BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Weigering tot gehoorzaming. verband daarmede tot wijziging der bégrooting over 1906. In verband met de onhoudbare toestand aan den Soesterweg wordt door den Burgemeester als hoofd der politie voorgesteld het aantal agenten met één uit te breiden en voor den met het toezicht op den Soesterwqg belasten agent een rijwiel aan te schafïen. Een en ander wordt z. h. st. door den Raad goedgekeurd. Voorts wordt besloten de f 500. uitgetrokken ter restauratie van de Raadszaal te besteden voor de meu bileering der Burgemeesterskamer en voor de Raadszaal bij de volgende begrooting een nieuw bedrag uit te trekken. Eveneens wordt besloten tot aan koop eener schrijfmachine voor een bedrag van f 300.— en tot (in ver band daarmede) wijziging der be grooting. Aan de orde komt een voorstel van het Dag. Best. om niet in te gaan op het verzoek der regenten van het Burgerweeshuis tot herziening van het reglement dier inrichting en tot ont binding der commissie indertijd dooi den Raad benoemd om te onderzoeken in welke verhouding het Burgerwees huis tegenover de Gemeente staat onder dankzegging voor de als zoo danig bewezen diensten. Beide voorstellen waarover wederom breedvoerig werd gediscussieerd wer den bij stemming aangenomen. Aan de nieuw aangelegde straat van den Appelweg naar den Leusderwog wordt den naam gegeven van Wester straat. Op eenige reclames in zake den aanslag voor het vergunningsrecht wordt conform het advies van B. en W. beschikt. Een voorstel tot wijziging van en tot af- en overschrijving van verschil lende artikelen van de begrooting voor 1905 wordt z. h. st. goedgekeurd. Het 3e aanvullingskohier der plaat selijke directe belasting naar het in komen wordt vastgesteld tot een bedrag van f81.en ten slotte keurt de Raad z. h. st. een voorstel van B. en W. goed tot het verleenen van af schrijving van plaatselijke directe be lasting dienst 1905 tot een bedrag van f 3353,50. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter precies 3 uur de vergadering. RECLAME. De dankbaarheid van een bewoner van Utrecht. Uit dankbaarheid voor de Terkregen wel daden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner van J/treght hare volgende verklaring te publiceert#. v MejulTrouw ter. Wgnt, woifende Bloemstraat 8 te Utrecht meldt;'ons: Ik men er van over tuigd dat U belang zult stalen in de merk waardige genezing 0oor middervan Uwe Foster's Rugpijn Nieren Rillen. Toqb ik Uw pillen begon in te nemen, had ik lieds verschillende jaren last van pen nierziektf. De pijn in den rug en in de gijden maakte het minste werk mij dikwijls geheel onmogtlijk. Ik leed veel aan zware hoofdpijn, en |t had steeds een terneerdrukkend, vermoeid# gevoel, vooral in de beenen. De urine liet /bezinksel na en of schoon ik veel hiervoor/ onder behandeling geweest wal, had ik rijft al de ingenomen medicijnen biet veel resuBaat. Een mijner ken nissen raadde mij aanr een proef te nemen met Foster's Rugpijn "Nieren Rillen. En dit was mijn fedding, want dadelijk na de inname bekwam ik verlichting en na zes dagen was ik reeds too goed als hersteld. Het zal mij steeds cc-n genoegen zijn een ieder in te lich ten, die nn hetzelfde geval mocht icrkceren. Ik ondérgeteekende verklaar dat het boven staande waar is machtig U het publiek tc maken op elke v tue-uiic U goed dunkt, Het s rugpiim waarmede het gevaar een aanvang neemt. JEugpijit is het eerste en zekere tecken vam nimziekte. Spstcr's Rugpijn Nieren Pillen gónczett^de rugprjp, terwijl ze de nieren in orde ÊrenJKn die zioh daaronder bevindenj want inddtdj^d zijn het fe nieren, die de pijff veroorzaken en niet de rug, j Verzeker U dat men U de échte Power's Rugpijn Nieren Rillen geeft, dezelfde Me- juflrouw ter Want gehad heeft. ZihBijn te Amersfoort verkrijgbaar bij jjen llemr A. van de Weg. Toezending geschiedt fraoeö na ont vangst v an postwissel a f 1 Tv,Üdor één of f 10. voor zes doozen. Het officieele program van de fees telijkheden te Madrid ter eere van de bruiloft van den Koning van Spanje en prinses Ena van Battenburg is thans verschenen. Dinsdag 29 Mei. Aankomst van den prins en de prinses van Wales, van aarts- hertog-troonopvolger van Oosten- rijk-Hongarije, van de Belgische, Zweedsche en Grieksche prinsen, van prins Albert van Pruisen en andere vorstelijke personen. Ontvangst der vorsten ten paleize, tooneelvoorstelling in den Kon. Schouwburg. Woensdag. Officieele bezoeken. Donderdag begeven de Koning en zijn aanstaande gemalin zich in plech tigen optocht naar de kerk San Gero- nimo, waar de huwelijksplechtigheid zal plaats hebben. 