NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. fllo. 99. Woensdag 13 December 1905 Vier-en-dertigsteu jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officieele Publicatie. HUITK.NIANI) DE TOESTAND IN RUSLAND. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonuo. 09. AI» V E R T E N TI E N Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gelet op de artikelen 11 en 76 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid Brengen ter tennis van de hoofden of bestuurders van de bedrijven, welke in de bovengenoemde Kamer van Ar beid vertegenwoordigd zijn, te weten het bewerken van hout, steen of metalen; het leggen van electiische geleidingen of van gas- of waterlei dingen; het schilders-, stofleeiders-, behangers-, heiers-, stukadoors-, aard- werkers- en straatmakersbedrijfbet ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouw plannen, dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aanstaande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen dei- mannelijke en vrouwelijke personen, die in bun bedrijf binnen het gebied der Kamer van Arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werk zaam zijn geweest gedurende het laatst verloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende het laat ste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren der lijsten zullen worden gezonden, en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Januari e. k., nauwkeurig ingevuld, behooren te worden gezonden wanneer de daarop vermelde per sonen slechts in ééne gemeente bij hetzelfde hoofd of denzelfden be stuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan ééne gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelf den bestuurder van een der genoemde bedrijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeesters en Wethouders der gemeente, waar die personen het laatst wetkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vet meld 1° zij, die gedurende den boven- aangegeven tijd binnen het gebied der Kamer van Arbeid niet bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest; 2°. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zij of op 15 Februati aanstaande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben be reikt. Wordende voorts ter kennis ge bracht van hen, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat bet bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, niet in het bedtijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, doch die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op eene Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zij daarvan vóór den 15 Januari a.s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar zij werkzaam zijn ge weest of het laatst werkzaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie dezer ge meente, op werkdagen geopend van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur. Amersfoort, den 11 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER. De Secretaris, loco Burg J. G. STENFERT KROESE. De berichten der verschillende cor respondenten zijn weer minder ge ruststellend. Door het groote aantal vrijwilligers vermindert wel de staking der post- en telegraafbeambten, zoo dat Zondagmiddag liet directe tele- graphische verkeer tusschen Kief en Berlijn weer was hersteld, terwijl daarhij uit Kief bericht kwam dat liet weer in verbinding stond met Petersburg, Rostof, Jekatermoslaf enz. Een ontvangen Reuter beticht draagt dan ook niet meer de bijvoeging: via Eydtkulinen. Daartegenover staat echter dat ingewijden nieuwe stakin gen verwachten. De correspondent van het Berl. Tagebl. seint hierover aan zijn blad: «Naast de bestaande staking maakt bet uitvoerend comité der arbeiders afgevaardigden omvangrijke toebereid selen voor de staking in Januaii. Betreflende deze al-Russische staking, die den 22en Januari zou moeten beginnen, is het volgende besluit door geheel Rusland verspreid «Het arbeiders-proletariaat is vast besloten den beslissenden strijd met de overblijfselen der ten onder gaande monarchie te beginnen. Daar de Russische revolutionnaire beweging eenerzijds en liet steeds meer nade rende