NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. «o. 26. Zaterdag 31 Maart 1906. Vyf-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7% Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ter willen der goede zaak pu- bliceeren wij gaarne in zijn geheel het navolgende verslag der Vereeni- ging iHet Groene Kruis" alhier over het afgeloopen jaar 1905: Op initiatief van enkele ingezetenen van Amersfoort had omstreeks half November 1904 eene samen spreking plaats tusschen de geneeskundigen der stad, aangaande de wenschelijk- heid van de oprichting eener plaat selijke Vereeniging voor Ziekenver pleging. Deze bijeenkomst had ten gevolge, dat besloten werd, stappen te doen welke zouden kunnen leiden tot de oprichting van een Amers- foortsche vereeniging «Het Groene Kruis". Reeds op 13 Januari 1905 was men in de gelegenheid, te onder vinden hoe en wat er was gearbeid op dien dag hield de heer F C Fleischer, uit Makkum, lid van bet Hoofdbestuur van de prov. Friesche Vereeniging «Het Groene Kruis", eene voordracht betrellende de Zieken verpleging. sppciaal in verband mei den arbeid van »Het Groene Kruis' en traden, ten bewijze hoezeer ook in deze Gemeente de behoefte werd gevoeld aan eene dergelijke Vereeni ging, ongeveer zestig personen toe als leden van eene op te richten plaatse- lyke Vereeniging. Dat er sympathie voor de zaak bestond, was dus gebleken en deze uitte zich op schitterende wijze; op eene vergadering,' den 23 Januari gehouden, waren ruim 150 personen aanwezig; voor eene op den 2 Maart werden 050 oproepingsbriefjes ge schreven, terwijl op den 31 Decem ber 1905 bleek, dat de Vereeniging reeds ongeveer 1100 leden telde. Toen de Vereeniging was opge richt, was bet zaak, zoodra een vol doend aantal personen als lid was toegetreden, »Het Groene Kruis" actief te doen zijn. En dit was na korten tijd mogelijk dank zij den steun dien men allerwege onder vond niet alleen immers traden leden toe onder wie velen die zeer ver- boven de minimum-contributie h. 50 cent bijdroegen, maar door het schen ken van bijdragen ter bestrijding van de oprichtingskosten was het moge lijk niet slechts een Magazijn maar ook eene Wijkverpleging in te rich ten. Verschillende corporatiën steun den de Vereeniging door het toe zeggen van een jaailijksche vaste bijdrage, terwijl door de Gemeente een ruim subsidie werd verleend en zij de beschiking toestond over enkele lokalen in bet Schutterij-bureauge bouw, in welke lokalen het magazijn werd ingericht Voorts verleende de Pers een mach tigen steun bij het bekendmaken van het doel en streven der Vereeniging en brengen we haar voor hare groote gastvrijheid en welwillendheid gaarne een woord van oprechton dank Op den len Mei trad de Vereeniging in werking, legden de verpleegsters de eerste bezoeken af en waren de in hel magazijn aanwezige artikelen ter beschikking van de leden om ti ent deze beide afdeelingen zal hier onder nader worden medegedeeld. Daar van verschillende zijden werd gesproken over de bestaande behoefte aan een gelegenheid tot baden, trad het Bestuur in overleg met den eigenaar der «Amerfoortsche Bad- en Zweminrichting" en was deze zoo wel willend, den leden van «Het Groene Kruis", die tot den werkmansstand of daarmee gelijkgestelden behooren, toe te staan op zeer gunstige condi tiën van zijn inrichting zoowel in de binnen- als de buitenbaden gebruik te maken. In verband met de groote behoefte die er, naar gezegd werd, bestond, mag het opmerkelijk heeten, dat er zoo uiterst weinig gebruik wordt gemaakt van de geopende gunstige gelegenheid. Bij den aanvang van het winter seizoen werd gelegenheid gegeven tot het volgen van een cursus voor verzorging van kraamvrouw en kind Als leider daarvan had zich arts M. Kamerling, een der te Amersfoort ge vestigde medici, welwillend aangebo den. Hoewel een en ander vrij alge meen was bekend gemaakt en de doctoren te dezer stede meenden dat een dergelijke cursus veel nut zoude doen, meldden zich in den aanvang slechts twee personen ter deelname aan zoodat het Bestuur be sloot de zaak geen voortgang te doen hebben, zoolang geen grooter aantal zich ter deelname opgaf." Wijkverpleging. Op