Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de woonplaats van het slachtoffer. (Adorp, provincie Grouingen.) liet gebeurde heelt op de kam- peerende troepen een diepen indruk gemaakt, 't Is te hopen dat het kamp nimmermeer door zulke zware on- weders als het laatste en zooals ten vot'igen jare waarbij ook een der militairen van het regiment genie troepen door den bliksem gedood werd geteisterd moge worden. HM. de Koningin en Z. K H. de Prins der Nederlanden zullen in den loop der volgende maand eenige dagen bij H.M. de Koningin-Moeder op Soestdijk doorbrengen. RECLAME. Men wordt verzocht dit te onderzoeken. De volgende getuigenis werd ons gegeven door een bewoner van Amersfoort en daar zij veel personen van lum Jijden verlossen kan in deze stad zullen zijt-uie hieromtrent meer willen weten, goed doen tich d&arn&ai* te inforrneeren. De Heer J. van Doorn, wonende Buiten de Kleine Koppel 2J, te Amersfoort, deelt ons mede Vóór het gebpüik van? Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen j#eu ik ruijai zeven jaren lang op gescheept geweest metJëen nierkwaal. Steeds had ik hevige pijn in din rug en in de rechterzij, daarbij kwatften versclyikkelijke duizelingen en somtijds leek het inif toe, alsof het bloed stil stond, ik moest mij dafl vasthouden om niet neer te vallen. ,£let kwam Jjkwijl? voor dat ik totaal ongeschikt" was om loet minste werk te ver richten en liet bed moest houden. Wat ik hier ook tegen a&ngeweiffl had, alles waste vergeefs en ik dgyht dat ikjmijn geheele leven op deze wijze zou moetenivoortsukkelen Men maakte mij attent óp Uw Pillen, die ik dadelijk liet komen ,èn ik was? werkelijk ten zeerste verwon derd ovér de snelle wijze waarop deze werkten. Na eeiiEpaar djgen gevoelde ik mij enorm veel beter £11 nadat ik één doosje geledigd had, was ik geheel hersteld. Ik had nooit kunnen denken dat af zulk een afdoend middel bestond, daar alle andere medicijnen toch te vergeefs geweest warei^ Ik -óndergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te make5 op elke «nue die U goed dunkt. Vet waarloos tfooit een pijn in den rug, gij denkt'dat het Jeu «elite ongesteldheid is, maar in werkelijk It du zij het Uwe nieren. De natuur waarschuwt 0 op ^Üeze wijze dat Uwe nieren de belangrijkste tvver organen zwak zijn en hulp vrjfcen. Zij zijn ovr. la en geworden en kunnemPhun werk niet mee voleindigen. Daar dtr-jfieren de^verzamelplaatsen van het lichaam zijn, is her hun werk het Dloed ld filtreeren en scheidetpzij 30 gram onzuiverhed^F af per 24 uur. Indieft zij hiertoe niet in stjpfct zijn. hoopen zich de?c onreinheden op in Set gestel, doordringen hét\geheele lichaam eitper- oorzaken rheurnatiek, neuralgie, heuppijnipcht, lendenpijn, hartzwakte, "^phele hoofdpijn, £auw- ten enz. V- F Verzeker U dat meifé U de echt^roster's Rugpijn Nieren Pillen gééft, dezelfdg die de Heer Van Doorn gehad heoft. Zij zijjfifè Amers- toort verkrijgbaar bij den'Heer a.Jfln de Weg. Toezending geschiedt francos na angst van postwissel a f 1.75 voor één-voor zes doozen. Agenda van de openbare vergade ring van den Raad der Gemeente Amersfoort op Donderdag 28 Juni 190G, des namiddags te half 2 ure. •1. Voorstel van ilurgemeestor en Wethouders tot herbenoeming van Mej G. Kamperman, echtgenoote van G. van Eeden als Gemeente-Vroed vrouw. 2. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van de Kom en de bebouwde Kom der Gemeente en lot bet aanbrengen van daarmede verband houdende wijzigin gen in eenige politieverordeningen. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement van Orde voor de verga deringen van den Gemeenteraad. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen rooien van eenige boomen aan de Lange Gracht, (met advies 5. Rapport en Voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende bet adres van den Raad der Gemeente SteeDwijk in zake Rijkspensioen Ge meente-Ambtenaren. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de overgangs examens aan het Gymnasium (met adviezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van de tijde lijke aanstelling van den leeraar H. Corver aan de Hoogere Burger School, (met adviezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van pensioen aan den leeraar A. M. Kollewijn. