Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. Ingezonden. Gis" -en nieuwe bijdragen van Louis Couperus, Siijn Streuvels en Marie Metz-Koning. Rijkstuinbouwsehool te Wageniiigen. De Min. van Waterstaat brengt ter kennis, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, voorbereidende maatregelen te nemen tot opheffing, na afloop van den cursus 1905/1906, van de Rijkstuinbouwschool te Wage- ningen. St.-CtJ Het bestuur van den Neder- landschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Indu- slrieelen Middenstand bericht, dat de tweede algemeene vergadering dit jaar zal plaats hebben te Maastricht op 19 en 20 Juli a.s. Praeadviezen of rapporten worden uitgebracht over de volgende onder werpen door de heeren: Berns te Amersfoort en Smit te Haarlem Informatiewezen en incasso-bureau's. L J. B. Gorris, Amsterdam Onderlinge glasverzekering. Mr. E. J. Korthals Altes, Amster dam Administratie en boekhouding van den middenstand. M. H. G Th. Fiedeldy Dop, Amster dam Krediet voor den midden stand. H. K. A. Souter te Osch Krediet voor den middenstand. Mr. J. Shürmann, Rotterdam Koit recht. Wereldtentoonstelling te Luik. Jonge meisjes worden zeer dringend en op goede gronden gewaarschuwd zich niet naar Luik te begeven om daar eene betrekking op de Tentoon stelling of daarbuiten te aanvaarden, zonder voorafgaand deugdelijk onder zoek. Reeds zijn verschillende meisjes, op advertenties in Nederlandsche bla den naar Luik gelokt, bedrogen uit gekomen, daar de aangeboden betrek- king*niet bestond of allesbehalve aan bevelenswaardig was. Wie vertrouwbare inlichtingen be geert, wende zich tot het Nationaal Bureau van InformatieNoo'der- slraat 20 te Amsterdam, onlangs door de verschillende vereenigingen in Ne derland, die zich bescherming van min derjarigen ten doel stellen, opgericht. Door dit nationaal bureau worden dergelijke inlichtingen gaarne kosteloos verstrekt. Volgens het Amersf. Dagblad zouden wij binnenkort het lucht- dradennot der plaatselijke telefoon kwijl raken en dit in een onder- grondschen kabel worden veieenigd. Daar dit zulks met het oog op de eerst onlangs geplaatste Eylfeltoren- achtige ijzeren geraamte minder waar schijnlijk voorkwam, staken wij ons licht op, daar waar men zulks het best kan weten en vernamen, dat de ondergrondscbe kabel na 1 Ü-jarig gebruik vernieuwing behoefde en ver sterking tevens, door het uitbreiden van het aantal der aangeslotenen. De luchtdraden zullen evenwel eer lang van de tot dusverre gebruikte palen op de nieuwgeplaalste reuzen worden overgebracht. Hoogstwaarschijnlijk met het doel om wegens diefstal uit den dienst te worden weggejaagd, heeft een huzaar uit de vitrine van den heer Van Dorssen aan de Zuidsingel een horloge ontvreemd. Bij de Zondag te Woestduin gehouden wedrennen behaalden «Miss Bouncer" en »St Gerald" van kapitein jhr Rutgers van Rozenburg, beiden een tweeden piijs, re>p in een ver koopsren vlakke baan, afstand 2700 meter, en in een vlakke ren over 2000 meter. Tot voorzitter der commissie belast met het afnemen van het toe latingsexamen tot de Cadettenschool te Alkmaar is voor dit jaar benoemd de luitenant-kolonel W. |F. K. Bis- schoff van Heemskerk van het 5e regiment infanterie. Kapitein O. L G. F. Aberson van het le regiment veld-artillerie, sedert 27 April gedetacheerd in het schietkamp te Qldebroek is, van die detacheering ontheven, in zijn gar nizoen teruggekeerd. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 379e Staats loterij vastgesteld, welke aanvangt 24 Juli en eindigt 14 October 1905. Bij het hedenavond te 8 uur op het terras van «Amicitia" te geven concert door de Amersfoortsche Muziekvereeniging, zal het navolgend programma worden uitgevoerd 1. Dem Thronfolger, marsch, A. Forelli; 2. Ouverture Elvira, J. Werk man; 3. Symphia Walzer, B Holz- mann4. Fantaisie »La Reconnais sance", J. Benoodt; 5. Soldiers in the Park, marsch; 6. Ouverture Jeanne d'Arc, J. Kessel; 7. Loin du Bal, E. Gillet; 8. Fantaisie Le Trouvere, Verdi9 Finale. Bij de 5de batterij van het le regiment veld-artillerie, die als 5de batterij overgaat naar het nieuwe 4e regiment veld-artillerie, zijn ingedeeld de kapitein jhr. J. R. Rutgors van Rozenburg en de 1ste luitenants H. A. van Zwijndregt, F. W. Diemont en G. Doorman. