BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ook al zou de meerderheid in de Tweede Kamer den Greenwich-tijd verkiezen. Nu de Regeering een keus schijnt gedaan te hebben en de minister van financiën op 8 December I. 1- heelt te kennen gegeven, dat spoed zou worden betracht, viel het ons eenig- zins tegen in het Algemeen Handels blad van 4 dezer te moeten lezen, dat in een conferentie van den min. van Landb. H. en N met bet dagel. bestuur van den Ned. Bond van Ver- eenigingen voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, als datum van mogelijke invoering van een wettelijken tijd werd die van 1 Mei 1907. In hare vergadering van 8 dezer besloot onze kanier Uwe Esc. dringend uit te noodigen het daarheen te willen leiden, dat bedoelde tijdseenheid reeds op 1 Nov. dezes jaars vei kregen worde Anrdschudding te Harderwijk. Mr. A. W W. H. schrijft hierover aan de Pr. Gron. Ct. In de dagbladen werd in de laatste dagen melding gemaakt van een aard- schudding die te Harderwijk en om streken Ermelo en Hulshorst en zelfs op de Zuiderzee zoude ge voeld zijn. Dit is trouwens geen nieuw ver schijnsel. Tusschen de jaien '1858 1875, dat ik te Harderwijk woonde hebben tweemaal dergelijke aardschuddingen plaats gevonden en wel de eerste keer op een Zondag onder de voormiddag Godsdienstoefening in die mate dat de groote koperen kerkkionen, tot schrik der gemeente, in beweging werden gebrachtde tweede keer op een Maandagmorgen tijdens een hevige orkaan woedde. Wie der geleerde heeren aan een onzer universiteiten kan oplossing geven van dit natuur verschijnsel dat tot nog toe, zooveel mij althans bekend is, enkel plaats vond op de Over-Veluwe? RECLAME, /al Amersfoort helpen Deze openhartige verklaring, door een inwoner van het nabijzijnde Veenendaal gegeven, zal velen, mannen en vrouwen hulp en zegen ver schaffen. Zij is yoI bemoediging en hoop. De Heer A. van Ravenswaay, wonende Eiland Kuba 58 te Veenendaal, schrijft ons: Alvorens ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, klaagde ik altijd over de nieren. Dit was dikwijls zoo erg dat mijn geheele rug er pijn van deed. Ik sliep onrustig en stond 's morgens altijd op met een intens gevoel van vermoeidheid, dat mij den lust tot alles ontnam. Ook had ik veel last van «duizelingen en ik kreeg benauwdheden, waarbij plotseling zwee tingen door Ijüiveringen pverden gevolgd. Met mijn eetLüst ging heft hoe langer hoe slechter en al de verschillende behandelingen, die ik ondergaan had, wajen op niets uitge- loopen en om de waarheid te zeggen, hechtte ik niet veel waarde aan al Se gunstige berichten die omtrenyUw pillen in Amloop waren. Doch ik dacht aan den anJeren kant, waarom zouden ze; mij niet evei goed als een ander genezen en liet daarom een doosje komen. Hoe zal ik U mijn verandering en blijdschap beschrijven, itoen ik didelijk verlichting be kwam en inlden tijd /an twee weken had ik mijn volkomen gezondheid weer teruggekregen en kan ifc absckuut nufts meer van mijn vroegere p\jn bemerkenLMeW'een gevoel van dankbaar heid zat ik gaarne* andere lyders attent maken op Uw uitstekend geneesmiddel. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven-, staande-waar is en machtig U het publiek maken op elke wijze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Hht is het spit zegt gij, en gaat van zelf ^feg. zooals iet gekomen is, maar dat is want al schijnt het weg te gaan, veel ernstiger terug. Deze pijn in denXug is gewoon nierziekte en de natuur waarfchuwt U op deze wijze dat Uw nieren plicht niet doen en niet op de pprtofié Tfljze de on zuiverheden afvoeren v^ het bloed, dat ze filtreeren moeten. Hey bovenstaande is een overtuigend bewijs da. Verzeker U dat c^n U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pilufn geeft, dezelfde die de Heer van Ravenswaaj gehad heeft. WIJ WAAR- NAMAAK. en maken t, dat op iedere doos de James Foster voorkomt. Zij zijn tc Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. SCHUWEN