Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Het geluk van het Kind. zich niet, zijne huisgenooten zich wel hebben laten inenten. Naar wij vernemen is men voor nemens aan den Darihuizerberg bij Leersum een sanatorium voor long lijders op te richten. Reeds wordt daartoe onderhandeld over den aan koop van een aldaar gelegen denneh- bosch, ter grootte van ongeveer 30 H.A. ZIEKTEN TE HARDERWIJK. Er is niets wat iemand meer uit zijn humeur brengt, niets wat Uw geduld meer op de proef stelt dan jeuking der huid. Aambeien maken u bijna krankzinnig ze houden u den geheelen nacht wakker. Prikkelende huiduitslag is even slecht, en even moeilijk te genezen. Dergelijke kwalen worden met. den dag erger. Dank zij verklaringengelijk de volgende, beginnen de men5chen in te a'en dat zij éen geneesmiddel onder hun bereik hebben tegen.deze ziekte. De Heer G. Verwmien, wonen4é Smeepoorterbrink te Harderwijk, schrijft ons; Het is thans reeds ruim tien jaren a\\ ik voortdfirend geleden heb aan bloedende, uitw/naige aamjfeien. Dit is iets waar mede veel menlchén, die Jh Indië vertoefd hebben, aangedaan zijp enWscfrBon ik reeds verschillende geneesmiddelen hiervoor gebruikt had. mocht me toch niets Aten. Direct toen mijn aandacht ge trokken werf, door de,goede qualiteiten Uw«r Zalf, liet ik me leen d9ösje komen. Ik gebruikte het zeer zorgvuljig _eri reeds na een tiental dagen bekwam ik\y**fichting. Toen ik Uw Zftlf twee maanden toegepast had, l?as ik geheafc^an mijn vervelende kwaal genezen.I Verzeker U dat men.u degchte FosUÉrs Zalf geeft, dezelfde die de Heer rwijnenAgehari heeft Ze is te Amersfoort verkrugbaan«>ij den Heer A. van de Weg. Toezending g^echiajlt franco na ont vangst van postwissel a f 1 .Kj^r één of f 10. voor zes doozen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat een aanvang is gemaakt met de Contróle der Bevol king dezer gemeente en noodigen een ieder uit van alle veranderingen in het gezin, voorgevallen onverwijld kennis te geven aan het Bureau Be volking ten Raadhuize, alsmede aan den Ambtenaar, belast met de con trole ter voorkoming van de bij de wet bepaalde straffen. Voor de betrekking van agent van politie alhier hebben zicli een 7-ial sollicitanten aangemeld. De bekende G. v. O., die eenigen tijd den Soesterweg en hel bosch van mevrouw Cock Blomhoffonveilig maak te, is door de politie alhier gearresteerd en naar het krankzinnigengesticht te Uu echt overgebracht. Het bestuur van de Vrij -Dem. Kiesvereeniging is met 2 leden uitge breid. Daarin hebben thans zitting de lieeren M. Boukamp, dr. E. Krui- singa, C. Moerman Jr., M. C. Hout man en A. Alblas. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht legden met gunstig gevolg af liet le Natuurkundig examen mej A E. van Laaren en de heer T. van Daal Jr. en het 2e Natuurkundig mej H. S. E. Burgers. Naar de »N. R. Cl." verneemt, wordt het eskadron ordonnansen als zoodanig opgeheven en zal voortaan bij elk regiment huzaren een peleton ordonnansen worden ingedeeld. Hier door komt er plaats in de kazerne voor de nieuwe eskadrons van het le regiment huzaren. -- Voor de admissie-examons tot de H. H. S. alhier hebben zich aange meld 81 kandidaten, te weten 61 vo e klasse I en 20 voor de hoogere klassen. Het begin is bepaald op 30 Juni e.k. Bij de gisteren gehouden aanbe steding lot levering van aardappelen voor liet 5e Beg. Inf. alhier, werd ingeschreven als volgt: Wagenaarf 1.88 per H L. Diekerhof f2.03 Meijerf2.14 van de Hoek (2 14 Putman f2.78 d Aan den laagsten inschrijver is de levering opgedragen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 17 Juni geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm -10 uur, Ds. Ternoy Apèl, pred. te Alkmaar. Rciiionstrantsche kerk. Voorm. lO'/s uur, Ds. Hooykaas. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren Maande), collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/, uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte Emerit. Pred. Wed. en Weezen. Vrije Gerciorin. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, lezen. 's avonds 5 uur, lezen. Huizen van glas. De stad Des Moines City, in den Amerikaanschen straat Iowa, vostigt de aandacht op zich door het nieuwe bouwprocédé, dat er voor sommige gebouwen wordt ingevoerd. Daar woont een jong architect, die, groot voor stander zijnde van het gebruik van vele en groote ramen in een huis, voor den dag is gekomen met een geheel gebouw van glas Waarom niet heeft hij geredeneerd. De voordeeleri van glas zijn vele; het is onbrandbaar, sterk gezond, ondoordringbaar voor \oclil, zindelijk, goed te reinigen, makkelijk in den gewenschten vorm te gieten. Daarbij komt, dat het glas in den omtrek van bovengenoemde stad goed koop is, omdat de grondstoffen er zoo veelvuldig voorhanden zijn. Als demonstratie van zijn glaspro cédé zette de architect eerst een een voudig huisje van glas. En dit bleek zóó practischen bruikbaar en goedkoop, dat er bewoneis voor te vinden waren en wat beter zegt dat er bestel lingen voor andere glazen huizen volg den. Er staan nu reeds zooveel glazen huizen in Des Moines City, dat de stad den bijnaam heeft gekregen van de Stad van Glas. Toen onlangs dan ook sprake was van den bouw van een keik, besloot men het werk op te dragen aan den glasspecialiteit. Deze zal nu het kerk gebouw optrekken van ondoorschijnend wit glas, zonder versiering doch in wendig wordt het geheel van gekleurd doorschijnend glas. Trouwens vóór den bouw dezer kerk had de bouwmeester reeds voltooid een woning van tien verdiepingen met een front van vijftig meter, waarin de Spaarpank gevestigd is. Er is ver volgens nog een groot werk, dat op hem wacht, nl. de bouw van een nieuw Stadhuis, want de Stad van Glas moet ook een stadhuis van glas bezitten dit gebouw is ontworpen met zeven en-twintig verdiepingen en krijgt geen andere openingen dan slechts voor luchtverversching. Ramen toch zijn in zulke glazen huizen geheel overbodighet licht kan men waar men wil laten binnen dringen, Evenwel moet men zich niet voorstellen, dat het geheele gebouw doorzichtig is, zoodat het wat onvrij wonen zou zijn in zoo'n glazen huis door verschillende procédé's weet de architect zijn muren, daken en vloeren al naar de behoeften doorzichtig te maken of niet. In het land der Schuimaarde. Het is verbazingwekkend, hoeveel schuimaarde er in de suikerfabiiek- streken en ook elders in ons land, gebruikt wordt, in ('e onmiddellijke nabijheid der fabrieken natuuilijk het meest. Alle schuimaarde, die uit de fabriek kornt moet weg en ze gaat weg. Er is liefuebbeiij genoeg voor. De tijd, dat Staring vreesde voor kalk- gebrek in den Nederlandschen bodem, is lang voorbij. Kalk in den voim van schuimaarde, kalk als mergel, kalk als kalk, waar gebruikt men tegenwoordig geen kalkEn er is absoluut niets tegen te zeggen. Een hoer, die zijn voordeel begrijpt; een landbouwer, dieden bodem wil dwingen voort te brengen, moet kalk gebruiken, maar niet kalk alleen. Waar veel kalk gebruikt wordt, wordt ook veel kali,stikstof en phosphorzuur verbruikt, in de eerste plaats kali. En men mag daaraan wel eens denken in het land der schuimaarde. Bij die ontzag lijke massa's schuimaarde, die jaar lijks verbruikt worden, wordt er be trekkelijk te weinig kali gebruikt. Het noodzakelijk gevolg moet kali gebrek zijn. Voegt men daarbij den jaar op jaar grooter wordenden ver bouw van suikerbieten, aardappelen, mangelbieten enz. dan behoeft hit zeker geen betoog, dat kalibemesting een zaak van het hoogste gewicht wordt. De schuimaarde wordt ook uitge voerd naar andere streken. Daar, waar de suikerfabrieken niet te ver liggen, baalt men ook op zandgrond de schuim aarde der