BRANDSEN Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. AdvertentKjii. bespeuren, vooruitgang in het gebruik van allerlei kunstmest in de groente teelt, de fruitteelt, de-bloembollenteelt, alsook in de bloem- en boomkweeke- rijen. En dit kan ook moeilijk uitblijven op den duur, waar tal van proeven op gunstige resultaten kunnen wijzen. Zoo is reeds in het jaar 1904 te Heem stede, te Sanpoort en te Haarlemmer meer op proefvelden, door de bloem bollenkweekers aldaar aangelegd, ge bleken, dat een bemesting met kali- zouten en stikstof zeer gunstig wei kte op de bloeibaarheid de hyacinten (variëteit: enkele Gertrude) Eveneens gunstige uitkomsten ver kreeg men te Langendijk, waar ver schillende tuinbouwgewassen, als reuzenbloemkool, winterkool en sluit- kool betere resultaten gaven met kalizouten, stikstof en phosphorzuur- bemesling dan met bagger. Te Bode graven verkreeg men na 3-jarige proeven uitstekende resultaten met de bemesting van kalizouten stikstof of phospborzuur op rozen (la France) Eveneens kreeg men gunstige resul taten te Leiden, waar men kali in verbinding met andere kunstmest ge bruikte op chrysanten, rozen, serin gen, hydrangea's caladunus, aspara gus, postelein, narcissen en convala- ria's. Zoo zijn er nog tal van proe ven aan te wijzen, waaruit blijkt, dat kunstmest en met name kalizou ten gunstige uitkomsten gaven bij groenten, bloemen, boomen enz. De kalizouten, die men in dergelijke gevallen gebruikte, waren meestal pa tentkali en kaïniet, waarvan men het eerste in het voorjaar en het laatste in het najaar gaf. lntusschen is het de vraag of ook kaïniet niet het ge- heele jaar door kan gegeven worden. Liefhebbers van bloemen-, groente en boom teelt worden uitgenoodigd in dezen zin proeven te doen. In een op 14 Juli gehouden be stuursvergadering van het Amers- foortsch vrijwilhgerskotps, werd be sproken welke middelen zouden aange wend kunnen worden, om de toetreding van leden te doen vergemakkelijken en daardoor het aantal leden te doen toenemen. De contributie a f 0,20 per maand kan geen bezwaar zijn tot toetreding als lid van genoemd korps, in meerdere mate is dit echter het geval met de aanschaffing van de Uuiform. Met het oog op bovenstaande werd besloten, de aanschaffing van een volledige Uniform niet verplichtend te stellen, doch wel een exercitiepak waarvan de kosten p.m. Zes gulden zullen bedragen, welk pak zoo noodtg zonder kosten in bruikleen zal worden gegeven door de Vereentging. Aan hen die zich op 17 en 18 jarigen leeftijd aanmelden als lid, zal de gelegenheid gegeven worden, zich te bekwamen om het examen voor verkorten diensttijd (4 maanden) te kunnen afleggen. Ook personen boven genoemden leeftijd worden als hd aangenomen. Voor hen die niet voor vei korten diensttijd worden opgeleid, bestaan de oefeningen in hoofdzaak in Schieten en Velddienst. De tijd en dag, waarop de oefeningen zullen plaats hebben, zullen zoodanig worden geregeld, dat ieder lid daar aan zal kunnen deelnemen. De datum, waarop de oefeningen zullen aanvangen, zal nader worden bekend gemaakt. Aanmelding voor het lidmaatschap kan geschieden bij de heeren P. van der Sluis, Voorzitter Comman dant, Huize «Lisiduna", Koninginne- laan No. i. J. Busquet Sr., Secretaris, Arnhemsche weg No. 27, Tot ons genoegen kunnen wij nog mededeelen, dat onze geachte Burge meester Jkhr. J. W. A. Barchman Wuytiers het Beschermheerschap over het korps heeft aanvaard. Ter vervanging van den officier van gezondheid Ie klasse J.A.Smits, die naar Urk is gedetacheerd, is hier uit Utrecht gedetacheerd de officier van gezondheid 2e klasse G A. S. Lijnkamp. Met dr. K. E. Ziegeler, waarnemend chef van het Militair hospitaal, moet arts Lijnkamp voorzien in den gan- schen genees- en heelkundigen dienst voor een garnizoen van 4 bataljons infanterie, 2 eskadrons cavalerie, be nevens de Rij en Hoefsmnlschool en 3 batterijen veld-artillerie; gezwegen nog van de 213 vrouwen en 418 kin deren der gehuwde