BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. A. C. IUSQUET, Slictak Credietbaoï d^Natuur-V/olleiï iderqoederen j K. KOK, Lanpstraat lfc Genezing van een jong meisje. vestiging, maar als het waar is, zou Sir Henry, wiens vredelievende ge zindheid bekend is, daar zeker goede diensten kunnen bewijzen aan de zaak des vredes. Een bond van arbeidsvereenigin- gen in Amerika heeft een zwarte lijst gemaakt van leden der volksver tegenwoordiging die bij de verkie zingen zullen worden bestreden. De naam van den Heer Nicolaas Long- worth is daarvan thans afgevoerd, omdat de arbeiders, wat er ook overigens tegen hem mocht zijn, hem zullen steunen om zijn schoonvader, President Roosevelt, genoegen te doen. «Prinses Alice" helpt haar echt genoot Hink in den verkiezingsstiijd en gaat overal met hem mee. De Italianen zullen in het volgende jaar den lOOen gedenkdag der ge boorte van Garibaldi (4 Juli 1807) vieren en bij die gelegenheid te Rome een standbeeld onthullen voor Anita Garibaldi, de trouwe echtge noot en hulpe van den vrijheidsheld, die hem in zoovele gevechten en gevaren ter zijde stond. De berichten uit Rusland zijn in den laatste» tijd vrij schaarschmaar het is moeilijk te beslissen of dit daaraan valt toe te schrijven dat het er over 't algemeen wat rustiger is, dan wel aan verscherpte censuur van wege de Regeering, die zich tegen woordig weder meer dan vroeger bekommert om de goede meening van het buitenland. De conservatieve bladen zijn vol geestdrift over de nieuwe vrijheden wulke aan de hoeren werden ver leend. Zij wijzen er op, dat die niet werden verworven door den strijd der politieke partijen, maar te danken zijn aan het initiatief van Czar Nicolaas, »die het werk van Alexander II voltooide en de laatste banden der lijfeigenschap heeft verbroken." Het Congres van den «Bond der Russische Mannen" besloot den Czar te verzoeken, aan de Israëlieten het stemrecht te ontzeggen en aan de Duma geen ander karakter te geven dan dat van raadgevend lichaam. Te Warschau zijn weder '20 leden eener socialistische vereeniging ge vangen genomen, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan het ver moorden van Generaal Sevijkowsky en een aantal politieagenten. De overheid bracht, bevreesd voor ongeregeldheden, een groole troepen macht op de beenmaar de orde werd niet verstoord Bij Weclawsk heeft een bende «terroristen" een postspoorwagen aan gevallen en geplunderd, na vier sol daten die daar wacht hielden te heb ben doodgeschoten. De koninklijke familie wordt in de eerste week van Novem ber uit het buitenland op liet Loo terugverwacht. Na de terugkomst van de Ko ningin en den Prins uit Dresden op Het Loo in de eerste helft der vol gende maand, zal de Koningin-Moedei eenigen tijd ten paleize Het Loo door brengen. Opcenten Het plan om het volgend jaar weer 10 opcenten te hellen op Vermogens- en Bedrijfsbelasting werd in de af- deelingen der Tweede Kamer aange vallen, vooral omdat de ongunstige voorspellingen omtrent de inkomsten niet zijn bewaarheid. De dienst 1900 zal zoo werd uitgerekend waar schijnlijk geen deficit opleveren, ter wijl men het tekort voor den dienst veel te hoog geraamd acht. De verdedigers van de opcenten- hefiing wezen voornamelijk op de suppletoire begrootingen, die te wach ten zijn en voorts deelden zij de be schouwing van de andere zijde niet omtrent de raming. Het verschil tus- schon deze beide groepen betrof hoofdzakelijk de vraag, of de Minis ter al dan niet terecht vele uitgaven onder «gewoon" had gerangs.lnkt. De tegenstanders hadden, voor de opcentenhelfing, de andere belasting plannen willen afwachten. Dc Rujter-llulclc. Het uitvoerings-comité voor de her denking van den 30CLten geboortedag van Admiraal De Ruyter, deelt mede, dat het besloten