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van pen sioensgrondslagen voor leeraren bij Hooger- en Middelbaar Onderwijs. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouder tot vaststelling eener ver ordening, regelende het verlof van het personeel bij bet Lager Onderwijs (met adviezen). 41. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de Open bare Meisjesschool (le sooit) en de Openbare Jongensschool (le soort), (met adviezen). 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van eervol ontslag aan den onderwijzer L A. Slot (school Heerenstraat) en voorstel van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van den onderwijzer hem een aanvullingpensiocn toe te kennen. 13. Voorstel van Burgemeester cn Wethouders lot het geven vaneeivol ontslag aan den onderwijzer H. Frant- sen (school Beekstraat). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitkeeren eener gratificatie aan den onderwijzer L van Dommelen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzeres M. J. Boukamp. (met adviezen) 1G. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders over adressen, betreflende de z. g. vervolgklasse op de Burger Avondschool (met advies). 17. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende l>et metselonderwijs aan de Ambacht school. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de Regenten van het Burger Weeshuis J Bolk, A. M. Tromp van Holst en J. H Krudop. 19. Voorstel van Burgemeester en Wetbouders tot benoeming van 3 Regenten van het Burgerweeshuis, (met advies;. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be- grooting voor 1905 en 1900 in ver band met de stichting van een fonds tot onderhoud van wegen en straten. 21. Voorstel van Burgemeester en Wetbouders tot vermindering van de pachtsom verschuldigd door A Veld huizen 2/. Voorstel van Burgemeester en \Wfthouders betreffende eene reclame mn B. J. Jens ter zake van een aanslag |fn het vergunningsrecht (met advies). 23. Behandeling van reclame be treffende het 2de aanvullingskohier van de'plaatselijke indirecte, belasting, dienst 1905. 24. Vaststelling van het primitief kohier Straatbelasting, dienst 1906. 25. Vaststelling van oninbare posten plaatselijke indirecte belasting en straatbelasting, dienst 1904 en 1905. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld, over te gaan tot uitbreiding van de «kom" en van de «bebouwde" kom der ge meente als volgt: «Overal waar in eene politieveror dening de woorden «binnen de kom" vooi komen, wordt, wanneer in de ver ordeningen geene bijzondere uitzon dering daarop is gemaakt, daarmede bedoeld bet grondgebied der Ge meente, gelegen binnen de lijn. be ginnende aau de Kamppoortsbrug en loopende langs den buitensingel tot de Groote Koppel, en noordwaarts langs de rivier de Eem tot de grens der Gemeente Hooglandvervolgens in schuine richting over de Eem en langs de Kleine Koppel tot den Bol- leweg, dezen weg volgend tot den Isselschen weg en langs dezen in zuidelijke richting tot den Ouden Soesterweg; vervolgens langs dezen weg naar den noordwesthoek van de algem. begraafplaats, dat den west kant van dit terrein volgend tot den Soesterweg en langs deze tot de westzijde van de Israëlitische begraaf plaats; langs deze westzijde tot de palisade van bet spoorweg-emplace ment en deze volgend tot het terrein van het portiershuis sectie D. no 2764; van laatstgenoemd punt in rechte lijn over den spoorweg naar bet be gin van de Koninginnelaan, langs deze en langs de Emmalaan tot den Utrecbtschen weg vandaar uit noord oostelijke richting tot perceel sectie C. no 942, langs de westgrens van genoemd perceel en dan in bijna rechte lijn naar den Appelweg tot de scheiding tusschen de terreinen van de infanterie-kazerne en van «Eigen Haard", daarna deze scheiding vol gend tot den Leusderweg, in 'zuide lijke richting langs dezen weg tot de noordgrens van perceel, sectie B. no, 