BINNENLAND. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Want overal is samenlevingin de school in het leger, in de bureaux, in de werkplaatsen overal. Er is geen geesel zoo groot als die der tuberculosezij is de pest van onzen tijd. Wanneer men verneemt, dat door een cholera-epidemie in een jaar tijds 60.000 menschen zijn gedood, dan meent men dat dit vreeselijk is. Welnu in Frankrijk alléén sterven er jaarlijks 150.000 aan tuberculose, terwijl de hevigste cholera epidemie er niet meer dan 80.000 wegnam. Maar wij zijn er zoo aan gewoon, de verwoestingen van de tuberculose te zien, dat deze geen indruk meer op ons maken. Voor de volkeren is het nochthans het vraagstuk, dat alle andere over- heerscht. En om dat op te lossen is de hulp der vrouw noodig, omdat anders alle pogingen der regeeiing schipbreuk zullen lijden. De geneesheer alléén is machteloos Hij kan alleen raad geven, als hij geroepen wordt. En het juiste oogen- blik om op te treden is daar vóór de aangetaste ziek is geworden. Iedereen moet zijn krachten inspan nen tegen de kwaal, niet voor een deel der bevolking, maar voor allen. Het is noodig, dat gij propaganda maakt dat gij, vrouwen bovenal, door iedereen leert begrijpen wat ge vaarlijk is en wat vermeden moet worden. Een oud spreekwoord zegtHelp u zeiven en God zal u helpen'. Helpt ons, vrouwen! Gij kunt den dood overwinnen. Met vertrouwen zij de uitslag van dezen stiijd in uwe handen gelegd, want wij zijn zeker, dat als gij wilt, aan u de overwinning zal zijn 1 Zondagvoormiddag woonde 11. M. de Koningin te 's Graveland, met gevolg, de godsdienstoefening bij in de Ned. Herv Kerk, onder gehoor van ds. G. van Wolfswinkel, die tot tekst gekozen had Psalm 33:18. 11. M. de Koningin was overgeko men ten einde den doop bij te wo nen van een zoon van baronesse Roëll, geb. Sloet van Marxvelt, Hare vroegere hofdame. Gekomen per landauer van Soes- dijk, werd op dezelfde manier terug gekeerd ongeveer halftwaalf. Nader meldt men dat H. M. de Koningin niet alleen de doopplechtig heid bijwoonde, doch het jongslee zelf ten doop hield. Hulde aan de Koningin Regentes Het voornemen is om de onthulling van het monument ter eere van de regeering van 11, M. Koningin Emma als regentes op het Regentesseplein in Den Haag te doen plaats hebben in de tweede helft van September, wanneer H. M. voor de opening der Staten-Generaal te 's Gravenhage wordt terugverwacht. Rij de onthulling zal 11. M. tegenwoordig zijn. De plannen der regeering Naar de N. Arnh.Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering in de eerste plaats de Drankwet te her zien en de Onderwijswet aan te vullen in dien geest, dat de waarborgen voor goed volksonderwijs ook bij het bij zonder onderwijs zullen zijn. Een uitzichttoren te Valkenburg. Uit Valkenburg schrijft men aan den «Limb. Koer.": Op 31 Augustus a.s., op den ver jaardag onzer Koningin, zal de uit zichttoren gereed komen. Dag en nacht wordt daaraan ge werkt. De toren wordt 30 M. hoog en zal geheel uit ijzer geconstrueerd zijn. Onder den toren komt een Weener café. Prachtig zal het ge zicht zijn daar men op de verschillende plateaux over 13000 M. lengte het prachtig Geuldalpanorama ziet. Vanaf 1 Februari 1905 is men aan beide zijden, Koepelgrot en Geulemer- weggroeve begonnen den tunnel te breken, welke beide groeven ver eenigen zal. Dit was een zeer moeilijk werk, doch het is gelukt met nauw keurige waterpassing en hoekmeting, beide tunnels, welke een gezamenlijke lengte van ruim 400 meter hebben, op een juist punt te vereenigen. Op het oogenblik is men al zoover gevorderd, dat de arbeiders, welke dag en nacht met 4 ploegen werken, elkander hooren fluiten, dus deze week hopen zij elkander de hand te druk ken. Zeer vele