Ingezonden. Gemengd Nieuws. Adverteiitieii. Gfcvreagd Zpp teve^WiaDier, i YALMHOEF. v Exportka»töór Rotterdam. VARKENSiMARKT 50. de heeren Van der Horst en Ternooy Apèl. Belanghebbenden herinneren wij aan de ledenvergadering van de Am bachtsschool hedenavond half negen in het schoolgebouw. Na in den ochtendgodsdienst oefening door ds. H. Bakker uit Woudsend als zoodanig bevestigd te zijn, heeft ds. G. W. C. Vunderink des avonds het predikambt bij de Ned. Herv. gemeente alhier aanvaard. Gisterenochtend te kwart over elven, werd vóór het front van den troep, het ridderkruis der Oranje Nassauorde uitgereikt aan den 1. luit. P. D. van Essen van het le reg. veld-art. De batterijen uit Utrecht en Amersfoort waren hiertoe opgesteld op de heide bij Soesterberg, ten Z. van het reservoir der waterleiding. Aan den adjudant-onderolïicier- pikeur van de rij- en hoefsmidschool L. Pijl werd mede j.l. Maandag op plechtige wijze, de eeremedaille in zilver van de Oranje Nassau-orde uitgereikt. De heer Gunther Mohr, direc teur van het post- en telegraafkan toor, benoemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg, vertrekt 1 October reeds derwaarts. Bij het examen voor tuin- en landbouw, te Maastricht gehouden, slaagde voor «Groenteteelt" o.m. onze stadgenoot J. Dieges. De door den heer Muntjewerfi op j. 1. Zondag uitgeschreven schaak wedstrijd heeft tal van liefhebbers voor het edele spel in het hotel Belle- vue saamgebracht. Er werd in drie klassen gespeeld. In de le klasse waren 4 deelnemers. In de le ronde won Fijth (Bunnik) Van Middolborn (Rotterdam); De Brie (Utrecht) van Van de Vecht (Amers foort). In de 2e klasse waren 10 deelnemers. In de le ronde won Smit (Vreeswijk) van Sikken (Amsterdam) Arbous (Zeist) van N. J. Bosch (Heerden) Reesink (Zeist) van Molsbergen (Utrecht); R. Wielinga (Haarlem) van N. Bosch (Heerden). In de derde klasse werd gespeeld door 19 deelnemers. In de le ronde, gespeeld van 10 tot 1 uur, won Van 't Veer (Utrecht) van Wissema (Amers foort) Snijder (Amsterdam) van Sjouw (Zaandam); De Rochemont (Amers foort) van Welzer (Santpoort); Job (Amersfoort) van Van der Woude ('s Graven h age In de 2e ronde, gespeeld van 2 tot 5 uur, bleven overwinnaars in de le klasse: Milborn en Van de Vecht; in de 2e klasse Smit, Arbous, Reesink en N. Boschin de 3e klasse Sjouw, Snijder, Van der Bijll, Rochemont en Job. In de 3e ronde, gespeeld van 0% tot 9'/i uur, bleven overwinnaars: Milborn en Fijth in de le klasse: N. J. Bosch, Wielinga en Reesink in de 2e klasse; Sjouw, De Rochemont, Job, Tegelen en Snijder in de 3e klasse. De prijzen werden behaald door: le klasse; le prijs Fijth, te Bunnik, 2 p.2e pr. S. J. Milborn, te Rotter dam, 2 p. 2e klasse: 1e prijs: Reesink, te Zeist, 3 p.2e pr. Arbous, te Zeist, 2'/, p.3e pr. Smit, te Vreeswijk, 2% p. 3e klasse: le prijs: De Rochemont, te Amersfoort, 3p.;2epr.J Snijders, te Amsterdam, 3 p.; 3e pr. A. J. Job, te Amersfoort, 3 p. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tol lid der Juiy voor het Nationaal concours van harmonie- en fanfare-korpsen in Juli 1907 op aan stichting van «Crescendo" te Baarn te houden. Met hem hebben zitting in die jury de heeren Loop. E. Beers, thans te Zwolle, en F. J. Schweinsberg, thans te Nijmegen. De loting voor de lichting 1907 der Nationale militie zal hier plaats hebben op Maandag 29 October voor hen, wier naam aanvangt met de letters A tot F en Dinsdag 30 October voor de overigen uit deze Gemeente; beide malen in de school aan de Hellingstraat. Aan het plaatselijk telephoonnet is aangesloten de heer H. J. van Gijen, cargadoor, Utrechtsche weg 86, met no. 172. De heer L. R. Sinnige, tot dusver onbezoldigd assistent, is met ingang van 24 September