heeft iets blijvends tot stand te brengen. In de eerste plaats zal gepoogd worden aan de zich sterk ontwik kelende zeevaartschool te Vlissingen, welke zich tot nu toe moet beln Ipen met onvoldoende en gehuurde localen, een eigen gebouw te schenken, dat den naam van De Ruyter zal dragen. Het comité meent, dat zulk een gebouw, waar stuurlieden en machinis ten hunne opleiding kunnen ontvangen, een vorm van hulde is, die tevens strekt tot nut van hel algemeen. Onze tijdregeling. Naar het Hbl. verneemt, hebben de internationale spoorwegovereen komsten, waardoor onze spoorweg maatschappijen gedwongen waren hetzij Greenwichtijd, hetzij Middel-Europee- schen tijd voor haar lijdstabellen te bezigen, niet meer zulk een dwingende kracht als vroeger het geval was. Door de beide groole spoorweg maatschappijen wordt daarom zeer ernstig overwogen den Amsterdam- schen tijd voor de dienstregelingen in te voeren. Daardoor zou het wetsontwerp tot invoering van den Middel Europeeschen tijd overbodig worden. RECLAME. Hoewel liet volgende onder de ad vertenties voorkomt, moet liet niet overgeslagen worden. Voor hen die lijden, is het belangrijker dan het belangrijkste nieuws dat heden door de courant wordt meegedeeld. De Pink Pillen hebben Mej. Henriette de Muynck, wonende Groenelaan 22 te Rotterdam genezen van bloedarmoede die haar ondermijnde. Mej. de Muynck. „Ik. verklaar, schrijft zij, dat ik sedert geruimen tijd aan bloedarmoede leed, zoo hevig dat ik geheel uitgeput was, niet de minste kracht meer had en niet wist wat te doen. Ik at niets meer, ik was bleek en iedereen beklaagde mij dat ik er zoo slecht uitlag. Ik had allen jnoed verloren, want ik had verschillende geneesmiddelen be proefd, die mij waren voorgeschreven en ^och bleef ik even ziek. Ik begon te gelooven dat jk niet meer genezen zou. Toen gaf men mij den raad: Neem^Pink Pillen en verschillende andere personen herhaalden dien raad. Ik heb Pink Pillen geijfomcn en ben er zeer wel bij ge varen. De Pink Pillen hebben tot uitwerking gehad mS onmiddelijk de eetlust en mijne ver loren gejonde kleur weer te geven. Weldra voelde "ik mime krachten terug keeren, en na een korte behandeling was ik op nieuw geheel gezond, Het fis belangrijk voor de ouders wier kin deren door bleekzucht of door bloedarmoede ondermijnd worden, te weten welk het beste geneespuddel is om hen te doen nemen. Het beste 'geneesmiddel is dat hetwelk de talrijkste bewijzen van genezing geeft. Het geneesmiddel dat de talrijkste bewijzen van genezing geeft is de Pink Pillen. Zij zijn dus het beste ge neesmiddel gij kunt ze ook met voordeel doen gebruiken om/ziekten te bestrijden die uit zwakte, van J&t zenuwstelsel voortkomen, als: algameene verzwakking, 'maagkwalen, rheuma- thiek neurasthenie, zenuwzwakte, scheele hoofd pijn, nevralgie onregelmatigheden bij vrouwen. Te weten dat de Pinlci Pillen deze ziekten ?enezen is zeer belangrijk, voor u en de uwe; ndien gij er aan denkt op het oogenbliR/fat dit noodig is zult gij var\ daag uw tijn niet vermorst hebben door het lëken der advertenties. Prijs f 1.75 de doos, f pgjr* o doozen. verkrijgbaar bij Snabilié, SteigerST/Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. In de j.l Zaterdagavond gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophandel deelde de voorzitter, de heer Ger. Kleber, mede dal van den directeur-generaal der posterijen bericht was ontvangen, dat hij geen termen heeft gevonden om het post kantoor bij het plaatselijk telefoonnet aan te sluiten. Een adres van de Vereeniging van Nederl. werkgevers aan den Min. van Waterstaat en een idem aan de Tweede Kamer, waarbij deze vereeniging te -kennen geeft dat zij Staatsexploitatie zeer ongewenscht acht, vond in den lieer J. Sinnige een warm