BUITENLAND. /Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Qfficieele Publicatie. Gemengd Nieuws. krijk verdreven, zijn te Zevenbergen aangekomen en hebben de door kaar aangekochte villa «Wateiloo," nabij het station, betrokken. (GeldJ RECLAME. Na zee jaren. Velen onzer lezers kennen ongetwijfeld den Heer van Daal wonende Achter de Heilige Geest 2 te Amersfoort. Het publiek moet hem dank baar zijn voor zijn open eerlijke verklaring, waarin hij zegt: Reeds sedert zes jaren heb ik geleden aan een wrecde pijn in den rug, da&r waar de nieren zitten en in de beide zijden, doch voornamelijk in de linkerzij. Ik kon mij soms niet staande houden van ae pijn QjK^ri^ttegenstaande al de daaraan bestede zorgjar sverd vieze hoe langer hoe erger. Ook had ik ^Eer veel last van hoofdpijn, die niet wilde wjjjfcen, onophoudelijk kaa ik duizelingen en eemgedurigen aandrang tot urinee- ren. Het gebeuifle wel eensjdat ik korten tijd verlost werd, <foch dit was slechts ten kostte van veel mef'r ellende ep de pijn kwam dan met verdubbelde woedfc terug. Ik moet U eerlijk zeggei^dat Foster's Jtugpijn Nieren Pillen mij ontzaggelijk veel goed jgedaan hebben. Deze werden mij? aangeraden jïoor een vriend en na al hetgeen ik gébruikt h/d, had ik er weliswaar niet veel ^vertrouwen yl, wat echter ten eenen- male besciaamd\wea>r Na een week knapte ik reeds op «n nadat^tk twee doosies geregeld in genomen -^had, was ik zoover hersteld, dat ik niets rae^r van de pijn kon bemerken, ook de qndere ktoteekenen mijner ziekte waren bijna geheel verdwenen. Aan allen die liiden, zooals ik vroe SF. zou ik mijn genezing wel willen ver kondigen, want ik ben overtuigd, dat ik hun daarmede een dicpatr bewijs. Ik ondergetekendeverklaar dat het boven staande vaar /s en Aiachtig U het publiek te maken op el)re wijze dij U goed dunkt. De pijn1 die gelijkt Op een dolksteek in den rug spruit voort uit ile nieren en duidt aan dat ze erg aangetast ztei. Het urinezuur heeft zich in de nieren zelEï gekristalliseerd en de bijtende en snijdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijndh. De bestanddeelen, waaruit Foster's RugpijnlNieren Pillen samen gesteld zijn, lossen spoediahet urinezuur op eaj helpen de nieren in afvoting uit het licha^n van dit vergif, welke atvowing plaats grijpÜüij hét urineeren. Verzeker U dat men fede échte Eater's Rugpijn Nieren Pillen geefiL dezelftW'aie de Heer van Daal gehad heeft. Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de AVeg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes aoozen. Te Moskou is gisteren andermaal het Zems/vo-congres bijeengekomen, door Graaf Heyden gepresideerd. Het vergadert onder vrijzinniger bepalingen dan het vorige, en de bladen mogen er, behoudens censuur-toezicht, ver slag van geven. Aan het Congres wordt deelgenomen door 113 Zemstoo-leden en 66 ver tegenwoordigers van gemeenten. liet eerste werk van dit Congres, is geweest eene tamelijk gestrenge afkeuring van de op 19 Augustus door den Keizer ingestelde Rijks Duma waaraan de naam eener eigenlijk gezegde Volksvertegen woordiginga wordt ontzegd. Toch wordt deelneming aan de verkiezingen daarvoor (op 4 Decem ber a s.) aanbevolen en is over het verkiezingsprogram en de verkiezings campagne uitvoerig beraadslaagd. Een zeer uitvoerig program zal nog worden behandeld, waarop voorkomen de burger- en menschenrechten, de rechten der nationaliteiten, plaatselijk zelfbestuur, organisatie der rechts pleging, openbaar onderwijs, de agra rische quaeslie en het economisch programma genoeg om het con gres nog weken bezig te houden. Het vraagstuk van zelfbestuur voor Polen beeft men voorloopig van het programma afgevoerd. Prof. Miliokof, weder in vrijheid gesteld, vertrok naar Moskou om daar deel te nemen aan bet Congres. Vóór zijn vertrek hield de geleerde eene redevoering in de