NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUI LEËTOiY fl!o. li. Zaterdag 13 Januari 1906. Vijf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. RUIT EN LAND I Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G, J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De verkiezingsbeweging in Enge land breidt zich over liet geheele land uit. De meest op den voorgrond tredende politici reizen voortdurend en houden redevoeringen. Zoo sprak Dinsdag de minister-president Camp- bell-Bannerman in Liverpool en eer- gistermiddag hield hij in deze plaats weer een rede. Verder sprak hij in Chester, Wrexham en Shrewsbury. Dezer dagen zal hij naar Schotland gaan om in Glasgow propaganda te maken voor de liberale beginselen. De minister van financiën, Asquith, hield eenige redevoeringen te Yoiks- hire, terwijl Chamberlain midden- Engeland bewerkt. Balfour trad op in de streek van Manchester. In de stad Manchester is de spanning zeer groot. De bijeenkomsten daar zijn zeer rumoer ig. Wellicht de gewichtigste politieke redevoering is gehouden door den lieer Asquith te Huddensfiald. Hij zei, dat de eerste plicht der regeering is onrechtvaardigheden weg te nemen, gebracht door de onde wijswet. Vervolgens zijn vele sociale hervormingen noodzakelijk. Vooralies moet de wet op de vrijheid van ver- eeniging veranderd worden, opdat er voor de werklieden werkelijk vrijheid van vereeniging bestaat. En eindelijk moet de ongevallen-uilkeenng uitge breid worden tot alle bedrijven. Wegens de zware regens die in de laatste dagen in Duitscblarid zijn neergekomen, zijn de rivieren sterk gezwollen. Woensdag stonden gedeel ten van den spoorweg langs den Moe zel onder water, zoodat slechts zeer langzaam kon worden geredenliet water is echter weder aan het dalen. Ook de Main, de Ruhr en de Eems zijn sterk gestegen, zoodat reeds over- strooiningen worden gemeld. Van den Rijn boven Keulen geldt hetzelfde. Langs den Wupper moesten een aan tal huizen worden ontruimd. Donderdagavond hield «Handel en Nijverheid" hare flink bezochte maandvergadering. Bij de opening werd door den voorzitter even stil gestaan bij de schokkende gebeurte nissen op financieel gebied, die kort vóór het einde van 19Q5 zich aan meldden. Nadat gewezen was op het groote kwaad, dat door dusdanige malversatiën, aan het Crediet en daar door aan den Handel werd berokkend, werd een blik geworpen op de weinige verantwoordelijkheid, die van Bestuur- deren van Naaml. Vennootsch. door de wet wordt gevorderd, was het vol gens spieker eene uitstekendegedachle geweest van onze Kamer van Koop handel ai hier, om in liet beantwoorden van het, door ilen betrokken Minister onlangs gevraagd advies, inzake eene meer wettelijke regeling van naamlooze vennootschappen, op dit weinig ver zorgde punt het volle licht te laten schijnen. Gelukkig was bij een terugblik aan den jaarlijks te passeeren mijlpaal, ook plaats voor meer bevredigende gedach ten. Met groote ingenomenheid sprak Spr. over de prettige verstandhouding van de Bestuursleden onderling. Niet minder was de betrekking van de gewone Leden en het Bestuur over en weer en waardeerde Spr. zeer de wel willendheid van de Leden bij moeilijke en ingewikkelde vraagstukken. Eene aansporing om van beide zijden den ingeslagen weg te vervolgen, vond weerklank bij de hoorders. Eindelijk werd een woord van dankbare waar- deering gewijd aan de Pers, voor de even hoffelijke als correcte wijze, waarop, datgene wat in vergaderingen onder den hamer doorging, publiek eigendom word. Nadat de uitvoerige notulen der vorige vergadering, zooals ze door den '2e secretaris waren ontworpen, zon der eenige aanmerking werden vast gesteld, kwam het le punt der agenda aan de orde: Verslag in: houden met het Bestuur van Vreem delingenverkeer. De voorz. deelde mede, dat in de gecombineerde Bestuursvergadering op 5 Januari jl., was besloten tot het houden, geduiende de week, waarin alhier het 58e Landhuishoudkundig congres met annexe tentoonstelling zal worden gehouden, van: le een etalage-wedsti ijd 2e wedstrijd in pui-versiering voor winkelieis 3e wedstrijd in balcon- of gevel versiering voor particulieren De beoordeeling zal aan eene jury worden opgedragen. Aan de bekroon den zullen medailles en