NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. FEUILLETON. BUITENLAND. No. 53. Woensdag 4 Juli 1906. Vyi-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Op den «London and South-Western" spoorweg is Zondagnacht een nood lottig ongeluk gebeurd, waarbij '23 menschen gedood en vele anderen ge wond werden. Een trein uit Devonport, bij Ply mouth, welke de passagiers der booten van de Amerika-lijn naar Londen bracht, is om 1 u. 20 ontspoord, even voorbij het station Salisbury. Bij een bocht van den weg vloog de locomotief uit het spoor, tegen een pilaar van een spoorwegbrug, en ver volgens tegen een anderen trein aan, waarna zij omviel en den machinist en den stoker verpletterde. De overige wagens drie rijtuigen le klasse en een restauratiewagen. werden tegen de brug en de locomotief verpletterd of schoven in elkaar. Een man werd deerlijk verminkt over den weg heen in een naburigen straat geslingerd. liet reddingswerk, waaraan men ter stond met grooten ijver begon, leverde groote bezwaren op. Het kostte zeer veel moeite, de ongelukkige passagiers, die tusschen de ver nielde wagendeelen bekneld zaten, te bevrijden. Twee der gewonden bezweken al kort nadat men hem in het tot hos pitaal ingerichte station had gebracht. Er moeten nog 10 of 12 anderen in zeer bedenkelijken toestand verkeeren. Het had weinig gescheeld, of de Burgemeester van New-York en zijne vrouw waren ook in den trein geweest. Alleen doordat hun schip te laat in Plymouth aankwam, gingen zij met een anderen trein. Volgens nadere berichten waren in de vernielde wagens 43 passagiers en van deze zijn slechts 9 ongedeeld gebleven. Van een jong getrouwd paar, op de huwelijksreis, is de man gedood. De jonge vrouw bleef ongedeerd; maar men vreest, dat zij krankzinnig zal worden. Drie treinbeambten werden in het I vuur van de locomotief geslingerd en zij verbrandden levend. De Peterburgsche correspondent van de «Times" verneemt uit goede bron, dat de leden van de centrum partij in de Doema van plan zijn, zich direct tot de Tsaar te wenden met de mededeeling, dat het land in gevaar is en dat het, met het oog daarop, diingeRd gowenscht is, dat er een ministerie worde benoemd uit de leden van de Doema, daar deze alleen in staat is in den toe stand verbotering te brengen. Een officieel telegram uit Peters burg meldt, dat de Regeering maat regelen nemen wil, om te trachten in den agrarischeri toestand verbetering te brengen. Dit is de eerste hervorming die noodig is, de eerste hervorming die van de regeering uitgaande bij de Doema wordt ingediend. De regeering zal aan de boeien grond afstaan, tegen voordeelige voor waarden in de eerste plaats komen hiervoor de kroonlanden in aanmer king, doch blijkt dit niet voldoende, dan zullen particuliere gronden wor den aangekocht, en tegen billijke prijzen aan de boeren afgestaan. De regeering stelt voor, de mogelijke ver liezen die hierdoor ontstaan, te dek ken uit de kroonmiddelen. Verder wil de regeering een aantal plannen beramen, om het koloniseeren in Siberië en Midden-Azië te bevor deren en om het verhuizen van boe ren naar andere plaatsen te verge makkelijken. Het laatste is noodig, daar de Russische boer door traditie en bureaucratische maatregelen ont zettend gebonden wordt aan zijn ge boorteplaats. De dezer dagen in New-York lieer- schende hitte eischt vele offers, vooral in de arme wijken. Eergisteren bestormde een tot wanhoop gebrachte menschen-menigte twee publieke bad plaatsen, omdat het wachten te lang duurde. Duizenden drongen tegelijk binnen. Het gelukte de politie met zeer veel moeite de orde te her stellen. Te La Granja, waar op 't oogen- blik de jonge Koning en Koningin van Spanje vertoeven, is een anarchist gevat, die daar al eenigen tijd rond- zwieif, op plaatsen waar Koning Al fonso gewoonlijk kwam, en dien men van booze plannen verdacht. Hij had brieven in cijferschrift bij zich, waar van hij den sleutel niet wilde geven. Uitslag toelatingsexamen II. B. S. Op 2 Juli zjjn voor kl. I der H, B. S. geslaagd J. J. Moolhuizen, WeespC. B. Perk, Nunspeet; S. L. Langedijk, Amersfoort