Hl.WEN LAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dat het in zijn verrogaande zelfzucht de gruwelen van een ontzettenden oorlog zelfs niet schroomt, als 't hier uit winst kan slaan. Daarom verlangt ook Jaurès, dat de conferentie te Al- gcciras zeer nauwlettend worde gade geslagen, «Ie volkswil moet zich doen gelden, opdat daar goen breuk ontsta, maar een internationale schikking ge troffen worde. Daarom veroordeelt ook bij de diplomatieke geheimzinnighii I. die tot de pijnlijkste verrassingen zou kunnen voeren, daarom ook behooren de volken steeds naar meer vrijheid te streven, want de vrijheid is vrede lievend. Als de Duitschers een vrij volk waren, dan zou de Duitsche re geering geen hoog spel met de vrede kunnen spelen. Nog een derde spreker, de heei Séailles, hield een warm betoog voor openbaarheid. Wie weet eigenlijk nauwkeurig zoowel in Frankrijk als in Duitschland, wat men in Marokko zoeken gaal? Eigenlijk niemand. Het lijkt wel de Shakespeariaansche come- die: veel drukte om niets." Mag nu uit zooiets een groote oorlog voort komen Immers neen. Als men in het openbaar rekenschap van de di plomatieke onderhandelingen gaf, dan zou zulk een barbaarsch slot onmo gelijk wezen. Met eenparige stemmen vei eenigde de 2000 man sterke vergadering zich met een motie, verklarende, dat de buitenlandsche zaken eener natie evengoed als de binnenlandsche onder de verlichte controle der openbare meening behooren te staan, dat der halve het diplomatieke geheim moet worden opgeheven en de internatio nale vrede hel hoogste goed is. De Regeering van Canada, zoo wordt officieel verklaard, is vastbeslo ten al het mogelijke te doen tot het behoud van het natuurschoon der Niagara watei vallen, welke, gelijk men weet, bedreigd worden door nijverheids ondernemingen die de gioote water kracht practisch willen gebruiken. President Roosevelt heeft een derge lijke verklaing afgelegd De beroemde waterval verkeert dus nog niet in groot gevaar. RECLAME. ZIEKTEN TE HARDERWIJK. Er is niets wat iemand meer uit zijn humeur brengt, niets wat Uw. geduld meer op de proef stelt d^n jeuking der'huid. Aambeien maken U bijna krankzinnig ze houden U den geheelen nacht wakker. Prikkelende huiduitslag is even slecht, en even mopilijk te gcnèzen. Dergelijke kwiden worden piet Jen dag erger. Dank zij verklaringen gelijk dfl volgende, beginnen de menschen in?te zien dat fij een geneesmiddel onder hun bereik hebben te/cn deze ziekte. De Heer G. Vorivijnen, vgprfende Smeepoorterbrink te Harderwijk, jschrijft ons. Het is thans reeds ruim tien jaren/dat ik voortdurend geleden heb aan bloedende, uitwendige aambeien Dit is iets waar mede veel menschen, die in Indië vertoefd hebben, aangedaan zijn en ofschoon ik reeds verschillende geneesmiddelen hiervoor gebruikt had. mocht me toch niets b^ten. Direct toen mijn aandacht ge trokken werd,; door de goede quaiteiten Uw^r Zalf, liet ik me een doosje komen. gebruikte het zeer zorgvuldig en reeds na eerlt tiental dagen bekwam ik ^verlichting. Toen ik N&yv Zalf tweof maanden toagepasf had, was ik geWtó.van mjfi vervelende kvfaal genezen. Verzeker U'jdaVTnen U de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde die (te Heer Verwijnen gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10. voor zes doozen. Ook dit jaar is te verwachten, dat de Koningin en Prins Hendrik in het voorjaar eenige dagen te Amster dam zullen vertoeven. Naar men wil, bestaat voorloopig het voornemen, om bet bezoek van 2430 April te doen duren, doch 't is ook mogolijk, dat het een week later zal plaats hebben. De afdeeling Bussum van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zal '24 dezer een Mozart-concert geven. Bram Eldering, uit Keulen, zal dan het A-dur concert spelen, en mej. Joh. van Linden van den Heuvel! de aria «Non temer, amato bene" (met obligaat viool) voordragen. Vetderzul- len o.a. eenige Deutsche Tanze voor klein orkest worden ten gehoore ge