Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Door den Bond voor Staats- pensionneering is aan Patroons- en Werkliedenverenigingen en - Bonden in Nedeiland de navolgende circulaire gericht: Ingevolge besluit van onze Alge- meene Vergadering dezes jaars, wenden we ons tot U en vragen Uwe belang stelling voor het volgende Zooals U bekend is, wacht ons een Wet op Ouderdomspensionnocring, welke wet van ingrijpend belang zal zijn voor arbeiders zoowel als voor patroons. Immers zal 'tde groote vraag zijn, wie de kosten voor de ouderdoms pensioenen zullen hebben te betalen. Een paar voorbeelden zullen U dat duidelijk maken. In Duitschland moeten de patroons, ook zelfs voor de losse aibeiders, de premie betalen. De arbeiders betalen de helft dier premie aan de patroons terug. In Denemarken daarentegen wordt géén premie betaalddaar worden de pensioenen betaald uit de belas tingen, dus: door ieder naar draag kracht; en in Nederland eischten het wetsont werp Lely 1901 en het wetsontwerp Kvyper 1905 beiden premibetaling door arbeider en patroon, terwijl we weten, dat ook Minister Veegens thans bezig is met een wetsontwerp voor ouderdomspensioen, maar of Z. Exc. daarin het Duitsche dan wel het Deensche stelsel zal huldigen,dat weten wij niet, en wij gelooven, dat U met ons overtuigd zult zijn van het aller grootste belang, dat hier voor pa troons en arbeiders op 't spel staat. Daarom is 't zóóik voor U, om er geen eigen oordeel over uit te spreken Als gij er U niet over uitspreekt, handelt men met U, over, U, maar zon der U! 't Is daarom, dat de Bond voor Staatspensionneering U de ge legenheid aanbiedt, van Uwe meening in deze hoogstgewichtige zaak te doen blijken. De Bond voor Staatspensioneering meent, dat noch patroons noch ar beiders premie voor ouderdomspen sioen moeten betalen, en wel om de volgende redenen le Vele patroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houden. Zij kunnen gewoon weg geen premie voor hunne werk lieden betalen, en 2o Tienduizenden arbeiders ver dienen niet genoeg om van hun loon iets voor premie te kunnen missen. Zeer veel is er nog te zeggen tegen verplichte premiebetaling voor ouderdomspensioen, maar 't aange haalde achten wij reeds voldoende, om ons van Uwe belangstelling vooi wat wij willen bereiken, te verzekeien. Slechts dit nog: De Bond voor Staatspensionneering voert vooral strijd tegeneen pensioen met verplichte premiebetaling en wil de kosten verkregen zien door de belastingen, vóór alles naar draag kracht. Wegneming van broodsgebrek op den ouden dag," zegt de Bond, is een volksbelang, waarvoor ieder Neder lander, naar zijn of haar vermogen of draagkracht, moet bij Iragen en niet alleen de loontrekkende arbeiders moeten recht op pensioen verkrijgen, maar ieder Nederlander behoort ge vrijwaard te zijn tegen broodsgebrek op den ouden dag, en dat recht moet voor ieder in de Wet zijn vastge legd Dat zegt de Bond, en hij zegt ook oog, dat de arbeiders, die daartoe in staat zijn, dan vanzelf voor pensioen zullen hebben mee te betalen, maar dat daardoor dan toch van betalen zullen vrijgesteld worden hij of zij, die |niets kunnen missen, eigen lijk altijd te kort komen en juist daardoor allerminst van recht op pensioen worden uitgesloten. Na deze uiteenzetting komen wij met ons verzoek, om in Uwo ver gaderingen deze zaak een ernstig punt van bespreking te doen uitmaken en bijaldien Uwe vergadering, waaraan wij niet kunnen twijfelen, zich uit spreekt zooals de Bond voor Staats- pensionneeiing dit bedoelt, de vol gende motie in stemming te brengen De (naam Uwer organisatie) bijeen in vergadering op (datum) te (plaats) gehoord de discussies; is van meening, dat de geldelijke last eener wettelijk geregelde ouder domsverzorging niet gelegd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werkgevers en werknemers, doch naar draagkracht behoort verdeeld le worden over