moeilijkheden waren bij dezen tunnel te overwinnen, daar men gedurig op harden steen en aard- pijpen stuite. Interessant is het in dezen tunnel te zien hoeveel rijkdom de Zuid-Lim- burgsche bodem aan delfstoffen be vat Op Koningin's verjaardag, 31 Augus tus, zal de uitzichttoren met honderd verschillende kleuren van lichten geïllumineerd zijn en zullen groote feesten plaats vinden. Bezuinigen Men bericht dat de Minister van Oorlog met den meesten ernst onder zoekt, op welke posten der begrooting aanzienlijke besparingen zijn aan te brengen. Droogmaking der Zuiderzee! Men meldt, dat het dagclijksch be stuur van do Zuiderzee Vereeniging de vorige week ter audieëntie is ge weest bij den nieuwen Minister van Waterstaat. Dinsdagmiddag van kwart over twee tot drie uur vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitting van Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Afwezig waren de heeren Celosse, van Beek, van Kalken en Kleber waarvan de beide laatsten zonder kennisgeving. Alvorens tot de werkzaamheden werd overgegaan had de installatie plaats der tusschentijds herkozen raadsleden, de heeren J. W. Jorissen en N. Veis Heyn. Na het afleggen der voorge schreven eeden werden zij door den voorzitter gelukgewenscht inot het in hen gestelde vertrouwen. Daarna werden de notulen der ver gadering van I Augustus gelezen en goedgekeurd. De vele ingekomen stukken waren goedkeuringen diverse raadsbesluiten door Ged. St. welke voor kennisgeving werden aangenomen, evenals eenige dankbetuigingen voorgenomen beslis singen. Dan de periodieke subsidie aanvragen voor 1906, welke met de ingekomen gemeenlebegrooting in de afdeelingen onderzocht zullen worden. Een adres van de arbeiders der ge meentereiniging, hetwelk naar B en W. werd verzonden om advies. Vervolgens werd de behandeling der agenda voortgezet. 2. Voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening over 1904 (met adviezen). Voorloopig vastgesteld in ontvangst f592.901 52, in uitgaaf f 534.050.68s, dus batig slot f58 850.83'. 3. Voorwaardelijke vaststelling van de Rekening der dienstdoende Schut terij over 1904 (met adviezen). Voorloopig vastgesteld in ontvangst en uitgaaf met f 1417.60. 4. Voorloopige vaststelling van de Rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1904 (met adviezen). Als voren met f 12 187.58. 5. Voorloopige vaststelling van de Rekening der Kamer van Koophandel over 1904 (met adviezen.) Als voren met f200. 6. Vaststelling van de Rekening van het Burger Weeshuis over 1904 (met adviezen). Als voren rnet f 16.586.44 in ont vangst, f 12.422.90 in uitgaaf en dus f 4 163.54 batig slot. 7. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van de stem- bureaux voor de stemming van een lid van de Provinciale Staten (vacature mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck.) Ie Stemdistrict (tevensHoofdstem bureau). Voorzitter de burgemeester. LedenA. M. Tromp van Holst H. \V. van Esveld. Plaatsvervangend voorzitter: E. L. Visser. Plaatsvervangende leden D. Ger ritsen J. Bolk, A. M. E des Tombe; J. W. C. Bloem. 2e Stemdistrict. Voorzitter: M. L. Celosse. Leden: A. A. Hamers; M. R. N. Oosterveen. Plaatsvervangend voorzitter: mr. P. J. F. van Voorst Vader. Plaatsvervangende leden: C. J. D van Eek: N. Veis HeijnB. A Siddré; J. van Wessum; J. Knoppers. 3e Stemdistrict. Voorzitter: C. Th. van Beek. Leden J. W. JorissenC. J. Plomp. Plaatsvervangend voorzitter: A. H. van Kalken. Plaatsvervangende leden: S. J. van Duinen; Mr. J. Heyligers; C. A. van Blaricum; L. O. Verkerk, 8. Benoeming van een tijdelijk buitengewoon onderwijzeres in de Gymnastiek voor meisjes aan de H B. S. voor den cursus '905/1906 (met adviezen). Herbenoemd mej. J. C. van der Schrneff. 