TEGE koopers er op handleekentng Russische soldaten uitMandsjoerije. Dat de Russische soldaten in Mand sjoetije gespot hebben met alle dis cipline, 2ich aan wilde bandeloosheid hebben overgegeven, is reeds bekend geworden uit vele telegrammen. Een zeer aanschouwelijke bescbiijving van dit optreden geeft een officier van gezondheid kortgeleden uit Mandsjoe- rije te Petersburg teruggekeerd, in een brief, dien wij afgedrukt vinden in de Ostsee-Zeitung. De muiteiij in Wladiwostok (einde October van liet vorige jaai), welkegepaard ging met brandstichting, plundering en moord, miste baar uit werking niet. De commandant Kazbeck willigde de eischen der reservisten in (U verzocht den Tsaar en generaal Linewitsj dringend, de reservisten zoo spoedig mogelijk naar huis te zenden. Linewitsj was bang voor een hernieu wing van de gebeurtenissen te Wla diwostok, die zich dan kon uitbreiden over geheel Mandsjoerije, en vervaar digde een besluit uit, den dienst ont sloeg. Daarmede hadden de muiters dus het spel gewonnen. Voor den op stand heette liet, dat de avacuatie der soldaten onmogelijk was, doch een paar dagen later was het onmogelijke mogelijk geworden en werd een aan vang gemaakt met de evacuatie. De soldaten spraken geestdriftsvol van hun «overwinning op de generaals' en de geest van ongehoorzaamheid steeg tot het uiterste. Eiken dag vertrokken uit Wladiwo stok twee afdeelingen, elk van 1200 man, onder commando van twee of meer officieren, vergezeld van officie ren van gezondheid. Ik moest met zoo'n aldeeling mee naar Europeesch- Rusland. De soldaten werden opgesloten in goederenwagens (40 en meer in één w agen), waai in men ijzeren kachels plaatste. Het gedrang, het niet aan wezig zijn van ventilatie, de vochtig heid en de ongehoorde vuilheid vormden het typische van dit trans port. »Doch dat scheen geen der offi cieren te hinderen en niemand reken de het tot zijn plicht vei betering te brengen. »Het militaire reglement schrijft voor dat zoo'n afdeeling onderweg warm eten krijgt. De hiervoor aan gewezen stations waren echter niet in staat hun taak te vervullen. De ruimte was te klein, de organisatie ie slecht, de contróle onvoldoende. Zeer bij uitzondering kan men op deze stations een goed bereid maal krijgen. Bovendien zijn deze stations ongelijkmatig verdeeld, zoodat het voorkwam dat de soldaten een geheelen dag geen middageten kie- gen. Daarom vroegen zij, in plaats van het middageten, een soldijver- hooging van 30 cent per dag. «Voor het vertrek uit Wladiwostok kreeg elke reservist een paar vilt- schoenen, een paar leeren schoenen, een uniform, een jas een schaapsvel een broek en een dubbel stel onder goed. Onderweg werd dit alles lang zamerhand verkocht, en voor het geld kochten zij wodki. Er waren soldaten die alles verkochten en niets aan het lichaam hadden dan een hemd. En dan kwam het riog voor dat zij elkaar bestalen, de stations en winkels plunderden. Kwamen zij dan te laat voor den transpoit-trein, dan stormden zij aan op voor bijgaande treinen, zelfs expre=strein- nen. »De beide eerste dagen reisden wij nog betrekkelijk rustig. Daarna dron ken de soldaten onophoudelijk schol den en spraken bedreigingen uit. De invloed der officieren was nihil. De soldaten luisterden naar geen enkel bevol en hoe verder men kwam, boe brutaler zij weiden. Zij vioegen den officieren geld, kaarsen enz., en bij weigering dreigden zij met doodslag en liet in brand sttken van den officiers-wagen. Het gebeulde niet zelden dat soldaten,dronken en nuchter onzen wagen binnendrongen, schreeu wend »Wij weten alles, wij hebben genoeg ondervonden op liet oorlogs veld''. En later vertelden zij precies hoe de officieren en generalen hen bestolen hadden, hoe zij leest vierden en zich onzedelijk gedroegen en zich verstopten voor den slag. Zelfs werd gescholden op het Roode Kruis en de pleegzusters. In zulke oogenblikken maakten de officieren een uiterst treurigen