BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Maatschappij tot j- Bevordering'der Toonkunst. Afdeling „Amersfoort*'. De a.s.' feesten te Leeuwarden. Naar aanleiding van de aanstaando onthulling van het standbeeld voor graaf Willem Lodewijk van Nassau is thans in het prentenkabinet van het Friesch Museum te Leeuwarden een belangrijke reeks gravures en teekeningen uitgelegd, die met boven staand onderwerp verband houden. Wij lezen daaromtientinde «Leeuw. Courant" Eerst geeft een oude plattegrond een indruk van Leeuwarden zooals het er tjjdens de regeering van Wil lem Lodewijk uitzag. Het paleis met zijn omgeving, ook afzonderlijk in teekening aanwezig, is duidelijk zicht baar. Dan volgen fraai gegraveerde portretten van den graaf, waarop de ontwerper van bet standbeeld zich geïnspireerd heeft, afbeeldingen van de slagen bij Boxum en Noordhorn, de mooie door Petrus Feddes gegra veerde lijkstatie van Willem Lodewijk met gelijktijdig uitgegeven toelichting en treurzang door Starter, waarover dr. Wagenaar in dit blad geschreven heeft. Wij zien den stoet uit het paleis komen en de Groote Kerk binnen trekkenook gaf Feddes een kijkje in bet koor van de kerk met de tombe der vooroverleden gemalin van den graaf. Verder de portretten van Starter en Bogerman, een afbeelding van de Dordtscbe synode, van de Franeker academie enz. enz. Verder meldt de «Leeuw. Ct." Bij de plechtige onthulling van het standbeeld van »Us Heil" op Zater dag a.s. zal ook de afdeeling Leeuwar den van den Koninklijken Bond van oud-onderolïicieren vertegenwoordigd zijn. Het vaandel, dat onlangs bekroond werd, bevat aan den voorkant het Wapen van de Prinsen van Oranje- Nassau, waaruit de Friesche stad houders en later de koningen, alsook de tegenwoordige Koningin van Neder land, zijn gesproten. Dat wapen is gevierendeeld (Nassau, Catzenelnbogen, Vianden Dietz) Over de vier deelen een klein middenschild, eveneens gevierendeeld "(Oranje 2 en Chalon 2) met een klein hartschild (Genève). Verplaatsing Kol. Reserve. Zijn de geruchten waar, die in de kringen der naastbij betrokken mili tairen de ronde doen, dan zal aldus lezen we in «De Gelderlander" Utrecht de garnizoensplaats worden van de Koloniale Reserve. Zij was sedert 1891 te Nijmegen gevestigd. In hel »Utr. Dagblad" lezen we over deze quaestie onderstaand bericht: Gisteren kwam te Utrecht in bet garnizoen aan de majoor J. C. van den Belt, commandant van de Kolo niale Reserve, ten einde een onderzoek in re stellen naar de al of niet ge schiktheid van de infanterie kazerne aldaar tot huisvesting van het valide gedeelte der Koloniale reserve en om zoo noodrg regelingen te treffen tot het medegebruik van verschillende inrichtingen en oefeningsterreinen in en nabij Utrecht. Naar aanleiding van de uitgo- brachte rapporten betreffende de sedert 1 Januari 1905 bij wijze van proef ingevoerde regeling van de voe ding der militairen heeft den Minister van Oorlog doen besluiten de noodige stappen te doen tot eene definitieve invoering daarvan met ingang van 1 Januari 1906. Staatsexploitatie van spoorwegen. Door het bestuur der vereeniging van Nederl Werkgevers is aan den Minister van Waterstaat toegezonden de volgende in de jaarvergadering der Vereeniging aangenomen motie: «De vergadering, konnis genomen hebbende van de nota van den secretaris en van het ter jaarvergade ring gesprokene, draagt het bestuur op aan do Regeering en aan de Tweede Kamer kennis te geven van baar gevoelen, dat Staatsexploitatie van spoorwegen voor onzen handel en nijverheid hoogst ongewenscht is." Eenige Britsch-Indiërs beginnen in Bengalen er rond voor uit te komen, dat ze van het Engelscbe beheer hun bekomst hebben. De inlandsche «Ban- demataran" zegt o. ahel volgende: «De tijd is gekomen, dat we in her belang van de waarheid, den burger lijken vooruitgang en de vrijheid van het volk, onzen Brilschen vrienden duidelijk zoggen, dat hoewel we dank