benoemd tot assis tent voor Scheikunde aan de Rijks universiteit te Utrecht. Men verzoekt ons mede te dee- len dat het voorbereidend Militair Onderricht in der. a. st. winter te Amersfoort zal plaats hebben in de kazerne van het 5e Regiment Infan terie en wel eiken Woensdag en Zater dag van Th tot 9'/i n. m. Aanvang 3 October aanstaande. De gemeenteraad verleende in zijn gisterenmiddag gehouden open bare zitting aan de onderwijzeressen mej. A. H. G. Frans wegens ziekte een verlof van twee maanden. Be noemde voorts tot tijdelijk leeraar in Natuurkunde de heer F. Faber, in Wiskunde de heer A. A. Verburg, in Nederlandsche taal de heer E. H. Buijtenhuijs, in Lijnteekenen de heer C. van Ouwerkerk tot onderwijzeres aan de openbare jongensschool le soort mej. M. B. Eykelboomtot onder wijzeres aan de openbare meisjesschool de dames M. C. van Hilten alhier, E. W. de Waard te Dalen en J. W. D. Daamen te Maartensdijk tot onder wijzer aan de openbare lagere school 3o soort aan de Puntenburgerlaan de heer J. W. Kroon te Epe. Voorts werden in deze vergadering de jaarwedden en pensioensgrondsla gen van leeraren bij tlooger- en Mid delbaar onderwijs vastgesteldwerd de door de gemeente aangekochte tuin van wijlen den heer Dumoulin aan de Bloemendaalscbe poort verhuurd aan den heer P. van der Geest tegen f35.per jaar; werd het terrein nabij de hooibergen (de voormalige looierij van de firma Overgoor) weder om aan de Gebr. E en M. J Houpst verhuurd tegen f30 per jaar; werd aan J. van Keulen tegen een retribu tie van f 1.per jaar recht van uit gang verleend voor de vier door hem aan de Bloemend alschestraat gebouwde woningen; werd het tractement van den gemeente-secretaiis met zeshonderd gulden verhoogdwerd aan den adjunct commies ter secretarie J. H. C Kuij- laars tot 1 Januari 1907 verlof ver leend met behoud van salaris en B. en W. gemachtigd om in die tijdelijke vacature te voorzien en ten slotte aan den agent van politie E. Leydekker. op zijn verzoek, ontslag verleend onder toekenning van pensioen en dit vast gesteld op f 175.— per jaar. 3S2ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking ran 25 Sept. 1906. (950 loten). Ten kantore ran den Collecteur A. C. R. O. Lediweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f1000 op Nos. 4825 en 14483. Prijzen van f70. 9871 9875 14471 14618 en 18627. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4842 7794 7796 9851 9855 9859 9866 9874 9880 10303 10315 10400 10404 14477 16100 1611417977 17993 18610 18636 en 18643. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aarisprakelijK Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Heer Redacteur. Vergun de afd. Amersfoort v. d. Christ. Nat. Werkmansbond een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. In verschillende bladen hier ter plaatse, ook er buiten is het bericht opge nomen dat er onder de timmerlieden hier een loonbeweging gaande is. en dat verschillende vereenigingen daarover van gedachte hebben ge wisseld. Woensdagavond j.l. zoude weer een gecombineerde vergadering gehouden zijn van besturen der vak- vereenigingen van den NeutralenChrist. Nat. Werkmansbond, Patrimonium en R. K. Volksbond ten einde reeds vóór de aanbesteding van het nieuw te bouwen St. Pieter- en Bloklands gast huis tot een betere loonregeling te geraken. Ten eerste vei klaart de afd. Amers foort v.d. Christ. Nat. Werkmansbond dat zij geen vakvereeniging heeft. 2e. Dat door de afd. «Amersfoort" op deze vergadering aan niemand het recht is gegeven om de afd. te noemen in verband met het program van actie dezer loonsbeweging. 