Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gisterenmiddag van l.45 tot 2.30 vergaderde de Raad der gemeente onder voorzitting van den burgemeester Jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Behalve de 5 vacaturen waren de heeren van Beek en van Eek afwezig De notulen van 12 Mei werden goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zicli een verzoek van «Jubal" om een gemeentelokaal, ontslagaanvrage van den heer W. Croockewit als secr.- penn. van het Burgerweeshuis, een verzoek om aanleg van een weg dooi de Coöp. Bouw vei eeriiging «Eigen Dak". Beide laatste stukken zijn na spoedeischend verklaring ingewilligd. Dan teruggekomen de Bouwverorde ning met een lijst van aanmerkingen van Ged Staten. Bij de agenda werd weinig gedis cussieerd. Aan de orde komt: '1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver huring van het gebouw aan de Kamp straat aan G. van Eist Hzn. Overeenkomstig het advies werd z. d. of st. besloten aan requestrant met ingang van 1 Juli 1905 onderbands te verhuren, uit sluitend tot het exploiteeren eener fabriek van zeeppoeder, het huis ka dastraal bekend gemeente Amersfoort in sectie E no. 4078 benevens 100 M' grond, onmiddellijk daarachter ge legen. kadastraal bekend zelfde sectie no. 4077 gedeeltelijk, zulks: le. voor een som van f'20 per maand, telkens voor 't einde der loopende maand te voldoen ten kantore van den Gemeente-ontvanger; 2e. met het recht zoowel aan de zijde van den verhuurder als van den huurder om de huur te doen eindigen, mits minstens drie maanden te voren daarvan opzegging doende; 3e. onder verplichting van den huur der om bij liet aangaan der huur aan Burgemeester en Wethouders ter hand te stellen een waarborgsom groot 500 gulden onder bepaling, dat daarvan zooveel ten bate der Gemeente kan worden afgehouden als noodig mocht zijn om de eventueele schade, welke ten gevolge van deze verhuring aan het gehuurde mocht worden of zijn toegebracht, te herstellen; terwijl het bedrag dier schade door Burgemeester en Wethouders wordt vastgesteld en het eventueele overschot niet eerder dan 4 maanden na de geheele ont ruiming van het gehuurde behoeft te worden gerestitueerd. De vei hooging van de verzekerings premie voor het gebouw welk het gevolg is van het exploiteeren eener zeepfabriek in het gebouw, zal door adressant jaarlijks aan de gemeente vergoed worden. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der «Ver ordening regelende het pensionneeren der gemeente-ambtenaren en bedien den te Amersfoort" met adviezen. Stilzwijgend werd besloten de ver ordering aldus te wijzigen Art 1. In art- 3. der verordening, regelende het pensionneeren der ge meente-ambtenaren en bedienden te Amersfoort wordt in plaats van; »De Inspecteur van Politie" gelezen »de Inspecteurs en Adjunct-inspecteurs van politie"; inplaats van »De opzichter over de gemeentewerken" gelezen le opzichters over de gemeente werken": in plaats van «De concierge- amanuensis van do Hoogere Burger school en het Gymnasium" gelezen »de concierges en de amanuensissen van de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium Art. 2. Achter art. 17 der in art. I dozer veroidening bedoelde ver ordening wordt een nieuw artikel ge lezen luidende: Art. 18. Ten opzichte van den 2den gemeente-opzichter over de gemeente werken D. van Schoonoveld zal de wijziging, aangebracht bij art. I dezer vei oidening geacht worden in wer king gelreden le zijn op 1 Januaii 1902 zoodat bij de berekening van een eventueel pensioen voor dezen ambtenaar als diensttijd medegeteld zal worden de termijn van 1 Januari 1902 tot het oogenblik, waarop deze verordening in werking treedt. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener «Verordening betredende den verkoop van sterken drank op den openbaren weg" met advies. Na eenige discussie waaraar. deel namen de heerenOosterveen,Gerritsen, Heyligers, en de voorzitter werd met zes tegen vier stemmen tegen de heeren Voorst Vader, Oosterveen, Gerritsen en Tromp van Holst de verordening als volgt vastgesteld: Verordening betreflende het ver strekken door een vergunninghouder van stei kendrank in het klein op den openbaren weg. Art. 1. Het verstrekken van ster ken drank in het klein, op den openbaren weg door een vergunninghouder is toegestaan: le. voor die gedeelten van den openbaien weg, waar dit in Augustus 1904 gebiuikelijk was, zoolang den vergunning houden die bevoegdheid- niet is ontnomen krachtens art. 2. 2e. voor andere gedeelten van den openbaren weg voor zoover zulks door den Burgemeester aan een vergunning houder is toegestaan. Art. 2. De bevoegdheid aan een vergunninghouder toekomende, kan hem door den Burgemeester ontnomen worden door een met redenen om kleed besluit. le. in het belang der openbare orde, van het verkeer of van de zede lijkheid; 2e. in geval van niet of niet vol doende nakoming der verplichting volgens art 3 den vergunninghouder opgelegd. 3e. ingeval van niet of niet voldoende nakoming der voorwaarden, hem dooi Burgemeester, bij het vei leenen eener vergunning volgens, ai t. '1 subs. 2 opgelegd. Ait. 3. Het gedeelte van den open baren weg waarop het verstrekken van sterkendiank in het klein is toe gestaan, moet door den vergunning houder behoorlijk worden verlicht vanaf een uur na zonsondergang tot zoolang als van dat gedeelte voor het ver strekken van sterkendrank of andere dranken gebruik gemaakt wordt. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot af- en overschrijvingen op de begrooting van 1904 en 5. voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting 1904. Goedgekeurd z. h st G. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting 1905 en tot betaling uithetait. «Ouvooiziene uitgaven," dienst 1904 Eveneens stilzwijgend goedgekeurd Vervolgens worden commissoriaal gemaakt 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarvei kla ring van het perceel Utreclitschestraat no. 20, met adviezen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van perceelen in de St. Agathastraaten 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarver klaring van het perceel aan den Hol, No. 32. De commissie, die in de volgende zitting advies zal uitbrengen bestaat uit de heeren v. Eek, v. Kalken en Tromp van Holst. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende het geven van privaatlessen door Mej. J. C van der Schroef! en 11 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende het geven van piivaatlessen door Dr. II. J Rijnders, wordt overeenkomstig de adviezen aangenomen. De heer Ger ritsen verzocht voortaan deze toestem ming aan B. en W. over te laten. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende toelating van een meisje tot het admissie-examen voor het gymnasium. Overeenkomstig de gunstige udvie- zen aangenomen. Ten slotte werd aan den heer W. Croockewit ontslag verleend als secre taris-penningmeester van het Burger weeshuis en met de waarneming belast de heer L. A. Baron van Ittersurn. Niets meer aari de orde zijnde werd de vergadering na rondvraag gesloten. 'i iii» Jhr. mr. dr. E. A. van Bere- siijn thans leeraar in Staatsweten schappen aan de II. B. S. met 3 jarigen cursus te Utrecht, is als zoodanig benoemd aan de H. B. S met 5 jarigen cursus aldaar en zal tegen den nieuwen cursus Amersfoort metterwoon verlaten. De heer J. W. E. Duys, te Amsterdam zal vvlarschijnlijk 9 Juni alhier een politieke rede houden Door Ds. H. Teerink is in de maand April aan den provincialen penningmeester den heer Dr. Harika van Voorthuizen, voor het jubileum fonds der Vrije Urii er si teit 19 October 1905) reeds afgedragen de som v. n f1013, waarvan f 436.50 uit Bun schoten en f576.50 uit Amersfoort, terwijl in beide plaatsen de lijsten ciculeeren. Maandag j.l. werd door de Recht bank te Utrecht de zaak behandeld tegen vier personen, die destijds den agent van politie B. alhier, mi-han delden en zich verzetten toen deze een gevaarlijk beschonken persoon naar het politiecommissariaat wilde overbrengen. De Rechtbank wees