NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. No. »8. Zaterdag 4 November 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. FEUILLETON. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Hummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte (Vervolg). Het zenden van een adres aan Hare Majesteit de Koningin betref fende de gelijkstelling v. d. dienst doende Schutterij en hare leden met eene rustende schutterij en hare leden wordt z. h. 16 goedgekeurd. Ook het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van eenige gemeente-eigen dommen aan de Vereeniging, Amers foortsche «Industrie- en Huishoud school" wordt z. h. 16 aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring voor f75. per jaar, gedurende 6 achtereenvol gende jaren van de tuinmanswoning, met stal, schuur en moestuin, gelegen aan de Wolfertstraat, aan Jan van Ruitenbeek wordt z. h. st. goedge keurd. Na eenige discussie wordt eveneens z. h. st. goedgekeurd een voorstel van B. on W. om den maximum-huui prijs der woningen voor welke muntgus verkrijgbaar wordt gesteld, van f2 50 te brengen op f 3. Op bet verzoek van C. Leenheer om kwijtschelding der opgelegde boete van f 99.wegens te laat opleveren van baggerwerk wordt op voorstel van B. en W. die aanvoeren dat adressant ruim 4 weken heeft laten voorbijgaan alvorens met het weik te beginnen, afwijzend beschikt. Een voorstel van B. en W. om in verband met de beslaande verordening op het L. O. in onze gemeente de jaarwedden van de onderwijzers Kraan en Oerlemans met f 25.te verhoo- gen, wordt z. h. st. goedgekeurd. Evenzoo keurt de Raad stilzwijgend goed de beslissing, volgens advies dei- commissie, in zake reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting. Achtereenvolgens worden nu z. h.st. goedgekeurd de begrooting der ge zondheids-commissie lot een bedrag van f 950.die van het Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van f12200.die van het Burger-wees huis tot een bedrag van 19267.06'en die der schutterij (voorloopig in ver band met het request aan H. M.) tot een bedrag van f 1413. Aan de orde komt daarop een voor stel lot het aanbrengen van eenige wijzigingen om de verordening tot regeling van de. rangen en jaarwed den en bedienden bij de gemeente secretarie van Amersfoort in verband met hel aanstellen van een controleur van de belastingen en van het be volkingsregister op een tractement van f 800.— tot f 1000.-. Dit voorstel wordt ongewijzigd met algemeene stemmen door den Raad goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van den ambtenaar belast met de vervolging in belastingzaken met f 110 wegens vermeerdering van werkzaamheden door toename der bevolking wordt z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde komt een voorstel van het Dagel. Best. om naar aanleiding van een schrijven van de commissie van bijstand voor de reinigingsdienst, dezen dienst uit te breiden door ver sterking van het personeel met 3 man en uitbreiding van het aantal paarden tot 8 benevens het alsnog aanschaflen van twee tonnenwagens twee asch- karren, een ijzeren beerkar en 100 ijzeren privaattonnen. Tetens wil de commissie het rond brengen der cokes van de gasfabriek bij particulieren door trekkracht van de reinigingsdienst doen geschieden, hetgeen aan die dienst een voordeel van f 600 's jaars zou bezorgen. Dit laatste vooral wordt door de heereri Veis Heyn, Plomp, Gerritsen bestreden en ofschoon door den Wet houder van openb. werken verdedigd, in rondvraag gebracht met 12 tegen 4 stemmen verworpen. Nadat de heer Veis Heyn nog heeft verklaard teleurgesteld te zijn. dat reeds nu 1 500 meer wordt gevraagd voor uitbreiding, waar hij indertijd reeds had gevraagd of voldoende voor ruimte enz. was gezoigd, wordt de rest van het voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. Een door B. en W. op advies van de betrokken commissie gemaakte verordening op het beheer en den dienst der gemeente-ieiiiiging, tot heffing van iechten wegens diensten, door die reiniging verricht en