NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. mo. 33. Woensdag 25 April 1906. Vijf-en-dertigate jaargang. VERSCHUIMT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n°. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/a Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Gisterenmiddag vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitterschap van den Wethouder L E. Visser. Aanwezig waren 15 leden. De heeren Jorissen en van Beek waren met ken nisgeving afwezig De lijst der ingekomen stukken kun nen wij onze lezers rlitinaal niet aan bieden, wijl ze meerendeels onverstaan baar werden medegedeeld en voor het overige zoo vlug dat een pen gevoerd met een 30 K. M. vaart ze niet ver mocht bij te houden. De e«nige die wij er ran snapten, en dat nog wel omdat de voorzitier ze door den secretaris liet voorlezen, waren twee adressen aan den Raad in zake de afsluiting van de Muur huizen, nabij de Kamperbinnenpoort. Deze twee adressen, een van den heer J. S. J. de Jongh c. s. het andere van den heer J Sinnige, bevatten bezwaren tegen de huns inziens onnoodige af sluiting, daar het gevaar, dat bij in storting der beide in afbraak zijnde perceelen zou ontstaan, geheel kan worden ondervangen. De voorzitter in zijn qualiteit van Wethouder van Open bare Werken bestreed liet in de adres sen aangevoerde en betoogde de nood zakelijkheid der afsluiting daar door de Bouwcommissie daartoe was ge adviseerd. Door bet plaatsen van een schutting met dak was zijns inziens het gevaar niet te voorkomen. Een en andei gaf nog al aanleiding tot discussie. De heer Gerritsen drong aan om zoo spoedig mogelijk maat regelen te nemen dat die belemmering in het verkeer zal ophouden. De heer Van Duinen wenschte wel te weten hoeveel tijd daarmede zou heengaan en achtte afzetting van het perceel aan de Langestraat even noodzakelijk, daar bij instorten van het perceel de voorgevel wel eens voorover kan vallen. De heer Hage- dooin was het niet duidelijk waai om de heer Bloemink wel een sleutel van de afsluiting ontving en de heer Sinnige, die er minstens evenveel belang bij had, niet. De voorzitier schijnt in zijn repliek allen ongeveer tevreden te hebben gesteld, althans er werd geen stemming over gehouden. Aan de oide komt daarop punt 1 der agenda Benoeming van een gemeente-vee- arts en keui meester van vee en vleesch, als hoedanig met algemeene stemmen woidt benoemd de heer W H. van Haselen. Daarna wordt tot ambtenaar der burgerlijke stand (vacature Munnik- hutzen benoemd de lieer R Gioen- veld, commies ter secietaiie alhier. Een vooistel van B. en W. betref fende periodieke verhooging van jaai- wedden etc. van personeel bij het Lager Onderwijs, volgens de bestaande verordening wordt z. h. st. goedge keurd. Aan den heer A. M. Kollewijn woidt daarna op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten de ge meente als zoodanig bewezen (applaus). Een voorstel van B en W. om hel raadsbesluit van 27 Maart 1906 in dien zin te wijzigen, dat het gym nastieklokaal op 1 Mei in plaats van op 1 April in gebruik wordt afgestaan wordt z. h. st. goedgekeurd. Evenzoo hecht de Raad zwijgend zijn goedkeuring aan het voorstel om het wegens gezondheidsredenen aan de onderwijzeres M. J. Boukamp ver leende verlof tot 1 Juli a.s. te verlengen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W. om de 7e en 8e klasse van de Jongensschool af te schaffen. Na een langdurig af en toe vrij heftig debat wordt die met algemeene stem men aangenomen. Met 13 tegen 2 stemmen wordt besloten afwijzend te beschikken op het adres der plaatselijke afdeeling van den «Bond van Onderwijzers" om te breken mei het stelsel van ambu lante hoofden van scholen en te be ginnen met aan hel nieuw te benoemen Hoofd der Jongensschool het onderwijs in een bepaalde klasse op te diagen. Naar aanleiding van een door enkele leeraren van hel Gymnasium en de H. B. Scboul aan H. M. de Koningin gericht request ter vernietiging van het Raadsbesluit d.d. 13 Maart stelt het Dag. Best. voor om in afwachting van de beschikking daarop in artikel 2 der veioidening tot wijziging der verordening regelende het pension- neeren der gemeenteambtenaren en bedienden te Ameisfoort" in plaats vansen de stol lingen vóór 1 Mei voldaan hebben' te lezen»en de si or