NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. Op den Oedenrode. flo. 70. Zaterdag 1 September 1906. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijt f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n«. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Volgens een telegram uit Kaapstad bestaan er gespannen verhoudingen lusschen de Engelsche koloniën in Zuid-Afrika. In Natal is een beweging op touw gezet, die een algeheelo vereeniging met Transvaal beoogt. Men rekent uit, dat Natal daardoor den handel van Transvaal zou krijgen, terwijl anderzijds Transvaal op deze wijze niet alleen een eigen haven zou krijgen, maar-het Engelsche ele ment in deze kolonie daardoor tevens aanmerkelijk zou worden versterkt. In beide koloniën zou het duidelijke streven bestaan de Kaapkolonie te isoleeren, daar men ineent dat de fiscale- en spoorwcgpolitiek van de Kaapkolonie erop berekend is Trans vaal en Natal te benadeelen. Vooral zijn de betrekkingen tusschen de Kaapkolonie en Natal gespannen, daar men in Natal gelooft dat de Kaapko lonie zijn vrachtprijzen ten nadeele van dat land heelt vastgesteld, Te Bloemfontein, verzekert men dat Natal den bouw van den spoorweg Kimberley-Bioemfontein, waarvan men de totstandkoming voor eenige weken als zeker beschouwde, bemoeilijken zal. De toestand is daardoor zóó ge spannen geworden dat men een con ferentie der koloniën voor onvermij delijk houdt. Ondanks het berustende woord,door den Russischen minister Stolypin ge- gesproken na den aanslag van Zaterdag, schijnt hij toch regeeringsmoede te zijn. Uit Petersburg wordt gemeld: Gisteren had minister Stolypin eer, audiëntie bij den Tsaar. Het gesptek duurde langen tijd en liep voornamelijk over de maatregelen met het oog op den toestand te nemen. De minister bestreed krachtig het denkbeeld eener militaire dictatuur, en wees op de noodzakelijkheid van liberale hervor mingen. Hij vroeg tevens den Tsaar, om hem zijn ontslag te willen ver- leenen, wat echter door keizer Nikolaas weid geweigerd. Maar in Petersburg rekent men in goed onderrichte kringen reeds op de waarschijnlijkheid, dat Stolypin zal aftreden. Men verwacht in dat geval de benoeming van don tegenwoordigen minister van landbouw, Wassiltsjikof, tot minister-president, en die van den adjunct-minister Makarof tot minister van binnenlandsche zaken. Het opmerkelijke in dit bericht is de tncdedeeling, dat Stolypin op libe rale hervormingen aandringt. Heel liberaal is het besluit niet, dat on middellijk na die audiëntie werd uit gevaardigd, en dat voor een jaar in bijna geheel Rusland den staat van beleg afkondigt. Dit is geheel in overeenstemming met den wensch van de conservatieve «Nowoje Wrcmijaa, die sedei l eenigen lijd weer met groote getrouwheid de meeningenvan regeeringski ingen weer geeft. Dit blad stelt voor, in Rusland de diktatuur in te voeren, doch niet die van een enkel persoon, maar van de ministers. Dat is de methode, om do ministers tot autociaten te maken in hun departement, en bij het be kende gebrek aan samenwerking tus schen die bureaucratische bewind voerders is het waarschijnlijk, dat daardoor de verwarring nog zou toe nemen. Juist door den voortdurenden «staat van beleg« en de dictatuur van de ministers eh hunne ambtenaren is in Rusland de toestand ontstaan, die thans zoo noodlottig blijkt. De hoop van Stolypin, verstandige wetten te kunnen invoeren in dien tijd, is vrijwel denkbeeldig. Bovendien wordt daarbij tevens het denkbeeld opge geven de Doema ten spoedigste bijeen te roepen Het blijft in Rusland bij proef nemingen, die echter niet tot de zoo noodige verbeteringen kannen leiden. Zondag 2 September zal in Frank rijk de wet op den wekelijkschen rustdag in wei king treden. De eige naars van kofliehuizen en lestauralies te Parijs hebben bet plan, door op dien dag stipt te bandelen volgens de letter van die wet en gezamenlijk hunne zaken gesloten te houden, de ongelijmdheid van deze wet aan te tooncn. Te Grenoble zijn 1200 metaalbe werkers in slaking gegaan Zij eischen vei hooging van loon en een achturige werkdag. Dc Universiteit te Groningen afgebrand. Het academiegebouw te Groningen, een der meest klassieke gebouwen van Groningen, dagteekenende uit de 17de eeuw, is totaal afgebrand. Om halizes donderdagavond is er ten gevolge van bet afbranden van de ondorverf door vervors die bezig waren het gebouw op te knappen, brand ontstaan in den rechtervleugel