suikerfabrieken. Goed, best. ook op zandgrond moet nu en dan kalk komen. Maar op zandgrond moet tegen éénmaal kalk minstens vier maal kali gegevpn worden. De land bouwer, die op zand en zwavel grond kalkt, moet zijn kalibemesting ver dubbelen, verdrievoudigen al naar hij meer kalk gebruikt. Het is toch een vei keerd idéé, dat kalk als voedings stof gegeven'wordt. Het is een mest stof, die in de eerste plaats dient oin in den bodem aanwezige kali, s t i k s t o f en phosphorzuur gereed te maken meedoen opnemen. Vroeger zei men: «kalk maakt lijke oudeis en arme kinderen." Tegenwoordig is dat niet meer waar, mits men naast kalk ook kunstmest geeft, in de eerste plaats kkli. Een reis per \V. C. Op een der laatste dagen van de voorlaatste week is aan een Hagenaar, reizende van Rotterdam naar zijn woonplaats in een coupé le kl. der H. IJ. S M., het volgende avontuur overkomen. Zich eenige oogenblikken in een W. C. verwijderd hebbende, zag hij zich plotseling den terugweg afgesneden. Het deuitje wilde niet open, er was geen verwikken noch bewegen aan. Hevig gestommel en gebons op de deur doet den conducteur toesnellen. Maar ook met vereende krachten gaat de deur niet open Meer en meer nadert men het station Den Haag. De slagen lukken, horten, stooten worden verdubbeld, verdrie dubbeld medepassagiers komen le hulp niets helpt. De trein rolt het station binnen, houdt stil, de conducteur ijlt naar den chef, tapporteert hem zijn onvrijwilligen gevangene. De chef ziet het ernstige van het geval in, let op de onver kwikkelijke positie van den Haagschen reiziger, geeft zich ook rekenschap van zijn verantwoordelijken plicht om den trein op tijd te laten ver trekken. De plicht overwint liet medelijden. Het oogenblik van vertrek is gekomen de bel luidt de trein zet zich met den Hage naar in de W. C. in beweging naar Leiden. Nu begint het gestamp en gebeuk eerst goed men nadert de Laan van Nieuw O.-Pndië de reiziger dreigt aan de noodbel te trekken als men hem er niet uitlaat. De conducteur rapporteert liet geval aan den hoofd- conducleur. Deze weigert en laat den reiziger zeggen, dat hij niet aan de noodbel mag trekken. Dit is olie in het vuur. De reiziger kan het niet langer harden r hij wil en hij zal er uit. Het personeel snelt loe hoort de alarmkreten van den benauwden lei- ziger, maar is niet in staat hem te verlossen. Dan maar weervoort, vooit machinist. En zoo wordt de reis voortgezet lot het eerstvolgend station, waar men eindelijk op hei denkbeeld komt een ireinsmid te halen. Als men dit in Den Haag had gedaan, zouden den reiziger heel wat onaan gename oogenblikken zijn bespaard. (»N. Ct.") Goede lijnkoek heeft als klachtvoeder groote waarde, maar men legge dan ook den nadruk op goede. Als zoodanig mogen met vol vertrouwen worden aanbe volen de Murwe L ij n k o e k e n Claas Honig en Zoon, Koog aan de Zaan, welke, volgens attesten der ge bruikers de melkproductie doen lijzen en het vetgehalte der melk tevens di.en stijgen. Ze zijn gemerkt met een kroon. Gezondheid, opgewektheid en levens lust! Ziedaar de onmisbare factoren voor het geluk van het kind. Weinig is er noodig om het gezonde kind levenslust en opgewektheid te verschaffen. Moeilijk, maar uiterst dankbaar is de taak om de kwijnende, zwakke jeugd in deze voorrechten te doen deelen. Ginds klautert, joelend en zingend, een vroolijke kinderschaar op een duintop. Straks, onder gezelligen kout. graven de kleinen kuilen en gangen op het strand, die in hun jeugdige verbeeldingskracht zich vormen tot meren en kanalen, of werpen zij dam men op tegen de brandinggolljes, verdedigend elk plekje gronds met de taaie volharding van het Hollandsche volk. De zon, op het hoogst gestegen, teekent het middaguur. Het vooruit zicht van het heerlijk maai maakt het scheiden van de gewrochte schatten gemakkelijk. Even later zien we ze terug