NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VERSTREKT CREDiEÏ IN TWEE DAGEN FEUILLETON. Piaatselijk Nieuws. DE SCHIHIHIELRIJOER. No. 40. Zaterdag 20 Mei 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/« Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Woensdagavond is de heer A P. Staalman, die door de Christen democraten in dit district zal gecan- dideerd worden, voor een goed bezette zaal opgetreden, besprekende de hou ding der Christendemocraten ter deputatenvergadering en bij de Juni stembus. Allereerst kwam de Spr. in verzet tegenover de wijze waarop de Chr. dem. door de Chr. pers in een ver keerd daglicht worden gesteld. Op het voorgevallene ter deputatenver gadering is door de Standaard vooral ten opzichte der kiesrechtkwestie een geheel verkeerd licht geworpen. Trouwens volgens den heer Staal man moet men den Standaard niet lezen, als men achter de waarheid wil komen. Na de houding van het Centraal Comité ten opzichte der Heldersehe Kiesvereeniging te hebben gegeeseld, behandelde Spr. de daden van het ministerie en komt tot de conclusie: Het Christenvolk is teleurgesteld. Voor vermaning en waarschuwing ontvingen de Chr. dem. spot en hoon. Reeds in de Kamer verweet Spr. de Regeering halfheid, nalatigheid en roekeloosheid. Maar daarvan itith men geen nota. Vervolgens stolt Spr. het voorge vallene ter deputatenvergadering in het licht en de kwestie der Heldersehe candidatuur. Ten slotte wekt Spr. op tot steun der Chr. dem. Na de pauze ontwikkelde de heer Staalman de oorzaken die de Chr. dem. gebracht hebben tot eigen partij- formeering. Voorts lichtte hij enkele programma- puhten toe, uitspraken van Kuyperzelf. Dr. Kuyper is het schild der Chr. dem. Niet «rechts richt u," moet de leuze zijn, maar «richt u naar God." Bij het debat wees de heer Staal man er op dat de Amersfoortsche af gevaardigde weg is gebleven. Eigen aardig een afgevaardigde dien men niet kent. Maar men moet het hem ook maar niet lastig maken. De heeren Boukamp, van Altena en Oosterman namen aan het debat deel. Eerstgenoemde bracht hulde aan de spreker en bracht de pensioneering van ouden van dagen ter sprake. De heer van Altena meent dat de heer Staalman denkt: «verdeel en heersch." Vroeger heeft hij gehoord dat de heer S. alle kamerleden het deed ont gelden zoodat de indruk ontstond dat hij alleen de goede was. Voorts vindt Spr. het aftakelen der deputatenvergadering niet ter eere Jods en wekt ten slotte op te bidden dat de leidsels in goede handen blijven. De heer Oosterman wil nader in lichtingen omtrent de antithese en zal met de heer S. nog wel nader van gedachten wisselen over de onderwijs kwestie. Voorts stelt debater hem drie vra gen Wat voor coalatie wenscht ge en hoe denkt ge die in te richten'? Stipileer uw antithese, en dan, wat voor advies geeft ge bij herstemming tusschen mr. de Beaufort en Jhr. van Asch van Wyck, thuis blijven of van Asch van Wyck stemmen. De heer Staalman beantwoordde de debaters, doch meende ten aanzien der laatste vraag van den heer Ooster man, zich niet in de kaart te moeten laten zien. Te elf uur werd de zeer geanni- meerde vergadering gesloten: In de Nieuwe Courant van Donder dag 19 Mei j.l. komt voor het volgend ingezonden stuk van Mr. Sybrandy Geachte Redactie, Ik gevoel mij aangedrongen in uw blad mede te deelen, dat uw verslag gever het gebeurde in de vergadering te Amersfoort in hoofdzaak juist heeft weergegeven. Toen ik vóór eenige maanden ook te Amersfoort sprak, heb ik ten bewijze, dat steeds de liberale ministeries eenzijdige be noemingen uitbrachten, o.a. beweerd, dat er in de provincie N.-Brabant slechts 3 r.-k, notarissen zouden zijn. Ik had deze bewering eens gelezen in een orgaan der rechterzijde. De s.