BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Een vrouw die welvarend is Eet goed Eten goed maag had,, kan die verzwakken door haar te veel te ontzien. De steel van den hamer slijt, of wordt min stens glad aan de oppervlakte, de hand van den timmerman wordt dikker en harder. Heeft men de kinderen door de laxeermiddelen vermagerd, zoo krij gen zij een paar eieren per dag meer, ze worden dan maar sterk ge voed, maar de vochten, die noodig zijn om het vocht op te lossen en het voedende uit het voedsel door het lichaam te verspreiden, die zijn gebruikt om den darm te ontlasten van zijn overtolligen inhoud. Eigen aardig is, dat onder normale om standigheden er niet zooveel vocht voor die ontlasting noodig is. De slikbewegingen, die in de keel wordi-n begonnen, worden door het geheele spijskanaal voortgezet, wanneer onze voeding die niet onmogelijk maakt. Is de toestand eenmaal ver keerd geworden, zoo ontstaat er wat men verstopping noemt en nu komt het laxerrmiddel uitkomst brengen. Gewelddadig wordt den darm ge prikkeld, tot afscheiding van vocht en tot krampachtige bewegingen ge noodzaakt en... de Augiasstal is voor ditmaal gereinigd, maar ten koste van een aandoening van den darmwand, die nu vooreerst geen vocht meer afscheiden kan en dus op nieuw aan de stoffen den doorgang weigert. Een nieuw laxeermiddel helpt dan ook niets. Men zal zich nu. niettneer verwonderen, dat na elk laxeermiddel de stoelgang opnieuw en steikerdan te voren gaal haperen. Hel geweld dadig laxeeieu is allerminst den na tuurlijken gang en niet in staal om, behalve na liet eerste gebruik, de werkkracht en levenslust op te wekken. Laxeermiddeltjes zijn geen huismid deltjes, zij behooren thuis in de han den van een zeer voorzichtig genees heer, aan het ziekbed, of wanneer alle andere middelen gefaald hebben En nu komt er eene eigenaardigheid van het publiek in het spel: Het kan het publiek zoo weinig schelen, hoe het aan deze of gene ziekte of onge steldheid komt, het wil weten hoe het er af komt. Het pleit voor den practischen zin van het publiek, waar echter op het oogenblik de ruimte niet toelaat om den raad met redenen te omkleeden, daar wil ik toch alvast één van de stoelgungbevorderende middelen opgegeven, Er zijn er talrijk vele en wanneer wij in een volgend artikel de zaak wat nader zullen hebben beschouwd, zullen vele huis moeders de voeding van hun gezin wel zóó weten te regelen, dat zij geen berouw meer hebben over de opge offerde huis-apotheek. Roggebrood, is een van die brood soorten, die met de geheele korrel worden bereid. Niet alleen het zet meel uit den korrel, maar ook de zaadhullen worden mede opgenomen Het zal voor hen die eenmaal aan ge brekkigen stoelgang lijden, noodig zijn in den beginne viij veel roggebrood te eten('s avonds vóór het naar bed gaan een paar centimeters dikke snede met boter en wat zout, later kan die hoeveelheid aanzienlijk woiden ver minderd. Grijs roggebrood verdient, vooral voor zwakke magen, den voor keur boven bet zwarte. De Japansche Regeering zal den uitvoer van vogelhuiden verbieden. Aan de tol-kantoren zal worden last gegeven dergelijke zendingen niet meer door te laten. Het roekeloos dooden van vele nut tige vogels heeft namelijk in Japan het aantal insecten derwijze doen ver meerderen, dat de landbouw er schade van ondervindt en met name de rijst velden van ongedierte wemelen. Moet de wijsheid in deze waarlijk weder heel uit het Verre Oosten komen Het Dou Nai-dal in Cochinchina is door groote zwermen sprinkhanen be zocht, welke door Saigen trokken en groote schade aanrichtten in de rijst velden en op de suikerplantages. Het tegenwoordige geslacht in Co chinchina had nog nooit eene sprink hanenplaag beleefd. Voorts worden groote overstroomin gen van de Mekong bericht. Omdat de keizerin van China zijn dochter Alice zoo gastvrij om vangen beeft, krijgt zij van president Roosevelt een mooie naaimachine. De machine, die