dit gebied was de Vereeniging zoo gelukkig, op hare oproeping voor een wijkverpleegster, een aanbod te kiijgen van twee da mes die samen wilden wei ken op de in de oproeping gestelde conditiën. Grooter steun had de jonge vereeni ging niet kunnen krijgen en zij heeft haar zeer snel stijgend ledental dan ook zonder eenigen twijfel voor een zeer belangrijk deel te danken aan de liefde en toewijding waarmede de verpleegsters hare taak volbrengen. Hoe vaak kwam bet niet voor, dat personen, die er geenszins over dach ten lid te worden, dadelijk toetraden nadat zij eene of beide verpleegsters hadden gadegeslagen in haren ai beid bij buren of bekenden Wat het doel der wijkverpleging is en hoe zij werkt het is overbodig dat hier te memo- reeren; ieder weet dat immers, zij het al niet door ervaring, dan toch door hetgeen men ervan hooide. Zij het al dat de verpleegsters ook in ernstige gevallen hulp bieden, het grootste deel dar afgelegde bezoeken gold de behandeling van lichte ge vallen juist echter ook daar wordt hare hulp zoozeer gewaardeerd. Ook bij enkele kleine operatiën werd door de verpleegsters geassisteerd, zoodat het aantal bezoeken, afgelegd tus- Na verlenging van dentermijn voor aan gifte tot deelname melden zich nog enkele personen aan zoodat omstreeks half Februari 1906 de eerste bijeenkomst plaats had. ben 1 Mei en 1 Januari bedraagt 3470 in 162 gezinnen. Hiervoor zijn 530 bezoeken gebracht bij niet leden onvermogende patiënten die van Gemeentewege geneeskundige hulp ontvangen, doch, op grond van de voorwaarden waaronder de Gemeente haar subsidie verleende, als leden worden beschouwd. Enkele malen kwam het voor, dat leden die langeren tjjd hulp genoten van de Vereeniging. hetzij van verpleging of magazijn, aan het Dagelijksch bestuur eene gift ten bate van »Het Groene Kruis" deden toekomen. Magazijn. Aanvankelijk op beschei den schaal voorzien van de hoog noodige, meest gevraagd wordende artikelen, onderging de inventaris weldra aanmerkelijk uitbreiding door schenking en aankoop van voorwer pen die mede ter leen werden aan gevraagd of waarvan het voorhanden aantal niet voldoende was om alle aanvragers te voorzien. Dadelijk nadat de beschikking over een lokaal was toegezegd, werd daarin een formaldehyd-desinfectie kast ge maakt, waarin alle terugbezorgde artikelen zorgvuldig worden ontsmet. Ook staat deze inrichting ten dienste der leden die op advies van hunnen medicus beddegoed moeten doen be handelen met formaldehyd-damp. Van '1 Mei tot 1 Januari werden uitgeleend Baden 11 maal Irrigators 27 maal Borstgl. pompen Catheters Couveuse Croupketels Elast. kousen Draadbogen Glyc. spuitjes Hartkoelfles- schen Hospitaaldoek Inhalatietoe stellen alzoo in het geheel 371 uitleeningen. Hoewel het magazijn vrij ruim voorzien is van artikelen zal op den duur het uilleeneu aan ieder, die een of ander voorwerp aanvraagt, slechts Ledikanten 4 6 Ondesteken 65 3 Rugsteunen 3 1 Sprays 6 9 27 O Sputabakjes 13 9 3 Thermo 3 D meters 19 9 4 9 Urinaals 27 9 Wmdkussens 49 9 1 IJsblazen 31 9 35 Ziekenstoelen 42 9 li 9 mogelijk zijn indien elk gebruiker zoodra een aangevraagd artikel niet meer gebruikt wordt dat ten magazijne terugbezorgt. Een voordeelig werken door de vereeniging is slechts dan mogelijk indien alle leden hiertoe mede werken, dat geene artikelen ongebruikt liggen ten huize van de aanvragers die hierdoor oorzaak zouden kunnen zijn, dat anderen zouden moeten wor den afgewezen. Waar in het eerste jaar van het bestaan der vereeniging dus de wijk verpleging en de inrichting van een magazijn ter harte genomen zijn, is het de hoop van het Bestuur, dat in vol gende jaren Het Groene Kruis zich zal kunnen bezig houden met andere onderwerpen, mede liggend op het gebied van zijne werkzaamheid, tot welk een en ander men in staat zal zijn, mits gesteund door velen. Moge Het Groene Kruis dus voort durend zich in veler symphatie ver heugen en dit blijkea door een steeds groeiend ledental! Dan zal binnen afzienbaren tijd het idiaal, dat het Bestuur zich voor oogen stelt, werke lijkheid kunnen worden, zal het Amers- foortsche Groene Kruis kunnen wijzen op een eigen wijkgebouw, met maga