baar zijn voor al hetgeen ze voor ons hebben gedaan, voor hunne opoffe ringen om ons hun juk lichter te doen dragen, niet langer wenschen te dul den door hen te worden, geleid bij onze pogingen voor staatkundigen vooruitgang on bevrijding. Hun gezichtspunt is niet liet onze. Zij trachten de regeering van Indië populair te maken, maar passen daarbij een zuiver Britsche regeer ingswijze toe. Wij wenschen een autonoom Indië, geheel onttrokken aan het Engelscbe toezicht". Het aantal vluchtelingen uit Rus land neemt steeds toe en heeft een tot nu toe ongekende hoogte bereikt. Naar Duitschland komen er dagelijks, via Ruhleben, meer dan 2000, die aan de overzijde van den oceaan een nieuw vaderland willen zoeken. In speciale treinen worden zij gebracht naar Hamburg en Bremen, waar zij de zeereis aanvaarden. Onder de Jood>che gezinnen zijn er vele zonder een vol wassen mannelijk hoofd. De meeste echtgenooten en meerderjarige zonen zijn vermoord. Nabij het Belgische station Namen zijn twee spoortreinen bij een wissel op elkaar geloopen. Van den eenen trein werden de locomotief met twee wa gens van het overige deel losgescheuid de machinist viel van de locomoiret en deze vloog met groote vaart door het station den weg op naar Luik, om eerst een eind verder tot stilstand te komen. Van den anderen trein viel de locomotief om en wel juist op het huisje van den wisselwachter waardoor deze terstond gedood werd. De stoker kwam onder de machine te liggen en was eveneens dadelijk dood, terwijl de machinist ernstig ge wond werd. De reizigers kwamen met den schrik vrij. De generaal-majoor inspecteur der infanterie J. M. Campbell, wordt Donderdagavond alhier verwacht, komende van Laren, en zal intrek nemen in Hótel Reichmann. Den volgenden dag zal Z.H E.G. het ridderkiuis van orde van den Nederl. Leeuw uitreiken aan den kolonel baron Van Voorst tot Voorst, com mandant van bet regiment grenadiers en jagers, die met zijn korps in het kamp van Zeist gedetacheerd is tot het houden van oefeningen in de omstreken. De kapiteins A. F. Singels, in structeur aan de rij- en hoefsmidschool en V. Noest, adj. chef van den staf der 4e divisie, hebben een afstandsrit van Maastricht naar Zwolle gedaan. Zij hebben den 280 K.M. langen af stand afgelegd in 22 uren, de rusten medegerekend. De secretaris der militaire sport- vereeniging laat zich hierover op zeer waardeerende wijze uit in de Ned. Sport. De 2e luitenants L. A. M. Ot- tenboff, J. Busquel en G Kuyper van het 5e teg. iuf, eerstgenoemde ge detacheerd te Utrecht, zijn benoemd lot len luitenant. Eveneens werd lot 1. luitenant bevorderd de 2e luit. kwartiermeester S. P. Visser van het korps. De le luitenant Beerninck be haalde Zondag te Groningen, den 5. prijs in het springconcours, met Sphinx Bij den jachtrit voor officieren en heerrijders, 2000 M, achter een jager- meester, met eindwedloop over 800 M., was de le luit. Roelfsema 4e, met Anita. De muziekvereniging «De Har monie", directeur de lieer G J. des Salie, behaalde II Zondag 9 Sept de 2e prijs (Zilv. med op net Nationaal Concours, gehouden in het Brongebouw te Haarlem Mej. J. T. van Schaick is be noemd tot onderwijzeres te Stroe (gem. Barneveld Ingevolge de beslissing, Zaterdag door het Bestuur der Nederlandsche Voetbal Bond genomen, behoort de A. F. C. «Quick" in de Oostelijke eerste klasse competitie, die der halve is samengesteld als volgt: »P W. Enschede; »U. D Deventer; «Wil helmina" Den Bosch; »G. V. C.", Wageningen«Vitesse", Arnhem; «Quick Amersfoorten «Quick" Nij megen. Aan het plaatselijk telephoon- net zijn aangesloten de heeren C. J. van Zalingen., confiseur, Langestraat 1, met no. 171 en J. B. van Gijen cargadoor, Utrechtsche weg 86 met no. 172. De heer J. A Haverkorr., werk zaam bij den Inspecteur der directe belastingen I gde mot gunstig gevolg af het examen vojr Rijksklerk der- directe belastingen, invoerrechten en accijzen. itS2ste