in het Koloniehuis aan elke tafel een honge rig troepje met een geleidster aan 't hoofd, diie kleine gezinnen inéén groot vertrek. Na het eten gaan allen ter rust. Daarna begint spel en zang opnieuw, om eerst te eindigen als de avond allen naar bed wenkt, liet avondmaal besluit een heerlijken dag, die wordt gevolgd door ongestoorden,zegenrijken slaap. Voor elk, die iets gevoelt voor het kind, die bewogen is met het lot van het zwakke kind, is het een genot de gezondheidskolonie.van nabij te be schouwen. Wie slechts eens met die kolonies mag kennis maken, gevoelt dadelijk de onschatbare waarde dezer hoogst sympathieke instellingen. Moede en mat, schuw en verlegen komen de kleintjes in hun tijdelijk tehuis, slechts denkend aan datééne: terug naar moeder! Een paai dageri later, en zij vormen de vroolijke gioepjes, hierboven ge schetst. Straks, na eenige weken, is het alleen de gedachte naar huis, naar ouders, broertjes en zusjes, die hun het scheiden gemakkelijk maakt van de liefderijke geleidsters en van de kameraadjes in het koloniehnis. Gebiuind door de zon, gesterkt door goede voeding en verscho lucht, gaan ze heen, met een Hinken voorraad weerstandsvermogen, waardoor ze later schadelijke invloeden kunntn weerstaan. De verslapte veer heeft zich ont spannen, eer deze voor immer ver lamt. Gezondheid, opgewektheid en levens lust hebben ze ontvangen. Gezond heid, opgewektheid en levenslust ne men ze als vergaarde schatten met zich mede. In de zedelijk en hygiënisch reine omgeving is het lichaam gesterkt en het karakter gevormd. Vele blijde ge woonten hebben zij zich aangewend, veel goeds hebben zij geleerd. De geleidster, tijdelijk gekomen uit gerieflijke huizen en villa's zich opof ferend dag en nacht ter wille van het kind, hebben een hoogst moei lijke, maar even dankbare laak. Hun eenige belooning hestaai uit de voldoening van te hebben medege werkt lot een waarachtig groot, maat schappelijk werk. Enkele jaren geleden waren het in Nederland sitchts een zevental be- vooirechie plaatsen, welke kinderen konden uitzenden naar Gezondheids- kolonies. Zeer langzaam is dit aanlal gestegen. IVactische bezwaren maakte de organisatie dezer instelling inzon derheid voor kleinere plaalsen, hoogst moeilijk zoo niet onmogelijk, Om de verpleging van de zwakke jeugd in de Gezondheidskolonies voor- geheel Nederland mogelijk te maken werd voor eenige jaren opgericht een vereeniging, aan welke mannen en vrouwen van naam en invloed uit alle partijen en gezindten hunne mede werking hebben verleend. Die ver eeniging heet Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- Kolonies, (Seer. M. L N. Roodenburg, Banstr. 9, Den Haag). Vei leden jaar zonden voor liet eerst 4 afdeelingen nauwelijks 30 kinderen naar het koloniehuis van het Cen traal Genootschap. Dit jaar zijn het 23 afdeelingen, welke met 300 kinderen 3 tehuizen steeds vullen. Het volgend jaar? Het aantal is niet te benaderen. Waarde resultaten van 30 kinderen een zoo groote uit breiding ten gevolge heeft dat nog week nieuwe aldeelingen worden ge sticht, is met recht te verwachten eene aansluiting in de naaste toekomst van alle plaatsen in ons land. Wat nu nog een utopie lijkt, is ge makkelijk te verwezenlijken, als hel Centraal Genootschap gesteund wordt door kindervrienden uit alle rangen en standen. Geld, veel geld is noodig om overal afdeelingen te kunnen vestigen, om tal van koloniehuizen fe kunnen in richten. Voor wie het lidmaatschap van 5 gld. 's jaars te hoog is, besiaat gele genheid begunstiger te worden met een bijdrage naar keuze. Het groote doel kan alleen bereikt woiden met medewerking van tien duizenden. Hun wenkt de lof van het kom.