BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsche Courant VAN ZATERDAG 6 MEI 1905. behoorende bij de BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentie n. FinMGehrs.ïïAfl H. M. cie Koningin-Moeder zal Dinsdag 16 dezer Haar luslslot te Soestdijk betrekken. Z. K. H. de Prins der Neder landen heeft aanvaard het bescherm heerschap over het Genootschap voor landbonw en kruidkunde te Utrecht. Woensdagnacht zouden schrijft het N. v. d. D. alle landender wereld met elkaar langs telegrafischen weg in verbinding worden gebracht. Gelijk in een mededeeling in de «Koninklijke Academie van Wetenschappen" is gebleken, zou de sterrenwacht te Washington in den nacht van 3 op 4 Mei te twaalf uur precies telegrafische seinen doen uitgaan over de geheele aaide. Dat telegrafeeren dient ter vast stelling van den juisten tijd en de tijdsverschillen in de verschillende landen. 't Is te beschouwen als een proef neming. Ook aan telegraafkantoor te Amsterdam zijn maatregelen genomen om een dergelijk draadbericht op te nemen, maar 't lijkt niet waarschijn lijk, dat het plan geslaagd is, omdat tusschen Amerika en Amsteadam altij overseining noodig is. Het resultaat zal vooral van beteekenis zijn voor de sterrenwachten te Leiden en Utrecht, waar de standaarduurwerken zijn ge plaatst, die voor ons land den ofiicieelen tyd aangeven. Voor eenigen tijd circuleerde in verschillende bladen een bericht, dat de Hollandsche IJzeren spoorweg Maat schappij besloten had voor hare be hoefte de prima Amerikaansche Petro leum der American Petroleum Com pany te betrekken en dat proeven, door haar met de olie der Petroleum Handels Maatschappij (Hoijdonk)geno men, geen bevredigend resultaat heb ben opgeleverd. Voorts dat de Maat schappij lot Exploitatie van Staats spoorwegen voor haie behoefte de prima Amerikaansche petroleum der American Petioleum Company betrok. In enkele bladen werd bovenstaand tegengeproken en verklaard dat noch, de Hollandsche Spoor noch de Staats spoor proeven met Amerikaansche petroleum der Petroleum Handels Maatschappij (Hoijdonk) hadden ge nomen, wat echter in het eerste bericht ook niet beweerd is. Naar aanleiding daarvan deelt ons de American Pe troleum Company mede, dat het een feit is, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij hare behoefte bij de American Petroleum Company gedekt beeft; dat het verder een feit is, dat de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij proeven met olie (al of niet Amerikaansche) van Hoijdonk (Petroleum Handels-Maat schappij) genomen heeft, die onbe vredigend uitvielen en dat het voorts een feit is, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen hare behoefte in prima Amerikaansche petroleum bij de American Petroleum Company dekte." Uit 16 sollicitanten is op voor dracht van den commissaris van politie alhier, door den heer burgemeester tot adjunctinspecteur van politie be noemd de heer A. Palm, thans adjunct inspecteur van politie te Wormerveer. Door den bijzonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amers foort is op voorstel van Ds. van Aalst besloten eene diacones aan te stellen voor de gemeente. Als zoodanig is benoemd zuster van Boeschoten, terwijl de geheele regeling is opge dragen aan Ds. van Aalst predikant 1 Augustus a.s. treedt de diacones in functie. De Amersfoortsche Ct. meldt: Indien het even moeilijke als tijd- roovende werk van het versteken der trommels niet al te zeer ophoudt, zal het carrillon van den Lieve Vrouwe toren van Zaterdagmiddag ten gehoore brengen bij half uur «Das Lied' van Spohr, waarvan de tekst luidt wie ein stolzer Adler schwingt sich auf das Lied, Dass es froh die Seele auf zum Iiiramel zieht. Weckt in unser Brust, Hohe, heiige Lust. En bij heel uur een koor uit de cantate «De Wetenschap" van W. F. Enderle, waarvan de tekst is: Strijd en worstling in het leven, Als 'tin waarheid leven heet! Krachten zijn den mensch gegeven; Niemand, die haar grenzen weet. Kracht verwint de hinderpalen; Schooner is het zegepralen, Waar de worsteling sterker is. Op! ten strijde; op! ten leven, Wie naar licht door kennis streven, Weten wat het zegt, te leven. 