van het gebouw. De brand openbaarde zich op den zolder en aan de dak lijst. In een uur was deze heele vleugel zulk een vuurzee, dat er aan redden niet meer viel te denken. De brandsveer gaf trouwens veel te laat water en toen het er was, was er geen drukking op de waterleiding. De stoomspuit was niet in staat water te leveren. Beneden uit het gebouw zijn nog enkele dingen gered, maar bet boven gedeelte, waarin bet museum van naiuurlijke historie gevestigd was, het resultaat van den onvermoeiden arbeid van 34 jaar ging geheel verloren. De prachtige verzameling opgestopte vogels is eveneens geheel verbrand. Om 7 uur vatte ook de linkervleugel vuur, zoodat van het gebouw niets is blijven staan. Het grootsche gebouw, dat in 1648 werd gebouwd, is thans niets meer dan een ru'ine. Een der eersten die aanwezig was was de Commissaris der Koningin mr. C. C. Geertsema en de secretaris van Curatoren, mr. B. ten Brugge- cate. Met vereende krachten werd toen alles gered wat nog gered kon worden. Het archief van curatoren, senaat en de faculteiten, de schilde rijen galei ij en andere zaken van waarde werden in veiligheid gebracht in de St. Martinuskerk, die bereid willig door den pastoor, deken Eisen werd opengesteld. In een half uur tijds had de brand zich van den rechtervleugel over de vestibule naar den linkervleugel over geplant. Door de vele preparaten, die in het museum van natuurlijke historie van prof. Van Ankum waren geborgen, en die in groote flesschen met spiritus werden bewaard, stegen groote vlammenzuilen uit het dak. Ten gevolge van den slechten water toevoer was aan bepeiking van den brand niet te denken. Het pbarma- ceutisch laboratoiium van prof. Wis seling. het chemisch laboratorium van den lector, dr. Boekseken, volgden het museum van prof. Van Ankum. Meer dan 600 kubieke meter water werd per minuut gespoten op den vuurgloed, en op de omringende ge bouwen. Het publiek gaf der politie in bet eerst handen vol wei k; laatst genoemde moest zelfs gebruik maken van de sabel. Om half negen werden militairen gerequireerd Om de orde te bandhaven en om met de beide straalpijpen der kazerne mee te helpen blussclien. In het chemisch labora torium hadden zoo nu en dan kleine ontploffingen plaats, die echter niet gevaarlijk waren, omdat de gevaar lijke ontplof bare stollen bijtijds konden worden weggehaald. Vieesehjk was het gezicht van den brand. De hemel was bloedrood elk oogenblik storten stukken muur met donderend geraas naar beneden en vielen de brandende zolderingen op de beneden gelegen verdiepingen, die alle een vuurmassa waren. liet rechter gedeelte is reeds zoo goed als uitge brand. Dat het archief en de vele voor werpen van waarde waaronder het oude vaandel van 1672 kon geied worden is voornamelijk te danken aan ds. S. Meihuizen, H. J. Veenhuizen, hoofdredacteur van de «Prov. Gron. Cl.," J. T. Hessels lid van den Ge meenteraad, dr. Van D.im en mr. C. C. Geertsema, die door zelf het voor beeld te geven oud en jong, lijk en arm, hebben aangevuurd te redden wat te redden viel. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. Keuring van voor uitvoer bestemd vleesch 1 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen betredende de keuring van voor uit voer bestemd vleesch, noodig gewor den, nu ondeischeidene firma's sedert bet in werking treden van bet Kon. besluit van 21 November 1902, houdende bepalingen ter bevordering van den uitvoer van deugdelijk vleesch, er toe zijn overgegaan om bet vleesch, afkomstig van de in hare slachteiijen afgemaakte herkauwende dieren en varkens te onderwerpen aan de in voornoemd besluit bedoelde Rijks keuring, ter verkiijging van het merk als bewijs, dat het daarbij voor uit voer geschikt was bevonden. Bij dit ontwerp is het verboden naar de landen, door de Kroon aan te wijzen, vleesch uit te voeien, hetwelk niet voorzien is van een of meer mei ken als bewijs, dal het bij eene van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is. Overtreding der bepalingen omtrent den uitvoer wordt gestraft met geld boete van ton hoogste f 300 en bet vleesch, waarmede de overtreding heeft plaats gevonden, wordt in be slaggenomen. Aanbrengen vanvalscbe merken worden gestraft met gevan- 2) Terwijl Anneke haastig haar blauw neteldoekje aantrok, in welks corsage Bertha evenals in 't haar absoluut een paar witte rozen wilde steken, hield Ernestine een langdurige beraad slaging met haar kamenier over