woning van den bekenden journalist Stead en wees er zijn gehoor op, dat de politieke opvoeding van Rusland buitengewoon snelle vorderingen maakt. "Ten bewijze van de vorderingen, waarvan hij sprak, wees bij op de ontwikkeling der werklieden vereeni- gingen, die, niettegenstaande de ver volgingen, waaraan zij van de zijde der Regeering blootstaan, reeds 50,000 leden telden. Nog opmerkelijker achtte hij het ontstaan en de ontwikkeling der boe- renveieeniging, zonder eenige hulp van buiten opgerichtdeze vereeniging, die begon met 50 boeren, heeft thans 200.000 leden en breidt zich nog steeds uit, hoeveel moeite men ook doet haar den kop in te drukken. De Heer Miliokof is er dan ook vast van overtuigd, dat de verkiezingsstrijd zal blijken een succès te zijn en dat de leden van de eerste Duma Rusland waardig zullen vertegenwoordigen. De Russische vredesondei handelaar Witte is gisteren reeds te Berlijn t aangekomen en door den Rijk;kanse- lier en den Minister van Buitenlandscbe Zaken ontvangen. Eerst heden zal hij zijne opwachting maken bij Keizer Wilhelm, die op het oogenblik op tiet jachtslot Rominten vertoeft. De Berlijnsche bevolking biacht aan Witte voor het Hotel Bristol hartelijke ovaties. Professor Martens was Zaterdag avond reeds te Berlijn maar is het slechts gepasseerd. Wel had de Rus sische gezant in het llólel de Russie kamers voor hem besteld maar hij wilde liever rechtstreeks naar St - Petersburg doorreizen, omdat hij het voor den Czar bestemde exem plaar van het vredesverdrag bij zich heeft. Volgens het Madridsche blad Diario Universal, zal Koning Alfonso den 6en November een bezoek brengen aan Keizer Wilhelm te Berlijn, tenzij de cholera-epidemie in Duitschland ernstiger wordt. Daarna gaat de jonge koning naar Weenen; maar zijn be zoek aldaar zal niets anders wezen dan een familiebezoek. De Minister van Onderwijs heelt vorklaaid dat de Regeering zich nog niet heeft beziggehouden met de quaeslie van 's Konings huwelijk en dat daarvqn eerst sprake zal zijn na Z. M.'s terugkomst uit Duitschland. /In de gisterenmiddag gehouden zipenbare raadsvergadering waren do rheeren Van Kalken, Jorissen en Vels- Heyn met kennisgeving afwezig. Ingekomen waren behalve goed keuringen van verschillende raadsbe sluiten, van B. en W. de meededee- ling dat dr. Groneman is belast met de kostelooze vaccinatie en de dood- schouw, tengevolge van deonthefling van arts Jorissen. Door eenige onder wijzers bij het lager onderwijs is wijziging der salarisregeling verzocht, terwijl de leeraren van H. en M. O. wijziging der pensioenregeling ver zochten, opdat aansluiting bij het rijkspensioenfonds voor hen gemak kelijker worde gemaakt. De bewoners der Blankenheymstraat verzochten betere verlichting, eenige muziekver- eenigingen subsidie. De aannemer van het baggerwerk C. Leenheer ver zocht kwijtschelding van boete bij de uitvoering van werken voor de ge meente afgelegd. Al deze stukken werden in handen van B. en W. om preadvies gesteld. Vervolgens kwam aan de orde De Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aaD bet Gymnasium (vacature A. Win ter) voor den cursus 1905/1906 (met adviezen). Benoemd werd de heer Z. J. de Lange, tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool,met algemeene stem men. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van eene onderwijzeres aan de school Punten burgerlaan (met adviezen). Op de voordracht staan: I. Mej. C Holsteijn, II. Mej J. W. E. Daamen, III. Mej M. Kerkkamp. Benoemd werd mejuffrouw C. Hol steijn met 9 stemmen. 4 stemmen werden uitgebracht op mej. Daamen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J H. van Drie, met ingang van 1 November a s. Overeenkomstig de adviezen eervol verleend. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de on bewoonbaarverklaring van hot perceel aan den Hof no. 32 Sectie E. no. 552. De onbewoonbaarverklaring werd overeenkomstig de adviezen opgeheven. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de lessen aan de Burgeravondschool dit jaar aan te doen vangen op 1 November 1905. Nadat aan den heer Rolandus Hage- doorn eenige inlichtingen waren ver strekt werd dit voorstel goedgekeurd. 6. Vaststelling kohier Straatbelas ting 1905. Vastgesteld (voorloopig) op f9823.41 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven eener sub sidie voor de tentoonstelling op admi nistratief gebied met ontwerpbesluit tot wijziging der begrooting. Met algemeene stemmen werd be sloten f30.subsidie te verleenen. Bij de rondvraag interpelleerden de heeren Gerritsen en Van Duinen inzake het voorgevallene bij de jongste brand. De heer Gerritsen wenschte krach tige maatregelen te zien genomen tegen de Utrechtsche waterleiding maatschappij, terwijl de heer Van Duinen een reorganisatie van het brandwezen voorstond. Wij geven in het volgend nummer de uitvoerige discussiën. Ten slotte werd de spoedeischend- verklaring van een voorstel lot ver betering van den waterafvoer aan den Stationsweg door den Raad afgewezen, waarna de vergadering werd gesloten. In do vergadering van de ver eeniging Ambachtschool voor Amers- mersfoort en Omstreken", op Maan dag 25 September. de< avonds te half negr-n in Do Arend gehouden is aller eerst de Begrooting 1906 aan de orde gekomen. De voorzitter zeide dat 't zeker als een bewijs van vertrouwen inag wor den aangemerkt, dat de begrooting, gedurende den tijd dat deze ter inzage lag. door niemand is ingezien. O m. deelt hij mede, dat op 't oogen blik evenwicht in de financiën bestaat, en dat er uitzicht is, dat dit even wicht blijvend zal zijn. Enkele onderwijzers komen voor f 100 verhooging van tractement in aan merking. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op f18946 66. Prof. F. Kenninck heeft met genoegen in de troonrede gelezen, dat de regee ring een open oog heeft voor vakonder wijs. Onder meerdere vakken, die nog niet worden onderwezen, moet in de eerste plaats genoemd worden het met selen. Spr. vraagt of met een verhoogde subsidie geen gelegenheid zou zijn te maken om ook in dit vak onderwijs te geven. De voorzitter zeide dat een derge lijke uitbreiding ook reeds in den boezem van het bestuur is overwogen. Voor di ie jaren echter zijn pogingen in die richting reeds afgestuit op hel advies van den inspecteur. Het denkbeeld van hoogere rijks subsidie is ook reeds door 't bestuur overwogen, doch dit zal dan waarschijn lijk pas voor 1007 zijn. Nadere plannen hiervoor zullen in een volgende ver gadering wol ter sprake komen. De heer W. van Schaik droeg ook aan op uitbreiding voor 't geven van onderwijs in het metselen. Daarop wordt de begrooting, zooals die is ontworpen, vastgesteld In de commissie tot nazien der rekening en verantwoording over 1905 worden benoemd de heeren A. M. Tromp van Holst, J. H. C. F. Teengs, J. C. Pels Reijcken en tot plaatsver vangend lid de heer J. G. van der Meer. Wegens periodieke aftreding van vier bestuursleden worden de hoeren F. Wesseling, G. J. Buys, H. J. Wolter en H. Gerritsen het kozen. Punt IV. Mededeelingen. De voorzitter zegt dat door de vraag in 't begin van de vergadering gesteld door prof. Kenninck, de mededeelingen eigenlijk zijn vervallen en hij zich alleen kan bepalen tot een ingekomen brief van het negen-uur-sluitings- comité, die door den secretaris wordt voorgelezen en voor kennisgeving wordt aangenomen. De voorzitter laat daarna (dit ge beurde door omstandigheden) de no tulen der vorige vergadering lezen, die onveranderd worden vastgesteld. Prof. Kenninck zou gaarne zien, dat zoo mogelijk een uurtje in de week werd gevonden, om daarvan gebruik te maken, de leerlingen onder 't oog te brengen, welke slechte en nadeelige gevolgen het