Gemengd Nieuws. H. M. de Koningin-Moeder keert hedenmiddag van Het Loo naar Suest- dijk terug. Ter Dinsdagavond gehouden vergadering van «Handel en Nijver heid" werd door den voorzitter verslag uitgebracht omtrent door hem bijgewoond congres van den handel- drijvenden Middenstand te Groningen. De leiding in dat congres liet volgens hem veel te wenschen over. Zoo werd aan iederen spreker, zelfs ter behan deling der meest belangrijke punten, slechts 5 minuten toegestaan om zijn denkbeelden daarvan uiteen te zetten. De vergadering besloot voorts dat het kantoor der vereeniging bij het plaatselijk telefoonnet zal worden aangesloten. Eeri ingekomen schrijven van de «Oranjevereeniging" met verzoek deel te nemen aan de fakkeloptocht op 31 Aug. a. s. werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een voorstel van een der leden om het begrip «contante betaling" bij den midden stand populair te maken, zegt de voorzitter dat het bestuur dit punt in overweging zal nemen om er in een volgende vergadering op terug te komen. In eene Donderdagavond gehou den vergadering van de Oranjever- eenigirig alhier werd het programma der feestelijkheden, te houden ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, als volgt vastge steld: Te 8 uur aubade, gevolgd door een muzikale reveille uit te voeien door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie. Te 2'/» uur «Groot bloemencorso", waaraan tevens zal worden deelge nomen door een zegewagen en eere- wacht. Te G'/i uur: prijsuitdeeling. Van 7'/i'10 uur, muziek-uitvoering op den Hof, en ten slotte te 9 uur: Fakkeloptocht. Voorts worden alle stadgenooten vei zocht door het uitsteken der vlag gen enz. het feestelijk aanzien zoo veel mogelijk te verhoogen. Baldadige handen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de Krommestraat, West-Singel en Spui, vele naam- en reclameplaten door veif of zwarte lak onleesbaar gemaakt. Door de politie zijn een aantal bierhuishouders geverbaliseerd wegens het in voorraad hebben van sterke dranken, voor het tappen waarvan zij geen vergunning hadden. Een groot aantal tlesschen, kruiken en karaffen werden in beslag genomen. Programma der muziekuitvoe ring, bij gunstig weder Dinsdagavond 21 Augustus half acht op het terras van Amicitia te geven door het Siaf muziekkorps van het 5e Regiment Irifantei ie, directeur de beer G. Bik kers. I. «Olympia" Marsch Metz. 2. nOuverture" Pique Dame. Suppé, 3. i'Hochzeilsreigen" Walzer. Bilse. 4. Grande Fanlaisie sur des motifs de l'opera Faust (op verzoek)Gounod-Coenen. 5. «Ouverture, Orphée aux enfers"Offenbach. G. «Invitation a la Valse" Weber. 7. «Egyptischer Marsch" Strauss. 8. Elektrische Funken, Pot- pourieHanse. Lijst van brieven en briefkaarten, geadressceid aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor Amers foort gedurende de Ie helft Augustus 1906. Brieven (Binnenland). C. J. L. van Eek, Amersfoort. Wed. Broekhoff—Prins, Mej. D. de Gelden, Amsterdam. Mej. D. Weiter, Rotterdam. W. Breefect, Zwartebroek. Brieven (Buitenland). G. van Mourik, Marxioh. Briefkaarten (Binnenland). Amersfoort. Amsterdam. Haag. Mini. in te Meer. Volgers mededeeling der con ducteurs is gisterenavond de bliksem in den D-troin, welke uit Duitschland over Almelo hier te 8 51 aankomt, geslagen. Een ruit werd verbrijzeld. Gelukkig kwamen andere ongelukken niet voor Op beleefd verzoek van den Kerkeraad dei Ned Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 19 Aug. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, geen dienst. Remoiistrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Dr. Tideman, pred. te 's Giavenhage. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. De Jong, pred. te Noordwijk. 's Avonds 5'/i uur, Ds. De Jong. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de heer Barth, van 's Gravedeel. 