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, die met 1 Augustus aftreedt als Commissatis der Koningin in Utrecht, zal, naar wij vernemen, zeer waarschijnlijk in dat ambt worden opgevolgd door onzen voormalige burgermeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Voor rekening van den heer J. van der Wal Kzn. alhier, zal te Harderwijk eene zuivelfabriek worden gebouwd Bij aanbesteding is het werk gegund aan de firma de wed. Van Werven aldaar voor f 4244. Aan het R. K. parochiaal Kerk bestuur van den H. Jozet te Leusden is ten behoeve van de bijzondere school in de buuitschap Hamersveld over 1904 een Rijksbijdrage toegekend van f655.50. De heer K Teeling, godsdienst onderwijzer bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, is tnet ingang van 1 September in gelijke bediening be noemd te Scheveningen, doch heeft die benoeming nog niet aanvaard. De jaarlijksche fuif door U. D. I. jl. Zaterdagavond in «Amicitia" ge geven is als altijd een succes geweest. Een dilettanten symphonie-orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken, droeg het zijne daartoe bij. Ter gelegenheid van dit feest werden de op het laatste concours behaalde medailles, met toepasselijke speechen uitgereikt. Een geanimeerd bal besloot den gozelligen avond. Quick heeft het jl. Zondag op het eigen terrein, aan den Leusder- weg, tegen de Wage'ningsche G V. C met 3—4 moeten afleggen. Van beide zijden werd met veel animo gespeeld. Zondagnacht zijn in een tuin aan de Hendrik van Viandenstraat door- baldadige jongens alle seiingen afge sneden. Nu de tuinen weer zoo lang zamerhand een en ander bevatten wat naar de gading is van dergelijke sujet ten, zij men op z'n hoede. Herinnerd zij aan de openbare ver gadering morgenavond in «Amicitia" te houden, waarin mr. W. H. de Beaufort een politieke rede houdt. 378ste NTAATSI.OTEK1J. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 23 Mei 1905. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 8026 12811 15526 18096 20573 en 20605. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1984 2293 2300 7019 7036 7560 8014 8017 8722 8737 8740 8747 8749 8774 13482 13853 15529 en 20429. Benadeeling der Ned. Ilerv. Kerk De Kerkelijke Cl." bevat het vol gende ingezonden stuk »Tot nu toe ontvingen een aantal kleine Protestantsche Gemeenten in Noord Brabant jaarlijks een substdio van f40 tot f60, ten behoeve barer kerkvoogdijen van het ministerie van financiën. Maar tot heden is die sub sidie over 1904 hier en elders niet ontvangen. Kan iemand mij ook een inlichtend antwoord geven op de vraag: waarom niet?" 't Stuk is geteekend door N J. Tel den, kerkvoogd te St. Michiels Ge»tel Iemand vestigt op dat schrijven de aandacht in het »Ulr- Dagb." en voegt er de vraag aan toe: Zou dit misschien 't begin zijn, om latigzamethand de Ned. Ilerv. Kerk te benadeelen Hij vreest dat dat als dit ministerie weder voor vier jaar aari 't bewind blijft de Ned. Herv. Kerk daarvan zeer droevige gevolgen zal ondervinden. Daarom roept hij: sCaveant con- sules!" Vooral de Herv. predikanten, meent hij, moesten niet zoo ijveren voor dit ministerie, en zijn vrienden en bondgenooten moesten zij niet stemmen en steunen. Vleesch of vergift? Herhaaldelijk circuleeien in den laatsten lijd weer berichten over het clandestien vervoer en alleveren van bedorven vleesch, voor welk schunnig bedrijf vooral de hoofdstad in aan merking schijnt te komen. Walgelijk zijn de bijzonderheden