gebruik van alcohol mede brengt. De voorzitter juichte dit denkbeeld zeer toe en zal het in de eerstvolgende bestuursvergadering ter tafel brengen Volksonderwijs. In de gisterenavond gehouden ver gadering van Volkshuisvesting is tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering benoemd Ds. J. G. Busch Keizer. Besloten werd dezen winter een openbare vergadering te houden. Het adres aan den Raad van eenige onderwijzers om wijziging van de salarisregeling werd om den vorm niet gesteund. Gisteravond werd in hetHuis ten Halve" eene vereenigde vergadering gehouden van de afdeelingen Leiden, Gouda, Delft, Utrecht en Amersfoort van de Onderofficiers-vereeniging »Üns Belang". De drie eerstgenoemde afdee lingen kampeeren bij Zeist Verschillende Hoofd- en Afd. be stuursleden voerden bet woord over doel, nut en werking der vereeniging. De vereeniging telt in 41 afdeelingen ruim 3000 onderofficieren-leden van Leger en Landweer. Heden wordt een groote manoeuvre gehouden door het 5e regiment infanterie var. hier en het 4e regiment, dat in het kamp van Zeist gelegerd is. Ook het 2e bal. van het I Ie reg. uit Utrecht neemt hieraan deel, benevens de lie afd van het le regiment veld-artillerie. De luitenant-generaal Snijders, inspecteur der infanterie, en de gene- raal-majoor jhr. van der Goes, com mandant van de le divisie wonen de oefening bij. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden Buitengewone vergadeting van aandeelhoudets der Naamlooze Vennootschap «Amersfoort", Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort, is, ter ver vanging van den afgetreden Directeur, den heer P. H. van Haselen, benoemd tot Directeur jhr. N. E. W. Rutgers van Rosenburg, te Dootn. Dat Amersfoort de primeur ge niet van een tooneelstuk komt te zelden voor, dan dat men de gelegen heid om daarvan te genieten niet met beide handen zoude aangrijpen. Wij herinneren daai om nogmaals aan de opvoering van «Oom Braesig" door den heer C. P. T. Bigot getrokken uit Reuter's meestei werk «Ut mine strom- tid" met welke uitvoering onze stad genoot de heer Bigot morgenavond in «Amicitia" eene tourneé door geheel ons land aanvangt, ter viering van zijn 45 jarig jubilaeum als acteur. Moge een stampvolle zaal het goede hegin zijn eener gelukkige reis. Ter vieting \an haar 15-jarig bestaan zal de A. F. C. «Quick" aan staanden Zondag op haar terrein aan den Leusderweg verschillende wed strijden houden en tot slot een «noch nie dagewesene" voetbal-match doen spelen tusschen een dames- en een heeren-elftal. Amersf. Crt. De loting voor de lichting 1900 der Nationale militie zal hier gehou den worden op 6 en 7 November, niet als gewoonlijk in «Amicitia", doch in liet gymnastiek-lokaal der school aan do Hellingstraat. De heer A. J. Nijland, school opziener in het district-Utrecht, hoopt 1 November den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden dat ambt aanvaardde. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens half October van Soest- dijk naar Gotha te vertrekken, ter bijwoning van het huwelijk van den re geerenden hertog van Saksen-Coburg Gotha met prinses Victor ia Adelbeid van Sleeswijk-IIolslein. Gelijk men weet, is de hertog, die onlangs de regeeting aanvaardde, een zoon van de hertogin van Albany, zuster der Koningin-Moeder. 11. M. de koningin-Moeder ont vangt lieden te Soestdijk de koningin moeder van Italië, die daar een be zoek komt brengen. Koningin Margeritha verliet gisteren middag omstreeks 3 uur per automo biel Den Haag, zich begevende naar Amsterdam, van waar zij lieden naar Soestdijk gaat. H. M. deed in Den Haag eenige inkoopen in het magazijn van de vereeniging Arbeid Adelt. 379ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 26 September 1905. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 21000. Prijzen van f 70. 