's Avonds; algemeene illuminatie en vuurwerk. Vrijdag I Juni: Feestmaaltijd, aan geboden aan de vorstelijke personen, de gewone en buitengewone gezan ten, gevolgd door een diplomathieke receptie. Zaterdag's Middags stierengevecht, "s avonds gala-bal in het paleis. Zondag: Godsdienstoefening in de Koninklijke kapel, 's avonds gala voorstelling in de Kon. schouwburg Maandag: Groote wapenschouwing Concert op de Piazza de Toros. Bal, aangeboden door de hertogin Fernan- Nunez. Dinsdag: Militaire optocht. Woensdag: Bataille de flettrs, feest maaltijd in het paleis, aangeboden aan de Spaansche autoriteiten. Donderdag: Feestmaaltijd van het corps diplomathique. Vrijdag: Receptie-ten hove. ZaterdagStedelijk bal. Met groote geestdrift heeft Zaterdag het Spaansche volk zijn aanstaande koningin ontvangen. De reis was van de grens af een lange reeks van ovaties. In ieder klein plaatsje langs den spoorweg wareu de boeren met hunne gezinnen naar het station ge stroomd om te trachten prinses Ena eens te zien te kiijgen. Door al deze plaatselijke huldebetuigingen, die men niet voorzien bad, kreeg de trein een half uur vertraging. Te Madrid, waar alles feestelijk versierd is, stelde koning Alphonso de gezamenlijke Spaansche generaals aan zijn bruid voor, waarna de prinses onder luide hoera's de eere- wacht inspecteerde. Vervolgens werd een rijtoer gemaakt in een rijtuig met vier muilezels, waarin de Konin gin-Moeder, prinses Beatrice en prinses Ena gezeten waren. De koning begeleidde het rijtuig te paard. Zoo reed men naar Pardo, het koninklijke lustslot op twaalf kilometer afstand van de stad, waar prinses Ena de laatste dagen voor haar huwelijk zal doorbrengen. Zaterdag had te Aken een bijeen komst plaats van twaalf Nederlandsche consuls in West-Duitschland, onder voorzitterschap van den gezant. De bedoeling was te beraadslagen over nauwere economische aansluiting tus- schen Duitschland en Nederland. Opgravingen bij Witzenhausen (tus- schen Kassei en Güttirigen) hebben menschelijke schedels aan het licht gebracht, waarvan de vorrn zou wij zen op het oudste steenemijdperk, en die dus ongeveer 10,000 jaar oud zouden zijn Zij zijn naar het muse um te Kassei gebiacht. Post-quitanties of -wissels. De dir.-gen. der post. en tel maakt bekend, dat het voortaan geooiloofd is op eene strook, door perforatie van de eigenlijke quilantie of wissel geschei den, te vermeldende namen van schuldeischer en schuldenaar, het bedrag hetwelk wordt gevorderd, met korte aanduiding waarvoor, zoomede het onderschrift: »De postbeambte komtterug om dit bedrag te innen." -Formulieren kleiner of grooter dan *1430 centimeter in de lengte en 814 centimeter in de breedte zijn niet toegelaten. De geperforeerde strook telt niet mede bij de berekening van de toe gelaten minimum-afmetingen, doch wel bij de berekening der toegelaten maximum-afmetingen der formulieren. Als bij de eerste aanbieding van eene quitantie of van een wissel, voor zien van eene geperforeerde strook als bovenbedoeld, geene betaling ge schiedt, dan wordt de strook door den beambte, met de invordering belast, afgescheiden en, nadat hij even tueel den datum der tweede aanbieding er op heeft vermeld, ten huize van den schuidenaar afgegeven. („St. Ct.") Buiten de Grand Prix met Gouden Medaille is aan de firma J. C. Boon, cacaofabrikant te Alkmaar op de Inter nationale Tentoonstelling van Handel en Nijverheid te Genua nog ten deel gevallen de gouden medaille met di ploma uitgeloofd