diploma's worden uitgeieikl. Een en ander te bekostigen door de beide vereenigiri- gen. De vergadering nam genoegen met het bepaalde Punt 2 Voorstel van den heer J. Stnnige in zake het Bondsorgaan. Dit punt is ter afdoening aange houden tot eene volgende vergadering nadat de voorzitter in groote trekken de geschiedenis van het Bondsorgaan had aangestipt. Na eene vraag aan den heer S. of deze zich kan ver eenigen met het voorgestelde door het bestuur, trok de heer S. zijn voorstel in en werd dat van het be stuur tot verdagen, bij acclamatie aangenomen. Punt 3. Voordracht van hot bestuur betreffende de feestcommissie. Nadat mededeeling was gedaan, dat van de IB heeren die waren aan gezocht om te vormen eene commis sie ten einde het eerste lustrum van de vereeniging waardig te gedenken, 14 zich daarvan hadden beschikbaar gesteld, toonde de vergadering door applaus in te stemmen met de voor dracht van genoemde commissie. Het 4o punt, om de kosten nood wendig verbonden aan een feestavond, te doen dragen door de kas der ver eeniging werd bij acclamatie aange nomen. Het 5e punt ballotage had tot suc ces, dat de vereeniging weer 4 leden rijker weid, alweer twee candidaten zich hadden opgegeven. Bij de modedeelingen zeide de voor zitter, dat zich bij den bond van handelsvoreenigingen hadden aange sloten de winkeli rsvereeniging te Amsterdam en een middenstandsver- eeniging te Gouda. Ingekomen was voorts oen schrij ven van B. en W. alhier, met ver zoek te willen mededeelen of naar 't oordeel der vereeniging het in liet belang der Nijverheid is te achten, dat onafgebroken dag en nacht ge legenheid bestaat tot telephoneeren hier ter stede. Na vrij uitvoerige discussie werd besloten in bevestigenden zin te ant woorden. Nadat de hamer reeds ge-, vallen was, deed bij de rondvraag een lid het voorstel deze zaak wat sterker aan te binden, en werd aldus met algemeene stemmen besloten. Daarna kwam ter sprake of van hooger hand iets gedaan zoude kunnen worden tegen deloyale concui rentie tijdelijke uitverkoop onder valsche voor- gevens, enz. Na zeer uitvoerige dis cussie werd besloten een voorstel bij het Bestuur in te dienen en in eene volgende vergadering te behandelen. Uit dit debat ontspon zich de vraag of 't niet deloyale concurrentie was van de gemeente-gasfabriek, om de cokes voor een minderen prijs te ver- koopen, dan die waarvoor handelaren in brandstollen de cokes aan particu lieren kunnen leveren? Wijl deze dis cussie verliep in de vraag of eene gemeente-inrichting al of niet winst mocht behalen en vele bezoekers reeds de zaal hadden verlaten, maakte de voorzitter ten elf ure een einde aan de vergadering. De kegelclub »U. D. I." behaalde te Alkmaar met 265 houten den 17den prijs; de le prijs werd ge wonnen met 302 punten. De voetbal-club »H. V. C." van hier speelt Zondag te Hilversum tegen het tweede elftal van «Victoria". Voor de rechthebbende is ten Politiebureele terug te bekomen een gouden lingetje, dat op de openbare straat gevonden werd. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 381 e Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 19 Maart en eindigt 9 Juni '1900. De Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen zal op 27 en 28 Januari weer een portefeuille exposeeren. De plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" zal 22 dezer haar 18de Jaarvergadering houden. Tot conrector van het gym nasium le Assen is benoemd dr. P. Groen boom Jr., Icernar te Utrecht. Thans zijn overgeplaatst lit- meester C Sandt van Nooten van het le regiment huzaren alhier naar het 3e te 's Gravenhage en ritmeester jhr. VV. H. J. van de Pol van liet 12e regiment te Haarlem naar hel le te Amersfooi t. De ritmeester jhr. W'. 11. J. van de Poll is in het garnizoen aange komen en heeft het hevel over liet escadron van het lste legement hu zaren overgenomen van den ritmees ter Sandt van Nooten, die naar Den Haag is overgeplaatst. St. Ct. no 9 bevat een kon. be sluit (Staatsblad 3G0) en 28 Dec. 1905, houdende toepassing van het eerste lid van art. 45 der Landweer- wet op de dienstdoende schutterijen van eenige gemeenten. Bij hovenvei meld besluit wordt be paald dat te rekenen van 1 Januari 1906, voor de toepassing der wet op de schutteiijen van II Aptil 1827 mei de rustende schuttel ij en hare leden 2ullen gelijkgesteld de dienst doende schutterijen en hare leden in de gemeente Amersfoort. Onze «dienstdoende" is dus in ruste gegaan. FRANZ TRELLER. 