Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. «St. Eloy", en van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amersfoort, met verzoek de klasse van voortgezet teekenonderwijs aan de Burger Avondschuol weder in te stellen, afwijzend te beschikken. Z. h st. wordt aldus besloten. XVII. Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende het metselonderwijs aan de Ambachts school. De heer Gerritsen is van oordeel, dat geen der gemeenteraadsleden een juist oordeel heeft over de gevoerde correspondentie tusschen B. en W. en den inspecteur van het Middelbaar onderwijs, Zoo dit toch wél het geval is, dan meent hij, dat de strijd tusschen genoemde heeren gevoerd, niets te maken heeft met de eigen lijke aanvraag. Waar zooeven geen der leden be zwaar had tegen uitbreiding van de scholen voor de meer gegoeden, zoo heeft Spr. zeker reden om te gelooven, dat hier ook zal worden gezorgd voor de minder bevoorrechten. Hij stelt dus voor, waar B. en VV. adviseeren om afwijzend te beschikken, om dit punt te renvoyeeren naar B. en W. Na breedvoerige discussie wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 9 tegen 3 stemmen. (Vóór de heeren Celosse, Jorissen en Hamers). Een voorstel van den heer Plomp, met het oog op de waarschijnlijk verplichte oprichting eener Burger dagschool, wordt met algemeene stem men aangenomen. XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de regenten van het Burgerweeshuis J. Bolk, A. M Tromp van Holst en J. H. Krudop. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen, onder dankbe tuiging voor de aan het weeshuis bewezen diensten. Z h. st. wordt aldus besloten. XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van 3 Regenten van het Burgerweeshuis. Voor de vacature J. Bolk zijn door de regenten voorgedragen de heeren J. Bolk, W. H. E. Vrijdag en II. W. van Esveld. Benoemd de heer H. W. van Esveld met 7 stemmende heer J. Bolk bekwam één stem en de heer VV. H. E Vrijdag 2 stemmen. Voorts werd 1 stem in blanco uit gebracht en was er een van onwaarde. Voor de vacature-A. M. Tromp van Holst zijn door de regenten voorge dragen de heeren A. M Tromp van Holst, M. R. N. Oosterveen en B. A. Siddré. Bij de eerste vrije stemming be kwamen deze heeren respectievelijk 5, 2 en 3 stemmen, terwijl 2 in blanco werden uitgebracht. Bij de tweede vrije stemming be kwam de heer A. M. Tromp van Holst 7 stemmen, de heer M. R. N. Oosterveen 1 stem en B. A. Siddré 2 stemmenvoorts 2 blanco's. Voor de vacature J. H. Krudop zijn door do regenten voorgedragen de heeren J. H. Krudop, dr. H. W. Schreuder en dr. F. A. F. Groneman. Benoemd werd de heer dr. H. W. Schreuder met 10 stemmen. De heer Groneman bekwam 1 stem, terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht. XX. Voorstel van Burgemeoster en Wethouders tot wijziging van de be grooting voor 1905 en 1906 in ver band met de stichting van een fonds tot onderhoud van wegen en straten. Z. b. st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. XXI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vermindering van de pachtsom verschuldigd door A. Veld huizen. Z. h. st. goedgekeurd. XXII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om naar aanleiding van eene reclame van-B. J Jens, ter zake van diens aanslag in het ver gunningsrecht, dezen aanslag van f 150 tot op f 100 te verminderen. Wordt z. h. st. goedgekeurd. XXIII. Behandeling van reclames betreflende het 2de aanvullings-kohier van de plaatselijke indirecte belasting, dienst 1905. Z. h. st. vastgesteld. XXIV. Vaststelling van het primitief kohier straatbelasting, dienst 1906. Z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van f9965.36. XXV. Vaststelling van oninbare post ten plaatselijke indirecte belastingen straatbelasting, dienst 1904 en 1905. Deze poslen worden respectievelijk vastgesteld op f 176.50, f099 29 f161.50 en f58.941/». Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te 4.20 de openbare zit ting, om deze op verzoek van den heer dr. J. W. Jorissen te veranderen in een met gesloten deuren. Met verwijzing naar eene des betreffende advei tentie in dit nummer, worden hierbij eenige toelichtingen verstrekt omtrent de daarin genoemde cursussen der Amersfoorlsche Indu strie- en Huishoudschool. a. Tweejarige cursus voor »Hulp in de huishouding." Toegankelijk voor meisjes boven 10 jaar; aan het eind kan bij voldoende vorderingen een getuigschrift worden behaald. Leergeld f 50.per jaar. b. Tweejarige voorbereidende cur sus B. Zonder admissie-examen toe gankelijk voor leerlingen van de Ilde kl. H. B. S. of van de VIHde kl. Sch. m. u. 1. o leergeld f00. per jaar. Onderwijs Fransch, Duitsch en Engelsch f 15.verhooging. c. Avond-Kookcursus voor dienst boden (5. mnd.) Bereiding van den goeden burgerpot. Eén avond per week van halfacht tot tien uur. Leergeld f 10. rf. Kookcursus fijne Keuken voor dienstboden (5 mnd.) Bereiding en garneering van Schotels voor lunch en diner; bij voorkeur voor dezulken, die reeds een gewonen Kookcursus hebben gevolgd. Leergeld f20. e. Kookcursus voor dames (5 mnd Twee lessen per week, elk van 2uur Leergeld f50. f. Cursussen strijken, huishoudelijk naaien en verstellen enz. Dit zijn dagcursussen, die worden gegeven zoowel voor dienstboden als voor dames. Naar den onderscheiden aard dezer cursussen 1 tot 3 lessen p. w. Leergeld f 20 tot f 35. Tevens wordt de aandacht geves tigd op de cursussen in strijken, ver stellen, Koken, tegen 5 ct. per les, die weer in October beginnen. De afzonderlijke vijfmaandelijksche cursussen worden gegeven bij voldoende deelname. Voor de meeste dezer heb ben zich reeds eenige leerlingen aan gemeld; met het oog op een tijdige regeling is spoedige aangifte ge- wenscht. De Directrice, Mejuffrouw De lloll, is voor persoonlijke aanmelding en informatiën te spreken vóór 21 Juli of na 28 Augustus. Gedurende de vacantie kan men zich schriftelijk tot haar wenden aan het gewone adres, Hendrik van Viandenstraat 19 Bij het eindexamen aan het Gymnasium alhier zijn alle leerlingen geslaagd voor AP. J. van Buuren, J. A. R. Frederikse, J. A. R. Langhout. voor BW. H. v. d. Sande Bak- huy2en A. G. H. J. Kievits. J. M G. Numans. voor A. en B: A. M. Gaasbeek. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zullen door de postad ministratie eerlang worden uitgegeven postzegelboekjes, waarin zijn opge nomen 6 frankeerzegels van 1 cent. 6 van 2'/», 6 van 3 en 12 van 5 cent. De prijs van die boekjes bedraagt f1 per stuk. Met de uitgifte daarvan wordt op de kantoren echter eerst aangevangen, nadat de daar aanwezige voorraad postzegelboekjes van 1, 3 en 5 cent is uitverkocht. Het 43ste Zendingsfeest, dat op 4 Juli in de bosschen van het Koninklijk domein «Soesdijk" wordt gehouden, zal opgeluisterd worden door de zang verenigingen «Halleluja", van Baarn, en «Soli Deo Gloria", van Soest. Onder directie van den heer W. van den Blij, van Utrecht, zullen deze zangvereenigingen, te zamen 80 zan gers, een zestal liederen ten gehoore brengen. Volgens loopende geruchten wordt onderhandeld om de Amers foortsche Industrie- en Huishoudscltoo! over te brengen naar het voormalig- Aldegonde-gasthuis. De plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" koos lot haar Voor zitter den heer D. Meester, reeds vele jaren Bestuurslid. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbestedingen was minste inschrijvei voor de ijzeren rasters bij de Plant- soenbruggen de heer W. van den Donker met f217; en de heer J. C. van Eijbergen met f3173 voor den bouw der twee lokalen van de Meisjes school. Bij den heer J. van Nijkerk, aan den Heiligenbergerweg, is een post duif komen aanvliegen. Om een der pooton heeft zij een looden ringetje, waaraan een briefje is bevestigd met het nummer: 18I§ T 13. Tot Bisschop van Haarlem is door het Kapitttl au Oud-Katholieke geestelijken gekozen de Hooggeleerde ZeerEerwaarde heer professor J. J. van Thiel, president vau het Oud-Katli Samarium alhier. Te Delft slaagde voor het can- didaatsexamen voor weiktuigkundig ingenieur de heer A. de Stoppelaar. De beer T. G. Donnar slaagde voor