NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. 1*0. 89. Woensdag 8 November 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooiuio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De toestand in Rusland. In kalme bewoordingen is officieel te Peteisburg meegedeeld wat de particuliere correspondenten van alle groote dagbladen in bijna alle tele grammen betoogen en met bewijzen stavenHet uitvaardigen van bet keizerlijk manifest van 30 October heeft het land nog niet de rust her geven. Integendeel wordt de toestand mot den dag ernstiger. In Zuid-Rusland, in het Kaukasische gebied, in Russisch Polen klinkt door de straten steeds het geknal van schoten, luidt de brandklok, in de booldsteden Peters burg en Moskou sist het en kookt het. Alleen in Finland gaat bet kalmer toe, doch even zeker als in de andere deelen van het groote. Tsaren-rijk. Alle revolutionnairen zijn bezield met een groot wantrouwen tegen de goede bedoeling van de bureaucratie, en zij, die niet revolutionnair zijn en evenmin vertrouwen, sluiten zich bij de revolutionnairen aan, uit haat en woede tegen Trepof wiens houding hoe langer hoe duidelijker wordt, omdat dagelijks de bewijzen komen van de contra-revolutie, die hij in 't leven tracht te roepen. Het duidelijkst wordt dit gezegd door het arbeiders-comité te Peters- burg, dat zich heer en meester over den toestand begint te gevoelen, en openlijk opgetreden is met een procla matie. waarin geschreven staat«Wij hebben vrijheid van vergaderen, doch onze bijeenkomsten «orden door troepen bewaakt; vrijheid van praten is gegeven, doch de censor blijft; vrijheid van leeren is gegeven, doch de uiniversiteit is door troepen be zet; onaantastbaarheid van de persoon, is gewaarborgd, doch de gevangenissen zijn volWitte is gegeven, doch Trepof blijfteen constitutie is ge geven, doch de aulocratie blijft, alles is gegeven, doch niets is gegeven". Het comité dat een soort van terrorisme begint uit te oefenen heeft de noodzakelijkheid betoogd van liet wapenen van alle weiklieden Verder stond het alleen die uitgevers van bladen toe hun krant te doen verschijnen die vast besloten waren de censuur te negeeren en het revolu tionnair manifest af te drukken, in zijn geheel, zonder wijzigingen, zoodia de tijd daarvoor geschikt geacht wordt En de uilgevers op enkele uitzonde ringen na, schijnen zich Ie willen oriderwei den aan dit terrorismete willenof te moeten. De particuliere correspondent van liet Berl. Tagebl. seint namelijk «Nadat de zetters op de drukkerijen Vrijdag liet werk na eenig aarzelen hervat hadden, zoodat eindelijk de kranten na een week tijds weer ver schenen, werd 's avonds om negen uur geslaakt. Zij zeiden, dal zij alleen wilden werken, wanneer de uitgevers beloofden den censor te bannen. De organisatie bad besloten alle bladen, die toch verschijnen zouden, te con- fiseeren en al het materiaal te be schadigen, zoolang de redacteuren niet de verzekering hadden gekregen, dat werkelijk vrijheid van drukpers toegestaan was. De uitgevers gaven toe aan dezen eisch. Ook iti andere vakken wordt getracht den arbeid te doen neerleggen. De toestand is weer ernstiger. Het werklieden-comité ter roriseert de geheele samenleving". Vele gematigde elementen, die 's middags nog aansluiting zochten bij Witte's regeering, wendden zich 's avonds tot de socialisten, omdat deze uitstekend georganiseerde partij alleen in staat is beschaving en eigen dom tegen de maatregelen van boven te beschermen, zegt de Foss. Zlg. Alle gebeurtenissen in Kasan, Moskou, Twee spreken voor één ding: Trepof jaagt de goedgezinden naar de kwaad willigen. De constitutionalisten zetten vreedzame manifestaties op touw, hielden rouw- en dankdiensten ter eeie van de gevallen vrijheids-vechters. Plotseling wordt dan, tot aller ver rassing geschoten. Dadelijk daarop bedekken honderden dooden de straat, liet publiek vlucht, artsen worden door een cordon van militairen toe- gelalen tot de geu'onden en liet cor don sluit zich. Een salvo wordl afge geven, alle artsen zijn doodgeschoten. Dit is geen overdrijving, noch een ongelukkig toeval. Uit meer dan twintig plaatsen komen soortgelijke berichten, die deze mededeeling be vestigen. Gisteren maande de «Roeska Wjedomosti" tot kalmte aan, vandaag stookt zij op tot optreden tegen de soldaten. Het