9 Vooistel van Burgemeester en Wethouders betreffende het verzoek van den hper .1. W. Jorissen. tot-vrij stelling van het verrichten van de ko tclooze vaccinatie en doodsAouu (met adviezen.) Z. h. st. goedgekeurd. 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende't verzoek van mejuffrouw J. M. de Bruiju tut vi ij- stelling van het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de avond school gedurende een half jrar (met aJviezen.) Als voren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot 't beuanton der nieuw aangelegde straat leopende van de verlengde Wilhelminastraatj naar de Stationsstraat. GenaamdStationsdwaisstraat. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van jaar wedden van onderwijzend personeel. Z. h. st goedgekeurd 13 Voordracht tot betaling uit den post «Onvoorziene Uitgaven". Als voren. Bij de rondvraag informeerde de heer Heyligers naar de vacature voor Natuurkunde aan de II B S. en kreeg van den voorzitter de vei klaring, dat met bekwamen spoed zal gehandeld worden om in die vacature te voorzien. Juist drie uur werd de vergadering gesloten. Donderdagavond ter gelegenheid van de verjaardag «Ier Koningin zal op het terras der sociëteit »Amicitia" een concert worden gegeven door het Utrechtsch oikest onder directie van den heer 11. Kuiper. Het navolgend programma zal worden uitgevoeid: 1.Marsch a. d. Oper Carmen Bizet. 2. Medley, overture vThe Star" C. O. Hare. 3. Lustige Briider, Walzer R. Votlstedt. 4. Fantaisie de l'opéra Guillauine TellRossini. 5. Polka Caracteristique (pour Picolo Solo)A. o. Leeuwen. 6. Ouverture fantastique .3. Fack. 7. Sonntagskinder, Walzer Rixner. 8. Selection (Musical comedy American) pFantanna" C. O. Hare. 9. Fantaisie de l'Opéra Faust Gounod. 10. Handsome Harry (March, two steps) C. O. Hare. N.B de secretaris van de sociëteit verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat dit concert niet vóór kwart voor achten kan aanvangen. De heer J. Bolk, notaris alhier, hoeft bedankt voor de hem, van liberale zijde aangeboden candidatuur voor de vacature Schimmelpenninck der Pro vinciale staten van Utrecht. Naast den heer Bicker Caarten, den candidaat der kerkelijke partijen, wordt thans als candidaat van vrijzinnige zijde genoemd, baron d' Aulnis de Bourouill, burgemeester van Baarn. Op Zondag 3 September zal alhier" een provinciale meeting voor vakorganisaties worden gehouden, waarbij een drietal spreker^het woord zullen voeren en het muziekkorps «Kunst aan het Volk", uit Utrecht, zich zal doen hooren. De toestemming tot het houden van een optocht met ontplooide banieren is geweigerd. In de plaats van den heer J. Kooiman, die wegens aanstaand ver trek naar den Haag, bedankt heeft als consul van den Alg. Ned. Wielrijders- boud alhier, is benoemd de heer H. Meursing. Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden had Zaterdag j. 1. op de Leusderheide een schietwedstrijd plaats voor de deelnemers aan de oefeningen ter verhooging van 's lands weerkracht die gedurende de zomer maanden 'Is van het aantal oefenin gen hadden bijgewoond. De baan waarop geschoten werd, was met vlaggen versierd en een hoofdolf. tent aanwezig waarin de prij zen waren uitgestalt, en aangekocht door den le Lt. Berkeljon belast met de leiding Om de waarlijk fraaie prijzen werd flink geschoten, Een bezoek van den kolonel de Meester verhoogde nog de feestvreugde Te 5'/i uur, juist toen de wedstrijd was afgeloopen werden de deelnemers verrast -door een zestal muzikanten, die toen de prijzen na een kernach tige en aanmoedigende rede door ge noemde oil. werden uitgereikt, eenige fanfares en muziekstukken afwisselend ten gehoore brachten. De winnaars zijn als volgt- Verguld Zilveren Medaille Ruiten berg, Zilveren Medaille Van Zwol, Bronzen Medaille Bosch (met het minst aantal patronen de voorgeschreven sehieloef. doorloopon.) le P' Ös van Zwol. 2 e van CL. 3e Juffer. 