militairen. Van do eerste groep slaagden voor het eind-examen Hoogere Bur gerschool met 5 jarigen cursus: J W. Best, J. C. Bloem, G. J. J van Goor, L. Riekerk, Margaretha van Slooten en Marie Souman, allen leeilingen van de Hoogere Burgerschool te Amers foort. Allo 21 candidaten van dio ploeg, ook van andere Hoogere Burgerscho len in de provincie, slaagden. H. M. de Koningin zal dit jaai niet naar Soestdijk gaan om den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moe der te vieren, doch H. M. de Koningin- Moeder zal den 2en Augustus op het Loo doorbrengen. Het zou van belang zijn vast te stellen hoeveel geld aan werkloon en aanschalfingskosten in de laatste 30 jaren door het gebruik van een doelmatig bederfwerend middel voor het hout gespaard is. Het grootste succes op dit gebied heeft zich eene in gebruik zeer eenvoudige en goed- koope impregneerolie verworven, die onder den naam Avenarius Carboli- neum, alom bekend is. Het Avenarius Carbolineum beschermt het daarmede behandelde hout tegen verrotting en zwam. Geen ander preparaat kan op zulke resultaten bogen als hul Avenarius Carbolineum, waarvan de vele attesten van vaklui het beste bewijs zijn. Daar onder den naam Carbolineum ook minderwaardige pro ducten worden aangeboden, zoo lette men bij den inkoop op den vollen naam Avenarius Carbolineum en adres- seere bestellingen of aanvragen aan den vertegenwoordiger van het Avena rius Carbolineum de Firma B. A. van Ruyven Amersfoort. Programma der Muziekuitvoering Zondagavond te geven door het Staf- sr.uziekcorps 5e Reg. Infanterie, Direc teur de heer G. Bikkers, op het terras der sociëteit sAmicitia". Aanvang 8 uur. t. Marche festivale Gounod. 2. Ouverture i-Mannschaft an Bord"Suppé. 3. tNeues Leben", Walzer Kotnzak. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »La flüte euchantée" Mozart. 5. Ouverture zDie Felsen- mühle"Reissiger. 6. DÜrei deutscbe Tanze". Beethoven-Bikkers. 7. zElégie"Ernst. 8. Grande fantaisie drama- tique sur des motifs de l'opéra »Don Juan" Dunkier. De hooi-oogst is in deze streken zoo goed als afgeloopen. In geen jaren is het grasgewas zoo overvloedig geweest als thans, waarbij nog komt, dat bijna al het hooi prachtig binnen gekomen is. Ook de boekweit en de haver staan prachtig te velde en beloven over het algemeen- een goed beschot. Jammer genoeg, laten meerdere rogge velden nogal te wenschen. Dit gewas staat namelijk op heel wat plaatsen te dun, zoodat de oogst niet zal mede- vallen. De «Staatscourant" no. 1CG be vat een Kon. besluit, waarbij ten op zichte van de d. d. schuiteiij alhier is bepaald, dal deze, te rekenen van 1 Juli 1906, zal bestaan uit slechts één compagnie en zal zijn samengesteld behalve uit den commandant uit een kapitein, een le luitenant, twee 2e luitenants, een off. v. gez. 2e kl een sergeant majoor, vier ser geanten, acht korporaals, twee tam boers of hoornblazers en de tot hel actieve gedeelte of de reserve beboo- rende en de vrijwillig dienende leden der schutterij, voor zoover ze niet in bovengenoemd personeel begrepen zijn. De jonge man die het hoofd zakelijk vrouwen en meisjes, welke den Arrihemschen weg moesten pas- seeren, lastig maakte is wederom door de politie opgepakt en andermaal naar het krankzinnigengesticht te Utrecht opgezonden. Het is te hopen, dat men hem daar nu maar voor goed houden zal. Bij de Muziek-uitgevers-maat- schappij te Rotterdam verscheen Het Eerste geïllustreerde Hollandsch Kin- derliedei boek met versjes, zang- en piano-muziek van Anna Lambrechts- Vos, geïllustreerd met Aquarellen van W. Hardenberg. Dit fraai uitgevoerde kunstwerkje is in alle opzichten eene aanwinst Niet alleen om de smaakvolle uit voering maar vooral ook om den inhoud De aardige liedjes op een voudige prettige wijzen zullen weldra gemeen goed zijn voor geheel de Nederlandschc jeugd. In de Donderdagavond gehouden vergadering van het plaatselijk depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd o.m. besloten aan de vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" een bedrag uit te keeren van f 10800 Op beleefd verzoek van den Kerkeraad dei Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 22 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds Joh. C de Meijere, Em.