NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Bericht! FEUILLETON. Aio. 20. Zaterdag 10 Maart 1906. Vijf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Zij, die zich MET INGANG VAN 1 APRIL op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nnniniers GRATIS. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 13 Maart 1906, des namiddags te half twee ure. Agenda. 1. Verzoek van den Heer M. L. Celos se tot ontslag als lid van de Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 2. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het middel baar Onderwijs (vacature M. L. Ce losse.) Aanbevolen worden: Mr. A. van Traa, W. A van den Bovenkamp (met adviezen.) 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende de pensio neering van leeraren bij het Hooger- en Middelbaar onderwijs en behande ling van de ter zake ingekomen adres sen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Be grooting 1906, in verband met het sub 3 genoemde voorstel. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarisre geling van het personeel bij het Lager onderwijs, met behandeling van de ter zake ingekomen adressen en voorstel van Burgemeester en Wethouders betiellende eene tegemoetkoming voor do kosten van Weduwen en weezen- pensioen (met adviezen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begroo ting 1906 in verband met de voorstel len sub 5. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van den leeraar W. N. Coenen, het hem verleende verlof met twee maan den te verlengen (met adviezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot tijdelijke onttrekking van eenige terreinen aan den openbaren dienst ter gelegenheid van de Jaar markt. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van de gebouwen bij de Gasfabriek (met ad- viezen) 10. Voorslel van den Burgomeester tot uitbetaling van vacature-gelden aan dienaren van politie. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, regelende de opname en de verpleging in het tijdelijke Gemeente ziekenhuis in de Muurhuizen (met adviezen). 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Be grooting 1906, in verband met de exploitatie van het tijdelijke Gemeente ziekenhuis in de Muuihuizen. 13 Vaststelling van het primitief kohier Inkomstenbelasting dienst 1906. In het jongste nummer van »De Auto" geïllustreerd weekblad voor den automobilist en motorwieliijder, officieel orgaan van de N: A. C. en de N. M. W. V komt voor een goed geslaagde afbeelding van Stand 8 op de achtste automobiel-tentoonstelling, die van 2 tot 11 Maart in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden, ingenomen door de N. V. Amersfoortsche Rijwiel-, Automobie len- en Machine-fabriek voorheen D. H. Eysink. De redacteur van het weekblad, iugenieur Geo F- Steinbuch, heeft den stand zelf nog niet besproken in zijn eerste ommegang op dte tentoonstel ling; een zijner medewerkers, de heer J. M. Mfertens] echter, vaste mede- werker aan dat vakblad, die meer speciaal de motorrijwielen behandelt, schrijft* Op den stand Eysink zagen we ver schillende motorrijwielen en voorspan wagens, die uitmunten door correcte systemen. Een onderhoud met den Directeur der fabriek deed ons begrij pen, waarom de Eysink-fabriek is overgegaan tot de fabricatie van lichte motorrijwielen. Men moet een motor rijwiel nemen, dat aangepast is voor zijn gebruik. Een dokter, veearts, han delaar, die enkel in de omgeving zijner plaats rijdt, en dus zelden steile hel lingen heeft te beklimmen, en die bovendien nooit gebruik denkt te maken van voor, zij, of aanhangwagen, die neme een lichte moter. Genoemde personen zijn zelden ge steld op groote snelheden, doch meer op een gemakkelijk hanteerbaar motor rijwiel, eenvoudig in houw en licht ui gang te brengen. Hiervoor is hei Eysink motorrijwiel van 1JZ» P. K. gebouwd. Dit is volgens de laatste eisehen geconstrueerd. De motor is voor onder in het frame geplaatst, zeer laag en bozit een groot uitwendig vliegwiel, wat natuurlijk aan de