385 en langs genoemde grens tot het Monnikenpad vei volgens in noorde lijke richting langs genoemd pad tot het wormhuisje, sectie B. no 1751 (ter plaatse waar genoemd pad een elleboog vormt van uit dat punt recht naar en over de Kleine Gasthuislaan over den spoorweg, langs de Groote Gasthuislaan tot den Heiligenberger- weg vervolgens langs dezen weg noordwaarts tot de brug over de Zu- rink, dan langs deze wetering tot de Flietbeek, langs deze beek tot de Steenenbrug, door de Steeg aldaar tot den Iloevelakerstraatweg en noord waarts langs dezen op bet punt van uitgang aan de Kampoortsbrug aansluitende; een en ander met de- daaraan gelegen geboowen, aanhoorig- heden en erven en de daarop uit komende sloppen on stegen. Behalve boven beschreven kring wordt «binnen de kom" nog be schouwd 1°. De Straatweg naar Hoevelaken tusschen den hoek Steenbrugsteeg, Hoevelakerstraatweg en de Infnmerie 2°. De Lageweg tusschen de Kamp poortsbrug en de Watersteeg; 3°. De Liendertsche weg tusschen de Bloemendalscbepoortsbrug en de Liniedijken 4°. De Hooglandsche weg tusschen den spoorweg en de Linie- dijk een en ander met de daaraan gelegen gebouwen, aanhoorigheden en erven en de daarop uitkomende slop pen en stegen. Als binnen de «bebouwde kom" gelegen wordt daarmede bedoeld bet grondgebied der Gemeente gelegen binnen de lijn, beginnende aan de Kampoortsbrug en loopende langs den buitensingel totdeBloemendalsche poort, langs den Hooglandschen weg tot den Spoorweg, dezen volgend tot de Groote Koppel en noord waards langs de rivier de Eem tot de grens der Gemeente Hoogland: vervolgens in schuine lichting over de Eem tot den weg ten noorden van «Eemzicht" sectie D i\p. 2149, langs dezen weg en over perceel, sectie D. no. 1665 naar en langs den meest westelijk gelegen weg aan «Sasje" totdeWol- ferstraat, door deze straat westwaarts tot den Ouden Soesterweg vervolgens langs dezen weg naar den noord-oost hoek van de Algemeene begraafplaats, dan den oostkant van dit terrein vol gend dwars over den Soesierstraatweg, daarna langs de Westzijde van de Israëlitische begraafplaats tot de pali sade van het spoorweg-emplacement en deze volgend tot bet terrein van het portiersbuis, sectie D. no. 2764: van laatsgenoemd punt in rechte lijn over den spoorweg naar het begin van de Koninginnelahn en langs deze tot den hoek van de Prins llendriklaan vervolgens zuidwaarts naar en langs de scheiding tusschen de perceelen sectie C. no. 983 en 1113 tot den Utrecbtschen weg en verder langs de westgrens van perceel sectie C. no. 942 in bijna rechte lijn naar den Appel weg tot de scheiding tusschen de ter reinen van de Infanterie-Kazerne en van «Eigen Haard", deze scheiding volgend tot den Leusderweg, en van daar dwars over dezen weg over den spoorweg tot het Westpunt van het terrein «Aldegonde" langs den spoor weg tot even voorbij de Barak voor besmettelijke ziekten en langs hel Kolenpad aldaar naar den Arnhem- schen weg: van hieruit genoemden weg noordwaarts volgend tot den Bisschopsweg en over dezen tot de bi ug aan de Kleine Luiaard, dan langs de HeiligenbergerLeek en de daar aanwezige sloot naar de brug over de Zuiink op den lleiligerbergerweg; langs laatsgenoemden weg tot de Sint Andriespoortbrug, langs de buitensin gel tot de steenen brug door de steeg aldaar tot den Hoovelakerstraatweg, en noordwaarts langs dezen op het punt van uitgang aan de Kamppoorts brug aansluitende; een en ander met de daaraan gelegen gebouwen, aanhoorigheden en erven en de daarop uitkomende sloppen en stegen. Behalve boven beschreven kring wordt als «binnen de bebouwde kring" nog beschouwd: het gedeelte van den straatweg naar Hoevelaken tusschen den hoek Steenenbrug-steeg floevela- kerstraatweig en de Infirmerie: een en ander met de daaraan gelegen ge bouwen, aanhoorigheden en erven en de daarop uitkomende sloppen en stegen. Als aanvulling van ons bericht omtrent de vestiging hier ter stede van een succursale van Compagnie Lyonnaise te 's Hage kunnen wij nog mededeelen dat Mejuffr. van Wageningen blijft gevestigd in bet perceel waar sinds 1890 de