NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE SCHIMMELRIJDER. BUITENLAND. BINNENLAND. Ulo. 74. Zaterdag 16 September 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Conrant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De aardbeving in Italië Onder de zonderlinge verschijnselen, die de aardbeving vergezelden, meldt men dat de fonteinen van Piscopia zijn uitgedroogd en die van Santo Moario overloopen. De wateren van den stroom Potano zijn zoo warm geworden, dat men ze niet meer doorwaden kan. In de valleien van Moscina en Metrano zijn er plotseling bronnen uit den grond gesprongen, alsof er wateraderen gebersten waren. Er komen gedurig giften voor de beproefden. De hertog van Aosta zond 6000 lire. Minister Feriaris is nog te Monte- leoDe om de dringendste maatregelen te nemen. Er worden snel houten huizen opgericht, maar men zal er duizende moeten oprichten. De open bare bureaux beginnen weer te werken, sommige midden op straat. De overheden van Olivadi en van Deapia hebben getelegrafeerd om hulp, want de huizen, die noch recht stonden, zijn door nieuwe schokken onbewoonbaar gemaakt. Uit Catanzaro meldt men, dat de koning de stad zal bezoeken. Eiken dag werden levensmiddelen gezonden naar de omliggende dorpen. Te Bisignago hadden nieuwe schok ken plaats, die weer schade aanrichtten. In het district Cosenza zijn 41 ge meenten zwaar beschadigd. De be volking slaapt nog onder den open lucht. De koning heeft naar Fortis ge seind, om in naam der koningin 50.000 lire te zijner beschikking te stellen, welke zullen gebruikt worden om de armste kinderen, weezen ge worden door de ramp, in gegoede families te plaatsen. De Osservatore Romano meldt, dat de paus naar de bisschoppen van Calabrië sommen heeft gestuurd om aan de noodlijdenden uit te deelen. Z. H. is ook erg bezorgd over de schade aan kerken en seminaries toe gebracht en zal ook hulp verleenen voor de herstelling. De koning heeft aan boord van de »Yolo" een tochtje gedaan naar den Stromboli. Hij stapte aan wal te Borg- helfa en bleef een uur lang tusschen de puinhoopen. Daarna vertrok hij naar Nicopora, van waar hij met zijn auto mobiel naar Trepani toog. Te drie uren namiddag na aan boord van de »Yolo" te hebben ontbeten, vertrok hij naar Pezzo, Philadelphia en Maida. Volgens een artikel van den beken den reiziger Ernst von Hesse War- tegg is de tegemoetkomende houding door Japan bij de vredesonderhande lingen van Portsmouth getoond, een toepassing van het in den laatsten tijd zooveel besproken Japansche wor- stelstelsel de ndjoedjoedsoe", waarvan het geheim is den sterken tegenstan der door schijnbaar wijken overwinnen. Voor Japan zouden namelijk de uit zichten van een voortgezetten oorlog zeer bedenkelijk zijn geweest. Het zou vermoedelijk de Russen weder hebben geslagen, herhaaldelijk zelfs, maar met het gevolg dat deze telkens zouden zijn teruggetrokken naar en in Sibe rië, waar het Russische leger steeds gemakkelijker kon wordon aangevuld en onderhouden, terwijl het Japansche leger aldus verder van het eigen land zou zijn verwijderd, zonder bij en in Siberië de noodige hulpmiddelen, voor al in den aanstaanden winter te vinden. Bovendien had Japan ongeveer al wat het aan troepen en officieren heeft, reeds in het veld gebracht en eischten zijn oorlogsmaterieel, kanonnen, paar den, trein enz. dringend aanvulling en vernieuwing. Ontzaggelijke millioe- nen zou dit geëischt hebben, en daarin te voorzien was voor Japan heel wat bezwaarlijker dan voor Rusland. Dit Rijk heeft voor den oorlog tot dusver 17i milliard gulden geleend bij een jaarlijksch butget van 27> mil liard in vredestijd, dus 'Is van dit bedrag. Japans oorlogsleeningen bedragen ook 17, milliard, dus bij een gewoon bud get van slechts f250 millioenen, zes maal zijn gewone inkomsten per jaar. De Russische schuld vóór den oorlog was ongeveer 8 milliard en is dus met ongeveer 20 pCt. verzwaard. Zij is nog niet bijzonder groot (drie a vier maal de jaarlijksche inkomsten) als men let op Frankrijk met een schuld van ongeveer 8-maal en Engeland met een die ongeveer 5-maal zoo groot is als het jaarlijksche budget. Japan echter had behalve de voorschot ten der bank vóór den oorlog een schuld van f700 millioenen, die door den oorlog tot over de 2 milliard is gestegen, d i. negenmaal zijn gewone inkomsten. Elke maand langer oorlog zou ongeveer f 100 millioen hebben gekost. Dit