BUITENLAND. Een gunstige gelegenheid. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. deze, hoe ze met blijdschap haar taak hoopt te vervullen om velen tot hulp en zegen te zijn. Daarna werd het Tehuis van den kelder tot den zolder met groote be langstelling bezichtigd en ieder sprak zijn groote voldoening uit over de eenvoudige doch praktische wijze waarop do Heilssoldaten alles hadden ingericht. Verschillende dames uit de omgeving drukten hun verlangen uil eens terug te komen, wanneer de eerste patiëntjes zijn ontvangen, waar toe het Leger dés Heils naar wij ver namen in correspondentie is met ver schillende ziekenhuizen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De naam Jena heeft in Duitschland den droeven klank van een nationale nederlaag. Evenwel is de honderdjarige gedenkdag Zondag 14 October op plechtige wijze gevierd. Op het slagveld van Jena werden eerst in de vroegte bijzondere ge dachtenisvieringen gehouden door het Saksische legerkorps, ter herinnering aan de Saksers die hier ten jare 1806 in grooten getale vielen. Van vele Saksische regimenten waren deputaties aanwezig. Le groote plechtigheid geschiedde te Vierzehnheihgen, waar ongeveer 10,000 menschen bijeen waren. Na een veldgodsdienstoefening werd een op tocht gehouden naar het gedenkteeken, waai bij de Groothertog van Weimar, de Erfprins van Meiningen en een aantal generaals vooropgingen. Ook waren in den stoet afstammelingen van officieren die bij Jena hadden gevochten. Om het monument stonden 100 vaandels opgesteld. Nadat de dorpsgeestelijke een korte loespraak had gehouden, waarin hij aan Bismarck herinnerde, om uit zijne woorden kracht te putten voor nieuwen arbeid, hield de generaal-veldmaar- schalk Graaf Haeseler een kernachtige rede, waai in hij den slag van Jena in de tijdsomstandigheden beschreef en aantoonde dat niet het leger en de aanvoerders schuldig waren aan de nederlaag, maar hoe deze moest beschouwd worden als het gevolg van een teren op den ouden roem van Frederik den Groote. Zij wordt veiklaard door de behoudzucht die de verouderde middelen van het exercitie-terrein in den krijg toepaste, zelfs toon het leger kwam te staan tegenover een krijgsmacht, gewoon aan de overwinning en aangevoerd nog wel door den grootsten veldheer van zijn tijd. Doch in het Pruisische leger, dat hier verslagen werd, dienden toch ook de mannen die de weder geboorte van het leger hebben voor bereid. De redenaar herinnerde aan de groote krijgslieden en denkers van dien tijd. Hij wilde thans eeibiedige hulde brengen aan hen, die met het offer \an hun leven de nederlaag niet vermochten af te wenden. Het gedenkteeken was dus niet gewijd aan den roem van vroegere tijden, maar een zichtbaar blijk van dank aan de dooden. Daarmede werd een eerescbuld afgedaan. Op het graniet staat een opschrift, door Keizer Wil helm zelf aangegeven «Vergeet de trouwe dooden niet." Het prachtige monument werd door professor Unger naar een denk beeld van den Keizer uitgevoerd. Het is een groot granieten kruis op een voetstuk van Zweedsch marmer, waar op een eikenkrans en een vaandel van brons zijn aangebracht. Na de onthulling legde de generaal- veldmaarschalk namens den Keizer een krans bij het gedenkteeken neder. Onlusten op een renbaan. Het publiek, dat de rennen te Long- champs bijwoonde, meenende, dat de start in een der rennen onregelmatig was, protesteerde heftig tegen den afgekondigden uitslag, vernielde de afsluitingen en drong in de baan en verlangde terugbetaling van de inleg- gelden der weddingschappen. Slechts met de grootste moeite kon de orde worden hersteld. De bedienden van den totalisator werden mishandeld, het publiek stak het paviljoen in brand en plunderde de kas van den «pari mutuel". De prefect van politie moest den gouverneur om troepenversterking vragen. Een aantal politie-agenten werden gewond. De brandweer moest te hulp komen om den brand le blusschen. 