staatsbankroet anderzijds het voordeelig doen schijnen den beslis senden strijd nog eenigen uit te stel len, roept het arbeiders-proletariaat alle bewuste revolutionnaire elemen ten op om de revolutie een volledig succes te doen hebben. Op bet huidige oogenblik geeft de raad van arbeiders- afgevaardigden nog niet het teeken lot een algemeenen opstand. Der Russische regeering zij nog onge veer zes weken bedenktijd gelalen dan wordt de strik toegehaald, dien hij zichzelf om den hals heeft geslagen. «Ik heb er vervolgt de aange haalde correspondent onderzoek naar gedaan, welke maatregelen de Regeeiing denkt te nemen om het Ui eigende gevaar van een burget oor log te doen wijken, en ik heb overal den indiuk gekregen dat er in het geheel niets geschiedt. De eentge, die het gevaar voor liet hof in zijn vollen omvang erkent is generaal Trepof. Ik heb vernomen dat hij ingrijpende maatregelen neemt voor de veiligheid van bet hof. Trepof vormt tot du doel met goedkeuring van den Tsaar reeds thans afzonderlijke, gemengde regimenten, het is natuurlijk geen geheim, dat zich ook onder de garde troepen velerevolutionnairen bevinden. Elk regiment wordt daarom «gefil treerd", en slechts de onvoorwaarde lijk betrouwbare elementen worden uitgekozen om hun de verdediging van het keizerlijk paleis te Tsarskoje Selo toe te vertrouwen. Dit is slechts één der maatregelen van Trepof de verdere zijn nog niet bekend, doch het bewijst dat hij niet slaapt, terwijl de Regeeiing volkomen werkeloos is en óf geheel in tiet duister tast, óf optimist is. «Ik voor mij houd de dagelijks meer veld winnende geruchten be treflende een aanstaande militaire dictatuur nog voor voorbarig. Wel heeft Pobjedonoszef den Tsaar een geschrift ovethandigd, waarin hij Witte's optreden als premier streng critiseert, en den Tsaar een omme keer raadt, maar nog talmt de Tsaar. Hoe lang zou ook een dictatuur kunnen duren? Wat Witte betreft, deze schijnt, naar Stiuwe zich uitdrukt, het constitutioneele masker te heb ben afgeworpen en op den reaction- nairen adel te willen steunen. Of dit met beter succes zal geschieden moeten wij afwachten". De Ti'ines-coriespondent zegt, dat hardnekkig het gerucht blijft loopen dat minister Witte door graaf Ignatief zal worden opgevolgd. Den toestand noemt bij zoo verward, dat het moeilijk is den loop der gebeurte nissen te voorzien. Algemeen vieesl men een nieuwe spoorwegstaking, Reuter seint, dat met bet oog hierop bet plaatselijk comité te Peteisburg van het Russi sche spoorweg-syndicaat de volgende dagorder telegraphisch aan de sta tions heeft rondgezonden Aangezien ten gevolge van de ergerlijke daden der Regeering een algenteene spoorwegstaking onmoge lijk kan uitblijven, en aangezien voor het welslagen dier staking discipline noodig is, is besloten, dat de spoor wegen hun dienst zullen blijven doen totdat het centraal comité van het spoorweg-syndicaat het bevel geeft het vvetk ie staken. De Slandard-correspondent meldt, dat te Odessa van socialistische zijde een manifest is verspreid waarin ge zegd wordt dat de moord op gene raal Sakharof het begin is van een schrikbewind, dat een eind zal maken aan den tegenstand der bureaucraten. Dit is strikt noodzakelijk voor de vol ledige uitvoering der revolutie, waar van de te langzame vooi tgang uit een economisch oogpunt liet land nadee- lig is. Volgens nadere berichten in de Daily Telegraph woidt de einst van de gebeurtenissen die zich in den laat- sten lijd in het Mand-joei ij-che leger hebben voorgedaan door de Russische autoriteiten verbolgen gehouden Naar evenwel door reizigers uit Oost Siberië wordt medegedeeld is liet geheele leger aan bet muilen geslagen. De man schappen zeggen sinds twee, drie maanden geen soldij te hebben ont vangen, terwijl hun winter kleeding geheel onvoldoende was. Op bevel der superieuren verbrandden de post- en telegraafbeamten alle brieven en tele grammen, die uit Rusland aan oilicieren en soldaten waren gericht Anderzijds werden alle brieven van de soldaten naar huis geopend en vernietigd. De meeste bevatten klachten en oproerige mededeelingen. De eersten, die tegen de discipline in opstand kwamen, waren de in Charbin FRANZ TRELLER. 