verdediger. L'e heer S. betoogde dat op welk ter rein rok monopolie heerscht, handel en nijverheid daar immer onder lijden. Hij stelde daarom voor dit adres te steunen welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Voorts was ingekomen een adres van de Kamer van Koophandel te Haarlem aan de Tweede Kamer, met verzoek den Midden Europoeschen tijd in te voeren. Op voorstel van den heer Van Duinen wordt besloten dit adres voorloopig aan te honden, daar vol gens gerucht de Spoorwegmaatschap pijen de Amsterdamsche tijd weer willen invoeren. Een adres van de Kamer van Koop handel te Steenwijk aan de directeur- generaal der Staatsspoorwegen met verzoek om het vervoer van lang hout on lang ijzer voortaan weder dagelijks te doen plaats hebben en niet alleen op Dinsdag en Donderdag werd voor kennisgeving aangenomen. Omtrent het gezelschap waar mede de heer Henri ter Hall ook hier zal optreden lezen we in de Apel doornsche Courant: Wat het bezoek betreft, sloeg Tivoli gisterenavond het record van de opkom sten in alle anderen zalen hier ter plaatse. Behoudens enkele onbezette zetels op den eersten rang, waren zaal en balcon op de beide overige rangen zóó dicht bezet, dat de bezoekers achteraan op elkander gepakt stonden. We kwamen nog juist op tijd om de keurige werkzaamheden van de kunstwielrijders te zien, wier loeren het publiek terecht verbaasden, en Solser en llesse te hooren in 't karakter ran straatventer en -ventsler, gevolgd door een reeks komische coupletten, waarvoor de beide kunstenaars tot zes maal toe onder oorverdoovend applaus werden teruggeroepen. Na de pauze volgde de opvoering van de revue «De publieke opinie", waarvan de handeling ons verplaatst in de dagen van de Rembrandtfeesten 'l Achterdoek stelt hetRembrandtplein voor met 't beeld van Rembrandt in het bekende Park. Rijk aan komische parodies als deze revue is komen beurtelings ten tooneele de nieuwe beurs, de Velscher pont, het Westelijk viaduct in afbraak, de mode, de hoofd rivieren, Zee.uwsche boerinnetjes col- lecteerende voor den watersnood, verschillende Mogendheden enz. enz. De geestige coupletten en toespelin gen, werden op hoogst komische wijze aangevuld door het uitmuntend spel van den Heer Henri ter Hall in liet karakter van parkwachter op het Rembrandiplein. De revue geeft een rijke schil tering van costumes vooral de toiletten van de Mode en Mogendheden zijn zeer karakteristiek en elegant beweikt en de muziek en coupletten zijn even opgewekt als melodieus On- kiesche uitdrukkingen en platheden komen, zooals we dat trouwens gewoon zijn, in ter Halfs nieuwe revue niet voor. Overbodig zeker hier neer te schrijven dat «De publieke opinie" gisteren avond een beslist succes had. Door de politie is in Maastricht beslag gelegd op valsche bankbiljetten van 500 fiancs. Tevens gelukte liet haar den uitgever (een Belg) in han den te krijgen. Deze bekende in het vei hoor de bankbiljetten ui Amerslooit te hebben vervaardigd, geholpen dooi zijn schoonvader. Dadelijk vertrok de recherche van -Maastricht naar hier. Bij het onder zoek, waarbij assisteerden onze com missaris van politie en de inspecteur, mocht het hun gelukken ten huize van zekeren D. een aantal stempels in beslag te nemen, die bij het ver vaardigen van de biljetten waren ge bruikt. Het onderzoek duurt voort. Bij beschikking van den generaal- majoor, commandant der 4de divisie is de kapitein E. G. Staal van het 5e regiment infanterie op 1 Novem ber a.s. benoemd tot kapitein van speciale diensten bij het korps. Hij zal in zijn compagnies-com mando worden opgevolgd door den kapitein Noest van de Normaal- Schietschool. Kapitein J. A. F. Keetell, van het 5de regiment infanterie, is aan gewezen om, ter vervanging van kapi tein F. A. Nieuwenhuijs, van dat