onmiddellijk von-, nis en veroordeelde ieder der beklaag den tot G maanden gevangenisstraf met last tot gevangenhouding. De vierde beklaagde, die niet ter rechtzitting verschijnen kon, orndai hij wegens openbare dionkenschap in arrest was gesteld, is gisteren ochtend, zwaar geboeid, van hier naar de gevangen's te Utrecht overgebracht Het zwanenpaar mag zich weer verheugen in vermeerdering van hel gezin. Een zevental kuikens zijn uit den dop gekropen en zwemmen thans onder de zorgzame hoede van het ouderenpaar vroolijk rond in de Beek bij de Utrechtsche poort. Aan belangstelling van de zijde van het publiek ontbreekt het hun niet. De cadetten van de Kon. Mil. Academie, die gedurende de zomer maanden bij het 5e reg. infanterie worden gedetacheerd tot het bijwonen van practische oefeningen zijn j 1 Maandag in het garnizoen aangekomen. Hun namen deelden wij reeds vroe ger mede. De gemeenteraad van Harderwijk heeft aan den heer A J. Krieger alhier concessie veileend tot het aanleggen van een paardentram van het station naar de stad, en hem een nader te bepalen rentegarantie toegestaan. 378ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 29 en 30 Mei 1905. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Letnweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 1976 7561 8745 8766 13809 13842 13851 15512 en 18120. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 7010 7032 7033 7570 7572 7579 8020 8028 8301 8733 8750 8756 8757 8764 8773 13470 13803 13808 13814 13832 13840 15524 15532 20422 20423 20425 20449 en 20596. Het verscli bewaren van Vruchten en Groenten. De tijd, waarin de groenten en vruchten weder, naar wij hopen, in overvloed voorkomen,breekt weeraan. De zorgzame huismoeder is er dan op bedacht, 't zij ze de producten uit eigen hof kan bekomen, of voor be trekkelijk gei ingen prijs moet inkoopen, om in die tijden van overvloed te sparen voor de komende tijden van schaarste. De belangrijke vraag is echter: hoe kan men op de béste ^uijze do vruchten en groenten verduur zamen? De bezwaren der meest ge volgde inmaak-methodes zijn bekend: het verlies van smaak,aroma, voedings waarde, het voorkomen van vergiftigin gen, terwijl enkele producten trots zorgen moeite zich tot bewaren zonder speciale behandeling moeilijk leenen Een gevolg hiervan is, dat van de rndde oogsten welke het aardrijk op- leveit, jaarlijks een goed deel verloren gaat. In de kweekerijen moet men het dikwijls aanzien, dat groote hoeveel heden bederven of te niet gaan, ja dikwijls moet een deel van den oogst vrijwillig onbruik gemaakt worden, om de prijzen in de tijden van over vloed eenigszm» op een behoorlijke hoogte te houden. Houdt men dit in het oog, dan zal men de waarde kunnen schatten van het door den heer J. Weck te Oef- lingen in Baden gevonden middel, door welks toepassing een ieder in de ge tegenheid is zijn groenten en vruchten in absoluut goeden staat te houden, niet alleen maanden, maar jaren lang; een middel, zoo eenvoudig, dat het in elke huishouding toegepast kan worden, waar een behoorlijk fornuis of kookpan is. Bij het gebruik van Weeks conserveeringstoestel (sterili sator) zijn metaalvergiftigingen of ziekten tengevolge van onvolkomen sterilisatie uitgesloten, omdata. alle deelen, die met de spijzen in aan raking komen, van glas zijn, en b. de sluiting slechts zoolang gehandhaafd blijft, als het geconserveerde in uit muntenden toestand is. Het apparaat, dat sedert enkele jaren in Duitschland en ook hier te lande in gebruik is, is verkrijgbaar en te bezichtigen in het proefstation van den heer D. de Clerq te Bloe- mendaal, alwaar alle gewenschte in lichtingen te bekomen zijn. Opgrond onzer persoonlijke ervaring durven wij een kennismaking met deze methode ten zeerste aanbevelen. Observator. BURGERLIJKE STAND. Amersfoort. Van 25-31 Mei. GeborenCornells, z. v. E. H. C. Genis en 1. D. Schrijver. - Femmetje Maria, d. v. A. Batavier en F. Blooi. Everar- dus Antonius, z. v. A. Dykhuis en G. C. de Kruyf. Johanna Gezina