NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BUITENLAND. No. S4. Zaterdag 20 October 1906. Viji-en-dertigate jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Grootmoeders Whistclubje. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Kijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Afschaffing der loting. Aan H. M. de Koningin is liet vol gend adres verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, be- stuurderen van den Koninklijken Bond van officieren van Nederlandsche Weerbaarheidskorpsen, dat zij met veel belangstelling hebben kennis ge nomen van bet verzoekschrift aan Uwe Majesteit gericht, door de heeren mr. E. J. Korthals Altes en A. E. Du.lok van Heel inzake afschaffing der loting voor de Nationale Militie; dat de leden van den Bond diep doordrongen zijn van de juistheid der door genoemde heeren aangevoerde redenen, waarom het behoud der loting voor ons volk in vele opzichten ver derfelijk is on vooral van zeer ongun- stigen invloed is op den natuurlijken drang om sterk en weerbaar te wor den, die ieder volk dat niet ontaard is be hoort eigen te zijn dat zij bij hun streven om de jon gelieden op te wekken om aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel deel te nemen, in nauwe aan raking komen met het volk: dat zij niet wenschen te verbloemen, dat het inderdaad bedroevend is, hoe gering over het algemeen de lust is, en hoe weinig de noodzakelijkheid nog gevoeld wordt, om zich weerbaar te maken dat zij daarbij dagelijks ondervinden, dat het lotingsbeginsel, dat nu reeds bijna een eeuw zijn nadeeligen invloed op het volk heeft uitgeoefend, daarvan zoo niet de eenige, dan toch de voor naamste reden is omdat dit beginsel wel verre'Jan den wensch te doen ontwaken om weerbaar te worden, integendeel reeds van de jeugd af aan de hoop op vrij- loting levendig houdt, hetgeen gelijk te stellen is met den wensch om weerloos te blijven. Redenen waarom zij zich veroor loven met diepen eerbied aan Uwe Majesteit algeheele instemming te be tuigen met inhoud en strekking van voornoemd verzoekschrift. Oorlogsbegrooting. Uit den Haag wordt gemeld Het wordt in verschillende kringen hier ter stede, en niet het minst in politieke, zoo goed als zeker geacht, dat de oppositie, die tegen de oor logsbegrooting is ontstaan, bij de be handeling daarvan Minister Staal tot aftreden zal dwingen. Ook van de linkerzijde zal, naar men met zekerheid verneemt, een felle critiek worden geoefend en wel op do ontoereikende bezuinigingen van den minister, voornamelijk op het feit, dat hij geen algemeen be zuinigingsplan heeft ontwikkeld en geen lijnen aangeeft, waarlangs hij in de toekomst tot bezuiniging wil komen. Suiker- en jeneveraccijiis. De in de jongste Troonrede aan gekondigde wetsontwerpen tot ver laging van den accijns op de suiker en vei hooging van dien op het gedis tilleerd zijn, naar wij vernemen, bij den Raad van State aanhangig ge maakt; zij hebben echter een minder gunstige ontvangst genoten, zóó zelfs, dat de Raad van State den Minister van Financiën ernstig moet hebben ontraden deze wetsontwerpen, althans in dien vorm, bij de Staten-Generaal in te dienen. (Avp Enquête-commissie voor den Middenstand. Het «Huisgezin" verneemt, dat de minister van Landbouw zeer spoedig komen zal met een wetsontwerp tot instelling eener commissie van enquête naar de toestanden in den handel- drijvenden en iudustrieelen midden stand. Nederlandsche Heidemaatschappij. In de op Dinsdag 16 dezer ge houden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Nederlandsche Heide maatschappij weid, in verband met het op de Algemeene Vergadering to Haarlem aangenomen voorstel- Heerewaarden een adres vastgesteld aan Zijne Exellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin wordt aangedrongen op een spoedige behandeling van het inge diende ontwerp-wet op de visscherijer.. Een gelijkluidend adres zal tevens worden verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verder werd besloten, dat op Zaterdag 22 December a.s. in liet ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene Algemeene Verga dering der Nedeilandsche Heidemaat schappij (Hoofdafdeeling Zoetwater- visscherij) zal worden gehouden ter voortzetting