J. J. 11. Renting,'s Grave- land; Th. J. Boks, Eist (Rh.); J. J. van Os, Amersfoort F. B. Verschuer, Amersfooit; Susanna M. van Veen, Amersfoott; J J. G. van Hoek, Amers foort; B. A- van Doorn, Bussum G. H. Klomp, Veenendaal; G. J Coster, Amersfoort; J. Cb. Cornelis, Zeist; G. B. Remraelts, Nijkerk; N. M. C. Holland, Amersfoort; W. Harmsen, Nijkeik Marie 0. de Ruyter d. Wildt, AmersfoortL. de Voogd, Amersfoort; Everdina C van der Meer, Amersfoort; Adelaide L. Mahler, Amersfoort ;Gepka D. Lobman, Nunspeet; J. F. C. G. Neuendorff, Bussum; M. Grondhout, Amersfoort; W. van den Donker, Amersfoort; W. H. Maassen, Amers foort; H. A. van Marle, Nunspeet; M. van Dijk, Amersfoort; J. H. de Ruiter, Veenendaal; J. Mensing, Amers foort; C. W. van Wieringen, Wouden berg; G. J. van Dam, Amersfoort; F. J. J. de Blocq van Scheltinga, Nijkerk; Lamberdina H. Geerts, Bussum J. Jonker, Amersfoort; fl J. W. van Esveld, Harderwijk; P. R. de Rochemont, AmersfoortH. W. Hettema, Blokzijl; A. F. Lijbaart, BarneveldJ van Haselen, Amersfoort; K. van der Knoop, Amersfoort; W. Meijer, Amersfoort; A. C. D. Pels Rijcken, Amersfoort; Debora J. Veen, Bussum; R. H. Schimmelpenninck van der Oije, Amersfoort; J. C. de Witte, Amersfoort; J. C. Harthoorn, ScherpenzeelA. F. H. Liscaljet, Bussom; J. Lapère, Hilversum. Herexamen is opgelegd aan Jeanne H. de Rochemont, Amersfoort; J. E. Barendregt, ScherpenzeelH. A. de Jager,- AmersfoortA. J. Snelle- man, AmersfoortJ. W. Tap, Amers foort. Voorts slaagde nog als toehoorder voor het Franscb: A. G. van Kuijk, Amersfoort. Van de 60 opgekomen kandidaten zijn er 49 geslaagd, terwijl aan 5 een herexamen is opgelegd 1 kan didaat heeft zich teruggetrokken. De examens voor de hoogere klassen worden nog voortgezet. Met ingang van 1 Jali zijn vast gesteld nieuwe model-quittantiëa en attestatiën de vita, voor de ontvangst van traktementen, pensioenen, gage- menten en onderstanden. Die modellen worden verplicht gesteld voor officieren en ambtenaren met ingang van het 3e kwartaal, voor militairen beneden den rang van officier met ingang van het 4e kwartaal. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de afdeeling van het Leger des Heils alhier in de zaal Kranke- ledestraat I een Bloemen feest worden gehouden, van 7 tot 10 Juli a.s. Aan dit Bloemenfeest zal tevens een tentoonstelling met verkoop ver bonden zijn, van verschillende voor werpen, zooals Dameshandwerken, Schilderstukjes, Teekeningen, fraaie en nuttige Voorwerpen, Bloemen, Planten, Boeken, Photo's, Galanteriën Comestibles enz. Bij vroegere tentoonstellingen hebben niet alleen de leden van het Leger des Heils een menigte artikelen ver vaardigd en ingezonden, maar ook hebben verscheidene ingezetene en Firma's hunne hulp verleend door trezending van bovengenoemde voor werpen. Ook dit jaar zal vriendelijke hulp zeer worden op prijs gesteld. De opbrengst van deze tentoon stelling komt ten bate van het werk van het legar hier ter stede. Alle artikelen alsook giften in geld zullen dankbaar worden aanvaard. Door den heer A. NijhofT, com missaris van politie, werd j.l. Maan dagmiddag, met een toepasselijk woord, de zilveren medaille voor 20-jarigen trouwen dienst, van wege den Algm. Nederl. Politiebond, uitgereikt aan den agent van politie 1e kl., tevens onbe zoldigd rijksveldwachter II. H. Enklaar. Voor den bouw van eene open bare school te Hoogland werden bij openb. aanbesteding ingeleverd negen biljetten. Laagste inschrijver was C. de Bruin van Hoogland, voor f5620. De vereen, tot veredeling van den Nederl. vischstand, die de visscherij op de rivier de Eem gepacht heeft, besloot het vissehen met netten te verbieden. De heer P van der Sluijs, is benoemd tot 2 luitenant-commandant van het Am. Vrijwilligerscorps. De muziekvereeniging «De Har monie", onder leiding van den directeur den Heer G J. Delsalle, geeft Donder dagavond van 8 tot 10 uur in de Koninginnelaan een uitvoering. Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij. Juni 1906. Juni 1905. Aantal betalende passagiers Opbrengst der passage Opbrengst van diversen Totaal opbrengst Opbrengst per dag en per kilometer 8085 f 599.47» 51.85 651.32» 12 06 7886 (586.70 28.67 615.37 11.39» FRANZ TRELLER. 