NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. No. 48. Zaterdag 16 Juni 1906. Vyl-eu-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden, met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Lustrumfeesten te Utrecht. Bij de heeren C. H. E. Breyer en A. J. van Huffel, uitgevers te Utrecht is verschenen »Te Rome anno XVII" door H. B. v. L. v. T. Dit boekwerk ziet er fraai uit; 't is gedrukt met een flinken letter op mooi papier. Het uiterljjk is wel verzorgd, terwijl enkele platen de tekst versieren. In dit uitvoerig werk ruim 200 bladzijden beeft de hoofdpersoon van de bij gelegenheid van de a s. Lustrumfeesten te houden maskerade hij die de rol van Germanicus op zich heeft genomen op ver dienstelijke wijze van verschillende onderdeelen van het onderwerp van deze maskerade, voorstellende den triumphtocht van C. J. Caesar Ger manicus Drusus te Rome in het jaar 47, eene verklaring gegeven. In het eerste deel heeft de schrijver bij alles, wat den eigenlijken triumph tocht betreft, zich nauwkeurig gehou den aan hetgeen door de leden van U. S. C. op den 26sten Juni zal worden voorgesteld. Dezelfde volgorde, dezelfde groepen, dezelfde personen, ja, zelfs dezelfde kleuropvolging wordt door hem precies weergegeven. Op twee dingen vestigt de schrijver echter de opmerkzaamheid. Vooreerst, dat de stoet, zooals hij door de commissieleden in elkaar werd gezet, enkele kleine wijzigingen, of liever kleine aanpassin gen aan het hedendaagsche leven zal bevatten. Zoo zullen de slagers bij de offerstieren, de gevangen vrouwen en strijders niet het geheele bovenlijf bloot hebben, zooals dat in werkelijk heid allicht het geval zal zijn geweest; zullen enkele schoenen, waaruit voor- zekerde teenen hebben gestoken, van voren zjjn dichtgemaakt. Dergelijke kleine wijzigingen en practische ver beteringen zijn onvermijdelijk bij een openbaren optocht in de open lucht en zullen ook door deskundigen, naar hij hoopt niet worden aangevallen. Een tweede opmerking, betreffende zoowel de volledige beschrijving van alle onderdeelen van den optocht als ook het korte overzicht van den gehee- len stoet, zij deze: dat seen en ander thans in April wordt neergeschreven en dus door onvoorziene omstandig heden personen kunnen uit-of invallen, wijziging in volgorde of groepen ge bracht", enz. In het tweede deel heeft de schrijver er naar gestreefd eene beschrijving, zooveel mogelijk naar de historische gegevens, te leveren, ook al wijken deze (ook weder door bezwaren van practischen aard) van de werkelijk te vertoonen wagenrennen en spelen af. Allereerst vertelt de schrijver een en ander van den Romeinschen sTriumph" in het algemeen. Voorzeker een van de grootste feesten, zooniet het grootste feest, door alle standen, door alle partijen met de meeste deel neming en geestdrift meegevierd, was bij de Romeinen hun «Triumphus". Weliswaar keerde dit festijn niet pe riodiek terug, wel moest steeds een oorlog en een gelukkig gevoerde oor log daaraan voorafgaan, maar daar een oorlogszuchtig volk als de Romei nen nagenoeg onafgebroken krijg voer de en deze door hunne groote veld- heeren meestal met roem werd ten einde gebracht, is het aantal gehouden triumphtochten toch aanzienlijk groot. In het geheel schijnen namelijk 350 triumphtochten te hebben plaats ge had in Rome van de stichting tot Dioclelianus (753 v. Chr. tot 303 n. Chr.) en in Constantinopel tot Belisarius anno 535). De Romeinsche triumphus, die aan de eene zijde een militair schouwspel, maar tevens ook een godsdienstig feest is, was en bleef oen nationale feeste lijkheid, die steeds met verlangen werd tegemoet gezien. »Triumphus" dan is de plechtige inhaling en de feestelijke ommetocht van den overwinnenden veldheer aan de spits van zijn leger door de stad heen naar het Capitool. Was dus de triumphus een der grootste, zoo niet bet grootste feest, dal in Rome gevierd kon worden en werd 't daardoor reeds gewoonlijk met verlangen en spanning tegemoet gezien hoeveel te meer is dit het ge val op den 26sten. Mei van het jaar 17, waarop een zoo bekend en alge meen geliefd triumphator als C. J. Caesar Germanicus Drusus zijn heug lijke intrede in de hoofdstad des Rijks deed. De schrijver geeft vervolgens eene beschrijving van den stoet, zooals hij