het prop. examen in de rechten aan de Vrije Universiteit te Amstei- dam. Bij gunstig weder zal de Amers foortsche Muziekvereeniging, Maandag avond te 8 uur, onder directie van den heer Jochems, weder een openbare uitvoering geven aan de Koninginne- laan. Woensdagmiddag brak het rijwiel van een jongen die in vollen vaart de Berg afkwam. Tegen den steenen geslingerd werd hij bewusteloos opge nomen en bij mej. R. in huis gedragen waar hem liefderijk hulp werd verleend Gisteravond ongeveer half zeven woei, door den feilen wind, een schoor steen af, van het huis bewoond door mej. de Wed. v. E in de Lavendel straat, zonder gelukkig persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Donderdagnacht overleed plot seling tengevolge eener beroerte op 55-jarigen leeftijd, de kapitein der infanterie D. M. Storm van Leeuwen. De overledene irad op 15 No vember 1867 in dienst bij het instructie bataljon, genoot zijn opleiding tot officier bij den hoofdcursus te Kampen en werd op 1 Juni 1873 benoemd tot 2. luitenant. Op 18 Febr. 1879 volgde zijn benoeming tot 1. luitenant en op 26 Juli 1892 die tot kapitein Als luitenant was hij gedurende eenige jaren weikzaam bij het in structie-bataljon. Na zijn benoeming tot kapitein werd hij te Hoorn ingedeeld, doch een paar jaar later daarna op zijn verzoek,naar Amersfoort overgeplaatst. Het onverwacht verscheiden van dezen oQïcier, die tot gisteren toe nog met opgewektheid zijn dienst verrichtte, zelfs nog welgemoed met zijn familie her concert bijwoonde, zal niet nalaten op allen, die hem kennen, een diepen, weemoedigen indruk te maken. De 1 Luitenants Rieber en de Wolf van bet 5e Regiment Infanterie zijn aangewezen tot bet bijwonen van den Cursus D. aan de Normaal schietschool van 16 Juli14 Oct. Aan den reserve-Luitenant P. M. S. van Leeuwen van het 5e Regi ment Infanterie is ingevolge Konink lijk Besluit, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit den dienst verleend. Luitenant G. J. Maris, van het eskadron ordonnansen, wordt over geplaatst naar het 2e regiment huzaren te Venloo. De bij het leger in West-Indië gedetacheerde kapitein A. J. W. van der Grinten keert in October naar Nederland terug. In verband met het daaromtrent behandelde in bet wetsontwerp be treffende wijzingen der bepalingen omtrent begraven van lijken van mili tairen voor rekening van den Staat, heeft de Minister van Oorlog de in specteurs der verschillende wapens uitgenoodigd, te willen doen zorg dra gen dat de muziek zich bij den lerug- marsch van eene begrafenis niet zal doen hooren in de onmiddellijke na bijheid van het kerkhof en dat de alsdan te spelen marschen niet te veel het karakter dragen van op bet oogen- blik in zwang zijnde opera-airs, volks deunen, enz- Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned flerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 1 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm 10 uur, Ds. de Meijere. Renionstraiitsche. kerk. Voorm 10'/» uur, Ds. llooykaas. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5V» uur, de lieer Oosterveen, Student a. d. Viije-Uinversiteit. Beide keeren collecte Obr. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 51/» uur, Ds. Teerink. Maundel. collecte. Vrge Gereforiu. Gemeente. Voorm. 9Y» uur, lezing. 's Avonds 5 uur, lezing. Uoekbeoordeeling. Wij ontvingen van den uitgever B. D. K. Busé te Hardinxveld een handleiding met den titelHet arbei derscontract, in het kort verklaard voor Werkgevers en Arbeiders. Waar wij ons verwonderen over het actieve van deze verschijning en den lagen prijs (10 cent) bij de nette uitvoering, wenschen wij deze onmisbare handleiding in het bezit van ieder die mannelijke of vrouwe lijke werklieden en dienstboden huurt of zich verhuurteen vluchtige ken nismaking er mede deed ons inzien, dat de samensteller met recht een deskundige genoemd mag worden. Telegrainbestelling door jongens. Ieder, die veel telegrammen ontvangt, is overtuigd, dal bet bestellen door jongens een mislukking is,behalve de directeurgeneraal, die