NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Een gouden feest. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. DE SCHIMMELRIJDER. flo. 70. Zaterdag 2 September 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeetraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte A.s. Maandag, den 4den September zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Heer N. van Veen, hoofd der school in de Koningstraat alhier vijftig jaar bij het onderwijs werk zaam is. Na achtereenvolgens werkzaam te zijn geweest te Nieuwkoop, Gouda en Haarlem, in de laatste plaats als hulponderwijzer aan de leerschool verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers, werd hij in 1864 te Soesterberg benoemd als hoofd der school. In deze gemeente ligt een gelukkig, een zeer gelukkig gedeelte van zijn leven. In April '90 benoemd als onder wijzer aan de voorbereidende klasse der Rijksnormaallessen alhier, werd hij in 1891 benoemd tot hoofd der School in de Koningstraat. Was het eerst de wensch van den Jubilaris om dezen dag in alle stilte te laten voorbijgaan, de kinderen zijner school en het onderwijzend personeel waren van andere gedachten en zóó zal a.s. Maandag de school in de Koningstraat feest vieren. En geen wonder. Want dit heugelijk feit mag maar niet zoo zonder eenige feestelijkheid passeeren. De heer van Veen heelt zich tij dens zijne werkzaamheid alhier zoo danig de achting en eerbied dor ouders zijner schoolgaande kinderen verworven, en heeft zich zoo wèl geloond te zijn de opvoeder hunner jeugd, dat het niet zou strooken met de opvatting van velen, wanneer de school in die Koningstraat dien dag niet feestelijk zou zijn ingericht. En wij zien dat ook gaarne. Wan neer één onzer burgers, die voor een niet gering gedeelte zijn leven hier doorbracht en daarbij steeds een werkzaam aandeel heeft genomen in de opvoeding van hen, die groot geworden zijnde, behooren tot Amers- foorts burgerij, dan is het ons een genoegen te wijze op dit feit. Wij wenschen den Jubilaris dan ook van harte geluk en dat hij nog vele jaren moge werkzaam blijven aan de school, die onder zijne leiding zich een goeden naam heeft ver worven. Zoo zij het. De Times van 29 Augustus be vat een opstel van den beroemden Russischen schrijver en denker Leo Tolstuï, getiteld «Het eenignoodige". Do oorlog tusschen Rusland en Japan geeft hem aanleiding na te gaan hoe en waardoor oorlogen ontstaan, dit brengt hem op macht en machtheb benden, waarvan hij den oorsprong nagaat onder voortdurende verwijzing naar het machtsmisbruik, waaraan de grooten der aarde zich schuldig maken en steeds hebben schuldig gemaakt op kosten van het arme, geknevelde volk, dat van de wieg tot aan het graf onder het juk van duldelooze slavernij gebukt gaat En de oorzaak van al die slechtheid en ellende vindt hij in het gebrek aan echten godsdienstzin. Wel worden er godsdiensten beleden, maar deze zijn grootendeels het maaksel van priesters en godgeleerden, en het goddelijke beginsel der evangelies is daarin verwerkt tot starre, koude dogma's. Te Patrikau in Polen mishandelden Donderdag jl. een drietal Kozakken een jong meisje. Op haar gillen kwam een groote menigte toegesneld, waarop de Kozakken hunne sabels trokken wat door de menigte met revolver schoten werd beantwoord. Een pa trouille, die intusschen aangekomen was, vuurde tweemaal, waardoor één persoon werd gedood en zeven per sonen gewond, waaronder vjjf vrouwen en een kind. Storm. Deze maand is bijzonder storm achtig. Van alle zijden komen be richten van storm en onweder soms met veel schade en ongelukken. Te Agen in Frankrijk, zijn alle boom gaarden vernield. Te Bergerac heeft de oogst veel van hagelslag te lijden gehad. Te Angers werd een land bouwer door den bliksem getroffen en is aan zijn rechterzijde geheel ver lamd. Te Chalon-sur-Saóne bracht de hagel veel schade toe aan de wijnbergen. Het regende voorts zoo- overvloedig, dat een aantal dorpen in den omtrek zijn overstroomd. Te Remiremond is de bliksem op ver scheidene plaatsen ingeslagen en heeft een huis doen afbranden. Te La Réóle is alles door hagelslag vernield. Te Besson, Chemilly en Chatel-de- Neuvre zijn de