Gemengd Nieuws. Adv artën tien. I^^ICITIA7- Er CÖGMCTINS BOIS saklo der rekening 1904 naar de be grooting van 1905. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting 1905. 10. Vaststelling eerste aanvullings kohier inkomstenbelasting dienst 1905. Allerwege tot zelfs op de kleinste dorpjes is de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina feestelijk ge vierd behalve hier in Amorsfoort. Wel werd door het garnizoen de aange kondigde parade gehouden, doch de burgers vermochten alleen hunne vreugde te uiten door het ontplooien der driekleur met oranjewimpel, ter wijl men van officieele zijde meende te kunnen volstaan met het doen bespelen van het carillon en het uit steken der vlag uit do openbare ge bouwen. Zegt het voort. In den ouderdom van 72 jaren is alhier overleden mr. J. van der Leeuw, advocaat en procureur, en tot vóór korten tijd correspondent van de Nederl. Bank, uit welke be trekking hij onlangs op de eervolle wijze ontslagen werd. De overledene was secretaris-pen ningmeester van het Heemraadschap «De Eem, Beken en aankleve van dien", ond-kantonrechter-plaatsver- vanger, enz. enz. liet Amersfoortsch symphonie- oikest »Jubal" hield Dinsdagavond jd. onder leiding van den Voorzitter, den heer A. M. Kollewijn Nz. de jaarlijk- sche Algemeene vergadering in het Lokaal »Odeon" in de Krommestraat alhier. Uit het door den Secretaris, den heer H. S. Valkenburg, uitgebracht verslag bleek, dat het ledental door vertrek en andere oorzaak iels is ach teruitgegaan, doch dat zich bereids 7 nieuwe leden hebben aangemeld, waardoor het totaal der werkende leden nu wordt 43 en dat der kunstlievende leden en donateurs 65 verder 1 eere lid en 1 beschermheer. De financiën verkoeren door de groo- te uitgaven voor zaalhuur bij uitvoe ringen enz. niet in bloeienden toestand, doch door ingevoerde bezuinigingen wordt daarin voorzien. De aftredende Bestuursleden de hee- ren A. M. Kollewijn Nz. en G. J. Slot houwer werden met algemeene stem men herkozen. De Secretaris de heerH. S. Valken burg verwisselde van functie met den Penningmeester, den heer L. Lange- veld. De verwachting werd geuit, dat Amersfoorls burgeiij door toetreding als donateurs of kunstlievend lid blijk zou willen geven van sympathie in het streven der vereeniging en bijdra gen tot haar bloei. De heer J. H. van Drie, onder wijzer alhier, is benoemd tot onder wijzer aan een instituut te Semarang, welke benoeming door hem is aan genomen. Voor de acte Fransch (L. O.) is geslaagd mej. C. L. van Aken. Mej. J T. C. van Aken behaalde de acte Duitsch. Bij de Donderdag in »De Arend" gehouden tentoonstelling van «Flora lia" werden de volgende bekroningen toegekend le prijs: W. Voorn, II. Snijders, Reina van Dijk, en H. J. Aalderink 2e prijs: A J. Voorn, W. Jagten- berg, J. van Winterswijk, G. Brom en Jac. Oortman; 3e prijs T. Ouwerkerk, Gerritje Vink, P. Verstay, W. ter Beek, V. Winters wijk, Berdina Stoopendaal. J. Buis, L. Maas, Wilhelmina van Nus, H. C. Ravesloot 4e prijs: H. van Vulpen, wed. Rie- zebos, N. Voorn, weduwe Van den Tweel, J. van Barreveld, R. Kok, J. Apeldoorn, A. Johanna de Gans. J. de Groot, C. J. Verlooy, Johanna Pot hoven en Gertje Langenbach. Tegen 17 arbeiders van de H. IJ. S. M is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal in vereeniging van oud ijzer. Hedenochtend hadden op de Vlasakkers wedstrijden plaats voor orider-olficieren, korporaals en man schappen der veld artillerie alhier. De wedstrijden bestonden voor onderofficieren in het springen ovei hindernissen, gevolgd door een wed ren te paard. Voor korporaals prijsrichten met een kanon en een wedren op onge zadeld paard, gevolgd door opzadelen en opgezadeld paard terugbrengen. Voor trompetters wedrennen, ge paard met signaal blazen. Voor manschappen het vlug aan spannen, in batterij brengen en afvu ren van een kanon. De Arnersfooitsche Tramweg- Maatschappij vervoerde in Aug. Aug. 1905. 