termen bestaan, om terug te keeren tot het vroeger hier te lande gevolgde stelsel van zalmpo;en. In al de adviezen waarover de Minister beschikt, ook in die welke naar aanleiding van het thans besproken adres wederom zijn ingewonnen, wordt op deskundige •.'ronden de noodzakelijkheid van de tegenwoordige wijze van zalmpoten enz. met nadruk bepleit. Al kan het beweren van den heer Anderheggen, dat werkelijk het kwee ken en loslaten van zalm in Nederland in een tijd gevallen is, toen de opbrengst der zalmvisscherijen grooler was dan zij nu is, niet worden tegengesproken, deelt de Minister toch de overtuiging van lien, die meenen, dat die grootere opbrengst met dat loslaten in Neder land geen verband heeft gehouden Het feit ten slotte verdient te worden vermeld, dat hoewel het juist is, dat er tegen het eind van de teelt rijpe of nagenoeg rijpe zalmen ook in ons land gevangen worden, hun aantal, zoo beperkt is en hun vangst zoo onzeker, dat de kweekers in Nederland er in geen enkel jaar in zijn geslaagd de geheele hoeveelheid eieren, die zij noodig hadden, van in Nederland ge vangen zalmen te winnen. Couranten in spoortreinen. De directeur-generaal der Staats spoorwegmaatschappij heeft bepaald, dat voortaan de tijdschriften, couran ten en dergelijken, welke dooi' reizigers in treinen worden achtergelaten, ge heel moeten behandeld worden, zoo als is voorgeschreven voor gevonden voorwerpen, en dus steeds moeten worden ingeleverd aan den station chef, die ze dan in de verschillende courantenbussen voorzieken-inrichtin- gen, doet nederleggen Op plaatsen, waar zulke bussen niet aanwezig zijn, worden zij vernietigd. Wederom is een kranigen af- standsrit afgelegd. Vrijdag 21 April des nam. te 6 uur vertrok van hier de Ie luitenant Diemont. en kwam des avonds om 11 uur te Arnhem aan, alwaar hij een half uur rust narft. Te half twaalf zette hij den tocht voort, om te 5 uur voorm. te Ruurloo te arriveeren, alwaar andermaal uur gerust werd. Van Ruurloo reed hij naar Wierden (aankomst 9 uur voorm., uur rust) van Wierden naar Wijhe, alwaar hij te 12 urn 's middags aankwam. Hier namen ruiter en paard 1'/» uur rust, waarna te half twee werd afgereden om des nam. te 7 uur Amersfoort weer te bereiken. Ruiter en paard kwamen in uit stekende conditie aan en hadden alzoo rieii afstand van 240 KM. in 25 uren afgelegd. Bij dezen kranigen tocht werd niet gegaloppeerd. De coöperatieve bouwvereeniging «Eigen Haard", van 11. IJ. S. M.- personeel, is thans officieel opgericht. Op de statuten is de koninklijke goed keuring aangevr- ïgd, terwijl het voor- loopig bestuural I finiliefis gekozen. De bestuursfuiietiën zijn verdeeld als volgt: N. Bouman, voorzitter; D F. Boerkoel, s cretaris;A. Ditmar, penningmeester; I! Mol, 2e secretaris, en J. II. var. Bildi-rbeek, 2e penning meester; II. Stolp en B. Snijders, commissarissen. De aanbesteding van den bouw van 63 woningen is binnen eenige weken in het zicht. St Gerald van kapitein jhr. Rutgers van Rozenburg behaalde Zater dag te Woeslduin weder een eersten prijs(f500) in een veikoopsren vlakke baan, afstand 1300 meter. Dit paard, voor f 1000 te koop gesteld, bleef voor f 1475 aan den eigenaar. Aan een door de «Auto" uit geschreven gezelligheids- en betrouw- baarheidsrit voor motorwielrijders, le den van de N. M V Zondagen Maandag gehouden, werd deelgenomen dooi onzen stadgenoot deneer A. Nefkens. Het traject was Eerste dag: Stavoren, Bolsward, Leeuwarden, HeerenveenMeppel. Tweede dag Meppel, Zwolle, Deven ter, Apeldoorn. Arnhem. Ede. Utrecht Er werd gereden in tearns van vie ren. Het team dat steeds het meest voltallig aankwam behaalde den prijs, beslaande uil 4 kunstvoorwerpen. Onze stadgenoot was bij het winnen de team en legde den afstand mei zijn »Adler" motorrijwiel met mag- neetoiilsteking, zonder één enkel defect af. De Amersfoortsche Industr ie- en Huishoudschool vergadert morgen avond, te half negen, in »Ons Huis" aan de Korte Gracht. Op de agenda komen om. voor: Verslag der commissie tot nazien der rekening, regeling van het fiöbelen behandeling van het schoolreglement. Wij vernemen verder, dat het be stuur met hetNutsbestuur heeft gecon fereerd en dit zijn steun heeft toege zegd. Ook het hoofdbestuur van het Nut moet de school reeds zeer ge negen zijn. In de maand Mei zal, voorloopig tijdelijk, hulppersoneel worden aan gesteld. Dezer dagen is het huwelijk open baar gemaakt van Nancy Carnegie (een nichtje van den staalkoning met James Hever) die koetsier is geweest in den dienst van haar moeder. Het huwelijk was reeds een jaar- geleden gesloten, maar tot dusver geheim