wijngaarden zoo goed als geheel vernield en bijna alle boo- men in het bosch van Cepi zijn bij een storm ontworteld, waarbij een groote slachting onder het wild is aangericht. Wegens stormen op de Noordzee- gedurende de laatste 2 dagen ligt Cuxhaven, in Duitschland, vol schepen, die daar zijn binnengevlucht. Men verkeert nog in ongerustheid over het lot van 30 visschersschepen. Stormen op het meer van Lucem deden de stoomboot »La Rapière" zinken, waarbij drie menschen om kwamen, een van de bemanning en twee passagiers. In verscheidene staten van Noord- Amerika heeft ook noodweer ge- heerscht. Te New-Haven in Connec ticut is de geheele tabaksoogst ver nield en werd een man door den bliksem gedood. De stad Trinidad in Colorado is door de veelvuldige regens overstroomd. Ook daar is de schade aauzienlijk. De zaak-Toering. Op last van den minister van Oor log wordt omtrent het geval dat zich te Utrecht heeft voorgedaan met het uit de ouderlijke woning naar het militair hospitaal overbrengen van een zieken milicien die kort daarna is overleden, door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht een erstig onderzoek inge steld. Naar verluidt, ligt 't zoowel in de bedoeling van dien inspecteur, als van den nieuwen minister, om op derge lijke gevallen het volle licht te laten schijnen en, zoo noodig, krasse maat regelen te nemen, om herhalingen te voorkomen. Te Utrecht iS Zondag 27 Augus tus opgericht de Nederlandsche Es perantisten vereeniging sLa estonto estasnia", die zich ten doel stelt de wereldbulptaal Esperanto in Neder land en zijne' koloniën te verbreiden met de bedoeling dat plaatselijke en andere vereenigingen zich er bij kun nen aansluiten. De vereeniging beweegt zich noch op politiek, noch op kerkelijk terrein. Met acclamatie werd tot eere-voor zitter benoemd dr. L. Zamenhof te Warschau, vader der taal en de ziel der geheele beweging. Tijdens het van 512 Augustus j.l. to Boulogne sur Mer gehouden congres zijn de verdiensten van dr. Zamenhof door de Fransche regeering erkend, door diens benoeming tot ridder van het Legioen van Eer. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: Dreves Uitlerdijk, te Hil versum, voorzitter; D. F. Romein, te Utrecht, secretarismr. P. S. Gerlings, te Zwolle, penningmeester. Stappen worden gedaan het tot nog toe door den heer Dreves Uit- terdijk geredigeerde tijdschrift »!a Holanda Pioniro" tot orgaan der ver eeniging te maken. Morgen Zondag 3 September houdt de Nederl. Vergetariërshond op sCraailoo" bij Laren zijn jaarverslag. Dr. Üotmar, de schrijver van het be kende boek »De wereld van het kind" zal bij die gelegenheid eene voor dracht houden over »Het kind en de voorouders van den Mensch." Ook niet leden van den Bond heb ben tot deze vergadering toegang en zullen het bestuur zelfs hartelijk welkom zijn. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 5 September 1905, des namiddags ten half twee ure. Punten van Behandeling: 1. Installatie nieuwe leden. 2. Benoeming van een wethouder (vacature M. L. Celosse). 3. Benoeming van 5 leden der reclamecommissie in zake de Inkom stenbelasting, dienst 1905, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Th. van Beek, II. W. van Esveld, A. M. Tromp van Holst en ter ver vulling van de vacatures Mr. J. C. H. Prikken en J. G. Kleber. 4. Benoeming van 2 leden van de commissie van wetgeving (bedoeld bij art. 166 der gemeentewet) wegens periodieke aftreding van de heeren M. L Celosse en Mr. P. J. F. van Voorst Vader. 5. Samenstelling der afdeelingen voor 1905/1906. 6. Benoeming van een lid van de commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature J. G. Kleber). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het overbrengen van een bedrag van f3288 van het batig saldo rekening 1904 naar de begrooting van 1905. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot het overbrengen van een som van f3526.25 van het batig Oorspronkelijke novelle van Til. STORM. 