allen, en het recht op pensioen niet alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet -loontrekkenden, zoowel mannen als vrouwen. En besluit, deze motie te plubli- ceeren en ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Wij houden ons beleefd aanbevolen eenige mededeeling omtrent het be sluit Uwer Vereeniging te ontvangen. Namens den Bond voor Staatspensionneering A. GROENENDAAL C.J.zn. Voorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris Evenals verschillende menschen die een zelfde leed of een zelfde geluk ondervinden, hun droefheid of hun vreugde op zeer verschillende wijze duidelijk merkbaar uiten, zoo drukt de muziek, die uitsluitend tot het gemoed spreekt, dezelfde aandoeningen op tallooze wijze in melodieën en har monieën uit. Men vergelijke »Die zwei Grenadiere" gekomponeerd door Reis- siger en door Schumanneen treur- marsch van Beethoven en van Chopin. Nu is het er een liederenkomponist om te doen de gemoedstemming die een gedicht moet opwekken, naar eigen opvatting zo getrouw mogelik in muzi kale tonen weer te geven. Daarom is het voor de hoorders veel waard bij een uitvoering de woorden waarop muziek gemaakt is te kunnen volgen. Om die reden zullen bij de eerst volgende uitvoering van Jubal de woorden van de door wijlen onzen stadgenoot G. J. van Eyken gekom- poneerde liederen op het programma worden afgedrukt. De ollicieren-schietvereeniging hield Maandag op de Leusderheide haar jaarlijkschen hnishoudelijken wedstrijd, van 9 uur vooi middags tot 3'/> uur nam. Er werd geschoten met geweer op 300 M., atd. A vaste baan, voor leden, afd B, vrije baan voor leden en ge- noodigdenid. met karabijn, op 150 M id, met revolver, op 25 M., id. met flaubertbuks op 12 Meter. Er was veel animo. Ook eenige dames vereerden het concours met haar tegenwoordigheid. Des middags deed zich de stafmuziek van het 5e regiment infanterie op het terrein hooren. De deelnemers aan het Voor bereidend Militair Onderricht alhier, worden uitgenoodigd zich Vrijdag 7 Sept as. te 9 uur n.m. te vereenigen in de Schermzaal van het 5e Regt Inf. alhier tot het houden eener be spreking in verband met de vaststelling der dagen en uren voor het onderricht in den aanstaanden winter. Bij het Twredo Toelatings examen voor het Gymnasium alhier zijn alsnog toegelaten tot kl. VI A. E. v. Blommestein. Tot kl. V: J. C. do Beaufort. Twee adspiranten trokken zich terug. De tram vervoerde in Augustus van dit jaar 9234 betalende passagiers, tegen 8258 in de zelfde maand van 1903, 8085 in 1904, 8999 in 1903 en 7097 in 1902, het eerste jaar. De passage-opbrengst in die maand was f 676.42' in 1906, f 686,45 in 1905, f693.92' in 1904, f754.27 in 1903 en 1652 93 in 1902. De totaal-opbrengst, dusmetreclame enz, f700 89'1 in 1906, f71180 in 1905, f720.12 in 1604 en f774 32 in 1903. De opbrengst, per dagkilomeler was f12 56 in 1906, f 12.76 in 1905 f 12.70= in 1904, f 13.87' in 1903 en f 11.69 in 1902. De heer Jac. Smit hoopt Donder dag den dag te herdenken waarop hij vijftig jaar geleden in betrekking kwam bij de firma Greeve Co. De Heer E. W. J. Wentink le onderwijzer aan den R. K. school alhier, zal den le November a. s. 25 jaren bij het onderwijs werkzaam zijn geweest. Naar wij vernemen zal dien dag niet ongemerkt voor den jubilaris voorbij gaan. Zondagmiddag omstreeks half drie werd eene bejaarde dame op de Langestraat door een fietsenden knaap omvergereden. Met bloedend gelaat werd de hevig geschrokken dame in de apotheek der firma Van der Zoo de Jong binnengedragen en aldaar verbonden, Zondagavond is de milicien A. V. uit Friesland bij het baden in de rivier »de Eem" nabij de Chemische fabriek, verdronken. Des avonds nog werd zijn lijk op- gevischt en naar hel Militair Hospitaal overgebracht. Luitenant F. E. baron.Van Heerdt, van het 4e eskadron le regiment hu zaren hier, is overgeplaatst naar het le eskadion te Amsterdam. 382ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 3 en 4 Sept. 1906. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 2704 2705 2713 2727 3355 4824 7816 7819 9853 9862 9867 10323 10380 10398 14466 14472 14475 14497 16089 16093 16105 16120 16512 17978 en 18640. Te zamen 25 prijzen. Een Meteoor. Bij helderen hemel en zwakken Zuidelijken wind werd Donderdag avond te 9 u. 32 m. aan den Z.- Westelijken hemel een meteoor van aanzienlijke grootte gezien. Zichtbaar wordende op ongeveer vijf-en zeventig graden hoogte, nahij de melkweg in de omgeving van Wcga in «Do Lier" beschreef d< ze een boog van ten naaste bij zeventig graden door het sterrenbeeld »De Slang" en spatte Id het sterrenbeeld «De Weegschaal", op een vijftal giaden boven de Z- Westelijke horizon in een aantal grooleio cn kleinere stukken uiteen De schijnbare grootte was nage noeg gelijk aan driemaal die van de ster der eerste grootte Aicturus in Boötes een der schoonste sterren van ons noordelijk halfrond, die op een tiental graden hoogte aan de Wes- te'ijken hemel schitterde wier glans door die van den meteoor in ruime mate werd overtroffen. Het verschijn sel was geel van kleur eu liet een breede vurige lichtstreep achter die ondanks het storende licht der helder aan den Zuidelijken hemel staande maan nog gedurende meerdere secon den zichtbaar bleef Koiiingiiine-lëest. Nu het feest op Koninginnedag zoo goed is afgeloopen, gevoel ik mij als Voorzitter der DÖranje vereeniging verplicht een woord van dank te brengen aan alle ingezetenen van Amersfoort voor de waardige wijze waarop zij feest gevierd hebben. Het was een prettig feestvierende menigte, een van zin, getuigende van de ware liefde voor het Huis van Oranje en inzonderheid voor Koningin Wilhelmina. een Koningin die met Haar volk meeleeft, deelt in het lief en leed Harer onderdanen en door Haar persoonlijke bezoeken zich bij Haar volk zoo beminnelijk weet te maken. De taak der politie tusschen die duizenden menschen was niet ge makkelijk en toch heeft zij geen strenge maatregelen behoeven te ne men. Een woord van lof voor haar beleidvol optreden mag haar niet onthouden worden. Verder betuig ik mijn viiendelijken dank aan de deelnemers van het Bloe mencorso. Niettegenstaande enkele deelnemers, zonder eenige kennisge ving. willekeurig waren weggebleven, maakten de uitgekomen nummers toch weikelijk een aardig geheel. De optocht was boven verwachting. Een woord van dank komt ook toe aan den HoogEd.Gestr. lieer L. VV. van Hoek, kolonel-commandant van het 5e Regiment Infanterie, voor het wel willend beschikbaar stellen der staf muziek, tamboers en hoornblazers, welke combinatie reeds 's morgens een vroolijke stemming bracht ondei Amersfoorts ingezetenen aan den heer P. A. G. Serenberg voor zijn eerewacht, die er kranig uitzag en aan de verschillende vakvereeni- gingen die in 't bijzonder medegewerkt hebben tot het welslagen van den fakkeloptocht. Ook mijn dank aan de Pers, die de vereenigingen zoo ter wille was. De muziekvereenigingen hebben een zwaren dag gehad. Voor hen was het weer'wel wat warm en toch hebben zij er lustig op los geblazenook hun komt een eeie saluut toe. Mijn haitelijken dank aan den WelEd.Achib. heer Burgemeester vooi de vriendelijke ontvangst ten zijnen huize. De Burgemeester was met het feest zeer ingenomen'savonds moesten alle Besturen van de verschillende vereenigingen bij hem binnen komen- De Burgemeester zeide toen o. in. nu zie ik, dat de Amersfoorters niet alleen feest kunnen vieren, maar dat zij er behoefte aan hebben om Ko ninginnedag feestelijk te heidenken. Koning Willem 111 beeft eens gezegd: Oranje kan niet genoeg doen voor zijn volk, maar ik keei bet om, liet volk kan niet genoeg doen voor Oranje. En onder het sieve de Koningin# en «leve de Burgemeester# werden de glazen champagne leeg gedronken, terwijl buiten do eerewijn, in ruime mate werd