2028 2258 4496 10374 10385 11372 11387 15326 17012 en 17280. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2021 2024 2202 2203 2793 2809 2816 •1498 5901 15358 15359 17014 17024 20974 en 20991. Schouw. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie UTRECHT d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 1 der Ver ordening op de wegen en water leidingen Doen te weten, dat de bij voor meld artikel bedoelde najaars-scbouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onder worpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 11 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 22 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Te Zeist zijn aan den Van Reenen- weg twee gezinnen, met 4 en 9 kin deren, gerechtelijk uit hunne woningen gezet. De reden daarvan was geen wan betaling; want beide hadden jarenlang tot op den dag toe hunne huur trouw voldaan, doch alleen het feit, dat de huiseigenaar zijne perceelen wil ver bouwen. Weliswaar was hun te voren aangezegd te verhuizen, doch bet was hun niet gelukt een andere woning te huren, niettegenstaande zij daartoe alle mogelijke moeite hadden gedaan. Per vliegmachine naar de Noordpool. De Noordpool blijft nog steeds de groote magneet voor ondernemende ontdekkingsreizigers. Behalve Peary, die al onderweg is, zal nu ook de bekende Deensche kapitein Mikkelson een poging wagen om de pool te bereiken. Maar een andere en ge vaarlijker poging daartoe zal een meneer Edgar Wilson wagen. Deze meneer is bezig een luchtschip te bouwen, dat op een haar na lijkt op het beroemde hemelfregat van Jules Verne's «Robur de Veroveraar." Met dit voei tuig, dat een vijftig mijlen per uur loopen moet, hoopt hij de Noordpool te zullen bereiken. Mr. Wilson heeft reeds aan de Engelsche admiraliteit om hulp verzocht, als hij eenmaal den grooten tocht wagen gaat. Hij hoopt en wenscht dan, dat een kruiser met draadlooze lelegrafie- inrichting hem volgen zal, als hij zoo gelukkig is werkelijk de poolreis te aanvaarden. Gedurende de wintermaanden hoopt de uitvinder poolzoeker door dage- lijksche proeven met de «Clipper of the Clouds" zoo heet het lucht schip te bewijzen dat zijn onder neming kans van slagen heeft. Chineeschc spreuken. Aan een boekje met Chineesche spreuken, verzameld door Bruno Na- varra (Heidelberg, Carl Winter), is het volgende ontleend Beter niet te zijn, dan niets te zijn. Berouw is het morgenrood derdeugd. Elk mislukken is een stap verder op den weg naar het slagen. Een halfvolle emmer zwaait het meest heen en weer. Ook de hoogste torens staan op den grond. "De man meent, dat hij alles weet, maar de vrouw weet het beter. Ook de vorst des lands heeft arme bloedverwanten. Juweelen koopt men het laatst en verkoopt men het eerst. Geen godenbeeldensnijder bidt tot die goden; hij weet waarvan zij zijn gemaakt. Een dag van rouw is langor dan een maand van vreugde. Wie zelf niets te doen heeft, die geeft anderen het meest te doen. Wie koopt wat hij niet noodig heeft, zal weldra noodig hebben, wat hij niet kan koopen. Het beste middel tegen dronken schap bestaat daarin, dat men be- schonkenen gadeslaat, terwijl men nuchter is. Salomo Kruger. Toen Paul Kruger nog goed en wel als president in Transvaal regeerde, gaf hij meer dan eens blijken van scherp doorzicht, gezond verstand en monschenkennis. Zoo kwamen eens twee broeders bij hem, die het maar niet konden eens worden, op welke wijze zij een geërfd stuk land zouden verdeelen. Oom Paul hoorde beide kalm aan en zonder lang nadenken kwam hij tot deze beslissing: Gij als de oudste, moogt de bezitting verdeelenmaar voegde hij er knipoogend bij, de jongste mag dat gedeelte kiezen, dat hem het beste lijkt. Het gevolg was natuurlijk, dat de oudste broeder het land in twee stukken van gelijke grootte verdeelde.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 4