-d debater, de heer Duijs, bracht geheel buiten de orde der vergadering, buiten het onderwerp van de vorige week, deze oude zaak ter sprake. Toen is door mij gezegd, dat ik om die redenen er niet op behoefde in te gaan. Te meer meende ik dit, daar de heer Dnijs zelf op de eerste vergadering niet liet woord had ge voerd. Ik verklaar thans openlijk, M. de R. dat ik te Amersfoort een on juiste bewering heb uitgesproken en tengevolge daarvan de eenzijdigheid der liberale benoemingen aan een scherpe beoordeeling heb blootgesteld, dan ze verdient. Zulks doet mij leed en het is me een genoegen dit hier te kunnen verklaren. Was de zaak alleen gebleven onder de aandacht der Amersfoortsche burgers, ik zou dit in de Amersfoortsche bladen heb ben gedaan. Nu het door verslagen in de groote bladen is gekomen ter beoordeeling van het groote publiek, zie ik gaarne deze regelen in uw blad geplaatst en verzoek ik overname daarvan door allen die van 'net ge val hebben melding gemaakt, inzon derheid door de Amersfoortsche pers. Ik druk daarbij^ .defT^wqnsch uit, dat mijn voorheelcf navolging moge vinden, ook bij diegenen onzefr tegen- standers-^1^612!) 'n vergai^ring of pers,'hqJjiT) in het Parlemesf dingen hebben gezegd, wolke later bleken onjuist te zijn Dankend voor de opname, SYBRANDY. Almelo, 17 Mei 1905. Naar aanleiding daaraan schrijft de Nieuwe Cl. het navolgde: Men vindt in dit nummer een in gezonden stuk van mr. Sybrandy, waarin hij met een betuiging van leedwezen, de «onjuiste bewering," door hem te Amersfoort uitgesproken, betrefiende de 3 roomsch-katholieke notarissen welke N. Brabant zou tellen, terugneemt. De betuiging van leedwezen komt te laat. Zij had moeten volgen, zoodra mr. Sybrandy, na de bewering geuit te hebben, zelf bemerkt had wat hij als ontwikkeld man had kunnen en moeten bemerken dat zij onjuist was. Üf, in elk geval, onmiddellijk nadat hij op die onjuistheid in de tweede vergadering te Amersfoort door den heer Duys, met behulp van officieeie gegevens, was betrapt. Door toen die zaak «buiten de orde" te verklaren en thans, nu in de ge heele pers en ook onder zijn geest verwanten opschudding ontstaan is over de ongeloofelijke lichtzinnigheid (wij kiezen de allerzachtst mogelijke uitdrukking), waarmede deze propagan dist zijn antiliberale strijdmiddelen kiest, zijn bewering terug te nemen; door voorts, met een vrijmoedigheid die aan onbeschaamdheid zeer nabij komt, aan deze terogneming een aan sporing aan zijn tegenstanders toe te voegen om zijn voorbeeld te volgen beeft mr. Sybrandy aan zijn be kentenis zelve alle zedelijke waarde ontnomen en blijft hij tegenover hel land staan als een onbetrouwbaar man, die om eenvoudige lieden voor zijn partij te winnen zijn gaven van het verstand en het woord schromelijk misbruikt. Den heer G. J. Buys, Directeur van de Hoogere Burgerschool alhier, is benoemd tot lid der Commissie van aanneming van adelborsten 2e klasse 3e afdeeiing bjj het Kon. Insti tuut voor de Marine te Willemsoord. Te primus-ouderling bij het Pro vinciaal kerkbestuur van Utrecht is benoemd mr. F. D graaf Scbimmel- penninck, zulks tor vervanging van mr. M. Crommelin, die wegens voort durende ongesteldheid bedankte. De A. F. C. «Quick" zal Zondag middag te half twee op haar terrein aan den Leusderweg tegen »G. V. C'." uit Wageningen een promotie-wed strijd spelen voor de Oosterlijke Ie klasse N. V. B. De heer J. B de Beaufort Jr. is benoemd tot Burgemeester van Renswoudo. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de le helft der maand Mei 1905. Brieven. 1. Mej. Schuurman, Utrecht. '2. Wed. Ridder, Amsterdam. 3. B. Jansen, Hilversum. 4. Mej. Verbist, Antwerpen. 5. Madame H. Tianevis, Westminster. Briefkaarten. 1. B. Kortbeek, Amsterdam. '2. P. Sandee, Rotterdam. 3. Mej. Driehuis, Utrecht. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Tot lid van het hoofdbestuur der Coöperatieve vereeniging «Voor allen" der H. IJ. S. M. is gekozen de heer G. G. van Lunteren, wagenmaker aan de Wagenwerkpiaats te Amersfoort. Deze vereeniging gaat steeds voor uit; het aantal leden bedraagt tbans 2697. Sinds de oprichting der spaar- en DE MEDERUWDSCHE HfltlDElSBflRK Koninklijk goedgekeurd flwSTEROfl/v\. 