regiment van 1 tot '29 November bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht bij te wonen den cursus in de at tilleriewetenschappen voor de aangewezen vesting- en fortcomman- danten. Zuster A. G. Burghgraef is metin gang van 1 December benoemd tot Directrice van het Stads-Ziekenhuis le Kampen. Alhier is opgericht een afdeeling van den Bond van Gemeente-werk lieden aanvankelijk met '25 leden. De brieven- en lelegrambe steller W. Dijkema is met ingang van 1 November op zijn verzoek over geplaatst van hier naar Winschoten. Een nieuwe groente. In den proeftuin der Baroniesche Tuin bouw vercenigiiig, lo Breda, wordt thans als proef een gewas geteeld, dat in Frankrijk tehuis behoort, aldaar en ook al reeds in andere landen als een lekkernij wordt beschouwd, die met de fijnste asperges wedijvert. De naam is kardoen. De kardoen is verwant aan de artisjok, terwijl ook de smaak van beide oveieenkomt. Zijn het bij den artisjok de windselbladeren van de bloem en den bodem, waarop deze ingeplant zijn, die gegeten worden, van de kardoen worden de stengels gebruikt, welke evenals bij bleeksel derij kunstmatig gebleekt zijn. De kardoen is een dure groente, omdat van de plant die een ruimte van pl. m. 2'/i M. middellijn noodig heeft om te groeien, na schoon gemaakt te zijn, maar heei weinig overblijft om te gebruiken. Ook de bereiding is niet de goed koopste. Voorzichtig met huismiddeltjes. Dal men met huismiddeltjes zeer voorzichtig moet zijn, bewijst het volgende, zoo schrijft men uit Rijssen aan de «Zw. C.,' Zekere vrouw V op «den Keizer", bij deze gemeente kreeg dezer dagen een zweer aan een vinger waarom zij toen 't erger werd, de hulp van een geneesheei inriep. Deze nam de noodige maat regelen, zuiverde de vinger en legde er een verband om. Toen de nezing niet spoedig genoeg Daar haar zin intrad, volgde zij den raad, haar door een belanghebbende ge geven om er een blad van 't slangen kruid, een hier nog al veel voor komende plant, op te leggen. Spoe dig begon nu de harid en de aim op te zwellen, er trad bloedvergif tiging in en zij is thans overleden. Du Bali-expeilitie. De correspondent van «DeTelegraaf" te Batavia seint «De ontbinding van de Bali expe- ditie is bepaald op 30 October a.s Het elfde bataljon is aangewezen om voorloopig op Bali achter te blijven Bronwater bij zout. Op de kleistreken in de nabijheid der zee moet elk huis op het platte land voorzien zijn van een regen waterbak daar andeis onmiddellijk watersnood heerscht en in drooge zomers zooals 19U0 er een te zien gaf, is hot vraagstuk van watervoor ziening op die dorpen niet zelden een moeielijk op te losseo quaestie Zoodra aan huis de bak «lens" is, moet gewoonlijk de vooi raad aan openbare gebouwen als bij kei kei en scholen ofwel toevallig bij pai ticu- lieren, die over een «reuzenbak" be schikken, bijspringen. Niet zelden wordt dan ook putwater gebruikt, zoowel voor wasch als drinken en dat dit putwater van goede qualiteit is, is maar zeer zelden het geval. Toch bestaan er gunstige uitzon deringen bij sommige plaatsen komt weieens een put voor, die nimmer ledig wordt en best bronwater levort; men zegt dan dat een onderaardsclie «ader" zoo'n put of bron onophoude lijk voedt. Dit heeft wel eens aanleiding gegeven tot legendeno.a. is dit het geval met een bron, welke ge vonden wordt in de onmiddellijke nabijheid van De Ooster-Schelde in de nabijheid van Bergen-op-zoom. De gemeentearchivaris, de heer G. J. F. Mes, deelde daaromtrent mede, dat de legende zegt, dat de Heilige Gertrudis, die in 1GG4 stierf en dochter was van Pepijn van Landen en abdis te Nivelles, meermalen langs het strand der Schelde wandelde naar Hildeinisse, om te bidden op een plaats, vtaar later het klooster van Emmaus verrees. Op een dier