>i.de geslacht. Egmond aan Zee. A. C, BOS, Rotterdam, 15 Juni 1906 Geachte Redactie Het is uwen lezers wel niet onbe kend, dal in het begin des jaars te Utrecht is gesticht tie Internationale Vereen iging Vrede ten toonstelling. Deze wil, om liet zoo kort mogelijk uit te drukken, de groote gebeurtenis van de opening der Carnegie-stichting (Vredespaleis) te 's-Graverihage op waardige wijze vieren door een groot- sche hetooging voor den vrede en tegen den oorlog te houden en daar door tevens een krachtig pleidooi te leveren ter bevoi dering van het Arbitiage-beginsel De Wereld-Vrede- tenloonstelling, zooals de ontwerpers zich die voorstellen, zal een machtigen stoot vooruit kunnen geven aan he pacifisme, dat stieeft naar de vestiging van een internationalen rechtstoestand. Als men de wereld zoover kon krijgen, dat de volkeren verplicht waren hun geschillen op welk gebied ook, aan een rechterlijke uitspraak le onderwerpen evenals de individuen bij beschaafde volken dat moeten doeH, terwijl er een internationale politie macht bestond om de volkeren des noods te dwingen, dan behoefden wij, Nederlanders, o.a. geen 46 000 000 gulden of 26 2 pet. van onze gebeele begrooting uit te geven voor leger en vloot, zooals in 190i het geval was. De instelling van het Haagsche Hof van Arbitrage was een (linke stap op weg naar het doel. Ook de opening van een waardig paleis voor bedoeld Hof zal liet zijn, vooral als wij slagen in ons plan om bij die gelegenheid door een indrukwekkende aanschou welijke les landgenoot en vreemdeling te overtuigen van het onzinnige, maar ook van het absoluut onhoudbare uit economisch oogpunt van den tegenwoordigen toestand. Van onze Vrede tentoonstelling in 1910 of 1911 kunnen en zullen duizenden en dui zenden huiswaarts keeren, door onze les eenmaal aan 't denken gebracht en daardoor tot overtuigde tegen standers van den oorlog gemaakt. Slagen wij, dan zal de pacifistische beweging een enorme schrede voor waarts doen. Van welk een groote beteekenis ons plan voor de geheele wereld, maar daarbij in 't bizonder om velerlei voor de hand liggende redenen voor ons land kan worden, hebben, met ons een vijfhonderd Nederlandsche vrouwen en mannen begrepen, die den 5 Februari onze Vereeniging hebben geslicht. Nagenoeg elke poli tieke en godsdienstige kleur was daarbij vertegenwoordigdde beste namen op elk gebied in den lar.de leest men op de sticliterslijst. Dat hebben met ons begrepen een groot aantal Nederlanders, die op aansporing en onder voorlichting onzer propagan disten, vaak ook uit eigen be weging plaatselijke afdeelingen van onze vereeniging hebben opgericht. Uit den aard der zaak is het voor ons, vooral om den tijd en de kosten, ondoenlijk plaats voor plaats in ons geheele land en straks daarbuiten te «bewerken". Ons verzoek is daarom, geachte redactie, door Uw blad een beroep te mogen doen op de mede werking van hen in de provincie, die iets of, beter nog veel voelen voor ons streven en genegen zouden zijn zelf de oprichting van plaatselijke aldeelingen ter hand te nemen voor zooveel nog niet a costi geschied. Moge dit beroep ruimen weerklank vinden bij Uwe lezers en velen zich bereid verklaren te trachten in de plaats hunner inwoning een afdeeling tot stand te brengen voor het grootste doel van zoo uitnemend belang op nationaal en internationaal gebied. Zij gelieven voor nadere inlichtingen omtrent doel, grondregelen, bestuur, lidmaatschap, enz. zich onverwijld te wenden tot het Algemeen Secretariaat der Vereeniging Zuidblaak 18, Rot terdam. U dankende voor de welwillend ver leende gastvrijheid, geachte redactie, teeken ik de Secretaris-generaal, der Internationale Vereeniging Vrede-Tentoonstelling. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 7 tot 14 Juni 1906. GeborenAart, z. van Gerrit van de Kraats en Hendrika van Beek. IJtina Annechina, d. van Alle Harm van der Heide en Annechina Geerdina Nap. Maria Francisca, d. van Willem Willen»»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2