STAATSLOTERIJ. De vijfde klasse, welke trekt 17, 19—21, 25—28 Sept., 1—4 en 8—12 Oct. 1906, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f IOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van 200, 170 van f100 en S730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Col lecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar f3.50 per 'In. Agricultuur. Phosphat. Bij de Gebr Fleumer te Oldenzaal is gratis te bekomen een «Over zicht der bemestingsproeven met Agricultuur phosphat «Ceres" in Nederland voorzoover bekend op 31 Juli 1906. Het vermeldt den uitslag of voorloopigen uitslag van een 33-tal proefvelden uit alle provinciën op verschillende grondsoorten. O*er 'tal- gemeen voldeed de nieuwe meststof zeer goed. Onder alle omstandigheden kon zij tegen slakkenmeel concurreer en en moet bij gelijkstaande prijzen per procent pbosphoizuur het hoogere gehalte aan pbosphoizuur en fijnmeel de meening ten gunste van haar doen overhellen. Tegenoter super heeft het vóór het enorme prijsverschil circa goedkoop6i In veel gevallen voldeed bet evengoed, zoowel op de leem en zand als op de zware kleigronden. Men vrage genoemd overzicht aan! Dezer dagen, zoo vertelt het «tlandelsbl. van Antwerpen", ging een Engelschman met zijne drie dochters bet middagmaal gebruiken in een dei- nieuwste restaurants in den omtrek van bet Oosterstation te Parijs. Hij zag de spijskaart in, doch scheen niels te vinden dat hem aanstond, toen hij eensklaps hoorde roepen door een anderen bediende: Vier eenden (Quatrecanards!). Gec-f ons ook vier eenden, zeide bij tot den Jan die hem moest be dienen. Er zijn geen eenden vandaag, antwoordde de bediendezou mijnheer niets anders willen kiezen? Van den anderen kant der zaal hoort bij weer roepen; Drie eenden voor nummer 6! De Engelschman werd kwaad. Ik zeg u dat ik eenden wil waarom die voorkeur voor den een tegenover den ander? De baas van bet restaurant kwam er bij en bad alle moeite om 'den Engelschman aan het verstand te biengen, dat er geen eenden op de spijskaart stonden, maar dat in de taal van de restaurants eenden beteeken- den, de klanten die slechts water- drinken. Men duidde die aan den kassier aan, omdat deze dan 10 centiemen op hunne rekening mpest bijvoegen. Er in geloopen. In een kleine gemeente van ons land is men bezig met het maken van grondwerken en het leggen van rails voor een stoomtram De werklieden zijn ten deele gehuisvest in een daar voor getimmerde houtrn keet waarin geslapen en gegeten wordt terwijl het voedsel wordt bereid door vrouwen eveneens in die keet zoolang baai- verblijf houdend. Dezer dagen kwam een brigadier der Rijksveldwacht ter ooie dat daar ook sterke drank ge bracht werd hij ging op onderzoek uit, stapte de koet binnen en vroeg aan de vrouw een glaa-je drank dat Tiem terstond gegeven werd. De vrouw vertelde dat de werklieden vóór bet eten een borreltje en een sigaar van haar kregen. Onze brigadier vroeg nogmaals een glaasje, dat hem we derom verstrekt werd en wieip toen een rijksdaalder op tafel, dien de vrouw in baar zak stak met een be leefd »drnk je wel". De brigadier wonschte echter f 2. 40 terug hij wilde de twee borreltjes betalen. De vrouw zei echter heel droogjes, dat zij geen sterken drank verkocht maar wel fooien aannam. De bregadier kon vertrekken. Des middags kregen do weiklieden oen glaasje extra. liet aulomohiclongcliik bij Haarlem. Naar aanleiding van de verschillende lezingen over de omstandigheden, waaronder de 17-jarige wielrijder jl. het leven verloor heeft het »H.bl." den eigenaar van de automobiel, den hepr H. F. A. Kaag, notaris te Utrecht, om zijn meening gevraagd. De lezing, welke bij van liet ge beurde geeft, luidt als volgt «De auto hield rechts van den weg en zóó dat voor wielrijders en anderen ruimte in o< ervloed bleef lot passeeren. De gang van den wagen was normaal en niet te snel, zooals door de politie werd geconsiateerd. Er was geen