KUITEN LAND, BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en *0 vrij te geven. Je raoat net doen, Geert, of je je kleine meid leert loopenvast houden en toch al maar probeeren los te laten, anders leert ze 't niet en als ze dan goed loopt, dan geeft ze je een bandje, niet om te steunen, maar om een veilig gevoel te hebben en des te prettiger te loopen. »En als je schimmel ook geleerd heelt op z'n eigen beenen te gaan, dan neemt ie ook een licht steuntje aan 'tbit, omdat ie dan vertrouwen heeft, dat je 'm niet pijn zal doen door ineens ie trekken en te rukken en dan kun ja er alles mee doen.' Geert zei niets en liet me maar praten. En toen we thuis waren zei ie Ajuus Thonus." En ik: «ajuus Geert en zoo gingen we uit elkaar. Maar de volgende dagen kwam ik 'm nog dikwijls met z'n schimmeltje tegen en nooit ging 't een pas harder dan 't moest. ANTONIUS. Androcles RECLAME. Iets wat iedereen betreft en speciaal Uzelf. Eei bewoner van Maarsaen geeft het onder staande bericht ten nutte van anderen. Wij be schouwen de bewoners van Maarssen als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon," zal dus voor ons van belang-zijn. Dc Heer C. A./Janssen, Tonende Merwede- kanaal te M iarssei* deelt ons, medeGedurende acht jaren heb ijt aan een nierkwaal geleden. Deze openbaarde^ zich door ;éen hevige pijn in de rechterzij oüqer de ribben en bij de rui graat in het smalle gedeelte jvan den ru<*. Het was een loomcjferneerdrukkende pijn, die iemand droefgeestig stonde. Mijn eèkels en polsen waren menigmaal o^ezwollen oh de urine was hoog- feel gekleurd gen liet eeijf wit bezinksel na. Ik ad last vam^naagzuur èh wat ik ook aanwendde, ik kon niet J.tot beter^nap geraken. Mijn aan dacht werd 'jgetrokkafi door de goede berichten omtrent Foster's üngpijn Nieren Pillen en ik bestelde een dctosjc. De uitslag overtrof alle ver wachting want reeds na twee dagen dc pillen te hebben gebruikt, voelde ik reeds een groote ver lichting. Met $en dag nam mijn beterschap toe en na hel éérste doosje te hebben ggemdigd, geen pijn meer. Gaarne zal ik iddel aan eventi^le lijders ïnde verklaar het boven den machtig TLftiet publiek te \zt die U goaf dunkt. |e oprechte, iienvoudige getui- wanneer dB nieren aangetast [wordt; dozijn komt voort uit iet ondejfte gedeelte van den Pleis|frs en zalven kunnen fevoelde ik hftksl it goede genei recommandeeren.i Ik ondergeteel staande waar i: maken op elke De bovenstaa: genis bewijst, di zijn, de rug zwal de nieren, die in rug geplaatst zijl deze pijn niet verï&lpen^laar ze de nieren welko de smart veroorzanw^met bereiken. Forster's Rugpijn Nieren Pillen bereiken de nieren zelf en zijn een speciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Forster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die dc Heer Janssen gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10.voor zes Noorwegen heeft een Koning. Zaterdag hield do Siorthing een buitengewone vergadering; en wijl het volk roet 259.503 stemmen tegen 02 2G4 stemmen zich voor de benoe ming van prins Karei van Denemarken had verklaard, konden alle leden van de volksvertegenwoordiging hij de hoofdelijke stemming hun votum voor die koningskeuze afgeven. Slechts één lid was afwezig. Zoodra de stemming gehouden was werden van het fort Akershus 101 kanonschoten gelost. De president van den Storthing deelde aan koning Chrisliaan en prins Karei don uit slag der stemming mede. Terstond antwoordde de prins, dat hij met toestemming van den Koning de be noeming aanvaardt en als Hakon Vil koning van Noorwegen worden zal. Dus toch Hakon ondanks de mededeelingen van sAftonposten". Donderdag zullen de Koning en de Koningin, met kroonprins Alexander die voortaan Olaf heeten zal op het Deensche koningsjacht «Dane- brog", begoleid door twee oorlogs schepen naar Noorwegen vertrekken Te Moos gaat de koning over op een Noorsch oorlogsschip, en zet dan, ge