hebben de Japansche Staats lieden begrepen. Geen edelmoedigheid of menschlievendheid, zegt de heer v. H. W. heeft hen vrede doen slui ten men geeft in Japan Diets om een menschenlevenhoe meer bloed op het tooneel, hoe mooier vinden zij, ook de vrouwen, een tooneelstuk. Bereikt was wat te krijgen was militair en politiek prestige. Meer win nen kon Japan niet, wel verliezen: het had vrede noodig. De schrijver beweert zelfs dat de Japansche diplomatie al lang gewerkt heeft om de mogendheden in Europa en in Amerika bemiddelend te doen optreden. Het heeft de voor- vadeilijke sdjoedjoedsoe", overwinnen door wijken, toegepast en getracht van Rusland zooveel mogelijk te ver krijgen, maar ten slotte toegegeven om werkelijk zijn eigen belangen te dienen. Uit Rheine in Westfalen wordt aan de Kölnische Zeitung gemeld, dat over de 200 Russischo landver huizers, die over Hamburg naar Amerika wilden gaan, in Hamburg niet toegelaten werden, wegens de vrees voor cholera. Daarom trokken zij naar Nederland. Doch wijl zij ook daar niet werden toegelaten zijn die menschen thans in Rheine neerge streken, waar niemand wat met hen wil te doen hebben. Het ver schaffen van een onderdak brengt derhalve de grootste moeilijkheden met zich. De stedelijke overheid maakt nu bekend, dat van choleravrees vanwege deze menschen geen sprake kan zijn. De Koningin vertrekt a s. Maandag des namiddag 3 40 van Het Loo naar Den Haag, alwaar H. M. 5.51 aankomt. Het Koninklijk Echtpaar zal zich overeenigen lijd naar Dobbin begeven en vermoedelijk niet voor November op Het Loo terugkeeren. In December gaan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik naar den Haag terug. De revue in Limburg. De revue werd begunstigd door heerlijk weder, ofschoon eerst nog wat nevelachtig. Duizenden nieuws gierigen woonden de wapenschou wing bij. Zoowel Duitschers als Walen ontbraken niet en aan fietsers en auto's was geen gebrek. De vier kilo meters lange weg, welke de plaats, waarop de revue werd gehouden, scheidt van Maastricht, was door een wel zesdubbele rij menschen bezet. H. M. reed langs de door de troe pen ingenomen stelling en onderhield zich met meerdere aanvoerdeis, o. a met den commandant der Koloniale Reserve, luitenant-kolonel De Meester. Te paard liet Zij de troepen langs zich benen trekken. Wijl de generaalstenten, voor de Inspectrice opgericht, precies op 't zuiden lagen en de zon tegen den middag fei scheen, werd te elfder ure besloten de standplaats te kiezen op het tegenover gelegen stuk ter rein, eerst bestemd voor het uitzwen- ken der muziekcorpsen. Na afloop van het défilé keerden de Vorstelijke personen per rijtuig over Scharn naar Maastricht terug. KAKKltVEUKIEZISGEN. De uitslag van de herstemmingen voor de Tweede Kamer, j.l. Donderdag gehouden, is: Rot terda m I. Uitgebracht 5883 geldige stemmen, waarvan op den heer S. van den Bergh (lib.) 2998 en op den lieer mr. D. P. D. Fabius (a.-r.) 2885, zoodat gekozen is de heer S. VAN DEN BERGH. Rotterdam V. Uitgebracht 3725 geldige stemmen, waarvan op den heer P. R Mees (vrijz -dem.) 2249 en op den heer Jac. P.-van Term (r.-k.) 1476, zoodat gekozen is de heer P. R. MEES. Arnhem. Uitgebracht 5339 geldige stemmen, waarvan 2935 op den heer K. Eland (lib.) en 2404 op den heer mr S. de Vries Czn. (a.-rzoodat gekozen is de heer K. ELAND. Omtrent do Kamerveikiezingen schrijft het Alg Ilandelsbl: De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn thans, behoudens nog onvoorziene omstandigheden, afge- loopen. De nakouzon, voor Arnhem en voor twee Rotterdamsche districten noodig, hebben geen verandeiing ge bracht in de cijfers van 20 Juni: 52 links tegenover 48 rechts. De opkomst der kiezers is in alle drie districten belangrijk minder ge weest dan bij de herstemming van 28 Juni. In Arnhem verschilde hot bijna 800 stemmen. Generaal Eland werd gekozen met een meerderheid van 531, terwijl die van den hei r Rink 655 had bedragen. In Rotterdam I heeft het gespan nen. Er kwamen 769 minder dan op 28 Juni, toen de heer Fock met een meerderheid van 540 stemmen werd gekozen. Thans haalde de heer Van Oorspronkelijke novelle van TH. STORM. 