NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Gemeenteraad. No. 52. Zaterdag 30 Juni 1906. Vyt-en-dertigftte jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n». C9. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ter Donderdagmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad onder praesidium van den burge meester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers waren de heeren E. L. Vis ser, H. W. van Esveld, C. Th. van Beek, A. M. Tromp van Holst en P. J. F. van Voorst Vader afwezig, beide laatstgenoemden met kennisgeving. Na voorlezing van de notulen der vergadering van 29 Mei 1.1. die on veranderd worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede dat ingekomen zijn: Een missive van den minister van B. Z., dd. 11 Juni 1.1., houdende goed keuring van de benoemingen der leer aren A. K. Hovens Greve en S. de Vries. Idem, houdende goedkeuring be treffende de vaststelling van het mi nimum-aantal lesuren Missive van Gedep. Staten, houdende bericht dat H. M. de Koningin niet kan ingaan op het verzoek der leeraren om het raadsbesluit betredende hun pensioneering te vernietigen. Idem tot goedkeuring van de ver huring van het perceel aan het Havik. Idem dat voor den aankoop der schrijfmachine hunne goedkeuring niet vereischt wordt. Idem idem van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van posten op de begrooting 1905. Idem idem van het raadsbesluit van 9 Juni betreffende de wijziging der begrooting. Idem idem van het raadsbesluit tot voorwaardelijke overname van wegen op den »Berg". Idem idem tot aankoop van het perceel, vroeger toebehoorende aan den heer Dumoulin en gelegen aan den Bioemendalschen weg. Idem idem van het Be aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting. Idem idem van de wijziging der begrooting voor 1906. Bovenvermelde stukken worden allen voor kennisgeving aangenomen. Van de commissie van toezicht op het L. O. is ingekomen het jaar verslag. (Wordt ter secretarie neer gelegd ter inzage voor de leden). De rekening van het Burger Wees huis over 1905 (zal worden behandeld bij de gemeenterekening). Een dankbetuiging van de Oranje- Vereeniging voor de verleende subsidie (wordt voor kennisgevingaangenomen). Eveneens de dankbetuigingen van de heeren T. de Vries en K. A. Hovens Greve, voor hunno benoeming tot Leeraar. Een adres van het bestuur van de vereeniging nAmersfoortscnelndustrie- en Huishoudschool", houdende verzoek spoedig te beslissen op hun adres, dd. 28 April. (Zal bij het desbetreffende punt behandeld worden). Een verzoek van den secretaris om een verlof van 228 Juli. (Wordt z. 'n. st. of d. verleend). Een adres van de Afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers, om het punt van de agenda betredende het geven van verlof aan onderwijzers nog te willen aanhouden. (Zal worden behandeld bij het betredende punt). Een adres van dezelfde afdeeling om aan den onderwijzer Slot een aan- vulliBgspensioen toe te kennen. Een verzoek van den heer Rood- huijzen, te Bussum, tot toelating van eene leerlinge tot het gymnasium. (Hierop wordt gunstig beschikt). Als le punt der agenda wordt mejudr. G. Kamperman, echtgenoote van G. van Eeden, met algemeene stemmen tot gemeente-vroedvrouw herbenoemd. Punt II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van de kom en de bebouwde kom der gemeente en tot het aanbrengen van daarmede verband houdende wijzigin gen in eenige politieverordeningen. Wordt z. h. st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij punt III. voorstel van Burge meester en Wethouders tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van-den gemeenteraad, stelt de heer Hagedoorn voor de notulen voortaan ter lezing te leggen in stede deze te doen voorlezen door den secretaris, daar hier weinig of geen notitie van wordt genomen. De heer Gerritsen wenscht dat aan alle bestaande plaatselijke bladen eene oproeping voor de raadsvergaderingen met agenda zal gezonden worden. De voorzitter zegt dat opname in hel oflicieele orgaan hem voldoende schijnt. De heer Gerritsen was het tot dus verre onbekend (evenals trouwens ook) dat er een oflicieel blad van deze gemeente bestaat. Door een der bla den daartoe aan te wijzen zou men belanghebbenden verplichten dat blad te lezen. De heer Plomp stelt voor zich eenvoudig te bepalen tot aan plakken van de kennisgeving aan het gemeentehuis. Aldus wordt besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen rooien van eenige boomen aan de Lange Gracht. De heer Heijligers vraagt of de oude boomen ook vervangen zullen worden door nieuwe. De Voorzitter zegt, dat daarover nader in den herfst zal worden be slist. Punt V. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betref fende het adres van den Raad der gemeente Steenwijk in zake Rijkspen sioen gemeente-ambtenaren. Z. h. st. wordt besloten aan het adres van den Raad der gemeente Steenwijk adhaesie te betuigen. VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de overgangsexamens aan het Gymnasium bij wijze van proef, voor een jaar, af te schaffen wordt z. d. óf h. st. aangenomen. VIL Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van den leeraar H. Corver aan de Hoogere Burger school (z. h. st. goedgekeurd) VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van pensioen aan den leeraar A. M. Kolle- wijn. Z. h. st. aangenomen. IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van pen sioensgrondslagen voor leeraren bij Hooger- en Middelbaar Onderwijs. Z. h st. goedgekeurd. X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening, regelende het verlof van het personeel bij het Lager Onder wijs (met adviezen). De secretaris leest het adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderw. voor, inhoudende verzoek om dit punt alsnog aan te houden, ten einde aan de leden tijd te geven zich omtrent deze zaak op de hoogte te stellen. De Voorzittor meent, dat er tijd genoeg voor de leden is geweest om de zaak goed te onderzoeken en opent daarom de algem. beschouwin gen. De heer Gerritsen brengt B. en W. dank voor de breede opvatting, welke uit hunne voorstellen blijkt. Hij meent zich echter niet tegen het adres van de onderwijzers te moeten verzetten. De heer Rolandus Hagedoorn maakt er een voorstel van, dit punt te ver dagen, daar er op het oogenblik geen absolute haast is. Na eenige discussie wordt dit voor stel verworpen niet 10 tegen 2 stem men. (Vóór de heeren Hagedoorn en Gerritsen). Daarna wordt het voorstel in behan deling genomen en, na breedvoerige discussie, goedgekeurd, na wijziging van art. 3, 4 en 5. XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de open bare meisjesschool. Z. h. st. of d. wordt besloten met begin van den nieuwen cursus hiertoe over te gaan en aan de jongens- en meisjesschool nog een leerkracht te verbinden. XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openb. jongensschool L. A. Slot en voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake het verzoek hem een aanvullingspensioen toe te kennen. De secretaris leest voor het inge komen adres van de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers. Het voorstel van B en W. luidt om afwijzend te beschikken op het verzoek om een aanvullingspensioen. De Voorzitter merkt op, dat de onderwijzer Slot 6 dienstjaren heeft, waaronder begrepen zijn 2 jaren verlof. B. en W. hebben daarom gemeend afwijzend te moeten adviseeren. Z. h. st. wordt besloten eervol ontslag te verleenen. Eveneens wordt het verdere voorstel van B. en W. aangenomen. XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer H. Frantsen (school Beekstraat). Als voren verleend. XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitkeeren eener gratificatie aan den onderwijzer L. van Dommelen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten en de gratificatie vastgesteld op f 100 82. XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan de onderwijzeres M. J. Boukamp. Z. h. st. verleend. XVI. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders over adres sen, betreflende de z.g. vervolgklasse op de Burger Avondschool (met advies). B. en W. stellen voor op de adressen, d. d. 15 December 1905 van de af deeling Amersfoort van het Neder- landsche Werklieden-Verbond sPatri- monium", den R. K. Volksbond »St. Joris", de Timmerlieden vakvereeni- ging «St. Joris", den president der Christelijke Timmerlieden-Vereeniging en de Metaalbewerkers-Vereeniging DOOR FRANZ TRELLER. 