ëscorteerd door Deensche, Noorsche, Duitsche en Engelsche oorlogsvaar tuigen de reis naar Chrisliauia voort Zaterdag 25 November zal de koning in zijn hoofdstad aankomen. De jonge koning wordt in het Berl Tagebl. aldus geschetst: »Hij is een frissche jonge man, zonder vooroordeelen, voor een koning een kostbare gave. Volgens de ge tuigenis zijner leermeesters is hij bij zonder intelligent. Hij werd streng opgevoed, en was een goed soldaat, bemind bij zijn kameraden. Zijn huwe lijk met prinses Maud van Engeland, zijn volle nicht, is een zuiver op liefde gegronde verbintenis. Hij leidt eeri I voorbeeldig fa nilieleve u b.-ve.lt zijn tijd tusschen den dienst en zgn gezin. Eens was hij zoo onvoorzichtig, zich te laten overvallen toen bij in zijn huiskamer op den grond met den kleinen Alexander zat te spelen." Daaraan voegt het blad nog toe: iDe prins stelt heel weinig belang in alles wat tot bet hof behoort; het liefst mijdt bij ofïicieele recepties en houdt zich in dien tijd liever bezig met zijn marine-studiën. Hij heeft een zeer gesloten karakter en hem ontbreekt de gave van andeie vorste lijke personen, om zich door kleine middeltjes populair te maken." Over het algemeen, meent het blad, kan men de Noren geluk wen schen met hun keus, en zal de jonge koning met sympathie kunnen worden opgenomen in de rij der vorstelijke staatshoofden. De mededeeling van minister Mi chelsen, dat prins Karei reeds tijdens de onderhandelingen met Zweden bereid geweest zou zijn. naar Noor wegen te komen, heeft in Zweden een onaangenamen indruk gemaakt Wel heeft Ritzau's Bureau gepoogd aan die mededeeling van den minister president een andere beteekenis te geven, dan er oorspronkelijk aan ge hecht werd: doch deze rectificatie kon geen andeie stemming in Zwe den doen ontstaan, temeer waar Za terdag nog door A/tonposlen schreven werd sWij zullen niet toelaten, dat iemand zich mengt in de vertrouwe lijke toenadering van het Noorsche volk tot den toekomstigen Koning, een toenadering die door de mede deeling van zijn bereidwilligheid om ons in moeilijke dagen te hulp te komen, niet anders dan vereterkt worden kan." Al poogt men dus in Denemarken de zaak andeis voor te stellen, dan uit de woorden van Michelsen kan worden afgeleid, al beeft de Deen sche regeering onmiddellijk de mede deeling van Michelsen tegengespro ken, dit heeft geen resultaat gehad op de stemming in Zweden. Wel hecht men daar groote waarde aan de verzekeringdat Denemarken in iedere phase van de crisis een hou ding heeft aangenomen, die met de strengste toepassing der neulraliteits beginselen in overeenstemming was; maar die verzekering geeft geen dui delijke opheldeiing over de beteekenis van de door Michelsen gebruikte woorden. Het Deensche blad Poliliken zet den toestand aldus uiteen De Noor sche regeering zou dus, naar Michelsen en Gunar Knudsen beweren, tusschen 7 Juni en de overeenkomst van Karl stad, dus op een tijdstip toen de Unie met Zweden nog niet ontbonden was, en gevaar voor een oorlog op het Skandinavischc schiereiland bestond, gepoogd hebben door een coup de main Noorwegen een koning te geven. En Prins Karei zou daarin hebben toegestemd en het lot van Noorwegen hebben willen deelen. «Wij weigeren dit tegelooven, zoo lang de prins liet niet zelf bevestigd heeft. Wij gelooven niet, dat prins Karei in staat is zulk een lichtzinnige daad te begaan, die zijn vaderland in den strijd tusschen Zweden en Noor wegen zou hebben betrokken, en Dene marken voor altoos tegenover Zweden zou hebben gecompromitteerd." Poliliken meldt, dat de Deensche regeering een Blauwboek over de quaes- tie zal uitgeven, waarin alle gewisselde stukken gepubliceerd zullen worden. De uitgave daarvan dient te worden afgewacht, voordat men een oordeel kan uitspreken over een gebeurtenis, die verkoelend werken kan op de toe komstige betrekkingen tusschen Zwe den en Noorwegen. President