aangeboden. En nu nog een enkel woord over de optochten. De stafmuziek was 's morgens maar een beperkte tijd ter beschikking van de vereeniging. Aan het Bloemencorso namen kinderen deel, van wie niet gevergd mocht worden, dat zij langer dan twee uur in den optocht mede gingen. De fakkeloptocht kon eerst om 9 uur vertrekken. Ziedaar de oorzaak, dat niet alle wijken bezocht konden worden. Het weldenkend pu bliek zal het de vereeniging zeker niet euvel duiden. Hoewel al het mogelijke is gedaan om het een ieder naar den zin te maken, zal de vereeniging mogelijk toch fouten begaan hebben; maar vergeet dan niet dat de vereeniging pas één jaar bestaat, haar eerste feest gaf, en dat alle begin moeilijk is. De Voorzitter der vOranje-vereeniginge, P. H. VAN HAZELEN. RECLAMES. Voor ouden van dagen. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden genezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onderstaande verldariDg, die aan duidt dat verlichting en g^Heztn^ van ziekten afbangen van een oordeelk^ii'dige gevqlgde behan deling. J Mejuffrouw de Welf. Hoogland,, wonende Breedestraaat 9 te Amergfoort, meldt OnsLange jaren ben ik aangedaan gewaest mot een nier ziekte, ik bad onophoudelijk pijn in den rug en zijden evenals in fie maagstreek. De irincloozing geschiedde met pen sterk, branderig^'pijnelijk ge voel en bet wa^fcr was meestcntijdswuil, drassig, dik en vol wichtig bezinksel. Vele jarejf Jben ik onder bebanfleling geweest, doch immer ^bleek dit tevergeefs^ Daar ik reeds tachtig jaar" oud ben, dacht ik^dat mijn dagen geteld warren. Toen men mij sprak van Foster,s Rugpijn Nieren Pillen, hat^ ik daar niet veel vertouweg in, doch toen ik^oorde dat zoo vele menschep? in mijn onmid^elijke nabijheid hier door volkomen genezenAvaren, wonschte ik er een prqèf 'mede le Tremen. De uitwerking was buiten {llle ferwagbtfng, reeds na een week was mijn toestand enorm veel beter en veertien da gen later kon ik mijn familie en kennissen me- dedeelfn, dat ik totaal genezen was. Ik weet niet hbe ik U mijn dank hiervoor moet betuigen en iH ben in de bolken van vreugde, dat ik thans jgeen medicijnen behpef in te nemen. Ik iondergeteetfende verklaar dat het boven- staandfe waar jfé en machtig U het publiek t& maken, op elke wijze die U goed dunkt. Hoop vodf bejaarde lui. Honderden ouden van dagèrfvan 70 tot 90 jaar zijn radicaal gene zen van nier- en blaasziekten door F/ster,s Rugpijn Nieren Pillen. $)it geneesmiddel ver licht en geneest volkomeh de nieren v4ra oude, zoowel als van jonge lui. Het is eenreénig en speciaal middel voor de nieren. JÈ Verzeker U dat men Iff'dc echte Jbster,s Rug» pijn Nieren Pillen geeft, tjpzclfde^ie Mejuffrouw Hoogland gehad heeft. 2hj zü|T te Amersfoort v erkrij'gbaar bij den Heer a. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor één of ƒ10 voor zes doozen. W Zachte, blanke huid, "WS schoonc heldere teint verkrijgt men puisten, pukkels en huidziekten ver dwijnen, wanneer men zich wascht met de door toevoeging van Uloeiiiennielk Bellatin zoo zeer verbeterde DOERING s ZEEP MET DEN UIL, die trots deze beduidende verbetering overal voor 25 cent is te bekomen. gelijkenis te ontdekken met haar zuster kwam hij op den Oederode dan keek hij altijd uit of hij ook Anneke 's blonde lokken zag sche meren. Maar steeds was het toeval hem on gunstig, nooit zag hij haar schelmsche oogen hem toelachen nooit hoorde hij haar vroolijke stem. Ontmoedigd door dien voortdurenden strijd met zichzelven zat van Walden op een mid dag in zijn studeervertrek. Voor hem lagen eenige boeken handelend over onderwerpen, die hem anders veel belang inboezemden nu echter kon hij zijne gedachten er niet bij be palen telkens weer dook Anneke's blonde kopje uit de bladzijden op. Met een driftige beweging wierp hij eindelijk het boek, dat hij in de hand hield, op tafel en lag nu met gesloten oogen achterover in zijn