76) »Neen, neen, knaap, dat gaat zoo niet," schreeuwde hij den door zijn vuistslag reeds half bewusteloozen Indiaan toe. «Je wilt, eerlijke lieden, die je nooit geen kwaad gedaan heb ben, vermoorden Wacht jou struikroover. Ik ben een vreed zaam man, maar als het moet, verweer ik mij." En op nieuw gaf hij een hevigen vuistslag op het hoofd van den Indiaan, laadde daarop zijne buks, voortdurend hem uitscheldend en daartusschen uitroepend dat hij een vreedzaam man was, en liep toen eveneens naar den zoom van het boschje, vanwaar de schoten knalden. Maar hier evenals aan Puck's zijde werden slechts enkele wilden geziende nederlaag der Kaws was volkomen en de hen nagezonden kogels moesten slechts daartoe dienen hun te toonen dat men tot een nieuwen strijd gereed was. Maar de bang geworden wilden, die zoo groote verliezen hadden, dachten er niet aan den kamp te hernieuwen. Toen de trapper zich hiervan overtuigd had verzocht hij een der Arkansassers een waakzaam oog over de prairie te honden en ging toen langzaam met Walker en Stone naar de verschansing terug. Hier vond hij Puck die op gelijke wijze en om dezelfde redenen op de vluchtende vijanden geschoten had. Verschrikt zag hij zijn vaderlijken vriend aan, van wiens linker schouder bloed afdroop: nis oom gewond nBa, een gat in mijn schouder, jongen, dat is niets." «Om Gods wil oom laat mij u terstond verbinden." »Ja, ja, een handvol bladeren zal genoeg zijn." Zooals nu bleek, waren allen, met uitzondering van Brown, licht gewond, Paul had een schampschot gekregen, waardoor het vel van zijn wang was afgeschaafd, maar de wond was reeds toe en ook Pnck had twee schampschoten gekregen, maar hij had snel mimosablad gekouwd en daarop gelegd en scheen nu door de bekomen verwondingen noch in zijn bewegingen, noch in zijn humeur benadeeld. Oom verkeerde niet in gevaar, dat maakte hem gelukkig en aan het verdere dacht hij niet. Paul had dapper aan Puck's en Brown's zijde gevochten en zij waren allen bezig hunne wonden te verbinden. Maar de Grijze Beer zat stil neer op een boomstam en rookte. Brown zat op een boomstam naast Paul Osborne en hield zijn oog niet van den trapper af. Nu en dan sprak hij wel met den jongeling maar zijn blik keerde telkens weer tot de athletische gestalte en zijn gelaat vol uitdrukking. Walker en Nathan Wild gingen bij den trapper zitten. «Wat zullen wij doen Grizzly?" vroeg de man uit het Westen. «Dat is moeilijk te zeggen, de Kaws zullen ons dag en nacht zoo insluiten dat er geen muis door kan en het is meer dan waarschijnlijk dat zij van de duisternis gebruik zullen maken om naar ons toe te slnipen en dan zijn wij verloren. Wij kunnen niet man tegen man met zestig roode duivels vechten." «Wat zoudt ge er van denken, oom," vroeg Puck, die bescheiden achter den trapper stond, "als wij, in plaats van ons te laten overvallen, hen overvielen, zoodra de nacht is aangebroken?" Verbaasd over dit vermetele voorstel, keken Nathan en Walker den mismaakten man aan, maar de trapper lachte, streek hem over zijn hoofd en sprak: «dat is juist iets voor hem, heeren, er is geen moediger man in de steppe dan hij, maar jongen, dat zal niet gaan, wij zijn te weinig in getal, dat weten die kerels wel. We kunnen er eenige doodschieten, maar worden door de anderen overweldigd." Niets anders overblijvend, besloot men rustig den nacht af te wachten en dan naar omstandigheden te handelen." Na de geweldige opwinding van dien wanhopigen strijd, had een gevoel van verslapping zich van allen meester gemaakt, ook deden de bekomen wonden pijn. De een na den ander legde zich neder om wat te rusten en nieuwe kracht te verzamelen voor den zeker komenden strijd. De oude trapper zat nog op zijn boomstam en keek droevig voor zich. De pijn zijner wond en de hem aangrijpende koorts telde hij niet. Ernstige gedachtén vervulden hem. "Puck." zoo sprak hij,«mijn jongen ga eens uitkijken over de prairie, jou valkenoogen vertrouw ik het meest." Puck ging heen. Toen wenkte de trapper Paul, die nog naast Brown zat, tot zich en sprak tot hem op gedempten toen«hoor eens kind, ik moet je eens wat zeggen." «Ik luister.» «Ik heb je zoo lief alsof je mijn kind waart." Wordt vervolgd(.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1