van de behandeling der agenda der Algemeene Vergadering te Haarlem. Omtrent de te behandelen punten zal vooraf door eene Commissie van Voorbereiding praeadvies worden uit gebracht. Besloten werd, dat deze Commissie zal bestaan uit een nog nader aan te wijzen Lid van het Dagelijksch Bestuur, zeven Bestuurs leden van verschillende Afdeelingen en de Directie. De volgende Heeren zullen worden uitgenoodigd in deze Commissie zitting te nemen W. Gaastra Jr., Vice-Voorzitter van het Friesche Visschersbelang, H. Aalderink, Secretaris van de Groninger Visscherij'Vereeniging, H. van den Berg, Lid van het Be stuur der afdeeling Beneden-Ysel en Zwarte Water, P. Scbuugel, Voorzitter van de Af deeling Bommelerwaard, G. J. Kroef. Secretaris der Af deeling Gorinchen en Omstreken, D. Baas, Secretaris der Afdeeling de Vier Noorder Koggen, E. Vlugt, Secretaris der Afdeeling Geestmerambacht Voorts werd besloten een schrijven te richten aan het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde, met verzoek mededeeling te willen doen inzake ingekomen klachten betreffende het werk der Heidemaatschappij. Nog werd in dezelfde vergadering benoemd tot Opperboschwachter te Bakel de werkbaas A Verhagen, ter wijl ten slotte werd medegedeeld, dat sedert de Algemeene Vergadering te Haarlem op 14 September j.l., 130 nieuwe Leden en 2 Begunstigers tot de Nederlandsche Heidemaatschappij zijn toegetreden. Naar we vernemen heeft de on langs overleden Heer J. van Nellesteijn, den bekenden «Dondertoren", de begraafplaats zijner familie, aan de gemeente Leersum vermaakt. Deze moet dan het onderhoud op zich nemen. Dit zou bekostigd kunnen worden uit de huur der woning of uit de opbrengst der bijbehoorende gronden, 15 H.A. De hierop staande bosschen vertegenwoordigen een be drag van fGOOO. Mevr. dr. Allctta H. Jacobs. De presidente der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, dr. Alletta H. Ja cobs, is met de presidente van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, mrs. Chapman Catt, naar Oostenrijk en Hongarije vertrokken om te Weenen, Budapest, Piaag, Biünn en andere plaatsen op openbare vergaderingen te spreken, nu daar te lande een nieuwe kieswet in voorbereiding is. Vandalisme. Aan de «Graafsche Ct." is de vol gende klacht ontleend «Als men ons spreekt van de on bekende binnenlanden van Noord- Brabant met al hun ongerechtigheden, dan kijken wij boos op, als wilden we zeggen: gij overdrijft schromelijk! «En toch. Bezoekt men de platte lands-kermis hier en daar en aan schouwt men daar van veilige stand plaats de tooneelen van beestigheid, dia er worden afgespeeld, dan houdt men zijn hart vast, zoo vreeselijk gaat 't er toe. «Een afschuwelijk voorbeeld heeft de Berchemsche kermis daarvan dit jaar weer gegeven. Het getal ver wonden, uit de snijpartijen te voor schijn getreden, bedraagt niet minder dan 27van Maan- tot Woensdag hebben de beesten hun orgiën gevierd, ondanks de aanwezigheid van een versterkte politiemacht. Midden op straat, midden in eene danspartij in de een of andere herberg, wordt er gewoon met het blanke mes op los getrokken, of 't verscheurende dieren geldt, die den mensch naar het leven staan. «Woensdagavond hadden de snijders zich in 2 oorlogspartijen verdeeld, en slechts het beleidvol optreden der marechaussee verhinderde een afgrij selijk hak- en snijtooneel en joeg de vechtersbazen uiteen. «Doch geen nood, gezamenlijk trok ken zij naar de hei, naar het bierhuis v. d. O. Het café gesloten vindende, klommen zij door het dak binnen en vernielden alles wat daar was, uit genomen een draai orgel en 2 stoelen. Na afloop van dit vandalisme werd een lustig deuntje op het orgel ge speeld. »'t Is te hopen, dat deze vandalen hunne gerechte straf niet ontgaan. «En dat er gedronken wordt met die dagen is meer dan erg, en men ziet zich verstomd staan tegenover het leger van ledige vaten en vaatjes, die na afloop dier ontspannings (?)- dagen aan de straat gerold worden". Mej Bertlia Krupp, dochter en eifgename van wijlen den «kanonnen- koning", heeft ter gelegenheid van haar huwelijk, hetwelk te Essen, in tegenwoordigheid van den Duitschen Keizer werd voltrokken, aan iederen arbeider in hare fabrieken een grati ficatie verleend een mildheid welke der bruid een half millioen Mark kost. DOOR MARIA VERKERK. 