de jongens hoog vereert, hetgeen blijktuit het voortduren van dezen nieuwen dienst Talloos zijn de klachten, doch de jongens zijn en blijven er. Als een staaltje van de verregaande brutaliteit van dezeRijksambtenaren verneemt de «Telegr." dat het volgende op een der bijkantoren te Amsterdam gebeurde. Het liep tegen 12 uur: een der jongens wilde zijn boterham eten, maar daar bet te druk was, werd hij vaak gestoord, hetgeen hem rnindei aanstond. Gestoord te worden in het genot van een boterham eten ging niet. Hij moest rust hebben en om die te verkrijgen, sneed hij eenvoudig de draden van een telegraaf toestel door. Dat hierdoor natuurlijk belangrijke vertraging in den dienst ontstond, hinderde hem niet, doch wie weet hoevelen op hun dépêche te lang hebben gewacht. Dit is een van de fraaie tooneeltjes, die genoemd blad over de jongensbe stelling ter oore kwamen. Naar aanleiding van het bericht dat bij de vergravingen langs de zee dijken van Oud-Vossemeer geraamten zijn gevonden, die doen denken aan overblijfselen van aldaar gesneuvelde Spaansche soldaten wordt nog gemeld dat in 1588 niet minder dan 800 Spaansche soldaten, gedekt door 200 scherpschutters, beproefde de Een dracht over te trekken, ouder bevel van Montigny en graaf Van Mansveld, wat evenwel belet werd door 150 Staatsche soldaten onder bevel van graaf Van Solms, doordat dezo bijtijds gewaarschuwd niet minder dan 400 Spanjaarden deed sneuvelen en dat den dapperen Marinus Hollaere bij die gelegenheid een oog werd uitgeschoten, terwijl 's Prinsen troepenerikeledooden had en twee zwaar gekwetsten. Naar men ons mededeelde zijn sedert geen doodsbeenderen meer aan getroffen, maar was onder de gevon denen ook het geraamte van een kind. De «Westminister Gazette" vertelt een grappig verhaaltje van een sla pende dievenleider en een wakenden gevangene. Beiden zaten in een spoor wegcoupé, met nog een derden reizi ger. Toen de trein het station bereikte, waar ze moesten uitstappen, wilde de arrestant zijn, hoeder wakker maken, maar ziende dat de agent vast sliep bedacht hij zich en ging aan den haal. De medereiziger begon toen op zijn beurt den agent te schudden en hij slaagde er in hem wakker te kiijgen. Maar nauwelijks was dit geschied of de agent pakte den onschuldigen passagier bij zijn lurven en nam hem mee. Wat de reizigei ook zeide of deed, de agent liet hem niet meer los en eerst op het politieburean kon de man zijn onschuld aan het geval bewijzen. De moraal van de historie is, zegt het blad, dat men een slapen- den politieagent niet moet wakker maken. De politie doet ijverig nasporingen maar tot dusverre gelukte het haar nog niet iets omtrent den dief te ont dekken. Volksweerbaarheid. De ge wone tweejaarlijksche algemeene ver- gadeiing van de Vereeniging «Volks- weerbaai heid" zal dit jaar gehouden worden te Arnhem, onder voorzitter schap van Pr. Dr. G. Kalff, uit Leiden, op Dinsdag 3 Juli, des middags 1 uur, in het Logegebouw in de Rijnstraat. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 21 tot 27 Juni 1906. GeborenGerrit z. van Gerrit Hof en Aagje Terluin. Geertje, d. van Cornells Rijn en Geertruida van den Belt. Gerritje, d. van Cornelis van Ouwerkerlc en Gerarda van Schalm. JohannesPetrus, z. van Cornelia Johanna te Beek Hen- drikus Everardus, z- van Antonius Lam, bertus Mol en Cornelia Meijer. Antonie- z. van Antonie Brondijk en Martina Wilhelmina Hendriks. Cornelia Johanna Maria, d. van Hendrik van der Doorn en Theodora Maria de Groot. Jan Albertus, z. van Nicolaas Daniel Bijtelaar en Margrietha Hendrika van der Horst Johanna Cornelia, d. van Henri Steenwijk en Maria Margaretha van der Vet- Nanne Hendrik, z. van Hendrik Benninga en Reintje van Dijk. Marinus Lam- bertus, z. van Dirk Snijders en Catharina van der Velden. Ondertrouwd: Johannes Tuithof en Evertje Muller Hendrikus Donkewoort en Marrigje Pruim. Meijer Kamerling en Victorine Wilhelmine van Vollenhoven. Jacobus Petrus van den Bos en Maria van Kampen- Getrouwd Reinder Alberda en Johanna Antonia Rosier. Johannes Martinus Boerssen en Geertruida de Wijs. Overleden: Roelof Snoek. 