omtrent hetgeen op dit gebied zooal in den handel wordt gebracht en straks 'zijn weg vindt naar de magen van arglooze consumenten. Onbeiekenbaar is het nadeel, dat op die wijze de openbare gezondheid lijden moet, om nog le zwijgen van het geld, dat voor dergelijke «koop waar" wordt betaald. Een streng optreden der overheid is hier noodzakelijk. In België noemt merideschacheraars in bedorven vleesch nvolksvergiftigers" en worden zij, als wij ons uiel be driegen, flink gestraft voor hun schan delijk bediijf. Ten onzent komen zij er met een geldboete af en inen kan zich dan ook waarlijk niet verbazen over de toenemende driestheid, waarmede deze belagers der volksgezondheid optreden. Een arme drommel, die zich aan een klein vergrijp schuldig maakt, moet die daad met een niet zelden langdurig verblijf in de gevangenis boeten. 't Zij zoo. Maar is het dan niet vreemd, dat gewetenlooze individaën, die hun mede- menschen bedorven eetwaren in de maag stoppen en daarvoor nog geld nemen op den koop toe, met een zachtheid worden behandeld, die door de daad zelve allerminst wordt ver klaard? De koets voor de a.s. Leidsche Maskerade. Men schrijft uit Londen dd. 22 dezer aan de N. Cl.: Vanmorgen las ik in de Nieuwe Courant de beschrijving van de staat siekoets waarmee Willem III te Lei den zijn intocht zal doen. Mijn eerste gedachte was, dat het niet onaardig zou wezen als de Leidsche jongelui den optocht ook hier in Londen eens vertoonden Willem 111 is een zeer populair man gebleven iu de volks verbeelding en men zou zeer zeker een dankbaar publiek hebben. Ouder de voorname leden der Nederlandsche kolonie zijn zeer invloedrijke zonen der Leidsche hoogeschool. zooals onze gezant en lord Reay (baron Mackay van Ophemert), om maar geen anderen te noemen, en met hun raad en hulp zou de zaak wel le bolwerken wezen Maar dit is misschien een al te dichterlijke vlucht voor een pen als de mijne eu daarom laat ik er maar oen doodnuchlere tweede gedachte op volgen, namelijk om de koets na ge bruik over te doen aan de vroedschap der City. Die vroedschap heeft ook een statiekoets, waarin de l.oid Mayor zijn plechtigen intocht in de stad houdt, bij hel begin van zijn eenjarig bestuur. Ik zie geen kans haar voldoende te beschrijven, maar de wildste fantasieën van een overspannen Asschepoes wor den door die koets overtroffen. Enkel is zij al erg oud, een paar honderd jaar of zoo zóó oud, dat zij elk jaar- van 1000 tol 4000 gulden aan reparatie kost. Van 'tjaar staat er weer 285 pond voor op de stadsbegrooting en men heeft verzekerd, dat het vorig jaar de rijtuigmaker die haar had gerepareerd, haar had teruggestuurd, met de vroolijke ver klaring, dat hij er niet voor instond, dat vóór- en achter stuk onder alle omstandigheden bij elkaar zouden blijven! Wie ooit in de gelede heid was, de opgeblazen zwaar lijvigheid van 's Lord Mayors koetsier te bewonderen, bouJt zijn hart vast. Vroeger, nu een 100 jaar geleden werden de reparaties door de wet houders betaald, deze legden botje bij botje, elk 60 pond, met uitzondei Lig van den nieuwgekozen Lord Mayor die er 100 moe-t offeren Maar die tijden van zelfopollering zijn voorbij 'tGaal nu uit de gemeentekas. Ik wou dan met het oog op den bouw valligen toestand van de Londen- sche koets maar opperen, dat de City de Leidsche misschien wel wil over nemen. Willen de heeren haar in plechtigen staat komen afleveren, dan is dat altijd nog een interessante reis voor hen. In de Italiaansche stad Reggio Emilia is eene schilderij van Van Dyck ontdekt onder eigenaardige omstandig heden. Een uitdrager aldaar kocht het met een hoop ouden rommel voor ongeveer 20 cents. Hij stalde het oude schilderij uit op de markt. Daar werd het opgemerkt door een kunstkenner; die kocht hel voor f2 50 en toen het schoon was gemaakt, bevond men dat hét een echte Van Dyck was. Lief