leunstoel. Zeker had de warmte hem doen indommelen, tenminste hij had niet gehoord dat de deur geopend werd, maar plotseling schrok hij op door een licht geruisch naast hem, Verwonderd wreef hij zich den oogen uit droomde hij of was het werkelijkheid? Voor hem stond Anneke in een lichtrose kleedje, een grooten hoed met bloemen op de wilde lokken een bouquet heidebloemen in de hand Zij lachte, haar ouschuldigen kinderlijken lach "Geslapen plaagde ze midden op den dag, foei schaamt u u niet? u hoorde me niet eens aankomen. Oef wat is het warm Voor van Walden van zijn verbazing be komen was had ze haar hoed al afgezet een makkelijken stoel bij 't venster geschoven en er zich behagelijk in neergevleid. "Ik zal die bloemen straks in een vaas schikken dan mag u ze houden maar eigenlijk verdiend u het niet dat men u zoo bederft." De grijze oogen keken plotseling heel ernstig en ze richtte zich uit haar gemakkelijke hou- dÏDg op, terwijl ze zeide "Waarom zie ik u nooit meer? Ik ben nog zoo dikwijls in het bosch geweest, maar hoe lang ik ook wachtte, u kwam niet. En nu bent u ook zoo onaardig, zoo weinig hartelijk en zoo stil. U hebt nog niets tegen me gezegd, al den tijd dat ik hier zit. Zeg, is er iets, bent u niet blij me te zien Van Walden had zich hersteld en de plot selinge ontroering, die haar verschijnen te voorschijn geroepen had, overwonnen. U hadt hier niet moeten komen, freule," zeide hij ernstig. "Een jonge dame brengt geen bezoek aan heeren, dat is nu eenmaal geen gewoonte. Daarom begroette ik n niet zoo hartelijk als u verwachtte, want het spijt me dat u hier bent." Anneke had geluisterd, met de oogen een en al verbazing op hem gericht. Hij noemde haar "freule", dan was hij zeker heel boos. Ook was haar niet ontgaan de afgemeten, bijna berispende toon waarop hij tot haar sprak. nis het zóó erg, dat ik hier gekomen ben vroeg ze hem met haar onschuldigen blik aan ziend. "Waarom dan wel? Wat steekt er voor kwaad in? In het boseh Bpraken we elkaar zoo dikwijls I" "Dat was eigenlijk ook niet precies zooals 't behoort. Ik vrees zelfs dat uw moeder het niet goed zou vinden als ze 't wist," bekende Van Walden, wien dit gesprek uiterst pijnlijk was. "O, kwam u daarom niet meer?" riep het jonge meisje verheugd opspringend. »lk meende, dat u boos op me was. Dan is het niets, maar," vervolgde ze zuchtend, "het is toch jammer van onze wandelingen, ze waren zoo heerlijk «Spijt het je werkelijk, Anneke?" vroeg hij haastig, haar diep in de oogen ziende. "Ja zeker," bekende ze openhartig, »ik was eerst erg boos en toen bedroefd. Ik miste u zoo erg." Van Walden bedwong met moeite de woor den, die hem op de lippen kwamen, woorden van gloeienden hartstocht en groote teederheid. Ze stond voor hem in haar onschuldige gratie, ze was in zijn huis, hij mocht niet spreken, zijn eer verbood het hem. Plotseling stond hij op. «Ga nu heen, Anneke, werkelijk geloof me, het is beter," zeide hij met onvaste stem. Zuchtend nam ze haar hoed en zette dien op. "Het spijt me, want ik had graag de schil derijen gezien en de paarden. Toe, kan dat niet eventjes, het hoeft immerd niet lang te duren?" Smeekend zag ze hem aan als een beeld der verleiding stond ze voor hem en hij had al zijn wilskracht noodig om sterk te blijven. "Nee," zei hij kort. «Een andermaal zal ik je met je ouders eens vragen. Is dat goed?" «Nu daar zal ik dan maar op rekenen, hoor! Maar ik had het veel aardiger gevonden met ons tweetjes alles te bekijken." zeide Anneke half te vreden gesteld. Zij waren nu in de hall waarvan de muren behangen waren met oude wapens en kostbare harnassen. Anneke wilde nog even rondzien, maar van Walden trok haar mede de steenen trappen af en hij herademde eerst toen ze buiten stonden. "Het is alsof ik besmet ben." plaagde ze hem. «Toe, breng me een eindje, wil je? Of mag dat ook al niet Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2