overal met goud be slagen is, zal geplaatst worden in in een mahoniehouten kastje, ge voerd met zijde en pluche in de Chineesche kleuren. Zij wordt ver moedelijk door een buitengewonen zaakgelastigde naar China gebracht. RECLAME. EEMGE WOORDEN van een inwoner van Hattum, De heer Jaspers te Hattum heeft iets te ze®- ;en betreffende Foster**, zalf, het bekende mia- iel tegen huidziekten, zo^&ls aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De Heer G. J. Jasper, te Hattum, schrijft on»: Sedert/ruim twee jaren heb ik onophou delijk veel /pijn moeten jijden, daar mijn vin gers en heiden opengesprongen waren, ik kon mijn vingers soms heeleinaal niet meer buigen. Ze werden hard en vol ^barsten en kerven en ik was niet meer iA* staat mijn bezigheden naar behooren ;te doen, en de onophoudelijke jeuking was niet om uit tc houden. Toen ik vsyrde wonderlijke genezingen door Foster's kregen, hoorde, ontbood ik onmiddelijk e»n doosjt en toen. ik de zalf,toepaste, had ïkjfceds den eersten dag een aanmerkelijke vepichting en den derden da^ jfras ik Vplkomeurgenczen. Ik weet niet hoe ijr U mijn ILnk^Sl betuigen en ik zal ditv webflraige middel 'grorne aan iedereen bekend materi. Verzeker U dal het de echte -Foster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die de Heer Jas pers gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending 1. 75 voor ècn- of f 10.voor zes doozen. Het Vadert, verneemt, dat mr. JE Mackay er over denkt, zijn benoeming tot lid van d6 Eerste Kamer niet te aanvaarden, omdat hij wegens den ge zondheidstoestand van zijn vrouw eenigen tijd in het buitenland zal dooi brengen. Waarschijnelijk zal in dit geval de oud Commissaris te Utrecht deheerSchlmmelpenninck van derOye, zijn opvolger worden, tenzij de room- sche leden besluiten kunnen de mis lukte candidaluur van dr. A. Kuyper ditmaal te doen doorgaan, wat niet waarschijnlijk is. Naar verzekerd wordt bereid de heer De Meester een samensmelting van de vermogens- en bediijfsbelas- ting voor. fCenlrum.J Baron Michiels van Verduynen heeft zijn ontslag ingediend als Tweede Kamerlid voor Breda en zijn nieuwe functie als Secretaris-Generaal bij het Arbitragehof aanvaard. De uitslag van de verkiezing voor de Prov. Staten, gisteren te Tiel gehouden, is, dat gekozen is met een groote meerderheid de heer Van Lidth De Jeude. De Amersfoortsche Tram ver voerde in September 7680 betalende passagiers, tegen 6569 in 1904, 7492 in 1903 (toen het heel slecht weel was), en 5764 in 1902, het eerste jaar. De passage bracht op f557.35 tegen f533 80 in 1904 en f611.27* in 1903. De totale-opbrengst was f582.45 tegen f557.45 in 1904, f637.98 in 1903 en f490 78' in 1902. De opbrengst per dag-Kdometer was f10 79, tegen f10 32 in 1904, toen het duurdere tarief nog gold, f 11.81 in 1903 en f9.09 in 1902. Bij de hier gehouden aanbeste ding voor de levering van ligstroo voor het garnizoen Amersfoort in het tijdvak van 1 November 1905 tot 31 October 1906 werd ingeschreven door de firma H. Gerritsen voor f37.en door A. van den Hoek voor f36.90 per 1000 K.G. Voor het wasschen der linnen goe deren van het nachtleger-magazijn hier gedurende het jaar 1906 waren ingekomen 11 biljetten. Minste inschrij ver was wed. B. \V. Speelberg, voor 1 en 2-mans bedzakken 3 cent. kus- senzakken 1 cent, bedlakens l'/tcent en stroozakken 4 cent. Voorloopig gegund aan de minste inschrijvers. Bij de ten overstaan van den Intendant van de 4e divisie infanterie gehouden aan besteding van aard appelen voor de soldaten-menages te Amersfoort gedureude het tijdvak van 1 November 1905 tot 31 Mei 1906 werd ingeschreven door: J. Meijer, te Amersfoort, voor f2.62; A. van den Hoek, aldaar, f2.64; A. Wagenaar, aldaar f2.24, en H. J. Diekerhof te Deventer, voor f2.14 per H. L. Onder het gewone voorbehoud ge gund aan den minsten inschrijver. Voor de aanbesteding van den verbouw van «Het Herlenhuis", ten overstaan van architect A. Pothoven ie