Plaatselijk Nieuws. gemengd Nieuws. Ingezonden. gewoon gezant en gevolmachtigd minister te lïeilijn; tot minister van justitie, de heer mr. E. E. van Raalte, Rijksadvocaat en lid van de Tweede Kamer der Slaten-Gerieraaltot mi nister van marine, den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart; lol minister van oorlog, den generaal-majoor H. P. Staal, sous chef van den generalen staf; tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, den hoogleeraar J. Kraus, rector-magnificus van do Technische llooyeschooltot minister van koloniën, den heer mr. L). Fock, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Zuid-Holland. Uit Apeldoorn schrijft men liet afbranden van de heidevelden, toebehoorende aan Z. K. H. den Prins, gaat geregeld voort. Werden de vorige week een aan tal velden, waarop een aantal heuvels, in de buurtschap »Berglust", onder handen genomen, gisteren onderging een uitgestrekt heideveld in het Meer veldsche Bosch deze bewerking. In den loop dezer week worden ten Hove eenigeEngelschezeeofficieren verwacht van het hier te lande verwacht wordende Engelsche eskader. Te hunner eere zal ten Hove een gala diner gegeven worden. De koning van Engeland te Vlissingen t Het Koninklijk jacht «Victoria and Albert" met koning Edward aan booid, arriveeide Maandagavond 7 uur op de reede van Vlissingen geëscorteerd door twee kruisers. Het jacht zette onmid- delijk koers naar de haven terwijl de kruisers op de reede geankerd bleven. Nadat het jacht gemeerd was, be gaf de Britsche consul uit Middelburg zich aan boord. De talrijke bagage werd onmiddellijk naar den trein ge bracht. Toen de koning het jacht ver liet losten de kruisers saluutschoten. De trein vertrok in plaats van om 7 20 eerst om 7.30 en werd begeleid door enkele hoofdambtenaren der Staatsspoor. Drukwerk voor gemeenten. In de afdeeling Noord-Holland van den «Nederlatidschen Bond van Ge meente Ambtenaren" heeft de fleer A. A. Eijkelhoff, commies ter secretarie te Zaandam, eene beschouwing ge geven over de aanbesteding van druk werk door gemeenten, het drukkers contract voor gemeenten en andere groote lichamen, en de contróle. Ook voor onze gemeente is uil deze voor dracht veel leering le putten. Red In de eerste plaats behandelde de spreker het door vele Raadsleden ge volgde stelsel om de bezuiniging van uitgaien te zoeken op de tiactementen van ambtenaren. Hij noemde dit een verkeerde maatregel, omdat juist de gemeente-ambtenaren veel kunnen bij dragen tot de werkelijke bezuiniging van uitgaven, welke voor een groot deel gevonden kunnen worden in de administratieve inrichting der gemeen telijke huishouding. Vooral op drukwerk kan, volgens spreker, in vele gevallen bezuiniging worden betracht. In de eerste plaats door goede contróle, en in de tweede plaats door het doen gereedmaken van verschillende brieven, enz. op een schrijfmachine met cyclostyle. Spreker laakte het, dat in vele gemeenten nog te veel wordt partij getrokken van de concurrentie, door alle inschrijvingen, hoe laag ook, aan te nemen, zonder zich voldoende rekenschap te geven of de aannemer daarmede wel kan uitkomen, of wel aan de daarbij betrokken inrichting wel goede loonen worden uitgekeerd. Dergelijke aanbestedingen zijn z. i. van onmiddellijken invloed op papier, en de aflevering van het werk. Ook de aanbesteding in massa is z. i. bedenkelijk te noemen. Vooreerst wordt hierdoor soms te reel gelet op scherp concurreerende prijzenmaar bovenal heeft men geen overzicht, welken prijs de een of andere bestel ling vertegenwoordigt hetgeen bij mo gelijke nabestelling voor de gemeente- iinanciën nadeelig kan werken. Wan neer er geen contróle is op de bestel ling en levering van diukwerken, dan kon dit voor de gemeente in vele opzichten tot groote financieele na- deelen aanleiding geven. Ten slotte gaf de spreker eene kor te beschouwing over het contract, daarbij den wensch uitsprekende, dat vele gemeenten zouden