bocht in den «eg zooals een ooggeluige(?) aan het «II.bl." schreef en voor de auto was de weg geheel vrij Van den tegenoveigestelden kant nadert een wielrijder en ofschoon bij vol doende kan passeeren, wil hij af springen. Hij blijkt geen uitstekend rijder te zijn en als de wagen vlak bij hem genaderd is, valt hij juist voor den wagende chauffeur remt uit alle macht doch eer de auto staat, beeft de wielrijder het voorwiel over den bals gehad. Als een bewijs dat er niet te snel gereden werd kan gelden bet feit, dat de ongelukkige vóór het tweede wiel lag, toen bij werd opgenomen. Het tweede wiel ging niet over hem been. «Hier heeft noch de chauffeur, noch iemand schuld het is een zuiver on geval had de wielrijder niet afge sprongen er ware niets geschied. «Der politie oogenblrkkelijk aanwezig werd bij monde van de vrienden van den ongelukkige verklaard, dat de chaufieur geen schuld had, welke ver klaring door een drietal getuigen werd bevestigd. Kanker. Zooveel geleerden zoeken naar een middel tegen die vreeselijke ziekte, de kanker, dat het geen wonder is, dat nu en dan berichten over het ontdekken van een geneesmiddel op duiken. Natuurlijk wordt daarvan alleen onder alle voorbehoud melding ge maakt. Zoo van het bericht dat dr. Otto Schmidt te Keulen er in geslaagd is de kanker-microben in een spe- cialen parasiet, die op planton woekert, aan te kweeken en dat deze parasiet bij dieren kanker te voorschijn roept. Hij heelt op deze wijze een middel gewonnen, dat bij inspuiting een sterke reactie te weeg brengt in de aangetaste deelen. Vooral na operaties zou dr. Schmidt het middel met succes hebben aangewend om het terug komen van de kwaal te voorkomen Een ander bericht uit Zuid-Atnka komend, meldt, dat in Basoetoland een plant is gevonden waarvan de wortel een sap oplevert die bij on- derhuidsche inspuiting genezing van kanker zou hebben teweeggebracht. Een blanke en een Basoetovrouw zouden op deze wijze genezen zijn. Zooals gezegd, de uiterste voor zichtigheid is bij het vernemen dezer berichten geboden. Tarwe cn tarwegronil. Er zijn verschillende redenen, waar om we moeten zorgen, dat de tarwe niet te welig, niet te geil staat. Ten eerste is het vrij wel een uitgemaakte zaak, dat de vveligst gegroeide tarwe, het meest te lijden heeft van het le geren. Bij een eenigszins hevige regen bui of een krachtige wottderlaag ligt de geilgegroeide tarwe tegen den grond. Dat is voor een kind om te begrijpen Niet zoo gemakkelijk te begrijpen, maar daarom na ernstig nadenken ook wel in te zien, is het feit, dat de minst krachtig opgegroeide tarwe het meest te lijden heeft van verschil lende schimmelsoorten, die de roest op de tarwe veroorzaken. Om deze en dergelijke redenen is het, dat men de tarwe tegenwoordig niet zaait na een verscbe bemesting met stalmest dat andere gewassen, zooals suiker bieten, aardappelen, karwij enz. dezen mest meer noodig hebben, brengt daar ook wel eenigszins wat toe bij. Toch is het vooral ook voor de larwe een zaak van het hoogste ge wicht, dat dit gewas vóór den winter een nog zoo hoog mogelijke ontwik keling bereike, gepaard aar: een stevig stengel en bladerengestel. Het is toch de tarwe, die zich van nature in het voorjaar slechts langzaam ontwikkeld en wanneer zij voor den winter niet ruim en krachtig genoeg gegroeid is, toelaat, dat het onkruid snel opwast en harder groeit dan de tarwe zelf. Wat is hiertegen le doen? Daar een gepaste keuze van den grond, waai op we onze tarwo zullen zaaien, en een bemesting met kuustii osl, kunnen we het te geile groeien tegen gaan en de krachlige ontwikkeling in de hand werken. Is liet algemeen gelukt de tarwe hot best op die kleigronden, welke geen verschen humes bevat ten, niet te vochtig gelegen zijn en daar de voor vrucht in eenigszins stijven toestand worden achtergelaten. Men verbouwt de tarwe met goed gevolg na vlas, erwtenook na koolzaad en suikerbieten. Daar de