wande lingen kwelde haar de dorst zeer hevig zij drukte alsdan haar staf in het zand en onmiddelijk welde een bron van zoetwater op. Ter herinnering aan dat wonder richtten de geloovigen nabij die bron een kapel op, die na het beleg door Spinola in 1622 is Verwoest. Wat er van zij, zeker is het, dat goed drink baar water op zekere plaats uit den grond komt, in weerwil dal de \loed voortdurend dat plekje bepi kelt. Prins Frederik Hendrik vond baat bij het gebruik van dit bronwater en liet op zijn kosten in 1G31 het zoogenaamde «fonteintje" met hardsteen opmaken. Een eeuw later werd er een koepel omgebouwd, die door de Franschen in 1747 weder vernield werd. Behalve genoemde stadhouder dron ken dat water prins Willem III en jaren lang de Fransche gezanten bij de Vereenigde Gewesten. Op last van geneesheeren gebruikten de zieken het met Rijnwijn en suiker. Bij het aanleggen der vestingwerken door Coelioorn, verminderde het opwellen, vermoedelijk door afsnijding van een der kanalen, en na de verwoesting in 1747 geraakte het fonteintje ge heel in vergetelheid tot eindelijk de Regeering in 1844 de zaak ter harte nam, zich echter bepalende tot het blootleggen dor fundamenten van den koepel. Later heeft de kapitein der infanterie in garnizoen te Bergen-op- Zoom een onderzoek ingesteld, doch dit werk gestaakt wegens groote moeilijkheden daaraan verbonden. Eigenaardig mag liet overigens wel genoemd worden, dat in de onmid- delijke nabijheid van het zoutwater, zulk goed bruikbaar bronwater wordt gevonden. RECLAME. HOE VER IS HET I1IER VANDAAN Een onlangs voorgekomen geval te Hilversum is vrij belangrijk. Daar het 7.00 dicht in de buurt gebeurd is, achten wij het van belang te publiceeren. Hier is het; De Heer van Zijl, wonende Geuzenweg 77, te Hilversum, meldt ons: Gedurende de laatste twaalf maanden was ik aangedaan met een nierkwaal, welke mij onophoudelijk aan hevige pijn in den ruggen in de lenden veroorzaakte. Het was zoo erg geworden, dat ik me haast niet oprichten, kon, nadat ik gezeten had en 's nachts dui-l&e ik me niet orrikeeren uit vrees, dat de pijii-jfog erger zou worden. Schemeringen voor de o<jgen en duizelingen kwamen veelvuldig voor en ik was ten einde raad, want mijn ziekte werd erger in plaats van beter. Men raadde mij eer/proef aan met Foster's Rugpyn Nieren Pillen^wat ik dadelijk/deed. En ik moet eerlijk zeggen Mat ik daapffeer veel baat bij gevonden heb.Gaarne zal ik de goede hoedanigheden van ait geneesmiddel bekend maken. IJ£ ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige höeveelheid uiine-/uur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt deurine-ongesteldheden want het verstopt niet :alleen de nieren, doch be lemmert tevens dé kanalen welke van de nieren naar de blaas- gaan en tegelijkertijd brengt het dé prikkejkrg en ontsteking der blaas met zich miede. Het urine-zuur is hoofdoorzaak der blaas ontsteking, van stoornis/der urine, van het ver lies van eiwitstoffen enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen lossen he( urine-zuur op en helpen de nieren om het op- natuurlijke wijze af te voeren. Verzeker U dat mertlÜ de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen ge^ft, dezelfde die de Heer van Zijl gehad heefu'-^Ztj zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van dc Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Aksd-jTeg Amersfoort. Diploma Noilerl. foonkunst-Vereeniging, beve|It -jrjj anTT' frf het geven JOLESSEN. te UTRECHT. /Agentschap te Amersfoort Kantoor: Kortegracht 8. Verstrekt Qredjeten tot elk ^bedrag yiÓlJSt— aan Han- "jandbouwers, Ambtena- Particulieren, eSiz. tegen persoonlijke of zakelijke zeker heid. fabrieks- zyn verkryybaar by tl

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2