Roosevelt heeft tegen 30 November deu van ouds gebruikelijken jaailijkschen dankdag uitgeschrevon. Toen dus brengt de President daarbij in herinnering nu bijna drie eeuwen geleden de eerste weg bereiders in het land kwamen, hetwelk nu deze groote Republiek geworden is, hadden zij de gewoonte eenen dag te bepalen om God te vragen het volk voor het kwade jaargetijde te behoeden. Wij leven nu in een gemakkelijker tijd, waarin alles overvloedig is. Maar de gevaren voor ons volksbestaan zijn tbans nog even groot als in elk ander tijdperk onzer geschiedenis en aller noodzakelijkst is het dat éénmaal 'sjaars ons volk eenen daghebbeom te bidden om Hem, die ons met zijne weldaden overlaadt, te danken. In bet afgeloopen jaar zijn wij weder gezegend geweest, want onze oogsten w.uvn scliil'erei.d. En daarom ver klaar ik hierbij Donderdag 30 Novem ber tot een alge neenen dankdag. Men vreest ie .Montreal (Canada), dat een aantal walvischvaarders, die zich in do Noordelijke IJszee bij Banks- land bevinden, in de ijsmassa's zullen verongelukken. De eenige hoop op redding van de bemanning is een tocht over het ijs naar de Mackenzieiivier, 500 mijlen ver. Het is anders onmogelijk hun hulp te zenden. De pas meerderjarig geworden Ser vische Kroonprins heeft van zijn Ko ninklijken vader tien dagen arrest gekregen wegens vlegelachtig optreden tegen zijn Franschen gouverneur, Majoor Levasseur. Bij die gelegenheid moeter. pupil en leermeester zelfs handgemeen zijn geraakt. Voor Hofschandalen schijnt het daar een goede bodem. De koninklijke stallen. De Regeering heeft den post van f 190,000 als eerste termijn voor de uitgaven van den bouw van nieuwe stallen op het J,oo teruggenomen bij de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk I Iu de memorie zegt de Regeering daarover: «Hoewel de stallen op het Loo zeer gebrekkig zijn en du huisvesting van hol stalpersoneel dringend ver- beteiing eischt, bes'aat tegen eenig uitstel der bouwplannen geen over wegend bezwaar. Dat uitstel zal aan de Regeering de gelegenheid geven het reeds vroeger opgemaakte plan te onderwerpen aan een nader onder zoek, hetwelk door haar te moer wenschelijk wordt geoordeeld, nu in de Kamer betwijfeld wordt, of het wel nooJig is voor dit doel het ge raamde bedrag uil te geven». Renard-treiueu. Een groot aantal stalhouders, vracht rijders en andere rijtuighouders te Driebergen en Rijsenburg hebben een klacht bij de Regeering ingediend over het rijden met Renaid-lremen, omdat zij daarvan veel lasten hinder ondervin don en dit een groote belemmering voor het algemeen verkeer over de wegen achten. Het bezwaar, dat bedoelde treinen voornamelijk bij nat weder bijna niet uitwijken en dit ook moeilijk kunnen Waardoor het achterste rijiuig van den trein blijft slippen en den motor niet in eene rechte fijn volgt, is gegrond. Echter zijn het niet alleen de Renard- treinen, doch ook de gewone groote automobielen, die veel binder veroor zaken, omdat de voerlieden met hunne somtijds zwaar beladen wagens op den berm van den weg moeten gaan om botsingen te voorkomen en niet dan inet groote moeite, tengevolge van de verzakking op de bestraling weder kunnen komen. Het gevaar op wegen, waarover een stoorptram loopt, wordt naarmate des te grooter. Het slingeren der achterste wagens wordt wellicht veroorzaakt, doordat de rijtuigen niet dezelfJe snelheid hebben en dus trek- en duwkracht op elkander wordt upgeoefend. Ook de ongelijke dikte der wielbanden en ongelijke mid dellijn der wielen kunnen aanleiding zijn tot deze klachten. Nu verzoeken adressanten de Renard- treinen van de wegen te weren Aan gezien dit verzoek wel niet zal worden ingewilligd, zullen de fabrikanten dezer vervoermiddelen zeker alle pogingen aanwenden om gegronde klachten zoo veel mogelijk te verhelpen en voor komen. Dc Rijksverzekeringsbank. Naar het N. v. d D." verneemt, dat de Regeering binnenkort een nieuw