gebleven. Wanneer merr denkt, dat Carnegie dit huwelijk als een mésalliance be schouwt, vergist men zich. «Hever is niet rijk, zegt hij, maar op zijn karakter is niets aan te mer ken, en mijn familie heeft hem als Nancy's echtgenoot liever dan een onbeduidend aristocraat. Het huwelijk werd overigens gesloten toen Hever den dienst van inevr. Carnegie had verlaten om «professor" in de paar- dendressuur te worden. Het is een huwelijk uit liefde en de eehtgenoo- ten zijn heel gelukkig." Odie drukfouten. De Meijerijsche Courant van Dinsdag 4 April 1905, bevat het vol gende nieuws: II. M. de Koningin heeft den op lichter op het Koninklijk particulier paleis en domeinen Soestdtjk, G. H. begiftigd met de eere-rnedaille in goud van de Huisorde van Oranje. De ten toonstelling te Luik zal dus Donderdag e.k. door Pruis oir Prinses Albert van België plechtig geopend worden Of alles dan gereed zal zijn, is sterk aan twijfel onder hevig. doch met zekerheid kan wor den verklaard, dat de Nederlandsche afdeeling dien dag, althans dadeljjk na het Vorstelijk bezoek voor het publiek toegankelijk zal zyn. De pre- sideni-commissaris-generaaj voor Ne derland, de heer J. E Schollen, zal de Nederlandsche afdeeling alsdan officieel openen. De heer D. A. Geelink te Win terswijk heeft een rijwiel vervaardigd uit hout; slechts de assen en een paar veerenzijn van staal; dit rijwiel wórdt niet in beweging gebracht door een ketting, maar door trappers als bij eene naaimachinehet is een fraai stuk werk, en moet zeer gemakkelijk loopen. Te Bellingwoldo schoten twee dertienjarige jongens met een revolver op vogels. Een hunner had daarbij het ongeluk zijn kameraad in hel hoofd te schieten De getroffene werd direct vervoerd. Zijn toestand is min of meer zorgelijk. Gisteren is in de stoomtram DelfshavenSchiedam bij aankomst te Schiedam gevonden een drie-jarig jongetje, van wien niemand wist waar hij thuisbehoorde. Het kind heeft men tijdelijk onder dak gebracht in het politiebureau te Schiedam. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. WelEd. Heer RedacteurI De Heer P. Steinman komt in uw No. van 22 dezer op tegenover mijn schrijven opgenomen in uw No 49 dezer. Dit bevreemd mij ten zeerste, en wel om de volgende reden Vrijdag 24 dezer liet ik den Heer S. het verslag lezen van gen. verga dering uit enkele locale bladen, der halve ook uit uw blad. Ik vroeg beslist of het zijn bedoeling was geweest mij staande de vergade ring te compromiteeren hetgeen hij beslist ontkende, maar dat hij mij bedankt had nog iets te hebben bij gedragen tol ver hooging der gezellig heid op genoemde vergadering. Daar de Heer Steinman volkomen mijn ge zegde bevestigt in zijn ingezonden stukje valt hierover niet te rede twisten. Wat verder de bewering van den Heer Stemman betreft, dat in decopie welke ik hem liet lezen over geen ontkennen gerept was, erken ik. Dit kon ik (dit ligt voor de hand) niet er bijvoegen nadat ik den Heer S. gesproken had. Verder is mijn stukje en inhoud woordelijk hetzelfde gebleven zooals ik copie aan den Heer S. liet zien. UEd. dankzeggend voor de opname, Hoogachtend, UEd. Dw. J. W. EGG1NK, Handelsreiziger. RECLAME. ZIEKTEN TE HARDERWIJK. Er is niets wat iemand meer uit zyn humeur brengt, niets wat Uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der,huid. Aambeien maken U bijna krankzinnig ze houden U den geheelen nacht wakker. Prikkelende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen?worden met den dag erger. Dank zij verklaringen gelijk de volgende, beginnen de menschen in te fien dat zij een geneesmiddel onder hun bereik hefeen tegen deze,4ziekte. De Heer G. Verwijnéö, wonende Sm^epoorterbrink te Harderwijk, schrijftaal»*: Hetfis thans reeds ruim tien jaren dat ik voortduread geleden heb aan bloedende, uitwendige aambeien. Dit is iets waar mede veel inenschen, die in Indië vertoefd hebben, aangedaan zijn en ofschoon ik reeds verschillende geneesmiddelen .hiervoor gebruikt had. mocht me toch niets baten. Direct teen rnijn aandacht ge trokken werd, door de goede qualiteiten Uwsr Zalf, liet ik ine een doosje komen. Ik gebruikte het zeer zorgvuldig en reeds na een tiental dagen bekwam ik verlichting. Toen ik Uw Zalf twee maanden toegepast ad, was ik geheel van mijn vervelende kwaal gerjfezen. Verzeker U dat meisU de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde die de H< r Vervüfffëfi^-gehad heeft. Ze is te Amersfoort ^rkrjjfroaar bij\ien Heer A. van de Weg. Toezendw^Jeschiedt frahpo na ont vangst van postwissel a f l 75 voor één off 10 voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2