60 personen zijn in hechtenis ge> nomen, RECLAME. Het is in de advertenties dat gij de aanduiding vindt der gunstige gelegenheden. Hier hebt gij, een gunstige gelegenheid, zoo gij aan bloed armoede liidt, of zoo uwe kinderen dit doen om het middel te kennen dal 'u of h&n genezen zal. Mejuffrouw Jcnnekcr lieuzink, Wljjikamp te ("•oor (prov. Overijsel), schrijft ons: ••Sedert ongeveer twee jaren leetj ik aan algemeene zwakte ei/ bloedarmoede lk was bleek, had geen ecjlust, sliep slecht en de minste bezigheid Igfracht mij in een toestand van zeer groote afmatting. Ik heh. daartegen verschillende genefesmiddelen genomen, nauw keurig de voorsfhriften van onderscheidene behandelingen gevolgd; maar, heiais, dat alles scheen niet de minste uitwerking op mij te hebben. De Pin£ Pillen hadden in' onze plaats verscheidene ernstig aangetaste personen gene zen; en zoo raadde rnen mij fan meerdere zijden aan de.Pink Pillen te gebrüiken. Ik ben daar des te gemakkelijker toe overgegaan door dat ik voorbeelden van genezing onder de oogen had. De Pink Pillen hebben bij mij uitmuntend gewerkt; zij hebban mij volkomen hersteld, mij mijne krachten,-mijn eetlust en mijn gezonde kleur weergegeven, in een woord mij heel-en-al weer op de been geholpen." Dit is toch wel een voormeld dat toont hoe de Pink Pillen weer geneze&i hebben nadat alle andere geneesmiddelen gefaald hadden. Wil dat zeggen dat die aiidere geneesmiddelen slechte geneesmiddelen waren? Neen, maar er komt een meep'of min gemakkelijke opname bij in het sjfêl. Eqn geneesmiddel kan zeer goed zijn voor denfeenen mensch en zonder uitwerkiug op den andere, omdat het niet ter opname voor hem geschikt is. De Pink Pillen doen zich door allen gemakkelijk opnemejh^ij genezen zoowel ouden .als jongen, zoowofman- nen als vrouwen. Zy zyn onovertroffen tegen blogwrmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemene zwakte, maagkwalen, scheele hoofdpijn, teuralgie, ge wrichtsontsteking, rheunfetiek.^ Prys f 1.75 de doos,Hs.9i?- per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. De Heer E. J. L. C. van Baerle lid van Gedep. Staten van Utrecht, heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen als lid der provinciale Staten De verkiezing van een opvolger in het distrikt lJselstein is bepaald op Maandag 29 October; de stemming zoo noodig op Donderdag 8 Novem ber en de herstemming op Dinsdag 20 November. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergaderde jl. Zaterdag des avonds te half negen, ten raad- huize. Aanwezig waren de heeren J. G. Kleber en H. C. van Dam, alsmede de secretaris de heer Herm. P. van Haselen. Afwezig de heeren J. Sinnige, H. Meursing (tijdelijk in het buitenland), S. J. van Duinen en H. v'. Haseleri. De beide laatsten met kennisgeving. De notulen der vorige openbare vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna deelt de voorzitter mede, dat, daar slechts 2 leden tegenwoordig zijn, volgens art. 4 een nieusve ver gadering moet worden uitgeschreven. De vergadering, geopend te 8.30 wordt daarop te 8 35 weer gesloten Bij Kon. besl is benoemd tot le luitenant de heer P. van der Sluys 2e luitenant commandant van het Amersfoortsche vrijwilligerscorps Zondagmiddag hield de plaatse lijke afdeeling van den R. K. Volks bond de bij reglement voorgeschreven halfjaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de afdeeling thans 260 leden telt. De penningmeester deed verslag omtrent den toestand der geld middelen. Ontvangen is een bedrag van f750.09' waartegenover staan de uitgaven, ad. f 595.35. De heer Dieges sprak over het be handelde op de Sociale Week te Utrecht, terwijl de heer Kraan mede- deelingen deed betredende de te Deven ter gehouden Bondsvergadering. Besloten werd adhaesie te betuigen aan de pogingen van het comité van landweerphcbtigen, om de ophediing van de derde herhalingsoefening te verkrijgen. Ten slotte werd medegedeeld, dat op 30 dezer de teekencursus zal