tarwe het best slaagt op een niet te lossen kleigrond, moet een te veel verkruimelen van den bodem door ploegen en eggen worden vermeden. En nu de bemesting met kunstmest. Het is duidelijk, dat de tarwe, geen stalmest ontvangende, kunstmest moest hebben, wil zij vóór den winter nog een eenigszins dragelijk beschot maken, wat, zooals wij zoo even zagen, volstrekt noodig is, en wil zij daarenboven in het voorjaar, niet zooals gewoonlijk haar groei ver tragen. En die kunstmest moet ge deeltelijk vóór, gedeeltelijk na het zaaien gegeven worden. Vóór het zaaien wordt op het land wat super- phosphaat en op Kali-arme gronden wal palentkali uitgestrooi I en naliet zaaien, als de plantjes goed en wel ontkiemd zijn en hoven den grond staan, geve men 30 a 40 KG. chili- salpeter per gemet of ongeveer een zak per H. A. Dit laatste is absoluut noodig, om nog voor den winter de tarwe zoover te brengen, dat zij tegen de vorst bestand is, want er is geen wintergewas, dat zoo gauw bevriest als de tarwe. Bij strenge winters is het de tarwe, die het eerst te lijden heeft, vooral als zij laat ge zaaid en de planten nog teer en zwak zijn. Daar, waar de bodem geen stik stof in salpetervorm bevat (de grond is niet bemest en de voorvrucht heeft er niets in gelaten) hebben we een weinig daarvan toe te dienenzooals ik zei: 400 KG. per bunder, goed fijn gemaakt en dun uilgezaaid, bij droog weer, is voldoende. Ziedaar iets over de lame. Doe er uw voordeel mede. RECLAME. Wij laten uzelf oordeelen. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, doch lees de onderstaande verklaring van een bewoner van Amersfoort en oordeel -zelf. De heer D. van Appelen, wonende Gaslaan 22 te Amersfoort meldt ons: Vanaf het oogen- blik dat ik met Uw pillen begonnen ben, is het mij mogen gelukken, verlichting te beko men in mijn niprziekle, waarvan ik reeds zes jaren het slachtoffer hen geweest. Steeds had ik hevige pijn ih den rug cn in dc zijden. Mijn voeten waren-»dikwijls opgezwollen en ik kon hierdoor dikwijls geen schoenen dragen, ook mijn polsen! waren veelal opgezet, daarbij leed ik veel aai duizelingen, waarbij mij alles voor de oogen draaide en had'veel hinder van een zware hodfdnijn. Ik kon haast niet slapen en was vernyeiü en afgemaj,' terwijl het mij moei te kostqt om iels to eten. Ik had een voort durende? drang tot urineeren wat met veel pijn geschiedde. En al helleen hiervoor gedaan was, had niet het minsto resultaat opgeleverd. Toen ik l Fosters Rugpijn Nieren Pillen begon te gebruiken ko» ik reeds bij den derden dag de gftdc werking waarnemen en twee weken later awas er een algehecle ommekeer in mijn toest^id gekomen. Ik gevoel mij nu een geheel andep mensch, ik doe met lust mijn werkzaamhe den ffom het kwa.'uLgrhucl en al uit te roeien, ga ik tBans nog ecoigen tijd door met Uw pillen en ik kan ze gerust aan iedereen aanbevelen, die rrfocht lijddfi, zooals ik voorheen. Ik VidergPteekende verklaar dat het boven staande" waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die G goed dunkt, Zwelling der enkels, der,voetcn enderheenen en blazen onder de oogcrj (Waterzucht). Deze gevaarlijke kwaal dient U- worden toegeschre ven aan het overvloedig (water afkomstig uit het bloed, dat doorgedrongen is tot in het weef sel der huid en dat eigenlijk had moeten wor den uitgedreven door de (Bltreering, indien de nieren in goeden toestafod geweest ,-wareu. Door een groot aantal daii|jbarc menscken werd ons medegedeeld dal -dergelijke .'-gevallen volkomen genezen werden i^jor Fosters Rugpijn Nieren Pillen. t Verzeker U dat men Uydc u^nte Foster's Rugpijn Nieren Pillen gceAy - dezelfde die de Heer van Appelen gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. gtü De Tzhkelijkselie oéïeningen van de Zangveï^ëSTjfhig worden her vat S|£«rfidagavoiul 17 Septem ber Le acht uren kt de Muziek school. HET BESTÜLJR.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2