er zal uitzien. Daaruit blijkt dat de stoet dan moet bestaan uit drie hoofd- deelen, elk van zeven groepen: I. eerebegeleiding en krijgsbuit, II. de Imperator en zijne onmiddellijke om geving. III. het leger. Het eerste deel wordt geopend door groep APriesters, waarbij C. i. Drusus Caesar (zwager van Caesar Germani cus), en Tiberius Claudius Nero Drusus (broeder van Germanicus); verder groep B Magistraatgroep C Mu ziek; groep D: Voorstellingen van Germanië, waarbij een wagen, bevat tende eene allegorische voorstelling van den Rijn en andere Germaansche stroomen groep E: Offerdieren, waar bij een wagen met veroverde wape nen groep G Krijgsgevangenen met Tbusnelda, vrouw van Arminius, en Shumelicus hun zoontje. Romeinsche lichtgewapende soldaten, ter begeleiding van de gevangenen sluiten deze groep en dit deel van den stoet. Het tweede doel wordt geopend door groep IKomediantenverder groep 2: Priesterknapen; groep 3: Politiewachtgroep 4 Muziek (ba zuinblazers op Thebaansche trom petten) groep 5 de «Triumphator:" C. J. Caesar «Germanicus" Drusus, Imperator, met zijn vijf jonge kinderen Nero, Drusus, Cajus Caligula, Drusilla en Agrippina, gezeten op een hoogen gloriewagengroep 6 Lijfwacht van Batavieren, groep 7 Uit Germaansche gevangenschap bevrijde Romeinen, waarmede dit deel den stoet sluit. Het derde deel van de ommetocht wordt geopend door de eerste groep Hoofdofficieren. De tweede groep zijn Officieren, de derde groep is Militaire Muziekde vierde groepRomeinse!) voetvolk de vijfde groep hulptroepen te voetde zesde groep Romeinsche ruiterij, en de zevende groep Vreemde ruiterij. Volgens de vermelde samenstelling van den Maskeradestoet zouden daar aan 410 personen deelnemen. In het eerste deel van het werk behandelt de schrijver nog uitvoerig de Keizerlijke familie en den gods dienst en de priesterschappen der Romeinen, In het tweede deel geeft de schrijver eene historische getrouwe beschrijving van de Circensische spelen, van den circus, van een wagenwedstrijd in den circus-Maximus, en geeft verder eenige belangrijke geschiedkundige merkwaardigheden betreffende de cir- cusspelen. Een paar kaartjes en een Romeinsch- Hoilandshe Index, bevattende eene verklaring van tal van Romeinsche woorden, verduidelijken het geheel. De schrijver, de Heer H. B. v. L. v. T. heeft een verdienstelijk werk geleverd, hetwelk voor degenen, die meer oppervlakkig belang stellen in de aanstaande Maskerade en Romeinsche wagenrennen van veel nut zal zijn en heeft getoond, dat hij de rol van Triumphator met liefde en ernst op neemt en zich daarvoor veel moeite geeft. De straatversiering voor de komende studentenfeesten belooft bijzonder mooi te worden. Verscheidene commissies hebben zich gevormd en het blijkt nu dat straats en buurtsgewijze be dragen voor de versiering zijn bijeen gebracht, loopende van f450 tot f1500. Naar wij vernemen wil een straat met een bijzonder plan voor den dag komen, namelijk om des avonds vreugdevuren te doen branden. Ook bij enkele particulieren bestaat het voornemen om des avonds bij het voorbijtrekken van den stoet eene dergelijke vreugdebetooning te doen plaats hebben. Hoewel elke buurtversiering een zelfstandig karakter zal dragen, zal toch de geheele binnenstad een mooi geheel vormen, waarbij verschillende officieels gebouwen zich waardig zullen aansluiten. Ter navolging. Door den heer en mevrouw Ingen- hoven Frantzman, thans in het buitenland, is het benedengedeelte van hunne nieuw gebouwde villa, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Masibosch te Ginneken, als dagver blijf ter beschikking gesteld voor min vermogende herstellenden. Lijders aan tuberculose of besmettelijke aandoen- ningen woiden niet toegelaten. Het verblijf is geopend van 9 uur v.m. tot 0 uur Js avonds. Aan de daar ver blijf houdende patiënten wordt 's mid dags naast brood, melk en eieren, een warme schotel (vleesch of melkspijs) verstrekt en tusschentijds melk of chocolade. Deze voeding gaat uit van de afdeeling Breda van het Groene Kruis. Minvermogenden hebben alles gratis, meer bevoorrechten zullen een kleinigheid moeten betalen. Het toe zicht is aan een ervaren verpleegster opgedragen. De pokken te Groningen. Er is Maandag te Groningen voor 't eerst sedert vrij langen tijd, een