mm De Pink Pillen genezen een jongen molenaar. Gemengd Nieuws. W Zachte, blanke huid, "**5 doering;» zeep met den uil, - Tsociété *~Anonyme. t XOGNAC FÏNS BOIS Lijst van brieven en biiefkaarten geadresseerd aan onbekenden ver zonden van het postkantoor te Amers foort over de tweede helft der maand October 1906. Blieven (Binnenland). Vlasbloem, Amersfoort. G. Smitskamp, De Apacho Co, Amsterdam. Mej. C. v. d. Werf, E. Trecks, Arnhem. Mej. M, Klein Hofmeier, Bergen op Zoom. J. de Langen, Kampen, freuile Lewein, Zeist. Mevrouw Molster, Mej J. Vuuren, Bussutn. Briefkaarten (Binnenland.) J. van Dam, Amsterdam. H. te Kovel, Buitenland. J J. Wolf, Norder Westfalen Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorleerende hulp kantoren werd in October ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f38061.09 en daaruit teruggevraagd f 30269.74. Het nummer van hetlaatstuitgegeven boekje is 12605. Opgepast I Door de politie zijn in beslaggeno men drie van valschheid verdachte rijksdaalders, vermoedelijk in de laatste dagen der kermis hier in omloop ge bracht. Zij dragen den beeldenaar van Willem III, het jaarcijfer 1854 en een behoorlijk randschrift, docb zijn van zulk slecht materiaal gemaakt, dat ze tusschen twee vingers zijn krom te buigen. De firma Methorst Van Let terveld is met I November omgezet in een Commanditaire Vennootschap waarbij als beheerende vennooten zul len optreden de beeren mr. A. van Traa en J. D. Reimann Jr. terwijl als commandatricc aan de zaak verbonden wordt de firma H. Oyens Sc Zonen, te Amsterdam. De heer G. J. Langelaar, te Utrecht is benoemd tot surnumerair bij de N. C. S. te Amersfoort. De heer S. P. Slagter, onder wijzer (hoofdacte) aan de school aan de Puntenburgerlaan, behaalde te 's Gravenhage de acte wiskunde 1 o. De heer J. A. van Woudenberg slaagde voor het examen vrije- en ordeoefeningen. Voor de eerste ronde van de »Holderi-beker" speelt Quick Zondag a s. op haar terrein aan den Leusder- weg tegen D. A. V. O. uit Vlaardingen. Kermis-napretl Een ernstig onderzoek heeft aan het licht gebracht dat Zaterdagnacht het geval met den quasi-overreden militair zich anders heeft toegedragen dan werd gemeld. De chef der halte Koppelpoort, te Amersfoort, weigerde een artillerist (geen genie-soldaat) te vervoeren om- dal bij te zeer beschonken was. De man is toen de lijn opgeloopen en schijnt over draden en rails gestrui keld te zijn en daarbij mantel en muts verloren te hebben. Een darne die deze kleedingstukken zag liggen, waarschuwde den halte-chef die aan stonds met fakkels den spoorweg deed afzoeken. Midderwijl passeerde het lokaaltje naar Utrecht en dat naar Nijkerk. In dit laatste nu heeft ons soldaatje welen te springen. Door zijn onpasselijkheid dacht men aan aanrijden en hersenschudding en werd hij geëxpedieerd naar het Ziekenhuis te Nijkerk, dat hij echter Maandag ochtend op eigen gelegenheid weer heeft verlaten om naar zijn garnizoen, Utrecht, terug te keeren. Woensdagmiddag brak bij den heer D. Prins op den Hof een kleine binnenbrand uit doordat de vlam in een pan vet sloeg die op de kachel stond. In een oogenblik brandde de keuken geheel uit. Het gelukte de bewoners door veel emmers waterde brand te blusscben. De opvoering van «Voerman Henschel" gisterenavond in «Amicitia" door het Haarlemsch Tooneelgezel- schap had veel publiek getrokken. De zaal was nagenoeg gevuld. Of de toe schouwers ook genoten hebben is evenwel de vraag. Boumeester, die met een krans werd gehuldigd, is alleen niet in staat dit stuk te dragen en het spel der overige acteurs was dikwerf beneden het middelmatige. Jammer dat Nederland's grootste tooneelspeler zich in em dergelijk (Osemb'p moet bewegen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Hetv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 4 Nov. geregeld als volgt Evnng. Luth. Kerk. Voorm. 40 uur, Ds. De Meijere, Em.-Pred. te 's Gravenhage. Herdenking der Kerkhervorming. Rcmonstrantsclic kerk. Voorm. 9'/j uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Maandelijksclie collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Middelkoop, pred. te Nijketk. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de fleer Rarth, van 's Gravedeel. 's Avonds 5 uur, de Heer Barth. Chr. Gereform. Gem. Lokaal «de Zaaier". Voorrn. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Avonds 5'/» uur, Godsdienstoefening. RECLAME. De heer Henricus van Gorp, molenaar te Tilburg (prov. Noord-Brabant) schrijft ons het volgende nSedert langen tijd leid ik aan de maag, die slecht werkte en mij nauwlijks voedde. Vóór mijne maaltijden ondervond ik maag krampen en brand. Na ttf hebben gegeten ver teerde ik mijn eten zeer langzaam en pynlijk, en gedurende al den tijd dat mijn voedsel in vertering was had ik hartkloppingen, hoofdpyn en in het bijzonder een,soort van spanning aan de slapen. Gedurende mijn spijsvertering had ik een groote neiging in te slapen en ondervond ik een aandoening van walging. Ik heb vele middelen gebruikt, want ik leed altijd even erg. Een geneesmiddel evenwel zou mij vol doening schenken en mij genezen: »De Pink Pillen». De Pink Pillen hebben mij volkomen genezen, zij hebben mij een nieuwe ma&g ge geven. Én nu eet ik met smaak, verteer mijn voedsel gemakkelijk, zoodat ik daarvan alle voordeel heb." De meerderheid der ziekten waaraan de raenschheid lijdt, hebben heel dikwijls geen anderen oorsprong dan de verslapping van de krachten der maag. Inderdaad, wanneer het verteriqgstoestel slecht werkt en te langzaam, en dan de overblijfselen der spijsvertering niet behoorlijk uit het darmkanaal worden ver wijderd, komt de gezondheid onmiddelijk in gevaar» Het bloed ondergaat een bederf dat veroorzaakt wordt door het indiingen in het organisme van nadeelige giststoflen, werkelijke vergiften die dé., ernstige ziekten kunnen ten gevolge hebben.' Bovendien kan de prikkeling, te weeg gebracht door de ophooping van overblijfselen der spijs vertering, inw4rken op de belangrijkste organen en hevige sto<ü*niss$n veroorzaken in het zenuw stelsel en dej bloedsomloop. In enkele-dagen genezen de Pink Pillende maag, herstalen de eetlust en bevorderen* de spijs verlerhig. Mar daartoe alleen bepaalt zich hunh£ werkiog nietzy verwijderen uit het lichaam het qreura, het urine-zuftr, de ir onvolkomen verwfjdering en rheumatische/Jichtige ndoeningen te vorschijn idziekten, puisten prihke- jna. De Pink gillen zijn Ier en een bestrijden uraten, stollen wel! het bloed vergiltigi en zenuwstorende roept, zoowel als lingen, uitslag, ec: bovendien een krachjge bloedhersl krachtbron voor het fenuwstelsel.' de bloedarmoede, de bleekzucht, d^nrerzwakking en overwinnen de neilyasthenie. jf' Prys f 1.75 de dook f 9.Aer 6 doozen. verkrijgbaar bij Snabilié.^teigepj?/, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nétyprla^ia en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Men verzoekt ons het navolgende onder de aandacht te willen brengen aan H. H. rookers onder onze lezers De meeste houders van Sigaren magazijnen, vragen aan de Sigaren fabrikanten hun lichte kleuren te zen den. In den winkel worden die lichte kleuren aanbevolen, en 't publiek is langzamerhand aan die kleur gewend, en meent dat de lichte kleur 't sma kelijkste is, en de sigaar minder zwaar maakt. Dit is echter niet het geval. In de Sumatra tabak, het mode dekblad der laatste 20 jaren, is het bruine, licht bruine en kastanje kleuiige dekblad geuriger, en voller van quahteit dan het lichte en het breekt niet in koket of sigaren zakje. Kunstmatig moet de planter door de modezucht gedwongen, zijn tabak licht maken, hij oogst reeds vóór de tabak zijn groei heeft bereikt, en 't gevolg is dat er lichte en lichtgroene kleuren ontslaan die onrijp zijn, en cchade doen aan de wereldberoemd- eid der b'uir» rijpe Sumatra. Even licht en smakelijk als de bruine Java en Vorstenlanden dekbladen zijn, waar van de sigaren steeds door goede rookers en kenners werden gevraagd, even zoo munten ook de bruine kleuren der Sumatra boven alles uit. Waar nu de mode het lichte Su matra dek langzamerhand zeldzamer zal doen worden, zal het aanbevelen van bruine Sumatra en Java dekblad door den verkooper, den rooker ten goede