leit, dat de ongeregeldheden in vele steden tegelijk begonnen, zegt de «Manch Guardian" is een bewijs, dat zij voorgeschreven waren uit Peters burg, waarschijnlijk om den indruk te wekken, dat het volk ontevreden was over den nieuwen stand van zaken. De Paleiscamarilla was gedwongen toe te geven aan de revolutie, doch nam dadelijk maatregelen om een con tra-revolutie op touw te zetten, in den vorm van patriotische manifesta ties, beschermd door kozakken. Anti- joodsclie moord partijen waren het meest betreurenswaardige gedeelte van deze tegen-revolutie, omdat de Joden altijd zeer actieve anti-revolutionnairen ge weest zijn. En hoe bet bijvooi beeld in Odessa toeging, lezen we in de Standard stiet bloedbad in de straten begon Donderdag tegen den middag. In het centrum van de stad knalden onophou delijk revolver-en geweerschoten. Alle woonhuizen werden door doodelijk ver schrikte inwoners versperd en gebar ricadeerd. Gewapende volksscharen renden door de straten en vuurden in het wilde. Hur.ne rijen werden gedund door de karabijnen der kozakken, die zelf honderd man verloren hebben door de schoten uit de verdiepingen der huizen en door bommen. Hierdoor woedend geworden, hielden de kozak ken steeds den vinger aan den trekker, klaar om te schieten op elk doel, dat zij voor vensters of op een balkon zien. De infanterie weigerden te schieten, wanneer '/.ij niet zelf aangevallen werd. Donderdag alleen bedroeg het aantal dooden en gewonden 2000 DeJoodsclie wijk in liet westen der stad geleek 's avonds een slagveld. Hoopen lijken lagen op straat. De muren waren be spat met bloed. Een arts verklaarde den Standard-correspondent, dat dit moordtooneel nog erger was dan de beruchte Kisjinef-moorden. De studen ten en de Joodsche bond boden hefli- gen tegenstand, doch waren niet in staat zich voldoende te verdedigen. Alleen wisten zij de stad te behoeden voor algemeene plundering. De militaire commandant laat thans 100 maxims opstellen aan de hoeken der straten, terwijl de staat van beleg is afgekondigd. Misschien zal dit hel pen. Uit alle deelen van Zuid-Rusland komen de berichten van Joden-moor den en mishandelingen. Overal stroomt het bloed. En da verschillende corres pondenten schiijven en seinen lange verhalen over deze gruweler^ Van deze alle breedvoerig melding te ma ken is onnoodig. Reuter seinde de hoofdzaken, die nog aangevuld «'or den door onze particuliere telegram men. Zóó veel dooden, zóó veel ge wonden.... het verhaal zoj eentoonig worden. Tegenover dit bloedvergieten doet het goed te lezen hoe kalm alles toe gaat in Finland, dat door zijn waar dig optreden reeds veel verkreeg, doch ook niet vertrouwt, en zich blij kens de jongste berichten wapent, voor het geval dit wantrouwen ge rechtvaardigd blijkt te zijn, en kalm optreden niet voldoende helpt. Helsingfurs wordt thans bestuurd door een comité van 32 mannen. Iedern inwoner heeft een revolver. Er zijn voldoende levensmiddelen en wapenen. Honderd man infanterie en acht kanonnen zijn Donderdag te llellings- fors aangekomen doch deze mannen verklaarden, dat zij niet zouden schie ten, al werd hun dit bevolen. Enkelo ongeregeldheden zijn voorgevallen in den nacht, toen 160 kozakken patrou- illedienst deden. Do nieuwe gevormde nationale gar de, uit 4000 man bestaande, oefent zich eiken dag in het schieten met het geweer. liet telegraaf-kantoor te Svenborg wordt door troepen bewaakt, doch de officieren beloofden dat zij het volk zouden helpen. Te Kolba, Frederikshamm, Wiborg, Laviszo en Borga hebben militairen cn burgers elkaar plechtig beloofd samen te zullen werken ter verdedi ging van het vaderland. Een compagnie Russische infanterie marcheerde op Helsingfors aan, doch werd, zonder een ig bloedvergieten, door de nationale garde overreed terug te trekken. De Britsche Premier, de Heer Bal four, ontving gisteren de gemengde commissie uit de Londensche werk- loozen en gaf op hun verzoek om eene vervroegde bijeenroeping van het Pailement het verwaclite vriendelijk- breedsprakige rnaar weigeiende ant woord, waarop de deputatie zich blijk baar onvoldaan verwijderde. Een optocht van ongeveer 10.000 menschen, waaronder vele vrouwen met kinderen, had de deputatie naar Balfours ambtswoning begeleid, die begon met allen de hand te drukken en vervolgens allen, ook de vrouwen, die waren mede gekomen en die bieedsprakig en bijzonder fel waren, geduldig aanhoorde, alvorens hij het reeds vermeld bescheid gaf. De vrouwen voorspelden, dat nu oproer en bloedvergieten zouden volgen. Men heeft nu besloten de hulp der Koningin in te roepen. I)e internationale tentoonstelling te Luik behoort thans tot de geschie- dook FRANZ TRELLER. 