bracht. De ontwerpen voor den bouw van bet Vredespaleis te 's-Gravenhage zullen in een der zalen van het Paleis op den Kneuterdijk aldaar worden opgehangen, teneinde aan de beoor deeling der jury te worden onder worpen. Tot nu toe zouden reeds ongeveer 1500 aanvragen zijn ingekomen om toezending van de voorwaarden voor mededinging. Het in eenige bladen voorko mend bericht, als zou Mr.P.J Troelstra voornemens zijn te bedanken als Voorzitter van de Sociaal-demorra tische Kamerfractie, wordt door het N. v. d Dag beslist tegengesproken. Vrijmaking der Kerken. De heeren ds. E. E Gewin, te Utrecht, voorzitter; dr. H. Visscher, hoogleeraar te Uit echt, v ice-voorzitter L, F. Duymaer van Twist, lid der- Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage, secretaris11. A v. d Wester ingh, burgemeester van Venendaal, vice-secretaris, mr. C, S. van Dobben de Bruijn, burgemeester van Hazerswoude, pennirigm.; dr. J D. de Lind van Wijngaarden, te Utrecht; ds. L van Mastrigt te Bat- neveld;ds. L. Jongebreur, te Venendaal ds M. v, Grieken, te Ameide, vorm den dezer dagen een comm. welke beoogt een bond in het leven te roepen tot vrijmaking der Hervormde Gemeen ten van de zoogenaamde Synodale organisatie, zonder een nieuwe scheiding in het leven te roepen. De vergadering zal plaats hebben op Woensdag den 18den Apiil e k te Utrecht, waarvan èn de plaats van samenkomst cn de agenda later zullen worden bekend gemaakt. Door de heeren W. C. Oosterman voorzilter, en F. Faber, secretaris van de aid. Amersfoort van den Bond van Ned onderwijzer s, is aan den gemeente raad het volgende adres verzonden »Ondergeteekenden, vertegenwoor digende de afdeeling Amersfoort van den bond van Nederlandsche Oitdet- wijzers (goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Maart 1890 no 28), hebben de eer u te verzoeken, te breken mei het stelsel van ambulante hoofden, en te beginnen met de school Ie soort (jongens) het te benoemen hoofd het geheele onderwijs in een vaste klasse op te dragen." Bij het adres is een uitgebreide toe lichting gevoegd, waarin op verschil lende gronden het ambulantisme wordt bestreden en betoogd dat, wan neer een schoolhoofd zich thans ont houdt van het geven van onderwij-,, zijn werkzaamheden zich feitelijk bepa len tot administratie- en concterge- diensten, hetgeen, volgens de meening van adressanten n immer in de bedoe ling van den wetgever kan gelegen hebben. Het was ons vergund j.l Maan dagavond de openbare bijeenkomst bij ie vyotien der afdeeling «Amers- foorl" /an het Oud-Katholiek Onder- steiini/igsfonds. Bijeenkomsten als deze, waa/ naast gepaste vermaken echt clyrstelijken zin wordt gekweekt, i^besten er in dezen tijd van vor- (fleeldheid in veel ruimer mate gehou den worden. Wij hoorden er o m een keurige improvisatie van den Z.Eerw. Heer A. B. Dieveribach, pastoor te Aals meer, eenige zeer goed gezongen liederen door de zangvereenigmg •Mirjam," saamgesteld uit Oud-Kath theologische studenten en leeilingen van het Seminarium, een paar vei- dienstelijk gespeelde viool-soli en tal van voordrachten, waarbij zelfs de kleinsten onder de kleinen hunne medewerking verl enden, zooals men ziet dus een zeer gevarieerd pro gramma, dat vlot van stapel liep Prof. F. Kenninck, voorzilter der afdeeling die de avond ook met een kort woord opende, sloot haai tevens met een woord van dank aan allen die tot liet welslagen hadden mede gewerkt en eene opwekking om lid te worden der afdeeling, die schoon rijk aan liefde lot den naaste, nog arm is aan middelen om deze op practische wijze in practijk te biengen. In een de vorige week gehouden vergadering van de Kiesvereeniging «Amersfoort» bracht eene Commissie haar advies uit, eindigende met de goedkeuring van de rekening en ver antwoording van den Penningmeester over het jaar 1905 Teneinde de toetreding tot lid van de vereeniging te bevorderen werd een voorstel tot Reglementswijziging aangenomen, als volgt Titel