Leusden, zijn ingekomen 11 biljetten, en wel van: W. Hendrikse, te Amers foort, f8950; E. van der Wart en B. Elzenaar, aldaar f8260; D. J. van Wagensveld, te Barneveld, f7890; E van Keulen, te Amersfoort en H. van Rouwendaal, te Soest, f7700; II. Lablans, te Amersfoort, f7400; N. Wolfswinkel, aldaar, f 7365G. Was- sink, aldaar, f7100; T. van Hooge- vest, aldaar f6900; C. Eggenkamp, te Leusden, f6729; G. van den Bongaard, te Leusden, f5822; en E. de Bruin, te Hoogland f 5723. Gegund aan den minsten inschrijver Gisterenochtend omstreeks 10 uur brak in het bovenhuis boven het calé van den heer Van Unen aan den Stationsweg een feilen brand uit. Hbt bovenhuis bewoond door de heer Koe koek brandde totaal uit; van het be lendende bovenhuis boven het sigaren magazijn van den lieer M. Kraaijenhof brandiie de zolderveidieping uit. De benedenhuizen, ook de aangrenzende banketbakkerij van den heer Th. P. A. Knuiversleden belangrijke waterschade De politie was met haar slangenwagen het eerst op het terrein en had de Utrechtsche Waterleiding voor vol doende druk gezorgd, wat voor de zooveelste maal wederom bleek niet het geval te zijn, de brand had ze ker niet zulk een omvang gekregen. Het is een schandaal dat de veiligheid van have en goed der ingezetenen is overgeleverd aan de willekeur dezer zich aan geen concessie storende maat schappij. Met behulp der spuiten was men omstreeks 11 uur den brand meester. De schade wordt door assurantie gedekt. Op 11 October wordt van hier uit een afstandrit gehouden, uitge schreven door de «Militaire Sport- vereeniging", over omstreeks 70 K.M. via, Pulten, Barneveld en Ede naar Arnhem, waar den volgenden dag dressuurproeven moeten afgelegd en een jaehtrit wordt gehouden. Het Bestuur der Oudheidkundige vereeniging «Fléhite" heeft zich ge wend tot Gedeputeerde Staten dezer provincie met het verzoek om in het genot te worden gesteld van een jaarlijkse!) provinciaal subsidie groot f200 ten bate van een voorgenomen uitbreiding van het Musseum in ver band met een haar door den heer Kok gemaakt legaal van goederen en voorwerpen van oude kunst. In verband met haar bevordering tot Commies-titulair der Posterijen en Telegraphie, is Mej. W. A. Everaars met ingang van 1 November overge plaatst naar Stads-Kanaal. De heer J J. Vei meulen, tijde lijk leeraar in Geschiedenis aan het Gymnasium alhier is benoemd tot leeraar in Geschiedenis en Aardrijks kunde aan de Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus en de daaraan verbonden Handelsschool te Utrecht. Lijst van de aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder behoo- rende hulpkantoren in de maand Sep tember ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekend heid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Barends, Amersfoort. Van Slooten. P. Hols, Mevr. Somer, Mevr. N. Mansveld, BergenopZoom. Van Kolfschoten, Eefde bij Gorsel. v. Heucelom, Haaften. Uiltje H. Valk, Langezwaag. Broekhuizen, Loenen a/d Vecht J. Boerke, Olst. Brandt, de Steeg. Mej. Rademaker, Utrecht. G. Oldenhof, Vollenhoven. S. F. Marsman, Zeist. Mej. E. Maurits, Zeist. R. Bas, Zutphen. J. Kuijper, Juffr. Jaana v. d. Vorts, Briefkaarten. M. Spiekei man. Amsterdam. Mengelberg, Mej. Van Leeuwen, Mej. Hendriks, H. C. de Waal, Diever. A. Vlasakker, Hilversum. Donis Brans, Leidon. J. Dekker, Utrecht. Bsse van Heeckeren, Utrecht. Laboyrie, Amsterdam. Uit het Buitenland terug: Brieven. Baronne de Pallandt, Chamonix. Hegerga, Dunnwald. Walpole, London. Briefkaarten. Elzie Plummer, Paris. Gerard W. Groos, Dierenbescherming. Ten einde het veelvuldig mishande len van dieren, hetgeen helaas no? dagelijks voorkomt, zooveel mogelijk tegen te gaan, verzoekt ondergetee- kende, wonende aan de Utrechtsche straat no 35 allen, die van zoodanige mishandeling getuige zijn of zulks ver nemen, hem mondeling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen maatregelen te kunnen nemen. De 2de Secretarie van de afd. vGooi en EemUmd"jder Ned. Ver. tot beech, van dieren J. A. SANDBERG. Aan de leden der afdeeling «Gooi en Eernland" van de Nedeilandsche Vereeniging tot bescherming van die ren wordt in herinnering gebracht, dat de navolgende slageis te Amersfoort gebruik maken van bet sclnelapparaat, door hetwelk de dieren op de snelste en minst pijnlijke wijze worden gedood: G. P. Ittmann, Hof 10; E. J. van Ommen, Ainh. str. 17; F. J. Willen- borg, Krommcstr. 