aanvangen. De lessen worden gegeven tweemaal per week, op Dinsdag en Donderdag, van 7—9 nam. Voor de oprichting van een schil dercursus zijn plannen in voorbe reiding. De Vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" verga dert op Dinsdag 30 Octobor 19Ü6, des avonds te 8 uren, in het School gebouw aan de Hendrik van Vianden straat, ter behandeling van de Be grooting 1907benoeming eener com missie tot het nazien der Rekening en Verantwoording over 1900; ver kiezing van vier Bestuur sleden wegens periodieke aftreding van Mevr Van Beymatoe Kixgma, Mevr. Meiners, Mevr. Rengers en den Heer Rost en mededeelingen van het Bestuur. De commissie voor de uitdeeling van spijs aan behoeftigon is met haar jaarlijks terugkeerend bezoek aan den ingezetenen aangevangen Moge zij bij allen een warm onthaal vinden Te Prigen (Java) is in 51-jarigen ouderdom overleden de heer N. J. Kollewijn, inspecteur van het bosch- wezen. Vrijdagavond geeft het man nenkoor «Zanglust" onder leiding van zijn directeur den heer O. Akkerman en met medewerking van het mannen- quartet «Euterpe" een concert in «Amicitia". Het programma luidt als volgt 1. Wijding des Gezangs W. A. Mozart. 2a. Avondklokje. b. Reizigers Avondbede C. M. v. Weber. 3a. Wiegenliedje C. Latann. 6. Serenade de Mandolines Dessormes. i. Woudgedachten F. Abt. 5. Oberlandler Jos. Gang'l. 6. Lentebepeinzing Kreutzer. 7a. Heimwee J. Helm. b. Landsknecbtslandchen Orlando di Lasso. 8. Air d eglise de Stradella Toussaint Radoux. 9. Vaarwel, mijn vaderland F. Abt. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden verzon den van hel Postkantoor Amersfoort over de eerste helft van de maand October. Brieven Binnenland. Duykers Amsterdam, v. Rossem mej. Ziirchl Brieven Buitenland. H. Naught St Annes-on-Sea. Briefkaarten Binnenland. H. A. v. Heyden Amsterdam, familie Schruchten E. Fiderks Hengelo, mej. E. Lus Utrecht. Buitenland. Org. Bikker Keulen. J. Gleres Dusseldoif. Carolina de Dominicus Roma. Dat dit jaar vele luitenanis van de infanterie, die hoog in de ranglijst staan voor den rang van kapitein en van wie een 40-tal reeds 15 jaar als luitenant den lande in het leger dien den, in hun bevordering zijn teleur gesteld wordt geconstateerd door het feit, dat in 1905 tot 15 October 50, in 1906 tot denzelfden datum 15 rariggenooten tot den kapileinsrang werden benoemd. Hiertegenover staat echter, dat een deel van dit verschil wordt weggenomen door de oprichting van een regiment infanterie in 1905. De plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandschen Bond van Oud onderofficieren en de onderofficieren sociëteit «Eens gezindheid" zullen ook dit jaar den kinderen der leden een Sint Nieolaasfeest bereiden. In de gemengde commissie hebben zitting de heeren A. Hassing, als Voor zitter; G. Casteyn, als Secretarisen N. G. van de Stadt, als Penningmeester. De sub-commissie voor de feestelijk beden bestaat uit de heeren H. P. Schickendantz, H. S. Valkenburg en F. Booijdie voor aankoop en uitdeeling der prijzen uit de heeren: D. van Buuren, Th. den Daas en G. Casteyn die voor het onthaal uit de heeren A Hassing, N. G. van de Stadt en P. van Maren. De Kapitein L O. G. F. Aberson van het le regiment Veld-arlillerie wordt eerstdaags tot majoorbevorderd. De le luitenants L. J. Rieber en W. J. A. de Wolf van hetöereg. inf. zijn van hun detacheering bij de Normaal-Schietschool teruggekeerd. Thans zijn bij deze inrichting gedeta cheerd tot het volgen van een gym nastiek-, scherm- en zwemcursus de le luit. L. A. M. Ottenhoff en de 2e luit. A. M. M. van Loon. Als gevonden, is aan het Bureau van politie gedeponeerd een gouden ringetje. Quick-Wilhelmina. Zondag trok 't volledige elftal van Quick naar 's Hertogenbosch, om daar Wilhelmina te ontmoeten. Om half twee kwamen we op 't terrein. Wat een verschil met 't Amersfoortsche. Rondom afgezet met een flinke schutting, verder prachtige kleedlo kalen, buffet en waschgelegenheid. Zou