Viijzitiriige Kiesvereeniging «Amerslooru Art. 1 L)e vereeniging het ft ten doel in vrijzinnigen geest werkzaam te zijn bij de verkiezing voor den Gemeenteraad. Art. 2. Om in denzelfden geest toede Ie werken aan de verkiezingen voor de Provinciale Stalen cn voor de Tweede Kamer kunnen de leden van de vereeniging zich vormen tol eene afdeeling van de Centtale Kies vereeniging «Amersfoort." Indien deze Reglementswijzigingen zullen blijken tot uitbreiding van de werkzaamheid «Ier vereeniging te kunnen leiden, zal nader omtrent eene vermeerdeling van h«t aantal be stuursleden worden beslist. Wij vet touwen dat, dooi deze beslui ten alle vrijzinnigen van verschillende nuancen in Amersfoort zullen worden opgewekt tot krachtige samenwerking met en ijverige propaganda voor ge noemde Kiesvereeniging. Zij toont daai mede ilie samenwerking en pro paganda op hoogen prijs te stellen en Ook te verdienen. Een hij het meeieudeel der in gezetenen, voor de oudere onder tien, maar ook tevens in ruimen omtrek welbekend gebouw ts verdwenen, liet café «Het Vaikje," eigendom der sociëteit «Veteeniging" is verdwenen maar als een moderne Phentx Is uil de bouwvallen verrezen eene feestzaal, die, naar door den architect 11. Kroes geheel belangoloos verstrekte plannen gebouwd aan de hoogste eischen vol doet. .1.1. Zondagavond werd de nieuwe localiteit door de leden op feestelijke wijze in gebruik genomen. Hel bestuur bad met medewet king der tooneel- vereeniging aThalia'' een feestavond georganiseerd, die nog langen tijd bij hen, die er aan mochten deelnemen in herinnering zal blijven. Mejuffrouw A. Baas, die van af Sept 1905 liet onderwijs aan de Industrie- en Huishoudschool alhier heeft genoten, was zoo gelukkig te slagen bij het examen vour de fraaie handwerken, afgenomen te Breda op 19 en 20 dezer. Bij de oefening ging j.l Zater dagochtend een cavalleriepaard er met zijn be'eider van door. Ter hoogte van het R K. kerkhof kwamen heiden le vallen, waai bij de huzaar zich der mate verwonde dat hij per tijtuig naar het hospitaal moest worden ge bracht. Ook het paard liep belang rijke kwetsuren op. Op een 25-tal verschillende pun ten zullen binnenkort dooi de Ver eeniging tol Bevordering van het Vreemdelingenverkeer wederom rust- banken woiden geplaatst. Gistei enavond stond op de Zuid- singel een man in brand, die onvoor zichtig genoeg een pijp in zijn zak had gestoken. Men waarschuwde bein toen er reeds een groot stuk uit zijn jas was gebrand, hij klopte de jas uit, tiok hem weer aari en eenige minuien later stond hij weer in brand. Nu trok hij de stukken goed van zijn jas; dit hielp want spoedig was de vlam uit, en ging de man met een halve jas naar huis. Frans Rosier. Omtrent den bekenden Frans Rosier, die Maandagnacht uit hei Rijks-krank- zinnigengesticht te Medemblik ont vluchtte, kan worden medegedeeld, dat bij reeds eenige dagen, in een iler ziekenzalen verpleegd en kunst matig opgevoed werd. Hij is veidwenen met medeneming van eenig geld uit een kolTer van een oppasser. De ontsnapping gesehiedde in het pak van zijnen bewaarder, dat hij dezen afhandig heeft weten te maken. Omtrent de ontvluchte Frans Rosier, bijgenaamd Haailemsclie Ftans, meldt de O. H. Ct. nader Frans Rosier is indertijd door de flaarlemsche rechtbank wegens af persing gepleegd bij de wed. Van Dregt in de Nieuwstraat aldaar, ver oordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf, terwijl later de Amsterdamsclie recht bank wegens poging tot moord hem veroordeelde tot 6 jaren gevangenis straf. Rosier bevond zich in de strafge vangenis te Leeuwaiden om zijn str<.f te ondergaan. Ilij maakte ern zoo danigen indruk, dat de geneesheeren aan de gevangenis hein voor k-ank- zinnig hHdeti en zijn overbrenging naar het Rijkskrankzinnigengestichi te Medemblik gelastten. Bij een vroegere veroordeeling heeft Rosier zich in de gevangenis ook zoo gek weten aan te stellen, dat hij naar tiet Rijks krankzinnigengesticht