wetsontwerp tol wijziging van de Ongevallenwet 1901 indienen, dat o.a. van het ontwei p van het vorig Kabinet afwijkt op het punt van den zetel der Rijks-Verzekeringsbank Ter wijl Minister Kuyper wijziging voor stelde van art 13 der Wet, waardoor men de vrijheid zou erlangen om de Bank ook buiten Amsterdam te vesti gen, wordt in dit nieuwe ontwerp art. 13 veranderd behouden-, en zal de hoofdstad dus uitsluitend de zetel der Bank kunnen zijn. J I. Donderdag werd in de zaal van het café »De Aietni", vanwege het bestuur der af.lecling Amersfoort van «Ons Belang", een lezing ge houden voor onderofficieren. Als spreker trad op, do Heer Vrijhof uit Leiden, Adjudant-Onder officier, le secretaiis van het Hoofd bestuur. Spreker had lot onderwerpDoel van organisatie, in 't bijzonder dor onderofficieren ei. do noodzakelijkheid dat ieder lid is. Spreker ontwikkelde deze punten zeer duidelijk, loonde aan, dat, niet tegenstaande het conservatisme, het vereenigingsgevoel toch meer tot ont wikkeling komt. Hij bewees, dat zonder vereeniging geen krachtsin spanning. zonder krachtsinspanning geen succes mogelijk is, en slechts eendracht macht maakt. Noemde het leger zelf een sterk .ooibeeld van de kiacht door vereeniging. Verder bracht spreker de vereeni ging in verband met art. 8 en 9 der grondwet en art. 1090 van het burg. wetboek, maakte daarna een verge lijking tusschen deze en andere vak- vereenigingen, waarbij werd aange toond dat leger en autoriteiten er groot belang bij hebben deze ver eeniging te steunen. In velband niet art 2 van de sta tuten van »Ons Belang", betoogde spreker, dat moreele verheffing van den onderofficier gaat boven materieele belangen. Dat deze lezing, die te ruim 10 uur eindigde en om 8 uur begonnen was, in den smaak der talrijke vergadering viel. bewees liet langdurig applaus op het einde. Door eeu misverstand is niet in de bladen vermei I, dal op 18 October voor dezelfde vereeniging een lezing is gehouden door den Weledelgestren- gen lieer Wesseling, leeraar aan de H. B. S over het onderwerp: «samen stelling der verschillende regeeringen, aanleidingen daartoe en de nood zakelijkheid van liet bestaan der legers. Ook deze vergadering was druk bezocht Voor de slachtoffers der Russische gruwelen circuleeien hier thans óok lijsten, welke worden aanbevolen door de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vliet, Burgemeester van Amersfoort; A. D. Petter Gene- raal-Majoor, commandant der 4a divi sie A. Herschel Bzn. Voorzitter van de Ned. Israelietische gemeente Amers foort I). J. van Aalst, Ned. Hervormd predikantA. M. Donner. Geref. predi kant C. J. Vastert R. K. pastoor F. Kenninck, O K. pastoor; en I. Hooi kaas, Rem. predikant. Naar wij vernemen heeft de burgemeester jhr. Barchman Wuytiers het eerevoorzitterschap van de Oranje vereniging aanvaard. Met ingang van 1 December wordt de heer R Dorlas, klerk der Posterijen en Telegiafie 2e klasse, o>ergeplaatst van Zulphen naar Amers foort. Tot brieven- en Telegrambesteller hier is benoemd E. Bruinsma, thans hulpbesteller te Arnhem. In de volgende maand zal prof. M. W. F. Treub hier komen spieken voor de onlangs opgerichte «Vrijzinnig- democratische Kiesvereniging" De anti-revolutionnaire propa- ganda-club »Gioen van Prinsteren" zal ook dezen winter Openbare ver gaderingen met debat geven. Het drank bestrijders-genootschap «Het Kiuisverbond" zal Donderdag zijn 10-jarig bestaan feestelijk herden ken. Aan het plaatselijk telefoonnet is met no. 152 aangesloten de var kensslachterij van de wed. Schuileman (Langestraat) Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. herv. kerk alhier, heeft Zondagmiddag aan zijne gemeente be kend gemaakt, dat bij hel op hem uit gebracht beroep bij de Ned. herv. kerk te Rotterdam heeft aangenomen. Wij vernemen, dat de Gebr. Alberts, die m het begin van dit jaar zooveel succes hadden met hun Bios- coop-vooistellingen