3e. Dat door de afdeeling aan niemand een mandaat is opgedragen om naar deze vergadering te gaan. 4e. Zou de aldeeling gaarne den persoon willen kennen die de vrijheid heeft genomen om de afd. «Amers foort" v. d. Christ. Nat. Werkmans bond in verband met deze loonbe weging te noemen. En noemt zij het een llauwe daad um een afdeeling te noemen die niets van deze zaak afweet. Bij voorbaat onze oprechte dank. Hoogachtend Het Bestuur der Afd. Amersfoort v. d. Christ. Nat. Werkmansbond. Verkiezing Tweede Kamer. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing die moet plaats hebben in hel district Leiden, tengevolge van het ontslag van den heer mr. W. van derVlugt, zal geschieden op Dinsdag 16 October e. kde stemming zoo noodig op Vrijdag 26 October e. k en de her stemming zoo noodig op Dinsdag 6 November e. k. Rijwieldieven. Dat er nogal liefhebberij voor het stelen van fietsen bestaat, mag men afleiden uit het feit dat in het jongste «Politieblad" als ontvreemd zijn aan gegeven in verschillende plaatsen des lands22 rijwielen;alleen uit Den Haag8. Treurig I Men seint uit Rotterdam aan het «Handelsbl De notaris P. Sanders, sinds jaren geassocieerd met den notaris Bland van den Bergh, heeft zich gisterenmid dag uit de vierde verdieping geworpen van het gebouw aan de Wijnstraat, waarin zoowel de kantoren van de Zuid-Hollandsche Hypotheekbank als van de notarissen Bland van den Bergh en Sanders waren gevestigd. Zwaai gekwetst werd hij opgenomen en bin nengedragen in hel koffiehuis op den hoek derWijnstraat en Posthoornsteeg. Van daar is bij per brancard overge bracht naar zijn woning, waartoe hij nog zelf den wensch te kennen gaf. De ongelukkige is reeds bezweken Groote Tuinbouwtentoonstelling. De afdeeling Zeist en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw-en Plantenkunde be raamt plannen, om bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in 1909 eane groote tuinbouwtentoonstelling te houden te Zeist. Een dorscbmnchine. Uit Roswinkel meldt men aan de «Asser Cl": Het is tegenwoordig hier in den boonenoogst. De hospita moest alle avonden boonen doppen. Haar com mensaal vreesde, dat zij door do boonen nog geheel «in de boonen" zou geraken en daardoor de melk laten overkoken. Hij zon op middelen. Aan de overzijde van de straat stond een sloomdorschmachine in volle wei king; eens goed bekeken, in lee- kening gebracht en nu aan T werk. De walsen met ijzeren pinnen, schijven voor de riemen werdeu heel doel matig aangebracht. De dorschmachine was klaar maar nu de beweegkracht. Draaien Neen de fiets I en dan trappen. De achter banden werden van het rad genomen daarover werd aangebracht een koord zonder eind in den vorm van een touw nu de fiets zoodanig geplaatst dat het achterrad los kan draaien en nu maar aan het trappen. Een jongen van dertien jaar dient voor stoomketel De boonen worden in de machine gedaan en als Jantje Goeverneur nog leefde zou hij bepaald zeggen «Wat gaat dat afgedrieduivekaters snel. «Maar boonen te dorschen is nu kinderspel." Vorst, Mededeeling van bet Meteorologisch Instituut: In den afgeloopen nacht kwam hier le lande, voor den tijd van het jaar, buitengewoon hevige nachtvorst voor. De thermometer te De Bildt daalde tot 0.1 graad Celsius; alleen in 1855 is een lager stand minus 0.8 Celsius voorgekomen de laagste September- stand uil de laatste jaren is 0.8 Celsius in 1904. Hazelnoten in Spanje. Hoewel oogenschijnlijk een vrucht van weinig beteekenis blijkt de hazel noot voor Spanje een belangrijk han delsartikel te zijn. Vooral is dit het geval in de noordelijke provincies waar zij in groote menigte zijn aan geplant en groeien er in boomen op. In ons klimaat blijft het een struik. De lekkerste hazelnoot groeit in Zuid-Catalonië on is bekend als Bar- celona-noot. Daar wordt de meeste zorg aan de cultuur besteed. Bekend