NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad I voor de Provincie Utrecht, t FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. to. 31. Woensdag 18 April 1906. Vijf-en-dertigate jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Blijkens de resultaten, die de ver kiezingen voor de Doema tot dusver hebben opgeleverd, is een groote meerderheid voor de liberale partijen te verwachten. Dit schijnt da regee- ringskringen eenigszins verrast en tevens verontrust te hebben en men peinst daar reeds op verdedigings maatregelen. Een particulier cor respondent van den Berl. Lok Anz. seint daaromtrent: De Russische regeering heeft naar Duitschland, Oostenrijk en Engeland ambtenaren gezonden, die aldaar de middelen zul len bestudeeren, die door de regeering van die landen te baat worden ge nomen tot bestrijding van de par lementaire oppositie. Bovendien zal het Kabinet den spreektijd der leden beperken tot een minimum en de zittingen niet een of twee maal per dag, maar slechts om de twee dagen doen houden zoodat de Doema van 10 Mei tot 15 Juni, den datum, dat zij uiteengaat, slechts ongeveer 12 vergaderingen zal kun nen houden. De oproerige Zoeloehoofdman Bam- bata, beeft, naar aan de Köln. Zeil. wordt medegedeeld een schuilplaats gevonden in de buurt van het graf van Ketsewajo. In die omgeving huist ook de stokoude hoofdman Signanda, die nog bevriend was met Dingaan en later met Ketsewajo, en steeds verdacht werd van vijandelijke ge zindheid. Thans schijnt hij ouk Bam- bata te hebben geholpen om zich met gunstig gevolg voor zijn vervolgers verborgen te houden. Professor Mateucci van het Vesuvius- laboratorium rapporteerde dd. 16 April dat de toestand dezelfde was als den dag te voren. Wel was er weer een dikkere zaudregen gevallen maar dit behoefde geen reden tot ongerustheid te geven, daar deze behoort bij het gewone verloop uitbarsting. van een Vesuvius- Dr. A. Kuyper heeft zijn buiten- landsche reis hervat. Het uitvoerend Comité tot op richting van een passend Gedenktee- ken voor wijlen den grooten Neder- landschen Componist Richard Hol, de Heeren Mr. J. G. Patijn, Commissaris van 11. M. de Koningin voor de Provincie Zuid-Holland, Eere Voorzitter. Jltr. Mr. J. F. Humalda vanEijsinga, Voorzitter. Jbr. J. W. C. Quarles van UITord, Eerste Secretaris. M. H. van 't Kruijs, Tweede Secre taris. J. G. [Gijsberti Hodenpijl van Ho- denpijl, Eerste Penningmeester. M. J. H. Kessels, (Kon. Ned. Fabriek van Muziek-Instrumenten te Tilburg, Tweedo Penningmeester, vergaderde voor eenige dagen te 's Gravenhage. Dankbaar werd hier erkend, dat de bijdragen algemeen waren en van alle oorden des lands ingekomen, zoodat er een passend gedenkteeken kan op gericht worden. Nederlandsclte beeld houwers zullen in de gelegenheid ge steld worden om schetsen en ont werpen voor het Monument in te dienen, waarna eeno algemeene ver gadering zal worden uitgeschreven van het geheele Comité en allen die geldelijk hebben bijgedragen. Alsdan zal besloten worden omtrent de keuze der ingekomen ontwerpen en de plaats, waar het gedenkteeken zal worden opgericht. Alhoewel de bijdragen algemeen genoemd kunnen worden zijn er nog toonkunstenaren en muziekonderwij zers, alsook muziek- en zangvereni gingen, die tot heden nog achter wege bleven hunne inzendingen te doen. (De Gezelschappen zonden door elkaar een bijdrage van ongeveer f5. of van 10 ets per lid). Daar evenwel nog vele bijdtagen zijn toe gezegd, alsmede door verscheidene muziekgezelschappen uitvoeringen waarvan de opbrengst tot bijdrage zou dienon, zoo heeft het uitvoerend Co mité de lijst nog niet gesloten en ziet alsnog hunne bijdragen te gemoet, daar het doel ook is dat ieder Neder- landsch Muziekbeoefenaar of muziek minnaar bijdraagt aan het Monument, dezen grooten Nedei latidschen Toon kunstenaar op te lichten zoodat het een echt nationaal karakter zal dragen. Bij het einde van bet studiejaar aan de Ambachtsschool zijn in de afdeeling «timmeren" van de le naai de 2e klasse de volgende leerlingen bevorderd: W. Mulder, J.W. van Eist, A. van Surksurn, L. AL de Kok, W. Ree- ders, J. van Toor, J. Jekel, A. Broek huizen, P. Schreuder, A. R. Velthuijsen, L. Prins, Soest; C. IJskes, Kesteren A. Groot, W. van Schaik, L. M. Helms, Woudenberg, en V. Winterswijk. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse C. H. van Buuren, D. Tommei, W. Pijpers, H. Lensing, R. R. van Valkenhoef, J. Meerbeek, A Mulder, Woudenberg N. Donselaar, Woudenberg G. Wolfs winkel, WoudenbergJ. de Jong, Baarn S. Roskam, Baarn D. Bouw meester, J. Schreuder, C. IJoogeboom, Eemnes C. van Essen, Renswoude A. W. Boog, J. Elberse, Baarn H. van Ingen, WoudenbergJ. van de Hoek, Nijkeik. Niet bevorderd 2 leer lingen. In deze afdeeling werden diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de 3e klasse H. M. Morren, H. R. van Beek, R. Schouten, VV. van de Brug, J. J. L Caails, M. van der Hoorn, Nijkeik J. Vos, J. B. Cornelisse, M. van Kleef, SoestJ. van Dijkhuizen, Leusden P. W. Beijer, G. Timmer man, J. H. van Kerkhoil, Baarn W. Moesbergen, Woudenberg W. Eggen- kamp, Hamersveld W. Deijs en A. W. Broeker. In de afdeeling »smeden« werden van de le naar de 2e klasse bevor derd: A. van Bennekom, A. I. Aal- derink, Oud-LeusdenJ. Brandsen, P. Slagter, G van Bekkum, J H. Wels, J. A. Jochems, D. Talsma, T. Boon, H. J. Velthuis, K Quint, H. Lemsen, Hoogland; G. B. van Tol, J van de Hoef, J. van Loo, Bussum; J. N. A. Kochheim, fb flop, A. Al berts, J. L. H. Dellevoet, Apeldoorn. Een leerling niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse gingen overJ. R. Gemen, K. L. de Jager, C. Gaasenbeek, K. Rosier, H. J. Nieuwenhuis, Rhenen B. van de Puijl, LarenJ P. Roeteman, Hoogland H. van de Bor, J. Quint, J. M. Balvers, Soesterberg; li. Ruitenbeek, II. du Moulin, ApeldoornH. Bonders, Woudenberg; H. J. van der Horst Bruijn, G. E. Kuijntjes. Niet bevordeid één leeiJing Een getuigschrift werd uitgereikt aan de navolgende leerlingen der derde klasse; L Bekker, A. Snijders, A. H. van Barlingen, W. Veenendaal, Soester berg; C. Kroes, H. W. van Tol, J. van de Weijer, Th. Otto, W. L de Wit, P. van Ee, Hilversum; W. Zijl, Spa kenburg. In de afdeeling «meubelmakend, waarin 2 klassen zijn, werden van de 2e naar de 3e klasse bevorderd de leerlingen: F. Gerritsen, Baarn; H. L. Grootkop, If. A. van de Burg, J. G. Wolters, C. G. Velthuijsen, H. van Beek, R Wevers, E. Geuchies, Bunschoten; J. C. Jansen en P. C. van Stempvoort, Veenendaal. Aan al de vijf leerlingen uit de 3e klasse kon een getuigschrift worden uitgereikt, nml. aan L Binsbergen, J. J. van Valkenhoef, H. Riphagen, Amsterdam; II A. Enkelaar en E. S Reeders In de afdeeling «Verven" weiden van de le naar de 2e klasse bevor derd: C. Top Barneveld; J. F. Haars, Leusden; A. Geuchies, Spakenburg, C. de Vries en M. A. Welling. Een leerling kon niet overgaan. Van de 2e naar de 3e klasse wer den bevorderd: D. C. M. Broeker, W. Ahngs. H. W. van Wandelen, J. Vredc- ling, W. A Cozijnse, Barneveld W. Huurdeman, Baarn, en T. van Raaij, Leusden. Aan de leerlingen G. van Platerin gen, J. C. de Froe, P. Groot, A. Dries- sen en A. H. Langelaar, Kesteren, werden getuigschrilten uitgereikt. Voorts werd aan 17 leerlingen in het timmervak, bij het verlaten der school, behalve bun getuigschrift, ook nog een kleine handzaag geschonken. Aan de 11 leerlingen der derde klas in het smidsvak ieder een maat stok, aan de 5 leerlingen der derde klas van de afdeeling «schilderen" ieder een stel plamuurmessen, en aan de leerlingen in het meubelmaken derde klasse ieder een spiraalboor. Door de Loge «Jacob van Campen" was een bedrag toegestaan, waarvan het bestuur geen beter gebruik wist te maken dan daarvoor te koopen een piijs voor den besten leerling uit ieder der vier afdeelingen. Het bestuur daardoor in staat ge steld, om den leerling M. C. van der Hoorn een doos met spiraalbooren als exira cadeau aan te bieden; aan Ernst Siegmund Reeders een zaag met 4 boren, aan Joh. C. de Frou een schilderdoos en aan Willem L. de Wit een bankschroef. Daar de leerlingen H A. Enkelaar en P. van Ee ook eigenlijk voor zulk een prijs in aanmerking kwamen, weiden dezen ook, namens het be stuur, respectievelijk een meetwerk tuig en een zaag aangeboden. De lc-luitenant H. J. Meijboom, van het 9e reg. infanterie te Utrecht, wordt 1 Mei gedetacheerd bij het le reg huzaien alhier om later orer te gaan bij het wapen der Kon. Marechaussee DOOE FRANZ TRELLER. 