machine een rustige gang bezorgt. De ontsteking geschiedt door een hoogspanningsniagneet, die achter den motor ligt en door een kettinkje in beweging wordt gebracht; deze ketting is beschermd door een klein alluminium carter. In den motor is voorat gelet op groote eenvoudigheid en betrouwbaarheid, zoodat het voor den berijder nooit vereischt zal zijn, de machine uit elkaar te nemen. Het gebruik van schroeven is zooveel moge lijk vermedende lagers zijn zeer lang. wat een te vroege slijtage voor komt. Een groote knalpot is gelegen onder den motor, waardoor deze zeer weinig gei aas maakt. Het frame is lang en niettemin zoo stijl mogelijk gemaakt om het slippen tegen te gaan. Op verlangen wordt deze machine, evenals alle andere van dit fabricaat voorzien van vrijloop en twee versnel lingen on van veerende vork, systeem- Simplex. Verder iabriceert de Eysink-fabriek nog de van ouds bekende motoren van 2'/. en 2 P. K. 1 cylinder, en de 2 cylinder van 3. P. K alle op ver langen met magneet-ontsteking. De twee cylindeis staan beide vertikaal naast elkaar, wat aan een goede afkoe ling ten goede komt, en tevens aan eiken cylinder een even sterke mag netische vonk geeft, wat bij den twee- cylinder in V-vorm, voorzien van mag- neto-ontsteking, nooit het geval is De Eysink-voorspanwagens genieten een gunstige reputatie. Dubbele veering spanwerk orlder het chassis, waardoor dit laatste een buitengewone stevigheid verkrijgt, en comfortabel koetswerk zijn de voornaamste eigenschappen. YVij berijden reeds ruim een jaar lang zulk een voorspanwagen en zijn hier over buitenmate tevreden. De voet schelp is zeer lang, zoodal de inzittende geen vermoeiende houding behoeft aan te nemen. Om te maken, dat de voor spanwagens ook aan andere merken var. motorrijwielen aangebracht kun nen worden, zijn de diverse verbin dingstukken verstelbaar gemaakt. Aan de wielen van het voorspanwagentje zijn stofvrije inwendig expandeerende remmen aangebracht, door den rech tervoet in beweging te brengen. De carrosserie wordt op verlangen geleverd met rietenmand of met alluminium koetsbakje. Ook is het Eysinkstel te verkrijgen zonder carrosser ie. Dan zijn het geschikte karren voor bagage of voor het berijden van slijkerige wegen. Zijspanwagens en motortransport drie wielers levert de Evsinkfabriek ook. Aan het ons toegezonden jaar verslag der Ned. Herv. Zondagschool- vereeniging alhier ontleenen wij het navolgende De vereeniging telde einde 1895 5 leden en 85 begunstigers. Het aantal leerlingen was sedert de oprichting van 600 tot 783 gestegen, die met weinig verzuim het gods dienstonderwijs met lust en ambitie volgden. Het onderwijzend personeel bestaat uit 14 dames en 4 heeren. Tegenover een tekort van f70,03 bij het einde van 1904 sluit de rekening, ondanks de vermeerdering van uit gaven, nu met een tekort van slechts f 14.04 Voor het Kerstfeest werd ontvangen f 536.73* terwijl de kosten f531.17» be liepen, zoodat alle uitgaven konden worden bestreden. Door de naaivereeniging «Martha" werden niet minder dan 504 nuttige kledingstukken uitgereikt. Hare reke ning sluit met een batig saldo van f 14.80. Het plaatselijk comité voor de nationale Rembrandt-Hulde verzoekt ons te berichten, dat de proefdruk van het door het centraal-comité in den handel te brengen Rembrandt- album door haar is ontvangen en bij een harer leden den lieer J. G. Fon tein, Langestraat 32 zal worden ge- exposeerd. Wij meenen onse lezers te moeten waarschuwen hiervan echter voorals nog niet te bestellen; er komen zoo veel fraaie reproducties van Rero- brand's meesterwerken, de een nog al mooier en goedkooper dan de ander, dat men beter doet, deze af te wachten ten einde uit alle een keuze te kunnen doen. Morgen heeft in «Hotel Bellevue" aan het Stationsplein de return-match plaats lusschen de onderofficiers- schaakclub «Amersfoort" en den heer Muntjewerfl uit Amsterdam. Belangstellenden zijn welkom. In de plaats van den heer N. van Veen, die als zoodanig heeft be dankt, is tot lid der examen-commissie voor de acte L. O benoemd de heer A. Veen, hoofd der school aan de Puntenburgerlaan. Door de politie alhier zijn twee soldaten der reconvalescenten com pagnie te Zutphen, die zich zonder verlof hadden verwijderd, naar hunne garnizoensplaats teruggebracht. Aangehouden werd een persoon, als FRANZ TRELLER. 