20) Paul bracht het gesprek op iets anders en vroeg: "ge voelt gij en uw pleegvader n hier gelukkig?" »Ja," antwoordde de dwerg, terwijl zijn oog schitterde, «als ik een flink paard tusschen mijne knieën heb en de eindelooze prairie voor mij dan ben ik gelukkig als de adelaar van het rotsgebergte die boven de Steppe zweeft. Slechts als de oude man weg is, naar de neerzettingen, dan zit ik treurig neer aan den oever van den Arkansas, tot dat hij terug keert." "Gij hebt hem dan wel zeer lief?" Puck keek hem aan alsof hij zeggen wilde: kunt gij dat vragen?" «Zie Paul," sprak hij toen,.»gij hebt vader en moeder gehad en een huis waarin gij woondet. Maar ik ken niets van dat alles. Sedert ik mij bewust ben, zag ik den ouden man voor mij, die mij liefhad en verpleegde als een panther zijn jong. Ik heb slechts de prairie tot moeder en den grijzen beer tot vader. Ik weet niet precies wat gij ge leerde menschen van de neerzettingen onder liefde ver staat, maar als gij daarmede bedoelt dat ik mij de handen en voeten en het hoofd zou laten afhouwen eD mij het harfuit de borst zou laten rukken als ik daarmede oom verdriet kon besparen, dan heb ik hem lief." Er lag zoo'n innig, diep gevoel in den toon waarop Puck langzaam zoo sprak, dat Paul wel gevoelde, hoe die woorden kwamen uit het diepst van zijn hart en niet welk een toewijding en kracht Puck zijn vaderlijken vriend liefhad. «Gij zijt een goed mensch, Puck, gij hebt een dankbaar hart." Nadat ze een groot eind hadden afgelegd, zeide Puck terwijl hij wees naar een nauwelijks waarneembare donkere streep, welke de kloof aanbiedde waarin die rivier voort- stroomde: "daar is de Verdigris, laat ons afstijgen en naar den oever sluipen, misschien krijgen wij den panther te zien." Zij stegen af, lieten de gehoorzame paarden daar st^an zij gingen voorzichtig, de buks in de hand Daar den oever. Dicht daarbij gekomen kropen zij door het gras tot zij over den rand der kloof in de tamelijk diepe, rots achtige bedding konden Deerzien. De Verdigris had voor duizenden jaren zijn weg hier door den rotsachtigen onder grond der prairie gebroken en lag zoo diep dat zij niet te zien was voor men aan den rand der kloof stond, ofschoon het bruischen van het water over en door de rotsblokken reeds van veraf gehoord werd door de bijna effen opper vlakte der prairie kon men die kloof pas eerst vlak bij zien. Tusschen zeldzaam woest gevormde rotsoevers stroomde het heldere water snel voort om eenige mijlen verder zich met dat gele, troebele water van den Arkansas te vermengen. Het aan de onafzienbare vlakte gewende oog werd door den blik in deze rotskloof en op het schuimend water tachtig voet diep, geweldig getroffen. Paul had een luiden uitroep van verbazing niet kunnen onderdruk ken, toen Puck hem voor eenige weken zonder eenige voorbereiding over den rand der kloof liet neerzien. Woest gespleten rotsen en holen stroomop en stroomaf, kreupel hout langs de oevers en schuimend dikwijls hoogopbruischend rolt de heldere groenachtig schijnende stroom zijn golven voort. Zij lieten den blik onderzoekend ronddwalen, maar het oog ontdekte niets, wat tot de aanwezigheid van een phanter kon doen besluiten. Puck zeide fluisterend: "hij heeft zijn leger in een der holen daarboven, de rots laat geen spoor achter, anders had ik het reeds gezien." Terwijl zij zoo scherp uitkijkend langs den oever voort gingen zag Puck van een kleine hoogte af aan de overzijde van den stroom en eenige mijlen stroomaf drie grazende buffels. "Ha, Paul, zie daar zijn huiden voor den ouden man. Kom, laat ons die gaan besluipen." Zij lokten hun paarden naar zich toe en ijlden toen een weinig van den oever af langs den stroom tot zij onge veer de buffels van den oever af langs den stroom, tot zij ongeveer de buffels tegenover zich moesten hebben. Toen namen zij de wolfsvellen, boog en pijlen en klom men voorzichtig langs de rotsen totaan het water. Zij gingen er in, er was een sterke stroom en op eenige plaatsen werden zij door den stroom meegesleept. Toch kwamen zij gelukkig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1