-pied. te 's-Gravenhage. Reinoiistrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Van Loenen Martinet, pred. te Bussum. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, de lieer De Vries, Tbeol - Stud, a d. Vrije Universiteit, 's Avonds 5'/i uur, de heer De Vries. Gercform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Karspen, pred. te Amsterdam. Voorbereiding v. h. H. Avondmaal, 's Avonds 5'/i uur, Ds. Karspen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, de Heer Barth, van 's Gravedeel. 's avonds 5 uur, de Heer Barth. In den nacht van 15 op 16 dezer is te Soest op twee plaatsen inge broken, nl. op de Pastorie der R. K gemeente, alwaar de dief of dieven zich toegang verschaft hebben door het uitsnijden van twee glasruiten uit de seire en bij Mej de wed. Schothorst op Soestdijk door het openbreken van een blind en het op schuiven van een raam. Op de pastorie zijn slechts 11 zilveren theelepeltjes ontvreemd, waar uit men mag afleiden, dat de dieven in de meenirig zijn geweest, dat er onraad was, anders hadden zij wel kostbaarder zaken kunnen ontvreemden Ook hebben zij daar nog een halven llesch wijn leeggedronken, zeker voor de schrik. Bij Mej. Schothorst zijn, behalve een bedrag aan geld van ongeveer f8 ontvreemd: 1 gouden dameshoiloge met geslepen rand, Hollansche cijfers op de wijzerplaat, een zilveren ketting, waaraan een waaier, een hondje, een fiets, twee emmertjes, twee clowns, een kruis met anker en hart, een beweegbare schaar, alles van zilver; voorts twee gouden oorknopjes met geslepen granaat, 2 zilveren arm bandjes, één met 4 snoeren in elkaar gewelkt, terwijl het andere een ketting- bandje is; een gouden ketting van gedraaid goud, op 3 plaatsen met gele zijde gerepareerd, 1 papieren doosje met den naam Mandersloot Utrecht en 1 dito doosje met den naam A. J Crall. Van deze diefstallen worden ver dacht twee personen, waarvan de een een demi-saison droeg, niet giool van postuur, terwijl de andere tamelijk groot moet geweest zijn, naar den stap te oordeelen, die hij volgens opmeting nam. Een der inbrekers heeft zich waar schijnlijk verwond, daar aan de gor dijnen en de deurpost binnenshuis van de pastorie bloed werd bespeuid. Op de Pastorie heeft men des nachts niets gehoord, doch bij mej. Schot horst werd men 's nachts, om half twee wakker door geloop in huis. Eerst meende men daar, dat de zoon des huizes was opgestaan om in de bakkerij te gaan werken, doch toen bleek, dat deze nog te bed lag, dacht men aan inbrekers. Een der dochters des huizes keek toen door het raam en zag aan bet hek van den tuin achter het huis een man staan, die op haar vraag, wat hij wilde, het op een loopen zette. Toen hoorde men ook iemand uit het huis hard weg- loopen. Zij vluchtten over den Eng, waar men hun spoor tot aan den straatweg heeft kunnen volgen. Ver moedelijk zijn het dezelfde personen als de beide landloopers, die hier reeds een paar dagen hebben rondgezworven. Te betreuren is het, dat men de politie eerst om 5 uren van het ge beurde in kennis heeft gesteld, daar zij bij onmiddellijke kennisgeving mis schien erin geslaagd zou zijn de dieven te achterhalen. Men zij iritusschen op zijn hoede. Een rijk restauranthouder te Londen, John Crowle, heeft 6 millioen vermaakt aan de vereeniging ter bs- vordering der matigheid. Voor een man van zijn beroep stellig heel ver dienstelijk. Die nnllioenen zullen ge bruikt worden lot het heleggpn van bijeenkomsten tol drankbestrijding, bestrijding van de oppositie tegen het bemoeilijken van deti drankhandel enz Meer meisjes (lan jongens. Hei is wel een eigenaardig maat schappelijk verschijnsel, dat het toe lating t.