's Avonds 5 uur, de heer Barth. RECLAME. SLAPELOOZE NACUTEN Een inwoner van Utrecht geeft onderstaand een geneesmiddel aan, (fat voor alle lijders aan aambeien en prikkelde huiduitslag van groot belang is. Mejuffrouw H. M. Xfruijs, Lange Rozendaal 11 te Utrecht, mel^f ons: Het is reeds een heele tijd dat mijn' elf jarig kind verschrik kelijk veel last ha'd van vinniger uitslag in het gezicht. Het ;werd hoe langer hoe erger en op sommige plaatsen werd het zelfs zweren. Het was tre\j>i£ om aan te "zien hoe zyn gezondheid er 'qnder leed en£ wij dachten met een ongedfeéslyk iets te £öen te hebben. Toen wij toev^li» hoorden vjin de genezingen door Foster YvZarfc. tot sltarfS gebracht*, aar zelden wij d«m ook "m^cuiar een proef mede te nemen prt waren wij zeer verwonderd toen het kind bij den eersten toepasing veel verlichting bekwam en toen wij nog veertien dagen met ?tie zalf waren doorgegaan, was ons kind getökkig ge}j*d~öji al van zijn kwaal genezen, j Ik onderg&teeköjjJie verklaag dat het boven staande walt machtig TAjhat publiek te maken op elkV^ijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de echte'^Foster 's Zalf geeft, dezelfde die Mejuffrouw èruijs gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TOGjiN NA MAAK en maken koopers er op atteiAj-dat op' iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg.Toezend.ug geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f. 1.75 voor één- of f. 10. - voor zes doozen. Gebr. Kuiper, Mej. H. Hartenberg, Mej E. Dirksen, Kerkelaar, J. G. Veen, J. de Jager, Mej. Korneiio, Kentei k Maasz, W. Klapmeyer, Den 28 Augustus wordt op de Vlasakkers weer een zoogenaamde dokters-manoeuvre gehouden. Naar wij vernemen zal mon seigneur J. J. van Tliiel, onlangs door de Uud-Katholieken tot bisschop van Haarlem gekozen, a.s. Woensdag den 22sten dezer te Haarlem als zoodanig worden gewijd. Het weder is, in de laatste dagen, ook in sommige plaatsen van bet buitenland onheilspellend. Over Verviers is een hagelvlaag gestreken, welke de lucht zwart deed zien als inkt en het onderscheiden, op twee passen afstands, onmogelijk maakie. Plots brak de lucht en ving het aan te hagelen, waarbij hagel- steenen van 2 kilo! Op sommige plaatsen lag een ijsschol van twee meters. lu serre's, veranda's, huizen, werk plaatsen werden de ruiten stukge- liageld. Afgeslagen telephoondraden deden vele gevaren ontstaan. De telepbonische en telegraphische ge meenschap van Verviers met andere plaatsen werd tijdelijk verbroken. Nadere berichten uit Verviers dee- len mede, dat er in de gansche stad eigenlijk geen ruit is heel gebleven en dat openbare gebouwen, scholen, magazijnen, winkels, enz. het meest hebben geleden. Het Stadhuis en het Paleis van Justitie zijn het ergst be schadigd. In tuinen en parken is de verwoesting groot; planten, bloemen, vruchten, alles vernield. Zware liagel- steenén braken dikke takken van de boomen. Duiven werden bij hondei- den gedood. Ook in den omtrek van Verviers is de schade groot. Het woeden der elementen bracht over vele bewoners den doodschrik. Zij dachten, dat de wereld verging. Sommige familiën waren bibberend in een hoek bijeengekropen en ge loofden, dat hun laatste uur ge slagen had. De booze gewetens werden wakker. Ontzettend is het woeden der ele menten te Solingen geweest. Wo'k- breuk hagel, slagregens, wind als een orkaan, onweer en weerlicht hebben hun spel gedreven, heele lanen boo men neergeworpen, daken van buizen afgerukt, tien huizen doen instorten, van welke geen steen op den ander is gebleven, de bewoners onder de puinhoopeneen stationsgebouw, niet ver van Solingen, half vernield vele personen zwaar gekwetst en een jongen van 13 jaar gedood. Nog is het onheil te Solingen ei omstreken te Remscheid sloeg de bliksem in een teer fabriek niet geheel te oveizier. Men vreest dat de gevolgen ernstig zijn. Van één »hy" en twee «zijV. D'r is 'n «hij" die in de laatste helft van z'n leven leeft, weduwnaar en vader van de tot kennis der jaren