overgaan tot het invoeren van een contract in den geest als dat van de gemeente Zaandam. De Volksbond, Vereenigitig tegen Dranhmisbiuik, zal hare 32e alge- meene vergadering houden te Bloe- mendaal, bij Haarlem, op Vrijdag 1 September a.s. Donderdag 31 Aug. zal na do ont vangst van het hoofdbestuur en de afgevaardigden door de afdeeling 11 rar- lem, door de directie van het B nn- gebouw een concert met vuurwerk worden aangeboden. Vrijdag dejeuner, algemeene ver gadering, rijtoer en gemeenschappe lijke maaltijd. Zaterdag 2 September zal een be zoek gebracht worden aan het Kolo niaal Musoum en het Museum voor Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem. Aan de Industrie- en Huishoud school zijn tijdelijk benoemd de da mes T. H, Stoel en A. M. van der Meuleu, van 's Gravenhage, M. L. Boekelman en A, Munnik, alhier. Verder de heeren van Weezei Errens, leeraar aan de II. B S. en W. C. Oosterman, onderwijzer met hoofd- acte aan de openbare lagere school 2e soort. Op het concouis-bippique, te Enschedé, behaalde de le luitenant der artillerie D. J. Couvee met Dar ling den eersten, en de le luitenant der huzaren G J. Maris met The Rival den tweeden prijs in het num mer voor springpaarden, gei eden door officieren of heerrijders. Programma van de muziekuit voering, hedenavond op het terras van Amicitia, te geven door de staf- muziek van hel 5e regiment infante rie, directeur de heer G. Bikkers. 1Einzug der Gladiatoren," marscb, Fucik; 2. Ouverture Rakoczij, Keler Bela,; 3. a. Valse No. 1. Durandb. Auf der BrUhlschen Terrasse. Schro der 4 Hommage it Chopin, Bekker; 5. Ouvertuie oMaritana", Wallaker; 6. Czaidas oder der Geist des Woi- woden, Grossmann 7. a. Musicierende Zigeuner, Eilenberg.b. Schmieden- lieden, id.; 8. Grande faniai.ie dra- matique sur des motifs de l'opera «Guillaume Tell", Rossini. Door den sneltrein, die 5 07 uit Zwolle naar hier vertrekt, is bij de halte Hooge Steeg tusschen Put ten en Nijkerk j. 1. Maandag v. H. overreden. De ongelukkige was on- middelijk een lijk. De luit- kononel jhr. L. A. P. Six, kapitein jhr, J. R. Rutgers van Rozenburg, le-luits. jhr. B. G. E. Elias en W. II. E. Vrijdag zijn aan gewezen als leden der examencommis sie voor do onderofficieien van het le reg. veld-art., die een cursus heb ben gevolgd voor oppet wachtmeester bestemd om de plaats van een luite nant te vervullen, welk examen 24 Augustus zal aanvangen. Naar wij vernemen zal de ma joor der cavalerie jhr. M. W. Boreel woiden overgeplaatst bij het alhier nieuw op te richten le reg. huzaren. Uit 's Gravenhage deelt men aan »<2e Telegraaf" mede dat de luitenant-kolonel N. J. Erzey in aan- meiking komt voor commandant voor het binnenkort op te richten 4e regiment huzaren, waartoe hem den rang van kolonel word verleend. De nieufte regiments-commandant krijgt Amersfoort tot standplaats. De voor hun practische vorming bij de regimenten infanterie gede tacheerde cadetten der Koninklijke Militaire Academie zullen 15 Sept. a s, van die detacheering ontheven en tot 1 October in het genot van verlof gesteld worden. De le luitenant K. Rauh, van de cavalerie N. I. L. zal de najaars manoeuvres in Limburg bijwonen bij het 2e regiment huzaren uit Venlo. De milicien-sergeant R. van het le Bataljon 5e Reg. Inf, heeft zich gisterenmorgen door een geweerschot van het leven beroofd. Familieomstandigheden moeten aan leiding hebben gegeven tot dezen treurigen daad. Bij beslissing van dencommat- dant der 4e Div. Inf. is de bronzen medaille voor 12jaren trouwen dienst toegekend aan den sergeant De Raad van het le Bataljon 5e Reg. Inf. Bij Koninklijk Besluit van 1 Augustus No. 55 is wegens langdu- rigen dienst een voortdurend pensioen toegekend aan den sergeant majoor Ensinck van het 5e Reg. Inf, ingaande 16 Augustus, ten bedrage van f 480.