NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. Zaterdag 20 Januari 1906. Vijt'-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. li Ij HEN LAND HET KIND DER PRAIRIE. Ho. 6. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever fi. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooiiuo. 69. ADVERTENTIE: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Falliéres gekozen. Tot president der Fransche Repu bliek is gekozen de heer Armand Falliéres, voorzitter van den Senaat. Hieromtrent schrijft »de Telegr."; De groote slag is dan eindelijk ge vallen Na het zenuwachtig gewroet, het duistere gekonkel en de openlijke bestrijding, na een tot 't uiterste op gedreven werkzaamheid van alle par tijen de zware kalme rust; het voldongen feit: Falliéies gekozen tot president van do Fransche republiek. En wel met groote meerderheid bo ven Doumer. Zij vereenigdon respec tievelijk 449 en 371 stemmen op zich. Falliéres, de favoriet van de radi caal-socialisten, der sociaalisten en van de linkerzijde, de man, die in 1890 het ministerie Bourgeois- Dou mer bestieed, juist ómdat 'i dreigde linksch te worden. Falliéres, die van rechts naar links overging meer andere staatslieden ir. omgekeerde richting, is gekozen. In de theaterzaal van hat oude paleis van Bodewijk XIV te Versailles wemelt het van lichte toiletten en bont. De ambassadeurs, de overheidsper sonen, de wetgevende macht gaat zitten in de banken, netjes bedaard als schooljongens. En uit de wetge vende hoofden zal het presidentschap der republiek te voorschijn treilen, als Minerva uit het hoofd van Jupiter. Dan stijgt er een klinkklank van verwarde geluiden uit de menschen- massa. Falliéres, toegejuicht door het bloc, uitgejouwd door het centrum, bestijgt kalm de tribune. Er wordt geroepen «Leve de presi dent, weg met Falliéres!' Dan ver wekt een gelui met de bel een ge spannen stilte. De geheime stemming neemt een aanvang. De vaas met de loten wordt aan het geëerde publiek vertoond als gold 't een zwaren goo cheltoer: »Let op, dames en heeren, let op deze vaas. Zooals ik de eer heb ze aan 't geachte publiek te vertoorien er zit geen dubbelen bodem in." Onbewegelijk kijkt Falliéres naar liet afrollen van den band, die over zijn lot zal beslissen. Op de publieke tribune wachten de menschen goedmoedig. Velen ontbijten met worst, brood en kaas. liet is daar een soort zigeunerkamp Verscheidene nieuwsgierigen koch ten zich een plaats van een armen stakker, die den ganschen nacht onder den blooten hemel heelt dooigebracht, om maar vroegtijdig te kunnen binnen gaan. en vervolgens zijn veroverde stelling tegeneen paar sous te kunnen oierdoen. Voor de gesloten deur heeft een moorddadige worsteling plaats lusschen menschelijke schepselen, die mee wil len genieten van 't wondere, spannende gebeuren daai binnen. Maar niemand wordt meer toegelaten. De zaal slaat al rond als een tori. Eu langzaam gaat liet sorteoren der stemmen zijn gang Een angstige span ning ligt op de gezichten. Er heerscht een hoorbare, benauwende stilte. De rechterzijde-mannen komen weer in de zittingzaal gndrukt, somber. En dan barst de linkerzijde los. Er aat een gejuich, als een lawine van felle klanken door de zaalhet besluit is gevallen Falliéres is benoemd met groote meerderheid. De gansche zaal is in opstand Er wordt gefloten, goschreeuwd, gegild, gebruld Het nieuwe Engelsche Lagerhuis zal niet te herkennen wezen. Het is een volslagen ommekeer, die daar bij de verkiezingen plaats heelt, lleeds is het winst-cijfer der liberalen tot 108 ge stegen en dat der arbeiders-parlij tot '26, terwijl de unionisten, op wier kosten natuurlijk door de anderen die voor- deelen werden behaald, slechts op een drietal plaatsen nieuwe zetels hebben verworven. liet is vooral onder de leden van het voiig Kabinet, dat duchtig opr uiming wordt gehouden, liet is of de kiezers zich over het wanbeheer en het om den tuin leiden, dat zij zoovele jaren geduld en gedragen hebben, willen wreken. Alleen Chamberlain heelt zich op zulk een hoog voetstuk weten te plaatsen, dat de vloed hem niet be leiken kon. Maar reeds werden de beide Balfours en Chamberlains opvolger Lyltleton, om