gekomen zonen en dochteren is, mitsgaders grootvader over eenige kindkinderen; d'r is 'n «zij" dio de zegeningen van den huwelijken slaat gekend doch versmaad heelt, 'n onbestorven weduwe genoemd wordt, de huishouding bij bovenbeschreven weduwnaar geruimen tijd waarnam en de duizend weken reeds 'n paar keer gepasseerdd'r is 'n tweedo «zij" die maagdelijke bevalligheid aan maagdelijken leeftijd paart. Langen tijd had «hij" met de eerste «zij" vriendschappelijk en genoeglijk onder zijn dak gewoond en de onder linge vrede was nooit verstoord gewor den, had niet de wispelturige Amor met zijn gifpijl 'n diepe wonde geslagen in het bejaarde weduwnaars- en vader hart. Het voorwerp zijner aanbidding was de blozende jonge maagd de tweede «zij". En Amor liet zijn slacht offer niet los; bij deed de liefde in zijn gemoed oplaaien, zóó hoog, dat de menschen 't konden merken en er over spraken en al spoedig wisten te vertellen dat de bejaarde »hij" met de jonge «zij" besloten hadden samen 's levens lief en leed te deelen. Dit nu was niet naar het haitder eerste «zij" de onbestorven weduwe. Ook zij meende rechten op den ver liefden ouden heer te kunnen laten gelden. Maar deze wees haar koel af, zijn hart behoorde 'n ander. En woe dend verliet de eeiste «zij" de woning die zij als een eigen tehuis beschouwd had. Maar ze zon op wraak. Ze wilde vergelding. En eergisteravond trok ze, vergezeld van heur vader en een gansch grooten optocht van «belangstellende vrienden" naar de vreedzame hoeve van «hij". Vader trad als 'n pleitbezorger op; «hij" toonde zich onverzettelijK vader trachtte te accoreeren, 'n paar koeien b.v.«hij" weigerde. En zoo werd de laatste «zij" wreede- lijk vaneen gescheurd, 't Saamge stroomde volk kende niet heur smart, maar juichte. Telkens weer'n hoera! een ovatie den ontrouwen trouw lustige onstuimig gebracht. En midden in dat gejoel stond de vader-pleitbezorger, al meer en meer zich opwindend om het grove onrecht dat geschieden zou en waarvan zijn dierbare dochter het slachtoffer was, overmoedig door de vriendelijke hulp der ovatie-brengende schare. En toen de trouwlustige weduwnaar on vermurwbaar bleef, toen ontstak hij in zoo'n hevigen toorn, dat hij zich zelf vergat en er op los sloeg te weten op de glasruiten. Toen kwam do politie, en deed de menigte uiteen gaan. («Winsch. Cl.") Op liet Rotterdamse!) kermisterrein. Meneer kent u me nietes seggen, waar 't spul van Bas staat en die meneer zonder armen en beenen? Bas? Die meneer zonder armen en beenen Ja Waar slaat 'ie? Die meneer zal wel niet staan, die zal wel zitten. Mensch je snapt 'et niet. Waar Bas slaat met z'n tent en die mèdam Caroo met de leeuwtjes, 'k Heb me een puist loopen zoeken, mensch, de heele Veemaikt af, En 'k kan et toch maar niet vinden. Je bent gek mensch. Daar staat niets van op de kermis. Wat zeg je me daaarvan En bet «Nieuwsblad" heit 'et geschreven 't Is niet je loopt te ijlen. 't Is Welles. Zaterdagavond heit et selvers in de krant gestaen. Loop jij daar na te zoeken, vrouwtje? Gunst mensch'k druip er van als 'n otter. Nou wandel dan maar 25 jaar terug. Wat blievie? Daar heeft in de courant gestaan, de kermis vóór 25 jaren. Lieve gerustigbeid voor 25 jaar terug Ja mensch. Maar zijn ze nou heelemaal mesjokke aan dat Nieuwsblad??? Komme ze nou met een prakkie van 25 jaar terug Dan moetje maar beter lezen uil UilUilAls jij me vent was ging ik met jouw op de kermis te kijk. Eu als jij mo wijf was, deed ik liet met jouw. Maar 'k geloof, dat ik dan 25 jaar geleien betere zaken met je gemaakt zou hebben. Jbent nou uit den tijd, mensch. Ga weg, afgetakeld bloemenh°k. Agent: Doorloope menschen. Wat moet je vrouwtje? Ze loopt met molentjes agent. Ze zoekt naar de kermis, die hier 25 jaar geleden heeft gestaan. AgentDat is een zaak van 't Nwsbl. daar kan ik geen beslissing in geven Alcohol, Suiker cn Koffie. Een dame, mej. dr. Iotfyko, chef van