NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. Woensdag 3 October 1906. Vijt-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Grootmoeders Whistclubje. Wo. 79. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n«. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In de Vereenigde Staten wordt nu de vreemdelingenwet nog verscherpt door een nieuwe bepaling, dat alle daar aan land komende vreemdelingen aan een meting volgens het stelsel van Bertillon worden onderworpen, gelijk dat met misdadigers geschiedt. Ieder vreemdeling moet zich laten meten door Staatsinspecteurs, die, met zijn naam en adres de kleur van zijn haar en oogen, de lengte van zijn neus het aantal zijner tanden op schrijven, kortom zijn volledig signa' lament, maken. Amerikaansche vereenvoudigde spelling. De vereenvoudigde spelling in de Ver. Staten, waarvan de practische, vooruitziende president Roosevelt^zich dadelijk een warm voorstander heeft getoond, gaat daar niettemin evenmin over gladde wegen als elders. En met den gewonen hartstocht, waarmee de Nieuwe Wereld al haar belangen behandelt, heeft Amerika zich in twee vuur-en-vlam-spuwende partijen ver deeld, die vóór of tegen zijn. Er zijn twee Amerikanen, die in dezen strijd onlangs van zich hebben doen spreken door de wijze, waarop beiden stelling hebben genomen tegen de nieuwe spelling. De eerste is Mark Twain, nog altijd de populairste humorist van zijn land, in wiens grappen men nog steeds smaak heeft, en naar wiens voordrach ten men met onvermoeide belang stelling komt luisteren. Bij een groot feestmaal van de Journalisten-ver- eeniging in Waldorf-hotel hield Twain een redevoering tegen de vereen voudigde schrijftaal doch vergat in het vuur van zijn toespraak argu menten te geven voor kwinkslagen. Hij drukte echter zijn ingenomenheid uit met het afschaffen van vreemde woordenzoo schreef hij zeide hij nooit het woord «metropool", omdat hij evenveel honorarium ver diende, wanneer hij het woord «stad" neerschreef. En woorden als »phtisis", vdiphleri", vond hij zóó erbarmelijk moedijk, dat hij zich niet kon voor stellen, dat iemand, die prijs stelde op zijn zielerust, er zijn heil aan verspelen wilde. De andere tegenstander is een dochter van den president zelf. Na het huwelijk van Alice Roosevelt is miss Ethel »de eerste dochter des lands" geworden. Van deze positie maakt zij gebruik, om haar oordeel te laten gelden, en lijnrecht tegen de door haar papa gepropageerde schrijf wijze in te handelen. Zij had nl., wat meer voorkomt bij jonge meisjes, haar horloge verloren, en plaatste een ad vertentie, waarin zij den eerlijken vinder een belooning aanbood. In deze stijlproeve bediende miss Ethel Roosevelt zich van de verouderde schrijfwijze en koos daarmee open lijk partij tegen haar president en vader. De tegenstandors spreken van karaktervastheid de voorstanders verwijten haar gebrek aan ouderliefde. Een Japansch eskader zal naar men bericht in het volgende jaar een reis rondom de wereld ondernemen. Het zal allereerst een bezoek brengen aan Japans bondgenoot Engeland en daarna ook aan Frankrijk. Japan belooft een nieuwe en goede afnemer voor den diamanthandel te worden. Vroeger werden in Japan bijna geen diamanten gekocht of ge dragen maat nu de Japanners zich meer en meer »Europeaniseeren" neemt de vraag naar die edelge steenten gestadig toe. De »Peterburgka'ia Gazette" deelt mede, dat de regeering voor de Doema- verkiezingen een oproep zal richten tot de kiezers, waarbij deze worden aangemaand het vaderland te hulp te komen door alleen afgevaardigden te kiezen, die doordrongen zijn van hun hooge verantwoordelijkheid en van den ernst van hun taak, die op belanglooza wijze willen medewerken tot de hervorming van het Rijk, over eenkomstig het keizerlijk manifest van 30 Oct. en die bovendien den onwrik baren wil van den Tsaar willen helpen ten uitvoer leggen. De prefect van politie te Petersburg heeft verlof gegeven tot het houden van een vergadering van de afgevaar digden van de Petersburgsche af- doeling van de constitutioneel-demo cratische partij, onder uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat de pers niet toegelaten zou worden. Het Bestuur der plaatselijke af- deeling van den Ned. Protestanten Bond vraagt plaatsing van het vol gende Over godsdienst en materialisme zal professor dr. II. IJ. Groenewegen op 3, 23 Oct. en G November drie lezingen in de afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestantenbond ten beste geven. Reeds tijdig willen wij dit bekend maken om wellicht te voorkomen, wat nog al eens geschiedt, nl., dat gewichtige vergaderingen van ver schillende vereenigingen tegen een zelfden avond ingeschreven worden, die elkander daarmede lastige concur rentie aandoen. Een belangrijk stel vergaderingen biedt de afdeeling van den Prot. bond hiermede zeer zeker aan. Reeds enkele jaren gaf prof. Groenewegen dezen cursus in onderscheiden plaatsen, van ons land en eenstemmig was de Pers in groote waardeering voor het ge- gevene, wat men wellicht 't best «University extension" zou noemen d.i. wijsheid uit de Academie, gebracht buiten den sfeer van de Academie tot het groote publiek, in een vorm, die bet hoog-wetenschappelijke be reikbaar stelt voor den belangstellen den, gewoon ontwikkelden leek Die waardeering der Pers betrof allereerst den rijken en veelzijdigen inhoud en daarnevens den smaakvol- len, keurigen vorm van prol. Groene- wegens overtuigend betoog. Daar deze hoogleeraar te Amers foort geen onbekende is, zullen wij uit de Pers geen citaten overnemen om dit verder uil te werken, Alleen een opmerking die ons trof willen wij hier nog mededeelen en deze geeft meteen in de tweede plaats rekenschap waarom wij nu reeds wijzen op het komende n.l. dat op verscheiden plaatsen de tweede ver gadering talrijker bezocht was dan de eerste en de derde weer talrijker dan de tweede. Dit is niet omdat men van te voren wist dat iedere volgende lozingbelangrijkerofschooner was dan de voorgaande maar doordat de belangstelling van de later bijge treden eerst noodig gehad had, nog eens opgewarmd te worden door degenen, die vol geestdrift spraken lot hun kennissen over 't gehoorde in de eerste en de tweede \ergadering. Deze schade wilden wij vooi komen door tijdig mededeeling te doen van de waardeering en 't hoog geestelijk genot elders, al kan natuurlijk deze nuchtere mededeeling niet zooveel uitwerken als 't levend woord van vriend en bekende, sprekend onder een veischen en diepen indruk. Meer doen, vermogen wij echter niet; men bedenke, al is iedere lezing op zichzelve belangrijk en een geheel, met haar drieën vormen zij éen cursus en wie de eerste mist, kan niet zóó veel aan de twee volgende hebben, als wie de eerste ook bijwoonde. Wie kent niet de oude menschkun- dige sage over Rome's vijfden Koning, Tarquinius Superbus, wien de Sibylle van Cuma de negen boekrollen met profetieën en wijze spreuken der Sibyllijnen te koop aanbood Tarqui nius oordeelde den prijs te hoog. De Sibylle verbrandde drie der ne blevene voor denzelfden prijs wederom aan. Tarquinius vond het belachlijk, voor G evenveel te betalen als hij voor 9 reeds te duur had gemeend en weigerde nogmaals. De Sibylle wierp nogmaals 3 rollen in 't vuur on herhaalde hetzelfde aan bod. Tarquinius, nu pas onder den indruk met iets zeer belangrijks te doen te doen te hebben, girig er op in en kocht de drie voor den vollen prijs van de negen. En waren de rollen heusch 'tgeld waard? Bij 't antwoord hierop wordt de sage langzamerhand geschiedenis5 eeuwen lang (tot een brand in 83 vóór Chr. ze ongeluk kigerwijze vernielde) werden deze boeken hoog vereerd en op last van den Senaat in moeilijke omstandig heden geraadpleegd. Ja, toen het vuur ook dat laatste drietal bad verteerd, werd zorgvuldig in alle laodeu ge speurd naar daar bekend gebleven Sibyllijnsche spreuken en deze nieuwe verzameling, toch slechts een pover restje van de oorspronkelijke 9 boek rollen, werd weer hoog vereerd, weder om 5 eeuwen lang. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht." Weest niet als Tarquinius. De Protestantenbond zet op deze cursusvergadering van een zijner be kwaamste voorgangers gaarne de deur open voor alle belangstellenden, dus ook voor niet-leden, andersdenkenden ter rechter- en ter linkerzijde. Toegangsbewijzen voor niet-leden, recht gevende op bijwoning der drie vergaderingen te zamen, zullen van 1 October verkrijgbaar gesteld worden bij de boekhandelaren Onnes, Slot houwer en Valkhofl, zoowel als bij den Onder-voorzitter en den Penning meester onzer afdeeling, de heeren L. J. Rikkers, Korte Bergstraat 14, en L. van Wijngaarden, Arnhemsche- weg 41. Toegangsbewijzen voorleden alleen bij genoemde Bestuursleden. Om de kas voor 't geheele afdee- gen rollen en bood de zes overge-| lingsjaar