't Licht verdrijft de duisternis. De jongedames A. Kareis, G. B. Kraanert en J. M. Sijnen slaagden te Utrecht voor de hulp-akte. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging zal Woensdag 10Mei 's avonds ten 8 uur een openbare uilvoering geven in de Koninginnenlaan, onder directie van den heer J. A. Jochems. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch. Soldiers in the Park. 2. Ouverture. Elvira J. Werkman. 3. Gavotte. Stéphanie A. Czibulka. 4. Fantaisie. Le Reconnais sance V. J. Benoodt. Pauze 5. Marsch. 6. Ouverture. Jeanne d'Arc Jos. Kessels. 7. Wals. Sympfrici-Wals A. B. E. Holzman. 8. Potpourri. Le Trouvére sur l'opera de Yerdu. 9. Finale. Door de afdeeling Hilversum der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst wordt op 12 Mei a.s. in het Concertgebouw aldaar eene uit voering gegeven. Op dit concert waartoe leden met één dame vrije toegang hebben, zullen worden uit gevoerd de Cantate van Baclt »Ich halte viel Bekummerniss" en «Der Rose Pilgerfahst" van R. Schumann. Door de ViJjzinnige Propaganda- club is Donderdagavond onder leiding van den heer C. Moerman in «de Keizeiskroon" een openbare vergade ring gehouden waarin mr. H. Smeenge als spreker optrad. Mr. Smeenge merkte allereerst op dat de aanwezigheid van zoovele dames en jongeren blij stemde, en zulks wees op herleving. Daarna bespreekt hij de ontevreden beid die in 1901 tegen het libeiale kabinet bestond. Vooreerst de ontevredenheid die zich uitte in de leuze «afgegleden van do christelijke grondslagen van ons volks leven" zooals Dr. de Visser het uit drukte, hetwelk moest blijken uit de totstandkoming der leerplichtwet, het stellen van den kantonrechter tusschen man en vrouw zooals Cort van der Linden dat wilde doen, hetgeen niet gebeurd is, terwijl juist de christelijken èn in de beroepswet èn in het arbeids contract den kantonrechter veel groo- tere macht verleenen, en voorts in hel niet tot stand komen der Zondagsrust en loterijafschafling, beide zaken, waar voor ook de christelijke meerderheid vier jaren don tijd had, maar die des niettemin zijn blijven rusten. Ook aari de vaccinedwang is nog weinig getornd. Waar men dus in 1901 stemming maakte tegen een werkzaam ministeiie, eischen stelde, die thans gebleken zijn voor practische bezwaren te moeten wijken, daar moest men nu de een- voudigen van harten niet langer aan het lijntje houden maar ridderlijk de niet inwilligbaarheid van vele eischen erkennen, doch niet zooals thans ge schiedt op daaraan geheel onschuldige colleges of personen de schuld te wer pen. Ook de oud-liberalen waren onte vreden. Voor hen liep het karretje te hard. De verkiezing van den heer Bijleveld in Amsterdam IX was een wraakneming wegens de hooge lasten door de verzekeringspremiën opgelegd. Vroeger mocht men de door God ter loutering geschonken rampen niet keeren, thans roemt Dr. Kuyper de wetenschap die door de statistiek het verzekeringswezen uitvond en komen niet het recht heeft over anderen een staf te breken, die men zelf heeft moeten leeren gebruiken. Ook de onderwijskwestie roert spr. aan en signaleert hel feit dat de hooger onderwijswet vóór de lagere onderwijs wet is behandeld. Men wil vrijmaking van het onderwijs doch het is een valsche leuze. De onderwijsnovelle is een parlijwet die het peil van het vaderlandsche volksonderwijs deerlijk zal verlagen. Ook de invoerrechten worden be sproken. Ook daarvan worden de minst draagkrachtigen de dupe. Het liberale streven is er altijd op gericht geweest, de lasten naar draag kracht te verdeelen. Dat was een lofwaardig beginsel. Spr. wijst er ten slotte op dat van de heele sociale wetgeving door de christelijken nog niets is terocht ge komen. Spr. heeft gemeend niet te moeten spreken over hetgeen thans door de liberalen ter verwezenlijking van hun program woidt in het vooruitzicht gesteld, als liggende builen de grenzen dezer voordracht, maar hij wil gaarne een gelegenheid aannemen om ook dat te doen. Te ruim half elf ving het debat aan. waaraan deelnam de heer J. W. E. Duys, die uit sociaal-democratisch standpunt criliseerde en tot de con clusie kwam, dat indien men de keuze had tusschen clericaal en liberaal men van twee «kwaden" het minste moest kiezen. Na rc- en