4e van Sloten. 5e Moojer. 6e van Dijkhuizen. 7e '1. Horst Bruijn. 8o Otto. 9o 9 van Ruiven. 10e Prins. lie 9 M. Hogervest. 12e Vos. 1 Je 9 Numans. 14e de Lange. 15e 9 van Eede. 16e 9 Bosch. 17o Beekman. 18o Maren. 19e 9 van Nieuwenhuijzen. 20e 9 van Tol. 21e 9 Enkelaar. 22e 9 Wildeman. 23e 9 Ockhuijzen. 24e 9 van Buren. 25e 9 van Beek. 26e 9 Stroeve. 27e 9 G. Hogervest. 28e 9 van de Pol. 29e 9 Mounier. 30e 9 v. d. Roemer. 31e 9 Bakkenes. 32e 9 Bui lager. 32 (poedelprijs) Grootkop. De wekelijksche veemarkten zullen op Dinsdag 5 September a.s. weder aanvangen. Zondagavond vielen eenige brood dronken lieden een bewoner van een huis aan den Leusderweg lastig. Nadat deze hun eenige malen verzocht had van zijn erf af te gaan, waaraan niet voldaan werd, nam hij tot krasser maatregelen zijn toevlucht en zette hij hen een beetje hardhandig er af. Hierop kwamen meerdere kameiaden toeschieten waarvan een den be woner een niet onbelangrijke, bloe dende hoofdwond toebracht. Hoewel T feit in de gemeente Leusden voor viel, scheidde de politie van Amers foort de vechtenden. Dr. Schreuder verleende geneeskundige hulp. Bij het concours hippique te Roosendaal (N.-Br.) behaalde de le luitenant der veld-artillerie D. J Couvée in een spring-concours den 3. prijs met «Darling" (bij loting). Den 5. prijs verwierf de le luite nant der huzaren G. J. Maris met «the Rival." In het later volgend nummer (uitsluitend hoogte sprong) veroverde luitenant Couvée den eersten prijs (een bedrag in geld, benevens een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder.) De horopening van de lessen der Industrie- en Huishoudschool is bepaald op Maandag 4 September e.k des namiddags te 2 uren in het school gebouw, Hendrik van Viandenslraat No. 17. Het voornemen is deze heropening, nu de school geheel is ingericht, voor de leerlingen ten overstaan van ge- noodigden met eenige plechtigheid te doen plaats hebben en haar met eene bezichtiging van het schoolgebouw gepaaid te laten gaan. Zooeven werd ons officieol mede gedeeld dat, op de Wereldtentoonstel ling te Luik, de Maatschappij Nutricia bekroond is met de navolgende onder scheidingen Backhaus Kindermelk, Grand Prix. Afdeeling Export, Grand Prix. Afdeeling Stal (Modelstal, zooals aan de fabrieken in gebruik) Gouden Medaille, Afdeeling Hygiene (diverse melksoorten) Grand Prix. GARNIZOENSNIECWS». Op den 31 Augustus zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin eene groote parade worden gehouden op het terrein nabij villa Martens. De parade die om 12 uur zal aan vangen, wordt gecommandeerd door den Luitenant-Kolonel Bischoff van Heemskerck, terwijl de honneurs zullen worden bewezen aan den Generaal- Majoor Commandant der 4e Divisie Infanterie. In het Militair Tehuis in de Beekstraat wordt de verjaardag van H. M. gevierd door een feestavond waarbij eigen krachten en de zangver- eeniging verschillende welgekozen nummers ten gehoore znllen brengen. De plaatseiyke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van Oud onderoffi cieren houdt 's middags receptie, waarna de leden en belangstellenden eenigen tijd kameraadschappelijk den feestdag zullen herdenken. Bij Koninklijk Besluit zijn in hun rang ovei geplaatst bij het Regiment Grenadiets en Jagers de le Luitenants N. van Gemert en F Knoote van het 5e Regement Infanterie. En heeft voorts de M. v. O. bepaald dat beide officieren worden bestemd voor de bataljons Jagers. Eerstge noemde officier, thans gedelacheord bij het D. v. O., blijft tot 1 October werkzaam bij gemeld Departement, terwijl laatstgenoemde op 1 September eervol wordt