3; C. J. Visser, Nieuwstraat 2. Op de algemeene vergadering, ge houden te Baarn, den 28sten April 1905, werd eene motie aangenomen, om uit sluitend bij de slagers, die van het schietmasker gebruik maken, hunne bestellingen te doen. De 2de Secretarie der bovengenoemde afdeeling J. A. SANDBERG. 379ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 2 en 3 Oct. 1905. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebf.k te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1500 op No. 2819. Prijs van f200 op No. 2005. Prijzen van f 70. 936 2017 2019 2020 2036 2039 2206 2781 2808 5909 5920 15321 15325 17022 17028 en 20978. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 927 931 935 954 2001 2010 2010 2201 2230 2232 2236 2256 2798 4105 4434 4487 4500 5923 5928 10368 11377 11403 11408 11409 11534 11559 15301 15305 15308 15329 15337 15338 17003 17017 17788 20972 en 20989. Een gedressseerde hond. Bij het werk aan de Maashaven te Rotterdam staat een keet waarvan de politie veimoedde dat daarin wel eens een borreltje getapt werd. Maar hoe dat te constateereu? Bij de keet lag een kleine hond, en zoodra kwam er een agent in de buurt dan maakte het dier zulk een geweld dat de boel op geruimd was eer de agent binnen kwam. Ieder ander liet de hond na deren zonder daarvan notitie te ne men. Zaterdag was de hond even bin nen om te eten, en in dat korte oogenblikje kwam een hoofdagent de keet binnen. Wel liet de hond zijn waf waf liooren, maar te laat. De overtreding was gezien, en proces verbaal werd opgemaakt. Om een appel. Gisteren werd op school te Lekker- keik een kind gemist en bij navraag thuis bleek, dat ook de moeder het vermiste. Het was een knaapje van 9 jaar, dat om een stuk appel het ouder lijk huis ontloopen was en de wijde wereld wilde ingaan. Hij had n.l een heelen appel gekregen en moeder ge lastte hem te deelen met zijn zusje. Dit was de reden waarom hij wegliep, en zijn zusje van 4 jaar ging met hem mee. Na lang zooken werden de twee kinderen nabij Krimpen aan de Lek gevonden en per hondenkar naar huis teruggevoerd N. R. Cl. Een koe. gestolen. Maandagmorgen zijn op de week markt te Nijkerk door de politie aan gehouden twee individuen, die een zwartbonte koe te koop aanboden. Daar zij er verdacht uitzagen en daarom door de politie ondervraagd werden, ging de een op de vlucht, terwijl de ander werd aangehouden, die bekende genaamd te zijn Theo- doius Agterberg, los werkman, ge boren te Utrecht thans zwervende. Verder bleek, dat de bewuste koe in den vroegen ochtend uit eene weide onder Eemnes ontvreemd was. Agterberg is onder politiegeleide naar Utrecht overgebracht. De voort vluchtige, Bart Miltenburg geheeten, is men op het spoor. Uit Nijmegen schrijft men van tie kermis aldaar: Een militaire invasie in een over vol café. Petten van het lie met jas sen \an het 56e regiment, en omge keerd, in schilderachtige combinaties. Het was de innigste internationale vei broedering, die men zich kan voor stellen. De nieuwe Vredesconferentie is er maar kinderspel bij, en het was voor een geïsoleerde natie om er ja- loersch van te woiden. Uil volle borst zongen de verdedigers van de Duitsche stranden hun «Wacht am Rliein",dap per ondersteund door de llollandsche wapenbroeders. Het zou den «Kaiser" goed hebben gedaan, als hij datgehoord bad. «Hoch 1" en nogmaals «Hocli 1en «Bruderschaft"Maar de «Ruf wie Donderhall" «brauste" zoo geweldig, dat de polilie, wegens het vergevor derde uur aan deze apotheose van den wereldvrede een einde maakte. De uitvinder van de crinoline (als die hernieuwing van de achllier.