44) Ik zat voor de deur op een paar balken, die voor het bouwen gebruikt moesten wor den, en keek over de landen heen: en de zeemeermin zwom nog steeds in de slooten, en als zij haar armen ophief, glinsterden ook die als zilver en diamanten. Ten laatste zag ik ze niet meer en de wilde ganzen, die ik gedurende al dien tijd niet gehoord had, trok ken weer piepende en snaterende door de lucht." De oude vrouw zweeg: het kind had een der door haar gesproken woorden opgevangen en onthouden. «Kon zij niet bidden?" vroeg zij. Wat zegt gij? Wie was het?" "Kind," zeide de oude vrouw"het was de zeemeermin; dat zijn rampzalige wezens, die niet zalig kunnen worden.» "Niet zaligherhaalde het kind, en een diepe zucht rees, alsof zij dat begrepen had, uit haar boezem op. "Trijn Jans!» zoo sprak een zware stem bjj de keukendeur en de oude schrikte eenigszins. Het was de dijkgraaf Hauke Haien, die daar tegen den deurpost leunde: "Wat praat je het kind daar du weer voor Heb ik je niet be volen, je sprookjes voor je te houden, of ze aan de ganzen en kippen te vertellen? Het oudje keek hem met een boozen blik aan en schoof de kleine van zich af. »Dat zijn geen sprookjes,» mompelde zij, »mijn oudoom heeft het mij verteld.» »Je oudoom, Trijn? En zooeven zeide je immers, dat het je zelf overkomen was» »Dat is hetzelfde,» zeide zij, «maar gij ge looft niets, Hauke Haien; gij wilt misschien mijD oudoom tot een leugenaar maken Daarop schoof zij dichter bij den haard en hield haar handen boven de vlammen, die uit het vuurgat opstegen. De dijkgraaf wierp een blik uit het raam; de schemering begon buiten allengs te vallen. »Kom, Wienke zeide hij, zijn onnoozel kind naar zich toetrekkende, "ga met mij mee; ik zal je buiten van den dijk af eens wat laten zien. Maar wij moeten nu te voet gaande schimmel is bij de smid.» Daarop ging hij met haar de kamer binnen, en Elke bond het kind dikke wollen doeken om hals en schouders daarna liep haar vader met haar in noordwes telijke richting den dijk op. Jeverszand voor bij, waar de wadden breed, bijna onoverzien baar werden. Nu eens had hij haar gedragen, dan weer liep zij aan zijn handde schemering daalde al meer en meer. Maar daar, juist tot waar het oog reikte, hadden de onzichtbare Wadden- stroomingen het ijs gespleten, en, evenals Hauke Haien het in zijn jeugd eens gezien had, stegen uit de spleten rookende dampen op en waren daarnaast die spookachtige, zotte gedaanten weer aan het huppelen en buigen, totdat zij plotseling als verschrikt uit elkaar stoven. Het kind klemde zich angstig aan haar va der vast en hield diens hand voor haar ge zichtje. »De zeeduivels!" fluisterde zij sidde rend tusschen zijn vingers, »de zeeduivels!» Hij schudde het hoofd. »Neen, Wienke, er bestaan noch zeemeerminnen noch zeeduivels; wie heeft je dat vertelt?» Met haar doffen blik zag zij tot hem op, maar zij antwoordde niet. Hij streek haar lief- koozend langs de wangen: »Kijk maar eens goed!» zeide hij, "het zijn slechts arme, hon gerige vogels Zie eens, hoe die groote nu zijn vleugels uitspreidtdie pikken de visschen op, die bij de rookende spleten boven komeD.» "Visschen,» herhaalde Wienke. »Ja, kind, dat alles heeft leven even goed als wijiets anders bestaat er nietmaar de goede God is overal!" De kleine Wienke had haar oogen strak op den grond gericht en hield haar adem in het was alsof zij verschrikt in een afgrond keek. Het leek misschien slechts zoode vader zag lang op haar neer; hij bukte zich en keek in haar gezichtjemaar hij kon niet merken noch gissen, wat er in die gesloten ziel om ging. Hij nam haar op zijn arm en stak haar verkleumde handjes in een zijner dikke wollen handschoenen. »Zoo, Wienkelief,» zeide hij en het kind besefte waarschijnlijk niet, hoe veel innigheid er in die woorden lag. Zoo, warm maar bij mij. Je bent toch ons kind, ons eenig kind, en je hebt ons immers ook lief. «Zijn stem brak, maar de kleinemeid drukte vol teederheid haar kopje tegen zijn baard. Zoo keerden zij vreedzaam huiswaarts. Na nieuwjaar was de zorg het huis op nieuw binnengeslopeneen moeraskoorts had den dijkgraaf aangetast en een tijdlang mocht men met recht voor zijn behoud vreezen en hij, dank zij Elke's verpleging en goede eindelijk weer op de been was, herkende in hem denzelfden man bijna niet meer. Wordt vervolgd.) toen zorg.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1