hebbers boden er alreeds f25,000 voor. Dezer dagen werd melding gemaakt van het vinden van een postzak met f 00 000 door een eerlijken wissel wachter. De «Meppeler Ct." schrijft echter, dat het geval zich als volgt heeft toegedragen Up het station Meppel is Woens dagavond uit den Frieschen trein (laatsten trein), een postzak uit het postrijiuig naast of tusschen de rails gevallen, alzoo niet aan den kant van het per ron. Dat die postzak een waarde inhield van f 60,000 is niet bekend. De post-conducteurs bemerkten, toen de trein Meppel reeds had ver laten, hun verlies. Inmiddels had de stationschef te Meppel reeds draad- bericht naar Zwolle gezonden omtrent het vinden van den postzak. De post-conducteurs deden telegra- phisch verzoek den zak te deponeeren aan het postkantoor te Meppel, en beiden, in het holle van den nacht een rijwiel hurende, fietsten naar Meppel, om den zak te halen. Des nachts te 2 uur vertrokken ze weer op hunne wielen om op tijd te zijn voor den vroegtrein te Zwolle, opdat in de verzending geen vertraging zou ontstaan. //Naatje"*) in opspraak I Men schrijft ons uit Amsterdam Naaije, Naatje! dat is niet nét van je! Dat hebben we niet aan je ver diend, dat je nou zoo je goeie naam in opspraak brengen gaat. Foei, wat hebben we den heelen Zondag een moppen op je moeten hooren tappen. Hoe kom je er bij om in den afge- loopen Zondagnacht je rechterarm straflend op te hellen en 'm dan in plaats netjes terug te brengen in z'n ouwe positie te pletter te la ten vallen op 't hardsteenen muurtje, dat je emplacement zoo veelkantig om ringt. En dan krek op 't moment dat twee politie-dienarenje meteen saluut passeeren Je hebt gelukkig slecht ge mikt. En voorbedachte raad of niet, je komt morgen in het ofïicieele poli tierapport! Je goeie naam is weg, meid Ze zeien al vandaag dat je 'r zoo slecht uitzag in den laatsten tijd, de goê gemeente tot een frisch toilet dwingen wilde, vóórdat de Koningin met Haar Gemaal je eerstdaags van 't paleisbalkon weer zal begroeten. Met flauw te vallen heb je eerst wil len probeeren, maar toen die ouwe mop van jou geslacht niet lukken wil de, heb je maar een ledemaat afge schud 't Is kras. Je moet jaloersch zijn, hoor ik, op den ouden Rembrandt, die niet alleen in groen en bloemen op z'n voetstuk rust, maar die gewel dig nog befuifd zal worden in 't ko mend jaar. Je hebt natuurlijk van de baliekluivers, die iederen dag getrouw je hardsteenen omheining tot rustpunt kiezen en je omgeving met tabakssap en gezwets bevuilen gehoord, dat voor den grooten Rembrandt als Amsler- damsche volkshulde een mantel van brocaat gemaakt zal worden. En dat jij als zijn jongere vriendin bij 't feest maal rechts van hem zal aanzitten. Je moest zoo wel je laatste troef gaan uitspelen om aan wat nieuwe bulletjes te komen. Naatje, ik zeg hierboven maar wat de menschen zeggen. Dat jij je arm juist op dat oogenblik liet vallen, is meer voor mij een klacht over de ne geering die jou personaadje van 'topen- baar gezag moet ondervinden. Een ouwe plunje, die je niet kwijt kunt raken, en louter baliekluiversals pala dijnen aan je voeten Jou nijdig heid kan ik mij best begrijpen, maar toch 't is kras Je populariteit zal winnen, maar je naam? Voor de oningewijde moge dienen, dat de maagd die het monument op den Dam kroont, in den mond der Amsterdammers slechts als aNaatje" bekend staat Go RB. Inlevering rekeningen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gelet op art. 228 alinea 2 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de vorderingen ten laste van do gemeente over het dienstjaar 1904 vóór den I Juli a.s. behooren te worden ingeleverd; zul lende deze vorderingen na 1 Juli verjaard zijn. Amersfoort, 22 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De burgemeester; WUYTIERS. De Secretaris; J. G. STENFERT KROESE. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Wanneer ik bij u orn eenige plaats ruimte kom aankloppen is het voor het navolgende In uw nummer van den 10e Mei las ik het bericht omtrent de dezen zomer op het terras van de sociëteit »Amicilia" te geven concerten. Het trof mij daarbij op de 2e en 31e Augustus, de verjaardagen van H.M. de Koningin en Hare Doorluchtige Moeder, vermeld te vinden eene Ulrechlsche Muziekvereeniging onder directie van den heer II. Kuijper. liet vorige jaar werd, wanneer ik mij niet bedrieg bij een dier data door het plaatselijke symphonie-orkest oJubal" een concert gegeven, waarvan niet dan goeds werd vernomen. Amersfooit telt tegenwoordig drie symphonie-orkesten en drie of vier harmonie- en fanfare-corpsen, alle uit dilettanten saamgesteld, doch die zich niettemin gerust mogen doen hooren. Heeft het bestuur der socië teit Amic.itia" daar wel bij aangeklopt, alvorens zich tot den heer Kuypor te wenden, wiens orkest bij hel grootste gedeelte der Tiv oh bezoek ers onbekend is? Waarom moet ook nu weder, waar men in eigen plaats voldoende keuze heeft en het meerendeel dier ver eenigingen eenigen steun zeer goed kan gebruiken, een vereeniging van elders met de geldelijke voordeelen gaan strijken. U dankzeggende voor de welwillende opnamen. Uw dienslw. DIXIE. Wij kunnen den geachten inzender mededeelendat door de Amersfoort sche Muziekvereeniging" tegen de handelwijze van het bestuur der soc. i)Amicilia" is geprotesteerd, tengevolge waarvan dit harmonie-orkest heden avond een proefconcert geeft op het terras der sociëteit. REDACTIE. RECLAME. Na zes jaren. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer van Daal wonende Achter cfjyïTeilige Geest '2 te Amersfoort. Het publick ^jhoet kejn dank baar zijn voor zijn open eerlijke-verklaring, waarin hij zegty Kccds sedert zes jaren/heb ik geléden aan een wrecde pijn in den wng, da/ir waar?He nieren zitten en in de beide jpqden, doch voornamelijk in de linkerzij. Ik kbn mij soms niét staande houden van ae pijrf en niettegenstaande al de daaraan bestede zongen werd deze hqfe langer hoe erger. Ook had ik'zeer veel last vhh hoofdpijn, die niet wilde Juijken, onophout&lijk had ik duizelingen en e^h gedurigen aandAng tot urinee- ren. Het gebefirde wel eens, dj ik korten tijd verlost werd,V doch dit was Rechts ten kostte van veel rover ellende en gde pijn kwam dan met verdubbelde woedt^terug. Ik moet U eerlijk zeggen dat Foster's lf/gpijn Nieren Pillen mij ontzaggelijk veel goed/edaan hebben. Deze werden ndj aangeraden door een vriend en na al hetgee^ ik gegruikt hpi, had ik er weliswaar niet vee) vertrou^^nin, wgt-«chter ten eenen- malc bejjehaamd wero. een Aveek knapte ik reeds op en nadat ik piree doosjes geregeld in genomen had, was ik' zooven hersteld, dat ik niets n^er van dvpijn kon bemerken, ook de andere tenteekengör mijner ziekte waren bijna geheel lerdwemA. Aan allen die lijden, zooals fk vrocghi,.4fsw ik mijn genezing wel willen ver kondigen, 'want ik ben overtuigd, dat ik hun daarmede een dienst bewijs,1-' Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en maofltig U het publiek te maken op elke wijze diejïl goed dunkt. De pijn die gelijkt qjf een dolksteek in den rug spruit voort uit Me nieren en duidt aan t dat ze erg aangetast Ajn. Het urinezuur heeft"' zich in de nieren zeW gekristalliseerd enAe bijtende en snijdende dceffenheden der krisjfllen veroorzaken hevige pjjnen. De bestamfpeelen, waaruit Foster's Rugpijn Nieren Pillaf samen gesteld zijn, lossen spfeaig het urineaaur op en helpen de nieren injsafvoering mWlTet lichaam van dit vergif, welkojalvoeriDg Aifats grijpt bij het urineeren. Vy Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer van Daal gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwis el i f 1.75 voor één, of 10.voor zes dooien,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2