48) Al spoedig, nadat de oude Trijn Jans boven bij de kerk begraven was, begon men steeds luider van allerlei onheil en vreemd onge dierte te spreken, dat den menschen in Noord- Friesland schrik aangejaagd zou hebben; en zeker was het dat drie weken voor Paschen door een wervelwind de vergul Je haan van den kerktoren gerukt was: en ook dat viel niet te loochenen, dat midden in den zomer ongedierte wit als sneeuw uit den hemel viel en de landerijen bijna een handhoog bedekte: niemand had ooit zoo iets gezienen toen in begin October den knecht met koren en Ann' Greth, de meid, met boter naar dé markt geweest waren, stapten zij bij bun terugkomst met van schrik doodsbleeke gezichten uit den wagen. »Wat is er? Wat scheelt je? riepen de andere meiden, die naar buiten geloopen waren toen, zij het geratel van den wagen hoorden. Ann* Greth trad in haar beste plunje adem loos de kamer binnen, «Maar vertel dan toch riepen de meiden weer, »waar is het ongeluk gebeurd "Ach, Onze Lieve Jezus behoede ons I" riep Ann' Greth uit. »Gij kent haar immers, de oude Marieke van den Pannenhof, daar ginds, over het water, wij staan immers altijd met onze boter naast elkaar op den hoek bij den apotheker, nu, die heeft het mij verteld, en Iven Johns zeide ook: "daar komt onheil uit voort I" zeide hij, "onheil voor heel Noord- Friesland geloof dat maar zeker Ann' Greth I En zij dempte haar stem "met den schim mel van den dijkgraaf is het, wel beschouwd, ook niet in den haak!" nSt! St I" fluisterde de andere meiden. Ja, ja; wat kan het mij schelen! Maar daar ginds aan den anderen kant gebeuren nog erger dingen dan bij ons! Niet alleen vliegen en ongedierte, ook bloed is daar als regen uit den hemel gevallenen toen de dominé den vorige Zondag zijn waschbekken wilde gebruiken, waren daar vijf doodshoofden zoo groot als erwten in, en allen zijn het komen 'zien; in den maand Augustus wemelde de lande rijen er van groote, afgrijselijke, roodkoppige rupsen, die koren en meel en brood en wat zij maar vonden, hebben opgevreten en die geen vuur konden verdelgen." De vertelster zweeg plotseling geen der mei den had gemerkt dat de vrouw des huizes de keuken binnengekomen was. i.Wat praat je daar?" zeide deze. "Laat de baas dat maar niet hooren!" En daar ze nu allen tegelijk wilden vertellen, vervolgde zij: «Laat maar: ik heb er al meer dan genoeg van vernomen; gaat maar aan je werk, dat zal je meer zegen brengen!" Daarop nam zij Ann' Grethe met zich mee in de kamer en zij rekenden daar samen de marktzaken af. Zoo vond dus in het huis van den dijkgraaf het bijgeloovig gebabbel bij den meester noch meesteres een geopend oor: maar de andere huizen drong het, hoe langer de avonden wer den, des te gemakkelijker er binnen. Het drukte op allen, evenals een met onweer bezwangerde lucht: en heimelijk zeide men tot elkaar; een onheil hangt Noord-Friesland boven het hoofd. Het was in October, kort voor Allerheiligen. Dag aan dag hadden zware stormen uit het Zuid-Westen gewoed; 's avonds stond de halve maan aan den hemel donkerbruine wolken joe gen er voorbij, en volslagen duisternis en een somber, getemperd licht wisselde elkaar op aarde afde storm nam steeds toe. In de kamer van den dijkgraaf stonden de overblijfselen van het avondeten op tafel; de knechten waren naar den stal gezonden, om op het vee te pas sen; de meiden moesten beneden en op de zolders nazien, öf deuren, ramen en luiken goed gesloten waren, opdat de Btorm er geen vat op zou krijgen en onheil zou aanrichten. Daarbinnen stond Hauke naast zijn vrouw voor het raam; hij had juist zijn avondboter ham met moeite naar binnen gekregen, want hij was buitën op den dijk geweest. Te voet was hij de deur uitgedraafd, reeds vroeg op den namiddag; puntige palen en zakken vol klei en aarde had hij hier en daar, waar de dijk zwak scheen te zijn, doen opstapelen overal bad hij mannen geposteerd, om de palen in te slaan en met de zakken dammen op te werpen, zoodra de vloed schade aan den Noord-Westhuek veroorzaakte: op de plek waar de oude en de nieuwe dijk elkaar raakten, had hij het grootste aantal menschen doen post vatten; slechts in geval van nood mochten zij de hun aangewe zen plaatsen verlatendit bevel had hij achter gelaten. Nu was hij, nauwelijks een kwartier geleden, nat en verwaaid thuisgekomen, en keek nu angstig lnisterend naar de windvlagen, die de iD lood gevatte ruiten deden rammelen, als gedachteloos naar buiten; juist sloeg de klok acht uur. Het kind, dat naast de moeder stoud, schrikte en verborg haar hoofd in Elke's gewaad. "Claus!" riep zij weenend, «waar is mijn Claus?" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1