1904. Aantal betalende passagiers 9258 8685 Opbrengst der passage f 686.45 693.92» Opbrengst van diversen 25.35 i, 26.19s Totaal opbrengst «711.80 «720.12 Opbrengst per dag en per 12.90s kilometor 12.76 Het aantal verkochte slrooken van 4 coupons bereikte in de afgeloopen maand eene hoogte van 801 stuks. „Handel en Nijverheid". Gisterenavond hield bovengenoemde vereeniging in «de Vergulden Zwaan" onder voorzitting van den heer S J van Duinen haar maandvergadering. De notulen der vergadering van 4 Augustus werden, met lof aan de secretaris voor correctheid en breed voerigheid, goedgekeurd. Besloten werd om de kosten even tueel te maken door het sluitings- comité te dekken uit de kas der ver eeniging en de contributie van den Nedetlandschen Bond van den Ilandel- drijvenden en lndustrieelen Midden stand met 50°/o te verhoogen. Een nieuw lid werd toegelaten, drie candidaten voorgedragen. Ingekomen waren een missive van de Amsterdainscho Maatschappij van Levensverzekering en een aanbieding tot het houden eener spreekbeurt van den heer A. L Akkerhuys te Water graafsmeer. De voorzitter deelde nog mede dat de eerstvolgende vergaderingen van het sluitingscomité waarschijnlijk ge houden worden op 14 en 18 Sept. e k. Bij de rondvraag stelde een der leden voor eens te overwegen of «Han del en Nijverheid" iets zou kunnen doen om het op koninginnedag hier minder «dooie boel" te doen zijn, zoo dat de vreemdelingen hier zouden komen, inplaats dat de stadgenooton naar vreemde plaatsen gaan. Voor de vergadering werd gesloten werd een verzuim hersteld, doordat den heer S. J. van Duinen dank en hulde werd gebracht voor hetgeen bij in het belang der winkelsluiting heeft gedaan, met zijn jtelangwekkende voor dracht op Donderdag 24 Augustus 1.1. Üp beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet meer door ons opge nomen. De overige predikbeurten bij de kerkgenootschappen zijn op Zondag 3 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinoiistrantschc kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Hervatting van de catechisatiën op Woensdag 6 September. Doopsgezinde Kring. HET I.OGEGEBOUW VAN PERSIJNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Dr. Joh. Dyserinck, Em. Pred. te 's Gravenhage. Gcreforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Hessels. 's Avonds 57i uur, Ds. Hessels. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Piof. Dr Kuyper, Hoogleeraar a. d. Vrije Universiteit te Amsterdam. 's Avonds 5uur, Prof. Dr. Kuyper. Maandelijksche collecte. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, de heer Barth van 's Gravedeel. Avond 5 uur, de heer Barth. Een ongeval met een luchtbnllon. Duizenden en nog eens duizenden menschen trokken Donderdag op naar het veld achter den Nieuwen Binnen weg bij den Heemraadsingel te Rotter dam, waar do luchtreizigster Kiitchen Paulus weer op haar adelaar de hoogte zou ingaan. Een poosje voor vieren was de ballon gespannen vol, en de verbindingsslang voor het gas werd er afgenomenzoo als altijd bleef de onderkant toen open. En nu werd de adelaar met zijn wijde linnenvleugels aan touwen bevestigd in den ring, dio hangt aan het net om de ballon heen. Achter den kop van den adelaar is dan de kleine ijzeren ruimte voor de voeten van de lucht reizigster open. Daaruit gaan twee stangen naar boven, waaromheen zij een koord om haar middel bindt. En zoodra zij daar stond, werden de zand zakken weggenomen, dio den lucht bal aan den grond hieldentoen rees hij een eind, en het volk juichte al; de stadswerkers hielden hem nog vast aan de lijnen. «Los, los maar". beval julhouw Kiitchen, maar de ballon ging niet op de wind liet hem deinen naar links en naar rechts, en zij, moedig op haar adelaar, zwiepte mee, en bij elke duikeling naar den grond, vloog liet gas uil de opening weg, die dan naar boven gekeerd werd, zoodat het wasdoek zich ontspande, ging plooien, en eindelijk slap hing te klapperen. Daarom haalde ze den ballon toen weer neer, en opnieuw werd hij met gas opgeblazen. Nu zou het beter gaan, want zoo lang mogelijk werd de opening dicht gehouden. En jawel, omstreeks kwart over vieren was al- los fertig; ze lieten de touwen los, en onder 't juichen vau de tienduizenden steeg de