indruk. »Zij hadden echter niet alleen te lijden van hun eigen soldaten, doch van allen die zij op de stations en in do buffetten ontmoetten. Het was niet genoeg dat de soldaten voor niemand salueerden. Zij stieten de officieren met de ellebogen voor de oogen van het publiek, zij floten en scholden hen uit en wanneer een generaal een kleine opmerking maakte, dan wierpen de soldaten zich met zoo'n woede op hem, dat hij zoo spoedig mogelijk zich uit de voeten moest maken «Kijk eens, hoe dapper hij nu isHeel anders dan op het slagveld" werd er geschreeuwd. De soldaten vierden hun orgieën heel kalm in de wachtkamer eerste klasse. De officieren, die hierbij tegenwoordig waren deden net of zij niets hoorden, of trokken zich geheel in stilte terug »Op betstationTseheliabinsk wierpen de reservisten den commandant, een overste, van een aanzienlijke hoogte i aar beneden, omdat hij hun toe stemming weigerde, gebruik te maken van liet buffet in de eerste klasse wachtkamer. Een Compagnie ge wapende soldaten werd gerequireerd. De reservisten doodden acht, vei- wonden drie hunner. Zij namen de soldaten de geweren af, brachten deze in den trein en dwongen de machi nisten dadelijk te vertrekken. De ge weren, ten getale van twintig, werden later vei kocht." Uit den brief blijkt duidelijk dat gedurende de geheele reis de reser visten heer en meester waren. Geen spoorweg-autoriteit werd erkend. Men deed, wat men wilde. Geen trein personen-, snel- of expres-trein mocht hun trein inhalen. Dit lot trof zelfs den expresse-trein, waarin admi raal Rodjeslwenstki zat op zijn terug reis van Tokio naar Petersburg. Eerst in Samara lieten de reservisten hem door, nadat de admiraal hun in eigen persoon er om gesmeekt had Dr. W. van Schothorst, leeraar aan het gymnasium en de II B. S., is op de aanbeveling geplaatst voor leeraar in Nedetlandsche taal en ge schiedenis aan de H. B. S te Delft. Mr. J. Heyligers heeit ontslag geviaagd als Vooizitter der Gezond heids-commissie. De heer C. J. van der Nagel heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd als Hoofd der Jongensschool. De heer C. A. Heunks is be noemd tot Directeur der gemengde Zangvereeniging «Kunst naar vei mo gen", alhier. De heer E L. J. Hajeuius alhier is bjj Kon. besl. benoemd tot buiten gewoon geëmployeerde bij de Rijks telegraaf. De commandeurs van spuit no. 3 L. Th. van Zwol Jr. en A. P. C. de Bruijn hebben als zoodanig ont slag gevraagd. Aan den lieer L Th. van Zwol Sr. is op zijn verzoek, als brandmees ter van spuit no. 3 eervol ontslag verleend. Begin Februaii zal van Ge meentewege worden aanbesteed hel stellen van een ijzeren bek bij den Lieve Vrouwe-toren en liet vergrooten van den paardenstal der Gemeente reiniging. De Krijgsraad te Arnhem heefi den huzaar van 't E., uit Zutphen. veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf wegens liet ve: wonden van een burger met een mes tijdens de Amersfoortscbe kermis. Door hem is hooger beroep aange vraagd. Morgen, Donderdagavond te 8 uur treedt in eene vergadering ri et dames van liet plaatselijk departement dei Maatschappij lot Nut van 't Alge meen als spieker op de heer Henr Dekking te Rotterdam. Genoemde heer zal voordiagen het metrisch door hem vertaalde drama van Edm. Rostand «Het Arendsjong". Vrijdag 19 Januari ten 8 uur nam. zal in het lokaal «De Arend" eene lezing worden gehouden vooi de onderoflicieis-vereeniging «Ons Belang," waarin als sprekei zal optie den den WeiEdelGeboren Heer Jnr. Ram, gepens. kapitein der Infanterie met onderwerp: Inrichting en samen stelling van verschillende legers, in het bijzonder van ons leger, nood zakelijkheid van hervorming. Door de Christelijk Gereformeer de gemeente is aangekocht het lokaal «De Zaa er" Het zeer ongeriefelijke kerkje in de Muurhuizen wordt nu buitengebruik gesteld. Naar wij vernemen zal op 28 Februari doer de leerlingen van de Muziekschool een concert voor ge- noodigden worden gegeven. Tot bestuurslid