81 j., wed. van Maria Catharina van Baalbergen. Bertha van Keken, 11 mnd. Jacob Cardinaal, 5 w. Lambertus Nijenhuis, 30 j. Leena van Meteren, 76 j., wed. van Hendrik Koenen. Leusden. Van 22 tot 29 Juni 1906. GeborenCornelia Johanna dochter van Aart Berendse en Johanna van Reede - Jan. zoon van Jan Theodorus Bode en Maria Bennekamp. Gehuwd: Dirk Andries Takke en Jan netje de KruijEf Hermanus van Doorn en Cornelia Bakker. Woudenberg. Geboren; 26 Juni- Dirkje dochter van Aart van Dijk en Nelletje Versteeg. Gehuwd28 Juni- Dirk van 't Boveneind 25 jaren en Gerarda van Nieuwenhuizen 20 jaren- MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 Juni 1900. Tarwe f 0.— Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen f 0 k f 00. Peren f 0.a f 00. Nieuw lardapp. f 4.00 a f 5.— Zandaardapp. .'2f2 50 Hoendereieren f3 60 a 3.90 per 100 at. Eenden f U.a f O.Boter fl.20 it f 1.30 per kilo. Mar garine f0.a fO.OO. Zoetem. kaas f Kippen fl.00 a f 1.35 Kuikens f 1.00 a M. 20 Piep kuikens f 0.40 a f0 70 Ganzen f0.f0.Eenden fl.00 a f 1 30 p. st. Jonge fO.OO a f 0.00. Hazen I 0.00 a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.30 a f060 Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere varkens fa fVarkens voor export f a f Zeugen f 50.— f 70.—. Biggen f8.a f 12.— Schrammen I 00.a f00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.— Kalfkoeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a f00,Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Roggeheet. Boekweitheet. Appelen00 heet Perenheet Kieiaardappe- len; 90 heet. Zandaardappelen 70000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren; 1100 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee magere varkens, varkens voor exportslagerijen 150 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Het onderwerp van alle geeprekken van Amsterdam. Wij beschouwen de bewoners van Amsterdam zoo te zeggen als onze buren en wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens interesseeren. Het volgende wordt thans druk aldaar besproken. Mejuffrouw B Rutgers, wonende Kuiperstraat 55 te Amsterdam, meldt ons: Voordat ik Uw voor treffelijke Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikte, heb ik gedurende drie jaren verschrikkelijk veel moeten doorstaan door een nierziekte, welke aan alle zorgen en behandelingen het hoofd geboden had. Deze nierziekte had ik gehouden uit mijn eerste bevalling en ik had aanhoudend hevige pijnen in den rug en in de linkerzij, welke mij voor mijn werk' somtijds ten eene mafe ongeschikt maakten. De* urine was meestal vuil en troebel en nimmer was ik verlost van een ellendig alles voerheerschend gevoel van vermoeidheid. Vooral 's morgens l»j het opstaan scheen het mij toe a'sof mijn beenen hnn dienst zouden weigeren. Ik werd behandeld, doch schoot niet op, en toen een runner vrienden mijn aandacht op Foster's Rugpijn Niefen Pillen vestigde, liet ik dadelijk een doosje komqn, ofschoon ik daar niet veel ver trouwen in had. Het is mjj echter een groote vreugde U"'te kunnen zeggen, dat Uw pillen mij uitstekend geholpen hebben. Na een paar dagen kwam er reeds verbetering en ofschoon ik bij het einde van een doosje nog niet" volkomen genezen was, gevoeld*, ik me toch beier dan in jaren het geval was. en»1k wil thunjrJiog eenigen tijd verder gaan om me gaheel van miJn z$kte te be vrijden. VsV.' Ir Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Indien gij op de een of andere wij* lijdt aan de nieren, loopt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomen, steenen in de blaas, water zucht suikerziekte enz., want aangela^e nieren genezen nooit van zelf; indien men ze verwaarloost, en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte RugpijmTjïeien Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Rutgers ge had heeft. Zij zijn te Amersfoort \erkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één. pf 110,— wor in doom,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2