niet reeds in de eerste maand DOOR MARIA VERKERK. (3 »Wat is twee en vijftig jaar?" vroeg me vrouw Mientje terwijl zij uitspeelde. «O u meent toch niet de flauwe geschiedenis toen Anita en ik u lieve hemel. Doretta wat doet ge Niet bijgeven en dat in de tweede hand bij het begin van het spel Hebt ge dan geen troef? Wat is twee en vijftig jaar geleden?" «Niets meent hij," sprak grootmama en nam den trek op maar ik zag, dat ze bleek geworden was, en haar handen zachtjes beef den en nu lette ik slechts nog op die twee oudjes. Grootmoeder bleef stil en zelfs onder het avondeten keerde de rechte stemming niet terug en toen om half negen de gasten weggingen, zag ik hoe die twee oudjes el kaar weer zoo eigenaardig aankeken. «De achste Maart," herhaalde hij, «en moogt het gelooven of niet ik denk er nog steeds aan en ja ja nu goeden nacht lieve vrien din tot vandaag over acht dagen; misschien kom ik nog wel eer aan." Hij kuste haar op beide handen knikte haar nogmaals toe en wende zich toen tot mij om mij goeden avond te wenschen. «Kijk eens lieve mevrouw," zei hij «hoe verwonderd dat kind u gadeslaat er zal u niets anders overblijven dan dat juffertje die geschiedenis van den achtsten Maart te vertellen als een waarschuwend en afschrik kend voorbeeld. Slaap wel goeden nacht beter dan van daag voor zoo en zooveel jaar en weg was hij. Grootmoeder keerde zich om en plaatste zich voor het portret van haar man zaliger toen zij zich weer omdraaide had zij tranen in de oogeu en begon ze«Wat moet je wel van mij denken, kind? En wat waar is blijft waar hij heeft gelijk die Karl von Rieben." Zij liep de kamer een paar maal op en neer en zei eindelijk: «Kom draai de lamp af, en ga op dat lage stoeltje bij mij zitten. Ik zou niet willen dat je een roman zoudt fantaseeren waarin je grootmoeder geen mooien rol zou spelen. Ik hoop toch niet dat je slechte gedachten van mij hebt? Vroolijk en dartel is ze geweest, je groot moeder maar kwaad heeft Anita von Stetten nooit gedaan. Nu ja dartelheid is ook niet altijd goed, neem een voorbeeld aan mijne geschiedenis een ondoordachte scherts heeft al menig geluk verstoordmaar luister." Nadat ik mij naast haar stoel had neer gezet begon zij te vertellen. «Hoe te beginnen murmelde ze, «het beste zou zijn niets er van te zeggen, want zooals het 'was kan men het niet beschrijven. Alles is in dien tijd anders gewoiden, het huis waar dat stukje leven zich afspeelde de personen, de tuin alles oud en verbleekt. »Je weet kind, dat ik nog zeer jong was toen ik met je grootvader trouwde, zeventien jaar. Na alles wat ik in mijn jeugd onder vonden had. had ik wel ernstiger kunnen zijn maar ik was geen Duitsche, in' mij stroomde ook Italiaansch bloed en waar het geluk een Duitsch meisje stil, zalig en droo- merig stemt, had het bij mij een tegenover gestelde werking ik was dronken en deed niets dan lachen, springen en zingen. Ja, ik heb het je grootvader dikwijls zuur genoeg gemaakt, ik kon niets anders ik moest hem plagen en op een kinderachtige manier ook. Ik verstopte mij als hij uit het bosch te huis kwam, vroeg hij wat ik gekookt had dan zette ik hem watersoep voor, d. w. z. echt zuiver bronwater ik bakte zandtaarten waartoe ik het meel uit den tuin had ge nomen of zette 's avond een opgezette haas in de sneeuw en had plezier als hij het geweer van den muur nam en er op afging. Doretha Ko'nemans kon, geloof, ik niet begrijpen, hoe ik zoo met hem dorst omgaan. Voor haar stond hij zoo hoog zij vereerde hem en zag met angst hoe wij leefden en hoe ik een beetje baasspeelde zooals jonge teerbeminde vrouwen zoo graag doen. Kort en goed mijne schoonmoeder en Doretha maakten zich wel eens een beetje beangst over Heinrich of ik wel de rechte was en in staat zou zijn hem gelukkig te maken. Later hebben zij mij dat eerlijk bekend, nadat zij overtuigd waren dat wij als voor elkander geschapen waren. «Ach kind we waren zoo in-gelukkig en toch had mijne uitgelatenheid dat geluk haast vernietigd. «In November 1803 waren wij getrouwd en in onze zaligheid vergaten we in onze houtvesterswoning de geheele buitenwereld. Toen kwam er na een paar maanden in het eind van Februari bevel van zijne Hoogheid dat von Stetten hem op een reis naar Stutt gart vergezellee moest waarheen hertog Friederich toen was Wurtemberg nog geen koninkrijk hem uitgenoodigd had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1