de vraag wat ze wel aan zou trekken, tot ze eindelijk besloot haar geelzijden toilet te nemen, waarvan ze wist dat het haar donkere schoonheid bijzonder voordeelig deed uitkomen. Zij was een indruk wekkende verschijning zooals ze een uur later den salon harer moeder binnenkwam, het fiere hoofd trotsch in den nek geworpen, de lange wimpers hangend over de groote fluweelen oogen. De eene gast na den andere kwam, maar nog steeds was Anneke niet in den salon- «De freule komt dadelijk," fluisterde de knecht, dien mevrouw van Oedenrode naar boven had gezonden om te zien waar haar jongste dochter bleef. Ze was heel ontevreden, het kind kon best op tijd zijn zeker zat ze weer te lezen want zich verkleeden deed ze altijd zoo gauw mogelijk! Maar eensklaps hoorde ze haar hel dere schaterlach in de hal, een vrolijke inanne- stem klonk er tusschen door. In de geopende deur verscheen een in 't blauw gekleede feeën- gestalte met haar arm gestoken door dien van den jongen van Walden, den eenige nog ontbrekenden gast. «O vader heeft u van Walden's nieuwe paard gezien Een prachtexemplaarZeg, waar heb je het van daan Gebruik je het a deux mains?',' De jonge man maakte zich lachend los en boog voor zijne gastvrouw. »Ik hoop dat u mijn ongewone entree wil excuceeren, mevrouw, maar uw dochter was in de hal en zij moest absoluut mijn nieuwe vos bewonderen." Hij begroete den kring der gasten, terwijl mevrouw van Oedenrode Anneke even apart nam. «Je gedrag is al heel ongepast," zeide ze streng. «Je beDt nu geen kind meer, dat zich alles kan permiteeren. En je moet mijnheer van Walden niet meer bij zijn naam noemen; zoo'n familiariteit komt niet te pas.' Een oogenblik keek Anneke wat bedremmeld voor zich toen kuste ze haar moe 'er's hand. "Ook goed, Mammy dear, alles wat u wilt. Kijk aan tafel af en toe maar eens naar me, dan denk ik wel weer aan uw wijze lessen." Mevrouw van Oedenrode zuehteze kon on mogelijk ernstig boos blijven op haar wildzang Aan tafel verveelde Anneke zich ontzettend het diner vond ze eindeloos en in de gesprek ken rondom haar stelde zij weinig belang. De complimentjes van haar tafelbuur begreep ze niet. Wat bedoelt u?" vroeg ze naïef, na een poëtische vergelijking die hij gemaakt had tusschen haar en een bloem. «U zegt zulke bijzondere dingen, waarom doet u dat Ze is nog een gansje, dacht hij, maar mooi is ze dat is zeker. Toch prefereer ik de zuster hoven dit schoolkind, waarmee men geen be hoorlijk discours gaande kan houden. Anneke deed onderwijl de grootste moeite van Walden te zien, zonder dat het haar ge lukte, want tusschen hen stond een groot millieu van rose rozen, maar wel zag ze dat Ernestine voortdurend druk met hem praatte Zij treft het, dacht het kind. Gelukkig, daar komt ijs. Dan is het gauw gedaan. In haar haast om weg te komen gooide zij haar stoel bijna omver, toen haar moeder het sein tot opstaan gaf en den arm dien haar buurman haar aanbood, zag ze niet. «Ik ga naar mademoiselle kijken," riep ze haar moeder toe en vlug verdween ze naar boven. Op haar kamers gekomen maakte ze een lucht pirouette uit louter blijdschap dat ze ontkomen was aan het gezelschap beneden. Toen sloeg' ze een cape om en ging naar buiten, naar de stal om zooals iederen avond den paarden brood te geven. Yan den weg af kon ze in de rookkamer zien; ze zag het in telligente, donkere profiel van van Walden en ze knikte hem toe. Maar hij zag haar niet en na een paar vergeefsche pogingen om zijn aandacht te trekken ging ze verder. Eerst na geruimen tijd kwam ze terug in den salon de voeten nat van den dauw, een frisschen blos op de wangen en de grijze oogen schitterend van gezonden levenslust. Juist kwamen ook de heeren weer binnen Dadelijk trok ze van Walden in een hoekje. «Erna;" riep ze, «kom eens hier!" En toen Ernestine bij hen was, zette Anneke zich achteloos op de leuning ven een laag stoeltje en zei direct; «Mijnheer van Walden, wat klinkt dat vreeslijk deftig net alsof wij gekibbeld hadden vertel nu eens wie u mooier vindt, Eini of mij «Anneke!" riep Ernestine uit, «Wat zou 't? Ik mag dat toch wel vragen of is dat ook al niet goed Zeg weet u het niet mijnheer van Walden?" Een oogenblik keek de jonge man verschrikt voor zich, toen glimlachte hij. «Dat is een strikvraag, freule, waar moeilijk op te antwoorden is dan met een compliment en uw zuster zal u vertellen dat het niet past,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1