hot psycho-physiologisch labora torium te Brussel, heeft de waarde voor de spier- en zenuwwerking van alcohol, suiker en koilie vei geleken en nagegaan. Zij vond dat de suiker uitsluitend werkt als voedingsmiddel en .niet als prikkel. Ze werkt alleen op de voeding van de spier en niet op de zenuw. Koilie, aan den andoren kant, was alleen een prikkelend middel voor liet zenuwstelsel. Daar tusschen in stond de alcohol, die in beide richtingen nuttig effect had, maar wier prikkelenden invloed, waardoor ze gevaarlijk is, veel sneller toenam dan haar voedend vermogen. Staking te Enschede. Gisteren is een staking uitgebioken op de weverij Bamshoeve van de firma Biijdenstein. De eischen dei- stakers zijn 10% loonsverhooging op garens waarvan mindei dan 1 guldon, 5°/o op die waarvan meer dan '1 gulden wordt betaald. Gisteren is besloten de zaak in handen der Kamer van Arbeid te geven die reeds heden een bestuursvergadering houdt. Gisteien kwamen een 60-tal spoel- ders en haspeliers tengevolge van overmacht, zonder werk. Zij kunnen Maandag terugkomen. Wat er bij ons proefveld viel op te merken. Verleden maand wandelde ik in den polder met een kennis, om eens zooals wij dat noemen, naar de oogst te gaan kijken. «Verduiveld", riep rnijn vriend plotseling uit, «wat staan lie bieten geel, die gaan kapot.' ik keerde mij om. keek in de richting van zijn wandelstok en ja, waarlijk, daar stond een veld vol met gele bieten. De blaadjes waren wat inge krompen en verschrompeld,, en hadden een geel-groene, vele een geheel gele kleur. «Wat zou dat zijn-" Van de kou, van liet nat, van dén grond wie kan liet zeggen? «Ja, maar, het is toch curieus, dat hier, vlak er naast, de bieten goed staan en er van die gele kleur zoo goed als niets is op te merken." Dat is zeker vreemd, maar daar ginds komt de boer aan, die zal er meer van weten. Laat ons liet hem eens vragen. «Ja heeren". gaf hij op onze vraag ten antwoord, «dat is een vreemde geschiedenis. Ik kom natuurlijk ook eens naar mijn bieten kijken, al is hot Zondagmiddag. Ik moet ze eiken dag eens zien." Hebben ze dat al lang? «Neen dat hebben ze een paar weken geleden, zoo langzamerhand gekregen, ik denk. dat het van de kou is of eigenlijk gezegd ik weet zeil niet, waar liet van is. Want als het van de kou was, zouden de andere het ook hebben." Ja, hier en daar een beetje, hebben ze 'took wel. Maar noemenswaard is liet niet. En nu zal ik den heeren eens vertellen, dat het een proefveld is hier, de borden staan er nog wel niet maar komen toch. Het is een proefveld om te zien welken invloed een be mesting met Ka'iniet op de bieten heelt. Daar kunnen we natuurlijk nog niets van zeggen. Maar eigen aardig is het toch dat de g e 1 e b i e t e n geen ka'iniet hebben gehad en dat de bieten, die wel kaïn iet hebben gehad, er goed, tenminste tamelijk goed voor staan. Wat de oorzaak is weet ik ook niet, het kan aan het weer, aan het nat, aan de grond liggen het kan ook met het opkomen der bieten samenhangen want die welk met kaïniet bemest zijn, zijn geiegelder en wat vlugper opgekomen. Overigens hebben we dit jiar met het opkomen der suiker bieten in liet geheel geen fast. Dus heel veel kan dat ook niet gescheeld hebben. Hoe het ook zij, het is wel opmerkenswaardig en in elk geval is het een goede noot voor het kainiel". Dat vind ik ook en daarom heb ik het verder verteld. Tooneel. De Beverpels, een dicvenkomedie in 4 bedrijven naar het Duitsch door Gerh. Hauptmann vertaald door B. Canter. Woensdagavond j 1 ging in de stads schouwburg te Amsteidam de pre- mièie van bovengenoemd tooneelstuk. Het stuk geeft niet dat, wat men van lien auteur verwachten mag. liet is een schets, zonder intrige, zonder liefdesgeschiedenis zelfs, zonder ont knooping en ook ais tendensstuk staat het niet hoog. De inhoud is ongeveer als volgt: Het gezin van den veerschipper Julius Wolff bestaat uit vier personen. Julius, de ruwe