weid overgebracht. Ook toen wist hij te ontsnappen. Bij zijn ontvluchting uil het gesticht is I'rans er in geslaagd een grijze jas en een deukhoed mee te nemen Ilij zal ecliler wel zoigun, dat hij in deze kleeding niet wordt gezien Doormid del van een klein inbraakje in Nootd- Holland zal hij er wel in slagen zich van andeie klueding te voorzien. De viaag doel zich voor: Zou Rosier opnieuw Haarlem en om-t:ekpn voor zijn toekomstige oper.uies kiezen of zou hij hier vooienist uil de buurt wegblijven. Omdat hij hier de meeste kans heeft gesnapt te woiden, zou men zeggen dal hij zich hier niet spoedig in den omtrek zal veitoonen. Aan den anderen kant wordt ovenwèTbeweerd dat Rosier in den omtrek van Aerden- iiout nog velschillende bij vroegere inbraken verkregen voorwerpen heelt verborgen, welke hem wel weer naar hier zullen lokken. Zeker is hel dat de justitie nu wel haar uiterste best zal doen den hoogst gevaarlijken inbreker weer in handen le krijgen, liet is oris bekend dat reeds naar verschillende plaatsen is geseind dat Rosier is ontsnapt. .ilet de krant naar de komedie 't Was in de dagen, dal de operette hoogtij vierde in den Hollaridschen Schouwburg te Amsterdam. Voor de zooveelste maal sppelde men »de Mas cot ta". In eeti der voorste rijen van de stal les zat een mijnheer, een druk-gewich- tig doeudo zakenman, met blase gezicht -een courant te lezen. Niet alleen in de pauze, ook tijdens het schoone spel moest hij z'n geestelijke kennis ver meerderen. Tijdens het tweede bedrijf keerde hij het blad om. Breed uit, z'n ge zicht verborgen achter z'n krantje, ging hij daarop ook de binnenzijde bestudecren. Dit begint een der acteurs te ver velen! Dat was toch wat al te be- leedigend tegenover de schoone kun sten Men was genaderd lot het looneel, waai in de graaf aan Pipo vraagt; «Is er nog wat niouws, Pipo Maar deze viel uit z'n rol. In plaats le antwoorden, dat hij de beroemde Santarello niet z'n troep had geënga geerd, gaf hij. onder den indruk van den krantenlezenden stalles-bezoeker, als bescheid: «Of er nieuws is, vraagt u? Ik weet 't niet Maar als die meneer met zijn courant klaar is, dan zal ik 't li vertellen!" Volgde een donderend applaus. Aller oogen lichtten zich op den ongeluk- kigen ktaiitenlezer, die zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen zocht. Diefstal te Zeist. In een huis aan den Utrechlscben weg le Zeist, bewoond dooi den heer jhr. Van Tets, die echter mei de overige familie tijdelijk afwezig was, hebben dieven in een der afgeloopen nachten hun slag weten te slaan. Door middel van valsche sleutels hebben zij zich toegang welen te vei- schaffen, waarna zij op hun gemak liet huis van onder tol boven hebben dooizocht. Vooraf waren uit voorzorg de lelephonndradon dooi geknipt. Vermist wordt een bedrag aan geld van circa f400 en verder zijn eenige voorwerpen en ellecten verdwenen. (t/. DJ Export van varkens. Uit Winterswijk schrijft men aan de «Arnh. Ct.": Nu de fatale dag voor de inwer kingtreding van de nieuwe Duitsche lariefwet zoo langzamer hand nadert heerscht er onder de veehandelaars een rage, om zooveel mogelijk alle varkens te veikoopen voor de export. Waar men slechts weet, dat een var ken staat, wordt het weggekocht. Zoodra het maar eenigszins vet is, achtmenlietgeschikt voor Duitschland. De wedijver onder de kooplieden is zoo groot, dal ze elkaar met de prijzen willen overvleugelen. De prijs der vat kens is dan ook ongehoord ge stegen. Men besteedt 27 a '29 cent per pond levend gewicht, een prijs die sedert het gedenkwaardige jaar 1870 nimmer betaald werd. De boeren en andere veehouders zijn in hun schik met zoo'u concurrentie-geast die hen ile dubbeltjes in de beuisen toovert. Het is dan ook te verwachten, dat met pnmo Maart geen vet varken meer in deze buurt te verkrijgen is. Cokes uit Veen. Een nieuwe in'dustiie is in Neder land binnenkort te wachten, namelijk de vervaardiging van turfcokes uit veen. De