Woutera, d. v. G. J. van 't Hof en A. Hommers Otto Johannes, z. v. R. A. v. d. Linden en R. v. Doorn. Danièla Marita Wil- helmina d. v. D. Reiman en J. M. de Bas. Cornelis, z. v. S. Sleeking en J. de Wit. Gerrit, z. v. R. van Beek en G. Veen- hof. Johan Gerard, z. v. J. Kooiman en J. G. Bellaart. Petrus Reinier, z. v. R. Barten en A. Wilmsfloet. Adriaan Nicolaa*, z. van A. de Jonge en J. de Kievit. Hendrika Johanna Jacoba, d. v. H. A. van Dyk en J. van Ooik. Jannetje Antonia, d. v. G. v. Egdom en H. van Ingen. Joseph Andries, z. v. A. L. Koenen en H. Jansen. Jan, z. v. H. Petersen en G. v. Diemen. Mein- dert. z. v. H. van Diemen en A. A. Pijpers. OndertrouwdL. J. Vonk en E. Schut. A. Harkema en H. E. G. Eggink. B. v. Bronkhorst en G. H. v. der Linden. GehuwdJ. J. Velten en C. J. Staal. G. Stegehuis. en J. Veenendaal. J. J. Rutten. en M. C. C. v. de Pavert. S. Dijkstra. en L. O. W. Verschuur. J. v. den Broek en E. Doornekamp. G. A. v. Doornik, en G- v. de Pol. S. Hartogsveld. en G. Smit. G. W. Wil- lemsen. en C. G. de Graaf. Overleden. Antonius Marinus Krol, oud 2 dagen. Johanna Petronella Elisabeth Vaalman, oud 44 j. ongehuwd. Wilhel- mina Frederika van Schooneveld oud 6 mnd. Levenl. aang. z. van T. van de Kuilen en G Niebeek. Danièla Marita Wilhelmina Reiman, oud 3d. Anna Bosboom, oud 77 j. wed. v. Willem Veskes. Cornelis Adrianus van Leeuwen oud 86 j. wedn. v. Hendrika Wilhelmina Jager. Maria van der Lee, oud 28 j. ongehuwd. RECLAMES. EENIGE WOORDEN van een inwoncr>rdïr^iattum. De heer Jaspers te Hrfflum heeft *jets te zeg gen betreffende Fosters zalf, het bekende mid del tegen huidziekten, zooals aambeióa, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De Heer Jasper, te Hattu^n, schrijft onsSedert rwm twee jaren heb ïlf onophou delijk veel ngn moeten lijden, daai mijn vin gers en handen opengesprongen waAn. ik kon mijn vingem soins hcelerü'aal niet rtfeer buigen. Ze werden «ard en vol bhrsten en ierven. en ik was niet *nieer in staat mijn beygheden naar behooren jFe doen, en de onophoudelijke jeuking was nie£ oin uit te houden. Then ik van de wonderlijke genezingen- door Foster's Zalf ver kregen, ioorde, ontbood>ik onmyidelijk een doosje en toerf ik de zalf JptfpfiSSÈgiad ik reeds den eersten «dag een j^mmerkénjfe verlichting en den def^en daa^was ik volkomen genezen. Ik weet niefe»h0£ ik U mijn dank\pal betuigen en. ik zal dit weldadige middel gaarne a^iadefëën bekend maken. Verzeker U dat het de échte Foster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die de Heer Jas pers »ehad heeft. Ze is tc Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending a 1. 75 voor èèn- of f 10.voor zes doozen. Wii lazen in The Sheffield Daily Independent o.m. net navolgende: Merkwaardig succes van een uitvinder in Sheffield. EEN NIEUW PROCES. Sedert den aanvang der achttiende eeuw toen Benjamin Huntsman van deze stad en voorname chemistcn uit andere plaatsen zich begonnen te beijveren ten einde verbeterde processen te ont dekken voor het maken van staal, heeft Sheffield altijd aan het hoofd gestaan der staal industrie. Zelfs een loyalen Sheffielder zou niet durven beweren dat alles wat in de staalfabrikage voor goeds is tot stand gebracht, in Sheffield zijn oorsprong heeft gevonden, maar het is onmo gelijk de geschiedenis na te gaan van Sheffields industrieelen loopbaan zonder getuigenis te over te vinden dat deze stad altijd vooraan heeft ge staan in de productie van chemisten beroemd voor hunne kennis van de innerlijke geheime nissen van de staalfabrikage, en van uitvinders die aan de wereld verbetering hebben ten beste gegeven die tot vereenvoudiging en volmaking der staalindustriën hebben geleid. In de laatste jaren heeft de uitvinder getracht een staal voort te brengen dat geschikt zou zijn voor gebruik op machines van veel grooteren snijspoed dan vroeger gebezigd werden. Er zijn op dit oogen blik in Sheffield niet weinige fabrikanten die in deze richting zeer groot succes hebben behaald, en zonder Sheffield al te veel te