- de-eeuwsche hoepelrokken een uitvin ding mag heeten). August Person, is te Chateau-sur-.Marne oveileden. Hij was bediende in een modema gazijn, toen hij op het denkbeeld kwam de hoepelrokken van stalen veeren te maken, welke tijdens het tweede Keizerrijk zoozeer in zwang kwamen. Ilij nam een brevet van uitvinding en verkocht het terstond voor 4000 francs. Daarna verliet hij het mode vak en werd teekenagr bij de Ooster spoorwegmaatschappij. Edison is, naar men bericht, thans gereed met zijn nieuwen olec- trischen accumulator, waarvan al zoo lang sprake was. Hij heoft er twee jaren achtereen aan gewerkt en 14,000 batterijen gemaakt vóór hij zijn doel had bereikt. Er wordt een nieuwe groote fabriek gebouwd waar men die accumulato- len zal maken. Zij verschillen niet veel van de vroegere; maar Edison heeft het gewicht aanmerkelijk ver minderd en het gebruik goedkooper gemaakt, zoodat een automobiel van goede qnahteit, naar men verzekert, in het gebruik 58 percent goedkooper zal zijn dan het onderhoud van trek- paaiden. RECLAME. Zij die de Pink Pillen gebruiken De Pink Pillen hebben Juffr. Neeltje Kalk man, 33 jaar oud, en wonende te Kinderdijk 28 E van een vreeselijke maagziekte genezen: »Ik heb het genoegeh'-mede te deelen, dat ik mij bij de behandeling met de Pink Pillen zeer goed bevonden heb. Yoordat ik ze ge bruikte, heb ik op* vreeselijke wijze gedurende meer dan 10 jaren aan de maag geleden, het geringste voedsel kon ik niet meer verdragen. De eetlust was dan ook' zeer gering. Men raadde mij op zekeren dag-aan de Pink Pillen te gebruiken.'. Het is wortderbaar, maar de eerste doos was nog niet jialf verbruikt of ik bespeurde reéds verlichting, dat moedigde mij aan, ik zette de behandeling voort en de uit komst ging^mijne verwachting te boven, want thans eet ik alles met smaak en de spijsver tering is volkomen. Alle vrouwen, alle jonge meisjes staan er op eene goede gezondheid te hebben en er flink uit te zién. Zij zuljen er nimmer flink uit zien als riij geen goede gezondheid hebben en vooral als zy aan de maag lijden. De vrouw die aan ;de maag lijdt, draagt de sporen van haar lijden op haar aangezicht. Zij heeft geen frissche-* kleur, hare oogen zijn omringd en ingedrongen, de pijn en de schele hoofdpijnen die stepds de slechte spijsvertering vergezellen veroorzaken rimpels. De vrouw die raaag- kwalenj-heeft trekt geen nut uit haar voedsel, zij wofdt mager en verliest hare schoone vormed'. De slechte spijsvertering is een der voornaamste oorzaken der slapeloosheid, bij gevolg. Verliest de vrouw die een slechte maag heeft dagelijks hare krachten, want zij voedt zich nïèt en gedurende de nacht rust zij niet uit en weldra 'xal zijluit geput zijn. De Pink Piefen herstellen op snelle wijze de gestoorde magen, zg geven eetlust en eene uitmuntende spijsvertering. Tegelijker tjjd ver sterken zip het geheele lichaamsgestel en doen de krachten terugkomen, die den slechten toestand van de m^ag heeft doen verliezen. De Pink Pillen beltomen dit resultaat, dank hunne krachtige werfing op het bloed dat jij om zoo te zeggen vèrrijken en vernieuwfen. Op de verzwakking cfer organen van de rrfaag volgt onder den invloed van een zuiver Ijloed, den krachtstoestand én de goede werkij^ van deze zelfde organen. ïij doen niet gelijkaekere geneesmiddelen, waartan de uitwerking niet van blijvende aard is,qiadat men opgehouden heeft ze te nemen. Opor hunne wérking op het bloed en het zenuwstelsel, zrjn de Pink Pillen onovertreffelijk Stegen bJbedarmoede, bleekzucht, neurasthenie^, alg^rifeene zwakte, rheumatiek, schele hoofdprjtiV zenuwpijnen, heupjicht. Prijs f4.75 de doos, f9.per zes doozen, verkrijgbaar bij Snabiliè,Steiger 27, Rotterdam hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg drogist, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2