zoo iets voor Amersfoort nu ook niet te bereiken zijn Maar nu over den wedstrijd. Om twee uur trapt Quick af, ten aanscbouwe van ±- 1500 toeschouwers. Dadelijk zitten ze voor 't Wilhelmina doel en met rust hebben ze de leiding met 2-0 Na rust kr ijgt Quick de zon in 't gezicht, wat niet wegneemt, dat spoedig no. 3 ter wereld is Nu komt Wilhelmina geducht opzetten en weet eindelijk een tegenpuntje te maken. In deze stand komt geen verandering, zoodat als de scheids rechter tijd fluit, Quick met 3-1 heeft gewonnen. Het tweede elftal was minder ge lukkig door 't op eigen terrein met 5-2 tegen P. II. af te leggen. Quick III zette echter de kroon op 't werk en werd door de Biltsche Voetbalvereeniging met 9-0afgemaakt Honig. «Honig is bereide spijs, Voor allen bron van kracht; Voor man en kind, voor vrouw en grijs. Verjonging, levensmacht. Maar onvervalscht en goed bereid, Moet voor dat doel hij zijn Wordt hij op deze wijs verbreid, Dan looft hem groot en klein". Honig, het echte, zuivere natuur product, is aan de gezondheid zeer bevordelijk en heeft zelfs groote ge neeskrachtige waarde. Vooral voor longzieken on voor kinderen, als ver vangend de levertraan, maar ook bij keelaandoeningen, stoornissen in de spijsvertering en vooi is als voortref felijk versterkingsmidiiel voor sport liefhebbers, in plaats van suiker, wordt honig dooi h.h. medici aanbe volen. Maar dan moet hij echt zijn, goed bereid en welsmakend. Gegaran deerd zuiveren honig levert J. Holland, Weerdsingel, Utrecht, die de koopers gelegenheid geeft tot gratis onderzoek, d. w. z blijkt bij scheikundig onder zoek het product niet echt, dan worden de kosten door hem gedragen. Deze waarborg zal velen welkom zijn. Men ontvangt 2, 3, 4, 5 en 9 Kilo (netto) franco a postwissel f 2.50, f 3.60, f 4 40, f 525, en f 9. Aardappelprijzen. Worden de aardappelen duurder dezen herfst of winter, of blijven ze zoo buitengewoon goedkoop als ze heden zijn Natuurlijk zal in dezen alles af hangen van de oogstuitkomsten in het buitenland, welke de meerdere of mindere trek bepalen. Laat ons dus eens rond om ons zien. In Engeland zijn volgens het offi- cieale oogstbericht dit jaar heel wat minder aardappelen verbouwd dan het vorige jaar omdat de markt zoo laag was. Daar de oogst nu tevens onder het middelmatige dreigt te blijven en de ziekte er heerscht zal het Britsche Rijk wel weer veel aardappelen van buiten moeten be trekken. Ook Duitschland heeft ten eerste minder gepoot, ten tweede een op brengst beneden bet middelmatige, en ten derde last van ziekte. Daar entegen luiden uit Noord-Frankrijk en België, waar verleden jaar de oogst mislukte, zoodat men groote pai tijen in Nederland moest koopen, de berichten thans alleszins gunstig. Onder den titel: «Waarheid GEEN Droomen," een tegenhanger van Jonathans, «Waarheid EN Droo men," heeft het Leger des Heils weer een zijner kleine vlugschriften doen verschijnen, dat een tiental korte verhaaltjes bevat uit den aibeid van het afgeloopen jaar. Zooals we dat van het Leger gewoon zijn, maakt het geheel een aangenamen indruk, terwijl de verschillende photografiën, die er in opgenomen zijn een aardig denkbeeld geven van verschillende inrichtingen, die het Leger in het af geloopen jaar heeft tot stand gebracht of uitgebreid. 't Boekje laat zich heel goed lezen en is in 't geheel niet een dorre aan eenschakeling van cijfers noch ook in den preektrant geschreven. Naar ons wordt gemeld zal dit boekje binnen enkele dagen op ruimen schaal worden verspreid door geheel Nederland ter gelegenheid van de Aanvrage, die ieder jaar omtrent deze tijd gehouden wordt om de noodige gelden lot onderhoud en uitbreiding van dit werk bijeen te brengen. Deze aanvrage zal plaats hebben gedurende de veertien dagen van 27 October tot 10 November a.s. en komt uitsluitend het werk van het Leger in ons land ten goede. Het nieuwste sensatie-nummer. In het circus Busch te Berlijn, komt d rt eenige