55) Hij schoot de lasso door waarmede prairieroovers mij wilden voortslepen, en nu op zeker driehonderd pas, drie raakschoten. God zegene me, wat kan die vent schieten. Ik zou het hem niet nadoen, ofschoon ik ook met de buks in de hand ben opgegroeid." «Ja, trouw als zijn hart, is zijn oog en hand; hij schiet nooit mis. Die pracht jongen! Hij heeft al de Kiowa's met hun lynxoogen zand in de oogen gestrooid. Hij is slim genoeg ze allen bij den neus te nemen. God bescherme hem." Kom, een kleine maaltijd zal ons nu goed doen, ik werd juist in mijn ontbijt gestoord toen gij kwaamt." Rustig, alsof daar buiten geen moordlustige wilden loerden, greep bij naar de voorbanden voedingsmiddelen en at met smaak. Door zoo'n voorbeeld aangevuurd aten nu ook Paul en Bill. Maar zij vergaten de voorzichtigheid niet. Van tijd tot tijd ging een hunner naar den ingang om rond te zien. Toen zij gegeten hadden, zei de geweermakermijn T&der zal zeer kwaad zijn als hij hoort dat ik mij in den krijg begeven heb, daar hij mij steeds toeriep toch vrede te houden. Ik ben het daarmede geheel eens en meen dat dit juist is." "Ik deel uwe meening, Stone, 'twas mij ook het liefst als die rooden ons met vrede lieten. Maar ge hebt u dapper gedragen, gij zijt een moedig man." "Ja, ik sta mijn man. Mijn vader zeide toch altijd: zoek geen twist, Bill, maar als het niet anders kan, houw er dan ook als een tijger op in't Is een verstandig man, mijn vader." "Wat zullen wij nu beginnen, oom?" vroeg Paul. «Dat hangt er van af wat Puck in den zin heeft, we zullen spoedig van hem hooren, bij is zoo slim als een vos." De dag neigde ten einde en de duisternis begon te vallen. In al dien tijd was de stilte door niets gestoord geworden dan door een zwak geschreeuw van de overzijde waar Puck zich vertoond bad en 'een geluid als van neer- rollende steenen. De duisternis viel des te sneller in wijl de lucht be wolkt was. Tot verrassing dergenen die in het hol waren, werd beneden hen een vuurgloed zichtbaar. De Kiowa's hadden hoopen dor gras en dood hout dicht bij den stroom aan gestoken. "O," zei de trapper, «zij vreezen dat wij zullen pogen te vluchten of hen zullen overvallen." "Dat laatste was mis-chien niet kwaad, Grizzly, sprak Bill, wij kwamen dan gemakkelijker uit den strik dan wanneer wij deze ellendige rotsen afstormden." "Gij zijt, meen ik, een vredelievend man, Stone?" "Hm, sir, dat ben ik, maar ik zou graag mijn skalp behouden". "Wij komen er niet door, jongen, er zijn er te velen met buksen." «Kunnen wij niet probeeren stroom opwaarts te vluchten, oom «Dat zou goed zijn, Paul, maar ge kuDt er zeker van zijn dat zij den stroom bezet hebben." Een bliksemstraal doorkliefde de lucht en in de verte klonk de donder. Dikke druppels vielen neder en spoedig begon het onder bliksemstralen en donderslagen te stort regenen, zoodat het vuur der Kiowa's in een oogenblik was uitgedoofd. Met groote bewondering zagen zij dikwerf alles rondom verlicht en juist die verlichting der regen stralen door den bliksem, had een mysterieuze uitwerking. Yoleerbied staarden ze die natuurverschijnselen aan en luisterden zij naar die geweldige hemelstemmen. Bij een volgenden bliksemstraal zagen ze eene gestalte in den ingang van het hol; allen grepen naar de wapenen, De daar verschenene liet een scherp gefluit hooren en de trapper riep uit: »Halt! daar is Puck." En het was Puck. «Puck, mijn jongen," zei de trapper, maar zijn stem beefde daarbij van innerlijke ontroering. "Kom, oom, bet is tijd," sprak Puck. "Hoe zoo, kind?" Stroomaf." »Maar de waterval?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1