dupliek sloot de voorzitter de vergadering, constateerende dat ook thans weer uit het debat was gebleken dat liberalen en socialisten allesbehalve neefjes zijn, maar dat de socialisten met de clericalen optrekken tegen al wat liberaal is. Te ruim middernacht ging men uiteen. De «Amersfoortsche Begrafenis- .ereeniging" hield Woensdagmiddag onder vooizitting van den heer H. VV. de Heus haar jaarvergadering in het hotel «De vergulde Zwaan". Nadat de notulen der vergadering van 21 Maart 1904 ongewijzigd waren gearresteerd, bracht de (onbezoldigd) Directeur, de heer E. E. van Sweden, rapport uit waaruit o.a. bleek, dat de diensten der vereeniging ook in 1904 voornamelijk worden ingeroepen door den deftigen en den gezeten burgerstand, terwijl éen begrafenis plaats had naar Leusden en éen naar. Elburg. In het personeel der aan sprekers en der dragers is verandering gekomen doordien een wegens wange drag ontslagen aanspreker werd ver vangen door een drager, terwijl diens plaats werd aangevuld door een hulpdrager. In plaats van den heer De Heus, die periodiek aftrad en niet-herbe- noembaar was, werd gekozen lot lid der Commissie van Toezicht de heer A. M. Kollewijn Nz., stichter der vereeniging. die tevens ais Voorzitter werd gekozen. Van de aandeelen in het renteloos voorschol werden uitgeloot de nummers vier en éen. Ter sprake werd o a. gebracht de begraafkoets welke eigendom is van de Ned. Hervormde gemeente en de wenschelijkheid uitgebroken, dat leden dier klerk, die daartoe in de droeve noodzakelijkheid mochten komen,meer dan tot dusver gebruik zouden maken van die kerkekoets. De Commissie van Toezicht (het Bestuur) wier leden steeds gaarne bereid zijn inlichtingen te geven, is thans saamgesteld uit de heeren; A. M. Kollewijn Nz, VoorzitterP. J. Frederiks, Secretaris-Penning meester; G. Prins Sr., F. Wesseling en A. Frederikse. 2959, 2362, 6411, 6424, 6439, 6450, 6624, 8759, 8767, 10076, 10087, 10088, 10169, 10173, 10183, 12707, 13818, 13824, 13830, 15350, 15356, 15762, 15765, 15775, 16375, 17374. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente zullen de predikbeurten in de St. Joris- kerk voortaan niet meer door ons worden opgenomen. De overige pre dikbeurten bij de kerkgenootschappen zijn op Zondag 7 Mei geregeld als volgt: Evnng. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, Ds. De Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 9'/s, uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor jongelieden Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening der Gemeente. Gereform. kerk (Langegracht). Voormidd. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte Em.-pred. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de heer De Jong, van Alblasserdam. 's Avonds 5 uur, de heer De Jong. 378ste STAATSLOTERIJ. 4de Klasse. Trekking van 14 Mei 1905. Ten kantore van den collecteur te Amersfoort, Johan van Oldenbarneveld- laan 30 zijn de volgende nummers ook de christelijken met allerlei ver-jte beurt gevallen: zekeringswetlen. Spr. keurt veel goed, I Prijzen van f65. raaar hij wil er mee zeggen dat men803, 2292, 2304, 2315, 2316, 2954. TOONEEL. Hofgunst, door S. Trotha, by de Kon. Vereen. »Het Ned. Tooneel." Dinsdagavond 2 Mei ging in de stadsschouwburg de piemière van Hofgunst van Von Frotha. Dit frissche van geest tintelende stuk heeft mij bijzonder geamuseerd. Ik ben eindelijk eens naar huis ge gaan zonder wrok tegen de maat schappij, maar in een voldane stem ming zachtjes bij mij zelf zeggende, gelukkig die kiijgen elkaar eens Het is rijk aan typische figuren die in T algemeen goed worden weergegeven. Vooral aan mej. Emma Morel die de hoofdrol vervult art tevens de vertaal ster is, mijn hulde. Haar fijn afge werkt spel heeft zeer veel tot het succes bijgedragen. Zij looverde ons een figuur, zoo vaak door Werner en Estrutli op papier uitgoteekend in levende lijve voor oogen. Toch was haar spel niet overdreven maarsober en natuurlijk. Wat het verdere van de opvoering betreft waren de décors en costumes zooals men dat alleen in de stads schouwburg kan verwachten. Werkelijk het zou zonde en jammer zijn als dit stuk het lot zijner meeste voorgangers moest volgen en