ontheven uit zijn betrek king als Adjudant bij het 16 Bataljon en op dien datum zijne nieuwe be stemming zal volgen. Door den Kolonel Commandant van het 5e Regiment Infanterie zijn met ingang van 31 Augustus a.s. be vorderd de milicien-korporaals (adspi- rant militie-officier) tot milicien-ser geant: E. J. Greven, G. A. J. van Engelen v. d. Veen, R. P. van der Mark, G. Meyer, H. J. A. v. Son, A. Plomp en Baron M. J. L. Taets van Amerongen. Door den Kolonel Commandant van het 5e Regiment Infanterie zijn met ingang van 31 Augustus a.s. be vorderd tot sergeant de korporaal J. C. Adema en desergeant-titulair J.Stroom- berg, terwijl do sergeant-fourier de Raad en sergeant Franken onderling van rang zullen wisselen. Posterijen. Met ingang van 1 September a.s. zullen voor het publiek kosteloos verkrijgbaar worden gesteld formulie ren, waarop frankeerzegels brief kaarten enz. bij elke hoeveelheid doch gezamenlijk tot geen minder bedrag dan f5.kunnen worden aangevraagd. De ingetulde en onderteekende formulieren behooren aan het post kantoor te worden afgegeven of kunnen ongefrankeerd in de plaatse lijke biie^enbusschen worden ge worpen. De bezorging der postwaarden aan huis zal zoodra mogelijk, maar in geen geval vóór den eertvolgenden weikdagmorgen geschieden tegen be taling van het voor de bestelde zegels verschuldigde bedrag. Amersfoort 28 Augustus 1905 de jvaarn. Directeur v. h. Postkantoor J. H. WENNEKES. Drama in een sneltrein. Toen de sneltrein uit Luxenburg aan het station Marloio kwam stapte oen Arabische tapijtenvei kooper uit. Kort daarop vond mon in de door hem verlaten coupé het lijk van een an deren Arabier, die rnet dolksteken was vermoord en die, volgens op het lijk gevonden papieren, Ahmed heette. Dadelijk werden alle deuren van het station gesloten en de ieisgcnoot van den vermoorde gearresteerd. Hij be kende terstond zijn landgenoot om het leven te hebben gebracht. Zij waren beiden uit Algiers afkomstig en de moordenaar heet Bergaesen. Te za- men dreven zij handel, maar al dus vertelt de moordenaar in den trein werd hij door Ahmed aangeval len, die hem wilde berooven en uit zelfverdediging heeft hij hem gedood. Men vond bij Bergaesen 600 francs, op het lijk van Ahmed slechts 2 francs en daar er geen getuigen bij het drama zijn geweest, zal er geen vervolging tegen den Arabier inge steld kunnen worden. RECLAME. ZIEKTEN TE HARDERWIJK. Er is niets wat iémand raéer uit zijn humeur brengt, niets waf'Uw gedulfl meer op de proef stelt dan jeukipg der huid. /Aambeien maken U bijna kraiikzuVnig ze houden U den geheelen nacht waktyfr. Prikkelend^ huiduitslag is even slecht, en even moeilijk tiygenezen. Dergelijke kwalen wowen met den dag erger. Dank ziLzverklarin^^gelijk de volgende, beginnen de meflSchen in te zien dat lij een geneesmiddel onder J?un bereik hebben tfe^en deze ziekte. De eer G. Verwijnen, wqnende Smeepoorterbrink te ffcrderwijk, schrijft/bnsHet is thans reeds ruinj tien jaren \tetjl*tpoi tdurend geleden heb aan bloeiende, uitwegge aVrnbeien. Dit is iets waar- medfe veel men^hen, dio in Indië vertoefd hebben, aan&daan ziiür en ofscl(bon ik reeds verschillende geneesmiddelen hiervoo# gebruikt had. mocht rne toch ^iot«^baten. Direèt toen rnijn aandacht ge trokken werd, door de f oede qualiteiten Uwer Zalf, liet ik me een doosjé komen. Ik gebruikte het zeer zorgvuldig en r«ds na een tiental dagen bekwam ik verlichtir m~ *- maanden toegepast 1 vervelende kwaal gen< Verzeker U dat men dezelfde die de He<! Ze is te Amersfoort Vn^pij^uaai uij ucu jteci n, van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel A f 1.75 voor één of f 10. voor zes doozen. I Foster's Zalf geeft, jnen gehad heeft.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2