— 's jaars. Buitengewoon aanbod. Belangstellenden in goedkoope lectenr verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie van Gebr. E M. Cohen te Amsterdam. GEMEENTE-BELASTINGEN. Kostelooze 'aarschuwing. De Gemeente-Ontvanger van Amers foort, herinnert ieder, wien het aan gaat, dat 15 Augustus 1005 de derde termijn der plaatselijke inkomsten belasting dienst 1005 is vei vallen, en verzoekt beleefd de betaling van het verschuldigde niet langer u.tt te stellen. Amersfoort, 16 Augustus 1005. De Gemeente-Ontvanger voornoemd, K. v. d BURG. Van het kasteel «Zwijnsbergen", te Helvoirt, thans eigpndom van Jhr. M. B. W. de Jonge van Zwijnshergen en dat door dezen weldra in publieke veiling zal worden gebracht, is be kend, dat 't van vele jaren her dag- teekerit. In het jaar 1749 was "t in eigendom bij de familie Sloet, later ging 'tover achtereenvolgens op de heeren Koningsmark en Barkemeyer, na welken laatste 't aan de familie Jhr. De Jonghe kwam. In het begin der 19e eeuw is het kasteel door een der voorzaten van den tegeriwoordigen eigenaar zeer fraai herbouwd Het kasteel is in een zeer schoone omgeving bij uitstek vi ien delijk gelegen en een waar lustooid. In de Groninger veenkoloniën, waar de waterstand vele jaren zóó laag was, dat èn boer, èn schipper, èn fabrikant aanzienlijke schade leden, is die nu dank zij het loestroomen van het water uit de Eems zóó, dat allen met gerustheid de nieuwe aardappelcampagne kunnen tegemoet zien. Automobiel-ongeluk. Op den Weeidsingel tegenover de Nieuwe kade te Utrecht had Maan dagavond omstreeks 10 uur een onge val plaats met een automobiel, die keeren wilde, doch plotseling naar den waterkant ging en tusschen den ka demuur en aldaar vastgemeerd liggende vaartuigen terecht kwam. Zoo was het gebeulde niet gemerkt, of reeds kwam van verschillende zijden hulp opdagen. Door middel van een andere schuit mocht het na veel moeite ge lukken den automobiel weder op den beganen grond te brengen. Wonder boven wonder had de machine niet geleden. Bovendien bad de bestuur der geen letsel bekomen, zoodat de tocht weldra weder kon worden aan gevangen. UlrDgbl) Verleden jaar Augustus vertrok ken de heeren Napper en Longford in een open zeilvaartuig, een skits" uit Brigthon naar Australië. Zij hebben echter die reis niet vol bracht maar vijf maanden gevaren met hun boot welke voor tien maanden levensmiddelen aan boord had en zij kwamen in Januari te Kaapstad aari land, waar zij beslofen de verdere reis op te geven. De heer Napper, die zijn vaartuig verkocht en per stoomschip naar Engeland terugkeerde, is thans in Southampton en hij verhaalde aldaar aan een journalist, dat zijn vaartuig in het onstuimigste weder als een kuilt op de golven dreef. Zijn behoud heeft hij, naar hij zegt, te danken aan een eigenaardig door hem gebruikt zee anker, met behulp waarvan het vaar tuig voor omslaan werd bewaard en over de hoogste golven heenkwam. De Koningin van de Parijsche groentemarkt is dezer dagen de gast van de Brusselsche marktkoningin Jane Van Hall. Zaterdagmiddag werd eeistgenoemde «vorstin" feestelijk ingehaald aan het Zuiderstation, waar hondorden zich verdrongen om het inderdaad schoone meisje te verwel komen. Vooraan in de rij der wach tenden bevond zich de Brusselsche koningin met haar beide eeredames. De verschijning van de Parijsche majesteit met haar hofdames, allen gekleed in schitterend wit, deed een storm van klinkende bewondering opgaan. De vice-voorzitter van den bond van wijnverkoopers geleide gracieuselijk de Parisienne naar haar Brusselsche collega en beide vorstin nen gaven elkander een stevige hand, nadat kleurige bouqetten gewisseld waren. Onder de tonen van de »Mar- ceillaise« slapten de koninginnen met gevolg in landauers, toegejuicht door duizenden, om zich naar haar hotel te begeven. Uit Venetië wordt een schaking bericht maar geen schaking op oud-romantische wijze, per gondel. De geschaakte jonge dame, een milionnairsdochter, werd door haren minnaar, den tenorzanger Bonci. ontvoeuf in een automobiel. MendeLsohns bekend Venetiaansch lied: VVenn