van de plaat selijke antirevolutionnaire kiesvereni ging «Nederland en Oianje" is hor- kozen de Heer H. van Haselen, ter wijl daartoe gekozen werden de heeren A. de Boer en E. van Ruller, in de vacaturen, ontstaan door het bedan ken door de heeren J. Schaap en F Wijnia. Men verzoekt ons als eene bij zonderheid te vermelden dal jl Zondag bij den heer R., opzichter aan de Ainersf. Stoomweverij aan den Heil'genberger- weg alhier door eene kloek, geboren den 25 Juli 1905. van 12 buf-orping- thon-eieren 1 I prachtige kuikens zijn uitgebroed. I.ijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Januari 1906. Blieven (binnenland). A. Bran Amersfoort. M. v. Bever, Arnhem. J Wolf, Amerstoort Mej. Wed. ten Hope, Amsterdam. Ring, Lanteren. Mej. A. Kelder, Rotterdam. Mej C. v Unen, Utrecht. N. Engelhard, Voort. Brieven (buitenland). R. S. Jens, Brussel. Briefkaaiten (binnenland). J. Kampers, J. v. Aider, Amsterdam P. Liemberg, Leeuwarden. G Stekelenburg, Utrecht. Stansluuth, Zeist. Briefkaaiten (buitenland). Mme Zaman, Brussel. Mej W. Tliumann, Leezen. SSOste ►TAlTSLOTEIliJ. Vijfde klasse. Trekking van 1516 Jan. 1906. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leujwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 19674. Prijzen van f 70. 2496 4442 4818 7437 7439 7449 8824 10916 17824 en 17827. Te zamen 11 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 3710 3719 4449 4834 4848 8841 10935 13444 13539 13540 13542 17802 17806 en 17809. Tegen de vliegen. De Parij-che hoogleeraren Brouar- del, Roux, Chantemesse en Bouvier hebben den prijs var. 10,000 francs, door een blad uitgeloofd voor het beste middel om de vliegenplaag te beteugelen uit 165 antwoorden toe gekend aan dat, waarin het gebruik vau ruwe petroleurn en nog beter van «liuile de schiste" (een goedkoop distillatie product van bilumineuse leisteen) wordt aanbevolen. Door twee liter van deze olie per vierk. M. op pervlakte, meter vermengd te gie ten in de poelen, beerputten, water closets, mestvaalten enz. kunnen zich de eitjes en larven der vliegen dan niet meer ontwikkelen. De inzender van dit antwoord is nu uitgenoodigd zich bekend te maken en zelf in bet voorjaar de proefneming met het mid del te leiden. Het gelukken van deze proef is namelijk als voor de uitbe taling dei s-oin. Wat meer kracht er achter. De nienschen stonden er gewoon versteld van. Jaren en jaren had Peer Vrouwen, zoo heette de boer aan den dijk, de hoeve, die hij van zijn oom in pacht had, zoo maar slapjes onderhouden. Met zijn zes beesten en twee paarden op stal, kon hij nog niet hel vierde deel van den mest maken, dien hij noodig had. En aan kunstmest kon hij nog niet denken Een enkel baaitje superphosphaat was liet eenige, dat hij kocht. Chihsal peter was liem te duur. Zijn oogsten waren dan ook altijd beneden liet middelmatige geweest. Het gebeurde vaak, dat hij niet meer dan 20 a 22 H.L. graan (taiwe) van den bunder haalde en zijn stroo was naar even redigheid, ongeveer 3000 K.G. was zooal het meest. En dan was taiwe nog zijn hooidgewas, waaraan hij ten minste nog wat stalmest gaf. Suiker bieten, Karwei en dergelijko veel- eischende gewassen dorst hij niet te verbouwen. Zijn hooilanden waren erbarmelijk In het begin, jaren ge leden, had hij zijn weiden nog eeris gekalkt, maar dat was hem op den duur niet bevallen natuuilijk met, want hij gaf niets anders dan kalk, n.l. geen gier, geen kunstmest en nu stelde hij -zich tevreden met een 2000 K G. hooi van de Hectare. Zoo bail Peer al vele jaren aangesukkeld. En hij stond in die stieek bekend als een slechte boer. Dat wist hij zelf heel goed En soms sprak hij er ook wel eens over. En dan was zijn ge woon gezegde«Als ik inaar eens geld had." En nu op eens, wat er gebeurd was, b greep niemand, maar een feit was het, dat de van Peer Vrou wen veranderd was als bij tooverslag. De menscben stonden er gewoon ver steld van. Peer was begonnen met suikei bieten, koolzrad en karwei le zaaien, zijn tarwe stond prachtig, zijn weiden en hooivelden zagen er beter uit. 