komen, en daarmede de roem onzer llollandsche sigaren behouden blijven. Belangrijk bericht aan II. H. Kippenhouders. Vanwege de vele aanvragen van kippenhouders, hoe te bandelen in geval van ziekte bij hoenders, hoe te voederen om veie eieren te verkrijgen en de kippen gezond te houden, enz, enz., heeft het Hoenderpark s Wilhel- mina" le Veur bij Leidschendam getracht zooveel mogelijk daarin te voorzien door een prachtig uitge- voerden Kalender voor 1907 ver krijgbaar te stellen. Aan de achter zijde der datumbl tadjes vindt men alle mogelijke wenken en raadgevingen beü'tflende het broeden met kloek en machine, de behandeling der meest voorkomende ziekten der hoenders en kuikens, doelmatige voedering om een groote eierproduclie te krijgen en gezonde hoetidets te houden. Het geheel is mooi uitgevoerd het schild stelt voor een broedende hen, waaronder kuikens uitkomende zijn, zittende in een hokje met hooi, waarvan het deuitje van vlechtdraad opengaat; daaromheen potten met prachtige bloemen en wandelende kuikens, in één woord een zeldzaam prachtige kalender, alleen aan ge noemde inrichting verkrijgbaar. Om een ieder, ook niet kippenhouders, in de gelegenheid te stellen een exemplaar te bekomen, is de pi ijs zoo billijk mogelijk gesteld: tegen toezending van 60 cent per postw. franco thuis. De kalender is een sieraad voor kamer en kantoor en is groot 30—45 c.M. Bestellingen worden thans in volgordeuitgevoe.nl; men profileere van deze zeldzaam voorkomende gelegenheid! In een anaichistenvergadering te New Yoik, waarin de moord op pre sident Mc Kinley goedgekeurd werd zijn de anarchiste Emma Goldmarui en tien andere anarchisten in hech tenis genomen. De overbrenging van het troepje naar de gevangenis ging met een kort maar hevig handge meen gepaard. Zoete en zure grassen. Hoe beter de weiden, hoe rijker de boer. Of het een spreekwoord is, weet ik niet, een waar wootd is het zeker. En daaroru moet elke landbouwer het als zijn eerste en voornaamste taak beschouwen, zijn weiden en grasvelden in zoo goed mogelijken staat te bren gen of te houden Een der voornaamste, der allerwichtigste punten in de behan- ling der weiden is hare bemesting. Na de ligging bepaalt de bemesting den aard der grassen, die op de weide zullen groeien. Men kan bij het aan leggen der weide zooveel goede gras soorten zaaien als men wil, op den duur groeien er alleen die soorten, welke zich op den bodem thuis voelen." Die groeien als van zelf, teiwijl de andere achteiblijven. En het «thuis voelen" der grassen staat in nauw verband met de stollen, die zich in den bodem bevindeD, dus met de bemesting. Intusschen zij het nog eens gezegd, dat alle bemesting, der weiden nutte loos is, wanneer de waterstand niet geregeld is. Al onze grassoorten (zoete grassen, in tegenstelling met zure grassen) hebben voor huneademhaling lucht-zuurstof noodig, ook l.ij hun wortels. Als het water dus in do weiden «staat", is dat altijd zeei nadee- lig. De planten verstikken daardoor. Evenzoo is het voor den groei der zoete grassen zeer schadelijk, als in den winter het ijs op de velden ligt Men regele dus de waterstand, alvorens de weide te bemesten. Vele goede grassoorten, de zoete grassen dus, zooals veld en ruw beemd gras, het langbloemig zwenkgras, de krapaar, het gewone kaaigras, de veldgerst, het reukgras, hetkamgias. hel timotheegras, zijn alle zeer kalirijk. Door de groote massa's gras, die de bodem jaarlijks oplevert, worden zeer groote hoeveelheden kali aan de bodem onttrokken. Wanneer deze hoeveelheden kali niet aan den bodem worden terugge» geven, verdwijnen weldra de goede, zoete grassen en de zure grassen krijgen de overhand, welke laatste zeer weinig behoefte aan kali hebben En hieruit volgt als het «are een andere wet, die elke landbouwer of weide- bezitter moet kennen. Wanneer op een weide, die geen last heeft van het water, zure grassen gioeien, zooals kweldergras, het riet achtig zwenkgras, de boldragende vossestaart, russchen of bloembiezen, wollegras, zeggen enz. of mossen, dan kunnen wij daaruit met tamelijke groote zekerheid besluiten, dat zulk een