10 «Ik heb hem, sprak de trapper, ruim twaalf jaren geleden, ver van hier in de steppe gevonden. Dien weg was een troep landverhuizers langs gekomen, gaande naar het westen, die het kind aan den weg hadden laten liggen. Zij hadden, naar ik denk gemeend dat het dood was, want het was zorgvuldig ingewikkeld en een paar bloemen lagen op zijn horst, waarschijnlijk door de moeder wier hart toch aan deze misgeboorte hing daarop gelegd. Ik vond nog een vonkje leven in het kleine kereltje waarvan ik evenals gij schrikte toen ik het zag, maar het was den dood reeds zeer nabij. Ik kreeg een antilope onder schot, lei het neer en laafde het kind met het warme bloed, wat wonderen deed en het kleine monster tot nieuw leven opwekte. Wat nu te doen? Ik kon dat menschenkind niet laten liggen. Ik nam het dus op den rug en volgde de wagen sporen en vond ook de wagens en de eigenaars. Tan deze laatste lagen eenigen van gebrek omgekomen naast de doode paarden, de dorst had hen gedood, de anderen waren in de steppe verdwaald en hadden daar een ellendigen dood gevonden als zoovelen in die dagen door de goudkoorts, door de prairiën heen naar Californië gedreven. Wie of wat ze waren kon ik niet te wefen komen, geen hunner had papieren of zoo iets bij zich. Dit kind was het eenig overgebleven levende wezen van de heele karavaan. Ik nam mijn vondeling weer op den rug en droeg hem voort. Spoedig daarop zette ik mij neder en van dien tijd af zijn wij onafscheidelijke makkers. Hoe nuttig die jongen mij is zult gij spoedig zien. Hij is het kind der prairie en kent al haar geheimen beter dan ik." Terwijl de trapper zoo sprak en Paul opmerkzaam toe luisterde had Puck zijn maaltijd geëindigd. «Kom nu eens mee Paul, dan zult ge mijn heerlijkheden zien. Kun je met de buks omgaan?" «Ik geloof het wel." «Nu, wij zullen zoo eens zien. T«*ee dingen vooral zijn in de Steppe noodzakelijk, goed rijden, en goed schieten. Je moet beide leeren, want dikwijls genoeg hangt het leven er van af. Neem die buks eens." Hij wees daarbij op een aan den wand hangend wapen, dat Paul er af nam, wees toen op kruithoorn en kogelkast «en laad nu eens." Paul deed zulks vrij vlug en goed. «Nu Puck, kom mee," en allen drie gingen naar buiten. Zij traden toe op den woudstrook langs de rivier en lie pen daardoor stroomopwaarts. Weldra kwamen ze aan een plaats waar de bijl lucht en licht gemaakt had en waar eenige met maïs bebouwde akkers getuigden van landhuishon Piundige werkzaamheid. «Deze maïsvelden zijn Pucks domein," zei de trapper, «en al heb ik ook de boomen, omgehouwen, de land- bouwarbeid wordt in de laatste jaren alleen door hem verricht." Zij liepen door het maïsveld. «Hier is tabak," daarbij wees hij op de jonge planten, wel niet het beste kraid maar goed genoeg voor de prai rie. De plant, verzorgt en oogst Puck ook. Ja, wij kweeken zelfs eenige groenten, waarvan ik het zaad uit het oosten heb medegebracht en mijn kabouter begreep zeer spoedig hoe hij die moest kweeken." «Is u dan vroeger landbouwer geweest?" «Ja, mijn jongen, ik ben op een farm (boerderij) opgegroeid." «Maar, ziet u, u spreekt als de menschen bij ons in Arkansas, is u ook uit dien Staat?" «Ik ben wel in Arkansas geweest," zei de trapper op ern- stigen toon, «ik had menigen vriend in dien Staat, maar ik ben daar niet geboren." «Misschien hebt u mijn vader wel gekend, sir?" vroeg de jongen op levendige toon, «John Osborne?" «Hm," antwoordde de grijze beer, «ik heb verscheidene Osbornes uit Arkansas gekend, of ook uw vader daaronder was, dat weet ik niet. Ik heb vroeger eens vele maanden gejaagd met eene Osborne uit Arkansas, een woeste kame raad, die Edward Osborne heette." Een scherp onderzoekende blik viel bij deze woorden op den knaap. «O, Edward Osborne," zei Paul even aangedaan, «zoo heette mijn oom, die sedert jaren verdwenen is. Ik heb hem niet gekend, maar mijn vader sprak dikwijls over hem."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1