44) Toen hij het noodige daartoe bracht, (vuur was voorhan den en water gauw gehaald) had Paul, wien als leerling het ambt van kok was opgedragen, spoedig de thee klaar en aten zij het antilopengebraad dat de Indiaan aanbood. "Zoo," zei Stone, «dat noem ik een goede onderlaag voor vandaag leggen, wij zullen nu onze dieren gaan zien, als het u goed is. De rechtvaardige ontfermt zich over zijn vee." Als de Indiaan ook eenige verdenking gekoesterd had, dan scheen die nn verdwenen en hij was bereid Stone bij de muildieren te brengen. Hij ging dus met beiden door de rotspleten naar de prairie, waar de muildieren met wel vijftig paarden liepen te grazen. Nu, in t volle daglicht zag Paul hoe groot deze zoo verrassend uit de vlakte zich verheffende rotsen waren en hij begreep dat zij den Indianenstammen een welkom toevluchtsoord in gevaar waren. "9? rotsmassa s, stijl oprijzend slechts door eenige, ge makkelijk te verdedigen kloven en spleten toegankelijk, vormde eene natuurlijke vesting van groote sterkte. Ook bemerkten zij, wat hen gister in de duisternis ontgaan was dat dit gedeelte der prairie met kleine boschj es bezet was, die haar het karakter eener Savanne gaven. Toen zij terugkwamen vonden zij voor hun nachtkwar tier een twaalftal Kiowakrijgers wachten, die hun geweeren ter reparatie kwamen brengen. "Komaan," riep Bill uit, "daar is heel wat te doen. Geeft alles maar hier, mannen, wij zullen probeeren ze weer in orde te brengen." Paul moest nu op zijn bevel de werktuigen uitpakken, een klein aanbeeld, schroefstokken, vijlen van verschillende grootte, hamers enz. al wat een geweermaker noodig heeft en Bill begon de wapens, waaronder werkelijk eenige goede waren, na te zien. De wilden keken met aandacht daarnaar zonder toch door hunne nieuwsgierigheid lastig te vallen. Intusschen verdween allengs de een na den ander en eindelijk waren Bill en Paul alleeD. Paul deelde hem mede wat hij dien morgen gedaan en gezien had en zijn vermoeden dat de trapper daar gevangen werd gehouden. "Het zal wel zoo zijn, als gij vermoedt joDgen, ik zie slechts niet in hoe wij den ouden te hulp kunnen komen. Wij moeten wachten, het verwondert mij overigens dat zoo weinig Indianen hier zijn." "De meeste zullen in de Steppe zijn." "Goed geraden knaap. Het zal een zwaren strijd met de Cheyennes geven, na 't geen ginds geschied is, maar 't is mij goed, 't verhinderd deze bende de onzen aan de Missouri te overvallen. God zij hun genadig als de Sioux zich op hen werpen." Na even gezwegen te hebben, terwijl hij zich met de geweeren bezig hield, vervolgde hij fluisterend: »die jonge Cheyenne moet een duivelsche kerel zijn. Het was een bloedig gevecht daar ginder." Paul huiverde bij deze herinnering. "Ja," sprak Bill, dit bemerkend, "dat is geen gezicht voor lui uit de steden, het zijn wreede honden, die roodhuiden, allen te samen." Gedurende die tijd waren eenige der Indianen de Steppe ingereden, andere waren vandaar teruggekomen, maar be halve door een vluchtigen blik, namen zij van de geweer makers, van wien Stone velen hunner van vroeger bekend was, geen notitie. Toen de Kentuckiër den oudsten krijger, die Chamulpa genoemd was, ontdekte, riep hij hem en beduide hij hem dat hij een of ander noodig had om den schroefstok aan vast te maken, zonder welken hij niet verder kon werken en vroeg hem eenige geschikte steeneD, zoo mogelijk hout, of een stuk van een boomstam tot dit doel hem te brengen. Toen de Kiowa begrepen had wat Bill bedoelde, zeide hij"Kom mee naar de Oshonta, daar vind je steenen en hout, zoek dan uit wat je noodig hebt." (Wordt vervolgd.))

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1