'l Was alles nog niet zooals bet wezen moest, maar het verschil tusschen twee jaar gele ien en nu was toch in het oogvallend. En wie was de kunstenaar, die de hoeve van Peer Vrouwen had omgetooverd Dat was de kunstmest. Dat was in de eerste plaats de cbilisalpeter. Luister, hoe het gebeurde. Eens op een avond in de maand September, zat hij des avonds achter zijn huis zijn pijpje te rooken en wat uit te rusten van het werk want Poer weikto zelf hard mee toen de burgemeester van het dorp op zijn werf kwam en mot hem ongeveer het volgende gesprek had. Burgemeester. Hoor eens Peer, ik kan het niet langer aanzien, zooals gij de boerdeiij van je oom verwaar loost. De man is zelf te oud en kan er niets meer van zien, maar ik ben altijd een vriend van hem geweest en daarom wil ik me er eens mee be moeien. Weet ge wel, dat ge elk jaar een kapitaal in den grond laat zitten, dat ge er niet uithaalt en tochzoudt kunntn uithalen? Ge boert te slap, Peer. Ge moet er een beetje meer kracht achter zetten. Peer. Ja ik, weet er alles van, Bur gemeester, maar hoe Burgemeester. Hoe? Ge weet toch we), dat we tegenwoordig den grond kunnen dwingen, Hoe meer geld we er insteken, hoe meer we er uithalen. Kijk eens naar je buurlui. Wat halen zij niet meer van hun land dan gij. Aan den grond ligt het niet. Want die is best, even goed als die van anderen. Maar kijk eens wat zij niet al voor kunstmest koopen. Vertel me eens, hoeveel cbilisalpeter hebt ge al van je leven hier op de hoeve ge bracht Peer. Als ik maar geld had? Burgemeester. Geld? Goed, daar voor ben ik juist gekomen. Ik zal je geld leenen Zooveel ge wilt, mits ge alles voor kunstmest gebruikt. Begin met het volgende jaar op elk gemet een baal Chilisalpeter te zaaien. En koop ook wat meer superphos phaat. En ga goed na. hoeveel winst ge er door maakt. Geef dan verder elk jaar 50 K.G. per bunder mear, zoolang tot ge geen meeropbrengst meer krijgt door grootere gilten chi lisalpeter. Ge moet dus niet probee- ren, om zoo weinig mogelijk chilisal peter te geven doch ge moet trach ten te weten te komen, hoeveel ge kunt geven om de groote opbrengs ten, de rijkste oogsten te winnen. Dat is tegenwoordig de eenig ware manier om landbouw te drijven. We moeten er zooveel mogelijk kracht bijzetten. Dus zooals afgesproken is, ge kunt bij mij het geld krijgen. Ik denk dat het niet lang noodig zal zijn, want ge zult het gauw genoeg zelf kunnen betalen. En wat ik zeg gen wou Peer, denk er aan, dat ge ook op je hooiland een baal chilisal peter op 't gemet gooit in het voor jaar en natuurlijk ook superphosphaat, maar het chilisalpeter vergeet je in geen geval, 't Is misschien wel een weinig te veel, maar je land heeft zoo lang honger geleden, 't mag nu wel eens zijn buik vol krijgen." En daarmede stapte de burgemees ter op. En van dien dag af dateert de verandering in de boerdeiij van Peer Vrouwen. En zijn hoeve is er op 't oogenblik eene, waar zoo intensief (krachtig) mogelijk geboerd wordt. Peer haalt er elk jaar uit wat hij karr. Hij heeft verleden jaar op eenigszins zvvavelaclitigen grond meteen bemes ting van 400 K.G. chilisalpeter, 600 K.G superphosphaat en 800 K.G. kaï niet de prachtigste suikerbieten ge wonnen waarmede heel wat rijks daalders in zijn kast zijn gekomen. Het geld aan den burgemeester is al lang afbetaald en als Peer zoo door gaat, waaraan geen twijfel bestaat, dan wordt hij nog eens een rijk en welgesteld man en dat zal hij alleen aan den kunstmest, doch vooral aan het chilisalpeter te danken hebben, want zonder het laatste is geen in tensieve cultuur mogelijk. Suiker als voeder. Thijs. Ik kreeg van morgen een aardig boekske, Teun, waaruit ik je een en ander vertellen wil. Teun. Goed buurJe weet, ik wil graag van je leeren. Is het over den landbouw 'fhijs. Het handelt over een kracht-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2