dagrn een nieuw num- ii ei- op het pogramma; een mensch wordt er door een 70 PK automobiel welks gewicht met vier inzittenden dertig centenaar bedraagt, overreden Dit is ongetwijfeld geheel up-to-da:e en zoo uit het leven gegrepen De jonge man die als de over- redene optreedt, en die den naam draagt van den reeds vóór de uit vinding van de antomobiel algemeen bekenden Romeo, laat eerst een hand, dan een voet, en ten slotte zijn lichaam door de auto overrijden, waar op hij, na deze korte beproeving doorstaan te hebben welgemoed den circus verlaat. Het orkest dat gedu rende de overrijding gezwegen heeft, om de spanning nog te veihoogen, valt dan met fanfares in en het publiek barst in geestdiiftige toejuichingen los als hulde voor den circus-speciali- leit, die den menschen in een minimum van tijd een maximum van zenuw spanning heeft bezorgd. Na de salto-motale-makende auto mobiel is dit nieuwste nummer zeker wel van de modernste sensatie. In verband met dit onderwerp mag in herinnering gebracht worden, dat die soort van nummers op de progiamma's van circussen en spe cialiteitengezelschappen juist ongeveer een halve eeuw oud is. De eerste doodsrit werd vijftig jaar geleden door de schoono Adah Menken gereden zij liet zich op een paard binden, waarna dit tegen een steilen rots wand opk louterde. Sedeit zijn deze adem-stokkende muziek-verdoovendo, hè ontlokkende sensatie-nummers niet meer van de programma's verdwenen Het «looping- ihe-loop" scheen de oiertlellende tiap te hebben bereikt en daar komt zich een sterveling ten aanschouwe van het geblaseerde, decadent publiek laten ovei rijden en staat weer op en wandelt vandaar alsof er niets gebeurd was. Oude geweven stoffen. De zijden stollen uit het grafmonu ment van Karei den Groote te Aken, waarvan bericht is, dat zij uit het graf zouden worden genomen om te worden onderzocht en gephotografeerd, zijn te Beilijn door den Gebeimrat Lessing aan oen kring van deskundi gen vertoond. De spreker vertelde eerst van het gesol met het stoffelijk ovei schot van den grooten Keizer: na de zaligspreking heeft men zijn lichaamsdeelen alsrelikwiën beschouwd en hier een arm, daar het hoofd, daar andere deelen begraven; men heeft het grafmonument dat Frederik Bar- barossa liet beginnen en Frederik II afmaken, herhaaldelijk geopend, dit deed o.a. Napoleon, ook om van de zijden lappen afbeeldingen temaken. Dit is nu weer gebeurd en daarbij is gebleken, dat de doek, waarin het lijk gehuld is geweest, van Byzantijn- schen oorsprong is de naam van den wever staat er op en een prachtig stuk weefwerk. Een olifant naast een boom in een krans van bloesems is hot motief, dat in blauw, groen en wit op een rooden grond is aangebracht. Dit stuk zijde bewijst dat veel vroeger dan men tot nu toe aannam, handelsbetrekkingen tur- schen het oosten en westen van Europa hebben bestaan. De tweede doek, die waarschijnlijk door Frederik II over hetlijk is gespreid, is uit Palermo, ongeveer uit 1200. Het is een van goud schitterende lap in rood en pauwenblauw. Snoepgoed van laag allooi. In tal van winkels zijn tegenwoordig veikrijgbaar likeur bonbons, niet min der dan 10 c.M. lang en bijna 4 c.M. breed, in den vorm van een kruik, voorzien van een groot kleurig etiket, waarop 't bekende merk Oude Bolt' en o.m. de woorden »zeer fijne oude genever". Een 2e etiketje vermeld bet adres «Cacao-fabriek Holland, Amsterdam." Een bonbon kost 5 ets. In een winkelraam lazen wij bij de étalage de woorden «gevuld met zeer fijne likeur." Wij laten de vraag daar, met welke likeur deze bonbons gevuld zijn. Wij proiesteeren echter krachtig tegen het in den handel brengen van een snoep goed als dit, dat, voornamelijk zijn weg vindende onder kinderen, bij deze de verschrikkingen, aan dien jenever- naam verbonden, wegneemt, ja hen met dien naam als met iets onschuldigs alieeds vertrouwd maakt. (de Volksbond.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2