filiaal van A la Ville de Lyon door haar met succes werd geleid en daar ter plaatse voor eigen rekening zal op richten eene zaak in fijne Lingeries voor dames en Kinderen, tafelgoede ren, uitzeilen, luiermandsgoederen en aanverwante artikelen. Luitenant-generaal J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken thans Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- generaal, zal aanstaanden Zaterdag den dag mogen herdenken, waarop hij vijftig jaar geleden werd benoemd tot officier der genie. Luitenant-Kolonel jhr. L. A. P. Six. van het le regiment veld artillerie, vertrok gister naar de Legerplaats bij Oldobroek ter bij woning van de oefoning met de snel- vuurbatlerij. Door abonné's van de Amers- foortsche bad- en zweminrichting is een Polo club opgericht onder den naam van «Neptunus". Het Bestuur is samengesteld als volgt: 11. van Nieuwenhuizen, president: A. W. San ders, secretaris; J. G. A. Smalt, pen ningmeester. De commissie tot vast stelling van bet 7-tal bestaat uit de heeren: G. van der Plank, J. van Nieuwenhuizen, Th. Stroeve. Heeren niet-abonné's welke dona teur wenschen te worden hebben ge durende het spel des namiddags van 24 vrije toegang. Evenzoo hebben donatrices niet-abonné's het recht ge durende het spel des voormiddags van 1012 te komen kijken. De club telt reeds 31 heeren leden en 13 dames leden. Bij gunstig weer zal de muziek van het 5e regiment Infanterie, onder directie van kapelmeester G Bikkers, Donderdagavond half acht een concert geven op het terras van «Amicitia" en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Jubileums feestmarsch Van Aaken. 2. Ouverture uZampa" Herold. 3. »An Dich", Walzer Waldteufel. 4. Grande fantaisie sur des mo tifs de l'opéra »La Fille du Régiment"Donizetti. 5. Ouverture uAthalie" Mendelssohn. 6. vRêverie"Vieuxtemps. 7. Balletmusikund Hochzeitszug aus der Oper »Feramors" Rubinstein. 8. »Aus und mit dem Publi- kum", potpourriFétras. De firma Fortmann& Hehenkamp etaleert, in haar magazijn aan de Langestraat, de prijzen voor het stede lijk kegel-concours, dat Zaterdagavond in de Sociëteit Vereeniging" aanvangt. De eerste prijs, in geld, is f 125; de overige prijzen zijn medailles en kunstvoorwerpen lot een gezamelijke waai de van f 425. Amersfoort was gisteren als uitgestorven. Behalve die van de gewone dienst, werden tal van extra- treinen, tot op de balcons volgeladen, de feestgangers naar de hoofdstad onzer provincie om den triompliator «Germanicus" bij zijn intocht te hul digen, en tevens de fraaie gevelver sieringen, winkeluitstallingen en illu minatie te bewonderen doorUtrechtsch burgerij ter zijner eere aangericht. Zoo groot was bun aantal, dat de treinen niet bij machte waren allen nog dezen nacht huiswaarts te voeren en velen pas hedenochtend terug keerden. Door den keurmeester van visch zijn hedenochtend aan de vischmarkt 10 bennen bot afgekeurd, aangevoerd door een vischvcnter uit Spakenburg. Midden-Europeesche tijd. De «Nederlander" maakt de opmer king, dat de «Opr. Haarl. Ct." het hoofdargument, waarmee de regeering den Midden-Europeeschen tijd ver dedigt, als puie dwaasheid heeft ten toongesteld. Vervroeging van hel leven zal door invoering van die tijd- regeling evenmin tot stand komen als verlating door invoering van den Greenwichtijd, meent het Haarlemsche orgaan. Wel in den aanvang, misschien de eerste tien jaren, maar gaandeweg zal het leven «zich natuuilijk weer naar de zon regelen"; en in de toe komst zal men dus spreken van een «mislukte slimmigheid." Deze argumentatie schijnt aan den «Nederlander" hierom onjuist, omdat het leven zich thans volstrekt niet naar den zon regelt. Hoe zou, wanneer dit het geval ware, te verklaren zijn, dat op het platteland over 't algemeen veel vroe ger geleefd wordt dan in de steden, en dat ook in opvolgende tijdperken, zonder verandering van tijdregeling gelijk het blad zelf opmerkt belangrijke verschillen in dagverdee- ling bestaan. Natuurlijk heeft de zon wel invloed op de dagverdeeling. Er wordt niet bij voorkeur 's nachts gewerkt en overdag geslapen. Maar de