op de invordering dier rechten woidt artikels- gewijze vastgesteld en daarna in zijn geheel goedgekeurd z. b. st. Aan de Amersfoortsche Tramweg- Maatschappij wordt zonder discussie over 1906 wederom eene subsidie uit de gemeente-kas verleend ten bedrage van f 800. Een subsidie aan de vereeniging «het Nederlandsch Landbouwkundig congres tot een bedrag van f500. wordt z. h. st. verleend. Evenzoo wordt een subsidie van f300.stilzwijgend toegestaan aan de oudheidkundige vereeniging «Fléhite," welke vereeniging dit jaar door nood zakelijke uitbreiding van het museum voor groote onkosten staat. Aan de orde komt nu de gemeente- begrooting voor 1906, doch daar het inmiddels reeds half vijl was geworden werd op voorstel van den heer Ger ritsen besloten de zitting te schorsen tot des avonds 8 uur. De avondzitting biacht weinig be langrijks. De heer Gerritsen verhief zijn stem tegen het bestraten met Waalkhnkers van de Heerenstraat en vind dat de Koningstraat eer daarvoor in aanmerking komt, hetgeen de heer van Eek niet met hem eens is. De Weth. van openb. werken betreurt die aanmerking, daar toch geheel wordt gehandeld volgens het eenmaal aangenomen plan om jaarlijks een paar straten van klinkers te voorzien. De heer Hamers wil de f41.voor de telephoon van de gemeente-reini ging naar de gasfabriek geschrapt zien, doch wordt door den voorzitter op merkzaam gemaakt, dat niet deze telephoon doch de rechtstreeksche verbinding met het kantoor van den directeur der reinigingsdienst is be doeld. De heer van Esveld die, onder al gemeene hilariteit verklaart het ton nenstelsel bij zich te hebben voelt ook veel voor een directe aansluiting met den directeur De heer Oosterveen zou gaarne zien. dat B. en W. bij het bestuur van Fléhite aandrongen op het kosteloos ter bezichtiging stellen van het museum op enkele werkdagen. Op eene desbetreflende vraag van den heer Gerritsen deelt de Voorzitter mede dat bij B. en W. het voornemen bestaat eerlang voorstellen te doen tot het oprichten van een pensioen fonds. Nog wordt door den heer Ger ritsen in overweging gegeven tijdig maatregelen te treffen om op 1 Januari 1907 te kunnen beginnen met, door slooping der reeds aan de gemeente behoorende perceelen, de Kamperbin nenpoort te verbreeden. Overigens worden de 199 posten van ontvangsten en uitgaven der be grooting, zonder bemerking afgeha merd en deze in zijn geheel, zoo in ontvangst als uitgaaf vastgesteld op f564359,54' met f5766,35' voor on voorziene uitgaven. De heer Gerritsen wenscht mede namens de oveiige raadsleden een woord van dank en hulde te brengen aan de opsteller der ontwerp begroo ting, de gemeente secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese, voor de ge makkelijke practische indeeling daar van. Alvorens de vergadering te sluiten stelt de voorzitter voor een schrijven te richten aan den heer en mevrouw van Boetzelaar met dankbetuiging voor de milde wijze waarop zij gedu rende een reeks van jaren de zieken verzorging in onze gemeente voor hunne rekening hebben genomen. Onder teekenen van instemming ver- eenigt de Raad zich met dit voorstel. Te kwart voor negen wordt daarop de vergadering gesloten. De Koninklijke stallen. De Haagsche briefo-hrjjvpr van de «N G Cl verle emt van lligelicnie zijde, dat de veel be.-prokcii post voor den bouw der nieuwe stallen bij 't Kon. domein het Loo bij nota van wijziging van Hoofdstuk I zal worden terugge nomen. H. M. de Koningin zou zelve daartoe het verlangen hebben te ken nen gegeven. Drankwet! In afwachting van later wellicht uitgebreide drankwetwijziging wordt thans een wetsontwerp van zeer be perkte strekking ingediend tot weg neming van de grief, waarop in den jongsten tijd meermalen is gewezen, nl., dat de z g. bierhuishoudeis (ver- koopersvan alcoholhoudende, anderen dan sterken drank) zoomede de ver- koopers van alcoholvrijen drank, die thans hun bediijf reeds uitoefenen, door de nieuwe drankwet worden ge dwongen daarmede op te houden, wanneer zij in de laatstvei loopen vijf of tien jaren wegens sommige kleine drankwet-overtredingen waren ver oordeeld. Het ontwerp bedoelt ook dezen personen de gelegenheid tot bekoming van «verlof" te geven. In verband daarmee wordt ook voorgesteld een aantal iu de geldende wet genoemde overgangstermijnen te verzuimen. Coöperatie II. IJ. S. Aan bel verslag der coöperatieve vereeniging tot bevordering van de slollelijke belangen van het personeel der II IJ S. M over liet peisle dienstjaar 19031904 is liet volgende ontleend* Op 'II Il'»cembei ":i uit,,'' m 239 -p lai'bnekj - I FRANZ TRELLER. 