kloeke vrouw uit den kring van het opgedrongen volk, en zij groette en lachte naar alle kanten, toen zij langzaam aan op haar ade laar de lucht in ging drijven. Maar al aanstonds voer er een schrik door de menschen, want nog geen 500 meter ver, daalde de ballon weer, boewei hij misschien pas 30 meter hoog was, en daar vlak vóór Kiitchen lag de Maas, en zij daalde zoo sneldaar moest ze in neerkomen Allen zagen haar nog «levensgroot" vlakbij zweven, en zij zagen hoe ze ballastzakken leegstortte, om er nog overheen te komen tot 't in eens gebeurde; 't vasthangen in de boomen, 't gas-ontsnappen, 't deuken slaan in den ballon. Ademloos van angst keken de menschen toe, en nóg rnkte de bedachtzame vrouw- de veiligheidsklep open de bal schrom pelde weer, sloeg neer. Daar draafden de drommen 't veld over, waar 't vlak bij op den West zeedijk gebeurd was. Maar in 't ge drang van de menigte was er niets meer te zien totdat eindelijk de be reden politie het volk met geweld moest torugsluwen, om baan te maken voor Katchen Paulus, die wel nog wat bleek van schrik, maar on gedeerd er af was gekomen. In een onbeschrijfelijke paniek werd zij als 't waie voortgestuwd door de volte tusschen twee bestuurderen van «Volksvei maken" in, naar het terrein, waar zij stiaks op was gestegen. In een soort processie droegen ze achter haar aan den bronzen kop van den adelaar, de losgebroken vleugels, het wasdoek van den ballon, en het net. Dat waren de droevige overblijfselen van de straks nog zoo stoute verlooning. De wind had den ballon telkens lager neergeslagen; hel ballastuil- gooien had niets geholpen, toen was hij legen de boomen gewaaid, en op verschillende plaatsen gescheurd. Een onheil scheen onvermijdelijk maar Fiaulein Katchen had, met een zeld zaam oveileg in haar kritieken toe stand, het sliptouw uitgeworpen een agent-majoor van de politie had het gegrepen, de ballon was neerge trokken, en Katchen Paulus was geréd. En om nog ontploffingen ook te voorkomen, had die politieman meteen geroepen dat alle sigaren moesten worden gedoofd voor het gas. De ravage van haar ballon is voor Katchen een heel groote schade, maar als door een wonder heeft zij er haar leven afgebracht. Het volk van Rotterdam drong nog heel lang om haar op, dat de bereden politie ter bescherming de paarden om haar heen moest zetten... En eindelijk werd zij in een rijtuig dravende uit die belangstelling weggevoerd. De Vereeniging tot veredeling van Volksvermaken zal nu wel nooit meer een vrouw dergelijke gewaagde lucht- toeren laten maken, om haar nuttig doel te bereiken. Aëronaute schijnt ons een droevige kostwinning. /Af. R. CtJ Spoorwegongeluk. Reuter seint: De trein van den «Great Eastern Railway" van Londen naar Cromer derailleerde hedenmorgen bij het station Witharn en liep in de stationsgebouwen. Tien personen wer den gedood, twintig gewond Een la ter telegram deelt de volgende bijzon derheden mede: De verongelukte trein was de express van Liverpoolstreet-station naar de deftige badplaats Cromer aan de Noord zee, welke daar omstreeks één uur moet arriveeren. Even voor Witham, waar de trein niet behoefde te stoppen, derailleerde een wagen in het midden van den trein door een onbekende oorzaak en sleepte de overige wagens mee. De locomotief bleef in de rails' enkele wagens vielen dwars over hel spoor, andere werden op het perron geslingerd en tegen het stationsgebouw verbrijzeld, daarbij werd een loods vernield en een zich daai in bevindend besteller onmiddellijk gedood. De gashouders onder de waggons vatten vlam en legden de ruïnes in ascli. Toen waren echter reeds de meeste slachtoffers door het toege sneld personeel uit de verbrijzelde wagens te voorschijn gehaald. Zes vrouwelijke passagiers en drie mannen, behalve genoemde besteller, bleken gedood. De meesien waren vreeselijk verminkt, bovendien waren dertien personen zwaar en vele an deren licht gewond. Een meisje van zeven jaar werd zoo goed als gescalpeerd gevonden, met gebroken arm, doch levend. Haar moeder was gedood. Veertig kinderen uit Barnardo-instituut in der achter ste wagens gezeten, kwamen met den schrik vrij. Bij het afzenden van dit telegram vinden hier aan Liverpoolstreet nog steeds hartroerende tooneelen plaats, wijl daar honderden trachten be richten omtrent bloedverwanten te krijgen die in den trein waren, ter wijl enkele geredden er van de plaats des onheiis aankomen. De oorzaak van het ongeluk is nog steeds in duister gehuld. 