11) «Zoo had hij permissie gekregen, naar huis te gaan. «Daar ik nu toch eens in de re sidentie was," besloot hij heb ik den dag gebruikt, om eenige visites te maken en toen kwam ik met den postwagen naar huis. Aan de beek trof ik mijnheer von Rieben. en «Ik zag hem angstig aan. »En?" En dat vertel ik je later, nu zullen we eerst soupeeren en den lieven jongen gast ter eere een flesch rijnwijn drinken, David, vraag, of mijnheer aan tafel komt. En waar is nu dat lieve Mientje, dat elfje, dat liefste meisje op aarde? Hij lachte schalks en zag mij aan. «Ik had het wel niet voor mogelijk gehouden, maar smaak is verschillend «Zij is van morgen vroeg weggehaald als je tenminste Mientje Otterstedt bedoelt," stotterde ik. «Och, arme von Rieben," en hij nam mij lachend in de armen en zeide ongelukkige man, hij wil haar trouwen niettegenstaande zijn adel en zijn betrekking. Hij is bovendien zoo verblind, dat hij haar voor de mooiste vrouw der wereld houdt eD dat naast jou, naast jou! Hij heeft mij alles verteld, heeft haar zijn liefde al verklaard en wil morgen naar Jenstedt haar hand gaan vragen en wij moeten op de bruiloft komen dansen. Maar waar blijft hij nu?" «En mijn goede man ging naar buiten en vroeg naar mijnheer von Rieben, ging naar zijn kamer en zocht hem overal, overal maar hij was weg, zijn hoed en geweer, alles was verdwenen en toen het middernacht sloeg, was hij nog niet terug. «Ook dien nacht sliep ik niet. Ik wist niet, wat ik er van denken moest en haalde mij allerlei gedachten in het hoofd. «Den volgenden dag kwam er een briefje uit Belstedt een jongen bracht het aan mijn man. Daarin vroeg hij om verschooning, dat hij zonder afscheid verdwenen was, hij kon die handelwijze zelf niet verklaren. Hij was zulk een zonderling mensch, gauw be sloten en even vlug weer anders gezind. Hij zou de 24 uur, die hij in zijn huis doorgebracht had nooit vergeten. «Nu, daar in een ongeluk vermeden," lachte von Stetten. «God weet waardoor hem nog bijtijds de oogen zijn geopend. Maar wat zal Mientje zeggen, als zij hoort, dat ook die haar weer ontsnapt is «Ik gaf geen antwoord, wat had ik moeten antwoorden zonder te liegen? «Jarenlang nog kreeg ik een steek in liet hart, als ik den naam von Rieben hoorde en dat gebeurde dikwijls; een terugzien werd mij echter tot veel later bespaard. Hoe vaak de vorst ook naar Lenkwitz kwam, de jonker begeleidde hem nooit, hij wist altijd te zorgen, dat hij niet mee behoefde te komen. «Ik meende dus langzamerhand, dat hij niet meer aan die geschiedenis dacht, en haar eigenlijk nooit bijzonder ter harte had genomen. «Zoo gingen er vijftien jaar om, en Mientje had eindelijk haren ritmeester Breuken ge vangen, een invalide uit den slag bij Leipzig met één arm en de bruiloft zou in Jenstedt plaats hebben. Toen kwam iriij den avond van te voren de geheele geschiedenis weer duidelijk voor den geest en bovendien zei von Stetten tot mij«nu ditmaal wordt het toch ernst met Mientje, hè Anita, het is wel een anderen man als die knappe von Rieben, maar zij trouwt. Het was toch grappig, hoe hij zoo plotseling van plan veranderde." «Wij zaten in de woonkamer, de kinderen, groote en kleine, sliepen en ik naaide kant aan mijn blauwzijden japon, die ik den vol genden dag zou dragen. Toen leek mij het oogenblik gekomen, om te biechten, ik draaide de lamp af, legde de japon op zij, en zette mij naast hem op de canapé. «Wil je weten, waarom hij haar niet nam, Heinrich #Ja," vroeg hij, «weet jij het?" Ik knikte. «Vertel dan." «Ik legde mijn hoofd op zijn arm en ver telde. Toen ik er aan kwam, dat ik gezongen had en de jonker mij met die verzengende blikken had aangezien, voelde ik zijn lichaam even schokken, daarna luisterde hij onbeweeglijk tot het eind. «Toen ik met spreken ophield, zei hij niets, maar stond op, nam zijn muts en ging naar buiten, zooals hij altijd deed, wanneer hij zich over iets opgewonden had en alleen weer tot kalmte wilde komen. «Toen hij na een uur terugkeerde, begon hij kalm «Anita, je hebt een groote schuld op je geladen, dat begrijp je toch zeker." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1