misstand, waartegen de Memorie van Toelichting zich keert, is juist, dat die invlopri lang niet volledig werktdat de zonne stand allerminst regelmatig en nauw keurig de indeeling beheerscht; dat in een gioot deel van heijaai 's och tends natuurlicht verloren gaat, onder wijl 's avonds onevenredig lang kunst licht gebruikt wordt. De betrekkelijk geringe correctie, die het ontwerp hiertegen biedt, als nutteloos te bestrijden, omdat het leven «zich toch weer naar de zon zal regelen" schijnt ons haogst onge rijmd. Wanneer de «Haarl. Ct." meent, dat de menschen, ook na de gewij zigde tijdregeling, volstrekt weer even laat zullen willen gaan leven als thans, dan is dit een meening als ieder aulere, maar dan noeme zij dit niet een «zich regelen naar de zon", maar veeleer «een even groote afwijking van wat de zon decreteert als thans bestaat. Het zal haar dan echter, dunkt ons, moeite kosten die stelling te be wijzen. Wij althans zien in, door welk fatum men roor immer op zulk een afwijking zou zijn aangewezen. De «Provinciale Groninger Ct." verheugt zich, dat aan de «gekheid der twee of drie tijden", waarom vreemdelingen, die ons land bezoeken, ons uitlachen, nu toch eindelijk een eind zal komen. Na de bekende voordeelen der ont worpen regeling te hebben uiteengezet, besluit het blad: Het wijste wat de Kamer kan doen, ishet ontwerpje aannemen zooals het daar ligt en nu eens niet weer bundels papieren hoopen redevoeringen daarover los te laten. Als de Kamer wil, kan zij de zaak nog wel lienmalen vóór het reces afdoen. Met vorig jaar om dezen tijd bracht zij eene wijziging van de begrooting van justitie, waaraan heel w-at meer vast was, schriftelijk en mondeling tot afdoening in een halven dag, ten einde de invoering der Kinderwetten niet op haar terugkomst te doen wachten. Welnu: bij dit ontwerp is heel wat meer haast en het is honderdmaal eenvoudiger. Het is daarom te hopen, dat de Kamer met de behandeling spoed maakt, opdat tegen den aanstaanden herfst de winst kan worden geoogst, die voor het volksleven van de veel te lang achterwege gebleven regeling te wachten is. Winst aan gerief en gemakwinst bovenal aan gezond heid en aan daglicht. Vreemde opschriften. De heer Marcellus Emants vertelt in Neerlandia iets van de ervaringen, die hij en anderen in den Haag hebben opgedaan bij hun pogingen om het misbruik van vreemde woorden in winkelopschriften enzr tegen te gaan. In 't algemeen, getuigt de heer Emants, gaan we vooruit, maar langzaam. Het zou harder opschieten, als het publiek, de dames vooral, meer meehielp. Maar ook is er nog veel tegenstand bij de winkeliers zelf Hun redeneering is daarbij dikwijls zeer dwaas. Zoo zeide een «antiquairei«In oudheden» kan ik niet gebruiken, want dit woord dient voor voorwerpen uit den Gothi- schen tijd en van nog vroeger; «anti- kileiten« gaat ook niet, want «Anti- quitiitenhandler» beteekent in Duitsch- land handelaar in oude boeken. Merkwaardig was, wat een juffrouw uit een winkel van dames-ondergoed zeide: «Ik ben 't geheel met de heeren eens, maar ik moet rekening houden met de gekheid van de Haagsche dames. Ik heb eens een rok «korte wandelrok genoemd«. Niemand wilde 't artikel hebben; maar toen ik het «robe trotteurcr had gedoopt, ging het weg als koek. Och, als de dames eens wisten boe mijn juflrouwen ze uit lachen achter haar rug.« Een «coiffeur-parmufeur" zeide ongeveer hetzelfde. «Meneerhet gaat niet. Het publiek verlangt nu eenmaal vreemde waar. Ik heb in Parijs gewoond en in den vreemde gevoelt een mensch gewoonlijk meer voor zijn land dan in het land zelf. Welnu, toen ik in Nederland een zaak opzette, besloot ik alleen Neder- landsche waar te verkoopen en Neder- landsche woorden te gebruiken. Ik verkocht reukwerk van een Amster- damsche fabriek, die zoo uitstekend was, dat ik naderhand toen 't een- maai te laat was nog een massa aanvragers kreeg naar dat goedje. Ondertusschen was de Amster- damsche fabriek te gronde gegaan door de onverschilligheid van ons publiek voor echt Nederlandsche

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2