van mindere goden, wier val reeds vermeld is, niet meer te spreken, door de wassende wateren verzwolgen. En sedert gisteren zijn daar nu we der bijgekomen de befaamde St. John Biodriek, die in het vorig Ministerie het departement voor lndie waarnam, nadat hij achtereenvolgens de porte feuilles van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog had beproefd zoo deed men in het vorig familie kabinet en weder had moeten nederleggen. En door de kiezers werden eveneens uitgeworpen opruimen maakt de mensclïen radicaal! betrekkelijk onschuldige liguien als de oud-Minister vari Landbouw Fellowes, de Admirali- teits-secretaris Pietyman en de Post meester-Generaal Lord Stanley. In de hoogste mate kenschetsend mag voorts heeten het feit, dat de schildknaap van het protectionnisme en Chamber lainsshpdrager, de vroegere Minister Chaplin, in Lincolnshire, dat hij al van 1868 vertegen woord igde, het onderspit heelt gedolven. Behalve Chamberlain zijn ook de overige 6 Unionistische candidaten te Birmingham herkozen. Te Hawick leed de befaamde pam- Jletlist over Zuid-Afrika, de deswege geridderde Conan Doylo de nederlaag In Wales heeft de bekende arbeids- Afgevaardigde Keir Hardie zijn zetel verloren aan een liberaal. De Russische Regeering heeft be sloten de befaamde Staatsgevangenis van Schlüsselburg op te bellen en de hierdoor vrijkomende gelden te be steden ter versterking der gedeta cheeide gendarmer ie-corpsen. Dat schijnt noodig te wezen. In het gouvernement Orenburg zijn al weder een paar districten in staat van be leg gesteld. Te Warschau zijn gisteren vier bommenweipers ter dood gebracht. Twee redacteurs van het humoris tische blad Svoboda zijn te St -Peters burg tot een jaar vestingstraf ver oordeeld en het genoemde blad is geschorst. De Heer Notovich, directeur van het blad Nouosti, is tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Hij komt in hooger beroep. Die vei volgingen zijn geschied onder de nieuwe perswetten. De stad Soclii, aan de Zwarte Zee, die in handen der opstandelingen is, wordt door de oorlogsschepen ge bombardeerd. De Drankwet. Men meldt aan de N. R. Cl. De Minister van Financiën heeft aan de hoofd- en verdere ambtenaren Ier directe belastingen, invoerrechten en accijnzen opgedragen, den burge meesters er, den inspecteur, belast met het toezicht op de naleving van de drankwet, bij de uitvoering dezer wet, zooveel mogelijk steun te ver- leenen, door, op hun verzoek, de inlichtingen, te verschuilen, die voor lien van belang zijn, met inacht neming evenwel van ait. 35 der wet van 2 October 1893 op de bedrijfs- en andere inkomsten. Lotisico. Naar men verneemt is door li't Openbaar Ministerie bij de Haagsche Rechtbank geen cassatie aangeteekend van het vonnis van dat College van Donderdag j I., waarbij in hooger be roep de directeur van «Lotisico" is ontslagen van rechtsvervolging ter zake van den ten laste gelegde over tredingen van de Loterij wet 1905 De Wereldklok. Met zeer veel belangstelling hebben wij de wereldklok die in liet gebouw voor K. en W. te Utrecht is gearri veerd, bezichtigd en dat niet alleen, wij hebben het trotsche bouwwark ook met beide oogen bewonderd. Het is in oorspronkelijke renaissancestijl van notenhout geconstrueerd en de voorgevel geeft het portaal van een fraaie kerk te zien. Een bloote uiterlijke beschouwing van het kunst stuk moet dus reeds in hoogo mate voldoen. Do grootste attractie van de klok is echter het ingewikkeld mecha nisme, waardoor het den vervaar diger gelukt is dit product van den menschenlijken geest in vele opzichten volmaakt te doen zijn. De klok wijst namelijk niet allean do minuten, uien, dagen, weken, maanden en jaren aan, maar zelfs do voornaamste Chiistelijke feestdagen, met inachtneming van het schrik keijaar en illustreering van de voornaamste dag- en jaargetijden. De oud-chr istelijke godsdien it met z'n eigenaardige symbolen en zinlijke voor stellingen, is door den constructeur bij vele der figuren en groepen in 't oog gehouden. Het kerkportaal voor 't middelste hoofdgebouw opent zich 's morgens en s' svonds precies 9 uur en men ontwaart een gansche schaar kerkgangers, ter wijl liet muziekwerk koraalmuziek doet hooren. Boven het portaal verschijnen platen van de godsdienstige feestdagen. Het kalenderwerk is zoo geregeld; dat deze voorstellingen steeds op de juiste minuut worden aangekondigd. Rechts en links naast het portaal ziet men de beelden der vier evangelisten. In het geheel heeft de klok 46 beelden in hout gemeden. Zij wordt gekroond door een Engel, die de bazuin blaast en een koepel met een gouden kruis. De tijdsaanwijziging geschiedt door hot verspringen der cijfers. Een nachtwacht blaast de uren van 10 tot 2 in langgerekte tonen. De trompetter van Siikkingen begroet FRANZ TRELLER. 