\ i.nen voor het gymnasium te Zutfen weid afgelegd door acht meisjes en drie jongen=. «Zutph. Ct." De Ininaaktijd. De Heer Lenard Springer, oud- leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Wageningen, vestigt de aandacht op een schijnbaar onschuldig, maar inderdaad belangiijk verschijnsel. Hot schijnt zegt het Centrum dat de pekel, waarmee de boontjes en andere groenten in roode inmaakpotlen van hoogeri vorm worden ingemaakt, soms afkleuit en rood wordt. Vaak wordt dit als weinig belang aange merkt. De heer Springer, in wiens huisgezin hel verschijnsel ook voor kwam, verzoekt een scheikundige den inhoud van een dezer potten te on derzoeken en deze constateerde de aanwezigheid van lood. De scheikundige verklaarde, dat niet alleen de pekel met lood bezwangerd was, maar dat dit met de boontjes zelf in nog he viger male het geval was, zoodat z.i. na het gebruik loodvergiftiging het noodwendig gevolg moet zijn. Bovenstaande neme ieder als waar schuwing ten harte. Wil men be- veilgid zijn tegen vergiftiging en boven dien zijn vruchten en groenten het eigen aroma, den natuurlijken geur en smaak, desnoods jarenlang, doen behouden, dan make men gebruik van Week's Sterilisator, te prefereeren boven elk ander systeem van in maken. Wend u tot D. de Clercq, Bloemendaal, waar mede gratis on- deincht in het steriliseeren wordt gegeven. Een correspondent van een der provinciale bladen bevat het volgend vermakelijk vei haal, volgens hem» voor gevallen met een nieuwbenoemden burgemeester van een gi oote gemeente" in de provincie Zuid-Holland: »Van elders aangekomen, had hij een makelaar opgedragen een behoor lijke woning voor hem te zoeken. Nu, dat lukte; voor f3500 had de make laar een pracht van een woning te zijner beschikking. De nieuwe burge meester vond dat echter wat prijzig, waarop de makelaar beloofde een po ging te doen om er wat af te krijgen. En werkelijk dat lukte; acht dagen later kwam de makelaar met deme- dedeeling vuor den dag, dat het hem gelukt was erf 1000 af te krijgen. Nu, f 2500 was nog wat veel, maar 'tging, en dusteekende de nieuwe burgemees ter het huurcontract voor 5 jaren. Wat is hem echter achteraf geble ken? Dat de makelaar de neringdoen den in de omgeving der nieuwe wo ning bad afgeloopen en aan bakker, conliseur, boekhandelaar, slager enz. had gevraagd oi ze er ook wat voor over hadden, indien zij den burge meester tot buur kregen. Dat bleek inderdaad het geval te zijn; ieder hun ner verklaarde er jaarlijks een zeker bedrag voor over te hebben,teekende daarvoor en toen de makelaar op die wijze een bedrag van een goede 1 1000 bijeen had, deed hij eerst den eigenaai opening van zaken, die er niets op tegen had dat hij een deel van de door hem gewenschte f3500 van anderen zou krijgen, en daarop ging hij naar den burgemeester, die te goeder trouw het contract teekende. De toedracht is dezen laatste thans ter oore gekomen; of hij het prettig vindt dat hij aldus «gesubsidieerd" wordt door den handeldrijvenden mid denstand uit zijn omgeving, betwijfel ik echler hard." Als 't niet waar is, is 't toch wel aardig gevonden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 12 tot 19 Juli 1906. Geboren: Franciscus Gerardus z. van Willem Brandsen en Petronella Boerssen. Jan z. van Jan Hijmering en Evertje Veldhuijsen, Johanna Sophia Helena, d. van Jacob van den Hoek en Geertruida de Rujjg. Dirk, z. van Jan van Dijkhuizen en Susanna Polhout, Maria Gijsberta, d. van Marinus van Essen en Cornelia Geertruida Rekers, - Hendrika Maria Anna, d. van Gerrit Lodewfjk van Plate ringen en Antje Post. - Jan Hendrik, z. van Willem van Apeldoorn en Stoffelina van Veen. Alijda Maria Everarda, d. van Arnoldus van Beek en Alijda Uding. Wijmpje d. van Hendrik Cornells Ipen- burg en Gerarda Hendrika Wassink. Theodora Hendrika d. van Hermanus Gijsbertse en Catharina Bottenburg. Annetta Maria Cornelia, d. van Antonius Frederikus Alphonsus Tillemans en Maria Anna Vorstcrmans. Hermina Antonia, d. van Gerrit