9. Daar is hij al, houd je kalm als hij komt." Nauwelijks had hij dit gezegd of er verscheen in de denr een zoo zeldzame verschijning, dat Paul, ofschoon hij door 'jagers woorden wel op iets ongewoons was voorbereid, bij dat gezicht toch erg verschrikte. In de deur stond, was het een menschelijk wezen dat hij zag of een dier aardmannetjes zooals die in sprookjes boeken voorkomen? een schrikwekkend leelijk wezen, de karakeratuur van een mensch. Op een kort, in eengedrongen lichaam welks breede schouders en gewelfde borst buitengewoon kracht verrieden, zat een zeer groot hoofd, dat door het dikke, verwarde haar nog grooter scheen dan het was. De dikke neus, de buitengewoon breede mond, die half ge opend, sterke, witte tanden liet zieD, fonkelende oogen, de breed, vooruit springende jukbeenderen, dit alles maakte een schrikwekkenden indruk. Paul kromp onwillekeurig ineen toen hij hem zag. De kabouter 9tond stil toen hij Paul zag en staarde diens jeugdig schoone verschijning aan, met een uitdruk king van plotselinge verbasing die overging in een blik die weinig welwillendheid verried. De mensch, wiens lange armen tot aan de knieën reik ten was weinig langer dan vier voet en het om borst en heupen flodderende jachthemd deed hem nog mismaakter dan hij was. nNu, Puck, mijn kamerdienaar," zei de trapper op vrien delijken toon «zie je makker eens goed aan, ik heb hem opgenomen zooals ik jou eens opgenomen heb, maar ga vriendelijk met hem om, hoort ge," voegde hij er ernstig bij, «hij is onze vriend, verstaat ge, onzen vriend." De mismaakte mensch stond nog altijd bewegingloos, altijd door Paul aanstarend, toen sloeg hij zijn oogen (die oogen waren zijn eenige schoonheid) op den trapper en sprak met moeite de woorden uitstootend: «blijft hij hier?" Slechts zoolang Puck, tot ik hem weer naar zijn familie op de neerzetting terugbrengen kan, langer niet." Het donkere gelaat van den dwerg helderde bij deze woorden op. «Mijn beste Puck is wat jaloersch op alles wat zich in mijne gunst schijnt te verlangen," sprak de trapper ter verklaring «neem hem dat niet kwalijk, Paul hij heeft niemand die zich om hem bekommert, dan mij hee, Puck, je bent mijn pleegzoon, niet?" «Ja, ja," klonk het onbeholpen uit Puck's-mond. «Puck, Oom lief. «Dat weet ik wel, dat weet ik wel mijn jongen, ik heb jou ook lief o, zoo lief." 't Is een voortreffelijke jongen, die Puck, al is hij ook geen Adonis, dat zult ge wel on dervinden Paul en met hem bevriend worden." Paul dacht, die afstootende gedaante aanziende, dat dit niet licht zou gebeuren, hij kon zijn tegenzin slechts met moeite bedwingen." «Waar kom je dan nu vandaan, jongen?" vroeg de trapper den dwerg. «Paarden," was zijn antwoord. «Goed zoo, Puck, waren ze er allen?" «Allen." «Goed! Puck is mijn metgezel, mijn paardenknecht, mijn landbouwer, mijn strikken spanner, mijn speurhond, mijn kok, mijn kleermaker O, je zult eens zien hoe bekwaam hij is." De dwerg grijnsde bij die woorden van welbehagen en trok zijn mond van het eene oor naar het andere. «Slechts de edele schrijfkunst viel wat zwaar." Puck lachte. «Niet schrijven, gaat niet, Puck kan niet." «Dan moet het maar zonder dat gaan, jongen, de weten schap i9 niet voor ieder. Maar ge zult wel honger hebben, niet De dwerg knikte. De trapper gaf hem brood en vleesch Puck liet zich op eeD kist neer en at met groote eetlust. Met verbazing, huivering, en afkeer zag Paul dat alleen aan. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1