31) De aankomende hield op met zingen en zag, terwijl hij zijn dier liet stilstaan, de groep aan. "God zegene mij," sprak hij toen, en op zijn frisch, vroolijk, open gelaat kwam een blijde uitdrukking, «God zegene mij, dat is waarlijk de kleine man die mijns vaders zoon het leven gered heeft. Hallo, Sir, 't verheugd mij uw eerlijk gezicht te zien, al is het ook niet het schoonste. Ik wilde u namelijk een bezoek brengen, maar ik zou te veel tijd verloren hebben als ik bij u aangekomen was. Waar is dan de oude reus, de Grijze Beer, zooals men hem noemt? Gij zijt goed aangeschreven bij «Bill Stone" hij heeft U niet vergeten." «Stijg af, Bill," sprak Puck, «en kom bij ons." «Dat is iets, Sir, een poosje rust kan geen kwaad, 't is een vervloekte streek, die Steppe, maar wat doet men al niet, men moet toch leven." Hij steeg af pinde zijn rijdier vast, trad op hen toe en schudde hun de hand. Tot Cajugas zich wen dend sprak hij, «God zegene mij, man, maar ik moet u al meer gezien hebben, doch de heeren roodhuiden gelijken zoo op elkander als de eene eekhoorn op den anderen, ik vermoed dat gij tot de stam der Cheyennes behoort." «Het is Cajugas, de zoon van het groote opperhoofd der Cheyennes, de Donkere Wolk," haastte Puck zich te zeggen. 't Is zoo, bij mijn ziel, nu herken ik u. Ik heb 't vorige jaar uwe buks gerepareerd, Sir, heeft de nieuwe veer het goed uitgehouden, ja?" De geweermaker is een bekwaam en eerlijk man," ant woordde de Indiaan waardeerend «de Cheyennes hebben de huiden die zij hem voor zijne moeite gaven, niet weg gegooid." «Verheugt mij Indiaan, dat gij dat inziet, eerlijk duurt het langst" zei reeds mijn oude grootvader, cn hij had gelijk, de oude man. Verheugt mij u te zien, Sir, is mij goed bij u bevallen." Hij stak hem zijn hand toe en drukte die van den hoofdman. «En gij nu, jong hoentje."' zoo wendde hij zich tot Paul, wien de heele manier van dien man in haar frisscbe natuurlijkheid aantrok en vermaakte «wat doe jij dan hier in de bloedige Steppe, die voor buffels en wolven een aangename verblijfplaats mag zijn." «Ik ga wandelen Sir." «Zoo? Nu dan moet je lange beenen hebben, mijn jongen en had ge beter een andere streek daarvoor kun nen kiezen, die een beetje schooner is dan deze gruwelijke woestijn. «En wat doet gij dan hier, vroeg Paul. «God zegene mij, oude jongen, ik repareer de buksen der heeren roodhuiden, die kunnen niet alleen daarmee klaar komen. Heb dat regelrecht geleerd in het oude Kentucky, wij kuDnen niet alle farmers zijn, zei mijn vader, die een merkwaardig knap man is, ga naar de roode heeren in de Steppe die hebben steeds een geweermaker noodig, gaan met een gezegende buks een beetje ruw om, geven in ruil huiden voor uw werk, is niet slecht dat ambacht. Ben nu voor de derde maal in de Steppe. De heeren Cheyennes kon ik niet vinden, moest een huis verder, naar de heeren Kiowas. Maar zeg mij nu kleine hoen, waar is dan de groote heer, gij zijt immers anders altijd bij elkaar." «Zet u neder, Bill Stone, gij zult alles vernemen." Daarop lieten ze zich allen op den grond neer. De jonge Kentuckijer, bereisde als menig ander van zijn beroep, de Steppe om de verschillende Indianen stam men te bezoeken en hun onbruikbaar geworden wapeDen te repareeren. Deze lieden waren den Indianen steeds zeer welkom en werden niet slechts ontvangen met de achting, welke hun waardevolle kunstvaardigheid verdiende, maar ook steeds rijkelijk met kostelijke huiden of paarden voor hun arbeid beloond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1