door de Kamer van Koophandel te Spezia (Italië) voor het beste voedingsmiddel. Uit Wageningen wordt gemeld Het water in den Rijn wast nog voortdurend. De stand is thans voor den lijd van het jaar verbazend hoog Alle poldersluizen blijven gesloten, maar toch zijn reeds verschillende laaggelegen stukken uiterwaard onder- geloopen Het gras daarvan is geheel verloren. Het stoomgemaal van den Bovenste Polder werkt voortdurend om het vele kwelwater weg te houden. Door de Propaganda-Comtnissie »St. Martinus" tegen Drankmisbruik in de Dekenaten Amersfoort, Mont- foort, Naarden, Utrecht en Wijk bij Duurstede, tellende 2500 leden, is de navolgende circulaire verspreid Terwijl in alle deelen van ons Vaderland de strijd gaande is legen het alcoholisme, nu ieder weldenkend mensch onverschillig welken gods dienst hij belijdt, beseft, dat die strijd moet gestreden worden tot behoud van Vaderland, huisgezin, godsdienst, vrede en geluk, gevoelt zich bovengenoemde Commissie ge drongen. om Uwe aandacht te vesti gen op hetgeen zij in deze ciiculaire met de heiligste overtuiging op ge paste manier vraagt. Déar, waar de redelijke en welwil lende bevolking in ons land spieekt over den vooruitgang der drankbe strijding en overal gemerkt en ge voeld wordt, dat die strijd goede vruchten afwerpt, daar komen wij met des te meer vertrouwen tot U, om Uwen gewaardeerden steun te vragen bij ons streven Het geluk en den welvaart van den evenmensch te bevorderen door te ijveren tegen het weergaloos drank misbruik. Wij vragen alleen Uwen steun en dien kunt ge ons verleenen door voorop te zetten, dat onze vraag geldthet belang van U zelf en Uwe arbeiders; en door deze overtuiging gedrongen, besluit gij met eenen vasten wil. Zeer veel toch komt 'het voor, dat in de boomgaarden, en niet het minst in de kersenboomgaarden, door de eigenaars of pachters, sterke drank wordt geschonken of dat zij het goed vinden, of minstens niet afkeuren, dat sterke drank in de boomgaarden wordt binnen gebracht en gebiuikt door de menschen daar werkzaam. Hoevele borrels worden er gebruikt op het velJ bij het rooien van aard appelen, bij het maaien van gras, rogge en andere veldvruchten. Zekei wij veronderstellen bij U geen kwade bedoeling: integendeel, gij verschaft zulks met gulheid, als txtra belooning voor de diensten, die U bewezen worden, maar ontegenzeggelijk schenkt gij hoofdzakelijk uit gewoonte. Hebt gij wel eens ernstig nagedacht over de treurige gevolgen, die ontstaan door de misplaatste goedhartigheid, door die verderfelijke gewoonte? Hebt ge er wel eens om gedacht, dat ge Uw arbeiders voor hun weik beter houdt, met hun anderen, meer ver- frisschenden diank te verstrekken, dan den afmattende jenever ol andere sterken diank? Het is toch wel eens bij U opgekomen, om dien drank als belooning, als aanmoe liging, te ver vangen door een extra fooi bij de be taling van het loon of het geven van een bon Goed voor levensmiddelen kleeding of brandstollen voor den komenden wintei Zouden de vrouw en de kinderen van Uwen arbeider niet liever zien, dat vader een extraatje thuis brengt? Liever dan dat hij diank gebruikt heeft, die hem, als het nog niet zoover gekomen is, kan verleiden en maken tot eenen misbiuiker? O zeker! wij zijn er van overtuigd, dat in de huisgezinnen vreugde en meer dere welvaart zou beslaan, indien de overheden van die verdei felijke ge woonten afsiand deden en in toepas sing brachten het antwoord op boven gevraagde overweging. Wil de arbeider die extra gift in geld liever besteden aan den drank en daardoor het ongeluk van hem en de zijnen verhaasten, dan heeft hij rekenschap te geven over zijn daden, doch gij hebt U dan per soonlijk niet te verwijten, te hebben bijgedragen tot den ondergang van Uwen ondergeschikten evenmensch. Moge dit verzoek, deze overweging, U doen besluiten, te breken met de gewoonte, sterken drank te verschaffen aan Uwe arbeiders, dan zult ge door Uw voorbeeld en Christelijke daad met de leden der Prop. Comm. «St. Mar tinus" vreugde en zelfvoldoening ge nieten, maar