29) Suizend vloog de saamgevouwen riem in een cirkel om Puck's hoofd, nog eenige sprongen der beide paarden en de lasso ontvlood zijn hand en de strik met volkomen juisheid geslingerd kwam om den rechterpoot van het paard, een worp die zelfs den kundigste maar zeldzaam gelukt. Op een gillende kreet van Puck wendde de schimmel zich en volgde een ontzettende ruk. Pucks paard stijgerde hoogop en het paard van den Indiaan stortte plotseling neer, zijn ruiter onder zich begravend. Paard en ruiter werden een eind voortgesleurd voor Puck stil hield en zijn buks greep. De beide ruiters die Cajugas voor zich had bogen bij den val van hun makker te gelijk naar rechts en links keerden zich om en richtten hunne lansen op den jongen hoofdman. Maar Cajugas, vlug als de panther en zijn paard meester als een deel van zijn eigen lichaam, dreef zijn paard rechts af waardoor hij een zijner vervolgers in de flank kwam en ofschoon deze, toen hij zulks bemerkte, zijn paard de sporen gaf en weer vooruit joeg, was het te laat. De Cheyenne zette zijn paard zoo aan dat het als een gejaagd hert voortvloog en de meedoogenlooze lans boorde zich in den rug van den Indiaan, die met bloed overstroomd van zijn paard viel. Ook de andere Kiowa was, toen hij zag dat hun manoeuvre vergeefs was, op de vlucht geslagen doch de koelbloedige Puck richtte zijn doodaanbrengende buks en baar kogel haalde den man in. In zijn hoofd getroffen zonk hij neer op den nek van zijn paard en viel daarna als een blok voorover op den grond, terwijl het voortvliedende paard hem met zijn in den stijbeugel vastzittende voet, voortsleurde. Cajugas, Puck, de beide Cheyennes hielden stil en overzagen het slagveld, terwijl Paul op een afstand kwam aangerend. Terwijl zij nog keken naar het paard, dat zijn ruiter voortsleurde en naar dien, die door de lans van Cajugas getroffen was, deed een luide schreeuw achter hen, hen opzien. Zij zagen Paul in gevecht met den Indiaan, wiens paard door Puck's lasso geyallen was. Paul's «Donder" was met zijn voorpoot in een gat geraakt zooals de prairiehonden maken en had struikelend zijn rui ter afgeworpen. Gelukkig kwam de jongeling op zijn beenen terecht. De Kiowa had zich juist van onder zijn paard uitgewerkt en was in de grootste woede, het blinkende mes in de hand op Paul losgevlogen. Deze zag hem te rechter tijd en trok, daar zijn buks niet geladen was, het breede mes en wachtte moedig den woedenden vijand af. De jongeling was vlug, sterk en vastbesloten om zijn leven zoo duur mogelijk te verkoopen. De wilde, woedend door de bloedige nederlaag der zijnen, door de pijn en tengevolge van zijn val, kwam met van toorn fonkelend oog op hem af, maar met een bliksemsnellen greep zijner linker hand pakte Paul zijn rechter pols en stiet hem tegelijk met alle kracht het mes in de borst, nog voor hij zijne hand uit Paul's greep kon los maken. Met een doften kreet en een blik van doodelijken haat zonk de Indiaan neer terwijl het warme bloed zijn borst overstroomde. In dat zelfde oogenblik waren ook Puck en Cajugas aan Paul's zijde. De lans van. den Indiaan maakte een eind aan des Kiowa's leven, terwijl de dwerg bezorgd vroeg «ben je gewond «Neen," sprak de jongeling die doodsbleek zag naar den stervenden man, die door zijn mes was getroffen. Hij had menschenbloed vergoten en hij huiverde over 't geen hij gedaan had. «Wat scheelt den jongen dan?" «Daar, daar," sprak Paul met bevende stem, «ik heb hem gedood." De dwerg antwoordde kalm: «wildet ge liever in zijne plaats daar liggen en dat jouw skalp zijn gordel sierde?" »Ja" sprak de jongeling wat opgewekter, «hij dorstte naar mijn hartebloed, ik heb slechts mijn leven verdedigd, ik kon niet anders." «Zij hadden allen het op ons gemunt en zij krijgen nu slechts wat zij ons hadden toegedacht. Laat de weekhartig heid iu de neerzettingen, wij strijden hier man tegen man, leven om leven, zoo is de wet der prairie." Met groote koelbloedigheid overzag de Indiaan, en ook Puck, het slagveld. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1