tuigen van 1 Januan 101 1 Juli 1906 over hun traclemeiil, berekend naar de artikelen 9 en '14 der pen- sioenvei oidening, vóór 1 Juli 1906 voldaan hebben." De heer Hagedoorn betuigt zijn erkentelijkheid aan het Dag. Best. voor de getiofïen wijziging die daarop z. h. si. wordt goedgekeurd. Aan do Uianjevereeniging woidt daarop een bedrag van 1200.toe gekend voor bel houden van feesten op de verjaardag van H. M. de Konin gin. De heer van Dumen vond dit bedrag wel wat laag daar er in den beginne nog al wat komt kijken om goed feest te kunnen vieien De Voor zitter zegt dat er in den laatsten tijd al zoo dikwijls een aanval op de ge meentekas is gedaan voor dergelijke doeleinden, dat geen grooter som kan worden toegestaan. Alvorens de zitting wordt gesloten bekomt de heer Geriitsen het wooid tot hel houden eener interpolatie. Naar aanleiding van het noodlottige ongeval met doodelijkeu afloop den korporaal der Veid-ai tilierie aan den spoorwegovergang op den Leusderweg overkomen, vraagt Spr. of er door het Dag. Best. maatregelen genomen zijn, dat iets dergelijks niet meer kunne plaats grijpen Tevens wenscht Spr. nogmaals te wijzen op den on duidelijke» toesiand op den Soesiei- weg waar vreedzame vooi bijgaugers met lotte eieieti en allerhande afval worden geworpen en op andere wijze worden gemolesteerd. Politietoezicht is daar dringend noodig en waar het aantal agenten te gering is, zag hij dit desnoods door middel eener sup- pleioire begrooting, gaarne uitgebreid. De voorzitter spr. beantwoordend verklaart pertinent dat het ongeval den korporaal der veld-artillerie over komen, niet is te wijten aan het aan hitsen van het paard door de jeugd, Overigens heeft de 11 IJ. S. M. reeds toezegging gedaan de afsluitboomen aldaar te verhoogen. Wat de toestand aan den Soosterweg belieft acht hij deze niet zoo zwart als de heer Gerritsen hem schildert. Hij zelf heeft daar wandelende nooit eenige overlast ondervonden en waar automobilisten en bereiders vanstoom- fietsen werden gemolesteerd, hebben deze dit zich doorgaans zelf te wijten door hun onbesuisd rijden. De heer Veis Heyn is liet hier niet mede eens en verklaart persoonlijk daar per rijtuig passeerend meermalen oveilast te heb ben ondervonden. Zijn paarden werden reeds zenuwachtig zoodra zij dit ge deelte der Soesterweg naderen en zulks leekent toch zeker den toesiand. De beer Geruisen voert nog aan dat bet niet enkel inwoners van Amerslourt zijn die zich aan deze baldadigheden schuldig maken, maar voor een over groot gedeelte aldaar tijdelijk ver- loevende in woonwagens ronduekkend volk. De voorzitter, de heer Veis Heyn dankend voor zijn mededeeling zegl een onderzoek toe en deelt mede dat na de tei ugkornst van den Burge meester een voorstel tot uitbreiding van het politiecorps de Raad wel spoedig zal bereiken. De openbare vergadering wordt daaina gesloten, doch in geheime zitting deze zaak vei der uitgesponnen. Ingevolge aanschrijving van het Departement van Uoi log, zal ge durende de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, eiken Zaterdag van 12 tot ongeveer 7 uur namiddag op de schiet banen op de Leusderheide bij Amers foort gelegenheid zijn om zich te oefenen in het schieten met het geweer Model '95, onder leiding van een Officier van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort. Aan de oefeningen kunnen deel nemen le Kaderreservisten met verlof; 2e. Miliciens met verlof; 3e Alle mannelijke ingezetenen uit Amersfoort en omliggende Gemeenten, van 16 tot 30-jarigen leeftijd, nadat zij vooraf met vrucht het noodige voorbereidend schietonderncbt hebben doorloopen. Zij die aan bovenvermelde oefe ningen wenschen deel te nemen, kunnen zich daartoe van 5 Mei af iederen Zaterdag aanmelden, op de uren hierboven genoemd, bij den officier op de schietbaan aanwezig. De oefeningen zijn geheel kosteloos. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn wegge bleven of die zich misdragen, kan het verder deelnemen aan de oefe- dingen worden ontzegd Aan het eiride van liet schieljaar zal er een schieiwedstrijd worden ge houden, waaraan alleen kan worden deelgenomen, door hen, die aan 'l\ van het aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen. Voor aankoop van prijzen wordt voor eiken deelnemer aan den wedstrijd een gulden beschik baar gesteld. Deze schietoefeningen, die van gronie waarde zijn voor de weer kracht van het Land, worden in de belangstelling dor tot de oefening gerechtigden ten zeerste aanbevolen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge, bij de uitreiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid en (of; lichamelijke geoefendheid, bedoeld in de Be schikking van het D. v O d l. 23 DOOB FRANZ TRELLER. 57) Hij liep voorop, het regende weinig meer, en ook het lichten hield op, en in,rechte lijn voerde Puck hen naar een nabijzijnd boschje. Zij kwamen daarin en gingeD, Puck's zacht geroep vol gend, op den tast voort. Na eenige honderde stappen zagen zij een flauwen lichtglans door het hout schemeren en spoedig stonden zij voor een opening in een rots, waaruit die lichtglans kwam. "Binnengaan," zei Puck, «hier zijn wij vooreerst veilig." Daar glom nog een vuur iu een hoek en door er wat hout op te werpen flikkerde het weldra in helle vlammen op wat den doornatten mannen weldadig aandeed en zwijgend koesterden zij allen zich bij dat vuur. Het was een zeldzame, avontuurlijke toestand waarin deze menschen zich bevonden en de groep om het vuur heen zag er wonderlijk genoeg uit. De mismaakte kleine man, wiens mooie groote oogen met een uitdrukking van oneindige liefde op het gelaat van den trapper gevestigd waven, deze zelf met verward haar en baard, waardoor toch het edel gevormde, mannelijk gelaat niets ontsierd werd, de flinke zorgelooze Kentuckier, de slanke knaap met zijn mooi, open gezicht allen druipnat en beschenen door het rosachtige licht in dat wilde rotshol; het was een romantisch beeld het penseel van een Salvator Rosa waardig. "Wil oom niet wat eten vroeg Puck wiens oogen steeds op den trapper bleven gevestigd. "Yoor den dag er mee, jongen, als uw burcht zoo iets bevat." De dwerg haalde uit een hoek groote stukken antilopen- vleesch en begon dit snel te braden. De aangename warmte van het vuur waardoor de kleederen droogden en de geur van gebraden vleesch brachten de vluchtelingen spoedig in een aangenamer stemming. "Nu, Puck," zei de trapper, «mijn hartekind, vertel ons, wat er gebeurd is sedert Paul van je wegging, tot daartoe weet ik alles." "Zie oom, daar Cajugas niet van zijn plaats weg kon eer zijn boden terug waren en mijn hart vol zorg was over u, ging ik alleen naar de Oshonta. Ik reed 's nachts en verbergde mij daags in het Steppengras of in boscbjes. Bij toeval ontdekte ik dit toevluchtsoord, 's Nachts sloop ik langs de rotsen, besteeg die en wist al spoedig waar gij gevangen waart. Ik onderzocht bij daglicht de stroom versnellingen en bemerkte dat die te passeeren waren. Boven op de rotsen velde ik de boomen met Cajuga's tomahawk, maakte het vlot en bracht het naar beneden. Boven op de rotsen die ik met behulp mijner lange armen en de lasso besteeg, zag ik Stone en Paul bij u, zag de Kiowa's stroomafwaarts gaan, de rots beklimmen en u aan vallen en toen mengde ik mij in den strijd." "Juist te rechter tijd, kleine heer," viel Stone in, «zon der u roosterden nu onze skalpen aan een Kiowavuur." "Nu, en toen kwam en haalde ik u oom; de lieve God heeft ons dat onweer toegezonden," vervolgde Puck zonder op Stone's woorden te letten, »dit hulde ons in duisternis en maakte de vijanden blind en doof." "Ja, ik wist wel dat mijn jongen komen en den ouden man en Paul niet aan hun lot overlaten zou." «Neen, oom, als gij sterft, sterf ik met u," sprak de dwerg met aangrijpenden eenvoud. Des trappers oog werd vochtig, hij hoestte om zijn aan doening te verbergen en zei toen: «maar hoe kwaauit gij van de rotsen af, nadat de Kiowa's je ontdekt hadden?" Puck lachte. «Twee dagen lang had ik door de rotsen geloopen en ze bestegen, ik kende elke spleet en elk hol daarin, de Kiowa s wisten daar niets van, zij zijn geen vrienden van rotspartijen. Toen ik geschoten en daardoor mijn aanwezigheid verraden liad, bestegen terstond daarop eenige hunner, misschien wel twintig van de zijde der prairie af de rotsen. Op verschillende plaatsen had ik steenen opgehoopt en liet die, toen de krijgers hoog genoeg waren gekomen naar beneden rollen. Dit bracht hen met verlies van enkelen hunner tot een snellen terugtocht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1