in Spanje onder de naam van Avellanas in de kruidkunde heet de plant Coryllus Avalana worden zij daar dnurder betaald dan okkernoten of tamme kasianjes. Elk jaar worden er zoo ongeveer 100 schepen met hazelnoten naar Engeland gezonden waar zij op «Co- vent Garden" gretige koopers vinden. Ontzettend veel van deze vruchten worden gebjuikt bij de fabricage van Noga. De automobiel werkt mede om het verschil van stand op te hellen. Miss Violet Farrer, de dochter van den Zuid-Afrikaanschen millionnair, die met Cecil Rhodes en Dr Jameson was bevriend, is bekoord geworden door een knappen jongen chauffeur, met name Fellows. Overtuigd, dat zij geen toestemming zouden kiijgen tot een huwelijk, reden zij in de vader lijke auto naar het raadhuis van een klein plaatsje, vertoonden een papier en kwamen een kwartier later weer naar buiten om onmiddelijk op hun huwelijksreis te gaan. Dit nu is reeds weken geleden en thans eerst heeft de Heer Farrer vernomen wat zijn dochter gedaan had. Hij is zeer boos en wil er niet van hooren. Het jonge paar is naar Londen teruggekeerd, waar Fellows een nieuwe betrekking als chauffeur heeft aangenomen. Er zijn machtige en bloeiende maatschappijen welke in mineraal water doen. We behoeven geen namen te noemen. Nu is men op het denk beeld gekomen om een watersoort te gaan bottelen welke over de heele wereld der Christenheid vermaard is Dit is het water van den Jordaan (niet in Amsterdan maar in het hei lige land) en de man die de onder neming op touw zet is natuurlijk een Amerikaan kolonel Clifford Nadand Kentucky. Hij heeft aieen maatschappij opgericht en de Turksche Regeering verleende hem naar inen wil het monopolie van verzending en verkoop. De fiesschen of kruiken zullen drie maal worden gezegeld, door de Re geering door den Amerikaanschen consul en door de maatschappij Bovendien zullen zij nog oen certi ficaat van echtheid krijgen van den patriarch van Jeruzalem. Zoo hoopt men knoeiereien in melkboerentrant te kunnen vei mijden. De Jordaanwater- trust rekent vooral op doopplechtig- heden maar ook op inwendig gebruik. Voor zwakke personen kan het be roemde water altijd wal worden ver dund, Het hoogste punt op aarde. Dit is in het laatst van Juli be:eikt door Mevrouw Ballock Workman, een Amerikaansche. De lieer en Mevrouw Workman vertrokken na langdurige vooi bereiding op een bergtocht in het Himalaya-gebergte, met 70 koelies, die 15 geilen en 25 schapen mee voelden. Nadat zij op 25 Juli een kampement hadden gehad op een hoogte van 14,400 voet, stegen zij, nu slechts door 5 Italiaansche gidsen en 15 koelies vergezeld, en bei eikten een hoogte van 17,200 voet; den volgenden dag kwamen zij op 19,358 voet en kampeerden daar. Up twee na gingen nu de koelies terug. Den 27sten werd de beklimming voortgezet, maar ter hoogte van 20,700 voet werden zij door mist en sneeuwjacht tegen gehouden. Den volgenden dag werden nog 500 voet stijgende afgelegd, waarna een kampement werd opgeslagen, hooger dan ooit door menschen was geschied. Die plek werd «Amerika" gedoopt, liggende op 21,200 voet boven den zeespiegel. De Italiaansche gidsen brachten mondvoorraad aan en keerden toen terug om de overige bagage te halen. Het weer werd nu zoo ongunstig dat men niet hooger kon. Het echtpaar bracht den nacht door in den mist en bij een vorst van 20 gr. Celsius. In den ochtend van 29 Juli kwam een Italiaan met 2 dragers in het kampement Amerika aan, waarop de Heer en Mevrouw Workman zich gereed maakten om hooger te klimmen. De ingevette laarzen bleken stijf vastgevroren en het duurde lang voor zij ontdooid konden worden. Toen moesten vier uur lang treden in een steilen ijswand gehakt worden. Op 22,800 voet werd halt gemaakt om te