vooral de dankbaarheid en welvaart verwerven in menig huis gezin. In het Nationaal kegel-concours, uitgeschreven door «Houd Plank,'' ie Hilversum staat haar naamgeuoote uit Amersfoort thans met 247 voor den 9den prijs korpswedstrijd (le prijs «Zou er kans zijn'' met 286; 10de prijs «Altijd kans" met 234). De heer J. A. Kuiper is met 40 houten), aan 6den prijs personeel (le prijs 45 houten). De wedstrijd duurt voort. Door het Zangquartet «Euterpe" werd op den te Haarlem gehouden nalionalen Wedstrijd de 4e prijs, bron zen medaille, behaalde. De prijswinners werden bij hunne thuiskomst j I. Donderdagavond op het perron door do muziekvereeniging «Harmonie" met fanfares ontvangen. Maandagavond had, voorafgegaan door hetzelfde muziekkorps eene fees telijke ommegang door de gemeente plaats. De bewoners van de «Groote en Kleine Haag" alhier zijn nog altijd geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. Een ordonnans, die zich j.l. Donderdagavond in eene «vergunning" aldaar eenigszins on voorzichtig uitliet, moest in eigen belang door de politie in bescherming worden genomen. De afstandsrit Maastricht Zwolle, uitgeschreven door de militaire sportvereeniging is met goeden uit slag volbracht door ritmeester M. Grondhout en den le luitenant C. A. Prins, beiden instructeur bij de rij en hoefsmidsch.ool alhier. De vorige week zijn te Spaken burg totaal aangevoerd 1.700.000 stuks ansjovis^ waarvoor tegen f 6,40 de lOüO stuks ongeveer f 11.000 besomd werd. Gisteren werd door een te Zeist tehuis behoorende automobiel, die op den Utrechtscberr straatweg een snel heidswedstrijd hield met een motor rijwiel de hond van een stadgenoot overreden en gedood. Naar wij ver nemen zal voor het vrij kostbare diertje schadevergoeding worden ge- eischt. 381ste MAATSI.OTEK1J. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 28 en 29 Mei 1906. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1000 op No. 12183. Prijs van f 100 op No. 12197. Prijzen van f 70. 138 1005 1528 3805 3808 5229 9231 9251 12154 12158 14260 14274 14289 en 17391. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 114 1001 1007 1022 1031 1033 1037 1038 1515 1527 1547 1563 4507 4525 5240 9245 9256 "12150 12152 12160 12165 12179 12188 13050 14181 14185 14198 14266 15755 15878 15973 15975 15980 15983 15985 15992 15997 17379 17388 17400 17549 en 17555. Hondsdolheid. Ongeveer twee maanden geleden werd hondsdolheid geconstateerd bij een fikshond van den huurkoetsier Kallen te Sittard, welks hond afge maakt werd. Deze hond had 's nachts vertoefd in den stal der paarden en tengeto'ge hiervan moesten op bevel van den districtsveearts do paarden gedurende vier maanden op stal gehouden worden. Zondagochtend nu werd bij een dier paarden dolheid geconstateerd en het dier op lest van den disti iets-veearts afgemaakt. Een tweede paard in dezen zelfden stal werd door hel afgemaakte dier ge beten en moet thans wederom vier maanden onder cotrMe blijven staan. Voor het afgemaakte paard wordt de helft der waarde door het rijk ver goed. (»N. R. Ct.") Luther en de Alcohol. De liefhebbers van een fijne flesch hehben steeds met ingenomenheid den naam van den hervormer Luther ge noemd als van een voorstander van een goed glas wijn. Velen, die van het Lutheranisme al heel weinig begrip hebben, hebben toch altijd de woorden in den'monddie Luther eens zou gezegd hebben Wer nicht liebt Wein, Weib und [Gesang, Der bleibt ein Narr sein Leben lang. Wie niet houdt van viouwen, wijn en [gezang, Die blijft een dwaas zijn leven lang. Eigenaardig is het, dat het juist een R. K. priester is, (paler Crisar) die onskomt bewijzen,datdeze woorden, die in de laatste eeuwen de vreugde van alle tappers hebben uitgemaakt en als wandversieringen in vele her bergen te zien waren, niet van Luther zijn (Hist. Jaarboek 1905, M ünrhen). Deze regels zijn het eerst verschenen in de Bode van Wandsbeck door Gerhard Voss inl775 Daar Luther is overleden in 1546 is het wel zeer onwaarschijnlijk dat de mondelinge overlevering deze woorden 229 jaren zoo