willen vleien, kunnen wij gerust zeggen dat de stad ver vooruit is in deze tak der staalfabrikage. Het is on- ncodig in bijzonderheden te treden omtrent de vele en uitmuntende soorten van hooge spoed werktuig staal uit Sheffield afkomstig die thans in den handel zijn, maar hoogst belangwekkend is de nieuwe en belangrijke ontwikkeling onlangs door ecne Sheffield firma, de Sheffield Steel Makers, Limited, ondernomen die een aantal fabrieken in de stad in den laatsten tijd hebben overgenomen en wier hoofdkantoor in Fitzalan Chambers, Fitzalan Square is. Dit staal zal ongetwijfeld een belangrijken invloed hebben op de toekomst der werktuig staal industrie, en de genoemde firma moet met verkregen resultaat worden gelukgewensoht. „UNOR" STAAL. Het nieuwe staal is in den handel gebracht onder den naam van „Unor." Zooals ik reeds heb aangeduid, zijn in den laatsten tijd vele proefnemingen gedaan met het doel een werk- tuigstaal van hoogen snijspoed te verkrijgen, maar zooals een schrijver in de „Iron Age" opmerkt, men heeft tot nog toe niet genoeg aandacht ge schonken aan de productie eener tusichen kwaliteit welke voor de vereischten van het grootste deel der machinerie eigenaars noodza kelijk is. Als een der directeuren der Sheffield Steel Makers, Ltd., mij gisteren deed opmerken, men kan aannemen dat van al de werktuig machinerie op de wereldmarkt, is geen 5 percent gemaakt voor hooge spoed werking. Evenwel, er wordt tegenwoordig meer geeisent dan voor heen, en fabrikanten in het algemeen, van de kleinste tot de grootste, gevoelen zich aange trokken door het idee dat hun door fabrikanten van hooge spoed werktuigstaai voor oogen wordt gehouden, om van hunne beslaande machinerie meer te inaken dan onder tegenwoordige om standigheden mogelijk is. Dit heeft geleid tot een toenemend gebruik van het oude type van zelfhardend staal in aard overeenkomende met het oorspronkelijke „Mushet" merk van staal, hetwelk in zeer vele gevallen bevonden is aan bijna al do vereischten te voldoen van de maximum capaciteit der machines van gebrui kelijk typen. Een der beambten der bedoelde maatschappij deelde mij mede dat „Unor" staal op geen staal gelijkt dat tot nu toe door producenten van werk tuigstaai is voortgebracht, en zijne hoedanighe den merken het als een geheel nieuw soort materiaal aan. Als men in vergelijkingen zou willen treden, dan zouden zijne snijdende en slijtende eigenschappen kunnen worden gerang schikt tusschen die van het goede oude type van oorspronkelijk Mushet zelfhardend staal en het beste van het hedendaagsche hooge spoed staal. DE EIGENSCHAPPEN VAN HET NIEUWE STAAL. „Unor" staal bezit de eigenschap van lucht- harding, en met de reeds genoemde capaciteiten kan het even goed dienen voor de processen van voltooid afwerking en bewerking in het ruw. De behandeling welke noodig is om uit deze soort staal werktuigen te maken overtreft alle voorafgaande in eenvoudigheid. Al wat noodig is om het tc harden is het te verhitten tot een helder rood, en niet boven het „critiek punt" als in het geval van gewone typen van hooge spoed staal en het in de lucht natuurlijk tc laten afkoelen, zonder een luchtstroom te gebruiken. Dat een luchtstroom overbodig is, vereenvoudigt ten zeerste het proces. Om „Unor" staal te ver zachten voor gemakkelijke bewerking is al wat noodig is het te verhitten tot een kersrood, dan de hitte over het vuur te laten zinken tot een donkerrood, en het daarna in het water te dom pelen. Proeven hebben bewezen dat het zoo dik wijls als men wil kan worden verhard of verzacht en dat de duurzaamheid van dit nieuwe werk tuig materiaal in den loop der processen op geenerlei wijze vermindert. ZIJNE MARKTWAARDE, De fabrikanten van „Unor" staal zijn vast be sloten het materiaal spoedig te introduceeren en alle maatregelen zijn genomen om het in groote hoeveelheden te faoricccren. De prijs die er voor gevraagd wordt, IS cents per pond, in Amerika geleverd, wordt als zeer matig beschouwd. In proeven niet drilboren van „Unor" staal in de Sheffield Testing Works op een spoorweg band, gemaakt van Cammell's Staal van 0.49 pereent, koolstof, werden 49 gaten, ieder van 15-32 inch diameter en 17/t inch diepte, geboord met een gemiddelden spoed van 25 sec. ieder. Een 13-16 inch boor, van dit staal gemaakt, boorde 20 gaten, 2 inch diep, in 16'/j minuut. In beide ge vallen was het werktuig na het gebruik in goeden toestand. Ik kan hier bijvoegen dat de prijs van „Unor" staal in dit land op acht pence per pond is gesteld, goedkooper, als te verwachten was, dan de Amerikaanscne noteering. De Vereenigde Staten is een grooten verbruiker van hooge spoed werktuig staal, en „Unor" moest daar veel aftrek vinden. De prijs is niet hooger dan die welke door vele fabrikanten van water gehard werktuig staal gevraagd wordt. „Unor" staal beveelt zien niet alleen aan door zijne buitengewone eigen schappen, maar zal zonder twijfel populair zijn door den matigen prijs waartoe het verkrijg baar is. EENE ANDERE UITVINDING. Ik ben te weten gekomen dat de Sheffield Steel Makers, Ltd., binnenkort cene andere merkwaardige uitvinding in den handel zullen brengen welke waarschijnlijk even veel nieuws gierigheid zal verwekken als reeds met „Unor" het geval geweest is. Het handelt zich om een water-gehard werktuigstaai dat in staat is eene scherpe snijkant te behouden langer dan iets anders tot nu toe geproduceerd. Er werden mij eenige zakmessen getoond waarvan de bladen van dit materiaal waren gemaakt. In voorkomen verschillen zij in geen enkel opzicht van de gewone en mij werd meegedeeld dat zij door een plaatselijken messenmaker waren gemaakt. Hunne eigenaardigheid lag uitsluitend in de kwaliteit van het gebruikte staal. De bladen werden ge slepen tot de scherpte van een scheermes waar mede de proef werd genomen door het haar van de arm van een heer te scheren die zoo vriendelijk was zich aan die proef te onderwer pen. Een groot stuk rood hout werd daarna bin nengebracht hetwelk met het kleine blad mee dogenloos werd gehakt. In den loop der proef neming werden groote knoesten in het hout aan getroffen en al het mogelijke werd gedaan om de duurzaamheid het blad aantetoonen. Indien dit van gewoon staal gemaakt was zouden enkele sneden in het hout aat gebruikt werd, het tot een zaag hebben gereduceerd. Maar toen het mes opnieuw beproefd werd was de snede precies als tevoren cn had weder kunnen worden gebruikt voor scheeren. Het staal naar uiterlijken schijn is op zichzelf een paradox. Niettegenstaande net feit dat het hard genoeg is om glas te snijden, buigt het ge makkelijk om. Het blad werd over den rand van een kantoortafel gelegd en door het met een stalen staaf te hameren werd het omgebogen tot een hoek van zestig graden zonder te breken. Daarna werd het blad in tweeën gebroken en werd mij bewezen dat het staal met het grootste gemak glas kon snijden. Elk verbruiker van staal weet zeer goed dat glashardheid in staal zonder onderscheid ook broosheid beteekent, maar deze kwaliteit is in dit nieuwe werktuigstaai geheel en al vermeden. Men is nu voornemens dit staal voor de maand Juli in den handel te brengen, en het zal in het bijzonder bestemd zijn voor het maken van scheermessen, zakmessen, cirkel zagen en gereed schappen in het algemeen waar hét van gewicht is cene scherpe snede zoolang mogelijk te be houden. Ook in dit geval is de maatschappij van plan haar materiaal tot een populairen prijs aan- tebieden welke waarschijnlijk niet meer dan 6d. per pond zal bedragen. Een groot aantal proeven zijn genomen waardoor de verbazende snijkracht en duurzaamheid van dit materiaal ten duide lijkste zijn aangetoond. Vijlen die er van ge maakt zijn, zijn bevonden viermaal zoo lang te duren als gereedschappen van andere soorten staal vervaardigd. De maatschappij heeft nog andere uitvindingen te exploiteeren en deze zullen met buitengewone belangstelling worden tegemoet gezien door allen die betrokken zijn bij staal- Fabricage.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2