'n Mooi portret. Wij lezon in de Volksstem"'n Taal is die ware portret van 'n volk se karakter dat kan ons lees o. a. in die boekie wat nou dour ons ver stuur wor aan die verschillende belang stellinde in onze Afrikaansche taal Zo is die Afrikaans 'n portret van die Afrikaners, zo is Hollands 'n portret van die Hollanders en Engels van die Engelse. Hier is 'n voorbeeld: Waarom moet 'n mens in Hollanda die eerste persoon ik met kleine letter schrijve en die tweede persoon U met 'n grote en omgekeerd in Engels die eerste persoon 1 met 'n hoofdletter en die you met 'n kleine letter? Orndat die taal 'n portret is van die twee volks se karakters! Dat die Hollander zig- zelf met 'n kleine letter en zij ewe- mens met 'n hoofdletter aandui, toon bescheidenheid, wat 'n ander uitne- mender ag as zigzelf; maar dat die Engelsman omgekeeid zigzelf met 'n grote en zij naaste met 'n kleine let ter beschrijf, kan dan ook niks anders beteken nie as die aanmatiging en zelfzug van 'n nasie wal zichzelf ver hef en groot maak ten koste van 'n andere. Die voornaamste punte van die Afrikaansche karakter wat ons uit die taal portret kan zien, is; behou dendheid, spaarzaamheid, oppassend heid, eenvoudigheid, regelmatigheid en gelijkvormigheid. Smokkelarij. Nu rnet het smokkelen van vee niets meer te verdienen is, beginnen naar men uit Koewacht aan de «ïern. Cl." schrijft, enkele personen weei hun geluk te beproeven met hel smok kelen van sigaren. Alle winkeliers heb ben steeds een grooten voorraad goed- koope sigaren, van 8 tol 9 gulden per duizend, die door de smokkelaars worden opgekocht, over de grenzen gebracht en in de Belgische doi pen als «fijne Hollandsche sigaren" voor 5 it 6 frs. per hondeid worden ver kocht. Dit smokkelen gaat met min der gevaien gepaard dan dat van vee en geschiedt vaak op klaarlichten dag. De smokkelaars schijnen echter met veel overleg te werk te gaan want zelden hoort men van aanhoudingen. Toch hadden er dezer dagen op de Kruisstraat, een gehucht tusschen deze gemeente en Moerbeke gelegen een paar ontmoetingen plaats. De doua- nieis Termonia en Thomas hielden een smokkelaar aan. die 300 sigaren bij zich had, terwijl eerstgenoemde een anderen smokkelaar, die nog wel per rijwiel was, zoodanig in 't nauw bracht, dat hij zijn rijwiel moest ach terlaten om in een bosch een schuil plaats te zoeken. Het rijwiel werd in beslag genomen; doch de smok kelaar «was gaan vliegen." BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 24—31 Augustus. Geboren: Antonia d. van A. Muis. Johanna Elisabeth d. van A. C. Buvelot en J. E. Bockkum. Willem Jacobus Hidde, z. van E. Mulder en C. Groen. Dirk Christiaan, z. van G. .Stam en J. W. Kreuzer. Antonia Everdia Hendrika Gerarda. d. van A. J. Forks en W. T. Zijsvelt. Geertruida Wilhelmina d. van J. van Velsen en G. van Weerhorst. - Gerarda Johanna d. van W. van de Koot en W. Kaats. - Jacoba Alberta d. van A. Witteveen en A. van der Wijden. Jacobus Adrianus z. van A. H. Vissers en H. van Wageningen. Janna d. van J. Pol en T. Hogeweg. - Gronelis Johanna d. van T. Smink enT. Berg Elisabeth Johanna d. van J. van Plateringen en E. Klok. Geertruida Gornelia Johanna d. van G. H. Rouwhorst en G. C. A. Hendriks. Margaretha Jacoba d. van H. van den Berg en J. Barbie. Ondertrouwd: Johannes Beijer en Johanna van Koelen. Fetze Overwijk en Heintje van Eist. Aalt van de Veen- brinjt en Roelofje Sekuur. - Jacobus Antonius Nierkes en Gerritdina Jacoba Catharina Korenhof. Getrouwd: Marius van der Molen en Geertruida Groot. Paul Jan Schut en Antoinette'Vlaanderen. Johannes Leo- nardus Antonius Verweij en Catrina Adriana van de Riet. Hendrik van de Pijpekamp en Rolina Catharina Mooi- weer. Gerrit