in Amicitia, aldaar van 17 tot 21 December a. s. weer voorstellingen zullen geven. De vereischte toestemming van den burgemeester is hiervoor reeds verkre gen. Velen, die dergelijke vertooningen op de kermis niet konden bijwonen, of die zich liever buiten het kermis- gewoel hielden, zullen dit bericht zeker met groot genoegen vernemen. Zondag sloeg Quick 3 met 0—2 Victoria 2, uit HilversumQuik 2 werd met 2—3 geslagen door Prins Hendiik 1. nit Soest-rberg. Onder het afdrukken dezer ver nemen wij, dat de onderhandelingen omtrent de overname van het gast huis «Aldegonde" door een consor tium zijn afgesprongen. Nadere bijzonderheden vermelden wij in een volgend nummer. De beëediging van de nieuw benoemde reserve-en militieoificieien zal plaats hebben op Zaterdag 25 November a.s. Bij Koninklijk Besluit vau 3 November 1905 No. 61 zijn benoemd en aangesteld tot Reserve Tweede Luitenant de vaandrigs C. M. Schoe- wert en C. D Kleyn. Zij zullen op den 25 November a.s. worden beöedigd en in functie gesteld. Bij beslissing van den Comman dant der 4e Divisie Infanterie is de Zilveren Medaille van 24-jai igen trou wen dienst toegekend aan den sergeant majoor administrateur B. Ileeien, van het 5e Regiment Infanterie te rekenen op 23 November a.s. SSOste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 20 en 21 Nov. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) is aan het navol gend nummer te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 17839. Prijzen van f 20. 3702 4464 4852 4855 6173 6174 8828 8837 11085 11103 13425 13450 13512 13515 13550 17814 17819 en 19638. Te zamen 19 prijzen. In Nederland zijn, naar de Volksbond-Couranl schrijft vol gens laatste officieelc cijfers 8208 vleeschhouwerijen, 11394 bakkerijen, maar niet minder dan 22405 inrich tingen met vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein Groote ontsteltenis onder het onderwijzend leeken-personeel aan de bijzondere lagere scholen. Toen de onderwijs-novelle Kuyper aangenomen was, verkeerden de on derwijzers aan de bijzondere scholen in de meening, dat tengevolge van het met 1 Januari 1905 in werking tredende art. 59 der wet op het la ger onderwijs (gewijz. art. 54 bis) hun rechtspositie even goed gewaar borgd zou zijn als die hunner ambt genoten bij het openbaar onderwijs, liet blijkt nu, dat zij zich met een doode musch verblijd hebben. De schoolbesturen behouden een onbeperkt recht van opzegging, ook in andere gevallen dan dat van op heffing der school of betrekking,indien slechts de termijn van opzegging in de akte van benoeming vermeld wordt. Onderwijzers aan openbare scholen kunnen behalve op eigen verzoek, niet dan met goedkeuring van Ged. Staten ontslagen worden. RECLAME. Het geluk vati hel huis berust op de gezondheid. fW is aan de huisgfijkeUfei, dat dit gelujf dikwijls het eerst wordt aangetast. Diar doen zich de eerste ver schijnselen-rfer maagziekjé voor. Men geeft er ongelukkiger wijze niet genoeg acht op. ,4Vat |antal dagen van lijden 1 zou meg niet vermijden, als men wat meer acht gaf oJHtet gebrek aan eet lust, aan het brandend gevoel in de holte 4er maag, aan de vreeseljjke dorst na het eten, aan de slechte spijsver tering; aan de walgingen. Het verval der fnaag, is dikwijls de voorbode van het huis. Dit verval iv gohiakkeljjk te ver- I mijdén, want dn'Pink Pillen geven eene nieuwe maamÜan' él diegenen die eene slechte maag hebben, zij bevorderen den 'eejludfj maken ae spijsvertering gemakkelijk, verzekeren de volmaakte opneming in het bloed van hot voedsel en versterken hetlgeheele zenuwstelsel, De Pink Pillen geven bloed met iedere dosis. Uw maag doet U ljjden, tém- dat Uw bloed afm is. Prijs f 1 75 "Sao doos f9./per 6 doozen. Verkrijgbaar bij 9nabilié, Steiger '27, Rotterdam, hoofdjièpolhou- der voor Neferland en ,Apothcken. Franco toezending tegon postwissel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2