nieuw geval van pokken geconstateerd bij de vleeschhouwer M. Blok op de Nieuwstad. Het is gelukkig een zeer licht ge val en de toestand van de patiënt is in elk opzicht bevredigend. Ten bewijze dat het een zeer licht geval is, diene, dat de man zeer weinig pokken heeft. Hij is in de barak opgenomen, zijne huisgenooten zijn in de observatie-inrichting op Munnekebolm ondergebracht. Aan- teekening verdient dat de man zelf 72) FRANZ TRELLER. Ge hebt gelijk, maar ik was toen zoo opgewonden dat ik bijna niet aan gevaar dacht." «Maar niets geschiedt er buiten Gods wil, niet waar?" «Zeker niet." «Nu, ik vrees nooit voor mij zelf, slechts voor den ouden man en als ik bid, bid ik altijd eerst voor hem." Zoo sprekende staarde hij in de ruimte, naar het blauwe hemelgewelf en stond hij geruimen tijd als in gedachten verloren. Daarop vervolgde bij«wie hier in liefde samen geleefd hebben, zien elkaar in den hemel weder, dat gelooft ge immers ook, Paul?" «Ja, dat geloof ik ook." «Dat is goed, dat is goed," sprak de dwerg droomerig met week stemgeluid. Terwijl hij daar zoo peinzend stond en in de ruimte staarde, viel zijn valkenoog op een voorwerp dat terstond zijn gespan nen opmerkzaamheid trok. «Zie eens daar Paul," en hij wees met zijn hand naar den horizon. Zonder het antwoord af te wachten klom hij in een boom om verder te kunnen zien. Toen riep zijn adelaarsschreeuw den trapper tot zich, wien Walker en Stone volgden, «Komen zij Puck?" «Ik kan nog niet nauwkeurig onderscheiden, wat daar gebeurd, 't is alsof vervolgers en vervolgden door de prairie jagen." «Geef mij even uw kijker, Stone," sprak de oude en klom toen in een boom. Lang richtte hij zijne kijker op de prairie enzeidetoen: «het zijn blanken door een troep wilden vervolgd." «Welke richting gaan zij uit Grizzly?" «Zij komen hierheen," antwoordde hij zeer ernstig. Hij kwam uit den boom en nu konden ook de andere beneden reeds zien dat ruiters in wilde vlucht door de Steppe renden. Nu eens verschenen zij voor een oogenblik op den rug eener terrein verhooging om dan weer te ver dwijnen. Zoo kwamen zij nader en weldra zagen de geoefende oogen der mannen dat vijf ruiters door een groote schaar Indianen vervolgd werden, en dat de vluchtelingen op het boschje aanhielden. «Bij God," sprak de trapper zachtjes, «zij brengen ons den vijand hierheen." De vervolgden kwamen steeds nader, om redding in het hout te zoeken. Nauw duizend pas meer van hen af, namen zij tot ver bazing der opgewonden toeschouwers eene andere richting, zoodat zij langs het boschje moesten komen, in plaats van daarin te gaan. Een blik naar rechts verklaarde hen de oorzaak dez< r verandering, want ook van die zijde kwam, zooals zij nu pas zagen, een schaar wilden aangestormd die de vervolgden den pas dreigden af te snijden. Onder deze omstandigheden was aan geen ontkomen te denken. «Gelijk schieten, oom, zei Puck. «Neen, jongen, neen," antwoordde de trapper op treurigen toon, «dat kan niet, hen kunnen wij niet redden en wij zonden zeiven met hen verloren zijn." Paul die een oogenblik den kijker van den geweermaker gebruikt had, riep luide uit; «o. God, o God, oom daar gaat mijn oude BrowD, de vriend mijns vaders, hij zoekt mij. Red hem, oom, red hem." In bijna even groote opwinding als de knaap riep de trapper uit: «vuur op die honden." Vier schoten knalden en vier zadels van de van rechts komende Indianen, werden ledig. Hierheenschreeuwden de trapper en Paul m et alle kracht den vervolgden toe die het boschje bijna voorbij waren. De Indianen verschrikten en hielden stil bij dit onver- wachtte vuren. Ook de vluchtelingen hielden hunne paarden in en wendden die t en om, naar het boschje. Toen de Indianen een beweging maakten om te volgen, schoten Puck en den oude den tweeden loop hunner buks af en wederom stortten twee roodhuiden van hun paard. Toen keerden de Indianen om en renden terug om buiten schot te komenook de troep die eerst gezien was, hield voor dat verderfelijk vuur op behoorlijken afstand stil. De vervolgden echter sprongen toe en waren weldra aan hot boschje waaruit de reddende schoten waren gekomen. «Dat was red.ling in den nood," sprak de eerste, een Cowboy, terwijl hij van zijn paard sprong. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1