van Duinen en Judina Johanna van der Pol. Casper Muys en Ryntje Maaterman. Herbert Holtman en Jannigjen van Dijk. Jacob Tamminga en Gerritje Jonker. Overleden: Maria Gijsbertha Vetkamp, 24 j., echtgenoote van Gerrit van Voorst. Gerrit Lobel, 4 j- Joseph Andries Koenen, 2 m. Christianus Bosboom, 58 j. echtg. van Geertruida van Bogerijen. Jacobus Hooft, 58 j., ongeh. Anton Vial, 4 m. Hendrikus Wouterus van Dfik, 3 m. Petronella Jacoba Nieuborg, 1 m. Anthonius Schievelt, 2 m. Hermanus Mens, 90 j. Leusden. van 25 Augustus tot 1 September 1905, Geboren: Christina Maria, dochter van Johannes Kuijer en Christina Maria Jansen. Woudenberg. Geboren29 Aug. Teuntje, d. van Cor- nelis Valkenburg en Geertje van Schaik. Overleden: 28 Aug. AnnaKoudijs,62j. 29. Cornelia Ederveen, laatst wed. van Aalbert Ederveen, vroeger van Gerrit van Kolfschoten, 76 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Sept. 1905. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 kppelen f 3.i f 7. Peren f 4.a f 7. Nieuwe lardapp. fO.OUafOZandaardapp. f 1.80 af 2 20 Hoendereieren f4 00 a f 450 per 100 st. Eenden fU.a fü.Boter 1.15 a f 1.25 per kilo. Mar garine f0.4 fO.OO Zoetem. kaas f Kippen f0.70 a fl.Kuikens fl.00 afl30Piep- kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden f0.90 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO af 000. Hazen I 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.30 a f 0.60 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens fit a f 25. Varkens voor export f00.a f 00.Zeugen f50.—f70.—Biggen f8.af 12.— Schrammen 00.a f 00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fOO.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit: 90 heet. Appelen80 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 100 heet Zandaardappelen70000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 30 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 40 zeugen. RECLAME. Het middel om gezond te zijn. Onlangs werd ons een geval door Me.uffrouw Jlagen van Velp medegedeeld, dat wij de moeite waard achten te vermelden. Haar ter haal, dat zie ken betreft, geeft de oorzaak aan en zij noemt een middel voor hun ziekte! Mejulfrouw J. Hage^-fiergweg-te Velp. schrijft ons: Sedert geruim^rTtijd heb ik geleden aan een nierkwaal, die zicJTopenbaarde door'lievige pijnen in den rug eiv^zij. Ik was 's morgens wanneer ik opstond rojïGs vreeselijk vermoeid en had geen moed. 's Naplïts sliep ik haast niet. Ik4iad spatader en werd gekweld door duizelingen, waarbij ik me moest vaslfiouden om niet te vallen. Sorns ik eensklaps plotselinge z^eetingen en benauwdheden zonder aanleiding. De Doctor ver telde nrifj dat ik lossfi nieren haddfe urine kwam met ei) branderig gèvoel. Ik wat joor mijn ziek te rojiJs meermalen 'gehandeld, ^och zonder veel Sliced en toen ik vap Forster» Rugpijn Nieren PilUrfi vernam, wilde Ik nijjïétf eens daarmede belmndelen en het is mij een waar genoegen U te kunnen melden dat ik hiermede een zeer goeden uitlag bekwam, want nauwelijks had ik ze ge dijende veertien dagen ingenomen of algemeene vdfbetering in irnüj^jestand trad in, de pijn werd béfcluidend minderen ik stel me voor nog eenigen tijl met Uw^£eneesinidoel verder te gaan, om weer vdlkorneny^Kond te worden. Afc^pa^rgeteekende Verklaar dat het boyèh- staande waar is en machtig U het publiek ken op elke wijze die U £oed dunkt. >V Het gevaar dat een nierziekte na zich «pen kan. De nierziekte komt zaehtfjs aan en ia&i kan haar jaren onder de leden henben zonde*$!at de lijder de ware oorzaak zijner Cli waal JtfpÜ. Misschien heeft hij hoofdpijn, pijnSin dtgtelen, zenuwpijn, heuppijn, rheumatiek, een van prikkelbaar heid of vermoeidheid en neerslachtigheid, hart zwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Hagen gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Morgenmiddag te 2 uur bij gunstig ws|fr MATJIjÉE van het muziek- co^FirrnWid». Société Anonyme. 1.40 de Lilcr /L -; voizegelde jboutando flosch HVV' Liter, xoorzien van het ïou:.VPr

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2