domme man is ge trouwd met een buitengewone flinke vrouw. Vrouw Wolff, die uit wasschen gaat bij Mevrouw Von Wehrhalin, de vrouw van den dorpsschout, bij dr. Fleischer, bij den rentenier Krüger, overal als een braaf, werkzaam en verstandig wijf geacht, leidt bij haar eerlijk dag leven ook een geheimzinnig nacht leven. Een reebok is in de strikken blijven hangen; in vrouw Wolff's huisje wordt hij 's nachts verkocht aan een smokkelenden Spreeschipper. Op straat is een vracht brandhout blijven liggenvrouw Wolff en haar man gaan 's nachts met de slede uit «om ganzen te koopen" en laten zich door den dronken veldwachter bijlichten. De rentenier Iviüger heeft een pels van beverbont cadeau gekregende pels wordt gestolen en de smokkelende Spreeschipper warmt 's morgens zijn rliumatische leden in een splinter- nieuvveri pels van beverbont, dien hij voor een prijsje gekocht heeft. Dat van dit alles niets ontdekt wordt ligt weder aan de slimheid van vrouw Wol if. De nieuwe dorpsschout, baron von Wehrhalin, is wel ijverig, maar dom en verwaand. Hij wil gaarne in de toestanden, die zijn voorganger heeft laten verwoiden, wel verbetering bren gen. Men heeft hem in zijn verwarde hoold gepraat dat er in het dorp sociale revolutionnaire elementen zijn, dat er bij dr. Fleischer samenkomsten ehouden worden, gevaailijk voor staat en kroon, dat de oude doove rentenier Krüger daaraan meedoet. Hij mengt nu alles dooreen, wil zich verdienstelijk maken bij de re geering, en heeft, wanneer hij meent op een politiek spoor te zijn, niet de minste aandacht meer voor zijn eigen lijk werk, hij is zoo onbekwaam dat hij zich door den nijdigen bestolene, den rentenier Krüger, wiens belangen hij verwaarloost, naar verdienste laat uitschelden zonder woorden te vinden om zijn positie te redden. Zijn ware tegenpartij intusschen, vrouw Wolff, doorziet hem en triomfeert; tegen over hem verkoopt zij al haar kunst jes, is beurtelings vertrouwelijk, onder- lanig, joviaal, huigelachtig, brutaal, driftig, zelfs vriendelijk en bescheiden; tot hij haar, de onbeschaamde die vegge, in tegenwoordigheid van be stolene en beier, de hand boven hel hoofd houdt en haar prijst als de brave vrouw Wolfi, die van de men schen geen kwaad kan denken, omdat zij zelf daartoe te eerlijk is. Over het algemeen werd het stuk vrij goed afgespeeld. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 9 tot 16 Augustus 1906. GEBOREN: Gijsje, d. van Jan Teunis Strietman en Gerritje Wiggers. - Wil- helmina, d- van Wijnand Claes en Johanna Cornelia Maria Iesberts. Teuntje Gijs- berta, d. van Jan van Meeteren en Fran- cijntje van Veenendaal. Annetje, d. van Hendrik Jacob van Gelder en Mijntje Boersen. Johanna Maria, d. van Jan Arlar en Alida Akker. - Clasina Allegonda, d. van Leonardus Aloysius Houbaer en Allegonda Sophia Maria van Buchem. Willem Johannes Cornelis Hendrinus, z. van Nicolaas Martinus Augustinus ter Wolbeek en Johanna WUhelmina Los. - Geertruida Wilhelmina, d. van Cornelis Jacobs en Everdlna Hendrika Gesina Jans. - Johannes Jacobus, z. Johannes Jacobus de Kruijf en Wülemüntje Bokkers. - Geertruida Johanna, d. van Gerhard Ko ning en Geertrui Johanna de Leeuw. Charlotte Carolina Elisabeth, d- van Jo hannes Theodorus Nicolaas Eduard van Schouwenburg en Johanna Henneman. ONDERTROUWD: Joseph Förster en Theresa Dulaar. - Jan Hendrik in't Veld en Margaretha Adriana van Es. - Reinier van Gulik en johanna MarthaBieijenburg. GETROUWD: Joan Frans Kroon en Clara Huidekopir- - Pieter van Hemmen en Jantje Dijk. - Hendrik van den Hoek en Rijntje Veer. OVERLEDENHendrik Franciscus Huurdeman, 41 j., echtg. van Cornelia lerarda Battram. Alijda Maria Elisabeth Welles, 2 m. - Levenl. aang. kind m- g. van Wessel te Kloesse en Maria Theodora van Vugt. Dirk van den Berg, 57 j, wedr. van Wilhelmina van Groningen. Jacob Hendrik Meijer, 76 j., wedr. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2