2~ConsM^vgenssl^6n^e!eplv572L Onder borgstelling zoo noodig »'t Wordt morgen mooi weertl^jej^^^der jonge knapen, die tevens driftig "op en neer liep, «maar koud!" Een tweede ging, toen bij een duif meer zag vliegen, bet huis binnen en plaatste zich luisterende naast de deur van de kamer, waaruit nu een levendig gewoel van stemmen naarbuiten drong; ook dejonste knecht van den dijkgraaf was naast hem gaan staan. "Hoor je wel Hauke,» zeide hij tot dezen, «nu hebben ze het zoo druk over jou en duidelijk boorde men van daar binnen Ole Peters krakende stem: «Jongste knechten en j ongens hooren er niet bij I «Kom eens hier,» fluisterde de andere en tevens trachtte hij Hauke bij de mouw van zijn buis naar de kamerdeur te trekken, «bier kan je leeren, hoe boog ze je taxeerenl» Maar Hauke rukte zich los en ging bet buis weer uit. «Zij hebben ons niet buitenge sloten, opdat wij zullen booren, wat ze vertel len,» antwoordde hij. Voor het huis stond de derde, die zich nog had aangemeld. »Ik ben bang dat het met mij wel mis zal loopen," riep deze hem toe, »ik ben nauwelijks achttien jaar; als ze mijn doop akte maar niet willen zien. Jou Hauke, zal je kameraad er wel in helpen.» »Ja dat kunt ge zoo denken, van de wal in de sloot.» Oorspronkelijke novelle van Til. STORM. 14) »Hij zal het niet wagen, Hauke" had zij ge zegd, »hij is maar een dagloonerszoonuw vader heeft een koe en een paard en is boven dien de wijste man van het geheele dorp!" »Maar als hij het dan toch doordrijft?" Zij keek hem half lachend uit haar donkere kijkers aan* »Dan" zeide zij, »kan hij lang wachten, wanneer hij s' avonds met de dochter van zijn baas denkt te dansen!» Toen had Hauke haar moedig toegeknikt. Nu stonden de jongelieden, die nog aan bet spel wilden deelnemen, rillend en trappelend van koude voor de dopsberberg en keken naar den top van den uit rotsblokken opgetrokken kerktoren, waar de kroeg naast lag. De duiven van den Dominé, die zich s' zomeTS op de velden om het dorp voedden, waren zooeven van de delen en boomen terug gekomen, waar zij hun korreltj es gezocht had den, en verdwenen onder de dakborden van den toren, waarachter zij bun nesten hadden; in bet westen boven bet haff gloeide het avondrood. Her rumoer\ in de kampr nam hand over band toelanz^merhani^^werd bet dan stil de buitenstaanden den noordoostenwind weer tegen den kerktoren spelen. De luister aar voegde zich opnieuw bij hen. »Over wien hadden ze het daarbinnen?» vroeg de acht tienjarige. Over hemantwoordde bij en wees op Hauke; Ole Peters wilde hem nog voor een jongen doen doorgaan, maar allen verhieven daartegen bun stemmen: »En zijn vader bezit vee en land,» zeide Jesz Hansen. »Ja, land» riep Ole Peters, »dat men wel op dertien karren kan wegrijden?» Ten laatste kwam Ole Hensen aan het woord. «Stilte daar!» schreeuwde bij «ik zal bet jullie wel eens vertellen; zeg mij eens, wie is de eerste man in het dorp?» Eerst zwegen zij en schenen zich te bedenken, toen riep een stem: »nu ja, voor ons part, de dijkgraaf!» »En wie is dan de dijkgraaf?» riep Ole Hensen, «maar bedenk je nu goed!» Toen begon er een zachtjes te lachen, en daarop nog een en nog een, totdat men op 't laatst niet anders dan gelach. »Nu, roept hem dan,» zeide Ole Hensen, «gij wilt den dijkgraaf toch niet buitensluiten!» »Ik geloof dat zij nog lachen, maar de stem van Ole Peters ia niet meer te hooren,» aldus besloot de jongen zijn bericht. Bijna op hetzelfde oogenblik werd binnen in huis de kamerdeur opengedrukt en klonk het vroolijk: »Hauke, Hauke Haien Hauke draafde het huis binnen en vernam niet meer, wie dan toch de dijkgraaf was; wat er echter toen in zijn hoofd broeide, beeft niemand ooit vernomen. Toen hij een poosje later het huis van zijn baas naderde, zag hij Elke aan den voet der terp bij het hek van den oprit staan het maanlicht schemerde boven de onmetelijke, wit berijpte vlakte. «Staat gij hier Elke?» vroeg bij. Zij knikte slechts. «Hoe is het afgeloopen?» zeide zij, «Heeft hij het durven doen?» »Wat zou bij nietdnrven?» »Nu, en »Ja Elke; ik mag het morgen probeeren «Goeden nacht, HaukeEn zij liep vlug de terp op en verdween in het buis. Langzaam volde hij haar. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1