bodem behoefte heeft aan kali. Voor het in goeden staat brengen der weide breekt nu de tijd aan. Wanneer men meent, dat de weiden te lijden hebben van water, dan kan men in dezen tijd van het jaar nog het een en ander daarvan in orde brengen. Daarna kan men met de be mesting der weiden beginnen. De beste vorm voor kahbemesting der weiden is ka'iniet, dat goedkoop is en dus in grootere hoeveelheden kan uitgezaaid worden op de gras- en weidelanden. Tegen den woeker. De Nationale Vereeniging tot be strijding van den woeker zal op Woens dag, 14 November, te 's Gravenhage eene vergadering houden ter behan deling van de ontwerp-siatuten, krach tens welke de Vereeniging zich ten doel stelt door alle wettige middelen den woeker te bestrijden en het cre diet der behoeftigen te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door het verbreiden van kennis omtrent den omvang en de gevolgen van den woeker in en onder het volks leven en van de juiste beteekenis der voorwaarden, waai onder crediet wordt verleend b. door het in het le^en roepen en zoo doelmatig mogelijk inrichten van crediet-instellingen ten behoeve der mingegoeden en door bij open bare besturen on philantropische instellingen daarop aan '.e dringen; c. door propoganda te maken voor wettelijke bepalingen teneinde het kwaad van den woeker te beteugelen aan de werking van dergelijke be palingen voortdurend hare aandacht te schepken en deze krachtig te stennen. In naam van Oranje Toen Zondagmiddag de reünisten, die de feestviering van het 10-jarig bestaan der Rijkskweeksctiool voor onderwijzeressen te Apeldoorn hadden bijgewoond, een wandeling in hel Koninklijk Paik 'tLoo wilden maken, werd de toegang door den dienst- doenden paikwachter geweigerd omdat geen toegangskaarten voldoende aan wezig waren. Daarop begonnen de ruim 80 dames te zingen: «In naam van Oranje doe open de poort!" Dit scheen te helpen. Toegang weid verleend en het gezelschap maakte een heerlijke wandeling in het door de herfsttinten zoo mooi gekleurde park. Leo Tolstoi, de beroemde Rus sische schi ijver, heeft een brief ge schreven aan den Czar, waarin hij hem smeekt, niet voort te gaan met de vele terechtstellingen, maar te vergeven, en kwaad met goed te vergelden. «Als gij dat doet", schrijft Tolstoi, «zullen dé boosdoeners bij tien-, bij honderdtallen overloopen, niet naar uwe of onze zijde dat doet er weinig toe maar van den Duivel naar God. De harten van duizenden bij duizenden zullen tril len van vreugde en ontroering." «Roep die mannen tot U, Sire, geef hun geld. zend hen naar Amerika of ergens anders heen en schrijf een manifest dat begint met de woorden ««Voorwaar ik zeg u, hebt uwe vij anden 1 ief« «Ik weet niet, wat anderen zouden doen, maar ik, die weinig beteeken. zou uw hond, uw slaaf zijn, ik zou schreien van ontroering, zooals ik nu telkens inoet schreien als ik uw naam hoor noemen. «Maar wat zeg ik, dat ik niet weet wat de anderen zouden doen? Ik weet dat die wooiden met groote kracht liefde en geluk zouden verspreiden door geheel Ruslandtt. Melasse-vocdcr. Menige veehouder en stalhouder kent teeds de Melas-e-voeder van de suikeriafiinaderij vootheen Spakler en Tetterode te Amsterdam en bevindt zich daarbij wel. De Directie wil meer bekendheid geven aan haar fabrikaat en de deugdelijkheid, de hiermee te verkrijgen uitnemende re.-ultateii, in een helder licht doen stellen. Daartoe*1 schrijft Zij thans een Prijsvraag uil, waarbij zij uil- looft 12 prijzen tot een gezamenlijk bedrag van vijlienhonderd gulden voor de meest volledige beschrijving van een proefneming met de door haar in den handel gebracht wordende Melasstvoeders. Het programma voor deze prijs vraag wordt op duidelijk geschreven aanvraag franco toegezonden door de suikerraffinaderij vb. Spakler en Tetterode, Amsterdam. 11 icr heeft men dus bij een proef neming, waarvan men op grond van veler ervaring goede uitkomsten mag verwachten, dus door het gebruik reeds winst, is le behalen, bovendien nog de kans op een kleineren of grooteren geldprijs. Men haaste zich echter, want 15 Nov. a.s. wordt de gelegenheid tot deelname gesloten. Wij achten het in 't belang van velen onzer lezers bovenstaande onder bun aandacht te brengen. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. Van 26 Oct. tot 2 Nov. 1906. Geboren: Rijkje, d. van Aalt van der Hoef en Heintje Bloemendal. Cornells Petrus, z. van Willem Bouwman en Anna Cornelia Kuit. Lenardus Jozef, z. van Johannes Hendrikus Keizer en Mechtilda van Doorn. Stoutenburg. Geboren: Jenneke, d. van Hermanus van Vaneveld en Autje van de Bunt. Woudenberg. Ondertrouwd: 1 November, Brand van Wijk, 27 j. en Willemijntje van Essen, 22 j. RECLAMES, marktbericht. AMERSFOORT, 2 Novem' er 1906. T&iwe f 0.Rogge f0Boekweit f 0. Vppelen 14.a f 8—. Peren to.a f 10.Klei- aardapp. f O.OU a f 0 Zandaardapp. 11.80 a f 2 Hoendereieren f6.50 a 1 7.50 per 100 st. Eenden f U.a f Boter 11.35 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0.a fO.OO. Zoetein. kaas f Kippen f0.80 a fl.Kuikens f 1 00 a fl.30 Piep kuikens f 0.30 a f 0 60 Ganzen f0.f0.Eenden f l.OO a f 1 30 p. st. Jonge fO.OO a f 0 00. Hazen H.50 a f2.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.60 a f 1.20 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere rarkens 118.a f25Varkens v. export fa fZeugen f 50.— f70.—. Biggen f 8.— a f 13.— Schrammen I 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.— Kalf koeien f 0.00 k fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fOO.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe: heet. Rogge heet. Boekweit120 heet. Appelen50 heet. Perenheet. Kleiaardappe- len300 heet. Zandaardappelen12.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendene eren1100 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 15 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 2 zeugen. TEN VOORDEELE VAN AMERSFOORT. Dit zijn geen woorden van een inwoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman De Heer J. Oehlmann, wonende Beneden Buurt 338 te W.igeningen, deelt ons mede: Sedert geruimcn lijd heb ik gesukkeld met een vlijmende pijn in de leden en in den rug. Onop houdelijk had ik hier kist van en langzamerhand had zich hieruit rheumatiek gevormd, die zich nu eens hier dan w/er daar openbaarde. Ik had eveneens duizelingen en veel benauwdheden, welke door plotselinge huiveringen werden ge volgd De unn^Ttwam veelal met een pijnlijk, branderig ge\o*f en met mijn 'eetlust was het treurig gesteld^,' al het goede fvat verteld werd omtrent Foster's Rugpijn Njeren Pillen was .i' - - voor mij eeiv aanleiding hirf* eens een proef mede te nedien. Ofschoon »4ik in den beginne daar niet veel vertrouwen in had, verheugt het mij toch dj&rtoe te zijn jfvergegaan, want na een dag o( zes bekwany ik reeds een groote verlichting ren tien dagoTi later was ik geheel en al van piijn pijnlijke nekte bevrijd. Wanneer ik ooit nierlijders moept oninoeten, zal ik i.iet nalaten hi# op Uw geneesmiddel te wijzen. Ik ondepjgeteekende' verklaar dat het boven staande waar is en inaihtig U het publiek te maken op ïplke wijafe die'. U goeddunkt. Wat is üe oorirfak vaij rheumatism*? Rheu- matiek spr^t yfiort uitgiet urinezuijr, dat zich kristalliseert rfi de spiefen en in dgewrichts- vei bindingen Foster's t Rugpijn gieren Pillen lossen dit urinezuur op'>n In Ipende nieren het af te voeren uit het lichaam ;piet het water. Daar deze pillen de oofcxaak van de ziekte weg nemen, verzekeren zij ee£» voordurende algeheele genezing. f Verzeker U dat men «U d# échte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeYkf "dezelfde die de Heer Oehlmann gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel, a f 1.75 voor één of flOy— voor zes doozen. schootte heldere teiut verkrijgt men; puisten, pukkels en huidziekten ver dwijnen, wsafneer men zich vrascht met de door toevoeging van Uloemenmelk Bellatiu z6Ó zeer-verbeterde die trots 4eze beduidende verbetering overal vobr 25 cent is te bekomen. 1.40lde Liter v in verzegelde bemande nescn |van 5 Liter, vaorzien van het .tteat van Dr K F. vak HAMEL OOS. Procfft^Bch a f 1.30. lui tend t*irkrtJgbaax bij: SRSFOQRT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2