zijn, ontsmetttngsoven, kamers voor behandeling van patiënten en al wat meer kan strekken tot het de ver eeniging doen zijn een zegen voor allen De tentoonstelling van werk stukken vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsschool zal dit jaar ge durende de Paaschdagen worden ge houden. Het bezoek zal er zeker des te druk ker om zijn. De sociëteit «Vereeniging" heeft op een desbetreffend verzoek der ver eeniging «Handel en Nijverheid" haie lokalen afgestaan voor de festiviteiten bij het 5-jarig bestaan van genoemde vereeniging op 18 Apiil a.s. Het escadron Ordonnansen, se dert 1882 alhier in garnizoen, viert FRANZ TRELLER. 50) De gillende kreet van den Kiowa lokte van de over zijde uit een hol een Indiaan te voorschijn, die een buks in de hand had. Hij schoot af en de kogel sloeg naast Bill in het water. Beiden kwamen nu aan den anderen oever en klommen naar boven. De vreedzame man uit Kentucky riep met donderende stem: «HoerahOude Beer, waar zit je?" «Hier," klonk des trappers stem van boven. «Oom, oom," jubelde Paul. «Naar boven, jongen! Levend krijgen zij mijns vaders zoon niet." Van boven af boorden zij de dofklinkende stem des trappers. Zij stegen al booger en hooger. Twee pijlen kwamen naast ben tegen den rotswand en dit deed hen nog meer voortmaken. Het pad voerde zigzag omboog. Toen zij voor een oogen- blik door een rots gedekt waren, hielden zij, buiten adem even stil en laadden hunne geweren. In weerwil van alle baast en doodsangst hadden zij onder het zwemmen bun buksen droog gehouden, de kruid- hoorn was zoo voortreffelijk bewerkt dat niet het minste vocht was binnengedrongen. Ze waren beiden geoefend in het gebruik der wapenen en laadden met groote snelheid. «Oom, waar zijt gij riep Paul. «God zegene je mijn jongen, bier in het rotshol, ik kan er niet uit, kom maar boven, de lucht is zuiver." Zij zagen naar omlaag. Van de Indianen was niets te zieD, deze hadden zich verscholen. Toen klommen zij weer hooger en na twee minuten, ge durende welke de stem des trappers hun den weg wees, kwamen zij op een klein rotsplateau en konden zij zien in het hol dat den gevangene verborg. De trapper zat op den grond en had dwars over zijn knie een Indiaan liggen dien hij in den nek en aan de op zijn rug saamgetrokken handen vast had. «Oom «God zegene je mijn kind, daar liggen riemen, bindt eerst eens dit ongedierte vast." Stilzwijgend bonden zij den wilde die onder den ijzeren greep des trappers bijna geen levensteekenen meer gaf en wierpen hem ter zijde. «Bevrijd nu mij, jongens!" De voeten van den sterken man waren met riemen vast gesnoerd, en met een lasso, die strak om zijn lijf geslagen was, was hij aan een rotsblok vastgebonden. Paul sneed de lasso en de riemen om de voeten door. «Zoo, God zegene je kinderen. Die spitsboef had juist mijn handen losgemaakt om te kunnen eten toen hij u hoorde. Toen hij met de afgeschoten buks terugsprong kwam hij onvoorzichtig in het bereik mijner handen, ik greep toe en maakte hem onschadelijk. Waar is Puck, mijn jongen?" «Die is in de Steppe." «Ik wist dat gij komen zoudt kinderen om den oude te zoeken. Wie is dat?' «Ik hen Bill Stone, oude heer, dien gij uit de handen der prairie-roovers gered hebt." «Ha! dat is de vroolijke geweermaker? Welkom sir! Ik dank u dat gij dat niet vergeten hebt." De trapper, die nog steeds op den grond zat en zijn enkels wreef, sprak zoo kalm en rustig alsof hij in zijn Shanty was. Paul gaf bem in enkele woorden een kort bericht van wat hij sedert de gevangenneming van den trapper gezien en beleefd had. «Gij zijt moedige jongens. O, de oude God leeft nog. Ge hebt daar, naar ik zie, mijne tweeloopbuks, dat verheugt me zeer." Hij strekte zijn hand uit om de buks aan te nemen. «Die oude donderbus is een goed vriend in de woestijn. Kijk eens uit of er van dat roode ongedierte niets te zien is. Die paar oude kerels die achtergebleven zijn, zullen zich wel niet aan ons wagen, maar voorzichtigheid is altijd goed." Bill giug naar den ingang en keek uit en Panl zag met verwondering hoe bedaard de trapper hun uiterst gevaar lijken toestand opnam. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1