Nicolaas Arlar en Johanna Maria Bakker. Ondertrouwd: Jacob Johannes de Bruin en Sophia Maria van Dulpenraat. Salo mon Levie de Vries en Mendellina Zadoks. Augustinus Teodoru6 Houtzager en Margaretha Jaquet. Dirk van Ekelen en Gerarda Hageman. Gerrit de Ruiter en Gerritdina Smit. Gerrit Snijders en Willemina de Graaf. Gerardus Evers en Benardina Aartsen. Johannes Wilhel mus Harms en Klaasje Pruim. Evert Fortuin en Wilhelmina van der Horst. Lubertus Johannes Grenzenberg en Maria Cornelia Odekerken. Gerard Frederik Merz en Gijsbertha Catharina Geertruida Hubers. Getrouwd: Johannes Kuit en Stefiena Hendrika Krol. Evert Jagtenberg en Alfjda Marie Barbara Maijer. Adrianus Tameling en Johanna van Werkhoven. Jacobus Petrus van den Bos en Martina Maria van Kampen. Mr. dr. Walter Pieter Vis en Johanna Cornelia Moll. Overleden: Willem de Groot, 60j.,echtg. van Elisabeth Mieres. Johanna Marga retha Fenema, 89 j. wed. van Otto Scheltus van Leusden. Cornelia van Geijn, 48 I-, echtg. van Gjjsbertus Verschuur. Maria Hermina Serrie, 82 j., ongeh. Frans Wilhelm Meijer, 76 j., wed. van Hendrika Heere. Leusden. Van 13 tot 20 Juli 1906. Ondertrouwd: Gerard CornelisBlanken en Dirkje Termaaten. Woudenberg. Ondertrouwd13 Juli. Gerrit Donselaar, 30 j. en Hermijntje Wanner, 28 j. marktbericht. AMERSFOORT, 20 Juli 190G. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— tppelen f 0.a f 00. Peren 10.a 1 00. Nieuw tardapp. f 0.00 a 1 0 Zaiidaardapp. 1 2.50 a f 3 00 Hoendereieren 13.70 a I 4 00 per lOOst. Eenden f U.a fO,Boter 11.15 it 11.25 per kilo. Mar garine l'O.a rO.OO. Zoetem. kaas f (lippen 10.80 a f 1.10 Kuikens f 1.00 a f 1.30 Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen fO.10.Eenden fO.OO a t 1.20 p. st. Jonge fO.OO a f 0.00. Bazen 1 0.00 a f 0."Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme 10.60 a f 0 80 Duiven 10.00 a f 0.00 paar. Magere varkens Ia 1Varkens voor export fa fZeugen f50.170.Biggen t 9.a f 13.Schrammen 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Us f 000.a f 000. Pinkstieren fOOO.— a fOOO. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweitheet. Appelen 00 heet. Perenheet. Kleiaardappe- len 120 heet. Zandaardappelen80000 stuks Hoen- dereierenstuks Eendeneieren; 1300 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee magere varkens, varkens voor ezportslagerijen 300 biggen en 40 zeugen. RECLAME. Gevonden door een inwoner van Utrecht. Er zijn veel manneq éh'vrouwen in Amersfoort die met een verdcieuge huidziekte aangedaan zijn, ze hebben jjftïsschien aambeien of prikke lende huiduitslag en te vergeefs hebben ze ge tracht genezing$e bekomen. Voor zulke inwoners zal de volgep'de, openhartige vei klaring van iemand uil buurt een welkpm, bemoedigend nieuws zijn.j Mejuflioojv H. Circkel, wonénde Bladstraat 9 te Utrecht, meldt ons: Het doet mij groot ge noegen dat ik U kan melden dat ik met Foster's Zalf onmiddellijk, een buitengewone verlichting bekomen^ heb bij droge aambeien, waaraan ik reeds geOiimen tijd sukkelde. Al het andere wat ik hiervoor geprobeerd had, bracht mij geen stap verdik daarom te njeer vind ik reden tot dankbaarheid'ff mijn genezing bekend te maken. Ik ondergeteekende vei^luar dat het boven staande waar is en machfig U het pubiiek te maken op elke wijze die U^jgoeddunkt. Verzeker U dat men U d§ echte Foster's Zalf geeft, dezelfde die Mejutfrpuw Circkel gehad heeft. WIJ WAARSCHUWER TEGEN NAMAAK en maken koopers er op a'ttent, dat* óp iedere doos de handteekemng van Jamgs Tostcr voor komt. Ze is te Amersfoort v^Crijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10 voor zes doozen. Gotrouvvüf: D/J. SMITS Wedr. van J. Fontein en dank betuigen voor de belang stelling bij hirfi huwelijk onder vonden. 11.40 de Liter verzegel® bemande nescn 3van 5 Liter, voorzien van het f attest van ffr p. F. va>ï HAMEL ROOS. Pnpfflesch h f 1.30. üitsluitcjw verJjilfigtanAr.bij: 3FOOBT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2