onveranderd zou hebben overgebracht. Ten slotte zijn de volgende woorden, overgenomen uit de tafelvoorschriften van Luther, eveneens genoeg bewijs van het tegendeel. Hij, die het eerste het bier brouwde heeft de pest uitgevonden voor Duitsch land, Ik heb dikwijls God gevraagd, alle brouwerijen te verwoesten, en den eersten bierbrouwer heb ik meer malen vervloekt. Door het drinken wordt er meer koren verslonden, dan er noodig zou zijn om geheel Duitsch land te voeden. Walchcrsch Ochtendvoeder. Een feit is het, dat bij het aan- koopen van Ocljitendvoeder niet alleen te groote winsten worden ge nomen, maar men weet ook niet, wat men koopt. Het is niet voldoen de, dat vermeld wordt hoeveel eiwit en vet het voeder bevat, men wil ook gaarne welen wat men zijn pluimvee voorzet. Walchersch Ochtend voeder, met een kleine wijziging samengesteld volgens het recept van Dr. Nuijens, bevatLiebig's Vleeschmeel Grond- noten-, Gerst-, Lijnzaad Rijst en Beendermeel, Tarwegrind, gemalen Krijtwit, Ijzervitriool, Phosphorzure Calcicus en zout, en alles in de juiste verhoudingen. Wegens zijn samen stelling geeft het de beste resultaten. Dit voeder staat onder contróle der Vereen. «Walcheren," onder afd. V. P. N. Waar niet verkrijgbaar, levert de firma K. Meertens te Middelburg het bij minstens 10 K. franco tegen de pi ijzen van: 5 K. f0,85, 10 K. f 1 60, 50 K. f 6.90, 100 K. f 13.20. RECLAME. Eene weerspannige uiaag die door de Pink Pillen tot bedaren gebracht wordt. Mej. J. Hoogendijk to Krimpen a/dYsel, ver haald ons in een ha rer brieven al de ellende die zij gedurende jaren achtereen wegens haar maag doorstaan had. Dezelve weigerde te gehoorzamen, zij wilde mij niet voeden, maa>.goedschiks of kwaadschiks zij moe$t'*gehoorzamen, d. w. z. zij moest mijn voedsel innemen en mijne maag nam wraak door aalj de hevigste $jrun te doen uitstaan. Na elk/ maaltijd had ik een gevoel of ik eene slechte spijsvertering had. De maag brandde mij, j$ had groote lust tot slapen, erge dorst, walgingen en maagzwaartgh. De slechte werking mij/er maag had mij natuurlijk zeer verzwakt. Na verschillende geneesmiddelen te vergeefs géhomen te hebben, beélootik de Pink Pillen te gebruiken en zij hebban mij veel goeds gedaan. Jerstond na hun georuik hebben zij mij eene- groote verlichting gegeven, de spijsver tering jverd veel beter, en thans ben ik geheel en al genezen. HeUftoiloge «Jat gij op tik draagt, loopt niet immeif nauwkeurig, dan ,foopt het eens voor en dan vyeder na, van tijd /ot tijd moet het gere geld 'worden. €)ns spijs^rterings orgaan is niets anders dan een uurwerk, dat zeer ingewikkeld is, dat van tijd tof tijd door de Pink Pillen moef* geregeld worden. Natuurlijk als gij een hoogst fijn horloge neemt, en gij legt het onder een globe, gevrij waard van stof en alle weergesteldheid, zal hetzfelve goed leöpeiï; In *de werkelijkheid is het niet zoo gesteld, gij haaït-ïrêt uit Uw zak om het op het marmer van een schoorsteenmantel te leggen, dan eens bevindt het zich in dé» eene positie, dan weder in eene andere, en is yoor stof niet gevrijwaard. Het is aan zoovele (fingen bloot gesteld, dat het wonderlijk is dat-Jhet nog op tamelijk regel matige wyze het uur,.aangeeft. Indien gij eens nagaat hoe gy het ware hor loge, dat Uw maag behandelt, welke duizend maal teergevoeliger i§, dan de fijnste horloges, is het wonderbaar dgt Uw maag nog dienst kan doen en U laat efen. Bedenkt dat zy sedert langen tyd verscheiMene malen per dag werkt, Bedenkt dat gy etfvele malen misbruik van hebt gemaakt. Hebt Jnedelijden met Uw maag. Hersteld haar wat. ge Pink Pillen zullen zeer goed deze reperatifc,. doen zij zija-«!fSl aïl^en onovertreffelijk tegen^maagkwala^maar boveV dien tegen bloedarmoede, hj^ekzucht, neuras^ thènie, algemeene, zwal^fcMlfeumatiek heupjicht J zenuwpijnen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.Der 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger z7, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hiberium.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2