77) «Dat weet ik, lieve oom.» „Maar ook de arme, door de natuur zoo stiefmoederlijk bedeelde Puck, mijn lieveling, gaat mij ter harte.» »Ik heb Puck lief alsof hij mijn broeder was.» «Best jongen, hij verdient dat. Zie eens, Paul, wij verkeeren in een gevaarlijken toestand.» »Dat weet ik, oom, ik heb er ook wel over nagedacht, maar wij zijn aan de Oshonta en straks zoo wonderbaar beschermd, dat ik hoop en vertrouw, dat wij ook verdere gevaren zullen doorstaan.» Des te beter, als het zoo zijn mag. Maar wij zijn allen sterfelijk. Als mij nu eens wat menschelijks overkwam, neen, zie mij niet zoo angstig aan, kind, wij kunnen elk uur worden opgeroepen, in de prairie zoo goed als in de steden wanneer ik sterf, nu of later, ontferm u dan over Puck, want hij is dan zoo alleen in de wereld." Paul was door des trappers woorden zoo geroerd dat hem de tranen in de oogen stonden. »Op de plantages kunt ge hem niet brengen, daar zou hij om zijn uiterlijk veel te lijden hebben, maar zet hem niet te ver van u af in de steppe, voorzie hem van alles wat hij noodig heeft, want al is hij ook een groot jager, hij weet niets van handel, van het leven van de menschen, hij is een groot, hulpeloos kind." «Lieve oom, Puck is mijn broeder en zoolang ik iets heb, bij de dierbare nagedachtenis mijns vaders, deel ik met hem." »Best Paul, gij zult woord houden, dat weet ik." „Maar waarom nu zoo treurig gestemd? Gij zijt de sterkste van ons allen en de meest ervarene en zonder u, oom, komt geen onzer weer thuis." „Nu, Paul, wij zullen alles doen wat wij kunnen om vrij te komen de Grijze Beer en zijn medicijnman hebben vele groote dingen volbracht. Ik geef den moed niet op, maar het kwam, mij maar zoo in de gedachte, niemand weet wanneer zijn uurtje slaat!" Hij streelde Paul's wang en vervolgde met liefderijke stem „ga nu wat rusten, het zal een onrustige nacht worden." Toen Paul weg was, zat de trapper weer alleen, in gedachten verzonken. Het was zoo stil en vredig onder de schaduwrijke boomen alsof er geen bloeddorstige wilden waren. Daar kwam de oude Brown langzaam naar den peinzenden trapper. Ik zou gaarne een paar woorden met u spreken, sir," zijne stem verried zijne innerlijke ontroering. „Met genoegen, zet u naast mij." Brown knikte een paar malen en scheen wat verlegen hoe hij zou beginnen. Toen zei hij„ge weet misschien niet dat ik sedert lange jaren een vriend der Osborne's ben? „Ja, dat heb ik van den knaap gehoord." „Hm," Brown maakte een lange pauze, »ik wilde u eens vragen, sir, ge zijt reeds lang prairiejager, nietwaar „Ja, al vele jaren." „Hebt ge in de wildernis nooit een Edward Osborne ontmoet Terwijl hij dit vroeg hingen zijn oogen smeekend aan 's trappers ernstig gelaat. „Ja, sir, ik heb dien man gekend," antwoordde hij kalm. „Ed -" vroeg Brown met bevende stem, „leeft bij nog?" Maar de trapper antwoordde op barschen toon: „dood, al lang dood." „Dood?" „Niet weer optewekken." „Er verliep eenigen tijd voor de oude man weer begon: „als hij nog leefde zou 't hem zeker genoegen doen te hooren, dat zijn broeder John, toen de eerste boosheid over was, steeds met innige liefde aan hem dacht, hem vele jaren lang door de geheele Unie, liet opzoeken, tot hij eindelijk den moed opgaf hem op aarde nog weer te zien. De trapper had zijn hoofd afgewend toen Brown lang zaam, met bewogen stem, zoo sprak en een schuin door de takken schijnende zonnestraal weerspiegelde zich in een traaD, die langs het verbruinde gezicht ia den grijzenden baard afdroop. Na een poos stilzwijgen keerde hij zijn gelaat weer naar zijn metgezel. Een bijzondere zachtheid lag er over verspreid toen hij met weeke stem zeide: „het zou Edward Osborne goed gedaan hebben, dat te hooren. Hij was wild, maar Diet slecht, die Edward." „Het beste, edelste hart, zei zijn broeder." „Ik kan u zeggen, Brown dat hij vrede heeft gevonden, dat hij met god en de wereld verzoend is.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1