eten. Dr. Workman en een drager bleven hier achter terwijl zijn vrouw met een gids en een drager voortklom en de spits van de steile hoogte bereikte. Zij was toen ap 23,150 voet of 7056 meter: het hoogste punt op den aardbol. In het geheel brachten de reizigers zes nachten in de hooge streken in de sneeuw door. Nadat zij eenmaal 19,000 voet hadden bereikt leden zij vooral aan slapeloosheid. Een origincele post. Het zal zeker niet ieder bekend zijn, op welke wijze schepelingen, die naar West-Indië varen, soms brieven naar liet moederland verzenden. Wan neer bij dag de Westereilanden of de Azoren werden gepasseerd, zet men over boord een buiten gebruik gesteld aardappelkistje voorzien van een stokje met vlagje, als lierkennings- teeken waarin geborgen worden een flesch, inhoudende de blieven met verschuldigde porto's een fooi voor den vinder, een schriftelijk ver zoek, de brieven te posten, en een tweede flesch «snaps". Door den stioom drijft deze onge wone mail landwaarts en wordt op gepikt door strandvisschers, en bijna zonder uitzondering bereiken deze brieven hun bestemming slechts een enkele maal wordt wel eens vergeten (doch dit behoort totdezeldzaamheden) de brieven van postzegels te voorzien. (»N. R. Ct.") RECLAME. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een bewoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman. De Heer J. ter Wolbeek, wonende Valkenstraat 1-1 te Amersfoort, jnefdt onsVanaf het oogen- blik dat ik met Üw Fosters Rugpijn nieren Pil len begonnen ben, is het-jnij mogen gelukken een groote verlichting te bekomen in mijn nierziekte, dia sedert zes '.jaren het hoofd ge boden bad aan allerlei geneesmiddelen. Wegens, nier- en blaaszieke werd ik afgekeurd uit den dienst van IN. Indië. Des dokters daar zeiden mij, dat er niets aan mijn ziekte te doen was en ook in 'Holland deed ik dezelfde ervaring op. Steeds had-ik een ellendige pijn in de zijden en in de borst. Het water kwam met een branderig pijn lijk gevoel en elk oog^Siblik moest ik hieraan toegeven.'het zeg er gewoonlijk zeer troebel uit en veelvuldig w as erf bloed in. Sedert lang had ik alle hoop op herstel opgegeven, doch toon ik, hoorde omtrent al de genezingeu, door Uw pillen tot stand gebracht, wenschtc ik hier mede een laatste proef te nemen. Ik nam ze in en hoe groot was mijn verrassing, toen ik reeds na een paar dagen een groote verlichting bespeurde, ik ging geregeld door en drie weken later was ik geheel hersteld. Ik heb thans geen pijn meer en gevoel mij een geheel ander mensoh, ik ddrf haast zelf niet aan mijn genezing ge- lcoven en al mijn vroeger lijden komt mij nu voor als een benauwde drooin. Ik ben zee/ blij dat ik eindelijk'een afwend geneesmiddel gevonden heb, dat ikf-jnet vertrouwen aan alle niglijders kan aanbevelen. Ik okdèrgcteckendi.vcrklaar dat bovenstaande machtij op elke wijze die U Hebt gij ooit getw: zaak Uwer ziekte v rug. in het hoofd aan rheumatiek, zwa] zucht? Is Uwe urineh vuldig en is Uw water zinksel? Gevoelt ge geslagen en prikkelbaar' Verzeker U dat men U Nieren Pillen geeft,dezelfde maken leddunkt. n de oor- iijn in den Lijdt gij 1 of water ig of te veel- et steen of be- terneer- 'er eens over na. i Fosters Rugpijn de Heer terWolbeek fehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar ij den Heer A. van de Weg. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Alom verkrijgbaar. 5" S 15 ct. pc^^ïiterS^ Intepé?Telefoon No. 3366. VerlTrijgbaar b(j E. OTTE, Amersfoort. bij nette burgerlieden een vrije najij hetTXatïên? (frievenoÉuer letter V. aan hetmvreilu van dit blad. Sp/eiaal adres voort het ver- jligen van moderjle en snit vaar Antf Meubelen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2