na enkele voorstellingen van het repertoire ver dween. Het Leidsche plein zelve zal er geen reclame voor maken en het publiek, onbekend met wat daar le genieten valt, zoekt kunst van lager gehalte als verstrooing. Wie nog eens een stuk wil zien dat niet thuis behoort in de moderne realistische cyclus kan zich hier met een onschuldig en niet temin goed gevoeld blijspel vermaken. Veritas. Amsterdam, 3 Mei 1905. Stations-restauraties. Hel Hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft zich dezer dagen gewend lot den Directeur-Generaal van de Maat schappij tot exploitatie van Staats spoorwegen met het vei zoek te willen bevorderen, dat in de stations-restau raties goede alcoholvrije dranken tegen zoo laag mogelijke prijzen worden verkrijgbaar gesteld Uit het thans ingpkomen antwoord blijkt, dat in bijna alle stationsrestau raties, behoudens een enkele uitzon dering gekookte melk en kwast tegen lage pi ijzen verkrijgbaar worden ge steld, welke artikelen in de prijs courant der betiokken reslauiaties zijn opgenomen. Donderdag omstreeks 12 uur ,s middags deed zich te Parijs het zonderling atmospherisch verschijnsel voor, dat het plotseling stikdonker werd. Het Observatorium schrijft dit toe aan het zich verzamelen boven de stad van een buitengewoon dikke wolklaag, begunstigd door bijna vol komen afwezigheid van wind. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 27 April tot en met 8 Mei. Geboren: Wijbo Marten Willem Jacob- z. van D. Jans en H. Palstra. Gfisber- tus Gerardus z. van G. Verschuur en G. Dijkman. Cornells, z. van G. Meerbeek en E. van Kampen. Anton, z. van H. Vial en J. Kuiks. Albertus Wilhelmus z. van H. Beijer en A. van Ruitenbeek. Wouterdina, d. van G. de Vries en J. Buis. Geertruida Alijda, d. van J- van Beek en R. Kaas. Berendina Antonia, d. van L- J. Hemels en M. Kaspers. Arnol- dus, z. van J. Gijtenbeek en M. Pot. Jan Jilles Pieter, z. van A. Alblas en J. Stelser Wijnandus Johannes, z. van H. van der Heijden en C. de Groot Johanna Maritje, d. van W. Plante en A. Gerritsen. Jenneken, d. van M. Lak en J. Schreuder Teunis. z. van T. van Daal en J. E' Kraan Hendrikus Wou- terus, z. van J. van Dijk en C. Verhoef. Theodorus Willem Jacobus, z. van H. J. D. Welling en L. Klarenbeek. Elisabeth Cornelia, d. van G. v. Wijland en R. Hemminga. Hendrikus Antonius, z. van A. van Groenestein en W. C. Boers- sen. Aart z. van W. van Putten en H. Lablans. Jacob, z. van E. van Praag en M. Roe. Johanna Catharina, d. van W. Blombergen en H. Meernik. Petro- nella Isabella, d. van G P. Möller en N. Smit. Anna Cornelia, d. van W. A. Brandsen en C- Kwint. Ondertrouwd: Johannes Beun en Jo hanna Aljjda Maria van Wilpen Roe lof Willemse en Grada van der Wart Johannes Tabernal en Dina van Eek. Jacob van Nimwegen en Evertje Smit Johannes Francisus Kindervater en Jo hanna Bouw. Gerrit Stegehuis en Jo hanna Veenendaal. Getrouwd: Achibald Mac Gregor Mac Coll en Emily Heloïse Boissevain Sander Kraan en Maria Amalia Jungnickel. Hendrikus van den Eshof en Jacoba Kiee. Hendrik Tonnis en Marie Magdalena de Bruijn. Johannes Veenendaal en Neeltje van de Burgt. Teunis Gijsbert van Kolfschoten en Margaretha Kreikamp. Overleden: Arie Vogelzang lj. Aris Versteeg lm. Nicolaas Veldhuizen, 68 j. ongeh. Dirkje van den Tweel, 54 j. ongeh. DirkTheodorusvan Willigenburg lm. Arnoldus Apeldoorn. 6 m. Trijntje van Ouwerkerk 11 d. Adriana Hermans, 8 m. Jan van Dijk, 78 j. ongeh. Hoogland. GeborenHendrikus, z. van Hendrik Epskamp en J. Noordenburg. Cornelia, d. van G. Herder en N. Voskuilen. Overleden Teunis Epskamp, 18 j. ong. Leusden. van 28 April tot 5 Mei 1905. GeborenGeertruida, d. van P. Nieu- wenhuis en Niesje Vetkamp. Anna, d. van P. van Roomen en Jannetje van Dijk. Gehuwd: Willem van Koten en Jan netje van Ravenhorst. Woudenberg. Geboren30 April, Adriaantje, d. van Evert ter Burg en Maria Cornelia van Kooten. Ondertrouwd: 4 Mei, Karei Koudijs, 80 j. en Oornelia Jetten, 18 j. Wessel van den Brink, 35 j. en Johanna Bakker, 35 j. Gehuwd: 4 Mei, Hermanus Valentijn Paulus Schoonderbeek, 28 j. en Neeltje Hendrika Honders, 24 j. DE NATUURW0LLEN ONDERGOEDEREN v

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 5