Minister van landbouw en Nijverheid heeft een sch ijven gezon- aan den Heer Ellerink, waarin hem ten bezoek weid aangekondigd van drie professoren, en nog wel ui doze maand. Dexen heeren is opgedragen in de fabriek van de firma Elferink La Roy, le Friezenveen, proeven te nemen betredende de nieuwe fabricatie van turfcokes uit veen. Een anatomische terechtwijzing. «Mijnheer de commies!" zegt de directeur, «ik heb voor verschillende tekotikomingen dikwijls mijn oog ge sloten. maar nu rnnet ik u toch eens onder handen nemen, liet is mij ter ooie gekomen, dat gij uw onderge schikten le weinig op de vingers ziet, gij rust hen op vertrouwelijke voet staat en ge u dikwijls bij den neus laat nemen. Als ze insubordinatie ple gen, moet ge hun uw tanden laten zien al stuit 't u ook tegen de horst. Gij moet uwen collega's niet het werk op den hals schuiven, maar gij kunt hen wel eens bij den arm nemen of ze polsen, of ze de voorscln iften oin- tient de briefkaartfot muiieren en do voornaamste zaken goed in het hoofd hebben. Ook moet gij bij eenige drukte niet direct den kop vei hezen. En als ge wat op de lever hebt, dan behoeft ge niet achter mijn tug den mond vol over mij te hebben; dat maakt de zaak geen haar beter. Zeg mij voor de vuist weg, wat ge op het hart tiebt. Neemt alles goed in het hoofd en zorg, dat gij uw zaakje spoe dig onder de knie hebt". Naar wij vernemen, was die ambte naar niet eens erg op zijn teenen geli apt, want hij had een breeden rug en de heele toespraak ging het eene oor in en 'i andere uit. /VadJ Gezwollen Oogen enz. bij Hoenders. Veelvuldig zijn dezen herfst en win ter de klachten over gezwollen oogen, snot, diphterites enz. bij hoenders en tal van slachtoffers zijn door deze ziekten gemaakt. Verschillende mid delen worden daartegen aangeprezen, die weinig of geen baat gever.. Be proefde middelen echter zijn die van den lieer F. Vlaskamp Jr. te Rotter dam, zooals uit vele getuigschriften blijkt. Mevrouw Von Omphal Hugen- liollz, medewei kster aan de «De Veld bode" schreef nog dezer dagen in dat blad: «Wijzelf hebben de ziekte nooit anders gehad dan b(j gevogelte, dat van een tentoonstelling kwam, en toen is ile kwaal genezen door het gebruik van de medicijnen van den heer Vlas- kanip le Rotterdam. De prijs van Vlaskampën tegen snotziekte is 1 per doos, met 15 ets. vracht; van Kampënzalf legen Oogziekte en Pok ken 35 ets per potje, penseel 5 ets. met 10 ets vracht. Hoe moet men tie vruchtboomeii in den winter behandelen? AH uw vruchtboomen weinig op brengen, als de appels, peren, abri kozen enz. te vrueg afvallen, worm stekig en ziek zijn, dan is dat mis schien u eigen schuld. Het is zeker, dat in vele boomgaarden, in tuinen, ja ze.fs op buitenplaatsen de boomon verwaai loosd worden. Wilt gij meer en betet e vruchten hebben, dan moet gij er Ook wat voor doen De boom gaard moet vcizorgd worden. Die verzorging bestaal in het volgende. Reinigen en Borstelen. De boomen moeten worden afgekiabd, alle schil— fets, alle was t upsennesten, ver schrompelde vruchten moeten worden verwijderd. Bladeren takjes, stukken schors enz alles moet worden vor- brand. De stammen en takken moe ten met een boomborstel worden ge borsteld elk jaar. Kalken. Met een pulverisateur, des noods met een verlengstuk er aan moeten stammen en takken met kalk- vvater worden bespoten, zóólat alle gaatjes en reetjes volkomen met kalk gevuld worden. De stam en de dikke lakken kan men nog eens met behulp van een borstel met kalk besmeren. Snoeien. Van het begin af vervvtj- dere men alle overtollig hout, zoodat licht en lucht overal bij kan. Zieke takkm moet men afsnijden of afzagen en de wonden met koude entwas be strijken. Bemesten. Alle boomen moeten" bemest worden. Op eenigen afstand van den stam, make men den grond open, zoover als de kroon reikt onge veer, een beetje verder kan geen kwaad. Daarop strooie men in bet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2