durch die Piazetta", zal noodzakelijk, om «salonfiihig" te blijven, \eianderd moeten worden, en ui plaats van «Das Boot ist be- reit" en «Lasst durch dio Lagunen Gclicbtc óuslliehn" zal men moeten zingen «T'uf-tuf ist bereit en «O last in dem Auto Geliebte uns lliehnn. Waterschanrschte De Hollaudscche Spoor moet het water voor haar machines te IJmui- den per wagon uit Haatlem aanvoe ren. Al haar welien te IJmuiden zijn opgedroogd. Historisch. In een gemeente in Zeeland bleek, bij de beproeving der brand spuit, dat dit instrument met wind mee pl. m. 3 M. ver spoot, terwijl er met tegenwind geen water kwam. Op de raadsverkiezing werd besloten bet instrument maar af te schallen als er brand was, kwam men meest al te laat, en de meeste huizen en hofsteden waren toch geassureerd De wonderdokter! De wonderdokter, die sinds een jaar te Ginneken (bij Breda) zijn tenten heeft opgeslagen, ontving gisteren zijn lO.OÜÜen patiënt. De wachtkamer en de stoel, waarop deze zieke, een oude boer, moest plaats nemen, waren met groen en bloemen versierd, en de man kreeg van den wonderdokter een kistje siga ren ten geschenke. Een gezin vergiftigd. Het dorp Hok, in het Hongaarsche comitaat Eszerem, is het tooneel ge weest van een misdaad, die aan vijf menschen het leven heeft gekost. Een boer, Bojo Mihalkovitch genaamd, had zijn dienstmeisje Mïlena, 18 jaar oud, afgerost omdat zij een kom gebroken had en daarover besloot zij zich te wreken. Met dat doel verschafte zij zich vergift, vermoedelijk rattenkruid en wierp dit in de soep van het gezin. Nauwelijks hadden dien avond Mihal kovitch, zijn vrouw en zijn drie kin deren een bord van de vergiftigde soep gegeten, of zij voelden hevige inwendige pijnen, waarop Milena, ver schrikt over haar eigen misdaad, het huis uit en naar haar ouders vluchtte. Det> volgenden morgen werden de buien van Mihalkovitsch, daar zij nie mand te voorschijn zagen komen, onge rust en gingen zien wat er was voor gevallen, wat zij gemakkelijk doen konden, want de meid had, toen zij weg liep, de deur opengelaten. In de woonkamer wachtte den buren een ontzettend schouwspel. De vijf men schen waaruit het boerengezin bestond, lagen dood en moesten onder vreese- lijk lijden gestorven zijn, want hun gelaatstrekken waren verwrongen. De gendarmerie, die terstond gewaar schuwd werd, hield nog denzelfden dag de jonge gifmengster aan en deze legde een volledige bekentenis af. Ter wijl men haar naar de gevangenis bracht, wierpen de vrouwen van het dorp zich op haar en wilden haar lyn chen. De gendarmes moesten de sabels trekken om Milena tegen de woede der menigte te beschermen. Voorgewende moederliefde. Voor eenige dagen werd gemeld hoe een 73-jarige vrouw uit Meppel op den weg te 't Meer bij Heerenveen in elkaar zakte, daar verpleegd werd en reisgeld naar Sneek kreeg, om daar haar zieken zoon te bezoeken Zij deed een omstandig verhaal, dat zij van Meppel was geloopen, 12 kinderen door den dood had verloren enz., waardoor zij het medelijden opwekte. Het blijkt nu, meldt men aan de »N. R. Ct.", dat zij tevoren te Wolvega eveneens zoo gehandeld heeft. Ook daar werd zij veipleegd en zij kreeg van de politie geld, om per spoor verder te reizen. Te Wolvega vertelde zij, op reis te zijn naar Leeuwarden, waar haar schoondochter doodelijk ziek lag. Waarschijnlijk heeft men dus te doen gehad met een oplichtster, die er slag van heeft, het medelijden op te wekken. Men denke eraan, dat Augus tus de beste maand is om nieuwe aardbeibedden aan te leggen. Dan toch zijn de jonge planten flink aan geslagen, d. w. z. goed beworteld, zoodat men ze zonder schade van de moederplant kan scheiden. Met de appelen en peren is het in Delfland dit jaar weer treu rig gesteld. Op enkele plaatsen is men reeds met den pluk begonnen, doch vele boomgaarden kunnen de onkosten niet goed maken. Goudre netten en kleiperen zijn er nog al, maar van de andere soorten vooral de fijnere is bijna niets terechtgekó- men. Voor den inhoud dezer rubriek stelt.de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopij niet aan der inzender teruggegeven. Utrecht 14 Aug. 1905. Oneerlijke Concurrentie. Mijnheer de Hoofdredacteur I In lal van bladen annonceert de Heer P. Bayer, dat zijne spiegel- en lijsten fabriek is de oudste en teekent daarbij zelfs'nog aan: deze naam is gevestigd in 1863. N.B. deze zaak bestaat pas3jaar!) Ter verduidelijking zij hier vermeld, dat in 1863 alhier gevestigd was de heer J. Bayer (Grootvader van P. Bayer), die voorgevende geen opvolgerste hebben, zijne zaak in 1891 overdeed aan wijlen mijn vader, den heer 11. A de Wayer, terwijl de zaak onder den ouden tirma naam werd voortgezet. Deze was destijds gevestigd Oudegracht 40 (Bakkerbrug) thans Lijnmarkt 38. Reeds 2 jaar geleden werd de handelwijze van den heer P. Bayer in eene vergadeiing der Leo-vereeni- ging (vereen, voor den middenstand alhier) met algemeene stemmen ge brandmerkt als zijnde: Oneerlijke concurrentie. Pogingen van het bestuur dier vereeniging om aan deze deloyale concurrentie een einde te maken, mochten niet baten, terwijl bij rechts kundig advies bleek, dat eene ver volging, bij de thans bestaande, on voldoende wet op de oneerlijke con currentie geen resultaten zou op leveren. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend Uw. dw. dn. F. G. DE WAYER, Lijnmarkt 38, Utrecht. N.B. Op dit stuk, geplaatst in De Ulrechtsche courant en het Centrum van 25 Febr. '05, in het Ulrechtsch Prov. en Sled. Dagblad van 28 Febr. '05 en in De Midden standsbond van 30 Juni '05 heelt de Heer P. Bayer niets kunnen ant woorden. F. G. d. W. RECLAME. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekpiJfen'nn tc worden ge nezen van een ziekje; en geen beter bewijs van de waarheid deéer bewering kan geleverd worden dan door J6e onderstaande verklaring die aanduidt, dar verlichting ea genezing van ziekten afhangen" van een oordeelkundige ge volgde behandeljfig. Mejuffrouw yWed. Smooredpnrg; wonendo Harpstraat 11 te Utrecht, 'deelt ons mede: Ruim drie jjaren heb ik gesukkeld aan voort durende pijn in den rug ep in de zijden. Het was hoofdzakelijk in het' smalle gedeelte van den rug, - ook strekte M pijn zich menigmaal over den/ geheeleiv rgg' uit en ik kon soms hcclemaaL' niet zittcri zoo hevig was dezelve. Ik had veel last bij de urincloozing. Het water was troebel, bloederig en kwam met veel pijn. Hiervoor" was ik reeds dikwijls onder behande ling gefeest, doch men scheen er niet veel aan ter kunnen 'doen en zeide, dat ik op mijn zeven èi zeventigjarigen leeftijd wel niet veel beterschap kon verwachten. Ik had dan ook om d« waarheid te zeggen, niet veel hoop op herstel vjocn ik niet JFórster's Rugpijn Nieren Pillen bdgon, doch'al het goede wat men daar van zeide deed—mij daarmede een proef nemen. Hoe geluhxfg was ijj, toen ik reeds na eenige dagen" eene groote verlichting ondervond en na twaalf dagen volkomen genezen was. Ten dienste van andere lijders kunt U mijn bericht gerust publiseeren, Jkant monigeen zal hierdoor van zijn ellende venlost kunnen worden. De bovenstaand^ verklaring zoo eenvoudig oprecht bewijst onj/het doeltreffende van Foster's Rugpijn Nieren Mllen. Het is een zeker mid del voor alle ongesteldheden der nieren e^'der blaas, evenals voof hunne eerste kenteek^en als pijnen stramheid!; en zwakte in den jfug, op stopping, overvloedige urioeloozingXoezinksel der urine, rugpgn veroorzaakt doojr een koude, aandrang van olobd in de nieren^n blaas, ont steking enz. en 'al de ziektei^flaaruit voort vloeiend zooals djjikerziekte, «picrzucht, verlies van eiwitstoffen, nnreinhed^gin het bloed eaz. Vermijdt dus do uziukte^Rrwijl gij direkt bij de eerste verschijnséiétfoe kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de échte Forster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me juffrouw Smoorenburg gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2